Следующая >>
Стаття 189. Особливостi визначення бази оподаткування в разi постачання товарiв/послуг в окремих випадках
189.1. У разi постачання товарiв/послуг у межах балансу платника податку для невиробничого використання, постачання товарiв/послуг та виробничих основних засобiв вiдповiдно до пункту 198.5 статтi 198 цього Кодексу, використання виробничих або невиробничих засобiв, iнших товарiв/послуг не у господарськiй дiяльностi, переведення виробничих основних засобiв до складу невиробничих основних засобiв, база оподаткування визначається виходячи з їх балансової вартостi на момент переведення (постачання), а для товарiв/послуг - не нижче цiн придбання.
189.2. Вартiсть тари, що згiдно з умовами договору (контракту) визначена як зворотна (заставна), до бази оподаткування не включається. У разi якщо у строк бiльше нiж 12 календарних мiсяцiв з моменту надходження зворотної тари вона не повертається вiдправнику, вартiсть такої тари включається до бази оподаткування отримувача.
189.3. У разi якщо платник податку провадить пiдприємницьку дiяльнiсть з постачання вживаних товарiв (комiсiйну торгiвлю), що придбанi в осiб, не зареєстрованих як платники податку, базою оподаткування є комiсiйна винагорода такого платника податку.
У випадках, коли платник податку здiйснює дiяльнiсть з постачання однорiдних вживаних товарiв, придбаних у фiзичних осiб, не зареєстрованих як платники податку, у межах договорiв, що передбачають передання права власностi на такi товари, базою оподаткування є позитивна рiзниця мiж цiною продажу та цiною придбання таких товарiв, визначена у порядку, встановленому цим роздiлом.
Датою збiльшення податкових зобов'язань платника податку є дата, визначена за правилами, встановленими пунктом 187.1 статтi 187 цього Кодексу.
При цьому цiна продажу вживаного транспортного засобу визначається:
для фiзичної особи виходячи з цiни, зазначеної у договорi купiвлi-продажу, але не нижче оцiночної вартостi такого засобу, розрахованої суб'єктом оцiночної дiяльностi, уповноваженим здiйснювати оцiнку вiдповiдно до закону;
для платникiв податку виходячи з договiрної (контрактної) вартостi, але не нижче звичайних цiн.
Для цiлей цього роздiлу:
вживаними товарами вважаються товари, що були в користуваннi не менше року, а також транспортнi засоби, якi не пiдпадають пiд визначення нового транспортного засобу.
Новими транспортними засобами вважаються:
а) наземний транспортний засiб - той, що вперше реєструється в Українi вiдповiдно до законодавства та при цьому має загальний наземний пробiг до 6000 кiлометрiв;
б) судно - те, що вперше реєструється в Українi вiдповiдно до законодавства та при цьому пройшло не бiльше 100 годин пiсля першого введення його в експлуатацiю;
в) лiтальний апарат - той, що вперше реєструється в Українi вiдповiдно до законодавства та при цьому його налiтаний час до такої реєстрацiї не перевищує 40 годин пiсля першого введення в експлуатацiю. Налiтаним вважається час, який розраховується вiд блок-часу зльоту лiтального апарата до блок-часу його приземлення;
однорiдними товарами вважаються товари у значеннi, визначеному роздiлом I цього Кодексу.
189.4. Базою оподаткування для товарiв/послуг, що передаються/отримуються у межах договорiв комiсiї (консигнацiї), поруки, довiрчого управлiння, є вартiсть постачання цих товарiв, визначена у порядку, встановленому статтею 188 цього Кодексу.
Дата збiльшення податкових зобов'язань та податкового кредиту платникiв податку, що здiйснюють постачання/отримання товарiв/послуг у межах договорiв комiсiї (консигнацiї), поруки, доручення, довiрчого управлiння, iнших цивiльно-правових договорiв та без права власностi на такi товари/послуги, визначається за правилами, встановленими статтями 187 i 198 цього Кодексу.
Зазначений порядок дати виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту застосовується також на операцiї з примусового продажу арештованого майна органами юстицiї.
189.5. У разi постачання товарiв за договорами фiнансового лiзингу, якi були повернутi лiзингоодержувачем, не зареєстрованим як платник податку у зв'язку з невиконанням умов такого договору, базою оподаткування є позитивна рiзниця мiж цiною продажу та цiною придбання таких товарiв.
У разi постачання вживаних товарiв, повернутих лiзингоодержувачем не зареєстрованим як платник податку у зв'язку з невиконанням умов договору фiнансового лiзингу, базою оподаткування є позитивна рiзниця мiж цiною продажу та цiною придбання таких товарiв.
При цьому цiна продажу визначається вiдповiдно до пункту 188.1 статтi 188 цього Кодексу, а цiна придбання визначається на рiвнi суми лiзингових платежiв у частинi компенсацiї вартостi об'єкта фiнансового лiзингу, що несплаченi за такий об'єкт лiзингу на дату такого повернення.
189.6. Норми пунктiв 189.3 - 189.5 цiєї статтi не поширюються на операцiї з експортування товарiв за межi митної територiї України або з ввезення на митну територiю України товарiв у межах зазначених договорiв.
189.7. У разi якщо платник податку здiйснює операцiї з постачання товарiв/послуг, якi є об'єктом оподаткування згiдно iз статтею 185 цього Кодексу, пiд забезпечення боргових зобов'язань покупця, наданих такому платнику податку у формi простого або переказного векселя, або iнших боргових iнструментiв (далi - вексель), випущених таким покупцем або третьою особою, базою оподаткування є договiрна вартiсть, визначена в порядку, встановленому пунктом 188.1 статтi 188 цього Кодексу, без урахування дисконтiв або iнших знижок з номiналу такого векселя, а за процентними векселями - така договiрна вартiсть, збiльшена на суму процентiв, нарахованих або таких, що повиннi бути нарахованi на суму номiналу такого векселя.
189.8. На номiнал векселя, у тому числi без урахування дисконтiв або з урахуванням процентiв, податковi зобов'язання не нараховуються.
189.9. У разi якщо основнi виробничi або невиробничi засоби лiквiдуються за самостiйним рiшенням платника податку, така лiквiдацiя для цiлей оподаткування розглядається як постачання таких основних виробничих або невиробничих засобiв за звичайними цiнами, але не нижче балансової вартостi на момент лiквiдацiї.
Норма цього пункту не поширюється на випадки, коли основнi виробничi або невиробничi засоби лiквiдуються у зв'язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслiдок дiї обставин непереборної сили, в iнших випадках, коли така лiквiдацiя здiйснюється без згоди платника податку, у тому числi в разi викрадення основних виробничих або невиробничих засобiв, що пiдтверджується вiдповiдно до законодавства або коли платник податку подає органу державної податкової служби вiдповiдний документ про знищення, розiбрання або перетворення основних виробничих або невиробничих засобiв у iнший спосiб, внаслiдок чого вони не можуть використовуватися за первiсним призначенням.
189.10. У разi якщо внаслiдок лiквiдацiї необоротних активiв отримуються комплектувальнi вироби, складовi частини, компоненти або iншi вiдходи, якi оприбутковуються на матерiальних рахунках з метою їх використання в господарськiй дiяльностi платника, на такi операцiї не нараховуються податковi зобов'язання.
189.11. У разi умовного постачання товарiв базою оподаткування є звичайна цiна вiдповiдних товарiв чи необоротних активiв.
189.12. У випадках, коли платник податку здiйснює операцiї з постачання особам, якi не зареєстрованi як платники податку, сiльськогосподарської продукцiї та продуктiв її переробки, ранiше придбаних (заготовлених) таким платником податку у фiзичних осiб, якi не є платниками цього податку, об'єктом оподаткування є торгова нацiнка (надбавка), встановлена таким платником податку.