ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
18.08.10 | N 11/2-10.16/8570-ЕП |
---|
Начальникам регiональних митниць | |
Начальникам митниць |
Про класифiкацiю згiдно з УКТЗЕД обладнання для
зберiгання та сушiння зерна
З метою недопущення неправильної класифiкацiї обладнання для зернових елеваторiв (мал. 1, додається), яке призначене для зберiгання, сушiння i обробки зерна та забезпечення сплати митних платежiв у повному обсязi, повiдомляємо про наступне.
Українська класифiкацiя товарiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi (далi - УКТЗЕД) побудована на основi класифiкацiйної системи Всесвiтньої митної органiзацiї - Гармонiзованої ситстеми опису та кодування товарiв та Комбiнованої номенклатури Європейського Союзу. Згiдно мiжнародних норм та положень нацiональних нормативноправових актiв класифiкацiя товарiв, насамперед, здiйснюється вiдповiдно до ступеню обробки товару (сировина - напiвфабрикат - готовий вирiб), його призначення та матерiалу виготовлення (тобто за хiмiчним складом).
При прийняттi рiшення стосовно класифiкацiї згiдно з УКТЗЕД товару "обладнання для зберiгання зерна (складовi частини зернових елеваторiв)" основним завданням є встановлення основного призначення цього обладнання.
У вiдповiдностi до iнформацiї виробникiв "круглi зерносховища (силоси) для елеваторiв з гофрованої, оцинкованої сталi з плоским або конiчним дном" (далi - силоси), (мал. 2) призначенi для довготривалого зберiгання зерна з функцiєю пiдтримки оптимального режиму зберiгання. Такий оптимальний режим може бути забезпечений системою повiтряного вентилювання силосiв, що включає часткове пiдсушування або, за потреби, охолодження зерна для пiдтримки вмiсту оптимальної кiлькостi вологи в зернi, контролю температури зерна. Силоси оснащенi обладнанням для завантаження i вивантаження зерна. Механiчнi або теплотехнiчнi пристрої, як правило встановлюються зовнi або нижче сiтчастої пiдлоги силосiв. Iз механiчного обладнання всерединi силосу, а саме над решiткою пiдлоги, може бути встановлений "шнек-мiтла" для вивантаження залишкiв зерна.
Проте, вищезазначене рiзнофункцiональне обладнання силосiв у комплексi призначене здiйснювати виконання головної функцiї, а саме забезпечення довготривалого зберiгання зерна. За цiєю функцiєю i повиннi класифiкуватися силоси.
Такими чином, згiдно положень УКТЗЕД та вiдповiдно до основної функцiї описаний вище товар - "силоси з оцинкованої сталi з системою аерацiї (провiтрювання, охолодження та пiдсушування шляхом циркуляцiї повiтряних потокiв), функцiями контролю температури, завантаження та вивантаження, якi забезпечуються вентиляторами з нагрiвачами або без нагрiвачiв, транспортерами, норiями тощо", необхiдно класифiкувати у товарнiй позицiї 7309.
У той же час, у поясненнях до товарної позицiї 7309 вказано, що до цiєї товарної позицiї включається обладнання (ємностi) для зберiгання будь-якого матерiалу, крiм обладнання оснащеного механiчним чи термiчним устаткуванням. Щодо елеваторного обладнання таке застереження приймається до уваги при прийняттi класифiкацiйних рiшень стосовно пристроїв (агрегатiв), якi оснащенi механiчним обладнанням, основними функцiями якого є змiна якiсних характеристик для пiдготовки зерна до його тривалого зберiгання, а саме такими як сепарацiя (очистка), сортування, калiбрування. Зерноочисне та iнше обладнання класифiкується у товарнiй позицiї 8437 згiдно з УКТЗЕД.
Зерновi сушарки (стацiонарнi (мал. 3) або мобiльнi (мал. 4)), є обладнанням елеваторiв, яке оснащене спецiальним теплотехнiчними та механiчними пристроями, що призначенi для змiни якiсних характеристик зерна, тобто його висушування. Головною функцiєю зерносушарок є сушiння зерна.
Зерносушарки можливо iдентифiкувати за невеликим завантажувальним об'ємом (зазвичай до ста тон), потужним теплогенеруючим обладнанням та обладнанням по перемiщенню зерна по шахтi в процесi сушки, з заданою i контрольованою швидкiстю перемiщення пiд час сушiння в залежностi вiд вмiсту вологи в зернi, а також вiдсутностi можливостi зберiгання i наявностi в паспортi виробу даних щодо продуктивностi зерносушарки за годину роботи та безперервностi тенологiчного циклу сушiння, який забезпечується заповненням та вивантаженням зерна в момент просушки. Сушiння може проводитись в залежностi вiд конструкцiї, як прямим так i непрямим нагрiванням. При прямому нагрiваннi сушiння зерна проводиться безпосередньо дiєю гарячого повiтря на зерно, при непрямому - шляхом теплопередачi.
Згiдно вимог УКТЗЕД зерновi сушарки (стацiонарнi або мобiльнi), якi конструктивно призначенi виключно для висушування зерна перед його завантаженням у силоси, класифiкуються у товарнiй позицiї 8419.
Iнколи елеваторне обладнання iмпортується на митну територiю України в якостi обладнання для приймання, сушiння, обробки, зберiгання та вiдвантаження зерна (див. малалюнок) як комплектний об'єкт. У складi такого комплексу по зберiганню зерна можуть бути в наявностi ємностi для приймання та тимчасового зберiгання, сушарка, обладнання для обробки (сепарацiї), силоси для довготривалого зберiгання, ваги та iнше. У зв'язку з тим, що таке обладнання виконує рiзнi функцiї та не є обладнанням об'єднаним у єдиний агрегат, таке обладнання згiдно з УКТЗЕД повинно класифiкуватись окремо, вiдповiдно до їх функцiй, а саме, стальнi силоси з допомiжним обладнанням, яке забезпечує зберiгання зерна шляхом пiдтримки оптимального режиму зберiгання та силоси для тимчасового зберiгання або охолодження класифiкуються у товарнiй позицiї 7309, сушарка у товарнiй позицiї 8419, обладнання для обробки зерна, наприклад, таке як сепаратори, у товарнiй позицiї 8437. Ваги та iнше обладнання також класифiкуються у вiдповiдних товарних позицiях за призначенням.
Правильнiсть класифiкацiї в групi 73 обладнання для зберiгання зерна спiвпадає з рiшеннями про класифiкацiю подiбних товарiв, прийнятими у Європейському Спiвтовариствi.
Додаток: зазначене по тексту на 3 арк.
Перший заступник Голови Служби | О.М. Дороховський |
Додаток |
Мал. 1. Фото зовнiшнього вигляду елеватора для зберiгання зерна
1 - пристрої для перемiщення зерна, 2 - силоси (зерносховища) з плоским дном, 3 - промiжна ємнiсть з конiчним дном, 4 - вагова, 5 - зерносушарка, 6 - iнше технологiчне примiщення елеватора
Мал. 2. Схема будови зерносховища (силосу) з плоским дном
1 - об'єм для зберiгання зерна, 2 - зерно, 3 - механiзм вивантаження зерна, 4 - вентиляйiйнi канали у бетонному фундаментi, 5 - дно силоса з стальної решiтки, 6 - "шнек-мiтла" для вивантаження залишкiв зерна, 7 - вентилятор,
Мал. 3. Будова зернозерносушарки стацiонарного типу
А- схема внутрiшньої будови Б - схема зовнiшньої будови
1 - зона накопичення зерна (вологе зерно), 2 - повiтряний короб, 3 - тепле повiтря, 4 - теплоiзоляцiя, 5 - холодне повiтря, 6 - вбудований теплогенератор, 7 - транспортер для вивантаження зерна, 8 - механiзми вивантаження, 9 - пальник, 10 - зона охолодження, 11 - вiдпрацьоване повiтря, 12 - зона сушiння зерна, 13 - витяжний вентилятор, 14 - металiчний захист теплоiзоляцiї.
Мал. 4. Схема будови зернозерносушарки мобiльного типу
1 - вхiд холодного повiтря через вентилятор, 2 - газовий пальник, 3 - тепле повiтря, 4 - завантаження вологого зерна, 5 - вивантаження сухого зерна, 6 - вiдпрацьоване повiтря, 7 - отвори в бокових стiнках сушильної камри для виходу вiдпрацьованого повiтря