ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
вiд 11.05.2002 р. | N 2946/6/15-1116 |
---|
ДПА України розглянула лист ТОВ
та повiдомляє.
Вiдповiдно до п. 18.3 ст. 18 Закону України "Про оподаткування прибутку пiдприємств" у редакцiї Закону вiд 22.05.97 р. N 283/97-ВР (далi - Закон) у разi укладення договорiв, якi передбачають здiйснення оплати товарiв (робiт, послуг) на користь нерезидентiв, що розташованi в офшорних зонах, чи при здiйсненнi розрахункiв через таких нерезидентiв або через їх банкiвськi рахунки, незалежно вiд того, чи здiйснюється така оплата (в грошовiй або iншiй формi) безпосередньо або через iнших резидентiв чи нерезидентiв, витрати платникiв податку на оплату вартостi таких товарiв (робiт, послуг) включаються до складу їх валових витрат у сумi, що становить 85 % вiд оплаченої вартостi цих товарiв (робiт, послуг).
Таким чином, при придбаннi товарiв (робiт, послуг) у нерезидентiв, що розташованi в офшорних зонах, валовi витрати покупця-резидента збiльшуються на суму, що становить 85 % вартостi цих товарiв (робiт, послуг) у той податковий перiод, протягом якого вiдбувалась оплата таких товарiв (робiт, послуг).
Разом з тим пп. 7.10.12 ст. 7 Закону встановлено, що для визначення доходiв i витрат вiдповiдних звiтних перiодiв вiд операцiй з оперативного лiзингу (оренди) застосовуються пп. 7.10.3 - 7.10.8 цiєї статтi без застосування норми пп. 7.10.9. Тобто у разi здiйснення операцiй з оперативного лiзингу (оренди) п. 18.3 ст. 18 Закону застосовується з урахуванням положень пп. 7.10.12 ст. 7 Закону, який встановлює особливi правила вiдображення в податковому облiку сум нарахованої орендної плати як орендодавцем, так i орендарем.
Отже, витрати орендаря за договором оперативного лiзингу (оренди) визначаються на рiвнi нарахованої вартостi орендних послуг, одержаних на платнiй основi за вiдповiдний звiтний перiод. У разi коли така орендна плата нараховується на користь нерезидента, що має офшорний статус, валовi витрати орендаря збiльшуються у сумi, що становить 85 % вартостi нарахованої орендної плати.
Враховуючи наведене вище, при формуваннi валових витрат ТОВ у зв'язку з придбанням орендних послуг у нерезидентiв, що мають офшорний статус, "касовий" метод не застосовується, а аванси (передоплати) враховуються при визначеннi валових витрат у межах нарахованих сум орендної плати. При цьому обов'язково застосовуються обмеження щодо розмiру валових витрат у сумi, що становить 85 % вiд вартостi орендних послуг, придбаних у нерезидента, що має офшорний статус.
Заступник Голови | Г. Оперенко |