Следующая >>
Стаття 89. Виникнення права податкової застави
89.1. Право податкової застави виникає у разi:
89.1.1. несплати у строки, встановленi цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостiйно визначеної платником податкiв у податковiй декларацiї, - з дня, що настає за останнiм днем зазначеного строку;
89.1.2. несплати у строки, встановленi цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостiйно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
89.2. З урахуванням положень цiєї статтi право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податкiв, яке перебуває в його власностi (господарському вiданнi або оперативному управлiннi) у день виникнення такого права i балансова вартiсть якого вiдповiдає сумi податкового боргу платника податкiв, крiм випадкiв, передбачених пунктом 89.5 цiєї статтi, а також на iнше майно, на яке платник податкiв набуде прав власностi у майбутньому.
У разi якщо балансова вартiсть такого майна не визначена, його опис здiйснюється за результатами оцiнки, яка проводиться вiдповiдно до Закону України "Про оцiнку майна, майнових прав та професiйну оцiночну дiяльнiсть в Українi".
У разi збiльшення суми податкового боргу складається акт опису до суми, вiдповiдної сумi податкового боргу платника податкiв, у порядку, передбаченому цiєю статтею.
Право податкової застави не поширюється на майно, визначене пiдпунктом 87.3.7 пункту 87.3 статтi 87 цього Кодексу, на iпотечнi активи, що належать емiтенту та є забезпеченням вiдповiдного випуску iпотечних сертифiкатiв з фiксованою дохiднiстю, на грошовi доходи вiд цих iпотечних активiв до повного виконання емiтентом зобов'язань за цим випуском iпотечних сертифiкатiв з фiксованою дохiднiстю, а також на склад iпотечного покриття та грошовi доходи вiд нього до повного виконання емiтентом зобов'язань за вiдповiдним випуском звичайних iпотечних облiгацiй.
89.3. Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається лiквiдне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здiйснюється на пiдставi рiшення керiвника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податкiв, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затвердженi центральним органом державної податкової служби.
Вiдмова платника податкiв вiд пiдписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звiльняє такого платника податкiв вiд поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здiйснюється у присутностi не менш як двох понятих.
89.4. У разi якщо платник податкiв не допускає податкового керуючого для здiйснення опису майна такого платника податкiв у податкову заставу та/або не подає документiв, необхiдних для такого опису, податковий керуючий складає акт вiдмови платника податкiв вiд опису майна у податкову заставу.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо зупинення видаткових операцiй на рахунках платника податкiв, заборону вiдчуження таким платником податкiв майна та зобов'язання такого платника податкiв допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.
Зупинення видаткових операцiй на рахунках платника податкiв та заборона вiдчуження таким платником податкiв майна дiють до дня складення акта опису майна платника податкiв у податкову заставу податковим керуючим або акта про вiдсутнiсть майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязi. Податковий керуючий не пiзнiше робочого дня, що настає за днем складення зазначених у цьому пунктi актiв, зобов'язаний надiслати банкам та iншим фiнансовим установам рiшення про складення таких актiв. Таке рiшення є пiдставою для поновлення видаткових операцiй на рахунках платника податкiв.
89.5. У разi якщо на момент складення акта опису майно вiдсутнє або його балансова вартiсть менша вiд суми податкового боргу, право податкової застави поширюється на iнше майно, на яке платник податкiв набуде право власностi у майбутньому до погашення податкового боргу в повному обсязi.
Платник податкiв зобов'язаний не пiзнiше робочого дня, наступного за днем набуття права власностi на будь-яке майно, повiдомити орган державної податкової служби про наявнiсть такого майна. Орган державної податкової служби зобов'язаний протягом трьох робочих днiв з дня отримання зазначеного повiдомлення прийняти рiшення щодо включення такого майна до акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави та балансова вартiсть якого вiдповiдає сумi податкового боргу платника податкiв, або вiдмовити платнику податкiв у включеннi такого майна до акта опису.
У разi якщо орган державної податкової служби приймає рiшення про включення майна до акта опису, складається вiдповiдний акт опису, один примiрник якого надсилається платнику податкiв з повiдомленням про вручення.
До прийняття вiдповiдного рiшення органом державної податкової служби платник податкiв не має права вiдчужувати таке майно.
У разi порушення платником податкiв вимог цього пункту вiн несе вiдповiдальнiсть згiдно iз законом.
89.6. Якщо майно платника податкiв є неподiльним i його балансова вартiсть бiльша вiд суми податкового боргу, таке майно пiдлягає опису у податкову заставу у повному обсязi.
89.7. Замiна предмета застави може здiйснюватися тiльки за згодою органу державної податкової служби.
89.8. Орган державної податкової служби зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у вiдповiдному державному реєстрi.