ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
28.05.2003р. | N 11/2-14-8224-ЕП |
---|
Начальникам регiональних митниць | |
Начальникам митниць |
Для використання в роботi
направляємо Огляд видачi сертифiкатiв про
походження товару в зарубiжних країнах,
пiдготовлений за матерiалами українських
дипломатичних представництв за кордоном.
Додаток: на 4 арк.
Перший заступник Голови Служби | О.Б.Єгоров |
Додаток |
Огляд
видачi сертифiкатiв походження товару в
зарубiжних країнах
Аргентина
В Аргентинськiй Республiцi органами, уповноваженими надавати експортерам сертифiкати про походження товару, є:
- Торговельна палата (Camara Argentina de Comercio);
- Палата експортерiв (Camara de Exportadores de la Republica Argentina);
- Торговельно-промислова палата (Camara de Comercio, Industria y Produccion de la Republica Argentina);
- Асоцiацiя експортерiв та iмпортерiв (Asociacion de Importadores y Exportadores de la Republica Argentina).
Найбiльш поширеною є практика видачi сертифiкатiв Торговельною палатою Аргентини.
Великобританiя
У Сполученому Королiвствi Великобританiї та Пiвнiчної Iрландiї сертифiкат про походження видається торгово-промисловими палатами. Сертифiкат про походження повинен бути оформлений на офiцiйному бланку, який можна отримати у будь-якому вiддiленнi торгово-промислових палат Великобританiї. Вiн повинен мiстити таку iнформацiю: вiдправник вантажу; одержувач вантажу; країна походження; данi про транспортування (необов'язково); особливi вiдмiтки; опис вантажу (кiлькiсть мiсць, вид упаковки, маркування); вiдомостi про обсяг товару, що експортується; письмове пiдтвердження торгово-промислової палати про країну походження товару (таке пiдтвердження мiстить такi вiдомостi: мiсце та дата видачi сертифiката; iм'я й пiдпис особи, уповноваженої засвiдчувати такi сертифiкати; печатка торгово-промислової палати.
Гвiнейська Республiка
У Гвiнейськiй Республiцi органом уповноваженим на видачу експортерам сертифiкатiв про походження товару є Генеральна дирекцiя нацiональної служби стандартизацiї та якостi (DIRECTION GENERALE DU SERVICE NATIONAL DE CONTROLE DE QUALITE ET NORMES) при Мiнiстерствi торгiвлi, промисловостi, малих та середнiх пiдприємств Гвiнейської Республiки (MINISTERE DU COMMERCE, INDUSTRIE, PETITES ET MOYENNES ENTREPRISES).
Iзраїль
Згiдно з чинним законодавством Iзраїля сертифiкат про походження товару, як правило, видається Федерацiєю торгово-промислових палат Iзраїлю. Право на видачу сертифiката мають митнi органи, Об'єднання промисловцiв Iзраїлю та Iнститут експорту Iзраїлю.
При отриманнi сертифiката про походження товару експортер повинен заповнити оригiнал сертифiката й двi-три його копiї, надати iнвойс i сплатити вiдповiднi платежi.
Порядок оформлення сертифiкатiв про походження товару визначається, регламентується та контролюється безпосередньо Федерацiєю торгово-промислових палат Iзраїлю.
З 2000 року видачу сертифiката про походження товару, який експортується в Україну, здiйснює Федерацiя торгово-промислових палат Iзраїлю.
Канада
Сертифiкат про походження товару в Канадi засвiдчується вповноваженим представником компанiї-експортера на основi власних даних або документiв, наданих компанiєю-виробником, тобто фактично сертифiкат про походження товару є декларацiєю експортера про походження товару з тiєї чи iншої країни. У той же час сертифiкат про походження товару може видаватися незалежним вiд експортера (виробника) продукцiї органом. Перелiк таких уповноважених органiв законодавчо не регламентується. На практицi таку дiяльнiсть у Канадi здiйснюють регiональнi торговельнi палати (Boards of Trade, Chambers of Commerce), кожна з яких має власну форму сертифiкату про походження товару.
У Канадi налiчується майже 100 регiональних торговельних палат. Найбiльша торговельна палата країни - Торговельна палата Торонто.
Сертифiкат про походження товару, виданий канадською регiональною торговельною палатою, засвiдчується пiдписом уповноваженої особи та печаткою торговельної палати. Торговельнi палати Канади керуються при видачi сертифiкатiв про походження товарiв виключно отриманою вiд експортера iнформацiєю (нiяка експертиза продукцiї або контролю виробничого процесу не здiйснюється).
Згiдно з нацiональним законодавством Канади й вiдповiдно до мiжнародних угод про вiльну торгiвлю сертифiкат про походження товару є обов'язковим документом, що подається канадським експортером митним органам країни-iмпортера
Форму сертифiката про походження товару нацiональним законодавством Канади не встановлено. Сертифiкат мiстить назви та юридичнi адреси виробника й експортера продукцiї, партiя якої експортується, а також короткий опис цiєї партiї товарiв (кiлькiсть контейнерiв, опис товару, загальна вага, номер товарної накладної тощо).
Нiмеччина
У Нiмеччинi сертифiкати про походження товару видаються регiональними торгово-промисловими палатами за мiсцем юридичної адреси пiдприємства.
Сертифiкат про походження товару видається пiдприємству на пiдставi поданої торгово-промисловiй палатi заявки встановленого зразка, яка пiдписується вповноваженою особою пiдприємства. Як правило, один раз на рiк фiрми надають торгово-промисловiй палатi, у зонi дiяльностi якої вони розташованi, зразки пiдписiв уповноважених осiб фiрми, якi мають право на оформлення зовнiшньоекономiчних документiв.
Словенiя
Сертифiкат про походження товару складається в трьох примiрниках: оригiналу та двох його копiй (для заявника та торгово-промислової палати Словенiї).
Сертифiкат про походження товару видається, якщо виконано всi необхiднi процедури подання заявки торгово-промисловiй палатi Словенiї та якщо товар, на який видається сертифiкат, вiдповiдає критерiям походження товару зi Словенiї. Для одержання сертифiката про походження товару заявник повинен правильно заповнити форму й додати до неї експортну фактуру та документи, що пiдтверджують походження товару.
Сертифiкат про походження товару третiх країн також видає торгово-промислова палата Словенiї. При цьому за основу береться сертифiкат, виданий у країнi походження товару.
Угорщина
Органом, уповноваженим здiйснювати сертифiкацiю походження товарiв, є Бюро при Торгово-промисловiй палатi Угорщини.
Францiя
Регулювання питань сертифiкацiї походження товарiв у Францiї покладено на Генеральну дирекцiю митниць та непрямих податкiв, яка входить до складу Мiнiстерства економiки, фiнансiв та промисловостi Францiї.
Право на видачу сертифiкатiв про походження надано торгово-промисловим палатам. Регiональних, департаментальних та мiсцевих палат налiчується майже 160. При цьому точно визначається географiчна зона дiяльностi кожної з торгово-промислових палат.
Усi торгово-промисловi палати мають свою печатку унiфiкованої конфiгурацiї: кругла, дiаметром 25 мм, по зовнiшньому колу назва ТПП (наприклад Chambre de Commerce et d Industrie de Paris), а у внутрiшньому колi - один iз символiв Францiї - Марiанна.
Чехiя
У Чеськiй Республiцi право на видачу сертифiкатiв про походження товарiв мають:
- Митна служба, пiдпорядкована Мiнiстерству фiнансiв Чеської Республiки;
- Економiчна палата Чеської Республiки та Аграрна палата Чеської Республiки.
Згiдно з чинним законодавством Чеської Республiки Економiчнiй палатi пiдпорядковуються регiональнi палати, якi також мають право видавати такi сертифiкати.
Економiчна палата та її регiональнi палати оформлюють не преференцiйнi сертифiкати про походження товару, що експортується в Україну.
Японiя
Згiдно з чинним законодавством Японiї органами, уповноваженими видавати сертифiкати про походження товару та iншi документи, що дiють у сферi мiжнародної торгiвлi, є торгово-промисловi палати.
Кожна регiональна торгово-промислова палата має право встановлювати свої критерiї щодо надання таких документiв. Вони базуються на рекомендацiях Мiнiстерства економiки, торгiвлi та промисловостi.
Сертифiкат про походження товару видається або вiдповiдно до нормативних актiв країни-iмпортера, або вiдповiдно до особливостей укладеного контракту на поставку товару.