МIНIСТЕРСТВО ЕКОНОМIКИ УКРАЇНИ
07.07.2009 | N 3905-23/280 |
---|
Державна митна служба України |
Щодо перереєстрацiї iноземних iнвестицiй
Мiнекономiки розглянуло листа Держмитслужби вiд 11.06.2009 N 1/8-10.15/5507 щодо перереєстрацiї iноземних iнвестицiй та повiдомляє.
Термiн "перереєстрацiя iноземних iнвестицiй" в чинному законодавствi не визначено.
Разом з тим слiд зазначити наступне.
В разi вилучення iнвестором iнвестицiї пiдприємство втрачає статус пiдприємства з iноземними iнвестицiями i дiяльнiсть пiдприємства не пiдпадає пiд сферу дiї Закону України "Про режим iноземного iнвестування".
Орган державної реєстрацiї, за повiдомленням iнвестора щодо вилучення iнвестицiї, повинен зробити на iнформацiйному повiдомленнi вiдповiдну вiдмiтку.
У разi встановлення факту вiдчуження майна ранiше трирiчного термiну при несплаченому ввiзному митi, державна податкова адмiнiстрацiя (iнспекцiя), вiдповiдно до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 07.08.96 N 937, зобов'язана повiдомити про це вiдповiдний митний орган.
Ввiзне мито не сплачується за умови вивезення iноземної iнвестицiї за кордон, що засвiдчується вивiзною вантажною митною декларацiєю з вiдповiдною вiдмiткою.
Слiд також зазначити, що iнвестицiї вкладаються iноземними iнвесторами в об'єкти iнвестування на пiдставi договору (угоди), який згiдно зi статтею 9 Закону України "Про iнвестицiйну дiяльнiсть" є основним правовим документом, що регулює взаємовiдносини мiж суб'єктами iнвестицiйної дiяльностi.
Згiдно з частиною 3 статтi 651 Цивiльного кодексу України "у разi односторонньої вiдмови вiд договору у повному обсязi, або частково, якщо право на таку вiдмову встановлено договором або законом, договiр є вiдповiдно розiрваним або змiненим".
Враховуючи зазначене, змiна одного iз суб'єктiв iнвестицiйної дiяльностi потребує змiни iнвестицiйного договору.
В разi змiни iноземного iнвестора, який є засновником та вкладає iнвестицiю в статутний фонд, вiдповiдно до частини третьої статтi 29 Закону України "Про державну реєстрацiю юридичних осiб та фiзичних осiб-пiдприємцiв", здiйснюється державна реєстрацiя змiн до установчих документiв, якi пов'язанi iз змiною складу засновникiв (учасникiв) юридичної особи.
Придбання корпоративних прав за договором купiвлi-продажу також передбачає оформлення змiн в статутних документах, пов'язаних зi змiною власникiв. У випадку придбання корпоративних прав за договором купiвлi-продажу здiйснюється передача прав власностi, при цьому змiна статутного капiталу не вiдбувається, отже iнвестицiя не вноситься.
Разом з тим слiд зазначити, що згiдно зi статтею 53 Закону України "Про господарськi товариства" учасник товариства з обмеженою вiдповiдальнiстю має право продати чи iншим чином вiдступити свою частку (її частину) у статутному капiталi одному або кiльком учасникам цього товариства. У разi придбання частки (її частини) учасника самим товариством з обмеженою вiдповiдальнiстю воно зобов'язане реалiзувати її iншим учасникам або третiм особам протягом строку, що не перевищує одного року, або зменшити свiй статутний капiтал вiдповiдно до статтi 52 цього Закону.
Мiнекономiки вважає, що у випадку реалiзацiї зазначеної частки iноземному iнвестору та в разi пiдтвердження державною податковою адмiнiстрацiєю фактичного внесення та зарахування iноземної iнвестицiї у виглядi iноземної валюти на баланс пiдприємства, вiдповiдна iноземна iнвестицiї пiдлягає державнiй реєстрацiя у встановленому законодавством порядку.
Заступник Мiнiстра економiки України | В. М. Пантелеєнко |