Следующая >>
Стаття 137. Порядок визнання доходiв
137.1. Дохiд вiд реалiзацiї товарiв визнається за датою переходу покупцевi права власностi на такий товар.
Дохiд вiд надання послуг та виконання робiт визнається за датою складення акта або iншого документа, оформленого вiдповiдно до вимог чинного законодавства, який пiдтверджує виконання робiт або надання послуг.
137.2. Доходом у разi отримання коштiв цiльового фiнансування з фондiв загальнообов'язкового державного соцiального страхування або бюджетiв визнається:
137.2.1. сума коштiв, що дорiвнює частинi амортизацiї об'єкта iнвестування (основних засобiв, нематерiальних активiв), пропорцiйнiй долi отриманого платником податку з бюджету або за рахунок кредитiв, залучених Кабiнетом Мiнiстрiв України, цiльового фiнансування капiтальних iнвестицiй у загальнiй вартостi таких iнвестицiй в об'єкт;
137.2.2. цiльове фiнансування для компенсацiї витрат (збиткiв), яких зазнало пiдприємство, та фiнансування для надання пiдтримки пiдприємству без установлення умов витрачання таких коштiв на виконання в майбутньому певних заходiв - з моменту його фактичного отримання;
137.2.3. цiльове фiнансування, крiм випадкiв, зазначених у пiдпунктах 137.2.1 i 137.2.2 цього пункту, протягом тих перiодiв, у яких були здiйсненi витрати, пов'язанi з виконанням умов цiльового фiнансування.
137.3. У разi якщо платник податку виробляє товари, виконує роботи, надає послуги з довготривалим (бiльше одного року) технологiчним циклом виробництва та якщо договорами, укладеними на виробництво таких товарiв, виконання робiт, надання послуг, не передбачено поетапного їх здавання, доходи нараховуються платником податку самостiйно вiдповiдно до ступеня завершеностi виробництва (операцiї з надання послуг), який визначається за питомою вагою витрат, здiйснених у звiтному податковому перiодi, у загальнiй очiкуванiй сумi таких витрат та/або за питомою вагою обсягу послуг, наданих у звiтному податковому перiодi, у загальному обсязi послуг, якi мають бути наданi.
Пiсля переходу покупцю права власностi на товари (роботи, послуги) з довготривалим технологiчним циклом виробництва, зазначенi у попередньому абзацi, виконавець здiйснює коригування фактично отриманого доходу, пов'язаного з виготовленням таких товарiв (робiт, послуг), нарахованого в попереднi перiоди протягом термiну їх виготовлення.
При цьому, якщо фактично отриманий дохiд у виглядi кiнцевої договiрної цiни (з урахуванням додаткових угод) перевищує суму доходу, попередньо нараховану за наслiдками кожного податкового перiоду протягом строку виготовлення таких товарiв (робiт, послуг), таке перевищення пiдлягає зарахуванню до доходiв звiтного перiоду, в якому вiдбувається перехiд права власностi на такi товари (роботи, послуги).
Якщо фактично отриманий дохiд у виглядi кiнцевої договiрної цiни (з урахуванням додаткових угод) менше суми доходу, попередньо визначеного за наслiдками кожного податкового перiоду протягом строку виготовлення таких товарiв (робiт, послуг), така рiзниця пiдлягає зарахуванню у зменшення доходiв звiтного перiоду, в якому вiдбувається перехiд права власностi на такi товари (роботи, послуги).
137.4. Датою отримання доходiв, якi враховуються для визначення об'єкта оподаткування, є звiтний перiод, у якому такi доходи визнаються згiдно з цiєю статтею, незалежно вiд фактичного надходження коштiв (метод нарахувань), визначений з урахуванням норм цього пункту та статтi 159 цього Кодексу.
137.5. У разi продажу товарiв за договором комiсiї (агентським договором) платником податку - комiтентом датою отримання доходу вiд такого продажу вважається дата продажу товарiв, що належать комiтенту, яка зазначена у звiтi комiсiонера (агента).
137.6. У разi здiйснення торгiвлi товарами або послугами з використанням автоматiв iз продажу товарiв (послуг) чи iншого подiбного обладнання, що не передбачає наявностi реєстратора розрахункових операцiй, контрольованого уповноваженою на це фiзичною особою, датою отримання доходу вважається дата вилучення з таких автоматiв або подiбного обладнання грошової виручки.
У разi якщо торгiвля товарами (роботами, послугами) через торговельнi автомати здiйснюється з використанням жетонiв, карток або iнших замiнникiв грошового знака, вираженого в грошовiй одиницi України, датою отримання доходу вважається дата продажу таких жетонiв, карток або iнших замiнникiв грошового знака, вираженого в грошовiй одиницi України.
137.7. У разi якщо торгiвля товарами, виконання робiт, надання послуг здiйснюються з використанням кредитних або дебетових карток, дорожнiх, комерцiйних, iменних або iнших чекiв, датою отримання доходу вважається дата оформлення вiдповiдного рахунка (розрахункового документа).
137.8. Датою отримання доходiв платника податку вiд проведення кредитно-депозитних операцiй є дата визнання процентiв (комiсiйних та iнших платежiв, пов'язаних зi створенням або придбанням кредитiв, вкладiв (депозитiв), визначена згiдно з правилами бухгалтерського облiку.
137.9. Датою отримання доходiв власника iпотечного сертифiката участi за операцiями з таким iпотечним сертифiкатом є дата нарахування протягом вiдповiдного звiтного перiоду доходу за консолiдованим iпотечним боргом (зменшеного на суму винагороди за управлiння та обслуговування iпотечних активiв).
Якщо позичальник (дебiтор) затримує сплату процентiв (комiсiйних), кредитор урегульовує таку заборгованiсть згiдно з пунктом 159.1 статтi 159 цього Кодексу.
При цьому метод нарахувань процентiв (комiсiйних) за таким кредитом (депозитом) не застосовується до повного погашення дебiтором заборгованостi або списання заборгованостi, яка визнана безнадiйною згiдно зi статтею 159 цього Кодексу.
137.10. Суми безповоротної фiнансової допомоги та безоплатно отриманi товари (роботи, послуги) вважаються доходами на дату фактичного отримання платником податку товарiв (робiт, послуг) або за датою надходження коштiв на банкiвський рахунок чи в касу платника податку, якщо iнше не передбачено цим роздiлом.
137.11. Датою отримання доходiв у виглядi орендних/лiзингових платежiв (без урахування частини лiзингового платежу, що надається в рахунок компенсацiї частини вартостi об'єкта фiнансового лiзингу) за майно, що передано платником податку в оренду/лiзинг, лiцензiйних платежiв (у тому числi роялтi) за користування об'єктами iнтелектуальної власностi є дата нарахування таких доходiв, яка встановлена вiдповiдно до умов укладених договорiв.
137.12. Датою отримання доходiв вiд продажу iноземної валюти є дата переходу права власностi на iноземну валюту.
137.13. Суми штрафiв та/або неустойки чи пенi, отриманi за рiшенням сторiн договору або вiдповiдних державних органiв, суду, включаються до складу доходiв платника податку за датою їх фактичного надходження.
137.14. Датою збiльшення доходiв вiд страхової дiяльностi є дата виникнення вiдповiдальностi платника податку - страховика перед страхувальником за укладеним договором, що випливає з умов договорiв страхування/перестрахування незалежно вiд порядку сплати страхового внеску, визначеного у вiдповiдному договорi (крiм довгострокових договорiв страхування життя та iнших договорiв страхування, укладених на строк бiльше одного року, договорiв страхування, укладених вiдповiдно до Закону України "Про недержавне пенсiйне забезпечення").
137.15. За договорами довгострокового страхування життя та iншими договорами страхування, укладеними на строк бiльше одного року, договорами страхування, укладеними вiдповiдно до Закону України "Про недержавне пенсiйне забезпечення" дохiд у виглядi частини страхового внеску визнається в момент виникнення у платника податку права на отримання чергового страхового внеску вiдповiдно до умов зазначених договорiв.
137.16. Датою отримання iнших доходiв є дата їх виникнення згiдно з положеннями (стандартами) бухгалтерського облiку, якщо iнше не передбачено нормами цього роздiлу.
137.17. Доходи платника податку у виглядi вартостi основних засобiв, безоплатно отриманих або виготовлених чи споруджених за рахунок коштiв бюджету або кредитiв, залучених Кабiнетом Мiнiстрiв України чи пiд гарантiї Кабiнету Мiнiстрiв України, з метою здiйснення їх експлуатацiї, якi не врахованi у складi доходу пiд час їх зарахування на баланс платника податку вiдповiдно до цього Кодексу, визнаються з метою оподаткування доходами в сумi, що дорiвнює сумi амортизацiї вiдповiдних активiв, нарахованих у порядку, передбаченому цим Кодексом, у момент нарахування такої амортизацiї.
137.18. За цiнними паперами, придбаними платником податку з метою їх продажу або утримання до дати погашення, сума процентiв включається до складу його доходiв у податковий перiод, протягом якого була здiйснена або мала бути здiйснена виплата таких процентiв згiдно з умовами випуску таких цiнних паперiв.
137.19. Доходи концесiонера у виглядi вартостi, визначеної на рiвнi звичайної цiни, основних засобiв, отриманих платником податкiв вiд концесiєдавця вiдповiдно до Закону України "Про особливостi передачi в оренду чи концесiю об'єктiв централiзованого водо-, теплопостачання i водовiдведення, що перебувають у комунальнiй власностi", визнаються в сумi, що дорiвнює сумi амортизацiї вiдповiдних активiв, нарахованої згiдно iз статтею 145 цього Кодексу, одночасно з її нарахуванням.