ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
вiд 27.04.2001 | N 5543/7/16-1217-26 |
---|
Про податок на додану вартiсть
Державна податкова адмiнiстрацiя України розглянула ваш лист щодо оподаткування податком на додану вартiсть операцiй з передачi основних фондiв по розподiльчому балансу з усiма активами i пасивами, що вiдносяться до використання таких фондiв, i повiдомляє наступне.
Вiдповiдно до пiдпункту 3.2.8 статтi 3 Закону України вiд 03.04.97 N 168/97-ВР "Про податок на додану вартiсть" операцiї з передачi основних фондiв як внеску до статутного фонду юридичної особи для формування її цiлiсного майнового комплексу в обмiн на емiтованi нею корпоративнi права, у тому числi при ввезеннi основних фондiв на митну територiю України (крiм пiдакцизних товарiв) або їх вивезеннi за межi митної територiї України; продажу за компенсацiю сукупних валових активiв платника податку (з урахуванням вартостi гудвiлу) iншому платнику податку не є об'єктом оподаткування податком на додану вартiсть. При цьому пiд цiлiсним майновим комплексом слiд розумiти активи, сукупнiсть яких забезпечує ведення окремої пiдприємницької дiяльностi на постiйнiй i регулярнiй основi i термiн використання яких перевищує дванадцять календарних мiсяцiв, а пiд продажем сукупних валових активiв слiд розумiти продаж пiдприємства як окремого об'єкта пiдприємництва або включення валових активiв пiдприємства чи його частини до складу активiв iншого пiдприємства. При цьому пiдприємство-покупець набуває прав i обов'язкiв (є правонаступником) пiдприємства, що продає такi активи.
Згiдно з Законом України "Про пiдприємства в Українi" пiдприємство може бути створено в результатi видiлення iз складу дiючого пiдприємства, органiзацiї одного або кiлькох структурних пiдроздiлiв, а також на базi структурної одиницi дiючих об'єднань за рiшенням їх трудових колективiв, якщо на це є згода власника або уповноваженого ним органу. Створення пiдприємств може здiйснюватися шляхом видiлення iз збереженням за новими пiдприємствами взаємозобов'язань та укладених договорiв з iншими пiдприємствами. При розподiлi пiдприємства до нових пiдприємств, якi виникли в результатi цього розподiлу, переходять за розподiльним актом (балансом) у вiдповiдних частинах майновi права i обов'язки реорганiзованого пiдприємства.
Таким чином, коли за розподiльним актом (балансом) до новостворених пiдприємств переходять у вiдповiдних частинах права
i обов'язки реорганiзованого пiдприємства та при виконаннi всiх, без винятку, вимог, викладених в пiдпунктi 3.2.8 статтi 3 Закону України "Про податок на додану вартiсть", при передачi активiв новоствореному пiдприємству не виникатиме об'єкта оподаткування податком на додану вартiсть.
При цьому вiдповiдно до пiдпункту 7.4.2 статтi 7 Закону України "Про податок на додану вартiсть" у разi коли платник податку здiйснює операцiї з продажу товарiв (робiт, послуг), що звiльненi вiд оподаткування або не є об'єктом оподаткування згiдно з статтями 3 та 5 цього Закону, суми податку, сплаченi (нарахованi) у зв'язку з придбанням товарiв (робiт, послуг), вартiсть яких вiдноситься до складу валових витрат виробництва (обiгу) та основних фондiв i нематерiальних активiв, що пiдлягають амортизацiї, вiдносяться вiдповiдно до складу валових витрат виробництва (обiгу) та на збiльшення вартостi основних фондiв i нематерiальних активiв i до податкового кредиту не включаються. А тому на дату передачi основних засобiв необхiдно здiйснити коригування податкового кредиту шляхом його зменшення на суму податку, який припадає на незамортизовану частину таких фондiв.
Заступник Голови | Г.М.Оперенко |
"Головбух", N 22, червень, 2001 р.