ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
вiд 24.01.2002 р. | N 1301/7/16-1217 |
---|
Про Закон України вiд 15.11.2001 р. N 2779-III
(Витяг)
Державна податкова адмiнiстрацiя України надсилає до вiдома та використання в роботi Закон України вiд 15.11.2001 р. N 2779-III "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо державної пiдтримки автомобiлебудiвної промисловостi України" , який набув чинностi з дня його опублiкування та вперше був опублiкований в газетi "Голос України" 20.12.2001 р., i в частинi податку на додану вартiсть повiдомляє наступне.
Зазначеним Законом змiнено редакцiю п. 11.18 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартiсть", вiдповiдно до якого тимчасово, до 1 сiчня 2008 року, звiльняються вiд оподаткування операцiї з ввезення (пересилання) на митну територiю України вiдповiдно до Закону України "Про стимулювання виробництва автомобiлiв в Українi" товарiв (у тому числi машинокомплектiв), якi використовуються для будiвництва та виробничої дiяльностi пiдприємств по виробництву автомобiлiв, автобусiв i комплектуючих виробiв до них.
Крiм того, Законом України "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо державної пiдтримки автомобiлебудiвної промисловостi України" також змiнено редакцiю п. 11.19 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартiсть", згiдно
з яким нульова ставка податку на додану вартiсть поширюється не тiльки на операцiї з продажу автомобiлiв власного виробництва резидентiв, а й застосовується до операцiй з продажу автобусiв i комплектуючих виробiв до них власного виробництва резидентiв, якi здiйснюють дiяльнiсть вiдповiдно до Закону України "Про стимулювання виробництва автомобiлiв в Українi". Цi виробники-резиденти зобов'язанi мати затверджену Кабiнетом Мiнiстрiв України iнвестицiйну програму та сформувати свiй статутний фонд вiдповiдно до вимог даного Закону.
При цьому операцiї з продажу таких автомобiлiв, автобусiв i комплектуючих виробiв до них iншими особами, нiж їх безпосереднi виробники, що мають вiдповiднi iнвестицiї, оподатковуються за повною ставкою податку на додану вартiсть.
Згiдно зi ст. 5 Закону України "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо державної пiдтримки автомобiлебудiвної промисловостi України" пiльги, передбаченi цим Законом для пiдприємств по виробництву автомобiлiв, автобусiв i комплектуючих виробiв до них, набирають чинностi пiсля затвердження їх iнвестицiйних програм Кабiнетом Мiнiстрiв України та внесення до статутного фонду такого пiдприємства iнвестицiї (у тому числi iноземної) виключно в грошовiй формi, що зареєстрована у встановленому законодавством порядку та становить за офiцiйним валютним курсом Нацiонального банку України на день її внесення вiдповiднi законодавству обсяги.
Крiм того слiд зазначити, що порушення цiльового використання ввезених товарiв (у тому числi машинокомплектiв) (перелiк яких встановлюється Кабiнетом Мiнiстрiв України), якi використовуються для будiвництва i виробничої дiяльностi пiдприємств по виробництву автомобiлiв, платник податку зобов'язаний збiльшити на вiдповiдну суму податковi зобов'язання за наслiдками податкового перiоду, на який припадає таке порушення, а також сплатити пеню, нараховану вiдповiдно до п. 11.18 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартiсть".
При цьому слiд мати на увазi, що згiдно зi ст. 6 Закону України "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо державної пiдтримки автомобiлебудiвної промисловостi України" за невиконання iнвестором (iнвесторами) своїх зобов'язань згiдно з iнвестицiйною програмою або порушення норм цього Закону з боку iнвестора (iнвесторiв), податки та збори, що не сплачувалися з дати виявлення таких фактiв, iнвестором (iнвесторами) сплачуються в повному обсязi.
Крiм того, ДПА України повiдомляє, що Законом України вiд 13.12.2001 р. N 2881-III "Про внесення змiн до Закону України "Про патентування деяких видiв пiдприємницької дiяльностi" конкретизовано обсяг реалiзацiї товарiв (робiт, послуг) (не бiльше 1 млн. грн. за рiк) у суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, якими може бути придбано спецiальний торговий патент та уточнено деякi питання оподаткування дiяльностi суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, якi придбали спецiальний торговий патент. У частинi ПДВ зазначено, що такi суб'єкти не сплачують ПДВ, крiм податку з операцiй ввезення (пересилання) товарiв на митну територiю України або отримання вiд нерезидентiв робiт (послуг) для їх використання або споживання на митнiй територiї України.
У разi використання ввезених товарiв (робiт, послуг) на виробництво продукцiї, продаж якої потребує придбання спецiального торгового патенту, податок на додану вартiсть, сплачений по таких iмпортних товарах (роботах, послугах), не вiдноситься до податкового кредиту, а включається до складу вартостi такої продукцiї.
Суб'єкт пiдприємницької дiяльностi, який одночасно здiйснює дiяльнiсть, яка потребує придбання спецiального торгового патенту, та дiяльнiсть, яка пiдпадає пiд об'єкт оподаткування, в обов'язковому порядку реєструється платником ПДВ. При цьому податковий облiк ведеться окремо по дiяльностi, яка оподатковується за загальновстановленим режимом оподаткування, та по дiяльностi, яка має спецiальний порядок оподаткування.
Заступник Голови | Г. М. Оперенко |
"Вiсник податкової служби України", N 8, 2002 р.