Документ скасований: Постанова КМУ № 86 від 09.02.2011

КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
Київ

вiд 24 лютого 2001 р. N 171


Про затвердження Положення про порядок голографiчного захисту документiв i товарiв

Iз змiнами i доповненнями, внесеними
постанов Кабiнету Мiнiстрiв України
вiд 1 липня 2002 року N 907,
вiд 3 липня 2006 року N 895

     На виконання Указу Президента України вiд 15 листопада 2000 р. N 1239 "Про захист документiв i товарiв голографiчними захисними елементами" Кабiнет Мiнiстрiв України постановляє:

     Затвердити Положення про порядок голографiчного захисту документiв i товарiв (додається).

Перший вiце-прем'єр-мiнiстр України Ю.ЄХАНУРОВ

Iнд. 28

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабiнету Мiнiстрiв України
вiд 24 лютого 2001 р. N 171

ПОЛОЖЕННЯ
про порядок голографiчного захисту документiв i товарiв

(У текстi Положення та додатку до нього слово "департамент" у всiх вiдмiнках замiнено словом "СБУ" у вiдповiдному вiдмiнку згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 1 липня 2002 року N 907)

Загальна частина

     Це Положення визначає загальнi вимоги до голографiчного захисту документiв i товарiв та особливостi провадження дiяльностi у сферi голографiчного захисту.

     1. Голографiчний захист запроваджується з метою пiдвищення рiвня нацiональної безпеки, запобiгання розповсюдженню контрафактної продукцiї та пiдробцi документiв, сприяння захисту українського ринку вiд неякiсних товарiв.

     2. Перелiк документiв i товарiв, якi пiдлягають обов'язковому захисту голографiчними елементами, затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України за поданням Мiнфiну.

(пункт 2 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

     3. Державний контроль та координацiю дiяльностi державних органiв у сферi розроблення та виробництва голографiчних захисних елементiв, органiзацiю проведення сертифiкацiї та експертизи таких елементiв, встановлення порядку їх розроблення, виробництва i облiку, формування та ведення Єдиного реєстру виготовлення голографiчних захисних елементiв (далi - Єдиний реєстр) здiйснює Мiнфiн.

(пункт 3 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 01.07.2002 р. N 907, у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

     4. Порядок розроблення, виробництва, експертизи, реєстрацiї i облiку голографiчних захисних елементiв встановлює Мiнфiн, а порядок їх впровадження, ввезення та вивезення - СБУ.

(пункт 4 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

     5. Органiзацiю та координацiю робiт щодо розвитку фундаментальних та прикладних дослiджень у сферi голографiчного захисту здiйснює Нацiональна академiя наук.

     6. Надання технологiчних та науково-методичних рекомендацiй щодо розвитку виробництва i запровадження захисту документiв i товарiв за допомогою голографiчних елементiв здiйснює Мiжнародний центр "Iнститут прикладної оптики" Нацiональної академiї наук.

     7. Голографiчнi елементи вважаються захисними i можуть застосовуватися для захисту документiв i товарiв лише за наявностi сертифiката вiдповiдностi або позитивного експертного висновку Мiнфiну та пiсля внесення їх до Єдиного реєстру.

(пункт 7 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

Особливостi застосування голографiчних захисних елементiв

     8. Голографiчнi елементи застосовуються для захисту документiв i товарiв, якi пiдлягають обов'язковому захисту вiд пiдробки, а також iнших документiв i товарiв, голографiчний захист яких запроваджується за iнiцiативою їх власникiв.

     9. Голографiчнi захиснi елементи можуть мати особливе iндивiдуальне маркування, вид якого визначається замовником виходячи з потреб та органiзацiї ведення облiку обiгу документiв чи товарiв за iнiцiативою замовника та за погодженням з Мiнфiном.

(пункт 9 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

     10. На бланки цiнних паперiв та документiв суворої звiтностi, якi пiдлягають обов'язковому захисту, голографiчнi захиснi елементи наносяться спецiалiзованими пiдприємствами-виробниками цих бланкiв у процесi їх виготовлення, якщо iнше не передбачено загальними вимогами до забезпечення голографiчного захисту носiїв iнформацiї, документiв i товарiв.

     11. На товари, якi пiдлягають обов'язковому захисту, голографiчнi захиснi елементи наносяться безпосередньо пiдприємствами-виробниками цих товарiв або виробниками упаковки для цих товарiв пiд час її виготовлення, якщо iнше не передбачено загальними вимогами до забезпечення голографiчного захисту носiїв iнформацiї, документiв i товарiв.

     12. На документи i товари, якi не пiдлягають обов'язковому захисту, голографiчнi захиснi елементи наносяться безпосередньо пiдприємствами-виробниками цих документiв i товарiв, виробниками упаковки або замовниками виготовлення голографiчних захисних елементiв.

     13. Нанесення голографiчних захисних елементiв на документи i товари здiйснюється залежно вiд типу та сфери їх застосування шляхом наклеювання, використання етикет-пiстолетiв, портативних пресiв для тиснення, а також спецiалiзованого обладнання для припресування за умови забезпечення вiдповiдного рiвня безпеки та облiку цих елементiв.

     14. Порядок нанесення голографiчних захисних елементiв, що використовуються для державних потреб та/або створенi на замовлення державних органiв, погоджується з СБУ.

Замовлення та фiнансування закупiвлi у сферi голографiчного захисту

     15. Витрати, пов'язанi з розробленням, виробництвом, веденням облiку, впровадженням, ввезенням, вивезенням, сертифiкацiйним випробуванням, проведенням державної експертизи голографiчних захисних елементiв, що використовуються для державних потреб та/або створенi на замовлення державних органiв, проводяться за рахунок коштiв державного бюджету та iнших джерел, не заборонених законодавством.

     16. Державними замовниками документiв i товарiв, якi пiдлягають обов'язковому захисту голографiчними елементами, є органи державної влади згiдно з їх компетенцiєю, Нацiональний банк України, а також державнi спецiалiзованi пiдприємства, що виготовляють бланки цiнних паперiв i документiв суворої звiтностi.

     Замовниками голографiчних захисних елементiв також можуть бути пiдприємства, установи та органiзацiї недержавної форми власностi, якi мають намiр застосовувати такi елементи для захисту власних документiв i товарiв.

     17. Обсяг фiнансування витрат, пов'язаних iз закупiвлею у сферi голографiчного захисту за рахунок державного бюджету, визначається в кошторисах державних органiв згiдно з їх компетенцiєю вiдповiдно до перелiку документiв i товарiв, якi пiдлягають обов'язковому захисту голографiчними елементами.

     18. Замовники голографiчних захисних елементiв, фiнансування дiяльностi яких здiйснюється за рахунок державного бюджету, в установленому порядку подають обгрунтованi пропозицiї щодо обсягiв замовлення.

     Обов'язковою умовою для органiзацiї процедури закупiвлi у сферi голографiчного захисту є наявнiсть позитивного висновку Мiнфiну.

(абзац другий пункту 18 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

     Для отримання експертного висновку щодо органiзацiї закупiвлi (для державних замовникiв - проведення тендеру) замовник подає до Мiнфiну такi документи:

(абзац третiй пункту 18 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

     заяву;

     проект технiчного завдання на виготовлення (розроблення) голографiчного захисного елемента, пiдготовлений вiдповiдно до загальних вимог до забезпечення голографiчного захисту носiїв iнформацiї, документiв i товарiв (додаток до Положення);

     графiчне зображення голографiчного захисного елемента, затверджене замовником;

     iншi документи iз складу тендерної документацiї вiдповiдно до вимог законодавства (для державних замовникiв).

     19. Експертиза поданих матерiалiв проводиться Мiнфiном у двотижневий термiн.

(пункт 19 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

     20. За окремою заявою замовника Мiнфiн може надавати рекомендацiї щодо особливостей застосування спецiальних складових голографiчних захисних елементiв, а також перелiк органiзацiй-лiцензiатiв у сферi голографiчного захисту, якi вiдповiдають вимогам замовника.

(пункт 20 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

     21. Державнi замовники здiйснюють закупiвлю голографiчних захисних елементiв за процедурою, визначеною Законом України "Про закупiвлю товарiв, робiт i послуг за державнi кошти".

     22. У роботi тендерного комiтету iз закупiвлi голографiчних захисних елементiв для державних потреб обов'язково беруть участь представники Мiнфiну, а результати тендеру вважаються дiйсними за умови їх погодження з Мiнфiном.

(пункт 22 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

     23. Iншi, нiж вiдкритi торги, процедури здiйснення закупiвлi, передбаченi законодавством, застосовуються за погодженням з Мiнфiном.

(пункт 23 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

     24. Юридичнi i фiзичнi особи - суб'єкти пiдприємницької дiяльностi провадять господарську дiяльнiсть з розроблення, виробництва, проведення сертифiкацiйних випробувань голографiчних захисних елементiв за наявностi лiцензiї, виданої Мiнфiном.

     Юридичнi i фiзичнi особи - суб'єкти пiдприємницької дiяльностi провадять господарську дiяльнiсть з впровадження, ввезення та вивезення голографiчних захисних елементiв, за наявностi лiцензiї, виданої СБУ.

(пункт 24 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

     25. Дiяльнiсть, пов'язана з видозмiною голографiчного захисного елемента, яка не призводить до змiни голографiчного зображення (змiна форми голографiчного елемента, нумерацiя, персоналiзацiя, маркування тощо, в тому числi пiд час нанесення), виготовленням обладнання для голографiчного захисту, а також надання послуг щодо монтажу виробничого та експлуатацiйного устаткування, iдентифiкацiї голографiчних захисних елементiв тощо може здiйснюватися тiльки лiцензiатами, якi мають право провадити дiяльнiсть щодо впровадження голографiчних захисних елементiв.

Передача та зберiгання голографiчних захисних елементiв

     26. Виготовивши партiю голографiчних захисних елементiв, виробник сповiщає Мiнфiн про завершення робiт.

(пункт 26 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

     27. Партiя голографiчних захисних елементiв, яка передбачається для передачi замовнику, у присутностi представникiв Мiнфiну перевiряється та упаковується таким чином, щоб уникнути можливостi несанкцiонованого доступу. Упаковка опечатується (опломбовується) iдентифiкацiйними печатками виробника та Мiнфiну. Процедура облiку та опечатування оформляється вiдповiдним актом. В актi обов'язково зазначається кiлькiсть виготовлених голографiчних захисних елементiв, iдентифiкацiйнi ознаки майстер-матрицi та (або) її робочої копiї.

(абзац перший пункту 27 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

     Один примiрник акта передається представникам Мiнфiну. До акта додаються два контрольних зразки голографiчних захисних елементiв з партiї, що була облiкована, майстер-матриця (якщо вона передбачена технологiчним процесом виготовлення) та (або) її робоча копiя, повний опис голографiчного захисного елемента.

(абзац другий пункту 27 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

     28. Якщо для виконання замовлення виготовлялося декiлька робочих копiй майстер-матрицi, облiковується та опечатується кожна окрема партiя голографiчних захисних елементiв, яка виготовлялася на конкретнiй робочiй копiї майстер-матрицi. При цьому на робочi копiї наносяться iдентифiкацiйнi номери.

     29. Партiя голографiчних захисних елементiв облiковується в Мiнфiнi та передається замовнику. Процедура приймання-передачi оформляється вiдповiдним актом.

(пункт 29 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

     30. Майстер-матриця голографiчного захисного елемента (робоча копiя), що застосовується для державних потреб, зберiгається в Мiнфiнi.

(пункт 30 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

     31. У разi виникнення необхiдностi в поновленнi тиражу голографiчного захисного елемента представники замовника, виконавця та Мiнфiну здiйснюють розкриття майстер-матрицi або її робочої копiї i передають її виконавцю для виготовлення. Процедура розкриття оформляється вiдповiдним актом.

(пункт 31 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

     32. У разi виявлення пошкодження контрольних ознак упаковки майстер-матриця (робоча копiя) у виробництво не допускається i передається Мiнфiну. Процедура передачi оформляється актом, на пiдставi якого Мiнфiн iз залученням виробника майстер-матрицi (робочої копiї майстер-матрицi) приймає рiшення щодо її подальшого використання та зберiгання.

(пункт 32 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

     33. Виконавець вiдповiдає за належне зберiгання та використання майстер-матрицi (робочої копiї) в процесi виконання замовлення.

     34. Голографiчнi елементи для захисту документiв чи товарiв, якi виготовляються за iнiцiативою їх власникiв, видаються уповноваженому представнику замовника в присутностi представникiв Мiнфiну. Процедура передачi оформляється вiдповiдним актом.

(пункт 34 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

     35. Майстер-матрицi (робочi копiї), що застосовуються для власних потреб замовникiв, зберiгаються на умовах вiдповiдального зберiгання у замовникiв, виконавцiв, третiх осiб або за бажанням замовникiв у Мiнфiнi. Умови зберiгання майстер-матрицi (робочої копiї) окремо зазначаються у договорi.

(пункт 35 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

     36. Пiсля отримання майстер-матрицi (робочої копiї) та облiкованої партiї голографiчних захисних елементiв замовник бере на себе вiдповiдальнiсть за їх зберiгання, а також за належне їх застосування згiдно з правилами внутрiшнього розпорядку чи згiдно з iншими документами, якi регулюють застосування та зберiгання голографiчних захисних елементiв замовником.

     37. Облiк голографiчних захисних елементiв ведеться їх замовниками та виробниками.

     38. Порядок ведення облiку та надання звiтностi визначається Мiнфiном.

(пункт 38 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

Єдиний реєстр виготовлення голографiчних захисних елементiв

     39. З метою дотримання мiжнародних норм у сферi голографiчного захисту, забезпечення дiєвого механiзму iдентифiкацiї та облiку голографiчних захисних елементiв ведеться їх Єдиний реєстр.

     40. До Єдиного реєстру вносяться голографiчнi захиснi елементи вiтчизняного виробництва та ввезенi на територiю України з метою використання або впровадження.

     41. Пiсля внесення голографiчного захисного елемента до Єдиного реєстру замовнику (або особi, уповноваженiй замовником) видається свiдоцтво про реєстрацiю голографiчного захисного елемента.

     42. Власник свiдоцтва має право проставляти поряд iз голографiчним захисним елементом знак попереджувального маркування, який свiдчить про реєстрацiю голографiчного елемента.

     43. Обов'язки з ведення Єдиного реєстру покладаються на Мiнфiн.

(пункт 43 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

     44. Вiдомостi Єдиного реєстру є iнформацiєю з обмеженим доступом. Мiнфiн вживає заходiв до захисту цiєї iнформацiї згiдно з вимогами нормативно-правових актiв та нормативних документiв у сферi захисту iнформацiї.

(пункт 44 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

     45. Порядок проведення робiт з реєстрацiї голографiчних захисних елементiв та ведення Єдиного реєстру затверджується Мiнфiном.

(пункт 45 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

     46. Оплата робiт з реєстрацiї голографiчних захисних елементiв та ведення їх Єдиного реєстру проводиться на умовах i в порядку, визначених Мiнфiном.

(пункт 46 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

     47. Пункт 47 виключено

(згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

Контроль у сферi голографiчного захисту

     48. Контроль у сферi голографiчного захисту забезпечується шляхом:

     перевiрки лiцензiйних умов;

     запровадження сертифiкацiї та експертизи голографiчних захисних елементiв;

     ведення особливого облiку виготовлених голографiчних захисних елементiв;

     перевiрки дотримання особливих умов використання та зберiгання майстер-матриць (робочих копiй) та iнших матерiалiв, пов'язаних з виготовленням голографiчних захисних елементiв;

     проведення iнших заходiв згiдно з законодавством.

     49. Контроль на всiх стадiях розроблення та виробництва голографiчних захисних елементiв здiйснює Мiнфiн.

     Контроль на стадiї нанесення на документи (товари), що пiдлягають захисту, голографiчних захисних елементiв, ввезення та вивезення таких елементiв здiйснює СБУ.

(пункт 49 у редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

     50. Кримiналiстичнi дослiдження та кримiналiстична експертиза голографiчних захисних елементiв проводяться вiдповiдно до законодавства.

     51. Порядок проведення державної експертизи голографiчних захисних елементiв визначається Мiнфiном.

(пункт 51 iз змiнами, внесеними згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 03.07.2006 р. N 895)

 

Додаток
до Положення про порядок голографiчного
захисту документiв i товарiв

ЗАГАЛЬНI ВИМОГИ
до забезпечення голографiчного захисту носiїв iнформацiї, документiв i товарiв

     Загальнi вимоги мають на метi визначення загальних ознак голографiчних захисних елементiв, їх класифiкацiї, а також перелiку кiлькiсних показникiв i порядку їх встановлення у нормативних документах.

Визначення термiнiв

     Голографiчний елемент - матерiальний об'єкт з тонкошаровою структурою, який створюється з метою формування (вiдновлення) записаного на ньому зображення шляхом iнтерференцiї та дифракцiї свiтла, що вiдбивається.

     Голографiчний захисний елемент - голографiчний елемент, призначений для маркування носiїв iнформацiї, документiв i товарiв з метою пiдтвердження їх справжностi, авторства тощо, виконаний з використанням технологiй, що унеможливлюють його несанкцiоноване вiдтворення.

     Ключовi ознаки - сукупнiсть заданих явних i прихованих деталей та властивостей зображення, яке пiдлягає обов'язковiй iдентифiкацiї при встановленнi справжностi голографiчного захисного елемента.

     Рiвень прихованостi - захищенiсть ключових ознак голографiчного захисного елемента вiд пiдробки неочевиднiстю способу їх виявлення, що розпiзнаються за рiвнем складностi iдентифiкацiї цих ознак.

     Додатковий захист - використання способiв захисту голографiчного захисного елемента вiд пiдробки, якi базуються на додаткових ускладненнях зображення без намiру маскування ключових ознак.

     Клас виконання голографiчного захисного елемента - iнтегральний показник захищеностi такого елемента вiд фальсифiкацiї, який враховує сукупну дiю всiх засобiв, що для цього застосовуються.

Вимоги до голографiчних захисних елементiв

     1. Для захисту носiїв iнформацiї, документiв i товарiв використовуються тiльки голографiчнi елементи, якi мають сертифiкат вiдповiдностi або позитивний експертний висновок Мiнфiну.

     2. Розроблення, виробництво, сертифiкацiйнi випробування (експертиза) та використання голографiчних захисних елементiв здiйснюються вiдповiдно до вимог технiчного завдання, погодженого з СБУ i Мiнфiном, та iншої нормативної i технологiчної документацiї на голографiчнi захиснi елементи, яка визначається технiчним завданням.

     3. До технiчного завдання обов'язково включають такi вiдомостi:

     функцiональне призначення голографiчного захисного елемента (вiдповiдно до роздiлу "Загальнi ознаки голографiчних захисних елементiв");

     технiчнi вимоги до голографiчних захисних елементiв згiдно з вимогами до класу виконання (вiдповiдно до роздiлу "Пiдсумкова класифiкацiя голографiчних захисних (за класом виконання)");

     кiлькiснi показники голографiчного захисного елемента та його окремих частин;

     методи випробувань, умови, обсяг i порядок їх проведення для пiдтвердження вiдповiдностi технiчним вимогам;

     вимоги до технологiчних процесiв;

     вимоги до сировини та матерiалiв;

     загальний опис графiчного зображення голографiчного захисного елемента (з текстовими поясненнями - у разi потреби);

     вимоги та правила приймання виготовлених голографiчних захисних елементiв, їх транспортування i зберiгання;

     перелiк документiв, якi супроводжують розроблення, виготовлення та впровадження голографiчних захисних елементiв, до якого обов'язково включають опис графiчного та голографiчного зображення голографiчного захисного елемента, опис виготовленого голографiчного захисного елемента, методики випробувань, технологiчну карту виготовлення голографiчного захисного елемента, iнструкцiю з нанесення голографiчного захисного елемента на документи (товари).

Загальнi ознаки голографiчних захисних елементiв

     4. Голографiчнi захиснi елементи виготовляють у формi знакiв (етикеток, наклейок тощо), габаритнi розмiри та форма яких встановлюються замовником i визначаються призначенням та умовами експлуатацiї об'єкта захисту.

     5. Голографiчний захисний елемент, як правило, має багатошарову структуру, яка мiстить крiм носiя зображення шари iншого функцiонального призначення (захисний, клейовий тощо). Зокрема, з метою пiдвищення експлуатацiйної стiйкостi поверхня носiя зображення вкривається прозорим захисним шаром, спроба вiддiлення якого вiд голографiчного захисного елемента повинна призводити до невиправного пошкодження (руйнування).

     6. Голографiчний захисний елемент наноситься на об'єкт захисту способом, що забезпечує зберiгання його пiд час експлуатацiї цього об'єкта та руйнування голографiчного захисного елемента у разi вчинення спроби вiддiлення вiд об'єкта.

     7. Безпосереднiм носiєм зображення може бути фольга гарячого тиснення, iнший носiй чи сам об'єкт захисту (наприклад пластикова картка).

     8. На носiй може наноситися зображення реального об'єкта, макета, малюнка, транспаранта, товарного знака або iнших стилiзованих об'єктiв, у тому числi й синтезованих за допомогою комп'ютерної графiки.

     З метою ускладнення пiдробки в зображення голографiчного захисного елемента вводять спецiальнi елементи, позначки, знаки або символи, у тому числi прихованi чи закодованi. Для цього використовують оптичнi ефекти, що змiнюють вид, масштаб чи кольоровi гами зображення при змiнi умов чи способу їх освiтлення або спостереження, та елементи, виготовленi з використанням iнших технологiчних прийомiв.

     9. Вид, структура та розмiщення зображення на голографiчному захисному елементi встановлюються замовником i визначаються призначенням елемента, необхiдним рiвнем захисту, а також вимогами дизайну та ергономiки.

     Зовнiшнiй вигляд (дизайн) голографiчного захисного елемента повинен бути таким, щоб без застосування спецiальних приладiв однозначно можна було iдентифiкувати виробника (постачальника) товарiв.

Класифiкацiя голографiчних захисних елементiв

     10. Залежно вiд способу формування зображення i технологiї формування мiкроструктур голограми подiляються на:

     аналоговi (райдужнi, мультиплекснi тощо);

     синтезованi (електронна лiтографiя, технологiя DOT-MATRIX тощо).

     11. Залежно вiд глибини вiзуальної сцени розрiзняють такi типи зображення:

     2D - плоске зображення;

     3D - об'ємне зображення, отримане аналоговим способом або синтезоване з плоских зображень (стереограма);

     2D3D - багатопланове зображення, що утворюється комбiнацiєю плоских зображень, розмiщених на рiзнiй глибинi.

     12. За конструктивним виконанням розрiзняються такi види голографiчних захисних елементiв:

     гнучка етикетка-наклейка;

     фольга для гарячого припресування до об'єкта захисту;

     плiвка для ламiнування документа, що захищається;

     пломба iз спецiального матерiалу або речовини;

     зображення або позначка безпосередньо на об'єктi захисту.

     13. Голографiчнi захиснi елементи мiстять ключовi ознаки, якi за прихованiстю мають такi рiвнi:

     P1 - усi ключовi ознаки можуть бути визначенi вiзуально без використання допомiжних технiчних засобiв;

     P2 - ключовi ознаки, якi вiзуально не спостерiгаються i для виявлення яких достатньо використання звичайних технiчних засобiв та методiв;

     P3 - ключовi ознаки, якi вiзуально не спостерiгаються, а їх виявлення можливе лише за допомогою спецiальних технiчних засобiв або методiв.

     14. Для посилення захищеностi рiвня P1, а також для забезпечення оперативного попереднього контролю справжностi голографiчних захисних елементiв рiвнiв P2 та P3 використовують рiзноманiтнi способи додаткового захисту, зокрема:

     текстове маркування та/або нумерацiю голографiчних захисних елементiв;

     фрагменти, що контрастують за своїми оптичними або фiзичними характеристиками з iншим зображенням (деметалiзованi, матованi тощо);

     запис зображення в рiзних площинах, наприклад ортогональних ("схрещенi решiтки");

     хроматичнi елементи, якi спостерiгаються пiд певними кутами;

     спецiальнi оптичнi ефекти;

     одночасно в одному голографiчному захисному елементi декiлька зображувальних технологiй (2D 3D, технологiя DOT-MATRIX, електронна лiтографiя, лазерна лiтографiя тощо).

Примiтки: 1. Текстове маркування голографiчного захисного елемента здiйснюється шляхом введення в зображення iндивiдуальної текстової iнформацiї для кожної партiї об'єктiв, що захищаються. Застосування iндивiдуальної нумерацiї голографiчного захисного елемента надає додаткову можливiсть системного контролю за їх використанням.
2. Спецiальнi оптичнi ефекти (кiнетичнi, анiмацiйнi тощо) спричиняють рух зображення та змiну його характеристик при змiнi умов освiтлення чи спостереження голографiчного захисного елемента. Iндивiдуальнi особливостi кожного ефекту визначаються шляхом хитання (обертання) елемента "угору-вниз" та/або "лiворуч-праворуч" чи обертанням у площинi зображення.

Кiлькiснi показники голографiчних захисних елементiв

     15. До кiлькiсних показникiв голографiчних захисних елементiв та їх окремих частин належать:

     максимальна просторова частота у голографiчному зображеннi;

     сукупна кiлькiсть типiв дифракцiйних решiток у райдужному голографiчному зображеннi;

     розмiр мiнiмального елемента зображення, що роздiляється (лiнiя або точка);

     iнтегральна дифракцiйна ефективнiсть або дифракцiйна ефективнiсть окремих фрагментiв зображення;

     максимальна кiлькiсть точок, якi формують зображення, на 1 дюйм носiя;

     кiлькiсть лiнiй мiнiмальної товщини на 1 дюйм носiя.

     16. Значення просторової частоти та дифракцiйної ефективностi голографiчної (дифракцiйної) структури коректно можуть бути встановленi тiльки для вiзуально однорiдних фрагментiв зображення.

     17. Значення кiлькiсних показникiв встановлюється у технiчному завданнi на розроблення голографiчного захисного елемента.

Пiдсумкова класифiкацiя голографiчних захисних елементiв (за класом виконання)

     Кожна конкретна комбiнацiя рiвнiв прихованостi ключових ознак та кiлькостi способiв додаткового захисту визначає клас виконання голографiчного захисного елемента.

Клас виконання Рiвень прихованостi
(не нижче)
Кiлькiсть реалiзованих
способiв додаткового
захисту (не менше)
1 P3 3
2 P3 2
3 P3 1
4 P3 0
5 P2 3
6 P2 2
7 P2 1
8 P2 0
9 P1 3
10 P1 2
11 P1 1
12 P1 0

     Клас виконання вiдображає характер i повноту набору використаних у голографiчному захисному елементi засобiв захисту.

     Комплексна оцiнка голографiчного захисного елемента може проводитися за допомогою експертних оцiнок сукупностi захисних, експлуатацiйних, естетичних i економiчних показникiв голографiчного захисного елемента i ступеня їх вiдповiдностi конкретному призначенню.

     Роз'яснення щодо застосування загальних вимог здiйснює СБУ.

(додаток iз змiнами, внесеними згiдно з постановами Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 01.07.2002 р. N 907, вiд 03.07.2006 р. N 895)
Copyright © 2025 НТФ «Интес»
Все права сохранены.