Следующая >>
Стаття 198. Податковий кредит
198.1. Право на вiднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разi здiйснення операцiй з:
а) придбання або виготовлення товарiв (у тому числi в разi їх ввезення на митну територiю України) та послуг;
б) придбання (будiвництво, спорудження, створення) необоротних активiв, у тому числi при їх ввезеннi на митну територiю України (у тому числi у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активiв як внесок до статутного фонду та/або при передачi таких активiв на баланс платника податку, уповноваженого вести облiк результатiв спiльної дiяльностi);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митнiй територiї України, та в разi отримання послуг, мiсцем постачання яких є митна територiя України;
г) ввезення необоротних активiв на митну територiю України за договорами оперативного або фiнансового лiзингу.
198.2. Датою виникнення права платника податку на вiднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тiєї подiї, що вiдбулася ранiше;
дата списання коштiв з банкiвського рахунка платника податку на оплату товарiв/послуг;
дата отримання платником податку товарiв/послуг, що пiдтверджено податковою накладною.
Для операцiй iз ввезення на митну територiю України товарiв датою виникнення права на вiднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати (нарахування) податку за податковими зобов'язаннями згiдно з пунктом 187.8 статтi 187 цього Кодексу, а для операцiй з постачання послуг нерезидентом на митнiй територiї України - дата сплати (нарахування) податку за податковими зобов'язаннями, що були включенi отримувачем таких послуг до податкової декларацiї попереднього перiоду.
Датою виникнення права орендаря (лiзингоотримувача) на збiльшення податкового кредиту для операцiй фiнансової оренди (лiзингу) є дата фактичного отримання об'єкта фiнансового лiзингу таким орендарем.
Датою виникнення права замовника на вiднесення сум до податкового кредиту з договорiв (контрактiв), визначених довгостроковими вiдповiдно до пункту 187.9 статтi 187 цього Кодексу, є дата фактичного отримання замовником результатiв робiт (оформлених актами виконаних робiт) за такими договорами (контрактами).
Для товарiв/послуг, постачання (придбання) яких контролюється приладами облiку, факт постачання (придбання) таких товарiв/послуг засвiдчується даними облiку.
198.3. Податковий кредит звiтного перiоду визначається виходячи з договiрної (контрактної) вартостi товарiв/послуг, але не вище рiвня звичайних цiн, визначених вiдповiдно до статтi 39 цього Кодексу, та складається з сум податкiв, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статтi 193 цього Кодексу, протягом такого звiтного перiоду у зв'язку з:
придбанням або виготовленням товарiв (у тому числi при їх iмпортi) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операцiях у межах господарської дiяльностi платника податку;
придбанням (будiвництвом, спорудженням) основних фондiв (основних засобiв, у тому числi iнших необоротних матерiальних активiв та незавершених капiтальних iнвестицiй у необоротнi капiтальнi активи), у тому числi при їх iмпортi, з метою подальшого використання в оподатковуваних операцiях у межах господарської дiяльностi платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно вiд того, чи такi товари/послуги та основнi фонди почали використовуватися в оподатковуваних операцiях у межах господарської дiяльностi платника податку протягом звiтного податкового перiоду, а також вiд того, чи здiйснював платник податку оподатковуванi операцiї протягом такого звiтного податкового перiоду.
198.4. Якщо платник податку придбає (виготовляє) товари/послуги та необоротнi активи, якi призначаються для їх використання в операцiях, що не є об'єктом оподаткування або звiльняються вiд оподаткування, то суми податку, сплаченi (нарахованi) у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не вiдносяться до податкового кредиту зазначеного платника.
198.5. Якщо у подальшому такi товари/послуги, основнi виробничi засоби фактично використовуються в операцiях, якi не є об'єктом оподаткування або звiльняються вiд оподаткування вiдповiдно до цього Кодексу, мiжнародних договорiв (угод) (за винятком випадкiв проведення операцiй, передбачених пiдпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статтi 196 цього Кодексу), то з метою оподаткування такi товари/послуги, основнi виробничi засоби вважаються проданими у податковому перiодi, на який припадає таке використання, у тому випадку, якщо платник податку скористався правом на податковий кредит за цими товарами/послугами, основними виробничими засобами.
Датою використання товарiв/послуг, основних виробничих засобiв вважається дата визнання витрат вiдповiдно до роздiлу III цього Кодексу.
198.6. Не вiдносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарiв/послуг, не пiдтвердженi податковими накладними (або пiдтвердженi податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статтi 201 цього Кодексу) чи не пiдтвердженi митними декларацiями, iншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статтi 201 цього Кодексу.
У разi коли на момент перевiрки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включенi до складу податкового кредиту, залишаються не пiдтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе вiдповiдальнiсть вiдповiдно до цього Кодексу.
У разi якщо платник податку не включив у вiдповiдному звiтному перiодi до податкового кредиту суму податку на додану вартiсть на пiдставi отриманих податкових накладних, таке право зберiгається за ним протягом 365 календарних днiв з дати виписки податкової накладної.
Платники податку, що застосовували касовий метод до набрання чинностi цим Кодексом або застосовують касовий метод, мають право на включення до податкового кредиту сум податку на пiдставi податкових накладних, отриманих протягом 60 календарних днiв з дати списання коштiв з банкiвського рахунка платника податку.
Для банкiвських установ при одержаннi ними права власностi на заставне майно з метою подальшого продажу таке право зберiгається до моменту продажу такого заставленого майна.