ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
вiд 24.01.2012 р. | N 1556/6/15-3315 |
---|
ДПСУ розглянула звернення
пiдприємства стосовно пiльг з ПДВ та повiдомляє
таке.
ПДВ є внутрiшнiм непрямим податком на споживання та справляється iз операцiй з постачання товарiв/послуг, якi споживаються на митнiй територiї України. При здiйсненнi експортних операцiй ПДВ справляється країною - отримувачем таких товарiв/послуг, що вiдповiдає загальноєвропейським правилам та вимогам справляння непрямих податкiв та не залежить вiд видiв дiяльностi платника податкiв. Таким чином, застосування нульової ставки ПДВ за експортними операцiями здiйснюється з метою уникнення подвiйного оподаткування операцiй з постачання товарiв/послуг у митному режимi експорту.
Вiдповiдно до п. 30.9 ст. 30 Податкового кодексу України (далi - Кодекс) податкова пiльга надається шляхом:
а) податкового вирахування (знижки), що зменшує базу оподаткування до нарахування податку та збору;
б) зменшення податкового зобов'язання пiсля нарахування податку та збору;
в) встановлення зниженої ставки податку та збору;
г) звiльнення вiд сплати податку та збору.
Вiдповiдно до п. 193.1 ст. 193 Кодексу ставки ПДВ встановлюються вiд бази оподаткування в таких розмiрах:
а) 17 вiдсоткiв (до 2014 року - 20 вiдсоткiв);
б) 0 вiдсоткiв (зокрема, у разi експорту товарiв (супутнiх послуг), якщо їх експорт пiдтверджений митною декларацiєю, оформленою вiдповiдно до вимог митного законодавства (пп. 195.1.1 ст. 195 Кодексу).
Наведеною нормою не встановлено переваг для жодної iз вказаних ставок податку. База оподаткування, визнання права на податковий кредит, порядок ведення податкового облiку та заповнення податкової звiтностi для них також визначаються вiдповiдними статтями Кодексу за однаковими принципами. Тому ставки податку у розмiрi 17 % (до 2014 року - 20 %) та 0 % при експортi є двома основними рiвнозначними ставками, якi застосовуються залежно вiд напрямку постачання.
Такий пiдхiд вiдповiдає термiну "податкова пiльга" та пiдставам для її надання, встановленим п. 30.1 та п. 30.2 ст. 30 Кодексу, згiдно з якими податкова пiльга надається конкретному платнику податкiв або групi платникiв податкiв. Податкова пiльга - це передбачене податковим та митним законодавством звiльнення платника податкiв вiд обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмiрi за наявностi пiдстав, визначених п. 30.2 цiєї статтi. Пiдставами для надання податкових пiльг є особливостi, що характеризують певну групу платникiв податкiв, вид їх дiяльностi, об'єкт оподаткування або характер та суспiльне значення здiйснюваних ними витрат (наприклад, ст. 197 або роздiл XX "Перехiднi положення" Кодексу).
Нульова ставка ПДВ при експортi товарiв не є податковою пiльгою, оскiльки не є особливiстю, що характеризує певну групу платникiв податкiв, вид їх дiяльностi, об'єкт оподаткування або характер та суспiльне значення здiйснюваних ними витрат, а залежить виключно вiд напрямку постачання товару (на експорт).
Водночас з метою накопичення та обробки зведеної iнформацiї про суми податкiв та зборiв, не сплачених суб'єктами господарювання до бюджету, з метою виконання та контролю за бюджетними процесами, визначення втрат бюджету, у тому числi вiд застосування нульової ставки податку, п. 30.6 та п. 30.7 ст. 30 Кодексу платникiв податкiв та контролюючi органи зобов'язано облiковувати такi суми в порядку, визначеному КМУ.
Постановою КМУ вiд 27.12.2010 р. N 1233 затверджено Порядок облiку сум податкiв та зборiв, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пiльг. При цьому вiдповiдно до п. 2 постанови її норми поширюються на операцiї, якi здiйснюються на митнiй територiї, України.
Вiдповiдно до п. 2 постанови Державна податкова служба України забезпечує облiк сум податкiв та зборiв, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пiльг, за операцiями, що здiйснюються на митнiй територiї України.
Облiк пiльг здiйснюється згiдно з Довiдником пiльг, наданих чинним законодавством по сплатi податкiв та зборiв, який щоквартально затверджується вiдповiдним наказом ДПСУ. При цьому в Довiднику пiльг експортнi операцiї облiковуються як переваги в оподаткуваннi, що за економiчною сутнiстю не є пiльгами, не є фiнансовою пiдтримкою платника та не є втратами бюджету.
Заступник Голови | А. Iгнатов |