ДЕРЖАВНЕ КАЗНАЧЕЙСТВО УКРАЇНИ
НАКАЗ
вiд 21 лютого 2005 року | N 30 |
---|
Про внесення змiн та доповнень до Iнструкцiї з
облiку основних засобiв та iнших необоротних
активiв бюджетних установ, затвердженої наказом
Державного казначейства України вiд 17.07.2000 N 64
та зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України
31.07.2000 за N 459/4680
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 15 березня 2005 р. за N 300/10580 |
Вiдповiдно до Бюджетного
кодексу України, Закону України "Про
бухгалтерський облiк та фiнансову звiтнiсть в
Українi" i завдань, покладених на Державне
казначейство України Указом Президента України
вiд 27.04.95 N 335 "Про Державне казначейство
України", та Положення про Державне
казначейство, затвердженого постановою Кабiнету
Мiнiстрiв України вiд 31.07.95 N 590 (iз змiнами), з
метою забезпечення єдностi бухгалтерського
облiку необоротних активiв наказую:
1. Унести змiни та доповнення до Iнструкцiї з облiку основних засобiв та iнших необоротних активiв бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України вiд 17.07.2000 N 64 та зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 31.07.2000 за N 459/4680, виклавши її в новiй редакцiї (додається).
2. Органам Державного казначейства України та мiсцевим фiнансовим органам Iнструкцiю з облiку необоротних активiв бюджетних установ довести до вiдома пiдвiдомчих установ та органiзацiй.
3. Мiнiстерствам, iншим центральним органам виконавчої влади, бюджетним установам, що отримують кошти державного або мiсцевих бюджетiв, дотримуватись вимог Iнструкцiї з облiку необоротних активiв бюджетних установ.
4. Мiнiстерства, iншi центральнi органи виконавчої влади, якi мають вiдомчi галузевi iнструкцiї з облiку основних засобiв, iнших необоротних матерiальних активiв, нематерiальних активiв, повиннi привести їх у вiдповiднiсть до норм цiєї Iнструкцiї.
Голова | П. Г. Петрашко |
ЗАТВЕРДЖЕНО наказом Державного казначейства України вiд 17 липня 2000 р. N 64 (у редакцiї наказу Державного казначейства України вiд 21 лютого 2005 р. N 30) |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 15 березня 2005 р. за N 300/10580 |
IНСТРУКЦIЯ
з облiку необоротних активiв бюджетних установ
1. Загальнi положення
1.1. Ця Iнструкцiя визначає методологiчнi засади формування у бухгалтерському облiку iнформацiї про основнi засоби, iншi необоротнi матерiальнi активи, нематерiальнi активи та незавершене капiтальне будiвництво бюджетних установ.
1.2. Бухгалтерський облiк необоротних активiв повинен забезпечити правильне документальне оформлення та своєчасне вiдображення в регiстрах бухгалтерського облiку надходження, перемiщення, вибуття всiх необоротних активiв, якi належать установi, у тому числi i зданi в оренду.
1.3. У складi необоротних активiв облiковуються: земельнi дiлянки, капiтальнi витрати на полiпшення земель, будинки, споруди, передавальнi пристрої, робочi, силовi машини i обладнання, транспортнi засоби, iнструменти, прилади, столовий, кухонний та господарський iнвентар, обчислювальна технiка, робоча та продуктивна худоба, багаторiчнi насадження, музейнi цiнностi, експонати зоопаркiв, виставок, бiблiотечнi фонди, знаряддя лову, спецiальнi iнструменти та спецiальнi пристосування, бiлизна, постiльнi речi, одяг та взуття, тимчасовi нетитульнi споруди, природнi ресурси, iнвентарна тара, матерiали довготривалого використання з науковою метою, авторськi та сумiжнi з ними права, права користування природними ресурсами, майном, об'єктами промислової власностi, iншi матерiальнi та нематерiальнi активи довготривалого використання.
1.4. Для вiдображення в бухгалтерському облiку необоротних активiв у План рахункiв бухгалтерського облiку бюджетних установ, затверджений наказом Головного управлiння Державного казначейства України вiд 10.12.99 N 114 i зареєстрований в Мiнiстерствi юстицiї України 20.12.99 за N 890/4183 (iз змiнами) (далi - План рахункiв), уключенi такi синтетичнi рахунки:
10 "Основнi засоби";
11 "Iншi необоротнi матерiальнi активи";
12 "Нематерiальнi активи";
13 "Знос необоротних активiв";
14 "Незавершене капiтальне будiвництво".
1.5. У бухгалтерському облiку вартiсть, за якою вiдображаються необоротнi активи, розподiляється на:
первiсну;
балансову (залишкову);
вiдновлювальну.
Первiсна вартiсть необоротних активiв - це вартiсть, що iсторично склалася, тобто собiвартiсть за фактичними витратами на їх придбання, спорудження та виготовлення.
Балансова (залишкова) вартiсть необоротних активiв - це первiсна вартiсть за вирахуванням суми нарахованого зносу.
Вiдновлювальна вартiсть необоротних активiв - це первiсна вартiсть, змiнена пiсля переоцiнки.
1.6. Змiна первiсної (вiдновлювальної) вартостi необоротних активiв проводиться у разi iндексацiї їх первiсної вартостi вiдповiдно до чинного законодавства України, а також при добудiвлi, дообладнаннi, реконструкцiї, частковiй лiквiдацiї вiдповiдних об'єктiв та модернiзацiї, яка призвела до додаткового укомплектування необоротних активiв.
1.7. Iндексацiя первiсної (вiдновлювальної) вартостi груп необоротних активiв проводиться згiдно з коефiцiєнтом iндексацiї, який визначається за формулою, передбаченою пунктом 8.3.3 Закону України "Про оподаткування прибутку пiдприємств". У формулi застосовується iндекс iнфляцiї року, який щорiчно визначається Державним комiтетом статистики України. Iндексацiя первiсної (вiдновлювальної) вартостi груп необоротних активiв може проводитися за самостiйним рiшенням керiвника установи. При проведеннi iндексацiї одночасно проводиться iндексацiя суми зносу, нарахованого на необоротнi активи, яка склалася на момент проведення iндексацiї.
1.8. Iндексацiя балансової вартостi об'єктiв житлового фонду проводиться за Методикою визначення балансової вартостi об'єктiв житлового фонду, затвердженою постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 09.03.95 N 163 (iз змiнами), дiя якої поширюється на всi житловi будинки i належнi до них будiвлi та споруди незалежно вiд форм власностi.
1.9. Iндексацiя грошової оцiнки земель проводиться вiдповiдно до Порядку проведення iндексацiї грошової оцiнки земель, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.05.2000 N 783.
1.10. Якщо вартiсть окремих видiв необоротних активiв пiсля iндексацiї значно вiдрiзняється вiд аналогiчних нових зразкiв, то вартiсть цих необоротних активiв необхiдно привести у вiдповiднiсть до вартостi аналогiчних нових зразкiв, що дiють на дату проведення iндексацiї на цi види активiв.
Переоцiнка необоротних активiв бюджетних установ проводиться постiйно дiючою комiсiєю (далi - комiсiя), яка призначається наказом керiвника установи щорiчно i дiє протягом року у складi:
керiвника або заступника (голови комiсiї);
головного бухгалтера або його заступника (в установах i органiзацiях, у яких штатним розписом посада головного бухгалтера не передбачена, особи, на яку покладено ведення бухгалтерського облiку);
керiвникiв груп облiку (в установах, якi обслуговуються централiзованими бухгалтерiями) або iнших працiвникiв бухгалтерiї, якi здiйснюють облiк необоротних активiв;
особи, на яку покладено вiдповiдальнiсть за збереження необоротних активiв;
iнших посадових осiб (на розсуд керiвника установи).
Комiсiєю здiйснюється переоцiнка кожної окремої одиницi необоротних активiв i встановлюються новi цiни. При встановленнi цiн на однотипнi предмети, вони (цiни) у межах одного головного розпорядника бюджетних коштiв повиннi бути однаковими.
Якщо залишкова вартiсть об'єкта необоротних активiв дорiвнює нулю, то його переоцiнена залишкова вартiсть додається до його первiсної (переоцiненої) вартостi без змiни суми зносу об'єкта.
За результатами переоцiнки комiсiєю складається акт про змiну вартостi необоротних активiв, який затверджується керiвником установи.
Вiдомостi про змiни первiсної вартостi та суми зносу необоротних активiв заносяться до регiстрiв їх аналiтичного облiку.
Вiдповiдальнiсть за органiзацiю роботи комiсiї покладається на керiвника установи, а за об'єктивнiсть визначення реальної вартостi активiв - керiвника i голову комiсiї.
1.11. Змiна первiсної вартостi необоротних активiв не належить до доходiв установи.
1.12. Витрати з наймання транспорту для перевезення необоротних активiв не збiльшують вартiсть придбаних необоротних активiв, а вiдносяться на видатки за вiдповiдними кодами економiчної класифiкацiї видаткiв.
1.13. Суми податку на додану вартiсть, якi сплачуються при отриманнi (купiвлi) необоротних активiв, не враховуються до вартостi необоротних активiв i вiдносяться на фактичнi видатки за кодом економiчної класифiкацiї видаткiв, що призначений для придбання цих активiв.
1.14. Податки та збори, iншi послуги та iншi видатки, якi сплачуються при придбаннi, не збiльшують вартiсть необоротних активiв, а вiдносяться на фактичнi видатки бюджетної установи.
1.15. Роботи щодо встановлення структурованої кабельної системи, настройки локальної обчислювальної мережi тощо, а також витратнi матерiали (кабельнi лотки, монтажнi панелi, розетки, коректори тощо), що використанi при проведеннi таких робiт, не вiдносяться до вартостi необоротних активiв, а списуються на фактичнi видатки на пiдставi виправдних документiв (договорiв на роботи, актiв виконаних робiт тощо).
1.16. Витрати на поточний та капiтальний ремонт не вiдносяться на збiльшення вартостi необоротних активiв, а вiдносяться на видатки за вiдповiдними кодами економiчної класифiкацiї видаткiв.
При проведеннi ремонту необоротних активiв, що призвiв до замiни запасних частин, їх вартiсть не вiдноситься на збiльшення вартостi необоротних активiв, а вiдноситься на видатки за вiдповiдними кодами економiчної класифiкацiї видаткiв (крiм робiт, що визначенi у пунктi 1.6).
1.17. Капiтальнi витрати на полiпшення земель включаються у вартiсть необоротних активiв щорiчно в сумi витрат, якi вiдносяться до прийнятих в експлуатацiю площ, незалежно вiд закiнчення всього комплексу робiт.
Облiк капiтальних витрат на полiпшення земель ведеться шляхом розподiлу на такi заходи: планування земельних дiлянок, викорчовування площ пiд оранку, очищення водоймищ iз зазначенням займаної площi й вартостi виконаних робiт за кожним заходом.
1.18. Капiтальнi вкладення в багаторiчнi насадження вводяться в склад необоротних активiв щорiчно у сумi витрат на прийнятi в експлуатацiю площi незалежно вiд закiнчення всього комплексу робiт.
1.19. У разi придбання (будiвництва) будинкiв бюджетними установами, що призначенi для проживання i якi є власнiстю установи, такi будинки перебувають на бухгалтерському облiку в бюджетнiй установi. У такому ж порядку облiковуються житловi примiщення для вiйськовослужбовцiв, якi будуються у вiйськових мiстечках для їх проживання.
При спорудженнi житла iз залученням у порядку пайової участi коштiв установ, органiзацiй та при придбаннi квартир у будинках, якi перебувають у комунальнiй власностi i облiковуються в органах мiсцевого самоврядування, витрати, пов'язанi з цим придбанням, списуються на фактичнi видатки бюджетної установи.
Для правильного облiку витрат, пов'язаних з придбанням житла та самого житла, необхiдно мати документальне пiдтвердження права власностi на це житло.
1.20. Облiк необоротних активiв (за винятком бiблiотечних фондiв, малоцiнних необоротних матерiальних активiв, бiлизни, постiльних речей, одягу та взуття, матерiалiв довготривалого використання з науковою метою та таких, що мають обмежене використання) ведеться в повних гривнях, без копiйок. Сума копiйок, сплачених за придбання необоротних активiв, вiдноситься на видатки установи.
1.21. Книги, посiбники та iншi видання, що входять до фонду бiблiотек, облiковуються за груповим облiком та номiнальними цiнами, включаючи вартiсть початкових палiтурних робiт. Витрати на ремонт та реставрацiю книг, у тому числi i на повторнi палiтурнi роботи, на збiльшення вартостi книг не вiдносяться i списуються на видатки за вiдповiдними кодами економiчної класифiкацiї видаткiв.
1.22. Необоротнi активи, якi перебувають у системi одного головного розпорядника коштiв i мають однакове функцiональне призначення та однакову вартiсть, облiковуються на одних i тих же субрахунках бухгалтерського облiку.
1.23. Отримання установами необоротних активiв як гуманiтарної допомоги проводиться вiдповiдно до Закону України "Про гуманiтарну допомогу", iнших нормативно-правових актiв.
1.24. Необоротнi активи, отриманi безоплатно у виглядi безповоротної допомоги, дарунка, приймаються комiсiєю, створеною наказом керiвника установи, до складу якої обов'язково входить працiвник бухгалтерiї та представник установи вищого рiвня.
Комiсiя складає акт, в якому зазначаються найменування, кiлькiсть i вартiсть отриманих матерiальних цiнностей за ринковими вiльними цiнами на їх аналогiчнi види. Оцiнка необоротних активiв здiйснюється вiдповiдно до Закону України "Про оцiнку майна, майнових прав та професiйну оцiночну дiяльнiсть в Українi". При отриманнi необоротних активiв, що були
у користуваннi, вказується процент їх зносу. Данi акта вiдображаються в бухгалтерському облiку. Одночасно проставляється iнвентарний номер, про що робиться запис в актi прийняття цiнностей.
2. Основнi засоби
2.1. До основних засобiв належать матерiальнi активи, якi використовуються установою багаторазово i безперервно в процесi виконання основних функцiй, надання послуг, очiкуваний строк корисного використання (експлуатацiї) яких становить бiльше одного року i вартiсть яких без податку на додану вартiсть та iнших платежiв перевищує 1000 гривень за одиницю (комплект).
Строк корисного використання (експлуатацiї) - очiкуваний перiод часу, протягом якого основнi засоби будуть використовуватися установою або з їх використанням будуть виконуватися основнi функцiї та завдання бюджетних установ.
Строк корисної (очiкуваної) експлуатацiї основних засобiв установи встановлюється мiнiстерством за вiдомчою пiдпорядкованiстю або (якщо такi нормативнi документи вiдсутнi) установою самостiйно в момент придбання активу. У межах одного головного розпорядника бюджетних коштiв на однотипнi основнi засоби встановлюється єдиний строк їх корисної експлуатацiї.
При визначеннi строку корисної (очiкуваної) експлуатацiї основних засобiв слiд ураховувати:
очiкуване використання об'єкта установою з урахуванням його потужностi або продуктивностi;
фiзичний та моральний знос, що передбачається;
правовi або iншi обмеження щодо строкiв використання об'єкта та iншi фактори.
Вiдмiнною рисою основних засобiв є не їх довговiчнiсть з точки зору фiзичної сутi, а можливiсть багаторазово або безперервно використовувати протягом тривалого перiоду часу.
2.2. До основних засобiв належать незалежно вiд вартостi:
1) сiльськогосподарськi машини та знаряддя;
2) будiвельний механiзований iнструмент;
3) робочi та продуктивнi тварини;
4) усi види засобiв пересування, призначенi для перемiщення людей i вантажiв;
5) документацiя з типового проектування.
2.3. Для облiку власних та отриманих на умовах фiнансового лiзингу основних засобiв у Планi рахункiв передбачено рахунок 10 "Основнi засоби", який розподiляється на субрахунки:
101 "Земельнi дiлянки";
102 "Капiтальнi витрати на полiпшення земель";
103 "Будинки та споруди";
104 "Машини та обладнання";
105 "Транспортнi засоби";
106 "Iнструменти, прилади та iнвентар";
107 "Робочi i продуктивнi тварини";
108 "Багаторiчнi насадження";
109 "Iншi основнi засоби".
2.4. Придбанi (створенi) основнi засоби зараховуються на баланс установи за первiсною вартiстю. Одиницею облiку основних засобiв є об'єкт основних засобiв.
Об'єкт основних засобiв - це: закiнчений пристрiй з усiма пристосуваннями i приладдям до нього; конструктивно вiдокремлений предмет, призначений для виконання певних самостiйних функцiй; вiдокремлений комплекс конструктивно з'єднаних предметiв однакового або рiзного призначення, що мають для їх обслуговування загальнi пристосування, приладдя, керування та єдиний фундамент, унаслiдок чого кожен предмет може виконувати свої функцiї, а комплекс - певну роботу тiльки в складi комплексу, а не самостiйно; iнший актив, що вiдповiдає визначенню основних засобiв, або частина такого активу, що контролюється установою.
Якщо один об'єкт основних засобiв складається з частин, якi мають рiзний строк корисного використання (експлуатацiї), то кожна з цих частин може визнаватися в бухгалтерському облiку як окремий об'єкт основних засобiв.
Внутрiшня телефонна та комп'ютернi мережi, системи безпеки (вiдеоспостереження) та комплекс охоронно-пожежної сигналiзацiї можуть облiковуватись як окремий iнвентарний об'єкт основних засобiв. Зокрема, всi складовi, що входять до цiлiсного майнового комплексу, кожний окремо може облiковуватися як окремий iнвентарний об'єкт. Разом з тим, у разi передавання цього комплексу при проведеннi демонтажу всi складовi оприбутковуються як окремi iнвентарнi об'єкти.
2.5. Основнi засоби в установах облiковуються за мiсцем їх зберiгання (мiсцезнаходженням) та в бухгалтерiї за iнвентарними об'єктами.
Iнвентарним об'єктом за субрахунком 103 "Будинки та споруди" є кожна окрема будiвля. До її складу входять усi потрiбнi для експлуатацiї i розмiщення всерединi нього комунiкацiї, тобто: система опалення примiщення, включаючи котельну установку для опалення (якщо остання знаходиться в самому примiщеннi), внутрiшня мережа водогазопроводу i каналiзацiї з усiма пристроями, внутрiшня мережа силової та освiтлювальної електропроводки з усiєю освiтлювальною арматурою, внутрiшнi телефоннi й сигналiзацiйнi мережi та вентиляцiйнi пристрої загальносанiтарного значення, пiдйомники (лiфти).
Якщо будiвлi стоять поруч i мають загальну стiну, але кожна з них - самостiйне конструктивне цiле, вони вважаються окремими iнвентарними об'єктами.
Земля i будiвлi, розташованi на нiй, є окремими основними засобами i в бухгалтерському облiку вiдображаються окремо.
Надвiрнi примiщення, огорожi та iншi надвiрнi споруди, що обслуговують будiвлю (сарай, паркан, колодязь), становлять разом з нею один iнвентарний об'єкт. Якщо цi будiвлi та споруди обслуговують два i бiльше примiщень, вони вважаються самостiйними iнвентарними об'єктами.
Зовнiшнi прибудови до будiвлi, що мають самостiйне господарське значення, примiщення котельних, якi стоять окремо, а також капiтальнi надвiрнi прибудови (склади, гаражi) вважаються також самостiйними iнвентарними об'єктами.
2.6. Земельнi дiлянки облiковуються на пiдставi державних актiв, якими посвiдчується право власностi на земельну дiлянку або право постiйного користування та встановлюються площа та вартiсть переданих земельних дiлянок.
3. Iншi необоротнi матерiальнi активи
3.1. Iншi необоротнi матерiальнi активи - усi iншi необоротнi активи, що мають матерiальну форму й не ввiйшли до перелiку основних засобiв.
3.2. Для необоротних активiв у матерiальнiй формi, що не ввiйшли до рахунку 10 i за якими застосовується спрощений, груповий або iнший специфiчний порядок облiку, у Планi рахункiв призначений рахунок 11 "Iншi необоротнi матерiальнi активи", що подiляється на субрахунки:
111 "Музейнi цiнностi, експонати зоопаркiв, виставок";
112 "Бiблiотечнi фонди";
113 "Малоцiннi необоротнi матерiальнi активи";
114 "Бiлизна, постiльнi речi, одяг та взуття";
115 "Тимчасовi нетитульнi споруди";
116 "Природнi ресурси";
117 "Iнвентарна тара";
118 "Матерiали довготривалого використання для наукових цiлей";
119 "Необоротнi матерiальнi активи спецiального призначення".
3.3. Малоцiннi необоротнi матерiальнi активи включають:
1) знаряддя лову (трали, неводи, сiтi та iн.);
2) бензомоторнi пилки, сучкорiзи, троси для сплаву;
3) спецiальнi iнструменти та спецiальнi пристосування (для серiйного i масового виробництва певних виробiв або виготовлення iндивiдуальних замовлень);
4) предмети виробничого значення вартiстю до 1000 гривень за одиницю (комплект) без податку на додану вартiсть - робочi столи, верстаки, кафедри, парти та iн.; обладнання, що сприяє охоронi працi; предмети технiчного значення, якi не можуть бути вiднесенi до робочих машин (свiтлокопiювальнi рами та iн.);
5) предмети, призначенi для видачi напрокат;
6) господарський iнвентар вартiстю до 1000 гривень за одиницю (комплект) без податку на додану вартiсть - предмети конторського та господарського облаштування, конторське обладнання, переноснi бар'єри, вiшалки, гардероби, шафи рiзнi, дивани, столи, крiсла, шафи та ящики вогнетривкi, друкарськi машини, гектографи, шапiрографи та iншi ручнi розмножувальнi та нумерувальнi апарати, переноснi юрти, палатки (крiм кисневих), лiжка (крiм лiжок iз спецiальним обладнанням), килими, портьєри, столовий, кухонний та iнший господарський iнвентар, а також предмети протипожежного значення - гiдропульти, стендери, драбини ручнi та iн.;
7) iншi малоцiннi необоротнi предмети, термiн експлуатацiї яких бiльше одного року, а вартiсть за одиницю не перевищує 1000 гривень без податку на додану вартiсть - телефони, обчислювальна технiка, пральнi та швейнi машини, холодильники та iн.
3.4. Тимчасовi нетитульнi споруди включають:
1) тимчасовi нетитульнi споруди, пристосування i пристрої, витрати на зведення яких включаються до собiвартостi будiвельно-монтажних робiт;
2) сезоннi дороги, тимчасовi вiдгалуження лiсовозних дорiг i тимчасовi будiвлi у лiсi (пересувнi будиночки, котлопункти, пилкозаточувальнi майстернi, бензозаправки та iн.).
4. Нематерiальнi активи
4.1. Нематерiальнi активи - активи, що не мають фiзичної та/або матерiальної форми незалежно вiд вартостi i використовуються установою в процесi виконання основних функцiй бiльше одного року.
4.2. У Планi рахункiв на рахунку 12 "Нематерiальнi активи" облiковуються з розподiлом на субрахунки:
121 "Авторськi та сумiжнi з ними права";
122 "Iншi нематерiальнi активи".
4.3. Нематерiальнi активи для взяття на облiк повиннi бути закiнченими та засвiдченими вiдповiдними документами (патентом, сертифiкатом, лiцензiєю тощо) у порядку, встановленому чинним законодавством України.
4.4. На облiк у складi нематерiальних активiв беруться придбанi права на володiння, користування та розпорядження об'єктом нематерiальних активiв пiсля вiдчуження їх (прав) вiд колишнiх власникiв та визначення його вартостi.
4.5. Придбаний об'єкт авторського права на умовах користування ним, без передання прав на володiння або розпорядження, не облiковується у складi нематерiальних активiв. Витрати, пов'язанi з придбанням (створенням) таких об'єктiв, визнаються витратами того звiтного перiоду, протягом якого вони були здiйсненi без визнання таких витрат у майбутньому нематерiальним активом.
4.6. Нематерiальнi активи вiдображаються в бухгалтерському облiку та звiтностi за первiсною вартiстю (за фактичними витратами на їх придбання та виготовлення), а об'єкти, якi переоцiнювались, - вiдновлювальною вартiстю.
4.7. Змiна первiсної вартостi нематерiальних активiв допускається лише у випадках переоцiнки та модернiзацiї вiдповiдних об'єктiв.
4.8. Для органiзацiї облiку та забезпечення контролю за зберiганням нематерiальних активiв кожному об'єкту незалежно вiд того, чи перебуває вiн в експлуатацiї або на складi, присвоюється iнвентарний номер.
4.9. Не визнаються нематерiальним активом, а пiдлягають вiдображенню у складi витрат того звiтного перiоду, в якому вони були здiйсненi витрати на:
дослiдження;
пiдготовку i перепiдготовку кадрiв.
5. Незавершене капiтальне будiвництво
5.1. Незавершене капiтальне будiвництво - це обсяг фактично освоєних капiтальних вкладень на незакiнчених i невведених в експлуатацiю будовах та об'єктах будiвництва за станом на певну дату.
5.2. Облiк незавершеного капiтального будiвництва (виготовлення, створення), добудiвля, полiпшення (дообладнання, реконструкцiя, модернiзацiя) об'єктiв необоротних активiв з початку i до закiнчення зазначених робiт та введення в експлуатацiю здiйснюються на рахунку 14 "Незавершене капiтальне будiвництво", який розподiляється на субрахунки:
141 "Капiтальнi видатки за невведеними в експлуатацiю основними засобами";
142 "Капiтальнi видатки за невведеними в експлуатацiю iншими необоротними матерiальними активами";
143 "Капiтальнi видатки за невведеними в експлуатацiю нематерiальними активами".
5.3. Виконанi будiвельно-монтажнi роботи вiдносяться установою на фактичнi видатки для вiдображення накопичення сум за незавершеним капiтальним будiвництвом. Затрати за незакiнченими або закiнченими, але не зданими в експлуатацiю об'єктами капiтального будiвництва, якi були списанi на результати виконання кошторису, облiковуються на рахунку 14 "Незавершене капiтальне будiвництво" (крiм випадкiв, викладених у пунктах 1.17 та 1.18 цiєї Iнструкцiї).
5.4. Усi затрати на будiвництво, виготовлення, створення i полiпшення об'єктiв групуються за такими напрямками робiт (витрат):
проектно-вишукувальнi роботи;
будiвельнi роботи;
роботи з монтажу устаткування;
придбання устаткування, що потребують монтажу;
придбання устаткування, що не потребують монтажу, iнструментiв та iнвентарю;
iншi капiтальнi роботи i затрати.
Аналiтичний облiк незавершеного капiтального будiвництва ведеться у розрiзi затрат на зазначенi роботи (витрати) окремо за кожним об'єктом.
5.5. Взяття на облiк необоротних активiв, якi вводяться в експлуатацiю пiсля закiнчення будiвництва (виготовлення, розробки), проводиться на пiдставi акта приймальної комiсiї про прийняття в експлуатацiю закiнченого будiвництвом (виготовленням, розробкою) об'єкта установою, у кошторисi якої були закладенi такi витрати. В актi вказується вартiсть збудованого (виготовленого, розробленого) необоротного активу, яка визначається на пiдставi даних бухгалтерського облiку всiх проведених витрат.
Придбанi за рахунок коштiв капiтального будiвництва обладнання, меблi, iнвентар тощо для облаштування об'єкта пiдлягають оприбуткуванню.
6. Вiдображення перемiщення необоротних активiв у регiстрах бухгалтерського облiку
6.1. Бухгалтерський облiк необоротних активiв повинен забезпечити правильне документальне оформлення та своєчасне вiдображення в облiкових регiстрах надходження необоротних активiв, їх перемiщення всерединi установи, вибуття з установи та надавати достатнi данi для здiйснення контролю за збереженням та правильним використанням кожного об'єкта необоротних активiв.
Надходження необоротних активiв супроводжується вiдкриттям iнвентарних карток їх облiку, присвоєнням їм iнвентарних номерiв та проведенням потрiбних записiв у регiстрах аналiтичного облiку.
6.2. З метою своєчасного вiдображення надходження, вибуття, лiквiдацiї та руху необоротних активiв аналiтичний облiк необоротних активiв бюджетними установами ведеться за мiсцем зберiгання (експлуатацiї) та в бухгалтерiї за типовими формами: ОЗ-1 (бюджет) "Акт прийняття-передачi основних засобiв", ОЗ-2 (бюджет) "Акт прийняття-здання вiдремонтованих, реконструйованих та модернiзованих об'єктiв", ОЗ-3 (бюджет) "Акт про списання основних засобiв", ОЗ-4 (бюджет) "Акт про списання автотранспортних засобiв", ОЗ-5 (бюджет) "Акт про списання з балансу бюджетних установ i органiзацiй вилученої з бiблiотеки лiтератури", ОЗ-6 (бюджет) "Iнвентарна картка облiку основних засобiв в бюджетних установах", ОЗ-8 (бюджет) "Iнвентарна картка облiку основних засобiв в бюджетних установах (для тварин i багаторiчних насаджень)", ОЗ-9 (бюджет) "Iнвентарна картка групового облiку основних засобiв в бюджетних установах", ОЗ-10 (бюджет) "Опис iнвентарних карток з облiку основних засобiв", ОЗ-11 (бюджет) "Iнвентарний список основних засобiв", ОЗ-12 (бюджет) "Вiдомiсть нарахування зносу на основнi засоби", якi затвердженi спiльним наказом Головного управлiння Державного казначейства України та Державного комiтету статистики України вiд 02.12.97 N 125/70 "Про затвердження типових форм з облiку та списання основних засобiв, що належать установам i органiзацiям, якi утримуються за рахунок державного або мiсцевих бюджетiв та Iнструкцiї з їх складання", зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 22.12.97 за N 612/2416.
6.3. Прийняття необоротних активiв проводиться на пiдставi "Акта прийняття-передачi основних засобiв" форми ОЗ-1 (бюджет). Оформлення прийняття окремих предметiв необоротних активiв дозволяється безпосередньо на пiдставi документiв, що стали пiдставою для отримання цiнностей (рахункiв-фактур та iн.).
6.4. Типова форма ОЗ-1 (бюджет) "Акт прийняття-передачi основних засобiв" застосовується для оформлення приймання-передавання необоротних активiв i складається на кожний окремий об'єкт, який надходить шляхом придбання або безоплатної передачi вiд iнших органiзацiй. На об'єкт, що був в експлуатацiї, робиться запис на суму зносу.
Для прийняття об'єктiв наказом керiвника установи створюється комiсiя, яка складає акт у двох примiрниках: один - для установи, яка здає, другий - для установи, яка приймає. Акт затверджується керiвником установи.
Пiсля оформлення у термiн, встановлений графiком документообiгу бюджетних установ, акт разом з технiчною документацiєю, що стосується даного активу, передається в бухгалтерiю (централiзовану бухгалтерiю).
Для оформлення приймання декiлькох об'єктiв однотипних необоротних активiв, якi мають однакову вартiсть (господарський iнвентар, iнструменти, обладнання, бiлизна, постiльнi речi та iн.), дозволяється складання загального акта приймання необоротних активiв.
6.5. Бухгалтерський облiк надходження, перемiщення та вибуття гуманiтарної допомоги бухгалтерiя та матерiально вiдповiдальнi особи вiдображають в облiкових регiстрах за дiючим порядком, але окремо вiд матерiальних цiнностей, придбаних установою за рахунок коштiв загального та спецiального фондiв кошторису.
6.6. При надходженнi необоротних активiв в установу (на склад) матерiально вiдповiдальна особа на документi постачальника або на актi приймання повинна розписатися в одержаннi цих цiнностей i прийняти їх на вiдповiдальне зберiгання.
6.7. За мiсцем зберiгання всi необоротнi активи повиннi перебувати на вiдповiдальному зберiганнi у матерiально вiдповiдальних осiб, якi призначаються наказом керiвника установи. З посадовими особами, якi вiдповiдають за збереження необоротних активiв, укладається письмовий договiр про повну iндивiдуальну матерiальну вiдповiдальнiсть. При змiнi матерiально вiдповiдальної особи та у випадках, передбачених чинним законодавством України (стихiйне лихо, крадiжка тощо), здiйснюється iнвентаризацiя необоротних активiв, якi перебувають на зберiганнi, вiдповiдно до Iнструкцiї з iнвентаризацiї основних засобiв, нематерiальних активiв, товарно-матерiальних цiнностей, грошових коштiв i документiв, розрахункiв та iнших статей балансу, затвердженої наказом Головного управлiння Державного казначейства України вiд 30.10.98 N 90 i зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 16.11.98 за N 728/3168 (iз змiнами). За результатами iнвентаризацiї складається акт приймання-здавання, який затверджується керiвником установи.
6.8. Особи, вiдповiдальнi за збереження необоротних активiв, ведуть iнвентарнi списки необоротних активiв.
6.9. "Iнвентарний список основних засобiв" - типова форма ОЗ-11 (бюджет) застосовується матерiально вiдповiдальними особами для здiйснення пооб'єктного облiку необоротних активiв за мiсцезнаходженням (мiсцем експлуатацiї) об'єктiв необоротних активiв.
Данi пооб'єктного облiку необоротних активiв за їх мiсцезнаходженням (мiсцем експлуатацiї) повиннi бути тотожнi записам в iнвентарних картках облiку необоротних активiв, якi ведуться в бухгалтерiї.
6.10. У бухгалтерiї установи, з метою органiзацiї облiку i забезпечення контролю за збереженням необоротних активiв, ведеться попредметний їх облiк на iнвентарних картках, якi вiдкриваються на кожний iнвентарний об'єкт (предмет). Однорiднi активи облiковуються на картках групового облiку типової форми N ОЗ-9 (бюджет).
6.11. Для облiку будинкiв, споруд, передавальних пристроїв, робочих силових машин i обладнання, автоматизованих лiнiй, iнструментiв, виробничого (уключаючи прилади) i господарського iнвентарю, транспортних засобiв, вимiрювальних приладiв i регулювальних пристроїв, лабораторного обладнання застосовується "Iнвентарна картка облiку основних засобiв в бюджетних установах" типової форми ОЗ-6 (бюджет). Iнвентарна картка вiдкривається на пiдставi акта прийняття-передачi необоротних активiв (типова форма ОЗ-1 (бюджет)), накладних, технiчної та iншої супровiдної документацiї. Записи в iнвентарнiй картцi типової форми ОЗ-6 (бюджет) робляться на пiдставi перевiрених документiв: актiв приймання про введення в експлуатацiю, технiчних паспортiв заводiв-виробникiв та iнших документiв.
Записи в картку про роботи з добудови, дообладнання, реконструкцiї, модернiзацiї й капiтального ремонту iснуючого об'єкта вносяться на пiдставi акта прийняття-передачi вiдремонтованих, реконструйованих i модернiзованих об'єктiв (типова форма ОЗ-2 (бюджет)).
У картцi зазначаються дата й номер акта введення необоротних активiв в експлуатацiю та характернi ознаки об'єктiв (предметiв): креслення, модель, тип, марка, заводський номер, дата випуску (виготовлення). Крiм того, записується коротка iндивiдуальна характеристика об'єкта (предмета). Якщо в складi обладнання, приладiв, обчислювальної технiки тощо є дорогоцiннi метали, то в роздiлi "Коротка iндивiдуальна характеристика об'єкта" зазначаються перелiк деталей, у складi яких є дорогоцiннi метали, найменування деталi та маса металу, зазначена в паспортi.
На зворотньому боцi картки типової форми ОЗ-6 (бюджет) робиться запис про перемiщення необоротних активiв в установi.
6.12. Типова форма ОЗ-8 (бюджет) "Iнвентарна картка облiку основних засобiв в бюджетних установах (для тварин i багаторiчних насаджень)" призначена для облiку робочої, продуктивної та племiнної худоби, а також багаторiчних насаджень i капiтальних витрат на полiпшення земель (без споруд). В iнвентарних картках облiку необоротних активiв типової форми ОЗ-8 (бюджет) наводиться iндивiдуальна характеристика тварин iз зазначенням вiку, мастi, тавра, клички, основної прикмети, породи тощо, вказана у зоотехнiчнiй документацiї. Багаторiчнi насадження облiковуються за iнвентарними об'єктами iз зазначенням виду i кiлькостi посаджених одиниць та площi. Сума всiх витрат, що вiдносяться до прийнятих в експлуатацiю площ, незалежно вiд закiнчення всього комплексу робiт, включається у вартiсть об'єкта.
6.13. Для облiку бiлизни, постiльних речей, одягу, взуття, бiблiотечних фондiв, сценiчно-постановочних засобiв, малоцiнних необоротних матерiальних активiв, матерiалiв довготривалого використання та таких, що мають спецiальне призначення, застосовуються "Iнвентарнi картки групового облiку основних засобiв в бюджетних установах" типової форми ОЗ-9 (бюджет).
В iнвентарних картках групового облiку необоротних активiв ведеться облiк за матерiально вiдповiдальними особами, за предметами одного найменування, якостi матерiалу та цiнi, з зазначенням номенклатурного номера.
6.14. Якщо в картку неможливо внести всi якiснi й кiлькiснi змiни характеристики об'єкта, що сталися внаслiдок його реконструкцiї чи модернiзацiї, її доповнюють новою. Стару iнвентарну картку зберiгають як довiдковий документ (у нiй робиться вiдмiтка про вiдкриття нової картки).
6.15. Iнвентарнi картки зберiгаються в картотеках бухгалтерiї, в яких вони розмiщуються за вiдповiдними субрахунками i групами з розподiлом за матерiально вiдповiдальними особами, а в централiзованих бухгалтерiях - додатково i за обслуговуваними установами.
6.16. З метою своєчасного вiдображення введення в господарський оборот, використання, облiку та вибуття окремих придбаних (створених) об'єктiв права iнтелектуальної власностi у складi нематерiальних активiв їх аналiтичний облiк бюджетними установами ведеться за типовими формами: НА-1 "Акт введення в господарський оборот об'єкта права iнтелектуальної власностi у складi нематерiальних активiв", НА-2 "Iнвентарна картка облiку об'єкта права iнтелектуальної власностi у складi нематерiальних активiв", НА-3 "Акт вибуття (лiквiдацiї) об'єкта права iнтелектуальної власностi у складi нематерiальних активiв", НА-4 "Iнвентаризацiйний опис об'єктiв права iнтелектуальної власностi у складi нематерiальних активiв", якi затвердженi наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 22.11.2004 N 732 "Про затвердження типових форм первинного облiку об'єктiв права iнтелектуальної власностi у складi нематерiальних активiв", зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 14.12.2004 за N 1580/10179.
6.17. Iнвентарнi картки списаних необоротних активiв, пiсля внесення в них вiдмiток про списання, здаються в архiв.
6.18. Вiдповiдно до наказу Головного архiвного управлiння при Кабiнетi Мiнiстрiв України вiд 20.07.98 N 41 "Про затвердження Перелiку типових документiв", зареєстрованого у Мiнiстерствi юстицiї України 17.09.98 за N 576/3016 (iз змiнами), термiн зберiгання iнвентарних карток становить 3 роки пiсля лiквiдацiї необоротних активiв.
Iнвентарна картка облiку реалiзованих або лiквiдованих необоротних активiв додається до документiв (актiв, накладних), якими було оформлено їх реалiзацiю або лiквiдацiю. Картка передається разом з реалiзованим необоротним активом.
6.19. Записи в картках облiку необоротних активiв здiйснюються в кiлькiсному та сумарному виразах.
6.20. Iнвентарнi картки облiку необоротних активiв у бюджетних установах ведуться бухгалтерiєю в одному примiрнику.
6.21. Iнвентарнi картки зберiгаються в картотецi бухгалтерiї, де їх розмiщують за вiдповiдними групами необоротних активiв, а всерединi груп - мiсцезнаходженням об'єктiв (предметiв) необоротних активiв.
6.22. Кожному необоротному активу (крiм бiлизни, постiльних речей, одягу, взуття, бiблiотечних фондiв, малоцiнних необоротних матерiальних активiв, матерiалiв довготривалого використання та таких, що мають специфiчне призначення) присвоюється iнвентарний номер, який має вiсiм знакiв. Першi три знаки означають номер субрахунку, четвертий - пiдгрупу i останнi чотири знаки - порядковий номер предмета у пiдгрупi. Для тих субрахункiв, для яких не видiленi пiдгрупи, четвертий знак позначається нулем.
Iнвентарний номер зазначається на жетонi, який прикрiпляється до об'єкта, позначається фарбою на об'єктi або проставляється iншим способом.
Якщо iнвентарний об'єкт є складним i включає тi чи iншi вiдокремленi елементи, що становлять разом з ним одне цiле, на кожному такому елементi повинен бути зазначений той самий iнвентарний номер, що й на основному об'єктi.
6.23. Для бiлизни, постiльних речей, одягу, взуття та малоцiнних необоротних матерiальних активiв встановлюються номенклатурнi номери, якi мають сiм знакiв. Першi три знаки означають субрахунок, четвертий - пiдгрупу i три останнi знаки - порядковий номер предмета у пiдгрупi. При цьому предметам одного найменування, якостi матерiалу та цiни встановлюється один номенклатурний номер. Предмети маркiруються спецiальним штампом незмиваючою фарбою. Штамп повинен мати найменування установи, а при здаваннi предметiв в експлуатацiю - додатково зазначати рiк i мiсяць видачi.
Жетони та маркiрувальнi штампи ставляться на такому мiсцi, щоб це не псувало зовнiшнього вигляду предмета. У разi змивання маркiровки - її перiодично поновлюють.
Надходження в експлуатацiю немаркiрованої бiлизни, постiльних речей та iнших матерiальних цiнностей не допускається.
6.24. Iнвентарнi та номенклатурнi номери, присвоєнi об'єкту необоротних активiв, зберiгаються за ними на весь перiод перебування їх у данiй установi. Номери iнвентарних об'єктiв, якi вибули чи лiквiдованi, не повиннi присвоюватись iншим об'єктам, що заново надiйшли протягом трьох рокiв.
6.25. Iнвентарнi номери заносяться у форму ОЗ-10 (бюджет) "Опис iнвентарних карток з облiку основних засобiв", яка вiдкривається для реєстрацiї вiдкритих iнвентарних карток облiку необоротних активiв. Опис складається в бухгалтерiї з метою контролю за зберiганням iнвентарних карток.
6.26. Описи iнвентарних карток з облiку необоротних активiв здаються в архiв тодi, коли в останню iнвентарну картку вноситься вiдмiтка про списання об'єкта необоротних активiв.
6.27. Орендованi необоротнi активи облiковуються в орендарiв на позабалансовому рахунку 01 "Орендованi необоротнi активи" пiд iнвентарними номерами, присвоєними їм орендодавцями.
6.28. Видача необоротних активiв iз складу проводиться за накладними (вимогами) ф. 434, якi пiдписуються керiвником установи. При цьому накладна виписується в одному примiрнику, якщо iнший порядок не визначено галузевими нормативними актами, погодженими з Державним казначейством України.
6.29. Прийняття-здання необоротних активiв пiсля капiтального ремонту, реконструкцiї чи модернiзацiї оформляється "Актом прийняття-здання вiдремонтованих, реконструйованих та модернiзованих об'єктiв" типової форми ОЗ-2 (бюджет). Акт складається у двох примiрниках i пiдписується представником установи, уповноваженим на приймання необоротних активiв пiсля ремонту, та представником пiдприємства (органiзацiї), що виконувало їх ремонт, реконструкцiю чи модернiзацiю.
В актi вказуються кошторисна вартiсть ремонту, реконструкцiї, модернiзацiї згiдно iз затвердженим розрахунком витрат, необхiдних для їх здiйснення, i фактична вартiсть закiнчених робiт.
Перший примiрник акта здається в бухгалтерiю установи, де робляться вiдповiднi записи в iнвентарних картках облiку необоротних активiв. Другий примiрник передають пiдприємству, яке виконувало ремонт, реконструкцiю чи модернiзацiю.
Змiни в характеристицi об'єкта, пов'язанi з його ремонтом, реконструкцiєю чи модернiзацiєю, вносяться у вiдповiдний роздiл акта, у картку облiку необоротного активу та в технiчний паспорт об'єкта.
6.30. Документи аналiтичного облiку необоротних активiв систематизуються за датами здiйснення операцiй та оформляються меморiальним ордером N 9 (ф. 438 (бюджет)), який є накопичувальною вiдомiстю про вибуття та перемiщення необоротних активiв.
У накопичувальну вiдомiсть записи робляться за кожним документом, данi меморiального ордера N 9 заносяться в книгу "Журнал-головна".
6.31. Данi облiку необоротних активiв у матерiально вiдповiдальних осiб повиннi вiдповiдати даним облiку бухгалтерiї.
Для контролю за правильнiстю бухгалтерських записiв за рахунками синтетичного та аналiтичного облiку складаються оборотнi вiдомостi за кожною групою субрахункiв, що об'єднуються вiдповiдним синтетичним рахунком. Пiдсумки оборотiв та залишкiв кожного субрахунку оборотних вiдомостей звiряються з пiдсумками оборотiв та залишкiв даних вiдповiдних синтетичних рахункiв книги "Журнал-головна".
Начальник Управлiння методологiї по виконанню бюджетiв, бухгалтерського облiку та звiтностi | Н. I. Сушко |