ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
10.02.2021 | N 08-1.4/16-03/10/2277 |
---|
<...> |
Про розгляд звернення
Державна митна служба України розглянула Ваше звернення на Урядовий контактний центр вiд <...> щодо отримання висновкiв Служби безпеки України для ввезення в Україну GPS трекерiв, iнших товарiв та у межах компетенцiї повiдомляє таке.
Згiдно зi статтею 544 Митного кодексу України до основних завдань митних органiв вiдноситься, зокрема, здiйснення державного експортного контролю в межах повноважень, покладених на митнi органи вiдповiдно до цього Кодексу та iнших законiв України.
Статтею 21 Закону України вiд 20.02.2003 N 549-IV "Про державний контроль за мiжнародними передачами товарiв вiйськового призначення та подвiйного використання" (далi - Закон) визначено, що митнi органи здiйснюють митнi формальностi, необхiднi для пропуску через митний кордон України, випуску у вiдповiдний митний режим товарiв вiйськового призначення та подвiйного використання на пiдставi вiдповiдного дозвiльного документа на здiйснення мiжнародних передач товарiв, отриманого вiд центрального органу виконавчої влади, що реалiзує державну полiтику у сферi державного експортного контролю, з використанням механiзму "єдиного вiкна" вiдповiдно до Митного кодексу України.
Єдиний список товарiв подвiйного використання наведено у додатку до Порядку здiйснення державного контролю за мiжнародними передачами товарiв подвiйного використання, затвердженому постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 28.01.2004 N 86 (далi - Єдиний список).
GPS трекери можуть мати ознаки товарiв подвiйного використання, що наведенi у частинi третiй роздiлу 5 Єдиного Списку (спецiальнi технiчнi засоби).
Вiдповiдно до позицiї 5A903.d.5 Єдиного списку, контролю пiдлягають, зокрема, технiчнi засоби з функцiями негласного визначення мiсцезнаходження транспортних засобiв або iнших об'єктiв (у тому числi з пристроями дистанцiйного керування), з одним iз таких критерiїв:
конструктивне виконання технiчного засобу у закамуфльованому (замаскованому) виглядi або у виглядi, який передбачає його подальше камуфлювання;
мiнiатюрне виконання технiчного засобу, який мiстить пiдсистему визначення координат об'єкта (ГЛОНАСС, GPS тощо) та пiдсистему реєстрацiї або передавання iнформацiї щодо контролю за мiсцезнаходженням (перемiщенням) транспортних засобiв або iнших об'єктiв;
об'єднання в технiчному засобi кiлькох рiзних функцiй, одна з яких забезпечує здiйснення контролю за мiсцезнаходженням (перемiщенням) транспортних засобiв або iнших об'єктiв;
наявнiсть у технiчних засобах мiнiатюрних радiопередавачiв пристроїв (радiомаячкiв), якi випромiнюють радiосигнали, що використовуються радiоприймальними пристроями для визначення їх мiсцезнаходження; або радiоприймальнi пристрої з функцiями визначення мiсцезнаходження джерела радiовипромiнювання;
Отже у разi вiднесення GPS трекерiв до спецiальних технiчних засобiв їх iмпорт здiйснюється за дозволом Держекспортконтролю.
Для одержання дозволу Держекспортконтролю на iмпорт таких товарiв, iмпортер разом iз заявою до Держекспортконтролю подає погодження СБУ.
Висновок щодо належностi/неналежностi товарiв до частини третiй роздiлу 5 Єдиного списку "спецiальних технiчних засобiв", що контролюються у галузi державного експортного контролю надає Служба безпеки України.
За iнформацiєю, розмiщеною на офiцiйному сайтi Служби безпеки, з метою отримання зазначеного вище висновку необхiдно звернутися до Українського науково-дослiдного iнституту спецiальної технiки та судових експертиз СБУ, що знаходиться за адресою: вул. Миколи Василенка, 3, м. Київ, 03113.
Перелiк документiв для отримання зазначеного вище висновку Служби безпеки України наведено на сайтi Служби безпеки України за адресою https://ssu.gov.ua.
Щодо ввезення в Україну квадрокоптерiв повiдомляємо таке.
Згiдно з позицiями 9А012 та 9А112, Єдиного списку контролю пiдлягають "безпiлотнi лiтальнi апарати", а саме:
a) безпiлотнi лiтальнi апарати, здатнi досягати дальностi 300 км;
b) безпiлотнi лiтальнi апарати, що мають усi такi характеристики:
1) мають будь-яку з таких характеристик:
a) здатнiсть автономно здiйснювати керування польотом i навiгацiю; або
b) здатнiсть здiйснювати керований полiт поза межами зони прямої видимостi за участю людини-оператора; та
2) мають будь-яку з таких характеристик:
a) мiстять систему/механiзм розпилення аерозолiв ємнiстю понад 20 л; або
b) призначенi або модифiкованi для встановлення системи/механiзму розпилення аерозолiв ємнiстю понад 20 л.
Також "безпiлотнi лiтальнi апарати" можуть бути вiднесенi до товарiв вiйськового призначення.
Список товарiв вiйськового призначення, мiжнароднi передачi яких пiдлягають державному контролю, наведено у додатку до Порядку здiйснення державного контролю за мiжнародними передачами товарiв вiйськового призначення, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 20.11.2003 N 1807.
Вiдповiдно до позицiї ML10 Списку товарiв вiйськового призначення контролю пiдлягають, зокрема, "безпiлотнi лiтальнi апарати" спецiально призначенi або модифiкованi для вiйськового використання.
З огляду на зазначене вище, ввезення в Україну безпiлотних лiтальних апаратiв з характеристиками, що наведенi у згаданих вище Єдиному списку та Списку товарiв вiйськового призначення здiйснюється за наявностi дозвiльних документiв Держекспортконтролю.
В.о. Голови | Сергiй ЗВЯГIНЦЕВ |