Следующая >>
Стаття 103. Порядок застосування мiжнародного договору України про уникнення подвiйного оподаткування стосовно повного або часткового звiльнення вiд оподаткування доходiв нерезидентiв iз джерелом їх походження з України
103.1. Застосування правил мiжнародного договору України здiйснюється шляхом звiльнення вiд оподаткування доходiв iз джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення рiзницi мiж сплаченою сумою податку i сумою, яку нерезиденту необхiдно сплатити вiдповiдно до мiжнародного договору України.
103.2. Особа (податковий агент) має право самостiйно застосувати звiльнення вiд оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену вiдповiдним мiжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефiцiарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу i є резидентом країни, з якою укладено мiжнародний договiр України.
Застосування мiжнародного договору України в частинi звiльнення вiд оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тiльки за умови надання нерезидентом особi (податковому агенту) документа, який пiдтверджує статус податкового резидента згiдно з вимогами пункту 103.4 цiєї статтi.
103.3. Бенефiцiарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу для цiлей застосування пониженої ставки податку згiдно з правилами мiжнародного договору України до дивiдендiв, процентiв, роялтi, винагород тощо нерезидента, отриманих iз джерел в Українi, вважається особа, що має право на отримання таких доходiв.
При цьому бенефiцiарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу не може бути юридична або фiзична особа, навiть якщо така особа має право на отримання доходу, але є агентом, номiнальним утримувачем (номiнальним власником) або є тiльки посередником щодо такого доходу.
103.4. Пiдставою для звiльнення (зменшення) вiд оподаткування доходiв iз джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 i 103.6 цiєї статтi, особi (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довiдки (або її нотарiально засвiдченої копiї), яка пiдтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено мiжнародний договiр України (далi - довiдка), а також iнших документiв, якщо це передбачено мiжнародним договором України.
103.5. Довiдка видається компетентним (уповноваженим) органом вiдповiдної країни, визначеним мiжнародним договором України, за формою, затвердженою згiдно iз законодавством вiдповiдної країни, i повинна бути належним чином легалiзована, перекладена вiдповiдно до законодавства України.
103.6. У разi потреби така довiдка може бути затребувана у нерезидента особою, яка виплачує йому доходи, або органом державної податкової служби пiд час розгляду питання про повернення сум надмiру сплачених грошових зобов'язань на iншу дату, що передує датi виплати доходiв.
У разi потреби особа, яка виплачує доходи нерезидентовi, може звернутися до органу державної податкової служби за своїм мiсцезнаходженням (мiсцем проживання) щодо здiйснення центральним органом державної податкової служби запиту до компетентного органу країни, з якою укладено мiжнародний договiр України, про пiдтвердження зазначеної у довiдцi iнформацiї.
103.7. При здiйсненнi банками та фiнансовими установами України операцiй з iноземними банками, пов'язаних з виплатою процентiв, пiдтвердження факту, що такий iноземний банк є резидентом країни, з якою укладено мiжнародний договiр України, не вимагається, якщо це пiдтверджується витягом з мiжнародного каталогу "International Bank Identifier Code" (видання S.W.I.F.T., Belgium International Organization for Standardization, Switzerland).
103.8. Особа, яка виплачує доходи нерезидентовi у звiтному (податковому) роцi, у разi подання нерезидентом довiдки з iнформацiєю за попереднiй звiтний податковий перiод (рiк) може застосувати правила мiжнародного договору України, зокрема щодо звiльнення (зменшення) вiд оподаткування, у звiтному (податковому) роцi з отриманням довiдки пiсля закiнчення звiтного (податкового) року.
103.9. Особа, яка виплачує доходи нерезидентовi, зобов'язана у разi здiйснення у звiтному перiодi (кварталi) виплат нерезидентам доходiв iз джерелом їх походження з України подавати органу державної податкової служби за своїм мiсцезнаходженням (мiсцем проживання) звiт про виплаченi доходи, утриманi та перерахованi до бюджету податки на доходи нерезидентiв у строки та за формою, встановленими центральним органом державної податкової служби.
103.10. У разi неподання нерезидентом довiдки вiдповiдно до пункту 103.4 цiєї статтi доходи нерезидента iз джерелом їх походження з України пiдлягають оподаткуванню вiдповiдно до законодавства України з питань оподаткування.
103.11. У разi якщо нерезидент вважає, що з його доходiв було утримано суму податку, яка перевищує суму, належну до сплати вiдповiдно до правил мiжнародного договору України, розгляд питання про вiдшкодування рiзницi здiйснюється на пiдставi подання до органу державної податкової служби за мiсцезнаходженням (мiсцем проживання) особи, яка виплатила доходи нерезидентовi та утримала з них податок, заяви про повернення суми податку на доходи iз джерелом їх походження з України.
Необхiднi документи подаються нерезидентом або посадовою (уповноваженою) особою, яка повинна пiдтвердити свої повноваження вiдповiдно до законодавства України.
103.12. Орган державної податкової служби перевiряє вiдповiднiсть даних, зазначених у заявi та пiдтвердних документах, фактичним даним та вiдповiдному мiжнародному договору України, а також факт перерахування до бюджету вiдповiдних сум податку особою, яка виплатила доходи нерезидентовi.
У разi пiдтвердження факту зайвого утримання сум податку орган державної податкової служби приймає рiшення про повернення вiдповiдної суми нерезидентовi, копiї якого надаються особi, яка пiд час виплати доходiв нерезидентовi утримала податок, та нерезидентовi (уповноваженiй особi). Висновок про повернення сум надмiру сплаченого податку надсилається до вiдповiдного органу Державного казначейства України.
У разi вiдмови в поверненнi суми податку орган державної податкової служби зобов'язаний надати нерезидентовi (уповноваженiй особi) обґрунтовану вiдповiдь.
103.13. Орган Державного казначейства України на пiдставi висновку органу державної податкової служби перераховує кошти у розмiрi, визначеному у висновку, на рахунок особи, яка надмiру утримала податок з доходiв нерезидента.
103.14. Особа, яка здiйснила виплату доходу нерезидентовi, повертає йому рiзницю мiж сумою податку, яка була утримана, та сумою, належною до сплати вiдповiдно до мiжнародного договору України, пiсля отримання копiї рiшення органу державної податкової служби про повернення суми надмiру сплачених грошових зобов'язань або пiсля зарахування коштiв вiд вiдповiдного органу Державного казначейства України.
Кошти, якi за рiшенням органу державної податкової служби повиннi повертатись особi, яка зайво утримала податок з доходiв нерезидента, можуть бути зарахованi в рахунок сплати iнших податкових зобов'язань такої особи за її письмовою заявою, яка подається пiд час розгляду заяви нерезидента про повернення надмiру утриманих сум податку. У цьому разi висновок про повернення надмiру сплаченої суми податку до вiдповiдного органу Державного казначейства України не надсилається.