ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
21.05.09 | N 29/1-10.2/2604-ЕП |
---|
Начальникам регiональних митниць, митниць |
Про доповнення до листа вiд 19.11.08 N 29/2-10.2/8104-ЕП
щодо методичних рекомендацiй по вiдбору проб i
зразкiв для лабораторних дослiджень
З метою належного забезпечення процедури взяття (надання) проб i зразкiв товарiв для проведення їх дослiдження, дотримання вимог ДСТУ, ГОСТ, мiжнародних стандартiв та у вiдповiдностi до пункту 2 Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.02 N 1862, наказу Держмитслужби України вiд 14.01.2009 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв iз Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв", надаємо для використання в роботi розробленi спецiалiстами Управлiння в доповнення до збiрника методичних рекомендацiй (лист вiд 19.11.08 N 29/2-10.2/8104-ЕП):
- Методичнi рекомендацiї по вiдбору проб i зразкiв барвникiв (органiчних барвникiв, пiгментiв, флуоресцентних вiдбiлювальних препаратiв тощо) та текстильно-допомiжних речовин (додаток 1);
- Методичнi рекомендацiї по вiдбору проб i зразкiв руд, концентратiв, вiдходiв металургiйного виробництва чорних та кольорових металiв (додаток 2).
Додатки:
1. "Методичнi рекомендацiї по
вiдбору проб i зразкiв барвникiв …" на 12 арк.
2. "Методичнi рекомендацiї по
вiдбору проб i зразкiв руд, концентратiв ... " на 13
арк.
Начальник Управлiння | А.I.Педешко |
Затверджено рiшенням навчально-методичної ради Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи вiд 24.04.09 N 1 |
Методичнi рекомендацiї по вiдбору проб i зразкiв барвникiв (органiчних барвникiв, пiгментiв, флуоресцентних вiдбiлювальних препаратiв тощо) та текстильно-допомiжних речовин
Вступ
Методичнi рекомендацiї по вiдбору проб i зразкiв барвникiв (органiчних барвникiв, пiгментiв, флуоресцентних вiдбiлювальних препаратiв тощо) та текстильно-допомiжних речовин розроблено для використання в роботi пiдроздiлiв митних органiв та експертних пiдроздiлiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи, а також регiональних служб з експертного забезпечення митних органiв. У методичних рекомендацiях зiбранi методи вiдбору проб i зразкiв барвникiв (органiчних барвникiв, пiгментiв, флуоресцентних вiдбiлювальних препаратiв тощо) та текстильно-допомiжних речовин (ТДР).
Згiдно УКТ ЗЕД барвники (органiчнi барвники, пiгменти, флуоресцентнi вiдбiлювальнi препарати тощо) та текстильно-допомiжних речовини розглядаються в наступних групах: 32 (в товарних позицiях 3204, 3206 тощо), 34 (в товарних позицiях 3402, 3403 тощо), 38 (в товарнiй позицiї 3809 тощо). Однак деякi речовини, що можуть використовуватися в якостi ТДР можуть розглядатися в групi 39 (первиннi форми), а також групах 27, 28, 29 тощо.
Таким чином, для чiткої iдентифiкацiї (визначення точного хiмiчного складу, роздiлення компонентiв тощо) та подальшої класифiкацiї згiдно УКТ ЗЕД необхiдною умовою є правильний вiдбiр проб i зразкiв барвникiв (органiчних барвникiв, пiгментiв, флуоресцентних вiдбiлювальних препаратiв тощо) та ТДР вiдповiдно вимог ГОСТiв, ДСТУ, чинних нормативних документiв тощо.
1 Загальнi положення
1.1 Сфера застосування
Цi методичнi рекомендацiї встановлюють порядок та методи вiдбору проб i зразкiв барвникiв (органiчних барвникiв, пiгментiв, флуоресцентних вiдбiлювальних препаратiв тощо) та текстильно-допомiжних речовин.
Методичнi рекомендацiї призначенi для посадових осiб митних органiв, якi здiйснюють вiдбiр проб i зразкiв та надають їх для проведення дослiджень до експертних пiдроздiлiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи.
Основною метою дослiдження проб i зразкiв товарiв є iдентифiкацiя товарiв та встановлення вiдповiдностi визначених показникiв (параметрiв) тим, що заявленi в документацiї для митного оформлення товару.
1.2 Нормативнi посилання
У цих методичних рекомендацiях є посилання на наступнi законодавчi та нормативнi документи:
Митний кодекс України вiд 11.07.2002 N 92-IV зi змiнами й доповненнями.
Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.2002 N 1862 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" зi змiнами й доповненнями, внесеними постановами Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 18.01.2003 N 92 та вiд 07.05.2008 N 437.
Наказ Державної митної служби України вiд 05.08.2004 N 576 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв iз Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв" зi змiнами i доповненнями, внесеними наказом Державної митної служби України вiд 03.02.2005 N 74 та наказом Державної митної служби України вiд 01.03.2007 N 175.
Наказ Державної митної служби України вiд 18.04.2005 N 302 "Про затвердження форми акта про взяття проб i зразкiв товарiв".
Наказ Державної митної служби вiд 23.12.2002 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)" зi змiнами й доповненнями, внесеними наказами Державної митної служби України вiд 14.09.2007 N 760.
ГОСТ 6732.2-89 Красители органические, продукты промежуточные для красителей, вещества текстильно-вспомогательные. Методы отбора проб.
1.3 Термiни та визначення
1.3.1 Партiя - кiлькiсть товару, однорiдного за якiстю та найменуванням, виготовленого протягом визначеного iнтервалу часу в одних i тих же умовах, призначеного для iмпорту/експорту, оформленого одним документом, що засвiдчує якiсть, та однiєю ВМД.
1.3.2 Вибiрка - кiлькiсть одиниць товару, якi вiдбирають вiд загальної кiлькостi товарних одиниць, для перевiрки.
1.3.3 Об'єм вибiрки - кiлькiсть товару, що вiдбирають iз кожної партiї.
1.3.4 Зразок - окрема одиниця дослiджуваного об'єкту (товару).
1.3.5 Проба - кiлькiсть нештучного товару або частина зразка, яка вiдiбрана з партiї, що дослiджується, тотожна складу й ознакам партiї.
1.3.6 Точкова проба - проба, вiдiбрана за один прийом вiд продукцiї. Вона характеризує якiсть товару в одному об'єктi чи тарному мiсцi, або на певному заданому рiвнi резервуару чи транспортного засобу.
1.3.7 Об'єднана проба - проба, складена з ретельно перемiшаних точкових проб, вiдiбраних у вiдповiдному порядку, об'єднаних у вказаному спiввiдношеннi та для якої характернi середнi значення характеристик товару.
1.3.8 Середня проба -частина об'єднаної проби, що складається iз двох рiвноцiнних проб - аналiтичної та контрольної.
1.3.9 Аналiтична проба - частина середньої проби, яка використовується для лабораторного дослiдження.
1.3.10 Контрольна проба - частина середньої проби, яка зберiгається в лабораторiї протягом двох мiсяцiв i використовується для арбiтражних дослiджень.
1.3.11 Квартування - метод, що полягає в послiдовному виконаннi за встановленими правилами розподiлу об'єднаної проби, розмiщеної рiвним шаром на площинi у виглядi квадрату, з метою її зменшення для одержання аналiтичної та контрольної проб.
1.4 Порядок взяття проб i зразкiв товарiв
Взяття проб i зразкiв товарiв проводиться вiдповiдно до вимог Постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.2002 N 1862 (зi змiнами та доповненнями) "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" та наказу Державної митної служби України вiд 05.08.2004 N 576 (зi змiнами та доповненнями) "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв з Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв".
1.5 Загальнi правила вiдбору проб та зразкiв товарiв
1.5.1. Проби та зразки товарiв вiдбираються в мiнiмальний кiлькостi, яка забезпечує можливiсть проведення їхнього дослiдження за нормами, затвердженими вiдповiдними нормативними документами. У випадку, коли тара герметично запакована в ємностi або пакунки для роздрiбної торгiвлi, то найменший пакунок уважають зразком для дослiдження.
1.5.2. Проба (зразок), повинен узагальнювати типовi властивостi товару всiєї партiї. Це обумовлює визначення єдиних вимог до пiдготовки конкретного товару перед вiдбором проб (перемiшування, збовтування, струшування, тощо), а також вибору методу вiдбору проб та зразкiв. З партiї товару точковi проби вiдбирають iз рiзних мiсць, створюють iз них об'єднану пробу та видiляють середню пробу. Середня проба буде мати середнi значення характеристик товару всiєї партiї та використовуватися при проведеннi лабораторних дослiджень. Цi методичнi рекомендацiї визначають порядок i методи проведення зазначених операцiй.
1.5.3. Якщо технiчної можливостi для змiшування проб зразка не має чи неможливо визначити однорiднiсть проб зразка, то потрiбно вiдправляти на дослiдження кожну пробу зразка з окремим митним забезпеченням.
1.5.4. Зразки вiдбирають так, щоб завдана шкода партiї товару була мiнiмальною.
1.5.5. Пiсля процедури вiдбору проб та зразкiв уживають запобiжних заходiв для унеможливлення їх замiни чи пiдробки.
1.5.6. Маркувальнi етикетки прикрiплюють до зразкiв таким чином, щоб вони не могли вiдiрватись або пошкодитись при вiдкриттi зразка для дослiдження й при зняттi митного забезпечення.
1.5.7. Потрiбно виконувати встановленi заходи безпеки пiд час вiдбору проб горючих, вибухонебезпечних, токсичних, корозiйноактивних чи отруйних зразкiв. На тарi з такими зразками повинне бути спецiальне маркування: "Небезпечно", "Токсично" тощо.
1.5.8. Зразки потрiбно надiйно пакувати, i вiдправляти в експертнi пiдроздiли митної служби з такими товарно-супровiдними документами:
- акт про вiдбiр проб i зразкiв товарiв;
- акт про проведення митного огляду товарiв;
- митна декларацiя;
- контракт (договiр) на поставку товару;
- iнвойс (рахунок-фактура, накладна тощо);
- сертифiкати контролюючих органiв;
- сертифiкат якостi товару, виданий виробником;
- технiчна або технологiчна документацiя iз зазначенням вiдомостей про кiлькiсний та якiсний склад, фiзико-хiмiчнi властивостi, основнi технологiчнi стадiї виробництва та призначення товару (технiчнi умови, технологiя виготовлення, специфiкацiя, каталоги й паспортнi данi на вироби фiрм-виробникiв, дозволи, маркувальнi етикетки, робочi креслення, листи безпеки, спосiб використання, технiчнi регламенти тощо).
1.5.9. Акт про вiдбiр проб i зразкiв складається в трьох примiрниках, один з яких додається до вiдiбраних проб i зразкiв товару, другий - передається власнику товару або декларанту (чи вповноваженiй ним особi), третiй - залишається в справах митного органу. У цьому актi обов'язково вiдображають iнформацiю щодо вiдповiдностi вiдiбраних зразкiв та проб транспортним засобам або партiям, якi перевiряються. Акт до експертного пiдроздiлу надається у виглядi оригiналу, iншi документи - у виглядi копiй, завiрених митним органом.
1.5.10. Пiд час проведення вiдбору проб та зразкiв товару, необхiдно дотримуватись вимог правил технiки безпеки та охорони працi, особливо при проведеннi робiт зi шкiдливими, вибухонебезпечними та легкозаймистими товарами.
1.6 Направлення зразкiв на дослiдження
1.6.1 При транспортуваннi проб та зразкiв до експертного пiдроздiлу Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи необхiдно забезпечити їхнє збереження в незмiнному станi, для чого використовують тару на цю продукцiю, що визначена вимогами методичних рекомендацiй чи iншими нормативними документами, та визначають спосiб i умови транспортування, якi можуть забезпечити цi вимоги.
1.6.2 На кожний екземпляр вiдiбраних проб i зразкiв накладається окреме митне забезпечення.
1.6.3 Тара iз пробами й зразками товару повинна мiстити маркувальнi етикетки. Одну етикетку вкладають усередину упаковки, iншу прикрiплюють на зовнiшнiй поверхнi тари (упаковки). Маркування повинно мiстити повну iнформацiю для iдентифiкацiї зразку.
2 Методичнi рекомендацiї по вiдбору проб i зразкiв барвникiв (органiчних барвникiв, пiгментiв, флуоресцентних вiдбiлювальних препаратiв тощо) та текстильно-допомiжних речовин
2.1 Вступ, призначення
Цi методичнi рекомендацiї застосовуються при вiдборi проб i зразкiв барвникiв (органiчних барвникiв, пiгментiв, флуоресцентних вiдбiлювальних препаратiв тощо) та текстильно-допомiжних речовин вiд певної партiї з накопичувальних ємностей, залiзничних i автоцистерн, бочок, барабанiв, мiшкiв, контейнерiв, пакетiв тощо з метою проведення дослiджень, необхiдних при митному оформленнi зазначених товарiв (товару).
2.2 Метод (процедура) вiдбору проб та зразкiв
2.2.1 Пакувальнi одиницi, вiдiбранi у вибiрку для проведення дослiджень, перед розпакуванням повиннi бути ретельно очищенi зовнi вiд забруднень.
2.2.2 Вiдбiр проб необхiдно проводити швидко, в умовах, що не впливають на властивостi товарiв (товару) i виключають можливiсть змiни складу проби, ураховуючи агрегатний стан продукту, летючiсть, гiгроскопiчнiсть, свiтлостiйкiсть та iн.
2.2.3 Проби вiдбирають по наступнiй схемi: вiд пакувальних одиниць, вiдiбраних для контролю, вiдбирають точковi проби; з точкових проб складають об'єднану пробу; вiд об'єднаної проби вiдбирають середню пробу.
2.2.4 Точковi проби сипучих товарiв (порошкоподiбних, гранульованих, лускоподiбних тощо) вiдбирають iз будь-яких точок маси продукту по всiй товщинi, шаруючи за допомогою металевого щупа, трубок, ковшiв або механiчних пробовiдбiрникiв. Вiдбирають не менш двох точкових проб наступним чином: пакувальну одиницю встановлюють похило пiд кутом 35-45°, щуп кладуть на продукт, розташовуючи щiлину щупа проти передбачуваного напряму повороту, потiм повертають тару приблизно на 50-60° для наповнення щупа продуктом. Тримаючи щуп у горизонтальному положеннi на висотi 2-3 см, обережно висипають продукт на негiгроскопiчну поверхню. Допускається вiдбирати проби, повертаючи пробовiдбiрник (щуп) пiд кутом 35-40°.
2.2.5 Точковi проби пастоподiбних товарiв вiдбирають пiсля перевiрки продукту на однорiднiсть вiзуальним способом iз будь-яких точок маси продукту по всiй товщинi, шаруючи за допомогою трубок i металевого щупа з подовжнiм вирiзом. Вiдбирають не менше трьох точкових проб. У випадку розшарованого продукту, його заздалегiдь перемiшують. Якщо перемiшування ускладнене, проби вiдбирають по всiй товщинi шарiв iз будь-яких точок маси продукту. При вiдборi проб щупом iз подовжнiм вирiзом його опускають, укручуючи по всiй товщинi шарiв продукту, потiм виймають i витягують iз нього пробу шпателем, вставленим у верхню частину прорiзу. В якостi проби беруть весь умiст щупу.
2.2.6 Точковi проби товарiв у виглядi плавiв, що застигають при температурi навколишнього середовища вiдбирають за допомогою щупа-свердла iз зовнiшнiм дiаметром 24мм i глибиною нарiзки гвинта 6мм який вручну або за допомогою електроприводу опускають, укручуючи в продукт до дна тари потiм виймають i витягують пробу шпателем. Для рiзної по висотi тари застосовують свердла рiзної довжини. Вiдбирають три точковi проби: двi поблизу стiнки упаковки й одну поблизу її центра. Плави, що не представляють небезпеки, механiчно подрiбнюють у барабанi, не розшиваючи його, потiм барабан розшивають по повздовжньому шву, i вiдбирають проби з рiзних мiсць уздовж осi й по дiаметру барабана: двi проби по осi й двi - по дiаметру.
Нелеткi продукти з температурою плавлення до 80°С нагрiвають у спецiально обладнаних грiлках у тарi з вiдвернутими пробками або вiдкритими кришками. Пiсля повного розплавлення вiдбирають проби рiдкого продукту, як указано в п. 2.2.7.
2.2.7 Точковi проби рiдких товарiв (рiдин, розчинiв, суспензiї, емульсiй, дисперсiй тощо) вiдбирають пiсля ретельного перемiшування за допомогою скляних трубок iз вiдтягнутими кiнцями, скляних або металевих пiпеток, занурених металевих кухлiв або банок, закритих металевих банок iз кришками або ковпачками для взяття проб iз будь-яких шарiв продукту. Вiдбирають не менше двох точкових проб.
Проби в'язких рiдин вiдбирають за допомогою скляних трубок або закритих металевих банок iз кришками й ковпачками.
Зануренi кухлi й банки повиннi мати ручки достатньої довжини для опускання на дно будь-якої ємкостi. Закритi металевi банки повиннi мати конструкцiю, що дозволяє вiдбирати проби по будь-якiй глибинi.
Проби рiдких товарiв iз рiзних видiв тари вiдбирають по всiй висотi шарiв скляною трубкою з вiдтягнутим кiнцем.
Проби рiдких товарiв iз вагонiв-цистерн, автоцистерн, контейнерiв вiдбирають iз верхнього, середнього й нижнього шарiв по однiй пробi з кожного шару, у спiввiдношеннi за об'ємом 2:3:2. Допускається iнше спiввiдношення вiдповiдно до нормативно-технiчної документацiї.
2.2.8 Всi вiдiбранi точковi проби поєднують, ретельно перемiшують i отримують об'єднану пробу. Якщо продукт злежався (наявнiсть шматкiв у разовiй пробi), його подрiбнюють.
2.2.9 З об'єднаної проби методом квартування (для сипких продуктiв i плавiв) або вiдбором (для рiдких i пастоподiбних товарiв) отримують середню пробу. Маса середньої проби повинна бути достатньою для триразового визначення всiх нормованих показникiв якостi продукту й повинна бути вказана в нормативно-технiчнiй документацiї на конкретнi продукти. Вона повинна бути не менша за вказану в Нормативах вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи).
2.2.10 Середню пробу помiщають у чисту суху скляну, полiетиленову банку або пляшку, щiльно закривають кришкою чи пробкою. Середню пробу порошкоподiбних i твердих товарiв допускається помiщати в полiетиленовий пакет.
2.3 Пристрої для вiдбору проб
2.3.1 Для вiдбору проб i зразкiв барвникiв (органiчних барвникiв, пiгментiв, флуоресцентних вiдбiлювальних препаратiв тощо) та ТДР зi всiх видiв тари, спецiалiзованих контейнерiв, транспортних засобiв i сховищ застосовують вiдповiднi пробовiдбiрники.
2.3.2 Судини, пристосування, пристрої й пробовiдбiрники повиннi бути чистi та сухi, без стороннього запаху, виготовленi з матерiалу, стiйкого до дiї продукту (скла, латунi, неiржавiючої сталi й iнших матерiалiв). Їхня мiсткiсть повинна перевищувати об'єм проби на 5-10%. ємностi повиннi герметично закриватися пробкою, захищеною, у разi необхiдностi, фольгою або пергаментом. Рiдкими речовинами або пастами тара заповнюються не бiльше нiж на 90 % об'єму.
2.3.3 При вiдборi проб i зразкiв товарiв якi мають леткi компоненти (леткi органiчнi розчинники тощо) або речовини, якi можуть змiнюють свої хiмiчнi та фiзичнi властивостi при взаємодiї з повiтрям, вологою тощо необхiдно використовувати герметичнi ємностi, якi унеможливлюють доступ цих факторiв.
2.3.4 При вiдборi проб i зразкiв товарiв якi змiнюють свої хiмiчнi та фiзичнi властивостi при взаємодiї з денним свiтлом (вiдновники, окисники, перекиснi сполуки тощо) необхiдно використовувати непрозорi iнертнi ємностi або ємностi, виготовленi з темного скла.
2.3.5 Також слiд звертати увагу на матерiал з якого зроблена кришка (пробка) або герметизуючi (ущiльнюючi) прокладки.
2.3.6 Iз метою проведення повторного (додаткового, контрольного тощо) дослiдження товарiв вiдбiр проб i зразкiв здiйснюється в двох примiрниках (один - для проведення дослiдження, другий - у якостi контрольного) з обов'язковим маркуванням кожного з них. На обидва примiрники вiдiбраних проб i зразкiв товарiв накладають окреме митне забезпечення.
Висновки та пропозицiї
Методичнi рекомендацiї були розробленi з урахуванням досвiду експертної дiяльностi вiддiлу дослiджень товарiв органiчного походження Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи. Данi методичнi рекомендацiї допоможуть у роботi пiдроздiлiв митних органiв, експертних пiдроздiлiв Управлiння та регiональних служб з експертного забезпечення митних органiв. Дотримання зiбраних у методичних рекомендацiях настанов, щодо порядку та методiв вiдбору проб i зразкiв барвникiв (органiчних барвникiв, пiгментiв, флуоресцентних вiдбiлювальних препаратiв тощо) та ТДР дозволить зменшити кiлькiсть спiрних питань, що виникають у процесi дослiдження та iдентифiкацiї подiбних товарiв.