Следующая >>
Стаття 263. Плата за користування надрами для видобування корисних копалин
263.1. Платники плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далi - платники)
263.1.1. Платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числi громадяни України, iноземцi та особи без громадянства, зареєстрованi вiдповiдно до закону як пiдприємцi, якi набули права користування об'єктом (дiлянкою) надр на пiдставi отриманих спецiальних дозволiв на користування надрами (далi - спецiальний дозвiл) в межах конкретних дiлянок надр з метою провадження господарської дiяльностi з видобування корисних копалин, у тому числi пiд час геологiчного вивчення (або геологiчного вивчення з подальшою дослiдно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спецiальних дозволах об'єктах (дiлянках) надр.
263.1.2. У разi укладення власниками спецiальних дозволiв на користування надрами з третiми особами договорiв на виконання робiт (послуг), пов'язаних з використанням надр, у тому числi (але не виключно) за операцiями з давальницькою сировиною, платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є власники таких спецiальних дозволiв на користування надрами.
263.1.3. Для цiлей оподаткування платники плати за користування надрами для видобування корисних копалин здiйснюють окремий (вiд iнших видiв операцiйної дiяльностi) бухгалтерський та податковий облiк витрат та доходiв за кожним видом мiнеральної сировини за кожним об'єктом надр, на який надано спецiальний дозвiл.
263.2. Об'єкт оподаткування
263.2.1. Об'єктом оподаткування плати за користування надрами для видобування корисних копалин по кожнiй наданiй в користування дiлянцi надр, що визначена у вiдповiдному спецiальному дозволi, є обсяг видобутої у податковому (звiтному) перiодi корисної копалини (мiнеральної сировини) або обсяг погашених у податковому (звiтному) перiодi запасiв корисних копалин.
263.2.2. До об'єкта оподаткування належать:
а) обсяг корисної копалини (мiнеральної сировини), видобутої з надр на територiї України, її континентального шельфу i виключної (морської) економiчної зони, у тому числi обсяг мiнеральної сировини, що утворюється в результатi виконання первинної переробки, що провадиться iншими нiж платник суб'єктами господарювання на умовах господарських договорiв про послуги з давальницькою сировиною;
б) обсяг корисної копалини (мiнеральної сировини), видобутої (вилученої) з вiдходiв (втрат, хвостiв тощо) гiрничодобувного виробництва, у тому числi обсяг мiнеральної сировини, що утворюється в результатi виконання первинної переробки, що провадиться iншими нiж платник суб'єктами господарювання на умовах господарських договорiв про послуги з давальницькою сировиною, якщо для її видобутку вiдповiдно до законодавства необхiдно отримати спецiальний дозвiл;
в) обсяг погашених запасiв корисних копалин.
263.2.3. До об'єкта оподаткування не належать:
а) не включенi до державного балансу запасiв корисних копалин кориснi копалини мiсцевого значення i торф, видобутi землевласниками та землекористувачами для власного споживання, якщо їх використання не передбачає отримання економiчної вигоди з передачею чи без передачi права власностi на них, загальною глибиною розробки до двох метрiв, i прiснi пiдземнi води до 20 метрiв;
б) видобутi (зiбранi) мiнералогiчнi, палеонтологiчнi та iншi геологiчнi колекцiйнi зразки, якщо їх використання не передбачає отримання економiчної вигоди з передачею чи без передачi права власностi на них;
в) кориснi копалини, видобутi з надр при створеннi, використаннi, реконструкцiї геологiчних об'єктiв природно-заповiдного фонду, якщо використання цих корисних копалин не передбачає отримання економiчної вигоди з передачею чи без передачi права власностi на них;
г) дренажнi та супутньо-пластовi пiдземнi води, якi не враховуються в державному балансi запасiв корисних копалин, що видобуваються при розробцi родовищ корисних копалин або при будiвництвi та експлуатацiї пiдземних споруд, i використання яких не передбачає отримання економiчної вигоди з передачею чи без передачi права власностi на них, у тому числi вiд використання для власних технологiчних потреб, за винятком обсягiв, якi використовуються для власних технологiчних потреб, пов'язаних з видобуванням корисних копалин;
ґ) видобутi кориснi копалини, якi без набуття та/або збереження платником права власностi на такi кориснi копалини вiдповiдно до затвердженого в установленому законодавством порядку технологiчного проекту розробки запасiв корисних копалин вiдповiдної дiлянки надр спрямовуються на формування запасiв корисних копалин техногенного родовища;
д) обсяг природного газу, визнаного рециркулюючим вiдповiдно до роздiлу I, який визначається платником за показниками вимiрювальних пристроїв, що зазначенi у журналi облiку видобутих корисних копалин iз дотриманням самостiйно затверджених платником вiдповiдно до вимог лiцензiйних умов схем руху видобутої вуглеводневої сировини на виробничих дiльницях та мiсцях зберiгання з урахуванням складу вихiдної сировини, умов конкретного виробництва, особливостей технологiчного процесу;
е) обсяги мiнеральних вод, що видобутi державними дитячими спецiалiзованими санаторно-курортними закладами, в частинi обсягiв, що використовуються для лiкування на їх територiї;
є) обсяги запасiв корисних копалин, що згiдно iз затвердженими в установленому законодавством порядку технiчними проектами (планами) їх розробки залишенi у звiтному (податковому) перiодi в охоронних i бар'єрних цiликах (мiж шахтами), у тому числi у цiликах загальношахтного призначення, для запобiгання обрушенню земної поверхнi, прориву води у гiрничi виробки та збереження наземних або пiдземних об'єктiв.
263.3. Види видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини) визначаються платником вiдповiдно до затверджених законодавством перелiкiв видiв корисних копалин, а також кодифiкацiї товарiв та послуг з урахуванням затверджених платником схем руху видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини) на виробничих дiльницях та мiсцях зберiгання з урахуванням складу вихiдної сировини, умов конкретного виробництва, особливостей технологiчного процесу та вимог до кiнцевої продукцiї.
263.4. Види погашених запасiв корисних копалин визначаються платником на пiдставi висновкiв державної експертизи запасiв корисних копалин вiдповiдної дiлянки надр, що виконана не ранiше нiж за десять рокiв до дати списання запасiв корисних копалин з балансу гiрничодобувного пiдприємства.
263.5. База оподаткування
263.5.1. Базою оподаткування є вартiсть обсягiв видобутих у податковому (звiтному) перiодi корисних копалин (мiнеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мiнеральної сировини) для кожної дiлянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукцiї гiрничодобувного пiдприємства).
263.5.2. Порядок визначення вартостi одиницi вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини) встановлено пунктом 263.6 цiєї статтi.
263.5.3. Для видiв корисних копалин, для яких у таблицi пункту 263.9 цiєї статтi затверджено абсолютнi ставки плати (Сазн) у вартiсному (грошовому) вираженнi, база оподаткування тотожна об'єкту оподаткування.
263.6. Визначення вартостi одиницi видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини)
263.6.1. Вартiсть вiдповiдного виду видобутої у податковому (звiтному) перiодi корисної копалини (мiнеральної сировини) обчислюється платником для кожної дiлянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукцiї гiрничодобувного пiдприємства) за бiльшою з таких її величин:
за фактичними цiнами реалiзацiї вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини);
за розрахунковою вартiстю вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини).
263.6.2. У разi обчислення вартостi видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини) за фактичними цiнами реалiзацiї вартiсть одиницi вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини) встановлюється платником за величиною суми доходу, отриманого (нарахованого) вiд виконаних у податковому (звiтному) перiодi господарських зобов'язань з реалiзацiї вiдповiдного обсягу (кiлькостi) такого виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини).
Сума доходу, отриманого (нарахованого) вiд реалiзацiї вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини) за податковий (звiтний) перiод зменшується на суму витрат платника, пов'язаних з доставкою (перевезенням, транспортуванням) обсягу (кiлькостi) вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини) споживачу в розмiрах, установлених у договорi купiвлi-продажу згiдно з умовами постачання.
Суми попередньої оплати вартостi обсягу (кiлькостi) вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини), що надiйшли до моменту фактичного виконання господарських зобов'язань (фактичної поставки) або до моменту настання строку виконання господарських зобов'язань (поставки) за вiдповiдним договором, включаються до суми доходу для обчислення вартостi одиницi вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини) у податковому (звiтному) перiодi, якщо такi господарськi зобов'язання (поставки) виконанi або мали бути виконаними за вiдповiдним договором.
Сума доходу, отримана вiд реалiзацiї обсягу (кiлькостi) вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини) в iноземнiй валютi, обраховується в нацiональнiй валютi за офiцiйним курсом гривнi до iноземних валют, встановленим Нацiональним банком України на дату реалiзацiї таких корисних копалин.
263.6.3. До витрат платника, пов'язаних з доставкою (перевезенням, транспортуванням) видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини) споживачу, належать:
а) витрати, пов'язанi з доставкою (перевезенням, транспортуванням) видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини) iз складу готової продукцiї платника (вузла облiку, входу до магiстрального трубопроводу, пункту вiдвантаження споживачу або на переробку, межi роздiлу мереж iз споживачем) споживачу, а саме:
з доставкою (перевезенням, транспортуванням) магiстральними трубопроводами, залiзничним, водним та iншим транспортом;
iз зливанням, наливанням, навантаженням, розвантаженням та перевантаженням;
з оплатою послуг портiв, зокрема портових зборiв;
з оплатою транспортно-експедиторських послуг;
б) витрати з обов'язкового страхування вантажiв, обчисленi вiдповiдно до законодавства;
в) митнi податки та збори у разi реалiзацiї за межi митної територiї України.
263.6.4. Вартiсть одиницi кожного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини) обчислюється як спiввiдношення суми доходу, отриманого платником вiд реалiзацiї вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини), визначеної вiдповiдно до пiдпункту 263.6.2 пункту 263.6 цiєї статтi, та обсягу (кiлькостi) вiдповiдного виду реалiзованої видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини), що визначається за даними бухгалтерського облiку запасiв готової продукцiї платника.
263.6.5. У разi обчислення вартостi вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини) за розрахунковою вартiстю до витрат платника за податковий (звiтний) перiод включаються:
а) матерiальнi витрати, що належать до витрат згiдно з роздiлом III цього Кодексу, у тому числi витрати, пов'язанi з виконанням господарських договорiв iз давальницькою сировиною, за винятком матерiальних витрат, пов'язаних iз:
зберiганням;
транспортуванням;
пакуванням;
проведенням iншого виду пiдготовки (включаючи передпродажну пiдготовку), крiм операцiй, що вiднесенi до операцiй первинної переробки (збагачення) у значеннi, наведеному у роздiлi I цього Кодексу, для реалiзацiї вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини);
виробництвом i реалiзацiєю iнших видiв продукцiї, товарiв (робiт, послуг);
б) витрати з оплати працi, що належать до витрат згiдно з роздiлом III цього Кодексу, крiм витрат з оплати працi працiвникiв, якi не зайнятi в господарськiй дiяльностi з видобування вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини);
в) витрати з ремонту основних засобiв, що належать до складу витрат згiдно з роздiлом III цього Кодексу, крiм витрат на ремонт основних засобiв, не пов'язаних технiчно та технологiчно з господарською дiяльнiстю з видобування вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини);
г) iншi витрати, що належать до складу витрат, у тому числi витрати, розподiленi згiдно з принципами облiкової полiтики платника, понесенi ним в перiоди, коли господарська дiяльнiсть з видобування корисних копалин не провадилась у зв'язку iз сезонними умовами провадження видобувних робiт згiдно з роздiлом III цього Кодексу, крiм витрат, не пов'язаних з господарською дiяльнiстю з видобування вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини), у тому числi:
якi виникають в результатi формування фiнансових резервiв;
на сплату процентiв боргових зобов'язань платника;
на плату за користування надрами для видобування корисних копалин;
на сплату штрафiв та/або неустойки чи пенi за рiшенням сторiн договору або за рiшенням вiдповiдних державних органiв, суду.
Пiд час обчислення розрахункової вартостi вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини) також враховуються:
а) сума нарахованої амортизацiї, що визначається згiдно з роздiлом III цього Кодексу, крiм суми нарахованої амортизацiї на основнi фонди i нематерiальнi активи, що пiдлягають амортизацiї, але не пов'язанi технiчно та технологiчно з господарською дiяльнiстю з видобування вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини);
б) сума амортизацiї витрат, пов'язаних з господарською дiяльнiстю з видобування вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини) згiдно з роздiлом III цього Кодексу.
263.6.6. У разi якщо мають мiсце державнi субвенцiї для гiрничодобувних пiдприємств, визначення вартостi видобутої мiнеральної сировини (корисної копалини) здiйснюється без урахування субвенцiї, розмiри якої для кожної дiлянки надр обчислюються на пiдставi калькулювання собiвартостi видобутої корисної копалини за матерiалами бухгалтерського облiку провадження господарської дiяльностi в межах такої дiлянки надр.
263.6.7. Сума витрат, понесених на провадження господарської дiяльностi з видобування корисних копалин, щодо яких у податковому (звiтному) перiодi завершено комплекс технологiчних операцiй (процесiв) з видобування, повнiстю включається до розрахункової вартостi видобутих корисних копалин за вiдповiдний податковий (звiтний) перiод.
У разi якщо пiсля виникнення податкових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за обсяг (кiлькiсть) вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини), платник у будь-якому наступному податковому (звiтному) перiодi прийняв рiшення про застосування до неї (вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини) або її частини iнших операцiй первинної переробки, в результатi чого виник новий вид товарної продукцiї гiрничодобувного пiдприємства, що вiдрiзняється вiд продукцiї, за якою платником визнанi та виконанi вiдповiднi зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, платник у такому податковому (звiтному) перiодi визначає розмiр податкових зобов'язань з плати для нового вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини) з урахуванням виконаних податкових зобов'язань за обсяг (кiлькiсть) вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини), що був використаний на створення нової товарної продукцiї гiрничодобувного пiдприємства, за вирахуванням сум податкових зобов'язань, якi виникали за попереднiми операцiями з даним видом корисної копалини.
263.6.8. Сума витрат, понесених на провадження господарської дiяльностi з видобування корисних копалин, щодо яких у податковому (звiтному) перiодi не завершено комплекс технологiчних операцiй (процесiв) з видобування, включається до розрахункової вартостi вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини) у податковому (звiтному) перiодi, в якому завершується такий комплекс технологiчних операцiй (процесiв).
263.6.9. Розрахункова вартiсть одиницi вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини) (Цр) обчислюється за такою формулою:
Цр = (Вмп + (Вмп x Крмпе)) / Vмп,
де Вмп - витрати, обчисленi згiдно з пiдпунктами 263.6.5 - 263.6.8 цього пункту (у гривнях);
Крмпе - коефiцiєнт рентабельностi гiрничодобувного пiдприємства, обчислений у матерiалах геолого-економiчної оцiнки запасiв корисних копалин дiлянки надр, затверджених Державною комiсiєю України по запасах корисних копалин (десятковий дрiб);
Vмп - обсяг (кiлькiсть) корисних копалин, видобутих за податковий (звiтний) перiод.
263.6.10. Вартiсть руд урану та золота, видобутих з корiнних родовищ, обчислюється з урахуванням цiни реалiзацiї за податковий (звiтний) перiод (у разi вiдсутностi реалiзацiї у цей перiод - за найближчi попереднi податковi перiоди) хiмiчно чистого металу без урахування податку на додану вартiсть, зменшеної на суму витрат платника на збагачення (афiнаж) та доставку (перевезення, транспортування) споживачу. Вартiсть одиницi видобутих корисних копалин визначається з урахуванням частки (в натуральному вимiрi) вмiсту хiмiчно чистого металу в одиницi видобутих корисних копалин.
263.7. Порядок обчислення податкових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин
263.7.1. Для видiв корисних копалин, для яких у таблицi пункту 263.9 цiєї статтi ставки плати (Свнз) встановлено у вiдносних показниках (вiдсотках), податковi зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (Пзн) для вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини) в межах однiєї дiлянки надр за податковий (звiтний) перiод обчислюються за такою формулою:
Пзн = Vф х Вкк х Свнз х Кпп,
де Vф - обсяг (кiлькiсть) вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини) у податковому (звiтному) перiодi (в одиницях маси або об'єму);
Вкк - вартiсть одиницi вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини), обчислена згiдно з пунктом 263.6 цiєї статтi;
Свнз - величина ставки плати за користування надрами для видобування корисних копалин, встановлена у пунктi 263.9 цiєї статтi;
Кпп - коригуючий коефiцiєнт, встановлений у пунктi 263.10 цiєї статтi.
263.7.2. Для видiв корисних копалин, для яких у таблицi пункту 263.9 цiєї статтi встановлено абсолютнi ставки плати за користування надрами для видобування корисних копалин (Сазн) у вартiсному (грошовому) вираженнi, податковi зобов'язання з плати (Пзн) для вiдповiдного виду видобутих корисних копалин (мiнеральної сировини) або погашених запасiв корисних копалин в межах однiєї дiлянки надр за податковий (звiтний) перiод обчислюються за такою формулою:
Пзн = Vф х Сазн х Кпп,
де Vф - обсяг (кiлькiсть) вiдповiдного виду видобутих корисних копалин (мiнеральної сировини) або погашених запасiв корисних копалин у межах однiєї дiлянки надр у податковому (звiтному) перiодi (в одиницях маси або об'єму);
Сазн - величина визначеної в абсолютних значеннях ставки плати за користування надрами для видобування корисних копалин, встановлена у пунктi 263.9 цiєї статтi;
263.8. Порядок визначення обсягу (кiлькостi) видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини) та обсягу (кiлькостi) погашених запасiв корисних копалин
263.8.1. Обсяг (кiлькiсть) вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини) визначається платником плати у журналi облiку видобутих корисних копалин самостiйно вiдповiдно до вимог затверджених платником схем руху видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини) на виробничих дiльницях та мiсцях зберiгання з урахуванням складу вихiдної сировини, умов конкретного виробництва, особливостей технологiчного процесу та вимог до кiнцевої продукцiї та нормативних актiв, що регламентують вимоги до вiдповiдного виду товарної продукцiї гiрничодобувних пiдприємств стосовно визначення якостi сировини та кiнцевого продукту, визначення вмiсту основної та супутньої корисної копалини в лабораторiях, атестованих згiдно з правилами уповноваження та атестацiї у державнiй метрологiчнiй системi.
Залежно вiд вiдповiдного виду видобутої корисної копалини (мiнеральної сировини) її кiлькiсть визначається в одиницях маси або об'єму.
263.8.2. Обсяг (кiлькiсть) погашених запасiв корисних копалин визначається платником самостiйно з дотриманням вимог актiв законодавства з питань гiрничого нагляду за рацiональним використанням надр.
Залежно вiд вiдповiдного виду погашених запасiв корисних копалин їх кiлькiсть визначається в одиницях маси або об'єму.
263.9. Ставки плати за користування надрами для видобування корисних копалин:
263.10. Коригуючi коефiцiєнти
До ставок плати за користування надрами для видобування корисних копалин застосовуються коригуючi коефiцiєнти, якi визначаються залежно вiд виду корисної копалини (мiнеральної сировини) та умов її видобування:
____________ * За умови, що запаси корисних копалин вiднесено до такої категорiї на пiдставi рiчного плану гiрничих робiт або за результатами геолого-економiчної оцiнки, проведеної не ранiш як за 10 рокiв до виникнення податкових зобов'язань.
263.11. Порядок подання податкових розрахункiв
263.11.1. Платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин до закiнчення визначеного роздiлом II цього Кодексу граничного строку подання податкових розрахункiв за податковий (звiтний) перiод, що дорiвнює календарному кварталу, подає за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податковi розрахунки з плати за користування надрами для видобув