Следующая >>
Стаття 95. Продаж майна, що перебуває у податковiй заставi
95.1. Орган державної податкової служби здiйснює за платника податкiв i на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податкiв шляхом стягнення коштiв, якi перебувають у його власностi, а в разi їх недостатностi - шляхом продажу майна такого платника податкiв, яке перебуває у податковiй заставi.
95.2. Стягнення коштiв та продаж майна платника податкiв провадяться не ранiше нiж через 60 календарних днiв з дня надiслання такому платнику податкової вимоги.
95.3. Стягнення коштiв з рахункiв платника податкiв у банках, обслуговуючих такого платника податкiв, здiйснюється за рiшенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмiрi суми податкового боргу або його частини.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усiєї суми податкового боргу за рахунок майна платника податкiв, що перебуває у податковiй заставi.
Рiшення суду щодо надання вказаного дозволу є пiдставою для прийняття органом державної податкової служби рiшення про погашення усiєї суми податкового боргу. Рiшення органу державної податкової служби пiдписується його керiвником та скрiплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелiк вiдомостей, якi зазначаються у такому рiшеннi, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
95.4. Орган державної податкової служби на пiдставi рiшення суду здiйснює стягнення коштiв у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готiвки, що належить такому платнику податкiв. Стягнення готiвкових коштiв здiйснюється у порядку, визначеному Кабiнетом Мiнiстрiв України.
95.5. Вилученi вiдповiдно до цiєї статтi готiвковi кошти вносяться посадовою особою органу державної податкової служби до банку в день їх стягнення для перерахування до вiдповiдного бюджету чи державного цiльового фонду в рахунок погашення податкового боргу платника податкiв. У разi неможливостi внесення зазначених коштiв протягом того самого дня їх необхiдно внести в банк наступного робочого дня. Забезпечення збереження зазначених коштiв до моменту їх внесення в банк здiйснюється вiдповiдним органом державної податкової служби.
95.6. У разi якщо сума коштiв, отримана у результатi продажу майна платника податкiв, перевищує суму його грошового зобов'язання та податкового боргу, рiзниця перераховується на рахунки такого платника податкiв або його правонаступникiв.
95.7. Продаж майна платника податкiв здiйснюється на публiчних торгах та/або через торгiвельнi органiзацiї.
Продаж майна платника податкiв на публiчних торгах здiйснюється у такому порядку:
95.7.1. майно, яке може бути згруповано та стандартизовано, пiдлягає продажу за кошти виключно на бiржових торгах, якi проводяться бiржами, що створенi вiдповiдно до закону i визначенi органом державної податкової служби на конкурсних засадах;
95.7.2. цiннi папери - на фондових бiржах у порядку, встановленому Законом України "Про цiннi папери та фондовий ринок";
95.7.3. iнше майно, об'єкти рухомого чи нерухомого майна, а також цiлiснi майновi комплекси пiдприємств пiдлягають продажу за кошти виключно на цiльових аукцiонах, якi органiзовуються за поданням вiдповiдного органу державної податкової служби на зазначених бiржах.
95.8. Майно, що швидко псується, а також iнше майно, обсяги якого не є достатнiми для органiзацiї прилюдних торгiв, пiдлягають продажу за кошти на комiсiйних умовах через органiзацiї торгiвлi, визначенi органом державної податкової служби на конкурсних засадах.
Майно боржника, щодо обiгу якого встановлено обмеження законом, продається на закритих торгах, якi проводяться на умовах змагальностi. У таких закритих торгах беруть участь особи, якi вiдповiдно до законодавства можуть мати зазначене майно у власностi чи на пiдставi iншого речового права.
95.9. У разi якщо продажу пiдлягає цiлiсний майновий комплекс пiдприємства, майно якого перебуває у державнiй або комунальнiй власностi, чи якщо згiдно iз законодавством з питань приватизацiї для вiдчуження майна пiдприємства необхiдна попередня згода органу приватизацiї або iншого державного органу, уповноваженого здiйснювати управлiння корпоративними правами, продаж майна такого пiдприємства органiзовується державним органом приватизацiї за поданням вiдповiдного органу державної податкової служби iз дотриманням законодавства з питань приватизацiї. При цьому iншi способи приватизацiї, крiм грошової, не дозволяються.
Державний орган приватизацiї зобов'язаний органiзувати продаж цiлiсного майнового комплексу протягом 60 календарних днiв з дня надходження подання органу державної податкової служби.
95.10. З метою реалiзацiї майна, яке перебуває у податковiй заставi, проводиться експертна оцiнка вартостi такого майна для визначення початкової цiни його продажу. Така оцiнка проводиться у порядку, визначеному Законом України "Про оцiнку майна, майнових прав та професiйну оцiночну дiяльнiсть в Українi".
95.11. Не проводиться оцiнка майна, яке може бути згруповано або стандартизовано чи має курсову (поточну) бiржову вартiсть та/або перебуває у лiстингу товарних бiрж.
95.12. Платник податкiв має право самостiйно здiйснити оцiнку шляхом укладення договору з оцiнювачем. Якщо платник податкiв самостiйно не здiйснює оцiнку протягом двох мiсяцiв з дня прийняття рiшення про реалiзацiю майна, орган державної податкової служби самостiйно укладає договiр про проведення оцiнки майна.
95.13. Пiд час продажу майна на товарних бiржах орган державної податкової служби укладає вiдповiдний договiр з брокером (брокерською конторою), яка вчиняє дiї з продажу такого майна за дорученням органу державної податкової служби на умовах найкращої цiнової пропозицiї.
95.14. Покупець майна, яке перебуває у податковiй заставi, набуває права власностi на таке майно вiдповiдно до умов, визначених у договорi (контрактi), що укладається за результатами проведених торгiв.
95.15. Порядок збiльшення або зменшення початкової цiни продажу майна платника податкiв визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України, крiм випадкiв, визначених пунктом 95.9 цiєї статтi, якi регулюються законодавством про приватизацiю.
95.16. Iнформацiя про склад майна платникiв податкiв, призначеного для продажу, оприлюднюється вiдповiдною бiржею. Компенсацiя витрат, пов'язаних з такими публiкацiями, здiйснюється за рахунок коштiв, отриманих вiд реалiзацiї майна платника податкiв, у порядку, що визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України.
95.17. Iнформацiя про час та умови проведення прилюдних торгiв майном платникiв податкiв оприлюднюється вiдповiдною бiржею.
95.18. Iнформацiя, зазначена у пунктi 95.17 цiєї статтi, та порядок її оприлюднення визначаються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
95.19. Платник податкiв або будь-яка iнша особа, яка здiйснює управлiння майном платника податкiв або контроль за їх використанням, зобов'язанi забезпечити за першою вимогою безперешкодний доступ податкового керуючого та учасникiв публiчних торгiв до огляду та оцiнки майна, що пропонується для продажу, а також безперешкодне набуття прав власностi на таке майно особою, яка придбала їх на публiчних торгах.
95.20. Якщо платник податкiв у будь-який момент до укладення договору купiвлi-продажу його майна повнiстю погашає суму податкового боргу, орган державної податкової служби скасовує рiшення про проведення його продажу та вживає заходiв щодо зупинення торгiв.
95.21. Операцiї з продажу визначеного у цiй статтi майна на бiржових торгах, аукцiонах не пiдлягають нотарiальному посвiдченню.
95.22. Орган державної податкової служби звертається до суду щодо стягнення з дебiторiв платника податку, що має податковий борг, сум дебiторської заборгованостi, строк погашення якої настав та право вимоги якої переведено на органи державної податкової служби, у рахунок погашення податкового боргу такого платника податкiв. Сума коштiв, що надходить у результатi стягнення дебiторської заборгованостi, в повному обсязi (але в межах суми податкового боргу) зараховується до вiдповiдного бюджету чи державного цiльового фонду в рахунок погашення податкового боргу платника податкiв. Сума дебiторської заборгованостi, що стягнута понад суму податкового боргу, передається у розпорядження платника податку.