МIНIСТЕРСТВО ФIНАНСIВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
вiд 5 вересня 2007 року | N 1002 |
---|
Про затвердження Змiн до Iнструкцiї про здiйснення
державного експертно-пробiрного контролю за
якiстю дорогоцiнних металiв, вставок
дорогоцiнного камiння, виробiв з них та матерiалiв,
що мiстять дорогоцiннi метали та вставки
дорогоцiнного камiння
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 25 вересня 2007 р. за N 1083/14350 |
Вiдповiдно до ст. 15
Закону України "Про державне регулювання
видобутку, виробництва i використання
дорогоцiнних металiв i дорогоцiнного камiння та
контроль за операцiями з ними", з метою
забезпечення якостi продукцiї, та враховуючи
мiжнародний досвiд країн - учасниць Конвенцiї з
питань випробування та клеймування, а також
пропозицiї казенних пiдприємств пробiрного
контролю щодо полiпшення здiйснення державного
експертно-пробiрного контролю за якiстю ювелiрних
та побутових виробiв з дорогоцiнних металiв,
наказую:
1. Затвердити Змiни до Iнструкцiї про здiйснення державного експертно-пробiрного контролю за якiстю дорогоцiнних металiв, вставок дорогоцiнного камiння, виробiв з них та матерiалiв, що мiстять дорогоцiннi метали та вставки дорогоцiнного камiння, затвердженої наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 20 жовтня 1999 року N 244, зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 16 грудня 1999 року за N 874/4167 (у редакцiї наказу Мiнiстерства фiнансiв України вiд 5 лютого 2004 року N 143), що додаються.
2. Державнiй пробiрнiй службi (Назимок М. М.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Мiнiстра Макацарiя С. М.
Перший вiце-прем'єр-мiнiстр України, Мiнiстр фiнансiв України | М. Я. Азаров |
ПОГОДЖЕНО: | |
Т. в. о. Голови Державного комiтету України з питань регуляторної полiтики та пiдприємництва | С. Iголкiн |
ЗАТВЕРДЖЕНО наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 5 вересня 2007 р. N 1002 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 25 вересня 2007 р. за N 1083/14350 |
Змiни
до Iнструкцiї про здiйснення державного
експертно-пробiрного контролю за якiстю
дорогоцiнних металiв, вставок дорогоцiнного
камiння, виробiв з них та матерiалiв, що мiстять
дорогоцiннi метали та вставки дорогоцiнного
камiння
1. Пункт 1.5 роздiлу 1 доповнити абзацом десятим такого змiсту:
"партiя - це вироби з дорогоцiнних металiв однiєї проби та хiмiчного складу".
2. У роздiлi 2:
пункт 2.7 доповнити абзацом другим такого змiсту:
"Вироби та деталi виробiв з дорогоцiнних металiв не повиннi мати покриття iз недорогоцiнного металу";
абзац восьмий пункту 2.13 викласти в такiй редакцiї:
"мати вiдбиток знака "Р" на реставрованих виробах а також виробах, придбаних суб'єктами пiдприємницької дiяльностi за їх власним бажанням як брухт дорогоцiнних металiв, тощо вiд iнших суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi нанесений поруч з iменником, як факт технологiчного доопрацювання брухту до категорiї готового виробу";
пункт 2.14 доповнити абзацами другим та третiм такого змiсту:
"Суб'єкти пiдприємницької дiяльностi, що подають вироби з дорогоцiнних металiв на випробування та клеймування до органiв державного пробiрного контролю, формують їх в партiї. Кожна партiя подається на випробування та клеймування розсортованою за видами виробiв.
Фiзичнi особи подають вироби на випробування та клеймування розсортованими за їх видами".
3. Пункт 4.11 роздiлу 4 доповнити абзацом п'ятим такого змiсту:
"У разi подання суб'єктом пiдприємницької дiяльностi або фiзичною особою письмової заяви та за наявностi виробничих можливостей органiв, що здiйснюють державний пробiрний контроль, можуть бути здiйсненi термiновi роботи з термiном виконання не бiльше 6 годин".
4. Роздiл 6 викласти в такiй редакцiї:
"6. Випробування, аналiз цiнностей, що пiдлягають клеймуванню
6.1. Визначення проби сплаву у виробах має бути таким:
6.1.1. Якщо вироби виготовленi зi сплавiв на основi золота, срiбла, платини i паладiю, що вiдповiдають вимогам чинних стандартiв, й подаються до випробування однiєю партiєю, визначення проби сплаву здiйснюється вибiрково, методами випробування, зазначеними у пiдпунктах "а", "б" пiдпункту 6.1.2 цього пункту, та обов'язково методом контрольного хiмiчного аналiзу з нормами вiдбору виробiв на аналiз, зазначеними у пiдпунктi 6.1.3 цього пункту.
Суб'єкт пiдприємницької дiяльностi або фiзична особа може подати разом з партiєю виробiв зразок (зливок) матерiалу або оригiнал чи копiю сертифiката, або iнший документ щодо якостi ювелiрного сплаву, з якого виготовленi вироби, для подальшого їх використання при здiйсненнi випробування зазначених виробiв.
6.1.2. Визначення однорiдностi (гомогенностi) ювелiрного сплаву у виробах, наданих на випробування однiєю партiєю, здiйснюється на рiзних виробах двома такими методами:
а) на пробiрному каменi за допомогою пробiрних голок та пробiрних реактивiв.
Експертне випробування виробiв проводиться в мiсцях, де вiдсутнiй припiй. На виробах випробуються всi частини, з яких вони складаються.
Визначення здiйснюють вiдповiдно до галузевого стандарту України ГСТУ 47-083-02.8-2002 "Сплави дорогоцiнних металiв ювелiрнi. Методи випробування на пробiрному каменi ювелiрних та побутових виробiв з дорогоцiнних металiв, виробiв та матерiалiв, що мiстять дорогоцiннi метали".
Кiлькiсть виробiв вiд партiї, на якiй здiйснюється контроль за допомогою пробiрного каменю, повинна становити на виробах iз золота, платини та паладiю не менше, нiж 25 %, на виробах iз срiбла - не менше нiж 20 %.
У процесi випробування здiйснюється вибiрковий контроль у мiсцях пайки сплаву виробу. При цьому кiлькiсть виробiв вiд партiї, на яких здiйснюється контроль, повинна становити не менше нiж 5 %.
Партiя вважається однорiдною за умови одержання однакового значення проби на всiх вiдiбраних виробах, визначених за похибкою однiєї пробiрної голки.
Остаточне визначення однорiдностi партiї за цим методом надається за результатами збiгу визначеної проби на вiдiбраних виробах, на яких здiйснено вибiркове випробування, з визначеною пробою зразка (зливка) вiд партiї виробiв.
У разi вiдсутностi необхiдних марок пробiрних голок допускається застосування зразкiв (зливкiв) матерiалiв вiд наданих партiй, проба та хiмiчний склад яких попередньо проаналiзованi на спектральних аналiзаторах i вiдповiдають пробам, що заявленi суб'єктами пiдприємницької дiяльностi та фiзичними особами;
б) iз застосуванням методик рентгенофлуоресцентних аналiзiв.
Визначення здiйснюють вiдповiдно до галузевого стандарту України ГСТУ 47-083-02-2002 "Сплави дорогоцiнних металiв ювелiрнi. Методи аналiзу".
Кiлькiсть виробiв вiд партiї, на якiй здiйснюється контроль для суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi та фiзичних осiб, повинна становити не менш 2 %.
Партiя вважається однорiдною за умови одержання однакового хiмiчного складу сплаву на всiх вiдiбраних виробах, визначених за цiєю методикою.
Остаточне визначення однорiдностi партiї цим методом надається за результатами порiвняння хiмiчного складу вiдiбраних виробiв, на яких здiйснено вибiрковий спектральний аналiз, з визначеним хiмiчним складом зразка (зливка) вiд партiї виробiв.
6.1.3. Визначення проби сплаву здiйснюється методом контрольних хiмiчних аналiзiв, якi проводять вiдповiдно до нормативних-правових актiв.
Норми вiдбору виробiв iз золота, срiбла, платини та паладiю на контрольний хiмiчний аналiз вiд кiлькостi поданих виробiв, що складають партiю, становлять:
один вирiб, якщо подано вiд 101 до 400 виробiв;
не менше двох виробiв, якщо подано вiд 401 до 1000 виробiв;
один вирiб з кожної тисячi, якщо подано понад 1000 виробiв.
Допускається використовувати для проведення контрольних хiмiчних аналiзiв зразки (зливки) матерiалiв, з яких здiйснювалося литво виробiв.
У разi подання на випробування та клеймування виробiв з дорогоцiнних металiв, сплави яких не вiдповiдають встановленим вимогам, норма вiдбору виробiв збiльшується в два рази.
У разi подання на випробування та клеймування виробiв з дорогоцiнних металiв разом iз сертифiкатами якостi на сплав, з якого виготовлено вироби, норми вiдбору зменшуються в два рази, крiм випадкiв, передбачених абзацом третiм цього пiдпункту.
Результат контрольного аналiзу виробiв, зразкiв iз дорогоцiнних металiв забезпечується з точнiстю, визначеною у вiдповiдностi до законодавства.
Кiлькiсть вiдiбраних з партiї виробiв, зразкiв та кiлькiсть вiдiбраних вiд них проб для iспитiв та аналiзу повиннi бути достатнiми для того, щоб забезпечити вiдповiднiсть партiї й доказу того, що всi частини виробiв цiєї партiї вiдповiдають заявленому стандартовi проби.
6.1.4. Якщо за результатами визначення проби сплаву у виробах або зразках, що складають партiю, здiйсненого за вимогами пiдпунктiв 6.1.2, 6.1.3 цього пункту, одержано негативний результат, випробування здiйснюється на усiх поданих виробах.
6.2. В iнших випадках визначення проби сплаву здiйснюється на усiх поданих виробах iз застосуванням методик пробiрного каменю, рентгенофлуоресцентних аналiзiв й контрольних хiмiчних аналiзiв, якi, у свою чергу, проводять вiдповiдно до чинних методик:
6.2.1. Визначення проби сплаву у виробах без порушення їх цiлiсностi проводять на пробiрному каменi за допомогою пробiрних голок та пробiрних реактивiв. Експертному випробуванню на пробiрному каменi пiдлягають усi вироби, поданi до органiв, якi здiйснюють державний пробiрний контроль.
6.2.2. Кiлькiсть виробiв, що пiдлягають контрольному хiмiчному аналiзу, повинна вiдповiдати нормам вiдбору, установленими пiдпунктом 6.1.3 пункту 6.1 цього роздiлу.
6.3. У разi вiдсутностi письмової згоди суб'єкта пiдприємницької дiяльностi або фiзичної особи на проведення хiмiчного аналiзу на вмiст основного дорогоцiнного металу (проби) з причини неможливостi руйнування виробу допускається надавати остаточний результат за результатами випробувань на пробiрному каменi та iз застосуванням методик рентгенофлуоресцентних аналiзiв.
У разi неможливостi проведення на виробi контрольного хiмiчного аналiзу на вмiст основного дорогоцiнного металу (проби) з причини нездiйсненностi руйнування виробу допускається надавати остаточний результат за результатами випробувань на пробiрному каменi та iз застосуванням методик рентгенофлуоресцентних аналiзiв.
6.4. Випробування виробiв з дорогоцiнних металiв, якi повнiстю покритi iншим дорогоцiнним металом, проводиться методом контрольного хiмiчного аналiзу.
6.5. Вироби з дорогоцiнних металiв, на яких за результатами експертизи виявлено вiдбитки державних пробiрних клейм, випробуванню не пiдлягають".
5. Пункт 7.9 роздiлу 7 доповнити абзацом п'ятим такого змiсту:
"у поєднаннi з клеймом лiтери Е (НП) - невiдповiднiсть проби".
6. Додаток 9 до Iнструкцiї доповнити рядками 114 - 128 такого змiсту:
114. | Iкони рiзних видiв | |||
1) Iкона з пiдпоркою | Б | на рамцi iкони | ||
Д | на пiдпорцi | |||
2) Iкона з окремою пiдставкою | Б | на рамцi iкони | ||
Д | на пiдставцi | |||
3) Складень | Б | на центральнiй частинi | ||
Д | на 2-х сторiнках складня | |||
115. | Предмети церковних обрядiв: | |||
1) Мощевик | Б | на основнiй частинi | ||
Д | на закрутцi | |||
2) Звездиця | Б | на однiй з пластин | ||
3) Дiскос | Б | на днi | ||
116. | Джезва | Б | на корпусi або днi | |
117. | Iкорниця | Б | на корпусi або днi | З двох мисок (нижня - велика - для льоду, менша - для iкри) |
Д | на верхнiй мисцi | |||
118. | Iонiзатор води | Б | на пiдвiсцi | Масивна пiдвiска на ланцюжку з гачком у виглядi пластини для закрiплення на склянцi |
119. | Канделябр | Б | на днi або на корпусi | |
Д | на верхнiй знiмнiй частинi | |||
120. | Охолоджувач шампанського | Б | на корпусi або днi | |
121. | Попiльниця кам'яна з окремими накладками та нiжками з дорогоцiнного металу | Б | на корпусi | |
Д | на нiжках | |||
Д | на накладках | |||
122. | Столовий набiр з посудинами та ложками, якi вкладаються в кожну посудину на загальнiй пiдставцi | Б | на пiдставцi | |
Б | на кожнiй посудинi | |||
Б | на кожнiй ложцi | |||
Д | на державцi пiдставки | |||
Д | на кожнiй кришцi посудини | |||
Мет | на шурупi, який з'єднує державку з пiдставкою | |||
123. | Супниця | Б | на корпусi або днi | |
Д | на 2-х рознiмних ручках | |||
Д | на кришцi | |||
Д | на ручцi кришки | |||
124. | Фляга iз закруткою на ланцюжку | Б | на корпусi або днi | |
Д | на з'єднувальному кiльцi ланцюжка | |||
125. | Фруктовниця збiрна у виглядi пiрамiди | Б | на корпусi або днi | З'єднувальний стержень - МЕТ |
Д | на накладках | |||
126. | Хлiбниця | Б | на нижнiй частинi | |
Д | на верхнiй кришцi | |||
127. | Затискач для краваток з петелькою для ґудзика на ланцюжку | Б | на основнiй пластинi | До рядка 36 додатка 9 |
Д | на петельцi для ґудзика | |||
128. | Сережки iз швензами | До рядка 89 додатка 9 | ||
1) якщо швензи нерознiмнi | Б | на швензi | ||
2) якщо рознiмнi | Б | на голцi | ||
Д | на швензi |
Голова Державної пробiрної служби |
М. М. Назимок |