ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО наказом Державної податкової адмiнiстрацiї України вiд 3 вересня 2004 р. N 515 |
Методичнi рекомендацiї
щодо попереднього розгляду декларацiй з ПДВ
З метою упередження виникнення рiзноманiтних схем ухилення вiд оподаткування та своєчасного реагування на можливi випадки порушення податкового законодавства пiдроздiлами оподаткування юридичних осiб проводиться попередня перевiрка декларацiй з ПДВ, вiднесених до категорiй уваги 2, - декларацiї з помiрним ступенем ризику, а також декларацiй, вiднесених до категорiї уваги 1, - сумлiнних платникiв податку.
Термiни проведення попереднього розгляду таких декларацiй визначають залежно вiд виду пiдреєстрiв декларацiй, отриманих в автоматизованому режимi розподiлу (додатки 7.2 та 7.1 до наказу ДПАУ вiд 12.08.2004 р. N 471):
декларацiї згiдно з пiдреєстрами N 2 та N 3 - 15 робочих днiв пiсля їх надходження до пiдроздiлу;
декларацiї згiдно з пiдреєстрами N 1, N 4 та N 5 з позитивним та нульовим значенням - до кiнця мiсяця, наступного за мiсяцем подання таких декларацiй до органiв податкової служби.
При розглядi декларацiй з ПДВ при кабiнетному аудитi iнспектором додатково використовуються:
декларацiї з ПДВ попереднiх звiтних перiодiв (за 12 мiсяцiв) з урахуванням наявних уточнених розрахункiв;
журнал облiку податкових векселiв як на паперових носiях, так i в електронному виглядi;
податковi декларацiї з податку на прибуток (щоквартально) чи податку з доходiв фiзичних осiб (щоквартально);
розрахунки акцизного збору, податку на землю, iнших податкiв та зборiв;
реєстрацiйна справа та статутнi документи;
данi пiдроздiлу примусового стягнення у вiдповiдних випадках щодо обсягу податкового боргу та можливих форм погашення податкового боргу (за його наявностi);
данi податкової iсторiї платника;
наявнi iнформацiйнi бази (АРМ "Пошук", АРМ "Облiк платникiв", АРМ "Бест-Звiт", АРМ ТАХ "Облiк податкiв та платежiв", АРМ "Аудит", АРМ АС АБПР "Автоматизована система роботи з податковими ризиками першого рiвня", АРМ "Митниця", АРМ "Анульованi ВМД", АРМ "Касовi апарати", АIС "Розширений пошук у схемах, що використовуються суб'єктами господарювання з метою мiнiмiзацiї об'єктiв оподаткування та ухилення вiд сплати податкiв", АРМ "Картка боржника" та iншi);
6 пiдсистем автоматизованої системи адмiнiстрування ПДВ ("Зустрiчнi перевiрки", "Пiдприємства з ознаками фiктивностi", "Ризики", "Обмiн iнформацiєю та доступ до даних", "Проведення iнвентаризацiї платникiв ПДВ", "Адмiнiстрування податкових векселiв").
I. Доперевiрочний аналiз
Першою складовою частиною кабiнетного аудиту декларацiй з ПДВ сумлiнних платникiв та тих, що вiднесенi до платникiв з помiрним ступенем ризику (вiдповiдно зелений чи жовтий коридор), є доперевiрочний аналiз.
Сутнiсть доперевiрочного аналiзу полягає в тому, що iнспектор вивчає iсторiю платника, його фактори i ризики, результати їх перевiрки, податкову поведiнку, наявнiсть господарських операцiй у складi вiдповiдних АРМiв та iнше.
Перш за все перегляду пiдлягають статутнi данi СГД, склад засновникiв та спiвзасновникiв. Чи вiдбувалася їх змiна (АРМ "Облiк платникiв"). Одночасно з цим розглядається розмiр та змiни статутного фонду. Якщо такi змiни наявнi, то яким чином вони вiдбувалися (продаж частки (чи в цiлому) корпоративних прав, матерiальних чи нематерiальних активiв тощо) та за якою формою розрахункiв. Необхiдно перевiрити, чи задекларованi такi операцiї. Якщо вiдбулися iншi змiни, що вiдображено в установчих документах, то проаналiзувати вплив таких змiн на базу оподаткування, необхiднiсть вiдображення їх в декларацiях iз ПДВ.
З'ясувати, використовуючи систему АIС "Розширений пошук у схемах, що використовуються суб'єктами господарської дiяльностi з метою мiнiмiзацiї об'єктiв оподаткування та ухилення вiд сплати податкiв", можливу участь такого платника чи його засновника (спiвзасновника) у схемах ухилення вiд оподаткування чи у зв'язках з "фiктивними" пiдприємствами, пiдприємствами з ознаками шахрайства.
Крiм того, ознайомитись iз видами дiяльностi СГД, порiвнявши з даними статистичної довiдки, перевiрити, чи здiйснює СГД операцiї, на проведення яких необхiдно мати вiдповiдний дозвiл (лiцензiю).
Звернути увагу на ритмiчнiсть дiяльностi СГД, динамiку обсягiв продажу товарiв (робiт, послуг), порiвняти з розмiрами задекларованих до сплати сум чи до вiдшкодування. Якщо мають мiсце вiдхилення, то встановити причини такого вiдхилення.
Проаналiзувати наявнi в iсторiї фактори i ризики, їх вплив на податковi зобов'язання i податковий кредит та результати їх перевiрок. Якщо ризики повторюються в декларацiях за декiлька звiтних перiодiв, то провести роз'яснювальну роботу з таким платником чи вжити вiдповiдних заходiв щодо переведення такого платника до iншої категорiї.
Якщо в iсторiї зазначено, що платник порушував термiни подання звiтностi чи термiни сплати ПДВ, за що до нього застосовувались штрафнi санкцiї, то провести роз'яснювальну роботу з таким платником з метою упередження подальшого порушення законодавства.
Якщо задекларованi господарськi операцiї мають бути у складi вiдповiдних АРМiв чи iнших базах даних, то iнспектор перевiряє наявнiсть цих операцiй у таких базах та навпаки. У разi невiдповiдностi з'ясовує причини вiдсутностi та у вiдповiдних випадках використовує дану iнформацiю при проведеннi камеральної перевiрки.
У разi необхiдностi залучення до аналiзу дiяльностi платника податкiв зовнiшньої iнформацiї, яка вiдсутня в базах даних органу податкової служби, направляються запити до органiв, уповноважених проводити державну реєстрацiю та видавати спецiальнi дозволи на провадження окремих видiв дiяльностi, органiв державної статистики щодо надання фiнансової звiтностi платника, регiональних вiддiлень Фонду державного чи комунального майна щодо вiдомостей про наявнiсть оренди майна та його суми, приватизацiї об'єктiв, Комiтету цiнних паперiв та iнших мiнiстерств i вiдомств.
За наслiдками таких дiй та аналiзу iнспектор формує загальне враження про платника та складає довiдку за довiльною формою. Данi цiєї довiдки в обов'язковому порядку використовуються для проведення камеральної перевiрки.
II. Загальнi положення камеральної перевiрки та звiрки
1. Платники ПДВ за пiдсумками звiтного податкового перiоду подають до органу податкової служби за мiсцем реєстрацiї декларацiю з ПДВ у законодавчо встановленi термiни.
Примiтка. Термiн подання декларацiй з ПДВ платниками податку залежить вiд того, на якiй звiтностi перебуває даний платник. Платники податку, у яких податковий (звiтний) перiод дорiвнює календарному мiсяцю, подають декларацiю з ПДВ до органу податкової служби за мiсцем реєстрацiї протягом 20 календарних днiв, наступних за останнiм календарним днем звiтного (податкового) мiсяця, а платники, у яких звiтний перiод дорiвнює календарному кварталу, - протягом 40 календарних днiв, наступних за останнiм календарним днем звiтного кварталу.
У разi неподання чи несвоєчасного подання декларацiї з ПДВ до такого платника застосовуються санкцiї, встановленi ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами".
Слiд пам'ятати, що платники податку, якi мають обсяг операцiй з поставки менший, нiж 7200 нмдг, можуть застосовувати за своїм вибором податковий перiод, що дорiвнює календарному мiсяцю або кварталу. Заяву про своє рiшення щодо цього платник податку подає ОДПС за один мiсяць до початку календарного року.
При цьому протягом календарного року дозволяється замiна квартального податкового перiоду на мiсячний з початку будь-якого кварталу поточного року. Заява про таку замiну надається платником податку до ОДПС за один мiсяць до початку кварталу. Зворотнi змiни в одному календарному роцi не дозволяються.
Якщо платником податку, який в поточному роцi перебуває на квартальнiй звiтностi, досягнуто в будь-якому звiтному кварталi обсягiв, що зобов'язують такого платника перейти на мiсячну звiтнiсть, але такий платник не подав у встановленi термiни заяву, то проводиться вiдповiдна робота з платником щодо переведення його на мiсячну звiтнiсть.
Податкова декларацiя приймається контролюючим органом без попередньої перевiрки зазначених у нiй показникiв, але надалi пiдлягає камеральнiй перевiрцi.
Данi декларацiї та її складовi вносяться до АРМу "Бест-Звiт", по яких проводяться алгоритми контролю таких даних i правильнiсть їх заповнення.
2. Вiдповiдно до пп. "в" пп. 4.2.2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платникiв податкiв перед бюджетами та державними цiльовими фондами" камеральною вважається перевiрка, яка проводиться контролюючим органом виключно на пiдставi даних, зазначених у податкових декларацiях, без проведення будь-яких iнших видiв перевiрок платника податкiв.
Порядок проведення перевiрки податкових декларацiй з ПДВ визначено наказом ДПАУ вiд 30.05.97 р. N 166 "Про затвердження форми податкової декларацiї та Порядку її заповнення i подання".
У першу чергу перевiряється вiдповiднiсть форми декларацiї з ПДВ видам дiяльностi та обсягам оподатковуваних операцiй з поставки товарiв (робiт, послуг) (форма декларацiї повна чи скорочена).
Перевiряється наявнiсть усiх необхiдних додаткiв (перелiк обов'язкових додаткiв додається), правильнiсть заповнення декларацiї та додаткiв до неї щодо вiдповiдностi чинному законодавству, проводиться методологiчна перевiрка.
Здiйснюється поглиблений аналiз правильностi заповнення рядкiв та показникiв декларацiї з ПДВ (вiдображення та розмежування податкового кредиту за наявностi неоподатковуваних та оподатковуваних операцiй, бартерних у ЗЕД, порiвняння розмiру податкового кредиту з податковими зобов'язаннями, коригування податкових зобов'язань та кредиту, iншi аналiтичнi операцiї).
Необхiдно детально проаналiзувати декларацiї з ПДВ, в яких задекларованi значнi обсяги поставок товарiв (робiт, послуг) та значнi обсяги придбаних товарiв (робiт, послуг), у тому числi тих, у яких до сплати задекларовано нульове значення.
Проводиться порiвняння показникiв декларацiй з ПДВ з окремими показниками бухгалтерської та фiнансової звiтностi, а також iз окремими показниками декларацiї з прибутку/податку з доходiв фiзичних осiб, розрахунку акцизного збору та розрахункiв по iнших податках, зборах та обов'язкових платежах.
Здiйснюється порiвняння показникiв поточної звiтностi з ПДВ з вiдповiдними показниками звiтностi попереднiх звiтних перiодiв платника, а також з наявною iнформацiєю про господарськi операцiї такого платника, що мiстяться у АРМах "Митниця", "Бест-Звiт", "Касовi апарати", базi Державного комiтету статистики, БТI, Державного комiтету управлiння з земельних ресурсiв, Мiн'юсту України.
Перевiряється дотримання порядку вiдображення в декларацiї з ПДВ податкових векселiв та їх погашення.
Результати камеральної перевiрки вiдповiдно фiксуються та оформляються.
III. Перевiрка вiдповiдностi форми декларацiї з ПДВ
(форма декларацiї повна чи скорочена)
Платники ПДВ можуть подавати до податкового органу за мiсцем реєстрацiї декларацiю з ПДВ за повною та/або скороченою формами:
1. Декларацiя за скороченою формою (не передбачає можливостi отримання бюджетного (експортного) вiдшкодування) подається платниками:
сiльгосптоваровиробниками за операцiями з продажу власної сiльгосппродукцiї, у тому числi виготовленої на давальницьких умовах iз власної сiльгоспсировини, крiм пiдакцизних товарiв та операцiй з продажу переробним пiдприємствам молока та м'яса в живiй вазi (п. 11.21 та 11.29 ст. 11 Закону про ПДВ);
переробними пiдприємствами за операцiями з поставки продукцiї, виготовленої з використанням молока та м'яса в живiй вазi, придбаних вiдповiдно у сiльгосптоваровиробникiв (п. 11.21 ст. 11 Закону про ПДВ);
технологiчними парками, їх дочiрнiми пiдприємствами, спiльними пiдприємствами за операцiями, пов'язаними з виконанням iнновацiйних та iнвестицiйних проектiв (п. 11.21 Закону про ПДВ);
заготiвельними пiдприємствами за операцiями з поставки ними окремих видiв вiдходiв як вторинної сировини за перелiком, визначеним КМУ (п. 11.35 Закону про ПДВ);
особами, якi не пiдпадають пiд визначення платникiв податку у зв'язку з обсягами оподатковуваних операцiй меншими 3600 нмдг, новостворенi та тi, якi виявили бажання зареєструватися платниками ПДВ. У разi якщо у наступних звiтних перiодах пiсля досягнення вказаних обсягiв оподатковуваних операцiй платником у процесi подальшої дiяльностi декларуються незначнi обсяги оподатковуваних операцiй, перехiд до скороченої форми звiтностi не здiйснюється.
Примiтка. Для визначення обсягiв оподатковуваних операцiй з поставок товарiв (робiт, послуг), що перевищують 3600 нмдг, необхiдно визначити загальний пiдсумок:
а) рядкiв 1, 2, 4 колонки А роздiлу I "Податковi зобов'язання" декларацiй з ПДВ за останнi 12 календарних мiсяцiв;
б) якщо платником податку здiйснювалося коригування суми податкових зобов'язань у зв'язку iз змiною обсягу оподатковуваних операцiй (заповнено рядок 8.1 податкової декларацiї, крiм випадкiв, коли до цього рядка переноситься значення рядка 24 скороченої податкової декларацiї попереднього звiтного перiоду, або подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку iз виправленням самостiйно виявлених помилок iз заповненням вiдповiдних рядкiв) - необхiдно визначити обсяг таких операцiй: для цього вказану в колонцi Б рядка 8 суму податку (або ту її частину, яка вiдноситься саме до змiненого обсягу оподатковуваних операцiй) необхiдно роздiлити на 20 % та помножити на 100 %; тобто необхiдно зробити розрахунок, з якого саме обсягу операцiй визначено суму податку, вказану в рядку 8 податкової декларацiї.
При цьому необхiдно уважно проаналiзувати причину коригування суми податкових зобов'язань, вказану платником у додатку 2 до податкової декларацiї, - враховуються тiльки тi записи, якi визначають змiну обсягу оподатковуваних операцiй (як у бiк збiльшення, так i у бiк зменшення).
Якщо платник податку подає до податкової iнспекцiї не одну, а кiлька податкових декларацiй (наприклад, переробне пiдприємство або сiльськогосподарський товаровиробник), то обсяг оподатковуваних операцiй визначається за сумою всiх декларацiй, поданих платниками за вiдповiдний перiод.
2. Декларацiя за повною формою (передбачає можливiсть отримання бюджетного (експортного) вiдшкодування) подається платниками податку, якi не ввiйшли до п. 1 цього роздiлу
У разi якщо при проведеннi кабiнетного аудиту встановлюються факти, що платник податку замiсть декларацiї за скороченою формою подав декларацiю з ПДВ за повною формою, в якiй задекларовано суму податку до вiдшкодування, то iнспектор зменшує суму податку, задекларовану до вiдшкодування, складає вiдповiдний акт, проводить донарахування безпiдставно занижених сум податку i за умови, що таку суму податку не було вiдшкодовано, до такого платника не застосовуються штрафнi санкцiї.
У випадку коли при проведеннi кабiнетного аудиту встановлено, що платник податку замiсть декларацiї за скороченою формою подав декларацiю з ПДВ за повною формою, в якiй задекларовано позитивну суму податку, то iнспектор у письмовiй формi чи в телефонному режимi повiдомляє платника про невiдповiднiсть форм декларацiй та залежно вiд наслiдкiв зазначеного порушення складає довiдку (акт), готує матерiали для прийняття вiдповiдного рiшення.
Крiм того, iнспектор звертає особливу увагу на подання платниками, що перебувають на особливих режимах оподаткування (сiльськогосподарський сектор економiки, переробнi пiдприємства, заготiвельнi пiдприємства, технопарки), спецiальних декларацiй з ПДВ iз вiдповiдним заповненням iнформацiйного поля.
Такi ж матерiали iнспектором готуються також i в iнших випадках, коли платником порушується порядок застосування та подання форми декларацiї з ПДВ.
IV. Перевiрка наявностi усiх необхiдних додаткiв
1. У разi якщо в декларацiї з ПДВ задекларованi операцiї, якi не є об'єктом оподаткування ПДВ (заповнено рядок 3 декларацiї) та/або звiльненi вiд оподаткування (заповнено рядок 4 декларацiї), разом з декларацiєю подається Довiдка довiльної форми, засвiдчена пiдписом бухгалтера та печаткою (чи пiдписом платника, якщо платник - фiзична особа), iз зазначенням виду операцiї та пункту Закону про ПДВ, вiдповiдно до якого така операцiя не є об'єктом оподаткування та/або звiльнена вiд оподаткування.
2. У разi якщо в декларацiї з ПДВ заповнено рядок 6 щодо ввезення (пересилання) на митну територiю України товарiв, сплату ПДВ за якими було вiдстрочено шляхом оформлення податкового векселя, то до декларацiї цим платником додається Довiдка (перелiк) довiльної форми, засвiдчена пiдписом бухгалтера та печаткою чи пiдписом платника, якщо платник - фiзична особа, у якiй зазначаються суми податку та термiни погашення кожного векселя.
3. У разi якщо в декларацiї з ПДВ заповнено рядок 8 щодо коригування на основi попереднiх звiтних перiодiв, то разом з декларацiєю в обов'язковому порядку подається додаток 2 "Розрахунок коригування сум ПДВ", форма якого затверджена наказом ДПАУ вiд 30.05.97 р. N 166, якою передбачено збiльшення (+) чи зменшення (-) податкових зобов'язань як по самостiйно виявлених помилках за декларацiями попереднiх звiтних податкових перiодiв (рядок 8.1), так i по нецiльовому використанню товарiв, ввезених у пiльговому режимi (рядок 8.2), та в iнших випадках п. 4.5 Закону про ПДВ й iнше (рядок 8.3) (у випадку змiни суми компенсацiї за поставки товарiв (робiт, послуг), повернення проданих товарiв, врегулювання сумнiвної та безнадiйної заборгованостi тощо).
Такий же додаток за аналогiчною формою подається платником у випадку, коли в декларацiї з ПДВ заповнено рядок 16 "Коригування податкового кредиту за попереднi звiтнi перiоди" та рядок 16.1 "Самостiйне виправлення платником помилки, що мiститься у ранiше поданiй платником декларацiї", а також рядок 16.2 "Iншi випадки" (п. 4.5 ст. 4 Закону про ПДВ та iншi).
4. У разi заповнення рядкiв 8.2 та 26.2 декларацiї з ПДВ обов'язково платник додає Розрахунок пенi, нарахованої на суму податку, зазначену в рядку 8.2, виходячи iз 120 % облiкової ставки НБУ, що дiяла на день збiльшення податкового зобов'язання, за перiод їх нецiльового використання.
5. У разi якщо в декларацiї з ПДВ заповнено рядок 23 "Сума бюджетного вiдшкодування, яка може бути вiдшкодована платнику протягом 30 календарних днiв вiд дати подання цiєї декларацiї", то разом iз декларацiєю подається додаток 1 "Розрахунок експортного вiдшкодування", форма якого затверджена наказом ДПАУ вiд 30.05.97 р. N 166.
Разом з розрахунком експортного вiдшкодування подаються такi документи:
митнi декларацiї, що пiдтверджують факт вивезення (експортування) товарiв за межi митної територiї України (митнi декларацiї повиннi бути оформленi з урахуванням вимог постанови КМУ вiд 1 березня 2002 року N 243 та наказу ДМСУ i ДПАУ вiд 21.03.2002 р. N 163/121); копiї платiжних доручень, завiренi банком про перерахування платником податку коштiв на користь iншого платника податку, в оплату придбаних товарiв (робiт, послуг); при вивезеннi (експортуваннi) попередньо ввезених товарiв додається ВМД, що пiдтверджує факт митного оформлення товарiв для вiльного використання на митнiй територiї України.
6. У разi якщо в декларацiї з ПДВ заповнено рядок 24 "Сума бюджетного вiдшкодування, яка може бути вiдшкодована платнику протягом мiсяця, що настає пiсля подання цiєї декларацiї", то разом з декларацiєю подається додаток 3 "Розрахунок бюджетного вiдшкодування", форма якого затверджена наказом ДПАУ вiд 30.05.97 р. N 166.
7. Сiльськогосподарськi товаровиробники, якi згiдно з законодавством не вносять податковi зобов'язання з ПДВ до бюджету, а залишають такi суми ПДВ у власному розпорядженнi, одночасно з декларацiями з ПДВ звiтного перiоду (за скороченою формою) подають Довiдку про цiльове використання сум ПДВ за попереднiй звiтний перiод.
V. Правильнiсть заповнення декларацiї та додаткiв до неї щодо вiдповiдностi чинному законодавству, проведення методологiчної перевiрки
Декларацiя з ПДВ складається з 4 роздiлiв, а саме: I роздiл - податковi зобов'язання, II роздiл - податковий кредит, III роздiл - розрахунки з бюджетом за звiтний перiод. Цi роздiли заповнюються платниками податку. IV роздiл - це частина декларацiї, що заповнюється службовими особами ДПАУ.
Кожна операцiя з поставки товарiв (робiт, послуг), яка пiдпадає пiд дiю Закону про ПДВ, знаходить вiдображення у вiдповiдних рядках декларацiї з ПДВ:
рядок 2 "Операцiї, що оподатковуються за ставкою 0 вiдсоткiв"
при заповненнi рядка 2.1 "Експортнi операцiї" звертається увага на те, чи заповнено рядок 23. У разi заповнення перевiряється вiдповiднiсть показникiв у ВМД та розрахунку експортного вiдшкодування i документiв, що подаються одночасно з розрахунком. За вiдсутностi такого заповнення iнспектор повинен впевнитися, що вiдбувся факт вивезення (експортування) за межi митної територiї України задекларованих товарiв та з'ясувати форму проведення розрахункiв по них.
При заповненнi пiдрядка 2.1.1 "з рядка 2.1 - товарообмiннi (бартернi) операцiї" звiряється наявнiсть таких операцiй в АРМi "Митниця", вiдповiднiсть задекларованих сум ПДВ, форма проведеного розрахунку. У разi якщо такi суми вiдсутнi чи виявлено їх невiдповiднiсть, то до органу податкової служби запрошується платник для з'ясування та пiдтвердження задекларованих операцiй, i одночасно направляється запит до органу митної служби.
Примiтка. У разi вивезення (експорту) товарiв (робiт, послуг) за межi митної територiї України шляхом бартерних (товарообмiнних) операцiй сума ПДВ, сплачена (нарахована) у зв'язку з придбанням товарiв (робiт, послуг), до складу податкового кредиту не включається, а вiдноситься до валових витрат виробництва (обiгу) платника податку.
При заповненнi пiдрядка 2.1.1 "з рядка 2.1 - товарообмiннi (бартернi) операцiї" декларацiї з ПДВ платник повинен вiдобразити в рядку 10.2 вартiсть придбаних товарiв (робiт, послуг), вартiсть яких вiдноситься до складу валових витрат товарiв (робiт, послуг), що експортуються, та перевiрити наявнiсть заповнення рядка 16.1 (за умови, що звiтнi перiоди придбання та експорту не збiгаються).
При заповненнi рядка 2.1.2 "з рядка 2.1 - експорт робiт (послуг)" звертається увага на те, чи заповнено рядок 23. У разi його заповнення перевiряється вiдповiднiсть показникiв у актах виконаних робiт чи iнших документах, що засвiдчують передання права власностi на роботи (послуги), призначенi для їх споживання за межами митної територiї України, у розрахунку експортного вiдшкодування та iнших документах, що подаються одночасно з таким розрахунком. За вiдсутностi такого заповнення iнспектор повинен впевнитися, що такi роботи (послуги) дiйсно призначенi для їх споживання за межами митної територiї України та їх замовником i споживачем є нерезидент, а також з'ясувати форму проведення розрахункiв за такими роботами (послугами).
По роботах (послугах), пов'язаних з переробкою давальницької сировини чи ремонтом (обробкою) на умовах тимчасового ввезення, звiряється в АРМi "Митниця" у режимi "Переробка на митнiй територiї України" наявнiсть факту ввезення давальницької сировини чи товарiв для ремонту (обробки) та вивезення готової продукцiї чи вiдремонтованих товарiв, а також форми проведених розрахункiв за цими операцiями.
Крiм того, данi по роботах (послугах), пов'язаних з переробкою давальницької сировини, пiдлягають звiрцi з даними журналу облiку векселiв, що застосовуються при здiйсненнi операцiй з давальницькою сировиною у зовнiшньоекономiчних вiдносинах, форма якого затверджена додатком 2 до наказу ДПАУ вiд 25.02.2002 р. N 83 та зареєстрована в Мiн'юстi України 13 березня 2002 року N 248/6536.
Якщо ж експортнi операцiї здiйснюються за грошовими розрахунками, сума ПДВ, сплачена постачальникам, включається до складу податкового кредиту (рядок 10.1).
Решта даних, задекларованих у рядку 2.1 "Експортнi операцiї" i визначених як рiзниця мiж даними рядкiв (2.1 - (2.1.1 + 2.1.2 у частинi товарообмiнних операцiй)), в обов'язковому порядку звiряється з iнформацiєю щодо надходження валютної виручки по таких товарах (роботах, послугах).
У разi якщо на дату проведення такої перевiрки валюта не надiйшла на банкiвський рахунок платника, то операцiя щодо надходження валюти тримається на постiйному контролi iнспектора, i у випадках змiни контракту на товарообмiнний (бартерний) встановлюється контроль за змiною задекларованого податкового кредиту. За вiдсутностi таких змiн iнспектором проводяться вiдповiднi донарахування iз застосуванням штрафних санкцiй.
При заповненнi рядка 2.2 "Iншi операцiї, що оподатковуються за нульовою ставкою" iнспектором використовуються доперевiрочнi данi щодо правомiрностi застосування безпосередньо цим платником нульової ставки податку та вiдповiднiсть її чинному законодавству.
Наприклад, платником задекларовано нульову ставку податку по операцiях з продажу автомобiлiв. За нульовою ставкою продаж автомобiлiв можуть декларувати виключно вiтчизнянi товаровиробники, якi мають затверджену КМУ iнвестицiйну програму та певний розмiр iнвестицiї вiдповiдно до вимог Закону України "Про стимулювання виробництва автомобiлiв в Українi".
До даного рядка включаються операцiї з надання мiжнародних транспортних послуг з перевезення пасажирiв та вантажiв, оподаткування яких проводиться за нульовою ставкою (пп. 6.2.4 ст. 6 Закону про ПДВ), операцiї з надання послуг, пов'язаних з перевезенням (перемiщенням) пасажирiв та вантажiв транзитом через територiю i порти України, розрахунки за якi нерезидентом проводяться в iноземнiй валютi (п. 11.15 ст. 11 Закону про ПДВ), а також з поставки товарiв (робiт, послуг) на митнiй територiї України, що оподатковуються за нульовою ставкою.
При заповненнi рядка 3 "Операцiї, що не є об'єктом оподаткування" перевiряється подана платником довiдка, в якiй зазначається вид операцiї та пункт Закону про ПДВ, вiдповiдно до якого така операцiя не є об'єктом оподаткування, щодо вiдповiдностi чинному законодавству.
При заповненнi рядка 4 "Операцiї, якi звiльненi вiд оподаткування" перевiряється подана платником довiдка, в якiй зазначається вид операцiї та пункт Закону про ПДВ, вiдповiдно до якого така операцiя звiльнена вiд оподаткування, щодо вiдповiдностi чинному законодавству та наявностi вiдповiдних лiцензiй i дозволiв тощо.
Iнспектор повинен визначити, в якiй галузi працює платник, який характер дiяльностi платника, якi статистичнi коди вiдповiдно до Державного класифiкатора видiв економiчної дiяльностi України присвоєнi платнику i чи вiдповiдають вони тому виду дiяльностi, який вiн декларує в режимi звiльнення.
При проведеннi перевiрки необхiдно звернути увагу на одночасне заповнення вiдповiдних рядкiв податкової декларацiї.
Якщо платник податку одночасно виконує оподатковуванi i неоподатковуванi операцiї (у податковiй декларацiї крiм рядка 1 та/або 2 заповненi i рядок/рядки 3, 4), то вiн повинен здiйснити розподiл сум податку, якi враховуються при визначеннi податкового кредиту. Тому по придбаних на митнiй територiї України товарах (роботах, послугах) з ПДВ, якi використовуються як в оподатковуваних, так i в неоподатковуваних операцiях, повиннi бути заповненi вiдповiдно рядки 10.1 та 10.2, по iмпортних товарах для оподатковуваної дiяльностi - рядок 12.1, а для неоподатковуваної - 13.1.1, 13.2.1.
У випадку коли перший роздiл декларацiї з ПДВ мiстить оподатковуванi за повною (рядок 1) та нульовою (рядок 2) ставками, а також неоподатковуванi операцiї (рядки 3, 4), та при цьому в другому роздiлi декларацiї заповнено лише рядки 10.1 i 12.1, то необхiдно з'ясувати причини такого стану та у вiдповiдних випадках провести розрахунок перерозподiлу сум ПДВ, що значаться в цих рядках вiдповiдно до питомої ваги обсягiв неоподатковуваних операцiй до загальних обсягiв.
Такому ж перерозподiлу сум ПДВ у частинi податкового кредиту пiдлягає i сума ПДВ, що включена до складу податкового кредиту на пiдставi податкового векселя (рядок 12.2 декларацiї), виданого по товарах, якi використанi в оподатковуваних та неоподатковуваних операцiях.
Примiтка. Якщо платник податку, що перебуває на загальнiй системi оподаткування, переходить на спрощену систему оподаткування та планує застосовувати єдину ставку у розмiрi 10 вiдсоткiв, то по останнiй декларацiї з ПДВ, що подається платником за останнiй звiтний перiод перебування на загальнiй системi оподаткування, необхiдно перевiрити, чи зменшено податковий кредит на суму ПДВ по товарах (роботах, послугах), що недовикористанi в оподатковуваних операцiях, адже пп. 7.4.3 ст. 7 Закону про ПДВ встановлено пряму залежнiсть податкового кредиту вiд використання придбаних та/або виготовлених товарiв (робiт, послуг) в оподатковуваних операцiях. При цьому вiдсутня залежнiсть звiтного перiоду придбання вiд звiтного перiоду використання.
Крiм того, у разi здiйснення платником дiяльностi, витрати по якiй компенсуються частково як за рахунок споживачiв, так i за рахунок спецiальних джерел фiнансування (бюджетнi кошти, цiльове фiнансування, спецiальнi фонди тощо), сума ПДВ, сплаченого у складi придбаних товарiв (робiт, послуг), пiдлягає розподiлу вiдповiдно до джерел фiнансування.
Платники ПДВ, якi застосовують спецiальнi режими оподаткування (сiльгосптоваровиробники, технопарки, заготiвельнi органiзацiї) та одночасно здiйснюють дiяльнiсть, що оподатковується за загальною системою оподаткування, проводять вiдповiднi розрахунки та розподiл сум ПДВ, сплаченого у складi придбаних товарiв (робiт, послуг), якi одночасно використовуються у цих видах дiяльностi.
При заповненнi рядка 6 "Ввезення (пересилання) на митну територiю України протягом звiтного перiоду товарiв, сплату ПДВ за якi було вiдстрочено шляхом оформлення податкового векселя" iнспектор перевiряє, чи заповнено рядок 19.1 "Суми ПДВ, якi не пiдлягають включенню до складу податкових зобов'язань у поточному звiтному перiодi (податковi векселi, виданi за поточний звiтний перiод (рядок 6 декларацiї)") цiєї ж декларацiї та звiряє на вiдповiднiсть суму ПДВ, зазначену в декларацiї з сумою в журналi облiку податкових векселiв.
Якщо заповнено рядок 19.2 "Суми ПДВ, якi пiдлягають включенню до складу податкових зобов'язань у поточному звiтному перiодi (податковi векселi, термiн погашення яких припадає на поточний звiтний перiод)", то iнспектор перевiряє, чи була така сума в рядку 6 декларацiї за попереднiй звiтний перiод та звiряє її розмiр на вiдповiднiсть сумi, вказанiй у векселi.
У разi заповнення рядка 12.2 "Погашенi податковi векселi, що дають право на збiльшення податкового кредиту в поточному звiтному перiодi" iнспектором перевiряється, чи була заповнена сума ПДВ у рядку 19.2 за попереднiй звiтний перiод та рядок 6 декларацiї з ПДВ звiтного перiоду, що передує попередньому.
У разi невiдповiдностi заповнення цих рядкiв iнспектор з'ясовує її причини, якщо має мiсце iнша форма погашення векселя, то перевiряє правильнiсть її вiдображення у декларацiях з ПДВ вiдповiдних звiтних перiодiв.
Якщо заповнено рядок 6, то iнспектор в обов'язковому порядку звiряє данi декларацiї з даними, зазначеними у додатку (форма довiльна) векселiв iз зазначенням суми податку, термiнiв та форм погашення по кожному веселю. Такий перелiк векселiв зiставляється з вiдповiдними даними Журналу облiку векселiв (додаток 3 до Порядку, затвердженого постановою КМУ вiд 01.10.97 р. N 1104) та Електронного журналу облiку податкових векселiв з ПДВ, форма якого затверджена наказом ДПАУ вiд 02.08.2004 р. N 444 (додаток 2).
Перевiрка вiдображення в декларацiї з ПДВ податкових векселiв та їх погашення здiйснюються в порядку, встановленому наказом ДПАУ вiд 02.08.2004 р. N 444.
При заповненнi рядка 7 "Роботи (послуги), отриманi вiд нерезидента для їх використання або споживання на митнiй територiї України, та готова продукцiя, виготовлена з давальницької сировини нерезидента, що реалiзується на територiї України" iнспектор з'ясовує, по яких операцiях заповнено даний рядок та можливiсть вiднесення їх до складу валових витрат.
У разi якщо вiдображено отриманi вiд нерезидента роботи (послуги), якi пов'язанi з переробкою давальницької сировини чи ремонтом (обробкою) на умовах тимчасового вивезення, то звiряється в АРМi "Митниця" у режимi "Переробка за межами митної територiї України" наявнiсть факту вивезення давальницької сировини чи товарiв для ремонту (обробки) та ввезення готової продукцiї чи вiдремонтованих товарiв, а також наявнiсть проведення розрахункiв по цих операцiях.
При заповненнi рядка 12.4 "Роботи (послуги), отриманi вiд нерезидента" декларацiї з ПДВ iнспектор впевнюється в тому, що в декларацiї за попереднiй звiтний перiод така сума податку була включена до податкових зобов'язань у рядку 7 декларацiї.
Iнспектор з'ясовує повноту визначення податкових зобов'язань за операцiями з поставки готової продукцiї, виготовленої з давальницької сировини нерезидента, на митнiй територiї України, провiвши при цьому звiрку з даними граф 17 та 18 журналу облiку векселiв, що застосовуються при здiйсненнi операцiй з давальницькою сировиною у зовнiшньоекономiчних вiдносинах.
При заповненнi рядка 8 "Коригування на основi звiтних перiодiв":
рядок 8.1 "Самостiйне виправлення помилки, що мiститься в ранiше поданiй податковiй декларацiї". Iнспектором перевiряється поданий платником розрахунок коригування, в якому вказується змiст операцiї, по якiй проведено збiльшення чи зменшення податкових зобов'язань, а також вiн повинен впевнитися в тому, що коригування проведено за операцiями, задекларованими в декларацiї попереднього звiтного перiоду. Необхiдно проаналiзувати, чи правильно платником вказано зменшення чи збiльшення податкового зобов'язання, оскiльки на практицi платники досить часто припускаються помилок у знаках;
рядок 8.2 "Нецiльове використання товарiв, ввезених у пiльговому режимi". Якщо заповнено рядок 8.2 декларацiї з ПДВ, то iнспектор перевiряє наявнiсть звiту про цiльове використання сировини, матерiалiв, предметiв, устаткування та обладнання, звiльнених вiд обкладання ввiзним митом, i устаткування та обладнання, звiльнених вiд обкладання ПДВ. Данi рядка 8.2 iнспектором порiвнюються з даними щоквартального Звiту про ввезенi товари та їх цiльове використання.
Iнспектор повинен впевнитися в тому, що податковi зобов'язання сум ПДВ, якi вiдображенi в цьому рядку, визначенi з митної вартостi товарiв, зазначених у ввiзнiй ВМД по АРМу "Митниця", збiльшенiй на суму митних платежiв та акцизного збору у вiдповiдних випадках, а також з'ясувати у платника, чи в рядок 1 включенi податковi зобов'язання з поставки таких товарiв на митну територiю України. По товарах, за якими суми ПДВ сплачено шляхом застосування податкових векселiв та якi не використано на власнi виробничi потреби, а поставлено на сторону, податковi зобов'язання вiдображаються в рядку 1 декларацiї з ПДВ того звiтного перiоду, в якому вiдбулася поставка.
Якщо в декларацiї з ПДВ заповнено рядок 8.2, то в цiй же декларацiї повинен бути заповнений рядок 26.2 "Пеня за операцiї, вказанi в рядку 8.2 (Розрахунок додається)".
Одночасно з цим слiд встановити контроль за цiльовим використанням товарiв, ввезених без сплати ПДВ, суб'єктами спецiальних економiчних зон; технопаркiв; для будiвництва та виробничої дiяльностi пiдприємств з виробництва автомобiлiв, автобусiв i комплектуючих виробiв до них; для виконання робiт щодо пiдготовки до зняття i зняття енергоблокiв Чорнобильської АЕС з експлуатацiї та перетворення об'єкта "Укриття" на екологiчно безпечну систему; для будiвництва суден (крiм пiдакцизних); для виробництва космiчної технiки; для розширення виробництва та виробничої дiяльностi пiдприємств з виготовлення боєприпасiв, їх елементiв та виробiв спецхiмiї; для виробництва броньованих машин; для пiдприємств лiтакобудiвної промисловостi, для видавничої дiяльностi; на виконання мiжурядових угод тощо.
При заповненнi рядка 8.3 "Iншi випадки (п. 4.5 ст. 4 Закону та iнше)" у розрахунку коригування (додаток 2 до декларацiї) перевiряється, за який звiтний перiод проводиться таке коригування, чи є контрагент платником цього податку, чи проведено вiдповiдне коригування таким контрагентом за цей же звiтний перiод. Необхiдно впевнитися у тому, що термiн проведення коригування не перевищує граничний. У певних випадках потрiбно отримати iнформацiю про контрагента та проведення ним вiдповiдних коригувань.
У разi перебування контрагента у рiзних регiонах та при значних сумах слiд направити необхiднi запити до вiдповiдних органiв податкової служби.
Примiтка. Данi розрахунку коригування є пiдставою для змiни податкових зобов'язань та вiдповiдно податкового кредиту як у продавця, так i покупця в одному звiтному податковому перiодi.
Форма розрахунку коригування повинна бути заповнена платником вiдповiдно до вимог кожної графи та мiстити конкретний змiст фактично проведеної операцiї з коригування i конкретно за який попереднiй звiтний перiод. Наприклад, при заповненнi графи 2 форми розрахунку коригування платник повинен записати операцiю, по якiй було змiнено суму компенсацiї мiж платниками податку, у такому виглядi: "Зменшено суму компенсацiї на операцiю з продажу товарiв у травнi 2004 р.", а в графi 4 вказати суму до зменшення.
Якщо платником збiльшуються/зменшуються податковi зобов'язання внаслiдок розгляду справи про безнадiйну заборгованiсть у судовому порядку, то у податковiй звiтностi зазначена операцiя вiдображається у рядках 8.3 лише у тому звiтному перiодi, в якому винесено вiдповiдне судове рiшення. У випадку коли за таким рiшенням заповнюються вказанi рядки в наступних податкових звiтних перiодах, то такi операцiї вважаються самостiйним виправленням помилки i вiдображаються в рядках 8.1 та/або 16.1 декларацiї з ПДВ з вiдповiдним самостiйним нарахуванням сум штрафних санкцiй, розмiр яких заноситься до рядка 26.1 декларацiї з ПДВ.
Такий самий порядок коригування застосовується i у випадках змiни податкових зобов'язань при врегулюваннi сумнiвної заборгованостi.
Рядок 16 "Коригування податкового кредиту за попереднi звiтнi перiоди", рядок 16.1 "Коригування податкового кредиту за попереднi звiтнi перiоди" та рядок 16.2 "Iншi випадки" повинен бути додаток 2 до декларацiї "Розрахунок коригування сум ПДВ", який мiстить повну iнформацiю про причини таких змiн.
При проведеннi камеральної перевiрки декларацiй з ПДВ, в яких заповненi рядки 8 та 16, iнспектор, використовуючи додаток 2, з'ясовує причини коригування, правильнiсть заповнення форми та вiдповiднiсть цих коригувань законодавству. У випадку коли за додатком 2 iнспектор не може зробити вiдповiднi висновки (через неповноту заповнення розрахунку коригувань), то додаткова iнформацiя отримується вiд платника.
Рядок 23 "Сума бюджетного вiдшкодування, яка може бути вiдшкодована платнику протягом 30 календарних днiв вiд дати подання цiєї декларацiї" повинен бути додаток 1 до податкової декларацiї з ПДВ "Розрахунок експортного вiдшкодування".
Iнспектор проводить перевiрку такого розрахунку. У випадках коли задекларована сума ПДВ у графi 21 декларацiї пiдтверджується камеральною перевiркою, але у результатi цiєї перевiрки встановлено завищення/заниження суми експортного вiдшкодування (термiн вiдшкодування протягом 30 днiв), що вiдповiдно впливає на заниження/завищення суми бюджетного вiдшкодування (термiн вiдшкодування протягом мiсяця, що настає пiсля подання декларацiї за звiтний перiод) чи iншу суму, заявлену до вiдшкодування, то запрошується платник для з'ясування обставин справи. У разi необхiдностi оформлюється акт камеральної перевiрки, до якого додається розрахунок уточненого перерозподiлу сум ПДВ (форма розрахунку додається*).
______________
* Не додається.
При цьому в актi камеральної перевiрки конкретно описуються операцiї та вказуються причини, якi зумовили змiну сум ПДВ по термiнах вiдшкодування.
Наприклад: платником у декларацiї за травень 2004 року задекларовано в графi 21 суму ПДВ у розмiрi 1000 грн., з якої: в графi 23 (експортне вiдшкодування протягом 30 днiв) - 300 грн., у графi 24 (сума бюджетного вiдшкодування, яка може бути вiдшкодована протягом мiсяця, що настає пiсля звiтного перiоду, в якому подана декларацiя) - 200 грн., у графi 25 (залишок суми ПДВ, що пiдлягає вiдшкодуванню пiсля погашення податкових зобов'язань платника протягом 3 наступних перiодiв) - 500 грн.
За результатами камеральної перевiрки iнспектором встановлено, що платником завищено суму експортного вiдшкодування на 200 грн. (через невiдповiднiсть розмiру оплати коштами постачальникам товарiв, оскiльки частка коштiв направлена не постачальникам, а на рахунки домiцiляцiї векселiв, по яких до декларацiї були доданi платiжнi доручення, та/або платником неправильно визначено питому вагу чи iншi причини), тобто в графi 23 повинно було б бути не 300 грн., а 100 грн., а в графi 24 - не 200 грн., а 100 грн., та вiдповiдно в графi 25 - 800 грн.
Рядок 24 "Сума бюджетного вiдшкодування, яка може бути вiдшкодована платнику протягом мiсяця, що настає пiсля подання цiєї декларацiї" повинен бути додаток 3 до податкової декларацiї з ПДВ "Розрахунок частки бюджетного вiдшкодування". У разi встановлення завищення/заниження суми, що пiдлягає вiдшкодуванню протягом мiсяця, що настає пiсля подання цiєї декларацiї, вживаються заходи, аналогiчнi зазначеним.
VI. Проведення поглибленого аналiзу декларацiй з ПДВ, в яких задекларованi значнi обсяги поставок товарiв (робiт, послуг) i значнi обсяги придбаних товарiв (робiт, послуг) та до сплати задекларовано нульове значення
Перш за все, для перевiрки необхiдно використати данi податкової iсторiї платника, у тому числi з'ясувати його вид дiяльностi, номенклатуру продукцiї, що реалiзується та придбавається, а також данi попереднiх декларацiй за останнi 12 мiсяцiв та результати одноразової iнвентаризацiї платника. За основними видами продукцiї з'ясовується рiвень цiн та перелiк споживачiв такої продукцiї, наявнiсть чи вiдсутнiсть пов'язаних осiб, що вiдповiдно впливає на визначення повноти бази оподаткування.
Платник запрошується до органу податкової служби з книгами продажу/придбання товарiв (робiт, послуг) та можливо iншою iнформацiєю.
Iнспектор встановлює форму фактично проведених розрахункiв за такi товари (роботи, послуги), мету придбання, перiоди їх використання.
Проводиться аналiз та порiвняння вiдповiдних показникiв декларацiй з ПДВ з окремими показниками декларацiй з прибутку/податку з доходiв фiзичних осiб, розрахунку акцизного збору та розрахункiв за iншими податками, зборами та обов'язковими платежами, а також окремими показниками бухгалтерської та фiнансової звiтностi.
VII. Зiставлення окремих рядкiв декларацiї з ПДВ з даними окремих рядкiв додаткiв до неї
Данi окремих рядкiв декларацiї з ПДВ повиннi вiдповiдати даним окремих рядкiв Розрахункiв для вiдшкодування:
- рядок 21 декларацiї з ПДВ дорiвнює рядку 1 Розрахунку експертного вiдшкодування;
- рядок 22 декларацiї з ПДВ - вiдшкодована сума ПДВ у централiзованому порядку (може проводитися виключно за рiшенням Уряду). Якщо заповнено рядок 22 податкової декларацiї, то значення рядка 1 Розрахунку частки бюджетного вiдшкодування повинно дорiвнювати рiзницi значень рядка 21 та рядка 22;
- рядок 23 декларацiї з ПДВ дорiвнює рядку 6 Розрахунку експортного вiдшкодування (значення рядка 6 Розрахунку експортного вiдшкодування переноситься до рядка 23 податкової декларацiї; якщо вказаний Розрахунок не подається, то рядок 23 не заповнюється);
- рядок 24 декларацiї з ПДВ дорiвнює рядку 6 Розрахунку частки бюджетного вiдшкодування (значення рядка 6 Розрахунку частки бюджетного вiдшкодування переноситься до рядка 24 податкової декларацiї; якщо вказаний розрахунок не подається, то рядок 24 не заповнюється);
- рядок 25 декларацiї з ПДВ дорiвнює значенню рядка 7 Розрахунку частки бюджетного вiдшкодування;
- рядок 22 декларацiї з ПДВ (скороченої) за звiтний перiод дорiвнює рядку 24 податкової декларацiї (скороченої) за попереднiй звiтний перiод;
- рядок 8.2 та/або у вiдповiдних випадках рядок 8.1 декларацiї з ПДВ дорiвнюють значенню рядкiв "усього до збiльшення" чи "усього до зменшення" коригування податкових зобов'язань з ПДВ, рядок 8 Розрахунку коригування сум ПДВ;
- рядок 16.1 та/або у вiдповiдних випадках 16.2 декларацiї з ПДВ дорiвнюють значенню рядкiв "усього до збiльшення" чи "усього до зменшення" коригування податкового кредиту з ПДВ, рядок 16 Розрахунку коригування сум ПДВ;
- значення рядка 2 Розрахунку експортного вiдшкодування не може перевищувати значення рядка 17 податкової декларацiї;
- значення рядка 12.4 декларацiї з ПДВ за звiтний перiод не може перевищувати значення рядка 7 податкової декларацiї за попереднiй звiтний перiод, оскiльки рядок 12.4 може бути заповнений лише за умови сплати до бюджету ПДВ за отриманi вiд нерезидента роботи (послуги). При цьому датою сплати податку до бюджету вважається дата подання до податкової iнспекцiї (адмiнiстрацiї) податкової декларацiї, в якiй сума ПДВ за отриманi вiд нерезидента роботи (послуги) включена до податкових зобов'язань, тобто до рядка 7 декларацiї з ПДВ;
- у роздiлi III не можуть бути одночасно заповненi рядки 18.1 i 18.2, оскiльки вони є одним i тим же показником розрахунку, але з рiзним значенням: або "+", або "-"; те ж стосується i рядкiв 20 i 21.
Особливостi визначення податкового кредиту при здiйсненнi експортно-iмпортних операцiй у зовнiшньоекономiчнiй дiяльностi шляхом проведення бартерних (товарообмiнних) розрахункiв
Примiтка. У разi вивезення (експорту) товарiв (робiт, послуг) за межi митної територiї України шляхом бартерних (товарообмiнних) операцiй сума ПДВ, сплачена (нарахована) у зв'язку з придбанням товарiв (робiт, послуг), до податкового кредиту не включається, а вiдноситься до складу валових витрат виробництва (обiгу) платника податку.
У зв'язку з цим при заповненнi роздiлу "Податковий кредит" податкової декларацiї платник повинен вiдобразити такi суми податку в рядку 10.2.
Якщо ж експортнi операцiї здiйснюються за грошовими розрахунками, сума ПДВ, сплачена постачальникам, включається до складу податкового кредиту (рядок 10.1).
При цьому необхiдно звернути увагу, що проведення товарообмiнної (бартерної) експортної операцiї та придбання товарiв (робiт, послуг), пов'язаних iз здiйсненням такої операцiї, можуть вiдбуватися як в одному, так i в рiзних податкових перiодах. Проводячи оцiнку аналiтичним методом, необхiдно звернути увагу на такi показники податкової декларацiї (як за поточний звiтний перiод, так i за декiлька звiтних перiодiв).
Декларацiї, якi подаються окремими категорiями платникiв
1. Переробнi пiдприємства (м'ясо-молочна промисловiсть), якi подають двi податковi декларацiї:
окрему декларацiю з ПДВ (скорочену) по операцiях з продажу молока та молочної продукцiї, м'яса та м'ясопродуктiв, виготовлених iз молока та м'яса в живiй вазi, зданих на переробку сiльгосптоваровиробниками (за якою сума ПДВ як дотацiя перераховується сiльгосптоваровиробникам за поставленi молоко та м'ясо в живiй вазi);
декларацiю з ПДВ по iнших операцiях (за якою здiйснюються розрахунки з бюджетом).
2. Сiльгосптоваровиробники, якi можуть подавати три податковi декларацiї:
декларацiю з ПДВ (скорочену) по операцiях з поставки товарiв (робiт, послуг) власного виробництва, крiм молока та м'яса живою вагою, реалiзованих переробним пiдприємствам, та крiм операцiй з реалiзацiї пiдакцизних товарiв (за якою позитивне значення суми ПДВ залишається у власному розпорядженнi такого сiльгосптоваровиробника, п. 11.29 ст. 11 Закону про ПДВ, а вiд'ємне значення вiдображається в рядку 24 декларацiї поточного звiтного перiоду та переноситься до рядка 22 декларацiї з ПДВ наступного звiтного перiоду). Одночасно з декларацiєю з ПДВ подається Довiдка щодо цiльового використання сум ПДВ сiльгосптоваровиробниками, якi скористалися режимом, визначеним у п. 11.29 ст. 11 цього Закону;
декларацiю з ПДВ (скорочену) по операцiях з поставки молока, худоби, птицi, вовни, а також молочної продукцiї та м'ясопродуктiв, вироблених у власних переробних цехах (за якою позитивне значення суми ПДВ залишається у власному розпорядженнi такого сiльгосптоваровиробника, абзац другий п. 11.21 ст. 11 Закону про ПДВ, а вiд'ємне - вiдображається в рядку 24 декларацiї поточного звiтного перiоду та переноситься до рядка 22 декларацiї з ПДВ наступного звiтного перiоду). Одночасно з декларацiєю з ПДВ подається Довiдка щодо цiльового використання сум ПДВ сiльгосптоваровиробниками, якi скористалися режимом, визначеним п. 11.21;
декларацiю з ПДВ по операцiях з поставки продукцiї невласного виробництва, молока та м'яса живою вагою, реалiзованих переробним пiдприємствам, по операцiях з продажу пiдакцизних товарiв (за якою позитивне значення суми ПДВ перераховується до державного бюджету, а вiд'ємне вiдшкодовується у встановленому законодавством порядку).
У разi якщо в декларацiї з ПДВ звiтного перiоду за повною формою заповнено рядок 20 "Сума ПДВ, яка пiдлягає сплатi до бюджету" та одночасно в декларацiї з ПДВ за скороченою формою цього ж звiтного перiоду заповнено рядок 21 "Сума ПДВ, яка зменшує податковi зобов'язання наступних звiтних перiодiв", то такi суми не пiдлягають взаємозалiку.
3. Технологiчнi парки, їх учасники, дочiрнi та спiльнi пiдприємства, якi можуть подавати двi декларацiї з ПДВ:
за скороченою формою, до якої включаються операцiї з дiяльностi, пов'язаної з реалiзацiєю iнвестицiйних та iнновацiйних проектiв, крiм операцiй з експорту, по якiй розрахунки з бюджетом не проводяться;
за повною формою, до якої включаються операцiї з iншої дiяльностi, не пов'язаної з реалiзацiєю iнвестицiйних та iнновацiйних проектiв, а також експортнi операцiї, по яких розрахунки з бюджетом проводяться.
VIII. Звiрка даних декларацiї з ПДВ з наявною iнформацiєю з iнших джерел
У зв'язку з тим, що якiсть кабiнетного аудиту залежить вiд повноти i всебiчностi аналiзу iнформацiї та об'єктивностi зроблених висновкiв, необхiдно порiвнювати показники поточної декларацiї з ПДВ з вiдповiдними показниками такої звiтностi попереднiх звiтних перiодiв.
За результатами процедур порiвняння податкової звiтностi (декларацiй, розрахункiв) з податковою звiтнiстю минулих перiодiв формується висновок щодо повноти нарахування, сплати податку, а також правильностi заповнення платником податкових декларацiй.
При цьому у зв'язку з самостiйним виправленням платником податкiв помилок необхiдно також враховувати показники уточнюючих розрахункiв.
Одночасно здiйснюється аналiз звiтностi груп суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, якi за категорiями уваги мають iмовiрнiсть iснування вiдповiдних податкових ризикiв, аналiзується динамiка всiх показникiв господарської дiяльностi пiдприємства та придiляється увага тим операцiям, якi потребують з'ясування впливу їх на результати визначення об'єкта оподаткування.
Другим етапом такої звiрки є зiставлення показникiв декларацiй з ПДВ з показниками декларацiї з податку на прибуток, розрахунками акцизного збору, плати за землю, iз звiтами неприбуткових органiзацiй, з даними звiтiв за формою 1-ПП (податковi пiльги), порiвняння показникiв звiтностi головного пiдприємства з показниками звiтностi його фiлiалiв, представництв, вiддiлень та iнших вiдособлених пiдроздiлiв тощо.
Рядок 5 "Загальний обсяг продажу (сума значень з рядка 1 до 4 рядка колонки А декларацiї з ПДВ)" порiвнюється з вiдповiдними показниками декларацiї з податку на прибуток пiдприємств та звiту про фiнансовi результати, враховуючи при цьому iснування рiзних методiв визначення податкових зобов'язань та податкового кредиту (метод нарахувань та касовий метод).
Пiд час проведення кабiнетного аудиту щоквартально необхiдно данi декларацiї про прибуток пiдприємства порiвняти з даними податкових декларацiй з ПДВ за вiдповiднi звiтнi перiоди.
Показники, якi необхiдно порiвняти | Декларацiя про прибуток пiдприємства | Декларацiя з ПДВ |
---|---|---|
Валовий дохiд усiх видiв продукцiї Загальний обсяг продажу | рядок 1 Декларацiї про прибуток (ст. 4, п. 5.9 ст. 5 Закону про прибуток) | рядок 5 (колонка А) (значення пiдрядкiв 8.1 i 8.3 рядка 8 декларацiї та уточнених розрахункiв (за їх наявностi) (за звiтнi перiоди, що вiдповiдають вiдповiдному кварталу) |
Валовi витрати Придбанi на митнiй територiї України та iмпортованi в Україну товари (роботи, послуги), вартiсть яких вiдноситься до валових витрат | рядок 4 Декларацiї про прибуток (ст. 5 Закону) | сума рядкiв з 10 по 13 Декларацiї з ПДВ (колонка А) (п. 7.4 ст. 7 Закону) |
Примiтка. Якщо на балансi такого платника є об'єкти соцiальної iнфраструктури (дитячi ясла або садки, профтехучилища, дитячi музичнi та художнi школи, заклади охорони здоров'я тощо), то при аналiзi та порiвняннi валових витрат i податкового кредиту необхiдно врахувати, що, як правило, дiяльнiсть цих закладiв звiльняється вiд оподаткування ПДВ, а тому суми ПДВ, сплаченi (нарахованi) по придбаних товарах (роботах, послугах), що використовуються цими закладами в неоподатковуваних операцiях, вiдносяться до складу валових витрат, а не до податкового кредиту.
Якщо аналiзу пiдлягають iмпортнi товари, то iнспектору необхiдно звернути увагу на країну, з якої такi товари були iмпортованi, адже по товарах, що надходять iз країн, якi мають офшорний статус, витрати платникiв податку на оплату вартостi таких товарiв (робiт, послуг) включаються до складу їх витрат у сумi, що становить 85 %, вiдповiдно i податковий кредит формується в такому вiдношеннi.
Крiм цього, при попередньому розглядi роздiлу II декларацiї з ПДВ необхiдно враховувати не тiльки наявнiсть в цiлому права на податковий кредит по окремих товарах (роботах, послугах), а й обмеження, якi стосуються формування валових витрат (паливно-мастильнi матерiали для легкових автомобiлiв, об'єкти соцiальної iнфраструктури, потреби, не пов'язанi з веденням господарської дiяльностi, гарантiйний ремонт та iнше).
При камеральнiй перевiрцi пiдлягають також (за спецiальним автоматизованим порядком) порiвнянню показники податкової звiтностi з показниками бухгалтерської та фiнансової звiтностi.
Примiтка. Перелiк можливих порушень податкового законодавства з ПДВ викладено у додатку 11 до Порядку розподiлу платникiв податку за категорiями уваги та їх супроводження, затвердженого наказом ДПАУ вiд 12.08.2004 р. N 471.
Аналiзуючи податкову та фiнансову звiтнiсть, слiд брати до уваги такий фактор, як рiзнi методи обрахування витрат та доходiв: в податковiй звiтностi результати дiяльностi - валовi доходи обраховуються за першою з подiй, яка настала ранiше, - вiдвантажена продукцiя, виконанi роботи, послуги або отриманi кошти; датою збiльшення валових витрат вважається дата, що припадає на податковий перiод, протягом якого вiдбувається перша iз подiй: або дата списання коштiв з банкiвського рахунку, або дата оприбуткування товарiв (дата фактичного отримання робiт, послуг);
показники фiнансової звiтностi - доходи вiдображаються в бухгалтерському облiку за вiдвантаженням продукцiї (товарiв), виконанням робiт, наданням послуг, отриманням грошових коштiв; витрати - за отриманням товарiв (робiт, послуг), незалежно вiд термiнiв одержання коштiв чи їх еквiвалентiв вiд покупцiв (замовникiв).
При виникненнi розбiжностей податковий iнспектор повинен запропонувати платнику податкiв надати пояснення та за необхiдностi - пiдтверджуючi документи вiдповiдно до чинного законодавства. Неподання платником податкiв вiдповiдних документiв дає пiдстави працiвнику пiдроздiлу кабiнетного аудиту передати справу такого платника податкiв для проведення виїзного податкового аудиту.
Крiм того, данi по обсягах з продажу товарiв, що задекларованi в декларацiї з ПДВ платником податку, який проводить дiяльнiсть з торгiвлi за готiвковi кошти, звiряються з даними Звiту про використання РРО та КОРО (розрахункових книжок), який затверджено наказом ДПАУ вiд 01.12.2000 р. N 614 (форма N ЗВР-1), а також з даними АРМу "Касовi апарати".
Порiвнюються також данi звiтiв платникiв, що перебувають на єдиному податку. Аналiзу пiдлягають загальнi обсяги продажу товарiв (робiт, послуг) такого платника на вiдповiднiсть граничним обсягам, передбаченим дiючим законодавством для перебування платника на такiй спрощенiй системi оподаткування.
Примiтка. Вiдповiдно до статтi 7 Указу на спрощену систему оподаткування, облiку та звiтностi не можуть перейти:
суб'єкти пiдприємницької дiяльностi, на яких поширюється дiя Закону України "Про патентування деяких видiв пiдприємницької дiяльностi" в частинi придбання спецiального патенту;
довiрчi товариства, страховi компанiї, банки, iншi фiнансово-кредитнi та небанкiвськi фiнансовi установи;
суб'єкти пiдприємницької дiяльностi, у статутному фондi яких частки, що належать юридичним особам - учасникам та засновникам даних суб'єктiв, якi не є суб'єктами малого пiдприємництва, перевищують 25 %;
фiзичнi особи - суб'єкти пiдприємницької дiяльностi, якi займаються пiдприємницькою дiяльнiстю без створення юридичної особи i здiйснюють торгiвлю лiкеро-горiлчаними та тютюновими виробами, пально-мастильними матерiалами;
особи, що здiйснюють спiльну дiяльнiсть без створення юридичної особи, визначену п. 7.7 Закону про прибуток.
У разi якщо СПД звертається iз заявою з проханням щодо переходу на спрощену систему оподаткування, то слiд звернути увагу на те, що рiшення про перехiд на спрощену систему оподаткування, облiку та звiтностi може бути прийняте не бiльше одного разу за календарний рiк (ст. 4 Указу).
Якщо платник податку, що перебуває на загальнiй системi оподаткування, переходить на спрощену систему оподаткування та планує застосовувати єдину ставку у розмiрi 10 %, то по останнiй декларацiї з ПДВ, що подається платником за останнiй звiтний перiод перебування на загальнiй системi оподаткування, слiд перевiрити, чи зменшено податковий кредит на суму ПДВ по товарах (роботах, послугах), що недовикористанi в оподатковуваних операцiях, адже пп. 7.4.3 ст. 7 Закону про ПДВ встановлено пряму залежнiсть податкового кредиту вiд використання придбаних та/або виготовлених товарiв (робiт, послуг) в оподатковуваних операцiях. При цьому вiдсутня залежнiсть звiтного перiоду придбання вiд звiтного перiоду використання.
Третiм етапом звiрки є порiвняння окремих рядкiв декларацiї з ПДВ з книгами продажу/придбання товарiв (робiт, послуг):
• значення рядка 1 "Операцiї, що оподатковуються за ставкою 20 вiдсоткiв, крiм операцiй iз ввезення iмпортних товарiв, ПДВ за якi сплачується митним органам при розмитненнi" декларацiї з ПДВ":
колонки А вiдповiдає даним граф 16 + 18 "Обсяги продажу товарiв (робiт, послуг) на митнiй територiї України платникам податку" + "Обсяги продажу товарiв (робiт, послуг) на митнiй територiї України неплатникам податку" Книги облiку продажу;
колонки Б вiдповiдає даним граф 17 + 19 "ПДВ за ставкою 20 вiдсоткiв при продажу на митнiй територiї України платникам ПДВ та вiдповiдно неплатникам" Книги облiку продажу.
При цьому слiд мати на увазi, що в складi рядка 1 є операцiї з передання товарiв (робiт, послуг) у межах балансу платника для невиробничого використання, а також операцiї по лiквiдацiї основних фондiв за самостiйним рiшенням платника, по яких таким платником виписується податкова накладна, яка є пiдставою для вiдображення цих операцiй в Книзi облiку продажу.
Форма розрахунку за операцiями, зазначеними в рядку 2.1 "Операцiї, що оподатковуються за ставкою 0 вiдсоткiв, експортнi операцiї" декларацiї з ПДВ, вказується в графi 24 та 25 Книги облiку продажу;
колонка А вiдповiдає даним графи 14 "Загальний обсяг продажу товарiв, по яких не виникають податковi зобов'язання, на експорт за ставкою 0 вiдсоткiв" Книги облiку продажу.
У складi рядка 2.1 є товарообмiннi (бартернi) операцiї (пiдрядок 2.1.1) та експорт (робiт, послуг) (пiдрядок 2.1.2);
• значення рядка 2.2 колонки А "Iншi операцiї, що оподатковуються за нульовою ставкою" декларацiї з ПДВ вiдповiдає сумi даних граф 8 + 11 "Обсяг продажу товарiв (робiт, послуг) на митнiй територiї України платникам та вiдповiдно неплатникам податку" Книги облiку продажу;
• значення рядка 3 колонки А "Операцiї, що не є об'єктом оподаткування" декларацiї з ПДВ вiдповiдає сумi даних граф 10 + 13 "Обсяг з продажу товарiв (робiт, послуг), якi не є об'єктом оподаткування, платникам податку та вiдповiдно неплатникам" Книги облiку продажу;
• значення рядка 4 колонки А "Операцiї, якi звiльненi вiд оподаткування" декларацiї з ПДВ вiдповiдає сумi даних граф 9 + 12 "Обсяг з продажу товарiв (робiт, послуг), якi звiльненi вiд оподаткування, платникам податку та вiдповiдно неплатникам" Книги облiку продажу;
• значення рядка 6 "Ввезення на митну територiю України протягом звiтного перiоду товарiв, сплату ПДВ за якi було вiдстрочено шляхом оформлення податкового векселя" декларацiї з ПДВ:
колонка А вiдповiдає даним графи 7 "Вартiсть без ПДВ по iмпорту товарiв, на якi оформлено податковий вексель" Книги облiку придбання;
колонка Б вiдповiдає даним графи 8 "ПДВ по iмпорту товарiв, на якi оформлено податковий вексель" Книги облiку придбання;
• значення рядка 7 "Роботи (послуги), отриманi вiд нерезидента для їх використання та споживання на митнiй територiї України" декларацiї з ПДВ:
колонка А вiдповiдає даним графи 9 "Вартiсть (без ПДВ) робiт, отриманих вiд нерезидента" Книги облiку придбання;
колонка Б вiдповiдає даним графи 10 "Сума ПДВ по роботах, отриманих вiд нерезидента" Книги облiку придбання;
• значення рядка 8 колонки Б декларацiї з ПДВ заповнюється на пiдставi розрахунку коригування до декларацiї з ПДВ, данi якого також вiдображаються в графi 21 "Сума ПДВ, визначена виходячи з обсягiв продажу, що оподатковуються за ставкою 20 вiдсоткiв", а в графi 20 - обсяги продажу, що оподатковуються за повною ставкою, Книги облiку продажу;
• значення рядка 10.1 "Придбанi з ПДВ на митнiй територiї України товари (роботи, послуги) для здiйснення операцiй, якi пiдлягають оподаткуванню":
колонка А декларацiї з ПДВ вiдповiдає даним графи 13 "Придбанi на територiї України товари з правом включення до податкового кредиту" Книги облiку придбання;
колонка Б декларацiї з ПДВ вiдповiдає даним графи 13 х 20 % Книги облiку придбання;
• значення рядка 10.2 "Придбанi з ПДВ на митнiй територiї України товари (роботи, послуги) для здiйснення операцiй, якi не пiдлягають оподаткуванню та/або звiльненi вiд ПДВ" колонки А декларацiї з ПДВ вiдповiдає даним графи 18 "Придбання товарiв на митнiй територiї України з ПДВ без права включення до податкового кредиту для здiйснення неоподатковуваних операцiй" Книги облiку придбання;
• значення рядка 11.1 "Придбанi без ПДВ на митнiй територiї України товари, вартiсть яких включається до складу валових витрат для здiйснення операцiй, якi пiдлягають оподаткуванню" колонки А декларацiї з ПДВ вiдповiдає даним графи 19 "Придбання товарiв на митнiй територiї України товари без ПДВ для здiйснення оподатковуваних операцiй" Книги облiку придбання;
• значення рядка 11.2 "Придбанi без ПДВ на митнiй територiї України товари, вартiсть яких включається до складу валових витрат для здiйснення операцiй, якi не пiдлягають оподаткуванню та/або звiльненi вiд оподаткування" колонки А декларацiї з ПДВ вiдповiдає даним графи 20 "Придбанi на митнiй територiї України без ПДВ для здiйснення неоподатковуваних операцiй" Книги облiку придбання;
• значення рядка 12.1 "ПДВ, сплачений митним органам, коли вартiсть iмпортованих товарiв включається до складу валових витрат для здiйснення операцiй, якi оподатковуються за ставкою 20 вiдсоткiв або 0 вiдсоткiв" декларацiї з ПДВ:
колонка А вiдповiдає графi 14 "Iмпортованi товари з оплатою ПДВ при митному оформленнi з правом включення до податкового кредиту" Книги облiку придбання;
колонка Б обчислюється за ставкою 20 % виходячи з бази оподаткування, встановленої в графi 14 Книги облiку придбання;
• значення рядка 12.2 "Погашенi податковi векселi, що дають право на збiльшення податкового кредиту в поточному звiтному перiодi" декларацiї з ПДВ:
колонка А вiдповiдає графi 15 "Вексель, погашений у попередньому звiтному перiодi по iмпортних товарах з правом включення до податкового кредиту" Книги облiку придбання;
колонка Б обчислюється за ставкою 20 % виходячи з бази оподаткування, встановленої в графi 15 Книги облiку придбання;
• значення рядка 12.3 "Звiльненi вiд ПДВ iмпортнi товари (роботи, послуги), вартiсть яких включається до складу валових витрат, для здiйснення операцiй, якi оподатковуються за ставками 20 % та 0 %" колонки А декларацiї з ПДВ вiдповiдає даним графи 23 "Звiльнено вiд оподаткування iмпортнi товари, вартiсть яких включається до складу валових витрат" Книги облiку придбання;
• значення рядка 12.4 "Роботи (послуги), отриманi вiд нерезидента" декларацiї з ПДВ:
колонка А вiдповiдає даним графи 9 "Вартiсть без ПДВ по роботах, отриманих вiд нерезидента" Книги облiку придбання за попереднiй звiтний перiод та для перевiрки рядок 7 колонки А декларацiї з ПДВ за попереднiй звiтний перiод;
колонка Б вiдповiдає даним графи 10 "Сума ПДВ по роботах, отриманих вiд нерезидента" Книги облiку придбання за попереднiй звiтний перiод та для перевiрки рядок 7 колонки Б декларацiї з ПДВ за попереднiй звiтний перiод;
• значення рядка 13.1.1 "ПДВ, сплачений митним органам по iмпортних товарах (роботах, послугах), вартiсть яких включається до складу валових витрат виробництва для здiйснення операцiй, якi не є об'єктом оподаткування та якi звiльненi вiд оподаткування" колонки А декларацiї з ПДВ вiдповiдає даним графи 21 "ПДВ сплачено при митному оформленнi iмпортних товарiв, вартiсть яких вiдноситься до складу валових витрат без права включення до податкового кредиту" Книги облiку придбання;
• значення рядка 13.1.2 "Звiльненi вiд ПДВ iмпортнi товари (роботи, послуги), вартiсть яких включається до складу валових витрат виробництва для здiйснення операцiй, якi не є об'єктом оподаткування та якi звiльненi вiд оподаткування" колонки А декларацiї з ПДВ вiдповiдає даним графи 23 "Звiльнено вiд оподаткування iмпортнi товари, вартiсть яких вiдноситься до складу валових витрат без права включення до податкового кредиту" Книги облiку придбання;
• значення рядка 13.1.3 "Роботи (послуги), отриманi вiд нерезидента, вартiсть яких включається до складу валових витрат виробництва для здiйснення операцiй, якi не є об'єктом оподаткування та якi звiльненi вiд оподаткування" колонки А декларацiї з ПДВ вiдповiдає графi 9 "Вартiсть без ПДВ по роботах, отриманих вiд нерезидента" Книги облiку придбання;
• значення рядка 13.2.1 "ПДВ, сплачений митним органам для здiйснення операцiй, якi звiльненi вiд оподаткування" колонки А декларацiї з ПДВ вiдповiдає графi 21 "ПДВ сплачено при митному оформленнi по iмпортних товарах, вартiсть яких включається до складу валових витрат без права включення до податкового кредиту" Книги облiку придбання;
• значення рядка 13.2.2 "Звiльненi вiд ПДВ для здiйснення операцiй, якi звiльненi вiд оподаткування" колонки А декларацiї з ПДВ вiдповiдає графi 23 "Звiльнено вiд оподаткування iмпортнi товари, вартiсть яких включається до складу валових витрат без права включення до податкового кредиту" Книги облiку придбання;
• значення рядка 13.2.3 "Роботи (послуги), отриманi вiд нерезидента для здiйснення операцiй, якi звiльненi вiд оподаткування" колонки А декларацiї з ПДВ вiдповiдає даним графи 9 "Вартiсть робiт (послуг), отриманих вiд нерезидента без ПДВ" Книги облiку придбання;
• значення рядка 14.1 "На митнiй територiї України придбанi товари (роботи, послуги) з ПДВ, вартiсть яких не включається до складу валових витрат виробництва" колонки А декларацiї з ПДВ вiдповiдає графi 24 "Товари, придбанi на митнiй територiї України, вартiсть яких не вiдноситься до складу валових витрат" Книги облiку придбання;
• значення рядка 14.2 "Товари, ввезенi з-за меж митної територiї України з ПДВ, вартiсть яких не включається до складу валових витрат виробництва" колонки А декларацiї з ПДВ вiдповiдає графi 25 "Iмпортнi товари, вартiсть яких не вiдноситься до складу валових витрат" Книги облiку придбання;
• значення рядка 14.3 "Роботи (послуги), отриманi вiд нерезидента, вартiсть яких не включається до складу валових витрат виробництва" колонки А декларацiї з ПДВ вiдповiдає даним графи 9 "Вартiсть робiт (послуг), отриманих вiд нерезидента" Книги облiку придбання;
• значення рядка 15.1 "Придбанi товари (роботи, послуги) без ПДВ на митнiй територiї України, вартiсть яких не включається до складу валових витрат виробництва" колонки А декларацiї з ПДВ вiдповiдає графi 24 "Товари, придбанi на митнiй територiї України, вартiсть яких не вiдноситься до складу валових витрат" Книги облiку придбання;
• значення рядка 15.2 "Роботи (послуги), отриманi вiд нерезидента, вартiсть яких не включається до складу валових витрат виробництва" колонки А декларацiї з ПДВ вiдповiдає графi "Iмпортованi товари, вартiсть яких не вiдноситься до складу валових витрат" Книги облiку придбання;
• значення рядка 15.3 "Ввезенi товари (роботи, послуги) без ПДВ, вартiсть яких не включається до складу валових витрат виробництва" колонки А декларацiї з ПДВ вiдповiдає графi 9 "Вартiсть робiт (послуг), отриманих вiд нерезидента, вартiсть яких не вiдноситься до складу валових витрат" Книги облiку придбання;
• значення рядка 16 колонки Б "Коригування податкового кредиту за попереднiй звiтний перiод" декларацiї з ПДВ заповнюється на пiдставi розрахунку коригування до декларацiї з ПДВ, данi якого також вiдображаються в графi 17 "Сума ПДВ за ставкою 20 вiдсоткiв до бази оподаткування, визначеної до бази оподаткування, зазначенiй у графi 16" Книги облiку придбання.
Четвертим етапом звiрки є порiвняння окремих рядкiв декларацiї з ПДВ з наявною iнформацiйною базою даних, отриманих вiд ДМСУ, а саме: з АРМом "Митниця", АРМом "Анульованi ВМД" та такими пiдсистемами автоматизованої системи адмiнiстрування ПДВ як "Обмiн iнформацiєю та доступ до даних" та "Адмiнiстрування податкових векселiв".
Аналiзу пiдлягає не тiльки розмiр митної вартостi товарiв, що вивозяться (експортуються), та умови їх поставки, а й форма розрахункiв за ними та спосiб перевезення, iнша iнформацiя, що стосується такої операцiї.
При перевiрцi рядка 2.1 "Експортнi операцiї" декларацiї з ПДВ обов'язково звiряються операцiї з наявною iнформацiєю в АРМах "Митниця", "Анульованi ВМД" та пiдсистемою автоматизованої системи адмiнiстрування ПДВ "Обмiн iнформацiєю та доступ до даних".
По експортних операцiях iнспектор обов'язково перевiряє форму проведення розрахункiв за такi експортнi поставки товарiв (робiт, послуг), задекларованi в декларацiї, з наявною iнформацiєю в АРМах "Митниця", "Анульованi ВМД" та пiдсистемою автоматизованої системи адмiнiстрування ПДВ "Обмiн iнформацiєю та доступ до даних".
Одночасно з цим, якщо заповнено рядок 6 декларацiї з ПДВ, то iнспектор пiсля звiрки з даними журналiв облiку податкових векселiв (на паперовому та в електронному виглядi) також звiряє такi iмпортнi операцiї з наявною iнформацiєю в АРМах "Митниця", "Анульованi ВМД" та пiдсистемою автоматизованої системи адмiнiстрування ПДВ "Обмiн iнформацiєю та доступ до даних".
При цьому iнформацiя по роботах (послугах), пов'язаних з переробкою за межами митної територiї України давальницької сировини, пiдлягає звiрцi з наявнiстю письмового зобов'язання щодо повернення в Україну готової продукцiї, виробленої з цiєї давальницької сировини, або наявностi, у вiдповiдних випадках, дозволу на реалiзацiю готової продукцiї за межами митної територiї України.
Звiрка проводиться з даними журналу облiку письмових зобов'язань, що застосовуються при здiйсненнi операцiй з давальницькою сировиною у зовнiшньоекономiчних вiдносинах, форма якого затверджена додатком 3 до наказу ДПАУ вiд 25.02.2002 р. N 83 та зареєстрована в Мiн'юстi України 13 березня 2002 року N 248/6536.
По такiй операцiї встановлюється контроль за її повним завершенням, тобто повинна вiдбутися операцiя з ввезення готової продукцiї на митну територiю України, а при реалiзацiї за її межами - надiйти валюта.
Одночасно з цим слiд зазначити, що у випадках коли по готовiй продукцiї, виготовленiй з давальницької сировини, або товарах, вiдремонтованих за межами митної територiї України, ПДВ було сплачено при її ввезеннi, податковi зобов'язання окремо по роботах (послугах), наданих нерезидентом, не виникають, оскiльки їх вартiсть уже врахована у складi митної вартостi.
Обов'язковiй звiрцi з наявною iнформацiєю у зазначених АРМах пiдлягають товари, що ввезенi (пересланi) з-за меж митної територiї України та якi задекларованi платниками в рядках 12.1, 13.1.1, 13.1.2, 13.2.1, 13.2.2, 14.2, 15.2 декларацiї з ПДВ.
З метою повноти вiдображення платниками ПДВ експортно-iмпортних операцiй в декларацiях з ПДВ, iнспектором, пiсля проведення звiрки експортно-iмпортних операцiй, що задекларованi в декларацiях з ПДВ звiтного перiоду, з операцiями зовнiшньоекономiчної дiяльностi, наявними в АРМi "Митниця" та "Анульованi ВМД", аналiзуються тi експортно-iмпортнi операцiї, якi не задекларованi платниками ПДВ в декларацiях, але значаться у вказаних АРМах. Визначається перелiк платникiв, якими проведенi такi операцiї, але не задекларованi в декларацiї з ПДВ, з'ясовуються причини таких обставин справи. Якщо операцiї з ввезення були задекларованi в режимi звiльнення вiд сплати ПДВ пiд час їх розмитнення, iнспектор зобов'язаний дiзнатися про фактичне використання таких товарiв, чи самостiйно платником поновлено податок за повною ставкою ПДВ, а у разi нецiльового використання та вiдсутностi нарахованих (поновлених) сум ПДВ, iнспектор зобов'язаний нарахувати податковi зобов'язання в порядку, передбаченому законодавством.
IX. Реалiзацiя результатiв камеральної перевiрки i їх оформлення
Iнспектор здiйснює контроль за добровiльним та своєчасним перерахуванням коштiв до державного бюджету задекларованих (узгоджених) сум ПДВ у поданiй звiтностi.
За наслiдками проведеного доперевiрочного аналiзу iнспектор складає довiдку за довiльною формою, данi з якої використовуються для проведення камеральної перевiрки.
Якщо платником податку у поданiй декларацiї допущенi помилки, що призвели до заниження суми ПДВ, належної до сплати, службова особа ДПС здiйснює перерахунок такої суми податку, нараховує штрафнi санкцiї, складає акт камеральної перевiрки, виписує повiдомлення-рiшення, встановлює контроль за внесенням таких сум до бюджету.
У випадку коли одночасно iз складанням акта камеральної перевiрки iнспектор вбачає необхiднiсть проведення контрольно-перевiрочної роботи чи заходiв податкової мiлiцiї, то службовою запискою (за формою, встановленою додатком 5 до додатка 7.3 до додатка 7 "Дiї пiдроздiлiв органiв податкової служби (сценарiї поведiнки) при опрацюваннi платникiв - юридичних i фiзичних осiб та їх декларацiй, вiднесених до вiдповiдних категорiй" наказу ДПАУ вiд 12 серпня 2004 року N 471 "Про затвердження Порядку розподiлу платникiв податкiв за категорiями уваги та їх супроводження") до контрольно-перевiрочного пiдроздiлу чи до пiдроздiлу податкової мiлiцiї передається копiя акта камеральної перевiрки i Висновок про сутнiсть виявленого порушення та обгрунтування пiдстав i ризикiв (за формою, встановленою додатком 4 (до додатка 7.3 до додатка 7 до наказу ДПАУ вiд 12 серпня 2004 року N 471).
Якщо в ходi кабiнетного аудиту не виявлено порушень, iнспектор складає довiдку про вiдсутнiсть порушень при проведеннi кабiнетного аудиту (за формою, встановленою додатком 3 до додатка 7.3 до додатка 7 до наказу ДПАУ вiд 12 серпня 2004 року N 471).
Складається реєстр таких довiдок, який передається до вiддiлу облiку та звiтностi для проведення в картцi особового рахунку платника вiдмiтки про здiйснення камеральної перевiрки, пiсля чого даний реєстр повертається до пiдроздiлу оподаткування юридичних осiб та галузевого пiдроздiлу. Одночасно з цим iнспектор робить вiдмiтку в IV роздiлi декларацiї з ПДВ про вiдсутнiсть виявлених порушень.
У разi якщо за наявною iнформацiєю iнспектор не складає акт камеральної перевiрки, а вбачає необхiднiсть проведення контрольно-перевiрочної роботи чи заходiв податкової мiлiцiї, то складається Висновок про сутнiсть виявленого порушення та обґрунтування пiдстав i ризикiв (додаток 4), який передається службовою запискою вiдповiдно до контрольно-перевiрочного пiдроздiлу чи до пiдроздiлу податкової мiлiцiї (додаток 5).
Данi щодо наслiдкiв проведення кабiнетного аудиту пiсля формування та проведення у картцi особового рахунку автоматично заносяться до "Iнтегрованого образу платника" та включаються до складу iсторiї цього платника.
Додаток 1 до Методичних вказiвок щодо проведення кабiнетного аудиту |
Рядки декларацiї з ПДВ, при заповненнi яких необхiднi додатки i довiдки
N з/п |
Рядок декларацiї | Додаток, довiдка | За якою формою | Яким документом передбачено |
---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1 | Рядок 3 Операцiї, що не є об'єктом оподаткування | Довiдка, у якiй зазначається вид операцiї та пункт Закону, вiдповiдно до якого така операцiя не є об'єктом оподаткування | Довiльної форми, засвiдченої пiдписом бухгалтера та печаткою (чи пiдписом платника, якщо платник фiзична особа) | Порядок заповнення та подання податкової декларацiї з ПДВ (далi Порядок), затверджений наказом ДПАУ вiд 30.05.97 р. N 166, iз змiнами та доповненнями (пп. 5.3.4) |
2 | Рядок 4 Операцiї, якi звiльненi вiд оподаткування | Довiдка, у якiй зазначається вид операцiї та пункт Закону, вiдповiдно до якого така операцiя звiльнена вiд оподаткування | Довiльної форми, засвiдченої пiдписом бухгалтера та печаткою (чи пiдписом платника, якщо платник фiзична особа) | Порядок, затверджений наказом ДПАУ вiд 30.05.97 р. N 166, iз змiнами та доповненнями (пп. 5.3.5) |
3 | Рядок 6 Ввезення (пересилання) на митну територiю України протягом звiтного перiоду товарiв, сплату ПДВ за якi було вiдстрочено шляхом оформлення податкового векселя Рядок 19.1 Суми ПДВ, якi не пiдлягають включенню до складу податкових зобов'язань у поточному звiтному перiодi (податковi векселi, виданi за поточний звiтний перiод (рядок 6 декларацiї) | Перелiк векселiв iз зазначенням суми податку та термiнiв погашення по кожному векселю (якщо у звiтному перiодi видано бiльше одного векселя) | Довiльної форми, засвiдченої пiдписом бухгалтера та печаткою (чи пiдписом платника, якщо платник фiзична особа) | Порядок, затверджений наказом ДПАУ вiд 30.05.97 р. N 166, iз змiнами та доповненнями (п. 5.4) |
4 | Рядок 8 Коригування на основi звiтних перiодiв ("+" чи "-") | Розрахунок коригування сум ПДВ | Додаток 2 до податкової декларацiї | Порядок, затверджений наказом ДПАУ вiд 30.05.97 р. N 166, iз змiнами та доповненнями (п. 5.6) |
5 | Рядок 8.1 Самостiйне виправлення помилки, що мiститься в ранiше поданiй податковiй декларацiї | Розрахунок коригування сум ПДВ | Додаток 2 до податкової декларацiї | Порядок, затверджений наказом ДПАУ вiд 30.05.97 р. N 166, iз змiнами та доповненнями (п. 5.6) |
6 | Рядок 8.2 Нецiльове використання товарiв, ввезених у пiльговому режимi | Розрахунок коригування сум ПДВ; | Додаток 2 до податкової декларацiї | Порядок, затверджений наказом ДПАУ вiд 30.05.97 р. N 166, iз змiнами та доповненнями (п. 5.6) |
звiт про цiльове використання сировини, матерiалiв, предметiв, устаткування та обладнання, звiльнених вiд обкладання ввiзним митом, i устаткування та обладнання, звiльнених вiд обкладання ПДВ; iншi аналогiчнi документи* | Визначеною окремими нормативно-прав овими актами | Окремi нормативно-прав овi акти | ||
8 | Рядок 16 Коригування податкового кредиту за попереднi звiтнi перiоди | Розрахунок коригування сум ПДВ | Додаток 2 до податкової декларацiї | Порядок, затверджений наказом ДПАУ вiд 30.05.97 р. N 166, iз змiнами та доповненнями (п. 5.8) |
9 | Рядок 16.1 Самостiйне виправлення платником помилки, що мiститься в ранiше поданiй податковiй декларацiї | Розрахунок коригування сум ПДВ | Додаток 2 до податкової декларацiї | Порядок, затверджений наказом ДПАУ вiд 30.05.97 р. N 166, iз змiнами та доповненнями (п. 5.8) |
10 | Рядок 16.2 Iншi випадки (п. 4.5 ст. 4 Закону та iнше) | Розрахунок коригування сум ПДВ | Додаток 2 до податкової декларацiї | Порядок, затверджений наказом ДПАУ вiд 30.05.97 р. N 166, iз змiнами та доповненнями (п. 5.8) |
11 | Рядок 19.2 Суми ПДВ, якi пiдлягають включенню до складу податкових зобов'язань у поточному звiтному перiодi (податковi векселi, термiн погашення яких припадає на поточний звiтний перiод) | 1) перелiк векселiв, оплачених (шляхом перерахування коштiв до бюджету або шляхом залiку суми експортного вiдшкодування) у звiтному (податковому) перiодi, за який подається декларацiя (окремо оплачених у термiн, оплачених достроково); 2) перелiк векселiв, термiн погашення яких настав у звiтному (податковому) перiодi, i якi погашенi шляхом включення сум до податкових зобов'язань цього звiтного перiоду | Довiльної форми, засвiдченої пiдписом бухгалтера чи платника (для фiзичної особи) i - печаткою | Порядок, затверджений постановою КМУ вiд 01.10.97 р. N 1104 (п. 19, абзац третiй), та з урахуванням змiн, внесених до п. 11.5 Закону про ПДВ |
12 | Рядок 23 Сума бюджетного вiдшкодування, яка може бути вiдшкодована платнику протягом 30 календарних днiв вiд дати подання цiєї декларацiї | Розрахунок експортного вiдшкодування | Додаток 1 до податкової декларацiї з ПДВ | Порядок, затверджений наказом ДПАУ вiд 30.05.97 р. N 166, iз змiнами та доповненнями (п. 5.10) |
13 | Рядок 23.1.2 Сума бюджетного вiдшкодування, яка може бути вiдшкодована платнику протягом 30 календарних днiв вiд дати подання цiєї декларацiї шляхом зарахування в рахунок iнших платежiв (у разi якщо платник бажає спрямувати суму бюджетного вiдшкодування на погашення кiлькох видiв платежiв, якi зараховуються до державного бюджету) | Довiдка, у якiй вказано, який вiдсоток суми бюджетного вiдшкодування зараховується в рахунок платежiв до державного бюджету за кожним з роздiлiв бюджетної класифiкацiї | Довiльної форми, засвiдченої пiдписом бухгалтера та печаткою (чи пiдписом платника, якщо платник фiзична особа) | Порядок, затверджений наказом ДПАУ вiд 30.05.97 р. N 166, iз змiнами та доповненнями (пп. 5.12.1) |
14 | Рядок 24 Сума бюджетного вiдшкодування, яка може бути вiдшкодована платнику протягом мiсяця, що настає пiсля подання (цiєї декларацiї | Розрахунок частки бюджетного вiдшкодування | Додаток 3 до податкової декларацiї з ПДВ | Порядок, затверджений наказом ДПАУ вiд 30.05.97 р. N 166, iз змiнами та доповненнями (п. 5.11) |
15 | Рядок 24.1.2 Сума бюджетного вiдшкодування, яка може бути вiдшкодована платнику протягом мiсяця, що настає пiсля подання цiєї декларацiї, шляхом зарахування в рахунок iнших платежiв (у разi якщо платник бажає спрямувати суму бюджетного вiдшкодування на погашення кiлькох видiв платежiв, якi зараховуються до державного бюджету) | Довiдка, у якiй вказано, який вiдсоток суми бюджетного вiдшкодування зараховується в рахунок платежiв до державного бюджету за кожним з роздiлiв бюджетної класифiкацiї | Довiльної форми, засвiдченої пiдписом бухгалтера та печаткою (чи пiдписом платника, якщо платник фiзична особа) | Порядок, затверджений наказом ДПАУ вiд 30.05.97 р. N 166, iз змiнами та доповненнями (пп. 5.12.1) |
16 | Рядок 25.1.2 Залишок суми ПДВ, що пiдлягає вiдшкодуванню пiсля погашення податкових зобов'язань платника протягом трьох наступних звiтних перiодiв, шляхом зарахування в рахунок iнших платежiв (у разi якщо платник бажає спрямувати суму бюджетного вiдшкодування на погашення кiлькох видiв платежiв, якi зараховуються до державного бюджету) | Довiдка, у якiй вказано, який вiдсоток суми бюджетного вiдшкодування зараховується в рахунок платежiв до державного бюджету за кожним з роздiлiв бюджетної класифiкацiї | Довiльної форми, засвiдченої пiдписом бухгалтера та печаткою (чи пiдписом платника, якщо платник фiзична особа) | Порядок, затверджений наказом ДПАУ вiд 30.05.97 р. N 166, iз змiнами та доповненнями (пп. 5.12.1) |
______________
* Подаються у термiни, визначенi
окремими нормативно-правовими актами (наприклад,
з питань створення та функцiонування територiї
прiоритетного розвитку).