ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ Комiтет у закордонних справах E-mail: kyrychuk@rada.gov.ua |
До листа Комiтету у закордонних справах
Верховної Ради України вiд 04.06.2004 N 06-14/12-390 щодо
зустрiчi парламентарiїв України та Росiї вiд
прикордонних областей (м. Харкiв, 11.06.2004)
До вищезазначеного iнформуємо.
Держмитслужбою опрацьовано проект Угоди мiж Кабiнетом Мiнiстрiв України i Урядом Росiйської Федерацiї про перетинання українсько-росiйського державного кордону громадянами, якi проживають у прикордонних районах. Проект погоджено Держмитслужбою без зауважень.
2. До Державного митного комiтету Росiйської Федерацiї направлено лист з пропозицiями щодо внесення змiн i доповнень до Угоди мiж Урядом України та Урядом Росiйської Федерацiї про пункти пропуску через державний кордон мiж Україною i Росiйською Федерацiєю вiд 08.02.1995. На пiдставi аналiзу транспортних та пасажиропотокiв Держмитслужбою запропоновано внести змiни до зазначеної Угоди, а саме: з урахуванням iнтенсивностi руху транспортних засобiв та перемiщення пасажирiв через пункти пропуску окремi з них виключити з Перелiку пунктiв пропуску, деяким змiнити категорiю (з мiжнародних на мiждержавнi чи навпаки), а також визначити класифiкацiю пунктiв пропуску за характером транспортних перевезень.
Водночас, Держмитком Росiйської Федерацiї проiнформовано про те, що Президентом України схвалено пропозицiї Держмитслужби щодо iнiцюювання переговорного процесу з росiйською строною стосовно пiдготовки проекту мiждержавної Угоди про спiльний прикордонний та митний контроль у пунктах пропуску через українсько-росiйський кордон.
3. У зазначенiй зустрiчi парламентарiїв України та Росiї вiд митної служби України участь вiзьме т.в.о. начальника Схiдної регiональної митницi Карiмов Iгор Рамазанович.
Бiльш детальна iнформацiя щодо фунцiонування пунктiв пропуску на українсько-росiйському кордонi надається в додатку, усього на 8 арк.
Заступник Голови Служби | А.Д. Войцещук |
Додаток |
Довiдкова iнформацiя
1. Про пункти пропуску через державний кордон мiж Україною i Росiйською Федерацiєю.
Угодою мiж Урядом України i Урядом Росiйської Федерацiї про пункти пропуску через державний кордон мiж Україною i Росiйською Федерацiєю вiд 08.02.95 передбачено вiдкрити:
- 29 пунктiв пропуску для перемiщення осiб, товарiв та транспортних засобiв будь-якої державної належностi (мiжнароднi пункти пропуску);
- 22 пункти пропуску для перемiщення осiб, товарiв та транспортних засобiв України та Росiйської Федерацiї (мiжнароднi);
- 9 пунктiв пропуску пiсля будiвництва i створення вiдповiдної iнфраструктури.
З моменту пiдписання Угоди минуло майже 10 рокiв.
За цi роки склалися окремi напрямки перемiщення через українсько-росiйський державний кордон осiб, транспортних засобiв та зовнiшньоекономiчних вантажiв. При цьому, в окремих пунктах пропуску iнтенсивнiсть руху пасажирiв та вантажiв є стабiльною, в iнших має тенденцiю до зростання, а в деяких - до зменшення (довiдка про iнтенсивнiсть руху осiб i транспортних засобiв за пiдсумками 2003 року додається, на рос. мовi). Цi напрямки склалися не тiльки в залежностi вiд рiвня облаштування пунктiв пропуску, а передусiм в залежностi вiд рiвня розвитку транспортної мережi як на територiї України, так i на сумiжнiй територiї, а також в залежностi вiд розвитку зовнiшньоекономiчної дiяльностi пiдприємств того чи iншого регiону двох держав.
При цьому слiд зазначити, що окремi пункти пропуску, визначенi в Угодi, взагалi не функцiонують (наприклад, залiзничний пункт пропуску "Семенiвка-Климово" не функцiонує у зв'язку з вiдмiною залiзничними вiдомствами пасажирського поїзду "Москва - Новгород-Сiверський"), не здiйснюється рух поїздiв у зв'язку з вiдсутнiстю залiзничної колiї i у пунктi пропуску для залiзничного сполучення "Iзварине -Плешаково". Ще у травнi 2003 року пiд час робочої зустрiчi експертiв України i Росiйської Федерацiї, що вiдбулася у м. Бєлгородi (Росiйська Федерацiя) була досягнута домовленiсть про внесення змiн та доповнень до Угоди мiж Урядом України i Урядом Росiйської Федерацiї про пункти пропуску через державний кордон України i Росiйської Федерацiї, а також до Протоколу мiж прикордонними та митними вiдомствами обох держав про режим роботи пунктiв пропуску через державний кордон вiд 29.01.96. Зокрема, пропонувалося виключити з перелiку мiжнародних та включити до перелiку мiждержавних пункти пропуску "Чигинок-Вiтемля", "Пушкарне-Iлек-Пенькiвка", "Одноробiвка-Головчино", "Вовчанськ-Нежеголь", а також виключити з перелiку уже названi пункти пропуску "Iзварине-Плешаково" та "Семенiвка-Климово". Також передбачалося змiнити категорiю з мiждержавних на мiжнароднi пунктiв пропуску "Маринiвка-Куйбишево" та "Плетенiвка-Шебекiно".
Проте цi доповнення так i не здiйсненi до цього часу.
Варто зазначити, що МЗС України ще у липнi 2003 року направило до МЗС Росiйської Федерацiї ноту, в якiй пропонувалося:
- вивчити доцiльнiсть функцiонування пунктiв пропуску, визначених Угодою, а також необхiднiсть розбудови та вiдкриття нових пунктiв пропуску;
- опрацювати сучаснi принципи i методи прикордонного, митного та iнших видiв контролю;
- вивчити можливостi й доцiльнiсть запровадження спiльного контролю, а також будiвництва на паритетних засадах спiльних пунктiв пропуску на територiях обох країн для здiйснення спiльного контролю, створення спiльної комiсiї, яку мали очолити керiвники прикордонних вiдомств.
З метою iнiцiювання переговорного процесу про внесення змiн до Угоди мiж Урядом України i Урядом Росiйської Федерацiї про пункти пропуску через державний кордон мiж Україною i Росiйською Федерацiєю вiд 08.02.95, Держмитслужба на початку березня 2004 року звернулася до Державного митного комiтету Росiйської Федерацiї з пропозицiєю не тiльки переглянути Угоду щодо виключення окремих пунктiв пропуску з Угоди чи змiни їх категорiй (з мiжнародних на мiждержавнi чи навпаки), але й розглянути питання про визначення класифiкацiї пунктiв пропуску за характером перевезень (з урахуванням iнтенсивностi пасажирського та транспортного товаропотоку визначити окремi пункти пропуску для пасажирського чи вантажного сполучення). Це слушно, оскiльки подальша розбудова iнфраструктури пунктiв пропуску з урахуванням специфiки перевезень, категорiї пунктiв пропуску дасть змогу заощадити значнi кошти пiд час їх будiвництва та реконструкцiї. Однак вiдповiдi вiд митного вiдомства Росiйської Федерацiї, на жаль, не надiйшло до цього часу.
2. Про органiзацiю спiльного прикордонно-митного контролю у пунктах пропуску через українсько-росiйський державний кордон
У статтi 9 Угоди мiж Урядом України i Урядом Росiйської Федерацiї про пункти пропуску через державний кордон мiж Україною i Росiйською Федерацiєю вiд 08.02.95 визначено, що при проектуваннi та будiвництвi об'єктiв автомобiльних та залiзничних пунктiв пропуску через кордон передбачається можливiсть створення умов для проведення контролю на територiї однiєї або iншої держави, при цьому проекти будiвництва таких об'єктiв пiдлягають взаємному узгодженню.
Частина 3 цiєї статтi визначає також, що порядок органiзацiї здiйснення спiльного прикордонного i митного контролю визначається керiвниками прикордонних й митних вiдомств України i Росiйської Федерацiї i оформлюється протоколом.
Для започаткування спiльного контролю у форматi, що запроваджено, наприклад, у пунктах пропуску через українсько-польський кордон (контрольнi органи обох Сторiн здiйснюють свої функцiї на територiї пунктiв пропуску однiєї з держав ("Смiльниця-Кросценко"), або держави в'їзду ("Устилуг -Зосин"), на нашу думку, потрiбна пiдготовка та укладання вiдповiдної двосторонньої мiжурядової угоди.
Довiдково. На виконання доручення КМУ вiд 07.09.99 N 19664/96 до Протоколу мiж Державною митною службою України та Державним митним комiтетом Росiйської Федерацiї щодо експерименту з органiзацiї спiльного митного контролю за товарами, що перемiщуються через українсько-росiйський кордон у мiжнародних пасажирських потягах, з метою реалiзацiї його положень, починаючи з 16.09.99, у термiни, визначенi в ст. 12 цього Протоколу, на дiлянцi залiзницi "Харкiв - Бєлгород" проводився експеримент, який, серед позитивних, виявив i негативнi результати, а саме:
- розбiжностi в iснуючих нормативно-правових актах двох держав щодо товарiв, перемiщуваних через українсько-росiйський кордон фiзичними особами, що ускладнює проведення спiльного контролю;
- зменшення обсягу у 38,3 рази порiвняно з обсягом платежiв, справлених при здiйсненнi митного контролю в цих же потягах при штатнiй зупинцi до початку проведення експерименту.
Це пояснюється тим, що основна частина громадян, якi ввозять товари, що пiдлягають оподаткуванню, має можливiсть сплатити їх у росiйських рублях. Але згiдно iз чинним законодавством України платежi мають бути прийнятi в нацiональнiй валютi або у валютi першої категорiї, до якої рублi Росiйської Федерацiї не належать. Органiзувати законний обмiн валюти в рухомому потязi неможливо. Це приводить до необхiдностi продовжувати митне оформлення вантажiв уже пiд час штатної стоянки потягу в Харковi. При цьому втрачається основна мета експерименту - проходження пасажирами митного контролю пiд час руху потягу один раз двома митними службами одночасно;
До того ж пiд час руху потягiв мали мiсце складностi в пiдтримуваннi стiйкого зв'язку мiж iнспекторами, що здiйснюють контроль, якi зумовленi радiоперешкодами, неможливiстю огляду локомотива, технiчних нiш, електрошкафiв поїзда пiд час його руху, а незадiянiсть в експериментi iнших державних контрольних органiв призводила до дублювання функцiй контролю пiсля прибуття потягу на станцiю призначення.
Враховуючи досвiд органiзацiї спiльного прикордонного та митного контролю з Республiкою Польща та Республiкою Молдова, пiдсумки експерименту на залiзничному транспортi вважаємо, що його запровадження та здiйснення повинна регулювати двостороння мiжурядова угода, у якiй мають визначатися правовi засади дiяльностi контрольних служб на територiї iншої держави, можливо з правом носiння вогнепальної зброї, застосування норм внутрiшнього законодавства стосовно порушникiв митних правил, тощо.
Зважаючи на викладене, вважали б за доцiльне запропонувати парламентарiям обох країн взяти двостороннє зобов'язання про необхiднiсть активiзацiї роботи по пiдготовцi проекту Угоди про спiльний прикордонний, митний та iншi види контролю.
3. Про пропозицiї щодо запровадження росiйською стороною спрощеного митного та прикордонного контролю в росiйськiй частинi пунктiв пропуску на українсько-росiйському кордонi.
З метою спрощення перетинання державного кордону особами, транспортними засобами i забезпечення прав людини на вiльне пересування через державний кордон затверджено спiльний наказ Держкомкордону та Держмитслужби вiд 24.11.03 N 297/793 "Про затвердження технологiї прикордонного та митного контролю в пунктах пропуску через державний кордон".
Зазначеним наказом було затверджено технологiю спрощення прикордонного та митного контролю у пунктах пропуску через державний кордон України, яка визначала змiни в окремих елементах та формах прикордонного i митного контролю, що дозволять поступово перейти до здiйснення контрольних операцiй на рiвнi практики роботи органiв прикордонного та митного контролю Європейського Союзу.
Метою введення в дiю цiєї технологiї є практична апробацiя нових форм у здiйсненнi прикордонного i митного контролю в пунктах пропуску через державний кордон України.
Держмитслужба передала через представника Держмиткому Росiйської Федерацiї в Українi спiльний наказ Держприкордонслужби та Держмитслужби вiд 24.11.03 N 297/793 "Про затвердження технологiї прикордонного та митного контролю в пунктах пропуску через державний кордон".
Українська сторона готова подiлитися досвiдом щодо здiйснення спрощеного митного та прикордонного контролю. З цiєю метою українська сторона може запропонувати прикордонним та митним органам Росiї ознайомитись з роботою прикордонникiв та митникiв в одному iз пунктiв пропуску на українсько-росiйському кордонi (наприклад, в пунктi пропуску "Гоптiвка").
АВТОМОБIЛЬНI ПУНКТИ ПРОПУСКУ НА КОРДОНI З РОСIЙСЬКОЮ ФЕДЕРАЦIЄЮ
Митниця | Назва пункту пропуску | Категорiя, згiдно дiючої Угоди | Пропозицiї про внесення змiн до угоди |
---|---|---|---|
Чернiгiвська | Сенькiвка - Н.Юрковичi | Мiжнародний | |
Хренiвка - Чуровичи (не працює) | Мiждержавний | Виключити з Перелiку | |
Глухiвська | Бачiвськ - Троєбортне | Мiжнародний | |
Катеринiвка - Крупець | Мiжнародний | ||
Середина Буда - Зернове (не працює) | Мiждержавний | Виключити з Перелiку | |
Сумська | Юнакiвка - Суджа | Мiжнародний | |
Велика Писарiвка - Грайворон | Мiжнародний | ||
Рижiвка - Тьоткiно | Мiждержавний | ||
Куп'янська | Пiски - Логачiвка | Мiждержавний | Визначити для пасажирського сполучення |
Чугунiвка - Вериговка | Мiждержавний | ||
Плетенiвка - Шебекiно | Мiждержавний | Визначити як мiжнародний (багатостороннiй) | |
Бударки - Тiшанка (не працює) | Мiждержавний | ||
Магiстральна | Гоптiвка - Нехотєєвка | Мiжнародний | |
Луганська | Танюшiвка - Ровеньки | Мiжнародний | Визначити для пасажирського сполучення |
Просяне - Бугайовка | Мiжнародний | ||
Дьомiно - Олександрiвка - Валуйки | Мiждержавний | Визначити для пасажирського сполучення | |
Новобiла-Новобiла | Мiждержавний | Визначити для пасажирського сполучення | |
Мiлове-Черткове | Мiждержавний | ||
Лозно - Олександрiвка - Ровеньки (не працює) | Мiждержавний | ||
Iзварине - Донецьк | Мiжнародний | ||
Довжанський - Ново-Шахтинськ | Мiжнародний | ||
Червонопартизанськ - Гуково (не працює) | Мiжнародний | Визначити як мiждержавний (багатосторонiй) | |
Красна Талiвка - Волошине | Мiжнародний | ||
Новгород- | Грем'яч - Погар | Мiжнародний | |
Сiверська | Миколаївка - Ломаковка | Мiждержавний | |
Амвросiївська | Успенка - Матвєєв Курган | Мiжнародний | |
Маринiвка - Куйбишево | Мiждержавний | Визначити як мiжнародний (багатостороннiй) | |
Марiупольська | Новоазовськ - Весело-Вознесенка | Мiжнародний | |
Керченська | Крим - Кубань (паром) | Мiжнародний | |
Всього: 24 +5 (не працює) | 15 (+1) мiжнар. 9 (+ 4) мiждерж. |
ЗАЛIЗНИЧНI ПУНКТИ ПРОПУСКУ НА КОРДОНI З РОСIЙСЬКОЮ ФЕДЕРАЦIЄЮ
Митниця | Назва пункту пропуску | Станцiя проведення мит.контролю | Категорiя | |
Новгород- Сiверська | Семенiвка - Климово | Семенiвка | Мiжнародний | Визначити як мiждержавний або виключити взагалi з Перелiку пунктiв пропуску |
Глухiвська | Чигинок - Вiтемля | Хутiр-Михайлiвський | Мiжнародний | Визначити як мiждержавний (двостороннiй) |
Зернове - Суземка | Конотоп | Мiжнародний | ||
Хутiр-Михайлiвський | ||||
Зернове | ||||
Сумська | Волфiне - Глушково | Ворожба | Мiжнародний | Визначити як мiждержавний (двосороннiй) та перейменувати в пункт пропуску "Ворожба-Тьоткiно" |
Пушкарне - Iлек-Пеньковка | Краснопiлля | Мiжнародний | Визначити як мiждержавний (двосоронiй) | |
Пушкарне | ||||
Магiстральна | Одноробiвка - Головчино | Одноробiвка | Мiжнародний | Визначити як мiждержавний (двосороннiй) |
Козача Лопань - Долбiно | Харкiв-пассажирськ. | Мiжнародний | ||
Козача Лопань | ||||
Куп'янська | Тополi - Валуйки | Куп'янськ-сортувальний | Мiжнародний | |
Тополi | ||||
Вовчанськ - Нежеголь | Вовчанськ | Мiжнародний | Визначити як мiждержавний (двосороннiй) | |
Луганська | Лантратiвка - роз'їзд Вистрiл | Лантратiвка | Мiжнародний | |
вона МогиЧерла - Гуково | Червона Могила | Мiжнародний | ||
Iзварине - Плешаково (не працює) | Мiжнародний | Виключити з Перелiку та доповнити Перелiк пунктом пропуску "Iзварине-Донецьк" | ||
Амвросiївська | Квашине - Успенська | Iловайськ | Мiжнародний | |
Квашине | ||||
Всього: 12 (13) | 18 |
Згiдно Угоди вiд 8.02.1995р. Сторони вiдкриють такi залiзничнi п/п:
- Вiльхове-роз'їзд
кар'єр 122 км,
- Галута - роз'їзд Закордонний
С В Е Д Е Н И Я
Об интенсивности движения в пунктах пропуска для
автомобильного сообщения на
украинско-российской границе
(среднесуточные)
N п/п |
Зона деятельности (таможня) |
Пункт пропуска | Категория пункта пропуска в соответствии с Соглашением | 2002 год |
2003 год |
||||
пропущено |
пропущено |
пропущено |
пропущено |
пропущено |
пропущено |
||||
1. | Черниговская | Сеньковка | международный | 776 | 124 | 162 | 906 | 164 | 176 |
2. | Новгород-Сыверская | Гремяч | международный | 324 | 87 | 58 | 380 | 113 | 60 |
3. | Николаевка | межгосударственный | 142 | 7 | 45 | 260 | 17 | 65 | |
4. | Глуховская | Бачевск | международный | 1111 | 373 | 252 | 1651 | 172 | 353 |
5. | Катериновка | международный | 190 | 28 | 55 | 193 | 24 | 62 | |
6. | Сумская | Юнаковка | международный | 281 | 46 | 124 | 667 | 56 | 163 |
7. | В.Писаревка | международный | 388 | 40 | 98 | 511 | 28 | 145 | |
8. | Рыжовка | межгосударственный | 243 | 13 | 72 | 260 | 9 | 76 | |
9. | Купянская | Пески | межгосударственный | 61 | 3 | 43 | 97 | 2,6 | 43 |
10. | Чугуновка | межгосударственный | 140 | 3 | 48 | 195 | 6,5 | 65 | |
11. | Плетеневка | межгосударственный | 274 | 41 | 175 | 723 | 76 | 304 | |
12. | Магистральная | Гоптовка | международный | 4142 | 68 | 1044 | 4704 | 143 | 1513 |
13. | Луганская | Танюшовка | международный | 351 | 4 | 94 | 259 | 4 | 82 |
14. | Просяное | международный | 389 | 12 | 87 | 334 | 18 | 90 | |
15. | Дьомино-Александровка | межгосударственный | 138 | 1,5 | 30 | 156 | 1,2 | 35 | |
16. | Новобелая | межгосударственный | 140 | 4 | 40 | 131 | 4 | 37 | |
17. | Миловое | межгосударственный | 153 | 4 | 63 | 202 | 4,5 | 90 | |
18. | Изварино | международный | 840 | 21 | 232 | 1196 | 13 | 420 | |
19. | Должанский | международный | 1735 | 44 | 342 | 1697 | 57 | 321 | |
20. | Красная Таловка | международный | 504 | 18 | 190 | 707 | 19 | 206 | |
21. | Амвросеевская | Успенка | международный | 1019 | 35 | 401 | 1136 | 33 | 455 |
22. | Мариновка | межгосударственный | |||||||
23. | Мариупольская | Новоазовск | международный | 1224 | 34 | 313 | 1876 | 52 | 396 |