МIНIСТЕРСТВО ФIНАНСIВ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ ФIНАНСОВОГО
МОНIТОРИНГУ
вiд 02.12.2003 р. | N 1826/30420-4 |
---|
(Витяг)
<...>
Вiдповiдно до статтi 1 Закону України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом" вiд 28.11.2002 р. N 249-IV:
"...фiнансова операцiя - будь-яка операцiя, пов'язана iз здiйсненням або забезпеченням здiйснення платежу за допомогою суб'єкта первинного фiнансового монiторингу...".
Вiдповiдно до статтi 2 Закону України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом" вiд 28.11.2002 р. N 249-IV:
"До легалiзацiї (вiдмивання) доходiв цим Законом вiдносяться дiї, спрямованi на приховування чи маскування незаконного походження коштiв або iншого майна чи володiння ними, прав на такi кошти або майно, джерела їх походження, мiсцезнаходження, перемiщення, а так само набуття, володiння або використання коштiв або iншого майна, за умови усвiдомлення особою, що вони були доходами".
Вiдповiдно до статтi 4 Закону України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом" вiд 28.11.2002 р. N 249-IV:
"Суб'єктами первинного фiнансового монiторингу є:
банки, страховi та iншi фiнансовi установи;
платiжнi органiзацiї, члени платiжних систем, еквайринговi та клiринговi установи;
<...>
пiдприємства i об'єднання зв'язку, iншi некредитнi органiзацiї, якi здiйснюють переказ грошових коштiв;
iншi юридичнi особи, якi вiдповiдно до законодавства здiйснюють фiнансовi операцiї.
Суб'єктами державного фiнансового монiторингу є:
центральнi органи виконавчої влади та Нацiональний банк України, якi вiдповiдно до закону виконують функцiї регулювання та нагляду за дiяльнiстю юридичних осiб, що забезпечують здiйснення фiнансових операцiй;
спецiально уповноважений орган виконавчої влади з питань фiнансового монiторингу - урядовий орган державного управлiння, який дiє у складi Мiнiстерства фiнансiв України (далi - Уповноважений орган)".
Виходячи з наведеного та враховуючи, що всi три запитання стосуються законностi, порядку та правил проведення i оформлення платежiв з використанням системи WebMoney Transfer, необхiдно мати на увазi таке.
Згiдно з пунктом 1.14 статтi 1 Закону України "Про платiжнi системи та переказ грошей в Українi" вiд 05.04.2001 р. N 2346-III:
"спецiальний платiжний засiб (платiжна картка тощо) - платiжний iнструмент, що виконує функцiю засобу iдентифiкацiї, за допомогою якого держателем цього iнструмента iнiцiюється переказ грошей з вiдповiдного рахунку платника або банку, а також здiйснюються iншi операцiї, передбаченi вiдповiдним договором. За допомогою спецiальних платiжних засобiв формуються документи за операцiями iз застосуванням спецiальних платiжних засобiв або надаються iншi послуги держателям спецiальних платiжних засобiв".
Згiдно з пунктом 1.28 статтi 1 Закону України "Про платiжнi системи та переказ грошей в Українi" вiд 05.04.2001 р. N 2346-III:
"платiжна органiзацiя - юридична особа, яка є власником або одержала право на використання товарного та iнших знакiв, що iдентифiкують належнiсть платiжних карток та iнших платiжних iнструментiв до платiжної системи, i яка визначає правила роботи платiжної системи, а також виконує iншi функцiї щодо забезпечення дiяльностi платiжної системи та несе вiдповiдальнiсть вiдповiдно до закону та договору".
Згiдно з пунктом 10.3 статтi 10 Закону України "Про платiжнi системи та переказ грошей в Українi" вiд 05.04.2001 р. N 2346-III:
"Внутрiшньодержавнi небанкiвськi платiжнi системи мають право здiйснювати дiяльнiсть, пов'язану iз переказом, виключно пiсля їх реєстрацiї в Нацiональному банку України та отримання вiдповiдного дозволу Нацiонального банку України.
Порядок реєстрацiї та отримання внутрiшньодержавними небанкiвськими платiжними системами дозволу на здiйснення дiяльностi, пов'язаної iз переказом, визначається Нацiональним банком України".
Згiдно пункту 12.1 статтi 12 Закону України "Про платiжнi системи та переказ грошей в Українi" вiд 05.04.2001 р. N 2346-III:
"Банки, клiринговi установи, а також iншi установи. що надають фiнансовi послуги, мають право укладати договори з платiжними органiзацiями мiжнародних платiжних систем про членство або про участь у цих системах пiсля отримання ними вiдповiдного дозволу Нацiонального банку України.
Порядок отримання зазначеного дозволу визначається Нацiональним банком України. Рiшення щодо надання дозволу або вiдмови у його наданнi має бути прийнятим Нацiональним банком України у строк до одного мiсяця з дати отримання належним чином оформленого звернення установи, зазначеної в абзацi першому цього пункту".
Пiдсумовуючи наведене, обов'язковою умовою законного проведення розрахункiв фiзичними i юридичними особами України мiж собою за допомогою платiжних систем є наявнiсть вiдповiдного дозволу або реєстрацiї згiдно iз Законом України "Про платiжнi системи та переказ грошей в Українi" вiд 05.04.2001 р. N 2346-III.
Перший заступник Мiнiстра фiнансiв України - голова Державного департаменту фiнансового монiторингу | С. Гуржiй |