УКАЗ
ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
Про внесення змiн до Указу Президента України вiд 27 березня 2001 року N 215
Внести змiни до Указу Президента України вiд 27 березня 2001 року N 215 "Питання органiзацiї виконання Закону України "Про громадянство України", виклавши в новiй редакцiї:
Положення про Комiсiю при Президентовi України з питань громадянства (додається);
Порядок провадження за заявами i поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рiшень (додається).
Президент України | В.ЮЩЕНКО |
м. Київ
27 червня 2006 року
N 588/2006
ЗАТВЕРДЖЕНО Указом Президента України вiд 27 березня 2001 року N 215 (в редакцiї Указу Президента України вiд 27 червня 2006 року N 588/2006) |
ПОЛОЖЕННЯ
про Комiсiю при Президентовi України з питань
громадянства
1. Комiсiя при Президентовi України з питань громадянства (далi - Комiсiя) є допомiжним органом при Президентовi України, утвореним вiдповiдно до Закону України "Про громадянство України".
2. Комiсiя у своїй дiяльностi керується Конституцiєю України, Законом України "Про громадянство України", iншими законами, мiжнародними договорами України з питань громадянства, актами Президента України та Кабiнету Мiнiстрiв України, цим Положенням.
3. Основними завданнями Комiсiї є:
розгляд заяв про прийняття до громадянства України, про вихiд iз громадянства України, подань про втрату громадянства України, документiв про припинення громадянства України з пiдстав, передбачених мiжнародними договорами України, внесення пропозицiй Президентовi України з цих питань;
здiйснення контролю за виконанням рiшень з питань громадянства, прийнятих Президентом України;
участь у пiдготовцi проектiв законiв, iнших нормативно-правових актiв про громадянство, внесення вiдповiдних пропозицiй Президентовi України;
вивчення i узагальнення практики виконання законодавства України про громадянство, внесення пропозицiй Президентовi України щодо його вдосконалення та полiпшення дiяльностi органiв виконавчої влади, пов'язаної з реалiзацiєю законодавства про громадянство;
вивчення i узагальнення мiжнародно-правових актiв з питань громадянства, законодавства про громадянство iнших держав та практики його реалiзацiї.
4. Комiсiя для виконання покладених на неї завдань має право:
повертати заяви разом iз доданими до них документами про прийняття до громадянства України, про вихiд з громадянства України, подання про втрату громадянства України, документи про припинення громадянства України з пiдстав, передбачених мiжнародними договорами України, Мiнiстерству внутрiшнiх справ України або Мiнiстерству закордонних справ України для оформлення їх вiдповiдно до вимог законодавства України;
одержувати в установленому порядку вiд центральних та мiсцевих органiв виконавчої влади iнформацiю, необхiдну для розгляду заяв про прийняття до громадянства України i про вихiд iз громадянства України, подань про втрату громадянства України, документiв про припинення громадянства України з пiдстав, передбачених мiжнародними договорами України;
звертатися у межах своєї компетенцiї до центральних та мiсцевих органiв виконавчої влади щодо проведення ними перевiрки пiдстав, наявнiсть або вiдсутнiсть яких є необхiдними для прийняття до громадянства України або припинення громадянства України, та виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України;
надавати рекомендацiї i роз'яснення щодо порядку застосування законодавства України з питань громадянства;
утворювати в разi потреби тимчасовi експертнi та робочi групи, залучати в установленому порядку до участi в їх роботi посадових осiб центральних та мiсцевих органiв виконавчої влади, працiвникiв установ та органiзацiй, провiдних учених i спецiалiстiв;
заслуховувати на своїх засiданнях керiвникiв центральних та мiсцевих органiв виконавчої влади, установ i органiзацiй з питань, що належать до її компетенцiї;
користуватися в установленому порядку iнформацiйними банками даних центральних та мiсцевих органiв виконавчої влади;
органiзовувати проведення конференцiй, симпозiумiв, семiнарiв, нарад тощо з питань громадянства.
5. Комiсiя утворюється у складi Голови, заступника Голови, вiдповiдального секретаря та iнших членiв Комiсiї.
Персональний склад Комiсiї затверджується Президентом України. До складу Комiсiї входять не бiльше 13 осiб.
Заступником Голови Комiсiї за посадою є Керiвник Служби забезпечення дiяльностi Комiсiї при Президентовi України з питань громадянства Секретарiату Президента України, вiдповiдальним секретарем Комiсiї - керiвник вiдповiдного структурного пiдроздiлу цiєї Служби.
Голова Комiсiї, його заступник та iншi члени Комiсiї беруть участь в її роботi на громадських засадах.
6. Органiзацiйною формою роботи Комiсiї є засiдання, якi проводяться в мiру потреби, але не рiдше одного разу на два мiсяцi.
Засiдання Комiсiї є правомочним, якщо на ньому присутня бiльш як половина вiд складу Комiсiї.
Головує на засiданнях Комiсiї її Голова, а в разi його вiдсутностi - заступник Голови.
На засiдання Комiсiї можуть бути запрошенi представники органiв державної влади та органiв мiсцевого самоврядування, установ, органiзацiй, провiднi вченi та спецiалiсти, а також особи, якi подали заяви про прийняття до громадянства України чи про вихiд iз громадянства України.
7. Попереднє опрацювання та пiдготовка на розгляд Комiсiї матерiалiв з питань громадянства здiйснюються Службою забезпечення дiяльностi Комiсiї при Президентовi України з питань громадянства Секретарiату Президента України.
Про результати опрацювання та пiдготовки зазначених матерiалiв доповiдає на засiданнях Комiсiї вiдповiдальний секретар Комiсiї, а в разi його вiдсутностi - працiвник зазначеної Служби, який за своїми функцiональними обов'язками замiщає керiвника структурного пiдроздiлу Служби.
8. Рiшення Комiсiї приймається шляхом голосування. Рiшення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала бiльшiсть присутнiх на засiданнi членiв Комiсiї. У разi рiвного розподiлу голосiв голос головуючого на засiданнi є вирiшальним.
Комiсiя приймає рiшення про внесення пропозицiй Президентовi України щодо задоволення заяв про прийняття до громадянства України, про вихiд iз громадянства України, подань про втрату громадянства України, документiв про припинення громадянства України з пiдстав, передбачених мiжнародними договорами України, або про вiдсутнiсть пiдстав для внесення пропозицiй главi держави про задоволення таких заяв.
У разi прийняття Комiсiєю рiшення про вiдсутнiсть пiдстав для задоволення Президентом України таких заяв Комiсiя повертає вiдповiднi документи до Мiнiстерства внутрiшнiх справ України чи Мiнiстерства закордонних справ України разом iз копiєю прийнятого рiшення.
9. Рiшення Комiсiї оформляються протоколами, якi пiдписуються усiма членами Комiсiї, якi брали участь у засiданнi.
Якщо член Комiсiї утримався вiд голосування пiд час прийняття Комiсiєю рiшення з певного питання, про це зазначається у протоколi.
Член Комiсiї, який не згоден iз прийнятим рiшенням, викладає у письмовiй формi свою окрему думку, що додається до протоколу.
10. У разi розгляду на засiданнi Комiсiї питань, пов'язаних iз практикою реалiзацiї окремих положень законодавства України з питань громадянства, повiдомлень про змiни у законодавствi у сферi прав людини, що стосуються питань громадянства, тощо, у протоколi окремим рядком зазначається про розгляд таких питань, а до протоколу додаються вiдповiднi довiдки, iнформацiйнi матерiали тощо.
11. Рiшення Комiсiї разом iз пiдготовленими проектами указiв Президента України про прийняття до громадянства України або про припинення громадянства України подаються на розгляд Президентовi України.
Проекти указiв Президента України про прийняття до громадянства України або про припинення громадянства України вiзуються Головою Комiсiї, Главою Секретарiату Президента України, заступником Глави Секретарiату Президента України та Керiвником Служби забезпечення дiяльностi Комiсiї при Президентовi України з питань громадянства Секретарiату Президента України.
12. Органiзацiйне та iншi види забезпечення дiяльностi Комiсiї здiйснюються Службою забезпечення дiяльностi Комiсiї при Президентовi України з питань громадянства Секретарiату Президента України.
13. Комiсiя для виконання покладених на неї завдань та реалiзацiї наданих прав використовує бланки зi своїм найменуванням.
Глава Секретарiату Президента України | О.РИБАЧУК |
ЗАТВЕРДЖЕНО Указом Президента України вiд 27 березня 2001 року N 215 (в редакцiї Указу Президента України вiд 27 червня 2006 року N 588/2006) |
ПОРЯДОК
провадження за заявами i поданнями з питань
громадянства України та виконання прийнятих
рiшень
Цей Порядок вiдповiдно до Закону України "Про громадянство України" (далi - Закон) визначає перелiк документiв, якi подаються для встановлення, оформлення та перевiрки належностi до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рiшень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документiв та провадження за ними, виконання прийнятих рiшень з питань громадянства України.
I. Порядок подання заяв та iнших документiв для встановлення, оформлення та перевiрки належностi до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України
1. Для встановлення, оформлення та перевiрки належностi до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також iншi документи, передбаченi роздiлом II цього Порядку.
У випадках, передбачених законодавством України, за подання заяви та iнших документiв з питань громадянства сплачується державне мито або консульський збiр, документ про сплату якого подається разом iз заявами та iншими документами з питань громадянства.
2. Заяви з питань громадянства оформлюються:
про прийняття до громадянства України та про вихiд з громадянства України - на iм'я Президента України;
про встановлення та оформлення належностi до громадянства України особою, яка проживає на територiї України, - на iм'я начальника Головного управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi за мiсцем проживання особи;
про оформлення набуття громадянства України особою, яка проживає на територiї України, - на iм'я начальника Головного управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi за мiсцем проживання особи;
про встановлення та оформлення належностi до громадянства України особою, яка постiйно проживає за кордоном, - на iм'я керiвника дипломатичного представництва чи консульської установи України за мiсцем постiйного проживання особи;
про перевiрку належностi до громадянства України особою, яка перебуває за кордоном, - на iм'я керiвника дипломатичного представництва чи консульської установи України за мiсцем перебування особи;
про оформлення набуття громадянства України особою, яка постiйно проживає за кордоном, - на iм'я керiвника дипломатичного представництва чи консульської установи України за мiсцем постiйного проживання особи.
3. Заява з питань громадянства подається у письмовiй формi з зазначенням дати її складання та пiдписується заявником.
Заяву з питань громадянства дитини пiдписує один з її батькiв або iнший законний представник дитини.
Особа, яка зареєструвала шлюб до досягнення повнолiття або якiй надано повну цивiльну дiєздатнiсть до досягнення повнолiття вiдповiдно до Цивiльного кодексу України, заяву з питань громадянства пiдписує самостiйно.
Заяву з питань громадянства недiєздатної особи пiдписує її опiкун.
Якщо заявник не може пiдписати заяву через неписьменнiсть або фiзичнi вади, заяву на його прохання пiдписує iнша особа.
4. Заяви та iншi документи з питань громадянства подаються:
особою, яка проживає в Українi, - до районного, районного у мiстi, мiського управлiння або вiддiлу Мiнiстерства внутрiшнiх справ України за мiсцем проживання особи;
особою, якiй надано статус бiженця в Українi чи притулок в Українi, - до районного, районного у мiстi, мiського управлiння або вiддiлу Мiнiстерства внутрiшнiх справ України за мiсцем реєстрацiї особи;
особою, яка постiйно проживає за кордоном, - до дипломатичного представництва чи консульської установи України за мiсцем постiйного проживання особи.
5. Заяву та iншi документи з питань громадянства заявник подає особисто.
За наявностi поважних причин (хвороба заявника, стихiйне лихо тощо) заява та iншi документи з питань громадянства на прохання заявника можуть подаватися iншою особою або надсилатися поштою.
Заява та iншi документи з питань громадянства недiєздатної особи подаються її опiкуном.
Заява та iншi документи з питань громадянства дитини подаються одним з її батькiв або iншим законним представником дитини за мiсцем проживання дитини або одного з її батькiв чи iншого законного представника.
Особа, яка зареєструвала шлюб до досягнення повнолiття або якiй надано повну цивiльну дiєздатнiсть до досягнення повнолiття вiдповiдно до Цивiльного кодексу України, заяву та iншi документи з питань громадянства подає самостiйно.
Пiд час подання заяви та iнших документiв з питань громадянства пред'являється документ, що посвiдчує особу заявника, а також документ про проживання заявника на територiї України або про його постiйне проживання за кордоном.
6. Згода на набуття громадянства України або на вихiд з громадянства України дитини вiком вiд 14 до 18 рокiв надається нею у формi письмової заяви, подається у присутностi дитини. За наявностi поважних причин (хвороба дитини, стихiйне лихо тощо) така заява може подаватися за вiдсутностi дитини.
II. Документи, що подаються для встановлення, оформлення та перевiрки належностi до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, а також виходу з громадянства України
Документи, що подаються для встановлення, оформлення та перевiрки належностi до громадянства України
7. Встановлення належностi до громадянства України стосується:
а) громадян колишнього СРСР, якi не одержали паспорт громадянина України або паспорт громадянина України для виїзду за кордон та не мають у паспортi громадянина колишнього СРСР вiдмiтки про прописку, що пiдтверджує факт їхнього постiйного проживання на територiї України за станом на 24 серпня 1991 року або проживання в Українi за станом на 13 листопада 1991 року, в тому числi:
осiб, якi за станом на 13 листопада 1991 року проходили строкову вiйськову службу на територiї України i пiсля її проходження залишилися проживати на територiї України;
осiб, якi за станом на 24 серпня 1991 року або за станом на 13 листопада 1991 року вiдбували покарання в мiсцях позбавлення волi на територiї України та перебували у громадянствi колишнього СРСР i до набрання вироком суду законної сили постiйно проживали вiдповiдно на територiї УРСР або проживали на територiї України;
б) дiтей осiб, зазначених у пiдпунктi "а" цього пункту;
в) дiтей, якi за станом на 24 серпня 1991 року або на 13 листопада 1991 року виховувалися в державних дитячих закладах України.
Оформлення належностi до громадянства України стосується осiб, якi прибули в Україну на постiйне проживання пiсля 13 листопада 1991 року i яким у паспортi громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрiшнiх справ України внесено напис "громадянин України", та дiтей таких осiб, якi прибули разом iз батьками в Україну i на момент прибуття в Україну не досягли повнолiття.
Перевiрка належностi до громадянства України стосується осiб, якi перебувають за кордоном i в яких вiдсутнi документи, що пiдтверджують громадянство України, або якщо виникла необхiднiсть перевiрки факту перебування таких осiб у громадянствi України.
8. Для встановлення належностi до громадянства України вiдповiдно до пункту 1 частини першої статтi 3 Закону особа, яка за станом на 24 серпня 1991 року постiйно проживала на територiї України i перебувала у громадянствi колишнього СРСР, але не має у паспортi громадянина колишнього СРСР вiдмiтки про прописку, що пiдтверджує факт її постiйного проживання на територiї України на зазначену дату, подає:
а) заяву про встановлення належностi до громадянства України;
б) копiю паспорта громадянина колишнього СРСР. У разi вiдсутностi паспорта громадянина колишнього СРСР подається довiдка органу внутрiшнiх справ про те, що за станом на 24 серпня 1991 року особа перебувала у громадянствi колишнього СРСР;
в) рiшення суду, яким пiдтверджується факт постiйного проживання особи на територiї України за станом на 24 серпня 1991 року.
9. Для встановлення належностi до громадянства України вiдповiдно до пункту 2 частини першої статтi 3 Закону особа, яка проживала на територiї України за станом на 13 листопада 1991 року i перебувала у громадянствi колишнього СРСР, але не має у паспортi громадянина колишнього СРСР вiдмiтки про прописку, що пiдтверджує факт її проживання в Українi на зазначену дату, подає:
а) заяву про встановлення належностi до громадянства України;
б) копiю паспорта громадянина колишнього СРСР. У разi вiдсутностi паспорта громадянина колишнього СРСР подається довiдка органу внутрiшнiх справ про те, що за станом на 13 листопада 1991 року особа перебувала у громадянствi колишнього СРСР;
в) рiшення суду, яким пiдтверджується факт проживання особи на територiї України за станом на 13 листопада 1991 року.
10. Для встановлення вiдповiдно до пунктiв 1 та 2 частини першої статтi 3 Закону належностi до громадянства України дитини один iз її батькiв або iнший законний представник подає:
а) заяву про встановлення належностi до громадянства України дитини;
б) копiю свiдоцтва про народження дитини;
в) один iз таких документiв:
- довiдку, що пiдтверджує факт постiйного проживання дитини на територiї України за станом на 24 серпня 1991 року або факт її проживання в Українi за станом на 13 листопада 1991 року;
- довiдку, що пiдтверджує факт постiйного проживання на територiї України за станом на 24 серпня 1991 року батькiв (одного з них) дитини або iншого її законного представника, з яким дитина постiйно проживала, або факт їх проживання в Українi за станом на 13 листопада 1991 року;
- копiї паспортiв батькiв дитини (одного з них), iншого її законного представника - громадян колишнього СРСР з вiдмiткою про прописку, що пiдтверджує факт їх постiйного проживання на територiї України за станом на 24 серпня 1991 року або факт їх проживання в Українi за станом на 13 листопада 1991 року. У разi вiдсутностi у батькiв дитини (одного з них) чи iншого її законного представника паспорта громадянина колишнього СРСР подається довiдка органу внутрiшнiх справ про те, що особа за станом на 24 серпня 1991 року або на 13 листопада 1991 року перебувала у громадянствi колишнього СРСР i вiдповiдно постiйно проживала чи проживала на територiї України;
- рiшення суду, яким пiдтверджується факт постiйного проживання дитини на територiї України за станом на 24 серпня 1991 року або факт її проживання в Українi за станом на 13 листопада 1991 року;
- рiшення суду, яким пiдтверджується факт постiйного проживання на територiї України батькiв (одного з них) дитини або iншого її законного представника, з яким дитина постiйно проживала, за станом на 24 серпня 1991 року або факт їх проживання в Українi за станом на 13 листопада 1991 року.
Якщо документи про встановлення належностi дитини до громадянства України подає не один iз батькiв дитини, а iнший її законний представник, також подається копiя документа про те, що заявник є законним представником дитини.
11. Для встановлення вiдповiдно до пунктiв 1 та 2 частини першої статтi 3 Закону належностi до громадянства України дитини, батьки якої померли, позбавленi батькiвських прав, визнанi безвiсно вiдсутнiми чи недiєздатними або оголошенi померлими та яка за станом на 24 серпня 1991 року або на 13 листопада 1991 року виховувалася в державному дитячому закладi України, представник цього закладу подає:
а) заяву про встановлення належностi до громадянства України дитини;
б) копiю свiдоцтва про народження дитини;
в) документ, який пiдтверджує факт перебування дитини за станом на 24 серпня 1991 року або на 13 листопада 1991 року у державному дитячому закладi України.
12. Для встановлення належностi до громадянства України особа, яка за станом на 13 листопада 1991 року проходила строкову вiйськову службу на територiї України i пiсля її проходження залишилася проживати на територiї України, подає такi документи:
а) заяву про встановлення належностi до громадянства України;
б) копiю паспорта громадянина колишнього СРСР. У разi вiдсутностi в особи паспорта громадянина колишнього СРСР подається довiдка органу внутрiшнiх справ про те, що за станом на 13 листопада 1991 року така особа перебувала у громадянствi колишнього СРСР i пiсля проходження строкової вiйськової служби на територiї України залишилась проживати в Українi;
в) довiдку з вiйськового комiсарiату про те, що за станом на 13 листопада 1991 року особа проходила строкову вiйськову службу на територiї України.
13. Для встановлення належностi до громадянства України вiдповiдно до пунктiв 1 та 2 частини першої статтi 3 Закону особа, яка за станом на 24 серпня 1991 року або на 13 листопада 1991 року вiдбувала покарання у мiсцях позбавлення волi на територiї України та перебувала у громадянствi колишнього СРСР i до набрання вироком суду законної сили постiйно проживала вiдповiдно на територiї УРСР або на територiї України, подає такi документи:
а) заяву про встановлення належностi до громадянства України;
б) копiю паспорта громадянина колишнього СРСР. У разi вiдсутностi в особи паспорта громадянина колишнього СРСР подається довiдка органу внутрiшнiх справ про те, що за станом на 24 серпня 1991 року або на 13 листопада 1991 року така особа перебувала у громадянствi колишнього СРСР i до набрання вироком суду законної сили постiйно проживала вiдповiдно на територiї УРСР або на територiї України;
в) документ, що пiдтверджує факт постiйного проживання особи вiдповiдно на територiї УРСР або на територiї України на момент набрання вироком суду законної сили;
г) документ, який пiдтверджує факт вiдбування особою покарання у мiсцях позбавлення волi на територiї України за станом на 24 серпня 1991 року або на 13 листопада 1991 року.
14. Для оформлення належностi до громадянства України вiдповiдно до пункту 3 частини першої статтi 3 Закону особа подає такi документи:
а) заяву про оформлення належностi до громадянства України;
б) копiю паспорта громадянина колишнього СРСР iз внесеним написом "громадянин України". Якщо паспорт громадянина колишнього СРСР був втрачений, пошкоджений тощо, орган внутрiшнiх справ України зобов'язаний перевiрити за заявою такої особи факт внесення напису "громадянин України" на пiдставi iнших документiв.
Для оформлення належностi до громадянства України дитини на пiдставi пункту 3 частини першої статтi 3 Закону подається також копiя свiдоцтва про народження дитини.
15. Для оформлення належностi до громадянства України вiдповiдно до пункту 3 частини першої статтi 3 Закону повнолiтня особа, яка у неповнолiтньому вiцi разом зi своїми батьками (одним iз них) пiсля 13 листопада 1991 року прибула на постiйне проживання в Україну, подає:
а) заяву про оформлення належностi до громадянства України;
б) копiї паспортiв своїх батькiв (одного з них) - громадян колишнього СРСР iз внесеним написом "громадянин України". Якщо паспорт громадянина колишнього СРСР був втрачений, пошкоджений тощо, орган внутрiшнiх справ України зобов'язаний за заявою такої особи перевiрити факт внесення напису "громадянин України" на пiдставi iнших документiв;
в) копiю свiдоцтва про народження особи.
16. Для перевiрки належностi до громадянства України особа подає заяву про перевiрку належностi до громадянства України, в якiй у довiльнiй формi викладає, у зв'язку з якими обставинами потребує перевiрки належнiсть до громадянства України.
Документи, що подаються для оформлення набуття громадянства України за народженням
17. Для оформлення набуття громадянства України за народженням особою, батьки (один iз них) якої на момент її народження були громадянами України (частина перша статтi 7 Закону, один з її батькiв подає такi документи:
а) заяву про оформлення набуття особою громадянства України за народженням;
б) копiю свiдоцтва про народження особи;
в) копiю паспорта громадянина України або iншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що пiдтверджує факт перебування одного з батькiв особи у громадянствi України на момент її народження.
18. Для оформлення набуття громадянства України за народженням особою, яка народилася на територiї України вiд осiб без громадянства, якi на законних пiдставах проживають на територiї України (частина друга статтi 7 Закону), один з її батькiв подає:
а) заяву про оформлення набуття особою громадянства України за народженням;
б) копiю свiдоцтва про народження особи;
в) копiї посвiдок на постiйне проживання в Українi для осiб без громадянства або iнших документiв, якi пiдтверджують, що на момент народження особи її батьки були особами без громадянства i проживали на законних пiдставах на територiї України.
19. Для оформлення набуття громадянства України за народженням особою, яка народилася за межами України вiд осiб без громадянства, якi на законних пiдставах постiйно проживають на територiї України, i не набула за народженням громадянства iншої держави (частина третя статтi 7 Закону), один з її батькiв подає:
а) заяву про оформлення набуття особою громадянства України за народженням;
б) копiю свiдоцтва про народження особи або iнший документ, який пiдтверджує факт народження особи за межами України;
в) копiї посвiдок на постiйне проживання в Українi для осiб без громадянства або iнших документiв, якi пiдтверджують, що на момент народження особи її батьки були особами без громадянства i на законних пiдставах постiйно проживали на територiї України;
г) декларацiю про ненабуття особою громадянства iншої держави за народженням.
20. Для оформлення набуття громадянства України за народженням особою, яка народилася на територiї України вiд iноземцiв, якi на законних пiдставах проживають на територiї України, i не набула за народженням громадянства жодного з батькiв (частина четверта статтi 7 Закону), один з її батькiв подає:
а) заяву про оформлення набуття особою громадянства України за народженням;
б) копiю свiдоцтва про народження особи;
в) копiї документiв, якi пiдтверджують факт перебування батькiв особи у громадянствi iншої держави (iнших держав) на момент її народження;
г) копiї документiв, якi пiдтверджують факт проживання на законних пiдставах батькiв особи на територiї України на момент її народження;
д) декларацiю про ненабуття особою за народженням громадянства жодного з батькiв.
21. Для оформлення набуття громадянства України за народженням особою, яка народилася на територiї України, одному з батькiв якої надано статус бiженця в Українi чи притулок в Українi, i яка не набула за народженням громадянства жодного з батькiв або набула за народженням громадянство того з батькiв, якому надано статус бiженця в Українi чи притулок в Українi (частина п'ята статтi 7 Закону), один з її батькiв подає:
а) заяву про оформлення набуття особою громадянства України за народженням;
б) копiю свiдоцтва про народження особи;
в) копiю посвiдчення бiженця, виданого тому з батькiв особи, якому надано статус бiженця в Українi, або копiю документа, що пiдтверджує факт надання одному з батькiв особи притулку в Українi;
г) декларацiю про ненабуття особою за народженням громадянства жодного з батькiв або декларацiю про набуття особою за народженням громадянства того з батькiв, якому надано статус бiженця в Українi чи притулок в Українi.
22. Для оформлення набуття громадянства України за народженням особою, яка народилася на територiї України вiд iноземця i особи без громадянства, якi на законних пiдставах проживають на територiї України, i не набула за народженням громадянства того з батькiв, який є iноземцем (частина шоста статтi 7 Закону), один з її батькiв подає такi документи:
а) заяву про оформлення набуття особою громадянства України за народженням;
б) копiю свiдоцтва про народження особи;
в) документи, якi пiдтверджують, що на момент народження особи один з її батькiв перебував у громадянствi iншої держави (iнших держав), а iнший - був особою без громадянства;
г) документи, що пiдтверджують факт проживання на законних пiдставах батькiв особи на територiї України на момент її народження;
д) декларацiю про ненабуття особою за народженням громадянства того з батькiв, який є iноземцем.
23. Для оформлення набуття громадянства України за народженням новонародженою дитиною, знайденою на територiї України, обоє з батькiв якої невiдомi (знайда) (частина сьома статтi 7 Закону), законний представник дитини подає такi документи:
а) заяву про оформлення набуття дитиною громадянства України за народженням;
б) копiю свiдоцтва про народження дитини.
Документи, що подаються для оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням
24. Для оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням особа, яка народилася до 24 серпня 1991 року на територiї, що стала територiєю України вiдповiдно до Закону України "Про правонаступництво України", або на iнших територiях, що входили на момент народження особи до складу Української Народної Республiки, Захiдноукраїнської Народної Республiки, Української Держави, Української Соцiалiстичної Радянської Республiки, Закарпатської України, Української Радянської Соцiалiстичної Республiки (УРСР) (частина перша статтi 8 Закону), подає:
а) заяву про набуття громадянства України за територiальним походженням;
б) двi фотокартки (розмiром 35 х 45 мм);
в) один iз таких документiв:
- декларацiю про вiдсутнiсть iноземного громадянства - для осiб без громадянства;
- зобов'язання припинити iноземне громадянство - для iноземцiв. Iноземцi, якi є громадянами (пiдданими) кiлькох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всiх цих держав. Подання зобов'язання припинити iноземне громадянство не вимагається вiд iноземцiв, якi є громадянами (пiдданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (пiдданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства iншої держави, або якщо мiжнароднi договори України з iншими державами, громадянами яких є iноземцi, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;
- декларацiю про вiдмову особи, якiй надано статус бiженця в Українi чи притулок в Українi, вiд iноземного громадянства разом iз документом, що пiдтверджує надання особi статусу бiженця чи притулку в Українi, - для iноземцiв, яким надано статус бiженця в Українi чи притулок в Українi;
- заяву про змiну громадянства - для iноземцiв, якi є громадянами держав, мiжнароднi договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;
г) копiю свiдоцтва про народження або iнший документ, що пiдтверджує факт народження особи на територiях, зазначених у абзацi першому цього пункту.
25. Для оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням особа, яка постiйно проживала до 24 серпня 1991 року на територiї, що стала територiєю України вiдповiдно до Закону України "Про правонаступництво України", або на iнших територiях, що входили пiд час постiйного проживання особи до складу Української Народної Республiки, Захiдноукраїнської Народної Республiки, Української Держави, Української Соцiалiстичної Радянської Республiки, Закарпатської України, Української Радянської Соцiалiстичної Республiки (УРСР) (частина перша статтi 8 Закону), подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"в" пункту 24 цього Порядку, а також документ, що пiдтверджує факт постiйного проживання особи на зазначених територiях.
26. Для оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням особа, батько чи мати якої народилися до 24 серпня 1991 року на територiї, що стала територiєю України вiдповiдно до Закону України "Про правонаступництво України", або на iнших територiях, що входили на момент їх народження до складу Української Народної Республiки, Захiдноукраїнської Народної Республiки, Української Держави, Української Соцiалiстичної Радянської Республiки, Закарпатської України, Української Радянської Соцiалiстичної Республiки (УРСР) (частина перша статтi 8 Закону), подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"в" пункту 24 цього Порядку, а також:
а) документ, який пiдтверджує факт народження вiдповiдно батька чи матерi заявника на територiях, зазначених у абзацi першому цього пункту;
б) копiю свiдоцтва про народження заявника або iншi документи, що засвiдчують родиннi стосунки заявника вiдповiдно з батьком чи матiр'ю, якi народилися на територiях, зазначених у абзацi першому цього пункту.
27. Для оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням особа, батько чи мати якої постiйно проживали до 24 серпня 1991 року на територiї, що стала територiєю України вiдповiдно до Закону України "Про правонаступництво України", або на iнших територiях, що входили пiд час їх постiйного проживання до складу Української Народної Республiки, Захiдноукраїнської Народної Республiки, Української Держави, Української Соцiалiстичної Радянської Республiки, Закарпатської України, Української Радянської Соцiалiстичної Республiки (УРСР) (частина перша статтi 8 Закону), подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"в" пункту 24 цього Порядку, а також:
а) документ, що пiдтверджує факт постiйного проживання батька чи матерi заявника на територiях, зазначених у абзацi першому цього пункту;
б) копiю свiдоцтва про народження заявника або iншi документи, що засвiдчують родиннi стосунки заявника вiдповiдно з батьком чи матiр'ю, якi постiйно проживали на територiях, зазначених у абзацi першому цього пункту.
28. Для оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням особа, дiд чи баба якої народилися до 24 серпня 1991 року на територiї, що стала територiєю України вiдповiдно до Закону України "Про правонаступництво України", або на iнших територiях, що входили на момент їх народження до складу Української Народної Республiки, Захiдноукраїнської Народної Республiки, Української Держави, Української Соцiалiстичної Радянської Республiки, Закарпатської України, Української Радянської Соцiалiстичної Республiки (УРСР) (частина перша статтi 8 Закону), подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"в" пункту 24 цього Порядку, а також:
а) документ, що пiдтверджує факт народження дiда чи баби заявника на територiях, зазначених у абзацi першому цього пункту;
б) документи, що засвiдчують родиннi стосунки заявника вiдповiдно з дiдом чи бабою, якi народилися на територiях, зазначених у абзацi першому цього пункту.
29. Для оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням особа, дiд чи баба якої постiйно проживали до 24 серпня 1991 року на територiї, що стала територiєю України вiдповiдно до Закону України "Про правонаступництво України", або на iнших територiях, що входили пiд час їх постiйного проживання до складу Української Народної Республiки, Захiдноукраїнської Народної Республiки, Української Держави, Української Соцiалiстичної Радянської Республiки, Закарпатської України, Української Радянської Соцiалiстичної Республiки (УРСР) (частина перша статтi 8 Закону), подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"в" пункту 24 цього Порядку, а також:
а) документ, що пiдтверджує факт постiйного проживання дiда чи баби заявника на територiях, зазначених у абзацi першому цього пункту;
б) документи, що засвiдчують родиннi стосунки заявника вiдповiдно з дiдом чи бабою, якi постiйно проживали на територiях, зазначених у абзацi першому цього пункту.
30. Для оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням особа, рiднi (повнорiднi та неповнорiднi) брат чи сестра якої народилися до 24 серпня 1991 року на територiї, що стала територiєю України вiдповiдно до Закону України "Про правонаступництво України", або на iнших територiях, що входили на момент їх народження до складу Української Народної Республiки, Захiдноукраїнської Народної Республiки, Української Держави, Української Соцiалiстичної Радянської Республiки, Закарпатської України, Української Радянської Соцiалiстичної Республiки (УРСР) (частина перша статтi 8 Закону), подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"в" пункту 24 цього Порядку, а також:
а) документ, що пiдтверджує факт народження рiдних (повнорiдних та неповнорiдних) брата чи сестри заявника на територiях, зазначених у абзацi першому цього пункту;
б) документи, що засвiдчують родиннi стосунки заявника вiдповiдно з рiдними (повнорiдними та неповнорiдними) братом чи сестрою, якi народилися на територiях, зазначених у абзацi першому цього пункту.
31. Для оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням особа, рiднi (повнорiднi та неповнорiднi) брат чи сестра якої постiйно проживали до 24 серпня 1991 року на територiї, що стала територiєю України вiдповiдно до Закону України "Про правонаступництво України", або на iнших територiях, що входили на момент їх постiйного проживання до складу Української Народної Республiки, Захiдноукраїнської Народної Республiки, Української Держави, Української Соцiалiстичної Радянської Республiки, Закарпатської України, Української Радянської Соцiалiстичної Республiки (УРСР) (частина перша статтi 8 Закону), подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"в" пункту 24 цього Порядку, а також:
а) документ, що пiдтверджує факт постiйного проживання рiдних (повнорiдних та неповнорiдних) брата чи сестри заявника на територiях, зазначених у абзацi першому цього пункту;
б) документи, що засвiдчують родиннi стосунки заявника вiдповiдно з рiдними (повнорiдними та неповнорiдними) братом чи сестрою, якi постiйно проживали на територiях, зазначених у абзацi першому цього пункту.
32. Для оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням особа, син чи дочка якої народилися до 24 серпня 1991 року на територiї, що стала територiєю України вiдповiдно до Закону України "Про правонаступництво України" (частина перша статтi 8 Закону), подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"в" пункту 24 цього Порядку, а також:
а) документ, який пiдтверджує факт народження сина чи дочки заявника до 24 серпня 1991 року на територiї, зазначенiй у абзацi першому цього пункту;
б) копiю свiдоцтва про народження сина чи дочки заявника або iншi документи, що засвiдчують родиннi стосунки заявника вiдповiдно з сином чи дочкою, якi народилися на територiї, зазначенiй у абзацi першому цього пункту.
33. Для оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням особа, син чи дочка якої постiйно проживали до 24 серпня 1991 року на територiї, що стала територiєю України вiдповiдно до Закону України "Про правонаступництво України" (частина перша статтi 8 Закону), подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"в" пункту 24 цього Порядку, а також:
а) документ, який пiдтверджує факт постiйного проживання сина чи дочки заявника до 24 серпня 1991 року на територiї, зазначенiй у абзацi першому цього пункту;
б) копiю свiдоцтва про народження сина чи дочки заявника або iншi документи, що засвiдчують родиннi стосунки заявника вiдповiдно з сином чи дочкою, якi постiйно проживали на територiї, зазначенiй у абзацi першому цього пункту.
34. Для оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням особа, онук чи онука якої народилися до 24 серпня 1991 року на територiї, що стала територiєю України вiдповiдно до Закону України "Про правонаступництво України" (частина перша статтi 8 Закону), подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"в" пункту 24 цього Порядку, а також:
а) документ, який пiдтверджує факт народження онука чи онуки заявника до 24 серпня 1991 року на територiї, зазначенiй у абзацi першому цього пункту;
б) копiю свiдоцтва про народження онука чи онуки, сина чи дочки заявника або iншi документи, що засвiдчують родиннi стосунки заявника вiдповiдно з онуком чи онукою, якi народилися на територiї, зазначенiй у абзацi першому цього пункту.
35. Для оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням особа, онук чи онука якої постiйно проживали до 24 серпня 1991 року на територiї, що стала територiєю України вiдповiдно до Закону України "Про правонаступництво України" (частина перша статтi 8 Закону), подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"в" пункту 24 цього Порядку, а також:
а) документ, який пiдтверджує факт постiйного проживання вiдповiдно онука чи онуки заявника до 24 серпня 1991 року на територiї, зазначенiй у абзацi першому цього пункту;
б) копiї свiдоцтв про народження онука чи онуки, сина чи дочки заявника або iншi документи, що засвiдчують родиннi стосунки заявника вiдповiдно з онуком чи онукою, якi постiйно проживали на територiї, зазначенiй у абзацi першому цього пункту.
36. Для оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням неповнолiтньою дитиною разом з одним iз батькiв, який оформлює набуття громадянства України вiдповiдно до пунктiв 24-35 цього Порядку (частина перша статтi 8 Закону), один iз батькiв дитини порушує клопотання про це у своїй заявi, до якої додає:
а) заяву про згоду дитини вiком вiд 14 до 18 рокiв на набуття громадянства України;
б) копiю свiдоцтва про народження дитини.
37. Для оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням дитиною, яка народилася на територiї УРСР i є особою без громадянства або iноземцем (частина друга статтi 8 Закону), один з її батькiв або опiкун чи пiклувальник подає такi документи:
а) заяву про оформлення набуття дитиною громадянства України за територiальним походженням;
б) двi фотокартки (розмiром 35 х 45 мм) дитини;
в) заяву дитини вiком вiд 14 до 18 рокiв про згоду на набуття громадянства України;
г) один iз таких документiв:
- декларацiю про вiдсутнiсть у дитини iноземного громадянства - для дiтей, якi є особами без громадянства;
- зобов'язання припинити iноземне громадянство - для дiтей, якi є iноземцями. Щодо дiтей-iноземцiв, якi є громадянами (пiдданими) кiлькох держав, подається зобов'язання припинити громадянство всiх цих держав. Подання зобов'язання припинити iноземне громадянство не вимагається щодо дiтей-iноземцiв, якi є громадянами (пiдданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (пiдданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства iншої держави, або якщо мiжнароднi договори України з iншими державами, громадянами яких є дiти-iноземцi, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;
- декларацiю про вiдмову дитини, якiй надано в Українi статус бiженця чи притулок в Українi, вiд iноземного громадянства разом iз документом, що пiдтверджує надання дитинi статусу бiженця в Українi чи притулку в Українi, - для дiтей-iноземцiв, яким надано статус бiженця в Українi чи притулок в Українi;
- заяву про змiну громадянства - для дiтей-iноземцiв, якi є громадянами держав, мiжнароднi договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;
д) копiю свiдоцтва про народження дитини або будь-який iнший документ, що пiдтверджує факт народження дитини на територiї УРСР.
Якщо документи про оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням дитиною подає її опiкун чи пiклувальник, також подається копiя рiшення про встановлення опiки чи пiклування.
38. Для оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням дитиною, яка постiйно проживала на територiї УРСР i є особою без громадянства або iноземцем (частина друга статтi 8 Закону), один iз батькiв дитини або опiкун чи пiклувальник подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"г" пункту 37 цього Порядку, а також:
а) копiю свiдоцтва про народження дитини;
б) документ, що пiдтверджує факт постiйного проживання дитини на територiї УРСР.
Якщо документи про оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням дитиною подає її опiкун чи пiклувальник, також подається копiя рiшення про встановлення опiки чи пiклування.
39. Для оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням дитиною, один iз батькiв якої народився до 24 серпня 1991 року на територiї, що стала територiєю України вiдповiдно до Закону України "Про правонаступництво України", або на iнших територiях, що входили на момент його народження до складу Української Народної Республiки, Захiдноукраїнської Народної Республiки, Української Держави, Української Соцiалiстичної Радянської Республiки, Закарпатської України, Української Радянської Соцiалiстичної Республiки (УРСР), i яка є особою без громадянства або iноземцем (частина друга статтi 8 Закону), один iз батькiв дитини або опiкун чи пiклувальник подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"г" пункту 37 цього Порядку, а також:
а) копiю свiдоцтва про народження дитини або iншi документи, що засвiдчують родиннi стосунки дитини з одним з її батькiв, який народився на територiях, зазначених у абзацi першому цього пункту;
б) документ, що пiдтверджує факт народження одного з батькiв дитини на територiях, зазначених у абзацi першому цього пункту.
Якщо документи про оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням дитиною подає опiкун чи пiклувальник, також подається копiя рiшення про встановлення опiки чи пiклування.
40. Для оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням дитиною, один iз батькiв якої постiйно проживав до 24 серпня 1991 року на територiї, що стала територiєю України вiдповiдно до Закону України "Про правонаступництво України", або на iнших територiях, що входили пiд час його постiйного проживання до складу Української Народної Республiки, Захiдноукраїнської Народної Республiки, Української Держави, Української Соцiалiстичної Радянської Республiки, Закарпатської України, Української Радянської Соцiалiстичної Республiки (УРСР), i яка є особою без громадянства або iноземцем (частина друга статтi 8 Закону), один iз батькiв дитини або опiкун чи пiклувальник подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"г" пункту 37 цього Порядку, а також:
а) копiю свiдоцтва про народження дитини або iншi документи, що засвiдчують родиннi стосунки дитини з тим iз батькiв, який постiйно проживав на територiях, зазначених у абзацi першому цього пункту;
б) документ, що пiдтверджує факт постiйного проживання одного iз батькiв дитини на територiях, зазначених у абзацi першому цього пункту.
Якщо документи про оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням дитиною подає опiкун чи пiклувальник, також подається копiя рiшення про встановлення опiки чи пiклування.
41. Для оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням дитиною, дiд чи баба якої народилися до 24 серпня 1991 року на територiї, що стала територiєю України вiдповiдно до Закону України "Про правонаступництво України", або на iнших територiях, що входили на момент їх народження до складу Української Народної Республiки, Захiдноукраїнської Народної Республiки, Української Держави, Української Соцiалiстичної Радянської Республiки, Закарпатської України, Української Радянської Соцiалiстичної Республiки (УРСР), i яка є особою без громадянства або iноземцем (частина друга статтi 8 Закону), один iз батькiв дитини або опiкун чи пiклувальник подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"г" пункту 37 цього Порядку, а також:
а) документ, що пiдтверджує родиннi стосунки дитини з дiдом чи бабою, якi народилися на територiях, зазначених у абзацi першому цього пункту;
б) документ, що пiдтверджує факт народження дiда чи баби дитини на територiях, зазначених у абзацi першому цього пункту.
Якщо документи про оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням дитиною подає опiкун чи пiклувальник, також подається копiя рiшення про встановлення опiки чи пiклування.
42. Для оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням дитиною, дiд чи баба якої постiйно проживали до 24 серпня 1991 року на територiї, що стала територiєю України вiдповiдно до Закону України "Про правонаступництво України", або на iнших територiях, що входили пiд час їх постiйного проживання до складу Української Народної Республiки, Захiдноукраїнської Народної Республiки, Української Держави, Української Соцiалiстичної Радянської Республiки, Закарпатської України, Української Радянської Соцiалiстичної Республiки (УРСР), i яка є особою без громадянства або iноземцем (частина друга статтi 8 Закону), один з батькiв дитини або опiкун чи пiклувальник подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"г" пункту 37 цього Порядку, а також:
а) документ, що пiдтверджує родиннi стосунки дитини з дiдом чи бабою, якi постiйно проживали на територiях, зазначених у абзацi першому цього пункту;
б) документ, що пiдтверджує факт постiйного проживання дiда чи баби дитини на територiях, зазначених у абзацi першому цього пункту.
Якщо документи про оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням дитиною подає опiкун чи пiклувальник, також подається копiя рiшення про встановлення опiки чи пiклування.
43. Для оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням дитиною, яка народилася на територiї України пiсля 24 серпня 1991 року i не набула за народженням громадянство України та є особою без громадянства або iноземцем (частина третя статтi 8 Закону), один iз батькiв дитини або iнший законний представник подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"г" пункту 37 цього Порядку, а також копiю свiдоцтва про народження дитини.
Якщо документи про оформлення набуття громадянства України за територiальним походженням дитиною подає iнший законний представник (крiм батькiв чи одного з них), також подається копiя рiшення про встановлення опiки чи пiклування або копiя угоди про органiзацiю дiяльностi дитячого будинку сiмейного типу чи копiя договору про влаштування дiтей на виховання та спiльне проживання до прийомної сiм'ї, або копiя договору про патронат.
44. У разi вiдсутностi документiв, що пiдтверджують факт постiйного проживання чи народження особи до 24 серпня 1991 року на територiї, яка стала територiєю України вiдповiдно до Закону України "Про правонаступництво України", або на iнших територiях, що входили на момент її народження чи пiд час її постiйного проживання до складу Української Народної Республiки, Захiдноукраїнської Народної Республiки, Української Держави, Української Соцiалiстичної Радянської Республiки, Закарпатської України, Української Радянської Соцiалiстичної Республiки (УРСР), або документiв, що пiдтверджують вiдповiднi родиннi стосунки, для оформлення набуття громадянства України подається вiдповiдне рiшення суду.
Документи, що подаються для прийняття до громадянства України
45. Для прийняття до громадянства України особа (за винятком iноземцiв та осiб без громадянства, яким надано статус бiженця в Українi чи притулок в Українi; якi перебувають у шлюбi з громадянином України понад два роки та отримали дозвiл на iммiграцiю; якi отримали дозвiл на iммiграцiю та перебували з громадянином України понад два роки у шлюбi, що припинився внаслiдок його смертi; якi отримали дозвiл на iммiграцiю вiдповiдно до пункту 1 частини третьої статтi 9 Закону України "Про iммiграцiю" i перебувають з громадянином України понад два роки у шлюбi або перебували з громадянином України понад два роки у шлюбi, що припинився внаслiдок його смертi; якi мають визначнi заслуги перед Україною та прийняття яких до громадянства України становить державний iнтерес для України) подає такi документи:
а) заяву про прийняття до громадянства України (в двох примiрниках);
б) три фотокартки (розмiром 35 х 45 мм);
в) один iз таких документiв:
- декларацiю про вiдсутнiсть iноземного громадянства - для осiб без громадянства;
- зобов'язання припинити iноземне громадянство - для iноземцiв. Iноземцi, якi перебувають у громадянствi (пiдданствi) кiлькох держав, подають зобов'язання припинити громадянство (пiдданство) цих держав. Подання зобов'язання припинити iноземне громадянство не вимагається вiд iноземцiв, якi є громадянами (пiдданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (пiдданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства iншої держави, або якщо мiжнароднi договори України з iншими державами, громадянами яких є iноземцi, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;
- заяву про змiну громадянства - для iноземцiв, якi є громадянами держав, мiжнароднi договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;
г) один iз таких документiв:
- документ, що пiдтверджує безперервне проживання особи на законних пiдставах на територiї України протягом останнiх п'яти рокiв, - для особи, яка в'їхала в Україну iноземцем;
- документ, що пiдтверджує безперервне проживання особи на законних пiдставах на територiї України протягом останнiх трьох рокiв, разом iз документом, який пiдтверджує, що особа в'їхала в Україну особою без громадянства, - для особи, яка в'їхала в Україну особою без громадянства;
д) один iз таких документiв:
- копiю документа, що пiдтверджує отримання дозволу на iммiграцiю в Україну;
- копiю паспорта громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року з вiдмiткою про прописку на територiї України або для iноземцiв та осiб без громадянства, якi прибули в Україну на постiйне проживання до набрання чинностi Законом України "Про iммiграцiю", - копiю посвiдки на постiйне проживання;
е) один iз таких документiв:
- документ про володiння державною мовою або її розумiння в обсязi, достатньому для спiлкування, який видається в Українi керiвником навчального закладу, мiсцевим органом виконавчої влади України або виконавчим органом мiсцевого самоврядування;
- копiю атестата чи витяг iз залiкової вiдомостi диплома - для особи, яка має документ про закiнчення навчального закладу з вивченням української мови;
- документ, що пiдтверджує iнвалiднiсть, - для особи, яка має фiзичнi вади (слiпа, глуха, нiма);
є) документ про наявнiсть законних джерел iснування.
46. Для прийняття до громадянства України особа, якiй надано статус бiженця в Українi або притулок в Українi, подає документи, передбаченi пiдпунктами "а", "б", "е" пункту 45 цього Порядку, а також:
а) один iз таких документiв:
- декларацiю про вiдсутнiсть iноземного громадянства - для осiб без громадянства;
- декларацiю про вiдмову особи, якiй надано статус бiженця в Українi чи притулок в Українi, вiд iноземного громадянства - для iноземцiв;
б) документи, що пiдтверджують надання особi статусу бiженця в Українi чи притулку в Українi, а також факт безперервного проживання особи на законних пiдставах на територiї України протягом трьох рокiв з моменту надання їй таких статусу чи притулку (довiдка органу мiграцiйної служби в Автономнiй Республiцi Крим, областi, мiстi Києвi, Севастополi, спецiально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у справах мiграцiї, копiя посвiдчення бiженця, копiя проїзного документа для виїзду за кордон).
47. Для прийняття до громадянства України особа, яка перебуває у шлюбi з громадянином України понад два роки та отримала дозвiл на iммiграцiю, подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"в", "д"-"є" пункту 45 цього Порядку, а також:
а) копiю документа, що пiдтверджує перебування чоловiка (дружини) особи у громадянствi України;
б) документ, що пiдтверджує перебування особи у шлюбi з громадянином України термiном понад два роки.
Для прийняття до громадянства України особа, яка є iноземцем чи особою без громадянства i яка отримала дозвiл на iммiграцiю вiдповiдно до пункту 1 частини третьої статтi 4 Закону України "Про iммiграцiю", подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"в", "е", "є" пункту 45 цього Порядку, а також довiдку про надання iноземцю чи особi без громадянства дозволу на iммiграцiю вiдповiдно до пункту 1 частини третьої статтi 4 Закону України "Про iммiграцiю".
48. Для прийняття до громадянства України особа, яка отримала дозвiл на iммiграцiю та перебувала з громадянином України понад два роки у шлюбi, який припинився внаслiдок його смертi, подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"в", "д"-"є" пункту 45 цього Порядку, а також:
а) документ, що пiдтверджує перебування особи у шлюбi з громадянином України понад два роки;
б) копiю свiдоцтва про смерть чоловiка (дружини);
в) копiю документа, який пiдтверджує, що чоловiк (дружина) особи перебував у громадянствi України.
49. Для прийняття до громадянства України особа, яка має визначнi заслуги перед Україною, або особа, прийняття якої до громадянства України становить державний iнтерес для України, подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"в" пункту 45 цього Порядку, а також подання на iм'я Президента України, центрального органу виконавчої влади України про те, що особа має визначнi заслуги перед Україною або що прийняття особи до громадянства України становить державний iнтерес для України.
50. Для прийняття до громадянства України дитини, яка проживає в Українi i один iз батькiв якої або iнша особа, яка є її законним представником i має дозвiл на iммiграцiю в Україну (частина четверта статтi 9 Закону), разом iз одним iз батькiв дитини або iншим законним представником, одна iз зазначених повнолiтнiх осiб порушує клопотання про це у своїй заявi i додає до документiв, передбачених вiдповiдно пунктами 45-47 цього Порядку:
а) копiю свiдоцтва про народження дитини;
б) заяву про згоду дитини вiком вiд 14 до 18 рокiв на набуття громадянства України;
в) один iз таких документiв:
- декларацiю про вiдсутнiсть iноземного громадянства - для дiтей, якi є особами без громадянства;
- зобов'язання припинити iноземне громадянство - для дiтей, якi є iноземцями. Щодо дiтей, якi є громадянами (пiдданими) кiлькох держав, подається зобов'язання припинити громадянство всiх цих держав. Подання зобов'язання припинити iноземне громадянство не вимагається для дiтей, якi є громадянами (пiдданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (пiдданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства iншої держави, або якщо мiжнароднi договори України з iншими державами, громадянами яких є дiти, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;
- декларацiю про вiдмову особи, якiй надано статус бiженця в Українi чи притулок в Українi, вiд iноземного громадянства разом iз документом, що пiдтверджує надання дитинi статусу бiженця в Українi чи притулку в Українi, - для дiтей, яким надано статус бiженця в Українi чи притулок в Українi;
- заяву про змiну громадянства - для дiтей, якi є громадянами держав, мiжнароднi договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України.
Якщо документи про прийняття до громадянства України дитини подає iнший законний представник (крiм одного з батькiв), також подається копiя рiшення про встановлення опiки чи пiклування або копiя угоди про органiзацiю дiяльностi дитячого будинку сiмейного типу, або копiя договору про влаштування дiтей на виховання та спiльне проживання до прийомної сiм'ї, або копiя договору про патронат.
51. Для прийняття до громадянства України дитини, яка проживає в Українi i один iз батькiв якої або iнша особа, яка є її законним представником i має дозвiл на iммiграцiю в Україну (частина четверта статтi 9 Закону), один iз батькiв дитини або iнший законний представник подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"в" пункту 50 цього Порядку, а також:
а) три фотокартки (розмiром 35 х 45 мм) дитини, якщо їй виповнилося 7 рокiв;
б) заяву про прийняття дитини до громадянства України (у двох примiрниках);
в) документ, який пiдтверджує, що один iз батькiв дитини або iнший законний представник має дозвiл на iммiграцiю в Україну. Якщо законним представником дитини є особа, якiй надано статус бiженця в Українi або притулок в Українi, або iноземець чи особа без громадянства, якi прибули в Україну на постiйне проживання до набрання чинностi Законом України "Про iммiграцiю" (7 серпня 2001 року) i мають у паспортi громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року вiдмiтку про прописку або отримали посвiдку на постiйне проживання в Українi, замiсть зазначеного документа подається копiя одного з документiв, що пiдтверджує зазначенi обставини.
Якщо документи про прийняття до громадянства України дитини подає iнший законний представник (крiм одного з батькiв), також подається копiя рiшення про встановлення опiки чи пiклування або копiя угоди про органiзацiю дiяльностi дитячого будинку сiмейного типу або копiя договору про влаштування дiтей на виховання та спiльне проживання до прийомної сiм'ї, або копiя договору про патронат.
Документи, що подаються для оформлення поновлення у громадянствi України
52. Для оформлення поновлення у громадянствi України особа, яка припинила громадянство України i є особою без громадянства (частина перша статтi 10 Закону), подає:
а) заяву про поновлення у громадянствi України (у двох примiрниках);
б) три фотокартки (розмiром 35 х 45 мм);
в) довiдку про припинення громадянства України або iнший документ, що пiдтверджує припинення громадянства України;
г) декларацiю про вiдсутнiсть iноземного громадянства.
53. Для оформлення поновлення у громадянствi України особа, яка пiсля припинення громадянства України набула iноземне громадянство (пiдданство) або iноземнi громадянства (пiдданства), повернулася в Україну на постiйне проживання (частина друга статтi 10 Закону), подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"в" пункту 52 цього Порядку, а також:
а) копiю документа, який пiдтверджує постiйне проживання особи на територiї України;
б) один iз таких документiв:
- зобов'язання припинити iноземне громадянство. Iноземець, який перебуває у громадянствi (пiдданствi) кiлькох держав, подає зобов'язання припинити громадянство всiх цих держав. Подання зобов'язання припинити iноземне громадянство не вимагається вiд громадян (пiдданих) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (пiдданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства iншої держави, або якщо мiжнароднi договори України з iншими державами, громадянами яких є iноземцi, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;
- декларацiю про вiдмову особи, якiй надано статус бiженця в Українi чи притулок в Українi, вiд iноземного громадянства разом iз документом, що пiдтверджує надання особi статусу бiженця в Українi чи притулку в Українi, - для iноземцiв, яким надано статус бiженця в Українi чи притулок в Українi;
- заяву про змiну громадянства - для iноземцiв, якi є громадянами держав, мiжнароднi договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України.
54. Для оформлення поновлення у громадянствi України дитини разом з одним iз батькiв, який припинив громадянство України i є особою без громадянства (частина перша статтi 10 Закону), один iз батькiв порушує клопотання про це у своїй заявi i подає разом iз документами, передбаченими пунктом 52 цього Порядку, такi документи:
а) один iз таких документiв:
- декларацiю про вiдсутнiсть iноземного громадянства - для дiтей, якi є особами без громадянства;
- зобов'язання припинити iноземне громадянство - для дiтей, якi є iноземцями. Щодо дiтей, якi є громадянами (пiдданими) кiлькох держав, подається зобов'язання припинити громадянство всiх цих держав. Подання зобов'язання припинити iноземне громадянство не вимагається вiд дiтей, якi є громадянами (пiдданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (пiдданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства iншої держави, або якщо мiжнароднi договори України з iншими державами, громадянами яких є дiти, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;
- декларацiю про вiдмову особи, якiй надано статус бiженця в Українi чи притулок в Українi, вiд iноземного громадянства разом iз документом, що пiдтверджує надання дитинi статусу бiженця в Українi чи притулку в Українi, - для дiтей, яким надано статус бiженця в Українi чи притулок в Українi;
- заяву про змiну громадянства - для дiтей, якi є громадянами держав, мiжнароднi договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;
б) копiю свiдоцтва про народження дитини;
в) заяву про згоду дитини вiком вiд 14 до 18 рокiв на набуття громадянства України;
г) довiдку про припинення громадянства України дитини або iнший документ, який пiдтверджує припинення громадянства України дитини.
55. Для оформлення поновлення у громадянствi України дитини разом з одним iз батькiв, який пiсля припинення громадянства України набув iноземне громадянство (пiдданство) або iноземнi громадянства (пiдданства) i повернувся в Україну на постiйне проживання (частина друга статтi 10 Закону), один iз батькiв порушує клопотання про це у своїй заявi i подає разом iз документами, передбаченими пунктом 53 цього Порядку, документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"г" пункту 54 цього Порядку.
Документи, що подаються для оформлення набуття громадянства України дитиною внаслiдок усиновлення
56. Для оформлення набуття громадянства України дитиною, яку усиновляють громадяни України (частина перша статтi 11 Закону), один з усиновителiв подає такi документи:
а) заяву про оформлення набуття громадянства України дитиною внаслiдок усиновлення;
б) двi фотокартки (розмiром 35 х 45 мм) дитини, якщо їй виповнилося 7 рокiв;
в) декларацiю про те, що дитина є iноземцем або особою без громадянства;
г) копiю рiшення суду або дипломатичного представництва чи консульської установи України про усиновлення дитини або рiшення органу держави, на територiї якої проживає дитина, про усиновлення дитини, яке визнається дiйсним в Українi;
д) копiю свiдоцтва про народження дитини;
е) заяву дитини вiком вiд 14 до 18 рокiв про згоду на набуття громадянства України;
є) копiї паспортiв громадян України або iнших передбачених статтею 5 Закону документiв, що пiдтверджують перебування усиновителiв дитини (одного усиновителя, якщо дитину усиновила одна особа) у громадянствi України.
57. Для оформлення набуття громадянства України дитиною, яку усиновляє подружжя, один з якого є громадянином України, а другий - особою без громадянства (частина перша статтi 11 Закону), один з усиновителiв подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"е" пункту 56 цього Порядку, а також:
а) копiю паспорта громадянина України або iншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що пiдтверджує перебування одного з усиновителiв дитини у громадянствi України;
б) копiю документа, який пiдтверджує, що другий з усиновителiв дитини є особою без громадянства;
в) копiю документа, який пiдтверджує факт перебування усиновителiв дитини у шлюбi на момент її усиновлення.
58. Для оформлення набуття громадянства України дитиною, яку усиновляє подружжя, один з якого є громадянином України, а другий - iноземцем (частина друга статтi 11 Закону), один з усиновителiв подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"е" пункту 56 цього Порядку, а також:
а) копiю паспорта громадянина України або iншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що пiдтверджує перебування одного з усиновителiв дитини у громадянствi України;
б) копiю документа, який пiдтверджує перебування другого з усиновителiв дитини у громадянствi iншої держави (держав);
в) копiю документа, який пiдтверджує факт перебування усиновителiв дитини у шлюбi на момент її усиновлення.
59. Для оформлення набуття громадянства України повнолiтньою особою, яка є особою без громадянства, постiйно проживає на територiї України i яку усиновляють громадяни України або подружжя, один з якого є громадянином України (частина третя статтi 11 Закону), особа подає:
а) заяву про оформлення набуття громадянства України внаслiдок усиновлення;
б) двi фотокартки (розмiром 35 х 45 мм);
в) декларацiю про вiдсутнiсть iноземного громадянства;
г) копiю рiшення суду про усиновлення особи;
д) копiю свiдоцтва про народження особи;
е) копiї паспортiв громадян України або iнших передбачених статтею 5 Закону документiв, що пiдтверджують перебування усиновителiв особи (одного усиновителя, якщо особу усиновила одна особа) у громадянствi України.
Документи, що подаються для оформлення набуття громадянства України внаслiдок установлення над дитиною опiки чи пiклування
60. Для оформлення набуття громадянства України дитиною, над якою встановлено опiку чи пiклування i опiкуном або пiклувальником призначено громадянина України (частина перша статтi 12 Закону), опiкун чи пiклувальник дитини подає:
а) заяву про оформлення набуття дитиною громадянства України внаслiдок установлення над нею опiки чи пiклування;
б) двi фотокартки (розмiром 35 х 45 мм) дитини, якщо їй виповнилося 7 рокiв;
в) копiю свiдоцтва про народження дитини;
г) декларацiю про те, що дитина є iноземцем або особою без громадянства;
д) копiю рiшення органу опiки i пiклування чи копiю рiшення суду про встановлення над дитиною опiки чи пiклування;
е) заяву дитини вiком вiд 14 до 18 рокiв про згоду на набуття громадянства України;
є) копiю паспорта громадянина України або iнших передбачених статтею 5 Закону документiв, що пiдтверджують перебування опiкуна чи пiклувальника дитини у громадянствi України.
61. Для оформлення набуття громадянства України дитиною, над якою встановлено опiку чи пiклування i опiкуном або пiклувальником призначено осiб, одна з яких є громадянином України, а друга - особою без громадянства (частина перша статтi 12 Закону), один з опiкунiв чи пiклувальникiв дитини подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"е" пункту 60 цього Порядку, а також:
а) копiю паспорта громадянина України або iншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що пiдтверджує перебування одного з опiкунiв чи пiклувальникiв дитини у громадянствi України;
б) копiю документа, який пiдтверджує, що другий з опiкунiв чи пiклувальникiв дитини є особою без громадянства.
62. Для оформлення набуття громадянства України дитиною, яка проживає на територiї України i над якою встановлено опiку чи пiклування i опiкуном чи пiклувальником призначено осiб, одна з яких є громадянином України, а друга - iноземцем, та у зв'язку з установленням опiки чи пiклування не набуває громадянства опiкуна чи пiклувальника, який є iноземцем (частина друга статтi 12 Закону), один з опiкунiв чи пiклувальникiв дитини подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"е" пункту 60 цього Порядку, а також:
а) копiю паспорта громадянина України або iншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що пiдтверджує перебування одного з опiкунiв чи пiклувальникiв дитини у громадянствi України;
б) копiю документа, який пiдтверджує перебування другого з опiкунiв чи пiклувальникiв дитини у громадянствi iншої держави (держав);
в) декларацiю про те, що дитина не набула iноземного громадянства у зв'язку з установленням над нею опiки чи пiклування;
г) документ, що пiдтверджує проживання дитини на територiї України.
63. Для оформлення набуття громадянства України дитиною, батьки якої померли, позбавленi батькiвських прав, визнанi безвiсно вiдсутнiми чи недiєздатними, оголошенi померлими або якщо батьки дитини, розлученої з сiм'єю, не знайденi та яка постiйно проживає в дитячому закладi чи закладi охорони здоров'я, адмiнiстрацiя яких виконує щодо неї функцiї опiкуна чи пiклувальника (частина третя статтi 12 Закону), адмiнiстрацiя цього закладу подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"г" , "е" пункту 60 цього Порядку, а також:
а) документ, який пiдтверджує, що дитина постiйно проживає в дитячому закладi чи закладi охорони здоров'я, адмiнiстрацiя яких виконує щодо неї функцiї опiкуна чи пiклувальника;
б) документ про те, що батьки дитини померли, позбавленi батькiвських прав, визнанi безвiсно вiдсутнiми чи недiєздатними, оголошенi померлими, або про те, що батьки дитини, розлученої з сiм'єю, не знайденi.
64. Для оформлення набуття громадянства України дитиною, батьки якої померли, позбавленi батькiвських прав, визнанi безвiсно вiдсутнiми чи недiєздатними, оголошенi померлими або якщо батьки дитини, розлученої з сiм'єю, не знайденi, та яка виховується в дитячому будинку сiмейного типу, прийомнiй сiм'ї, сiм'ї патронатного вихователя, якщо хоча б один iз батькiв-вихователiв або прийомних батькiв, або патронатних вихователiв є громадянином України (частина четверта статтi 12 Закону), один iз батькiв-вихователiв або прийомних батькiв, або патронатних вихователiв подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"г", "е" пункту 60 цього Порядку, а також:
а) документ, який пiдтверджує, що дитину передано на виховання в дитячий будинок сiмейного типу, прийомну сiм'ю, сiм'ю патронатного вихователя;
б) копiю паспорта громадянина України або iншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що пiдтверджує перебування одного з батькiв-вихователiв або прийомних батькiв, або патронатних вихователiв у громадянствi України;
в) документ про те, що батьки дитини померли або позбавленi батькiвських прав, визнанi безвiсно вiдсутнiми чи недiєздатними, оголошенi померлими, або про те, що батьки дитини, розлученої з сiм'єю, не знайденi.
Документи, що подаються для оформлення набуття громадянства України особою, визнаною судом недiєздатною, внаслiдок установлення над нею опiки громадянина України
65. Для оформлення набуття громадянства України особою, яка проживає в Українi на законних пiдставах, визнана судом недiєздатною, над якою встановлено опiку громадянина України (стаття 13 Закону), опiкун цiєї особи подає:
а) заяву про оформлення набуття особою, яка визнана судом недiєздатною, громадянства України внаслiдок встановлення над нею опiки громадянина України;
б) двi фотокартки (розмiром 35 х 45 мм) особи, яка визнана судом недiєздатною;
в) копiю рiшення суду про встановлення над особою, яка визнана судом недiєздатною, опiки;
г) копiю паспорта громадянина України або iншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що пiдтверджує перебування опiкуна особи, яка визнана судом недiєздатною, у громадянствi України;
д) документ, що пiдтверджує проживання особи, яка визнана судом недiєздатною та над якою встановлено опiку, на територiї України.
Документи, що подаються для оформлення набуття громадянства України дитиною у зв'язку з перебуванням у громадянствi України її батькiв чи одного з них
66. Для оформлення набуття громадянства України дитиною, яка є iноземцем або особою без громадянства та один iз батькiв якої є громадянином України, а другий - особою без громадянства (частина перша статтi 14 Закону), один iз батькiв дитини, який є громадянином України, подає:
а) заяву про оформлення набуття дитиною громадянства України у зв'язку з перебуванням у громадянствi України її батькiв чи одного з них;
б) двi фотокартки (розмiром 35 х 45 мм) дитини, якщо їй виповнилося 7 рокiв;
в) копiю свiдоцтва про народження дитини;
г) декларацiю про те, що дитина є iноземцем або особою без громадянства;
д) копiю паспорта громадянина України або iншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що пiдтверджує перебування одного з батькiв дитини у громадянствi України;
е) копiю документа про те, що другий iз батькiв дитини є особою без громадянства;
є) заяву дитини вiком вiд 14 до 18 рокiв про згоду на набуття громадянства України.
67. Для оформлення набуття громадянства України дитиною, яка є особою без громадянства та один iз батькiв якої є громадянином України, а другий - iноземцем (частина друга статтi 14 Закону), один iз батькiв дитини, який є громадянином України, подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"в", "д", "є" пункту 66 цього Порядку, а також:
а) декларацiю про те, що дитина є особою без громадянства;
б) копiю документа, який пiдтверджує перебування одного з батькiв дитини у громадянствi iншої держави (iнших держав).
68. Для оформлення набуття громадянства України дитиною, яка є iноземцем або особою без громадянства та батьки якої перебувають у громадянствi України (частина третя статтi 14 Закону), один iз батькiв дитини подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"г", "є" пункту 66 цього Порядку, а також копiї паспортiв громадян України або iнших передбачених статтею 5 Закону документiв, що пiдтверджують перебування обох батькiв дитини у громадянствi України.
69. Для оформлення набуття громадянства України дитиною, яка є iноземцем, один iз батькiв якої є громадянином України, а другий - iноземцем (частина четверта статтi 14 Закону), один iз батькiв дитини, який є громадянином України, подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"д", "є" пункту 66 цього Порядку, а також копiю документа, який пiдтверджує перебування одного з батькiв дитини у громадянствi iншої держави (держав).
Документи, що подаються для оформлення набуття громадянства України внаслiдок визнання батькiвства чи материнства або встановлення факту батькiвства чи материнства
70. Для оформлення набуття громадянства України дитиною, мати якої є iноземкою або особою без громадянства, а батьком визнано громадянина України (частина перша статтi 15 Закону), один iз батькiв або iнший законний представник дитини подає такi документи:
а) заяву про оформлення набуття дитиною громадянства України внаслiдок визнання батькiвства;
б) двi фотокартки (розмiром 35 х 45 мм) дитини, якщо їй виповнилося 7 рокiв;
в) копiю свiдоцтва про народження дитини;
г) копiю паспорта громадянина України або iншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що пiдтверджує перебування батька дитини у громадянствi України. Якщо документи для оформлення набуття громадянства України дитиною внаслiдок визнання батькiвства подає мати або iнший законний представник дитини, якi не мають можливостi одержати копiю документа, що пiдтверджує перебування батька дитини у громадянствi України, ними може бути подано декларацiю про належнiсть батька дитини до громадянства України;
д) копiю рiшення суду про визнання батькiвства;
е) копiю документа, який пiдтверджує, що мати дитини є iноземкою або особою без громадянства;
є) заяву дитини вiком вiд 14 до 18 рокiв про згоду на набуття громадянства України.
71. Для оформлення набуття громадянства України дитиною, батько якої є iноземцем або особою без громадянства, а матiр'ю визнано громадянку України (частина друга статтi 15 Закону), один iз батькiв або iнший законний представник дитини подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"в", "є" пункту 70 Порядку, а також:
а) копiю паспорта громадянина України або iншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що пiдтверджує перебування матерi дитини у громадянствi України. Якщо документи для оформлення набуття громадянства України дитиною внаслiдок визнання батькiвства подає батько або iнший законний представник дитини, який не має можливостi одержати копiю документа, що пiдтверджує перебування матерi дитини у громадянствi України, ним може бути подано декларацiю про належнiсть матерi дитини до громадянства України;
б) копiю рiшення суду про визнання материнства;
в) копiю документа, який пiдтверджує, що батько дитини є iноземцем або особою без громадянства.
72. Для оформлення набуття громадянства України дитиною, мати якої є iноземкою або особою без громадянства, якщо встановлено факт батькiвства дитини, батько якої перебував у громадянствi України (частина третя статтi 15 Закону), мати або iнший законний представник дитини подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"в", "е", "є" пункту 70 цього Порядку, а також:
а) довiдку органу внутрiшнiх справ про те, що батько дитини перебував у громадянствi України, а в разi неможливостi одержати таку довiдку - декларацiю про належнiсть батька дитини до громадянства України;
б) копiю рiшення суду про встановлення факту батькiвства.
73. Для оформлення набуття громадянства України дитиною, батько якої є iноземцем або особою без громадянства, якщо встановлено факт материнства дитини, мати якої перебувала у громадянствi України (частина четверта статтi 15 Закону), батько або iнший законний представник дитини подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"в", "є" пункту 70 цього Порядку, а також:
а) довiдку органу внутрiшнiх справ про те, що мати дитини перебувала у громадянствi України, а в разi неможливостi одержати таку довiдку - декларацiю про належнiсть матерi дитини до громадянства України;
б) копiю рiшення суду про встановлення факту материнства;
в) копiю документа, який пiдтверджує, що батько дитини є iноземцем або особою без громадянства.
74. Для оформлення набуття громадянства України повнолiтньою особою, яка є особою без громадянства або iноземцем, мати якої є iноземкою або особою без громадянства, а батьком пiсля досягнення дитиною повнолiття визнано громадянина України (частини п'ята та шоста статтi 15 Закону), особа подає такi документи:
а) заяву про набуття громадянства України внаслiдок визнання батькiвства;
б) двi фотокартки (розмiром 35 х 45 мм);
в) копiю свiдоцтва про народження особи;
г) копiю паспорта громадянина України або iншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що пiдтверджує перебування батька особи у громадянствi України. Якщо немає можливостi одержати копiю документа, що пiдтверджує перебування батька особи у громадянствi України, може бути подано декларацiю про належнiсть її батька до громадянства України;
д) копiю рiшення суду про визнання батькiвства;
е) копiю документа, який пiдтверджує, що мати особи є iноземкою або особою без громадянства;
є) один iз таких документiв:
- декларацiю про вiдсутнiсть iноземного громадянства - для осiб без громадянства;
- зобов'язання припинити iноземне громадянство - для iноземцiв. Iноземець, який перебуває у громадянствi (пiдданствi) кiлькох держав, подає зобов'язання припинити громадянство всiх цих держав. Подання зобов'язання припинити iноземне громадянство не вимагається вiд громадян (пiдданих) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (пiдданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства iншої держави, або якщо мiжнароднi договори України з iншими державами, громадянами яких є iноземцi, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;
- декларацiю про вiдмову особи, якiй надано статус бiженця в Українi чи притулок в Українi, вiд iноземного громадянства разом iз документом, що пiдтверджує надання особi статусу бiженця в Українi чи притулку в Українi, - для iноземцiв, яким надано статус бiженця в Українi чи притулок в Українi;
- заяву про змiну громадянства - для iноземцiв, якi є громадянами держав, мiжнароднi договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України.
75. Для оформлення набуття громадянства України повнолiтньою особою, яка є особою без громадянства або iноземцем, батько якої є iноземцем або особою без громадянства, а матiр'ю пiсля досягнення дитиною повнолiття визнано громадянку України (частини п'ята та шоста статтi 15 Закону), особа подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"в", "є" пункту 74 цього Порядку, а також:
а) копiю паспорта громадянина України або iншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що пiдтверджує перебування матерi особи у громадянствi України. Якщо немає можливостi одержати копiю документа, що пiдтверджує перебування матерi особи у громадянствi України, може бути подано декларацiю про належнiсть матерi особи до громадянства України;
б) копiю рiшення суду про визнання материнства;
в) копiю документа, який пiдтверджує, що батько особи є iноземцем або особою без громадянства.
76. Для оформлення набуття громадянства України повнолiтньою особою, яка є особою без громадянства або iноземцем, мати якої є iноземкою або особою без громадянства, якщо пiсля досягнення дитиною повнолiття встановлено факт батькiвства особи, батько якої перебував у громадянствi України (частини п'ята та шоста статтi 15 Закону), особа подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"в", "є" пункту 74 цього Порядку, а також:
а) довiдку органу внутрiшнiх справ про те, що батько особи перебував у громадянствi України, а в разi неможливостi одержати таку довiдку - декларацiю про належнiсть батька особи до громадянства України;
б) копiю рiшення суду про встановлення факту батькiвства;
в) копiю документа, який пiдтверджує, що мати особи є iноземкою або особою без громадянства.
77. Для оформлення набуття громадянства України повнолiтньою особою, яка є особою без громадянства або iноземцем, батько якої є iноземцем або особою без громадянства, якщо пiсля досягнення дитиною повнолiття встановлено факт материнства особи, мати якої перебувала у громадянствi України (частини п'ята i шоста статтi 15 Закону), особа подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"в", "є" пункту 74 цього Порядку, а також:
а) довiдку органу внутрiшнiх справ про те, що мати особи перебувала у громадянствi України, а в разi неможливостi одержати таку довiдку - декларацiю про належнiсть матерi особи до громадянства України;
б) копiю рiшення суду про встановлення факту материнства;
в) копiю документа, який пiдтверджує, що батько особи є iноземцем або особою без громадянства.
Документи, що подаються для виходу з громадянства України
78. Для виходу з громадянства України громадянин України, який вiдповiдно до чинного законодавства України є таким, що постiйно проживає за кордоном (частина перша статтi 18 Закону), подає такi документи:
а) заяву про вихiд з громадянства України (в двох примiрниках);
б) двi фотокартки (розмiром 35 х 45 мм);
в) копiю паспорта громадянина України для виїзду за кордон з вiдмiткою про виїзд на постiйне проживання за кордон або копiю паспорта громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року з вiдмiткою про виписку з територiї України. У разi якщо у заявника вiдсутнiй один iз документiв, що зазначенi у цьому пiдпунктi, або iнший з документiв, перелiчених у статтi 5 Закону, на пiдтвердження факту перебування у громадянствi України та факту постiйного проживання за кордоном подаються вiдповiднi довiдки, що виданi органом внутрiшнiх справ України або дипломатичним представництвом чи консульською установою України;
г) один iз таких документiв:
- документ, який свiдчить, що заявник набув громадянства iншої держави (держав);
- документ, виданий уповноваженим органом iншої держави про те, що громадянин України набуде громадянства iншої держави, якщо вийде з громадянства України.
79. Для виходу з громадянства України дитини, яка виїхала разом iз батьками на постiйне проживання за кордон та разом iз батьками виходить iз громадянства України (частина друга статтi 18 Закону), один iз її батькiв порушує у заявi про свiй вихiд iз громадянства України клопотання про вихiд дитини з громадянства України, а також подає разом iз документами, передбаченими пунктом 78 цього Порядку:
а) копiю свiдоцтва про народження дитини;
б) копiю документа, який пiдтверджує перебування дитини у громадянствi України;
в) один iз таких документiв:
- документ, який свiдчить, що дитина набула громадянства iншої держави (держав);
- документ, виданий уповноваженим органом iншої держави про те, що дитина набуде громадянства iншої держави, якщо вийде з громадянства України. Такий документ не вимагається, якщо законодавство держави, громадянство якої набуває дитина, передбачає набуття громадянства цiєї держави дитиною внаслiдок набуття громадянства її батьками чи одним iз них;
г) заяву дитини вiком вiд 14 до 18 рокiв про згоду на вихiд iз громадянства України;
д) документ, що пiдтверджує виїзд дитини на постiйне проживання за кордон.
80. Для виходу з громадянства України дитини, яка виїхала разом з одним iз батькiв на постiйне проживання за кордон та разом з ним виходить iз громадянства України, а другий iз батькiв якої залишається громадянином України або є iноземцем чи особою без громадянства (частини третя i четверта статтi 18 Закону), той iз батькiв дитини, який виходить iз громадянства України, порушує в заявi про свiй вихiд iз громадянства України клопотання про вихiд дитини з громадянства України та подає разом iз документами, передбаченими пунктом 78 цього Порядку, документи, передбаченi пунктом 79 цього Порядку.
81. Для виходу з громадянства України дитини, яка виїхала на постiйне проживання за кордон i батьки якої вийшли з громадянства України (частина п'ята статтi 18 Закону), один iз батькiв дитини подає такi документи:
а) заяву про вихiд дитини з громадянства України (в двох примiрниках);
б) три фотокартки (розмiром 35 х 45 мм) дитини, якщо їй виповнилося 7 рокiв;
в) копiю свiдоцтва про народження дитини;
г) копiю документа, що пiдтверджує перебування дитини у громадянствi України;
д) один iз таких документiв:
- документ, який свiдчить, що дитина набула громадянства iншої держави (держав);
- документ, виданий уповноваженим органом iншої держави, про те, що дитина набуде громадянства iншої держави, якщо вийде з громадянства України;
е) заяву дитини вiком вiд 14 до 18 рокiв про згоду на вихiд iз громадянства України;
є) документ, що пiдтверджує виїзд дитини на постiйне проживання за кордон;
ж) документи, якi пiдтверджують, що батьки дитини вийшли з громадянства України.
82. Для виходу з громадянства України дитини, яка виїхала на постiйне проживання за кордон з одним iз батькiв, який вийшов iз громадянства України, а другий iз батькiв якої є громадянином України, iноземцем чи особою без громадянства (частини шоста i сьома статтi 18 Закону), той iз батькiв дитини, який вийшов iз громадянства України, подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"є" пункту 81 цього Порядку, а також документ, який пiдтверджує, що один iз батькiв дитини вийшов iз громадянства України.
83. Для виходу з громадянства України дитини, яка вiдповiдно до чинного законодавства України вважається такою, що постiйно проживає за кордоном (частина восьма статтi 18 Закону), один iз батькiв дитини подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"е" пункту 81 цього Порядку, а також документ, який пiдтверджує, що дитина вiдповiдно до чинного законодавства України вважається такою, що постiйно проживає за кордоном.
84. Для виходу з громадянства України дитини, яка набула громадянство України за народженням, якщо на момент її народження батьки або хоча б один iз них були iноземцями чи особами без громадянства (частина дев'ята статтi 18 Закону), один iз батькiв дитини подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"е" пункту 81 цього Порядку, а також документ, який пiдтверджує, що на момент народження дитини батьки або хоча б один iз них були iноземцями або особами без громадянства.
85. Для виходу з громадянства України дитини, яка усиновлена подружжям, один з якого є громадянином України, а другий - iноземцем (частина десята статтi 18 Закону), той з усиновителiв дитини, який є iноземцем, подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"е" пункту 81 цього Порядку, а також:
а) документ, що пiдтверджує перебування одного з усиновителiв дитини у громадянствi iншої держави (держав);
б) копiю паспорта громадянина України або iншого передбаченого статтею 5 Закону документа, що пiдтверджує перебування другого з усиновителiв дитини у громадянствi України;
в) копiю рiшення суду або дипломатичного представництва чи консульської установи України про усиновлення дитини або рiшення органу держави, на територiї якої проживає дитина, про усиновлення дитини, яке визнається дiйсним в Українi;
г) документ, що засвiдчує шлюбнi вiдносини мiж усиновителями дитини на момент її усиновлення.
86. Для оформлення виходу з громадянства України дитини, яку усиновлено iноземцями або особами без громадянства (частина одинадцята статтi 18 Закону), один з усиновителiв подає документи, передбаченi пiдпунктами "а"-"е" пункту 81 цього Порядку, а також:
а) копiї документiв, якi пiдтверджують, що усиновителi дитини є iноземцями або особами без громадянства;
б) копiю рiшення суду або дипломатичного представництва чи консульської установи України про усиновлення дитини або рiшення органу держави, на територiї якої проживає дитина, про усиновлення дитини, яке визнається дiйсним в Українi.
III. Документи, що подаються для припинення громадянства України внаслiдок його втрати, а також для скасування рiшень про оформлення набуття громадянства України
87. Для припинення громадянства України внаслiдок його втрати органи внутрiшнiх справ, дипломатичнi представництва чи консульськi установи України готують та подають:
а) подання про втрату громадянства України;
б) документ, що пiдтверджує перебування особи у громадянствi України;
в) один iз таких документiв:
- документ, що пiдтверджує добровiльне набуття громадянином України громадянства iншої держави, разом iз документом, який пiдтверджує, що на момент такого набуття громадянин України досяг повнолiття (у випадку, передбаченому пунктом 1 частини першої статтi 19 Закону;
- документ, який пiдтверджує, що особа набула громадянство України на пiдставi статтi 9 Закону внаслiдок обману, свiдомого подання неправдивих вiдомостей або фальшивих документiв (довiдка органу внутрiшнiх справ, дипломатичного представництва чи консульської установи про те, що iноземець, який подав зобов'язання припинити iноземне громадянство вiдповiдно до абзацу першого пункту 2 частини другої статтi 9 Закону, не подав документ про припинення цього громадянства, виданий уповноваженим органом вiдповiдної держави, до уповноваженого органу України протягом двох рокiв з моменту прийняття його до громадянства України, а незалежнi вiд особи причини неотримання документа про припинення iноземного громадянства не iснують; iнформацiя органу внутрiшнiх справ України про те, що iноземець, який подав декларацiю про вiдмову вiд iноземного громадянства, не повернув паспорт iноземної держави до уповноважених органiв цiєї держави; iнформацiя про те, що на момент прийняття до громадянства України iснували пiдстави, за наявностi яких особа не приймається до громадянства України; iнформацiя про iншi неправдивi вiдомостi та фальшивi документи, якi були поданi на пiдтвердження виконання умов прийняття до громадянства України);
- документ, який пiдтверджує, що громадянин України добровiльно вступив на вiйськову службу iншої держави, яка вiдповiдно до законодавства цiєї держави не є загальним вiйськовим обов'язком чи альтернативною (невiйськовою) службою;
г) документ, який пiдтверджує, що громадянин України внаслiдок втрати громадянства України не стане особою без громадянства. Такий документ не вимагається в тому випадку, коли оформлення документiв про припинення громадянства України внаслiдок втрати здiйснюється вiдповiдно до положень пункту 2 частини першої статтi 19 Закону.
88. Для скасування рiшень про оформлення набуття громадянства України вiдповiдно до статтi 21 Закону органами внутрiшнiх справ, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України готуються такi документи:
а) подання про скасування рiшення про оформлення набуття громадянства України;
б) документи, якi пiдтверджують, що особа набула громадянство України за територiальним походженням (стаття 8 Закону) або була поновлена у громадянствi України (стаття 10 Закону) шляхом обману, внаслiдок подання свiдомо неправдивих вiдомостей або фальшивих документiв, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявностi якого особа не може набути громадянства України (довiдка органу внутрiшнiх справ, дипломатичного представництва чи консульської установи про те, що iноземець, який подав зобов'язання припинити iноземне громадянство, не подав документ про припинення цього громадянства, виданий уповноваженим органом вiдповiдної держави, до уповноваженого органу України протягом двох рокiв з моменту реєстрацiї його громадянином України, а незалежнi вiд особи причини неотримання документа про припинення iноземного громадянства не iснують (частина п'ята статтi 8 та частина друга статтi 10 Закону); iнформацiя органу внутрiшнiх справ України про те, що iноземець, який подав декларацiю про вiдмову вiд iноземного громадянства, не повернув паспорт iноземної держави до уповноважених органiв цiєї держави (частина восьма статтi 8 та частина сьома статтi 10); iнформацiя про те, що на момент реєстрацiї громадянином України iснували пiдстави, за наявностi яких особа не поновлюється у громадянствi України (частини перша та друга статтi 10 з урахуванням частини п'ятої статтi 9 Закону; частина п'ята статтi 10 Закону); iнформацiя про iншi неправдивi вiдомостi та фальшивi документи, якi були поданi для набуття громадянства України вiдповiдно до статей 8 та 10 Закону, або iнформацiя про приховування будь-якого суттєвого факту, за наявностi якого особа не може набути громадянство України вiдповiдно до статей 8 та 10 Закону.
IV. Порядок провадження за заявами i поданнями з питань громадянства
Порядок провадження за заявами про встановлення або оформлення належностi до громадянства України
89. Районне, районне у мiстi, мiське управлiння або вiддiл Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, до якого подано документи щодо встановлення або оформлення належностi до громадянства України, перевiряє вiдповiднiсть оформлення поданих документiв вимогам законодавства України.
Якщо пiд час перевiрки буде встановлено, що поданi заявником документи не оформленi вiдповiдно до вимог законодавства України, районне, районне у мiстi, мiське управлiння або вiддiл Мiнiстерства внутрiшнiх справ України не пiзнiш як у двотижневий строк з дня надходження документiв повертає їх заявниковi для усунення недолiкiв. Якщо заявник у двомiсячний строк з дня повернення йому документiв не усуває недолiки та не подає документи повторно, начальник районного, районного у мiстi, мiського управлiння або вiддiлу Мiнiстерства внутрiшнiх справ України приймає рiшення про припинення провадження за цiєю заявою.
Поданi заявником належно оформленi документи не пiзнiш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до головного управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi.
90. Головне управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi перевiряє вiдповiднiсть оформлення документiв щодо встановлення або оформлення належностi до громадянства України вимогам законодавства України та пiдтвердження ними наявностi фактiв, з якими Закону пов'язує належнiсть особи до громадянства України.
Якщо пiд час перевiрки буде встановлено, що поданi заявником документи не оформленi вiдповiдно до вимог законодавства України, зазначенi документи повертаються до районного, районного у мiстi, мiського управлiння або вiддiлу Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, до якого документи були поданi заявником. Районне, районне у мiстi, мiське управлiння або вiддiл Мiнiстерства внутрiшнiх справ України не пiзнiш як у тижневий строк з дня повернення документiв надсилає їх заявниковi для усунення недолiкiв. Якщо заявник у двомiсячний строк з дня повернення йому документiв не усуває недолiки та не подає документи повторно, начальник районного, районного у мiстi, мiського управлiння або вiддiлу Мiнiстерства внутрiшнiх справ України приймає рiшення про припинення провадження за цiєю заявою.
Якщо документи оформленi належним чином i пiдтверджують наявнiсть фактiв, з якими Закон пов'язує належнiсть особи до громадянства України, начальник головного управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi або його заступник приймає рiшення про встановлення або оформлення належностi особи до громадянства України.
Якщо пiд час перевiрки буде встановлено, що поданi заявником документи не пiдтверджують наявнiсть фактiв, з якими Закон пов'язує належнiсть особи до громадянства України, начальник головного управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi або його заступник приймає вмотивоване рiшення про вiдмову в задоволеннi клопотання про встановлення або оформлення належностi особи до громадянства України.
Рiшення про встановлення або оформлення належностi особи до громадянства України або про вiдмову в задоволеннi клопотання про встановлення або оформлення належностi особи до громадянства України не пiзнiш як у двотижневий строк з дня надходження документiв надсилається до районного, районного у мiстi, мiського управлiння або вiддiлу Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, до якого документи були поданi заявником.
Районне, районне у мiстi, мiське управлiння або вiддiл Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, до якого документи були поданi заявником, не пiзнiш як у тижневий строк з дня надходження вiдповiдного рiшення повiдомляє про нього заявника у письмовiй формi. У разi прийняття рiшення про вiдмову в задоволеннi клопотання про встановлення або оформлення належностi особи до громадянства України заявниковi у письмовiй формi повiдомляються причини вiдмови.
91. Дипломатичне представництво чи консульська установа України, до якої подано документи про встановлення або оформлення належностi до громадянства України, перевiряє вiдповiднiсть оформлення поданих документiв вимогам законодавства України та пiдтвердження ними наявностi фактiв, з якими Закон пов'язує належнiсть особи до громадянства України.
Якщо пiд час перевiрки буде встановлено, що поданi заявником документи не оформленi вiдповiдно до вимог законодавства України, дипломатичне представництво чи консульська установа України не пiзнiш як у мiсячний строк з дня надходження документiв повертає їх заявниковi для усунення недолiкiв. Якщо заявник у двомiсячний строк з дня повернення йому документiв не усуває недолiки та не подає документи повторно, керiвник дипломатичного представництва чи консульської установи України або його заступник приймає рiшення про припинення провадження за цiєю заявою.
Якщо документи оформленi належним чином i пiдтверджують наявнiсть фактiв, з якими Закон пов'язує належнiсть особи до громадянства України, керiвник дипломатичного представництва чи консульської установи України або його заступник не пiзнiш як у мiсячний строк з дня надходження документiв приймає рiшення про встановлення або оформлення належностi особи до громадянства України та повiдомляє про це заявниковi у письмовiй формi.
Якщо пiд час перевiрки буде встановлено, що поданi заявником документи не пiдтверджують наявнiсть фактiв, з якими Закон пов'язує належнiсть особи до громадянства України, керiвник дипломатичного представництва чи консульської установи України або його заступник не пiзнiш як у мiсячний строк з дня надходження документiв приймає вмотивоване рiшення про вiдмову в задоволеннi клопотання про встановлення належностi особи до громадянства України та повiдомляє про це заявниковi у письмовiй формi iз зазначенням причин вiдмови.
У разi звернення особи, яка перебуває за кордоном, iз заявою про перевiрку належностi до громадянства України дипломатичне представництво чи консульська установа України здiйснює таку перевiрку за своїми облiками або надсилає вiдповiдний запит до органiв внутрiшнiх справ України.
Порядок провадження за заявами i поданнями з питань громадянства України, рiшення за якими приймаються органами внутрiшнiх справ
92. Органи внутрiшнiх справ приймають рiшення про оформлення набуття громадянства України:
за народженням;
за територiальним походженням;
внаслiдок поновлення у громадянствi;
внаслiдок усиновлення;
внаслiдок встановлення над дитиною опiки чи пiклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров'я, в дитячий будинок сiмейного типу чи прийомну сiм'ю або передачi на виховання в сiм'ю патронатного вихователя;
внаслiдок встановлення над особою, визнаною судом недiєздатною, опiки;
у зв'язку з перебуванням у громадянствi України одного чи обох батькiв дитини;
внаслiдок визнання батькiвства чи материнства або встановлення факту батькiвства чи материнства;
за iншими пiдставами, передбаченими мiжнародними договорами України.
До повноважень органiв внутрiшнiх справ також належить скасування прийнятих ними рiшень про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 Закону.
93. Районне, районне у мiстi, мiське управлiння або вiддiл Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, до якого подано документи щодо оформлення набуття громадянства України, перевiряє вiдповiднiсть оформлення поданих документiв вимогам законодавства України. Районне, районне у мiстi, мiське управлiння або вiддiл Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, до якого подано документи про оформлення набуття громадянства України знайдою, також одержує вiд вiдповiдного органу реєстрацiї актiв громадянського стану копiю запису акта громадянського стану, який пiдтверджує, що новонароджену дитину знайдено на територiї України i батьки її невiдомi.
Якщо пiд час перевiрки буде встановлено, що поданi заявником документи не оформленi вiдповiдно до вимог законодавства України, районне, районне у мiстi, мiське управлiння або вiддiл Мiнiстерства внутрiшнiх справ України не пiзнiш як у двотижневий строк з дня надходження документiв повертає їх заявниковi для усунення недолiкiв. Якщо заявник у двомiсячний строк з дня повернення йому документiв не усуває недолiки та не подає документи повторно, начальник районного, районного у мiстi, мiського управлiння або вiддiлу Мiнiстерства внутрiшнiх справ України приймає рiшення про припинення провадження за цiєю заявою.
Поданi заявником належно оформленi документи не пiзнiш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до головного управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi.
94. Головне управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi перевiряє вiдповiднiсть оформлення документiв з питань громадянства вимогам законодавства України та пiдтвердження ними наявностi фактiв, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України.
Якщо пiд час перевiрки буде встановлено, що поданi заявником документи не оформленi вiдповiдно до вимог законодавства України, зазначенi документи повертаються до районного, районного у мiстi, мiського управлiння або вiддiлу Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, до якого документи були поданi заявником. Районне, районне у мiстi, мiське управлiння або вiддiл Мiнiстерства внутрiшнiх справ України не пiзнiш як у тижневий строк з дня повернення документiв надсилає їх заявниковi для усунення недолiкiв. Якщо заявник у двомiсячний строк з дня повернення йому документiв не усуває недолiки та не подає документи повторно, начальник районного, районного у мiстi, мiського управлiння або вiддiлу Мiнiстерства внутрiшнiх справ України приймає рiшення про припинення провадження за цiєю заявою.
Пiд час перевiрки документiв щодо поновлення особи у громадянствi України, крiм перевiрки вiдповiдностi оформлення документiв з питань громадянства вимогам законодавства України та пiдтвердження ними наявностi фактiв, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України, головне управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi також перевiряє у межах своєї компетенцiї вiдсутнiсть передбачених Законом пiдстав, за наявностi яких поновлення у громадянствi України не допускається.
Документи щодо поновлення особи у громадянствi України надсилаються до органiв Служби безпеки України, якi у межах своєї компетенцiї перевiряють вiдсутнiсть передбачених Законом пiдстав, за наявностi яких поновлення у громадянствi України не допускається. Про результати перевiрки органи Служби безпеки України повiдомляють головне управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi не пiзнiше як у двомiсячний строк з дня одержання документiв.
Якщо документи оформленi належним чином i пiдтверджують наявнiсть фактiв, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України, а стосовно поновлення особи у громадянствi України також вiдсутнi передбаченi Законом пiдстави, за наявностi яких поновлення у громадянствi України не допускається, начальник головного управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi або його заступник приймає рiшення про оформлення набуття особою громадянства України.
Якщо пiд час перевiрки буде встановлено, що поданi заявником документи не пiдтверджують наявнiсть фактiв, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України, або стосовно поновлення особи у громадянствi України також будуть встановленi передбаченi Законом пiдстави, за наявностi яких поновлення у громадянствi України не допускається, начальник головного управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi або його заступник приймає вмотивоване рiшення про вiдмову у задоволеннi клопотання про оформлення набуття особою громадянства України.
95. Рiшення про оформлення набуття особою громадянства України або про вiдмову у задоволеннi клопотання про оформлення набуття особою громадянства України не пiзнiш як у тримiсячний строк з дня надходження документiв надсилається до районного, районного у мiстi, мiського управлiння або вiддiлу Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, до якого документи були поданi заявником.
Районне, районне у мiстi, мiське управлiння або вiддiл Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, до якого документи були поданi заявником, не пiзнiш як у тижневий строк з дня надходження вiдповiдного рiшення повiдомляє про нього заявника у письмовiй формi. У разi прийняття рiшення про вiдмову у задоволеннi клопотання про оформлення набуття особою громадянства України заявниковi у письмовiй формi повiдомляються причини вiдмови.
96. Подання про скасування рiшення про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 Закону, стосовно особи, яка проживає в Українi, готується районним, районним у мiстi, мiським управлiнням або вiддiлом Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, до якого цiєю особою подавалися документи щодо оформлення набуття громадянства України.
Подання про скасування рiшення про оформлення набуття громадянства України разом iз документами, передбаченими пiдпунктом "б" пункту 88 цього Порядку, надсилається до головного управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi.
97. Рiшення про оформлення набуття громадянства України скасовується начальником головного управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi або його заступником.
Повiдомлення про скасування рiшення про оформлення набуття громадянства України у тижневий строк надсилається до районного, районного у мiстi, мiського управлiння або вiддiлу Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, яким було внесено подання про скасування рiшення про оформлення набуття громадянства України.
Районне, районне у мiстi, мiське управлiння або вiддiл Мiнiстерства внутрiшнiх справ України не пiзнiш як у тижневий строк з дня одержання повiдомлення про скасування рiшення про оформлення набуття громадянства України повiдомляє про це вiдповiдну особу у письмовiй формi iз зазначенням причин скасування такого рiшення.
Порядок провадження за заявами i поданнями з питань громадянства України, рiшення за якими приймаються дипломатичними представництвами та консульськими установами України
98. Дипломатичнi представництва та консульськi установи України приймають рiшення про оформлення набуття громадянства України:
за народженням;
за територiальним походженням;
внаслiдок поновлення у громадянствi;
внаслiдок усиновлення;
внаслiдок встановлення над дитиною опiки чи пiклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров'я, в дитячий будинок сiмейного типу чи прийомну сiм'ю або передачi на виховання в сiм'ю патронатного вихователя;
внаслiдок встановлення над особою, визнаною судом недiєздатною, опiки;
у зв'язку з перебуванням у громадянствi України одного чи обох батькiв дитини;
внаслiдок визнання батькiвства чи материнства або встановлення факту батькiвства чи материнства;
з iнших пiдстав, передбачених мiжнародними договорами України.
До повноважень дипломатичних представництв та консульських установ України також належить скасування рiшень про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 Закону.
99. Дипломатичне представництво чи консульська установа України, до якої подано документи щодо оформлення набуття особою громадянства України, перевiряє вiдповiднiсть їх оформлення вимогам законодавства України та пiдтвердження ними наявностi фактiв, з якими Закон пов'язує належнiсть особи до громадянства України.
Якщо пiд час перевiрки буде встановлено, що поданi заявником документи не оформленi вiдповiдно до вимог законодавства України, дипломатичне представництво чи консульська установа України не пiзнiш як у мiсячний строк з дня надходження документiв повертає їх заявниковi для усунення недолiкiв. Якщо заявник у двомiсячний строк з дня повернення йому документiв не усуває недолiки та не подає документи повторно, керiвник дипломатичного представництва чи консульської установи України або його заступник приймає рiшення про припинення провадження за цiєю заявою.
Документи щодо поновлення у громадянствi України дипломатичне представництво чи консульська установа України надсилає через Мiнiстерство закордонних справ України до Мiнiстерства внутрiшнiх справ України та Служби безпеки України для перевiрки вiдсутностi передбачених Законом пiдстав, за наявностi яких поновлення у громадянствi України не допускається. Про результати перевiрки Мiнiстерство внутрiшнiх справ України та Служба безпеки України повiдомляють через Мiнiстерство закордонних справ України дипломатичне представництво чи консульську установу України не пiзнiш як у двомiсячний строк з дня одержання документiв.
Якщо документи оформленi належним чином i пiдтверджують наявнiсть фактiв, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України, а стосовно поновлення особи у громадянствi України також вiдсутнi передбаченi Законом пiдстави, за наявностi яких поновлення у громадянствi України не допускається, керiвник дипломатичного представництва чи консульської установи України або його заступник приймає рiшення про оформлення набуття особою громадянства України. Про прийняте рiшення заявниковi повiдомляється у письмовiй формi не пiзнiш як у тижневий строк з дня прийняття рiшення.
Якщо пiд час перевiрки буде встановлено, що поданi заявником документи не пiдтверджують наявнiсть фактiв, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України, або стосовно поновлення особи у громадянствi України також будуть встановленi передбаченi Законом пiдстави, за наявностi яких поновлення у громадянствi України не допускається, керiвник дипломатичного представництва чи консульської установи України або його заступник приймає вмотивоване рiшення про вiдмову у задоволеннi клопотання про оформлення набуття особою громадянства України та повiдомляє про це заявниковi у письмовiй формi iз зазначенням причин вiдмови не пiзнiш як у тижневий строк з дня прийняття рiшення.
Рiшення про оформлення набуття особою громадянства України або про вiдмову у задоволеннi клопотання про оформлення набуття особою громадянства України приймається не пiзнiш як у мiсячний строк з дня надходження документiв.
Рiшення стосовно поновлення у громадянствi України приймається не пiзнiш як у шестимiсячний строк з дня надходження документiв.
100. Рiшення про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 Закону, особою, яка постiйно проживає за кордоном, скасовується керiвником дипломатичного представництва чи консульської установи України за мiсцем постiйного проживання особи або його заступником.
Скасування рiшення про оформлення набуття громадянства України здiйснюється на пiдставi пiдготовленого дипломатичним представництвом чи консульською установою України подання про скасування рiшення про оформлення набуття громадянства України та документiв, передбачених пiдпунктом "б" пункту 88 цього Порядку.
Дипломатичне представництво чи консульська установа України не пiзнiш як у тижневий строк з дня скасування рiшення про оформлення набуття громадянства України повiдомляє про це вiдповiдну особу у письмовiй формi iз зазначенням причин скасування такого рiшення.
Порядок розгляду органами внутрiшнiх справ заяв i подань з питань громадянства України, рiшення за якими приймає Президент України
101. Районне, районне у мiстi, мiське управлiння або вiддiл Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, до якого подано документи щодо прийняття особи до громадянства України або виходу неповнолiтньої особи з громадянства України, перевiряє вiдповiднiсть оформлення поданих документiв вимогам законодавства України.
Якщо пiд час перевiрки буде встановлено, що поданi заявником документи не оформленi вiдповiдно до вимог законодавства України, районне, районне у мiстi, мiське управлiння або вiддiл Мiнiстерства внутрiшнiх справ України не пiзнiш як у двотижневий строк з дня надходження документiв повертає їх заявниковi для усунення недолiкiв. Якщо заявник у двомiсячний строк з дня повернення йому документiв не усуває недолiки та не подає документи повторно, начальник районного, районного у мiстi, мiського управлiння або вiддiлу Мiнiстерства внутрiшнiх справ України приймає рiшення про припинення провадження за цiєю заявою.
Поданi заявником належно оформленi документи не пiзнiш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до головного управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi.
102. Головне управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi, до якого подано документи, перевiряє:
вiдповiднiсть оформлення поданих документiв вимогам законодавства України;
пiдтвердження документами виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України;
вiдсутнiсть пiдстав, за наявностi яких прийняття до громадянства України або вихiд з громадянства України не допускається.
Якщо пiд час перевiрки буде встановлено, що поданi заявником документи не оформленi вiдповiдно до вимог законодавства України, зазначенi документи не пiзнiш як у двотижневий строк з дня їх надходження повертаються до районного, районного у мiстi, мiського управлiння або вiддiлу Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, до якого документи були поданi заявником. Районне, районне у мiстi, мiське управлiння або вiддiл Мiнiстерства внутрiшнiх справ України не пiзнiш як у тижневий строк з дня повернення документiв надсилає їх заявниковi для усунення недолiкiв. Якщо заявник у двомiсячний строк з дня повернення йому документiв не усуває недолiки та не подає документи повторно, начальник районного, районного у мiстi, мiського управлiння або вiддiлу Мiнiстерства внутрiшнiх справ України приймає рiшення про припинення провадження за цiєю заявою.
Головне управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi надсилає поданi документи до органiв Служби безпеки України, якi у межах своєї компетенцiї перевiряють вiдсутнiсть пiдстав, за наявностi яких прийняття до громадянства України або вихiд iз громадянства України не допускається. Про результати перевiрки органи Служби безпеки України повiдомляють головне управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi не пiзнiш як у двомiсячний строк з дня одержання документiв.
Якщо документи оформленi належним чином i пiдтверджують виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України, а також вiдсутнi пiдстави, за наявностi яких прийняття до громадянства України або вихiд iз громадянства України не допускається, головне управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi готує висновок про можливiсть задоволення клопотання заявника i не пiзнiш як у тримiсячний строк з дня надходження документiв надсилає цей висновок разом iз поданими документами до Мiнiстерства внутрiшнiх справ України.
Якщо пiд час перевiрки буде встановлено, що поданi заявником документи не пiдтверджують виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України, а також будуть виявленi пiдстави, за наявностi яких прийняття до громадянства України або вихiд iз громадянства України не допускається, головне управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi готує висновок про вiдсутнiсть пiдстав для задоволення клопотання заявника i не пiзнiш як у тримiсячний строк з дня надходження документiв надсилає цей висновок разом iз поданими документами до Мiнiстерства внутрiшнiх справ України.
103. Мiнiстерство внутрiшнiх справ України перевiряє:
вiдповiднiсть оформлення поданих документiв вимогам законодавства України;
пiдтвердження документами виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України;
вiдсутнiсть пiдстав, за наявностi яких прийняття до громадянства України або вихiд iз громадянства України не допускається.
Якщо пiд час перевiрки буде встановлено, що поданi заявником документи не оформленi вiдповiдно до вимог законодавства України, зазначенi документи не пiзнiш як у мiсячний строк з дня їх надходження через головне управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi повертаються до районного, районного у мiстi, мiського управлiння або вiддiл) Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, до якого документи були поданi заявником. Районне, районне у мiстi, мiське управлiння або вiддiл Мiнiстерства внутрiшнiх справ України не пiзнiш як у тижневий строк з дня повернення документiв надсилає їх заявниковi для усунення недолiкiв. Якщо заявник у двомiсячний строк з дня повернення йому документiв не усуває недолiки та не подає документи повторно, начальник районного, районного у мiстi, мiського управлiння або вiддiлу Мiнiстерства внутрiшнiх справ України приймає рiшення про припинення провадження за цiєю заявою.
Якщо документи оформленi належним чином i пiдтверджують виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України, а також вiдсутнi пiдстави, за наявностi яких прийняття до громадянства України або вихiд з громадянства України не допускається, Мiнiстерство внутрiшнiх справ України затверджує висновок головного управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi про можливiсть задоволення клопотання заявника та надсилає його разом iз поданими документами до Комiсiї при Президентовi України з питань громадянства.
Якщо пiд час перевiрки буде встановлено, що поданi заявником документи не пiдтверджують виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України, а також будуть виявленi пiдстави, за наявностi яких прийняття до громадянства України або вихiд з громадянства України не допускається, Мiнiстерство внутрiшнiх справ України припиняє провадження за цiєю заявою, про що через головне управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi повiдомляється районне, районне у мiстi, мiське управлiння або вiддiл Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, до якого були поданi документи.
Районне, районне у мiстi, мiське управлiння або вiддiл Мiнiстерства внутрiшнiх справ України не пiзнiш як у тижневий строк з дня одержання повiдомлення про припинення провадження за заявою повiдомляє про це вiдповiдну особу в письмовiй формi iз зазначенням причин припинення провадження.
104. Про виявлення пiдстави для втрати громадянства України особою, яка проживає на територiї України, районне, районне у мiстi, мiське управлiння або вiддiл Мiнiстерства внутрiшнiх справ України за мiсцем проживання особи повiдомляє головне управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi.
Головне управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi перевiряє наявнiсть пiдстави для втрати громадянства України.
У разi необхiдностi головне управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi може звернутися до органiв Служби безпеки України для перевiрки у межах їх компетенцiї наявностi пiдстави для втрати громадянства України. Про результати перевiрки органи Служби безпеки України повiдомляють головне управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi не пiзнiш як у двомiсячний строк з дня одержання звернення.
У разi пiдтвердження наявностi пiдстави для втрати громадянства України головне управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi готує подання про втрату особою громадянства України та надсилає його разом iз документами, передбаченими пiдпунктами "б" i "в" статтi 87 цього Порядку, до Мiнiстерства внутрiшнiх справ України.
Мiнiстерство внутрiшнiх справ України розглядає подання про втрату громадянства України та поданi разом iз ним документи.
У разi пiдтвердження наявностi пiдстави для втрати громадянства України Мiнiстерство внутрiшнiх справ України затверджує подання про втрату громадянства України та надсилає його разом iз поданими документами до Комiсiї при Президентовi України з питань громадянства.
105. Загальний строк розгляду органами внутрiшнiх справ заяв i подань з питань громадянства, рiшення за якими приймає Президент України, не повинен перевищувати восьми мiсяцiв з дня їх надходження. Загальний строк розгляду органами внутрiшнiх справ заяв про прийняття до громадянства України дiтей, осiб, яким надано статус бiженця в Українi чи притулок в Українi, та осiб без громадянства не повинен перевищувати шiсть мiсяцiв з дня їх надходження.
Порядок розгляду Мiнiстерством закордонних справ України, дипломатичними представництвами та консульськими установами України заяв i подань з питань громадянства України, рiшення за якими приймає Президент України
106. Дипломатичне представництво чи консульська установа України, до якої подано документи щодо прийняття особи до громадянства України або виходу особи з громадянства України, перевiряє вiдповiднiсть оформлення поданих документiв вимогам законодавства України та пiдтвердження ними виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України.
Якщо пiд час перевiрки буде встановлено, що поданi заявником документи не оформленi вiдповiдно до вимог законодавства України, дипломатичне представництво чи консульська установа України не пiзнiш як у мiсячний строк з дня надходження документiв повертає їх заявниковi для усунення недолiкiв. Якщо заявник у двомiсячний строк з дня повернення йому документiв не усуває недолiки та не подає документи повторно, керiвник дипломатичного представництва чи консульської установи України приймає рiшення про припинення провадження за цiєю заявою.
Якщо документи оформленi належним чином i пiдтверджують виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України, дипломатичне представництво чи консульська установа України готує висновок про можливiсть задоволення клопотання заявника i не пiзнiш як у мiсячний строк з дня надходження документiв надсилає цей висновок разом iз поданими документами до Мiнiстерства закордонних справ України.
Якщо пiд час перевiрки буде встановлено, що поданi заявником документи не пiдтверджують виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України, дипломатичне представництво чи консульська установа України готує висновок про вiдсутнiсть пiдстав для задоволення клопотання заявника i не пiзнiш як у мiсячний строк з дня надходження документiв надсилає цей висновок разом з iншими документами до Мiнiстерства закордонних справ України.
107. Мiнiстерство закордонних справ України перевiряє вiдповiднiсть оформлення поданих документiв вимогам законодавства України, пiдтвердження документами виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України.
Якщо пiд час перевiрки буде встановлено, що поданi заявником документи не оформленi вiдповiдно до вимог законодавства України, зазначенi документи не пiзнiш як у мiсячний строк з дня їх надходження повертаються до дипломатичного представництва чи консульської установи України, до якої документи були поданi заявником. Дипломатичне представництво чи консульська установа України не пiзнiш як у тижневий строк з дня повернення документiв надсилає їх заявниковi для усунення недолiкiв. Якщо заявник у двомiсячний строк з дня повернення йому документiв не усуває недолiки та не подає документи повторно, керiвник дипломатичного представництва чи консульської установи України приймає рiшення про припинення провадження за цiєю заявою.
Документи щодо прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України Мiнiстерством закордонних справ України надсилаються до Мiнiстерства внутрiшнiх справ України та Служби безпеки України для перевiрки пiдстав, за наявностi яких прийняття до громадянства України або вихiд з громадянства України не допускається. Мiнiстерство внутрiшнiх справ України та Служба безпеки України про результати перевiрки повiдомляють Мiнiстерство закордонних справ України не пiзнiш як у двомiсячний строк з дня одержання документiв.
Якщо документи оформленi належним чином i пiдтверджують виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України, а також вiдсутнi пiдстави, за наявностi яких прийняття до громадянства України або вихiд iз громадянства України не допускається, Мiнiстерство закордонних справ України затверджує висновок дипломатичного представництва чи консульської установи України про можливiсть задоволення клопотання заявника та надсилає його разом iз поданими документами до Комiсiї при Президентовi України з питань громадянства.
Якщо пiд час перевiрки буде встановлено, що поданi заявником документи не пiдтверджують виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України, а також будуть виявленi пiдстави, за наявностi яких прийняття до громадянства України або вихiд з громадянства України не допускається, Мiнiстерство закордонних справ України припиняє провадження за цiєю заявою, про що повiдомляється дипломатичне представництво чи консульська установа України, до якої були поданi документи.
Дипломатичне представництво чи консульська установа України не пiзнiш як у тижневий строк з дня одержання повiдомлення про припинення провадження за заявою повiдомляє про це вiдповiдну особу у письмовiй формi iз зазначенням причин припинення провадження.
108. У разi виявлення пiдстави для втрати громадянства України особою, яка постiйно проживає за кордоном, дипломатичне представництво чи консульська установа України готує подання про втрату особою громадянства України та надсилає його разом з документами, передбаченими пiдпунктами "б" i "в" статтi 87 цього Порядку, до Мiнiстерства закордонних справ України.
Мiнiстерство закордонних справ України розглядає подання про втрату громадянства України та поданi разом з ним документи, надсилає зазначенi подання та поданi разом з ним документи до Мiнiстерства внутрiшнiх справ України i Служби безпеки України для перевiрки у межах їх компетенцiї наявностi пiдстави для втрати громадянства України. Мiнiстерство внутрiшнiх справ України та Служба безпеки України повiдомляють про результати перевiрки Мiнiстерство закордонних справ України не пiзнiш як у двомiсячний строк з дня одержання документiв.
У разi пiдтвердження наявностi пiдстави для втрати громадянства України Мiнiстерство закордонних справ України затверджує подання про втрату громадянства України та надсилає його разом з поданими документами до Комiсiї при Президентовi України з питань громадянства.
109. Загальний строк розгляду Мiнiстерством закордонних справ України, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України заяв i подань з питань громадянства, рiшення за якими приймає Президент України, не повинен перевищувати восьми мiсяцiв з дня їх надходження.
Порядок розгляду заяв i подань з питань громадянства Комiсiєю при Президентовi України з питань громадянства
110. Попереднє опрацювання та пiдготовку матерiалiв з питань громадянства України на розгляд Комiсiї при Президентовi України з питань громадянства здiйснює Служба забезпечення дiяльностi Комiсiї при Президентовi України з питань громадянства Секретарiату Президента України.
Якщо пiд час попереднього опрацювання та розгляду матерiалiв з питань громадянства України буде встановлено, що поданi заявником документи про прийняття до громадянства України чи про вихiд iз громадянства України або подання, затвердженi Мiнiстерством внутрiшнiх справ України чи Мiнiстерством закордонних справ України, про втрату громадянства України та доданi до них необхiднi документи, або документи про припинення громадянства України за пiдставами, передбаченими мiжнародними договорами України, не оформленi вiдповiдно до вимог законодавства України та мiжнародних договорiв України з питань громадянства, такi заяви, подання та документи повертаються Службою забезпечення дiяльностi Комiсiї при Президентовi України з питань громадянства Секретарiату Президента України вiдповiдно до Мiнiстерства внутрiшнiх справ України чи Мiнiстерства закордонних справ України для доопрацювання та усунення недолiкiв.
111. Комiсiя при Президентовi України з питань громадянства перевiряє:
вiдповiднiсть оформлення поданих документiв вимогам законодавства України;
пiдтвердження документами виконання умов прийняття особи до громадянства України та виходу особи з громадянства України, а також наявностi пiдстав для втрати особою громадянства України;
вiдсутнiсть пiдстав, за наявностi яких прийняття особи до громадянства України або припинення особою громадянства України не допускається.
За результатами розгляду Комiсiя при Президентовi України з питань громадянства приймає рiшення про внесення пропозицiй Президентовi України щодо задоволення заяв про прийняття до громадянства України, про вихiд з громадянства України, подань про втрату громадянства України та документiв про припинення громадянства України за пiдставами, передбаченими мiжнародними договорами України.
У разi прийняття Комiсiєю рiшення про вiдсутнiсть пiдстав для задоволення Президентом України заяв про прийняття до громадянства України, про вихiд iз громадянства України, подань про втрату громадянства України, документiв про припинення громадянства України за пiдставами, передбаченими мiжнародними договорами України, Комiсiя повертає зазначенi матерiали вiдповiдно до Мiнiстерства внутрiшнiх справ України чи Мiнiстерства закордонних справ України разом iз копiєю такого рiшення.
112. Загальний строк розгляду заяв i подань про прийняття до громадянства України або припинення громадянства України не повинен перевищувати одного року з дня їх надходження. Загальний строк розгляду заяв про прийняття до громадянства України дiтей, осiб, яким надано статус бiженця в Українi чи притулок в Українi, та осiб без громадянства не повинен перевищувати дев'яти мiсяцiв з дня їх надходження.
Прийняття Президентом України рiшень з питань громадянства України
113. Рiшення про прийняття особи до громадянства України або припинення особою громадянства України приймає Президент України.
Прийняття до громадянства України або припинення громадянства України здiйснюється шляхом видання указiв Президента України.
114. Рiшення Президента України про прийняття особи до громадянства України або припинення особою громадянства України надсилається Мiнiстерству внутрiшнiх справ України та Мiнiстерству закордонних справ України.
115. Мiнiстерство внутрiшнiх справ України надсилає повiдомлення про прийнятi Президентом України рiшення через головне управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi до районного, районного у мiстi, мiського управлiння або вiддiлу Мiнiстерства внутрiшнiх справ України за мiсцем проживання осiб, щодо яких прийнято рiшення.
Мiнiстерство закордонних справ України надсилає повiдомлення про прийнятi Президентом України рiшення дипломатичним представництвам чи консульським установам України за мiсцем постiйного проживання осiб, щодо яких прийнято рiшення.
116. Районнi, районнi у мiстах, мiськi управлiння або вiддiли Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, дипломатичнi представництва чи консульськi установи України у тижневий строк повiдомляють у письмовiй формi вiдповiдну особу про прийняте Президентом України рiшення.
V. Порядок виконання прийнятих рiшень з питань громадянства
117. У разi прийняття щодо особи рiшення про встановлення належностi до громадянства України, прийняття до громадянства України або оформлення набуття громадянства України головне управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в Автономнiй Республiцi Крим, мiстi Києвi, Київськiй областi, управлiння Мiнiстерства внутрiшнiх справ України в областi, мiстi Севастополi, дипломатичне представництво чи консульська установа України за мiсцем її проживання реєструють особу громадянином України.
Такiй особi видається довiдка про реєстрацiю особи громадянином України, яка подається нею для одержання документiв, що пiдтверджують громадянство України.
118. Особам, якi проживають на територiї України i набули громадянство України, за винятком осiб, якi взяли зобов'язання припинити iноземне громадянство, районнi, районнi у мiстах, мiськi управлiння або вiддiли Мiнiстерства внутрiшнiх справ України видають паспорти громадянина України або свiдоцтва про належнiсть до громадянства України.
Особам, якi постiйно проживають за кордоном i набули громадянство України, за винятком осiб, якi взяли зобов'язання припинити iноземне громадянство, дипломатичнi представництва чи консульськi установи України видають паспорти громадянина України для виїзду за кордон або свiдоцтва про належнiсть до громадянства України.
119. Особам, якi досягли шiстнадцятирiчного вiку, набули громадянство України та взяли зобов'язання припинити iноземне громадянство, видаються тимчасовi посвiдчення громадянина України. Пiсля подання цими особами в установленому Законом порядку документа про припинення iноземного громадянства або декларацiї про вiдмову вiд iноземного громадянства їм замiсть тимчасових посвiдчень громадянина України залежно вiд мiсця проживання видаються паспорти громадянина України або паспорти громадянина України для виїзду за кордон.
Пiсля подання особами в установленому Законом порядку документа про припинення iноземного громадянства дитини, яка не досягла шiстнадцятирiчного вiку, або декларацiї про вiдмову вiд iноземного громадянства дитини, яка не досягла шiстнадцятирiчного вiку, таким дiтям видається свiдоцтво про належнiсть до громадянства України.
120. Особам, якi проживають в Українi i стосовно яких прийнято рiшення про встановлення їх належностi до громадянства України вiдповiдно до пунктiв 1-3 частини першої статтi 3 Закону, районнi, районнi у мiстах, мiськi управлiння або вiддiли Мiнiстерства внутрiшнiх справ України видають вiдповiднi документи, якi пiдтверджують громадянство України: паспорт громадянина України, свiдоцтво про належнiсть до громадянства України.
Особам, якi постiйно проживають за кордоном i стосовно яких прийнято рiшення про встановлення їх належностi до громадянства України вiдповiдно до пунктiв 1-3 частини першої статтi 3 Закону, дипломатичнi представництва чи консульськi установи України видають вiдповiднi документи, що пiдтверджують громадянство України: паспорт громадянина України для виїзду за кордон, свiдоцтво про належнiсть до громадянства України.
121. У разi припинення особою громадянства України або скасування рiшення про оформлення набуття особою громадянства України районнi, районнi у мiстах, мiськi управлiння або вiддiли Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, дипломатичнi представництва чи консульськi установи України вживають заходiв до вилучення у цих осiб документiв, якi пiдтверджують громадянство України.
Таким особам районнi, районнi у мiстах, мiськi управлiння або вiддiли Мiнiстерства внутрiшнiх справ України, дипломатичнi представництва чи консульськi установи України видають довiдку про припинення громадянства України.
122. Загальний строк виконання рiшень з питань громадянства не повинен перевищувати одного мiсяця.
123. Контроль за виконанням рiшень з питань громадянства, прийнятих Президентом України, здiйснюється Комiсiєю при Президентовi України з питань громадянства.
Мiнiстерство внутрiшнiх справ України та Мiнiстерство закордонних справ України один раз на пiврiччя подають Комiсiї при Президентовi України з питань громадянства iнформацiю про виконання рiшень Президента України з питань громадянства.
VI. Заключнi положення
124. Особам, якi мають у паспортах громадянина колишнього СРСР вiдмiтки про прописку, що пiдтверджує факт їх постiйного проживання на територiї України за станом на 24 серпня 1991 року або факт проживання в Українi за станом на 13 листопада 1991 року, замiсть паспортiв громадян колишнього СРСР видаються залежно вiд мiсця проживання паспорти громадянина України або паспорти громадянина України для виїзду за кордон.
125. Особам, якi мають посвiдки на проживання для осiб без громадянства, що пiдтверджують їх проживання на територiї України за станом на 13 листопада 1991 року, замiсть цих посвiдок видаються залежно вiд мiсця проживання паспорти громадянина України або паспорти громадянина України для виїзду за кордон.
126. Належнiсть до громадянства України дiтей вiком до 16 рокiв, якi набули його до набрання чинностi Законом (1 березня 2001 року), пiдтверджується свiдоцтвом про народження.
У необхiдних випадках подаються документи, що пiдтверджують громадянство України батькiв дитини чи одного з них. За заявою одного з батькiв таким дiтям може бути видано свiдоцтво про належнiсть до громадянства України.
127. Зразки свiдоцтва про належнiсть до громадянства України та тимчасового посвiдчення громадянина України, а також правила та порядок їх оформлення i видачi затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України.
128. Зразки документiв, якi вiдповiдно до цього Порядку подаються для встановлення належностi до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рiшень про оформлення набуття громадянства України, затверджуються Мiнiстерством внутрiшнiх справ України та Мiнiстерством закордонних справ України.
129. До затвердження зразкiв свiдоцтва про належнiсть до громадянства України i виготовлення бланкiв цих документiв факт прийняття щодо неповнолiтньої дитини рiшення про встановлення належностi до громадянства України, прийняття до громадянства України або оформлення набуття громадянства України пiдтверджує довiдка про реєстрацiю особи громадянином України.
Глава Секретарiату Президента України | О.РИБАЧУК |