КОЛЕГIЯ МIНIСТЕРСТВА ОСВIТИ I НАУКИ УКРАЇНИ
РIШЕННЯ
вiд 28 грудня 2006 року | протокол N 16/1-13 |
---|
Про стан реалiзацiї положень законiв України
"Про спецiальний режим iнновацiйної дiяльностi
технологiчних паркiв" та "Про iнновацiйну
дiяльнiсть"
Заслухавши та обговоривши iнформацiю департаменту iнновацiй та трансферу технологiй "Про стан реалiзацiї положень законiв України "Про спецiальний режим iнновацiйної дiяльностi технологiчних паркiв" та "Про iнновацiйну дiяльнiсть" (доповiдна записка додається), колегiя Мiнiстерства освiти i науки України ухвалює:
1. Iнформацiю директора департаменту iнновацiй та трансферу технологiй Гончаренка М. Ф. взяти до вiдома.
2. Департаменту iнновацiй та трансферу технологiй (Гончаренко М. Ф.):
2.1. Протягом сiчня 2007 року забезпечити супровiд проекту постанови Кабiнету Мiнiстрiв України "Про затвердження Порядку здiйснення контролю та монiторингу за реалiзацiєю проектiв технологiчних паркiв" та розпорядження Кабiнету Мiнiстрiв України "Про схвалення Концепцiї Державної програми розвитку iнновацiйної iнфраструктури на 2007 - 2011 роки".
2.2. При доопрацюваннi проекту Закону України "Про внесення змiн до Закону України "Про спецiальний режим iнновацiйної дiяльностi технологiчних паркiв" передбачити норми, що забезпечать зокрема замiну старих свiдоцтв про державну реєстрацiю проектiв технопаркiв новими, вiдкриття спецiальних рахункiв технопаркiв в установах комерцiйних банкiв, спрощення процедури розгляду i державної реєстрацiї технопаркiв та їх проектiв.
2.3. До 1 лютого 2007 року пiдготувати пропозицiї щодо запровадження нових форм державної статистичної звiтностi у сферi iнновацiйної дiяльностi.
2.4. Посилити координацiю виконання Закону України "Про спецiальний режим iнновацiйної дiяльностi технологiчних паркiв".
3. Мiнiстерству освiти Автономної Республiки Крим, управлiнням освiти i науки обласних, Київської та Севастопольської мiських державних адмiнiстрацiй, ректорам вищих навчальних закладiв до 15 лютого 2007 року надати пропозицiї департаменту iнновацiй та трансферу технологiй щодо конкретних механiзмiв активiзацiї дiяльностi щодо створення або участi у дiяльностi технологiчних паркiв та iнших iнновацiйних структур.
4. Контроль за виконанням рiшення колегiї покласти на першого заступника Мiнiстра Гуржiя А. М.
За голову колегiї т. в. о. Мiнiстра | Б. М. Жебровський |
Додаток |
Доповiдна записка колегiї Мiнiстерства освiти i науки України щодо стану реалiзацiї положень законiв України "Про спецiальний режим iнновацiйної дiяльностi технологiчних паркiв" та "Про iнновацiйну дiяльнiсть"
Щодо стану реалiзацiї положень Закону України "Про спецiальний режим iнновацiйної дiяльностi технологiчних паркiв"
З метою вiдновлення повноцiнної роботи технологiчних паркiв в Українi Верховною Радою 12 сiчня цього року було прийнято нову редакцiю Закону України "Про спецiальний режим iнновацiйної дiяльностi технологiчних паркiв", яким було вiдновлено деякi податковi та митнi пiльги для виконавцiв їх проектiв (по сплатi податку на прибуток, ввiзного мита та по вiдтермiнуванню сплати ввiзного ПДВ при iмпортi нових устаткування, обладнання i комплектуючих, а також матерiалiв, якi не виробляються в Українi).
Закон визначив спецiальний режим iнновацiйної дiяльностi, яким передбачено надання державної пiдтримки щодо стимулювання дiяльностi 16 технологiчним паркам, їх учасникам та спiльним пiдприємствам при реалiзацiї проектiв за прiоритетними напрямами їх дiяльностi.
На сьогоднi дiє лише 8 iз 16 технологiчних паркiв, якими виконуються 34 проекти з 53 зареєстрованих на 1 грудня 2006 року.
Практика роботи технологiчних паркiв протягом двох останнiх рокiв пiдтверджує їхню високу ефективнiсть щодо розвитку iнновацiйної дiяльностi в Українi.
У рамках виконання iнвестицiйних та iнновацiйних проектiв технологiчних паркiв з 2005 року по III квартал 2006 р. обсяг випуску iнновацiйної продукцiї склав майже 4 млрд. грн., причому у 2005 роцi вiн зрiс на 27 % порiвняно з 2004 роком i дорiвнював 2,27 млрд. грн., а за 9 мiсяцiв 2006 р. - 1,690 млрд. грн. За перiод 2005 р. - 9 мiсяцiв 2006 р. на зовнiшньому ринку технопарками було реалiзовано iнновацiйної продукцiї на 599 млн. грн.
За цей перiод дiяльностi технопарками було перераховано до Державного бюджету України та державних цiльових фондiв понад 308 млн. грн. Цей показник кожного року зростає. Так, у 2005 роцi вiн склав близько 149 млн. грн., а лише за 9 мiсяцiв 2006 року вже становить 159 млн. грн.
Реалiзацiя iнновацiйних та iнвестицiйних проектiв технопаркiв має значну соцiальну ефективнiсть. В iнновацiйних та iнвестицiйних проектах технопаркiв, якi реалiзуються ними, у 2006 роцi задiяно 4375 осiб.
Витрати технопаркiв на проведення науково-дослiдних i дослiдно-конструкторських робiт та на виробництво дослiдних зразкiв з 2005 року по 2006 рiк склали майже 42 млн. грн.
Сума залучених технопарками iнвестицiй з 2005 року по III квартал 2006 року у рамках виконання iнвестицiйних та iнновацiйних проектiв склала 13 млн. грн. та кредитiв понад 506 млн. грн.
Проте слiд звернути увагу, що бiльшiсть iнновацiй, якi сьогоднi впроваджуються технопарками, створюють переваги лише на традицiйному ринку, практично не змiнюючи технологiчний уклад або структуру економiки нашої країни.
Так, серед проектiв технологiчних паркiв лише 39 % вiдповiдають п'ятому та шостому технологiчним укладам, 61 % - третьому та четвертому. Лише 3 % проектiв реалiзують iнновацiйну продукцiю, яка за ступенем новизни має свiтовий рiвень, бiльшiсть проектiв (75 %) спрямованi на покращення iснуючих продуктiв та процесiв. За значеннями для ринку бiльше половини проектiв орiєнтованi на нацiональний рiвень (56 %), проекти свiтового рiвня складають лише 30 %.
Департаментом iнновацiй та трансферу технологiй Мiнiстерства освiти i науки України для забезпечення реалiзацiї положень згаданого Закону та повноцiнної роботи 16 технопаркiв, зазначених в його преамбулi, розроблено низку нормативно-правових актiв Кабiнету Мiнiстрiв України.
На сьогоднi Урядом України вже прийнято постанову "Деякi питання органiзацiї дiяльностi технологiчних паркiв" вiд 29 листопада 2006 року N 1657, якою затверджено:
- новий порядок державної реєстрацiї технологiчних паркiв;
- порядок розгляду, експертизи та державної реєстрацiї проектiв технологiчних паркiв;
- змiни до положення про порядок розгляду та затвердження прiоритетних напрямiв дiяльностi технологiчного парку;
- уточненi функцiї Комiсiї з органiзацiї дiяльностi технологiчних паркiв та iнновацiйних структур iнших типiв.
Мiнiстерством фiнансiв спiльно з нашим Мiнiстерством пiдготовлено та вже ухвалено Урядом постанову "Про затвердження Порядку зарахування сум податку на прибуток пiдприємств на спецiальнi рахунки технологiчного парку, його учасникiв та спiльних пiдприємств, використання зазначених коштiв i здiйснення контролю за їх витрачанням".
На цей час на розглядi у Кабiнетi Мiнiстрiв України знаходиться проект постанови Уряду "Про затвердження Порядку здiйснення контролю та монiторингу за реалiзацiєю проектiв технологiчних паркiв", яким, зокрема, передбачено механiзм перевiрки дiяльностi технопаркiв у формi контролю та монiторингу МОН та iншими центральними органами виконавчої влади (Мiнфiн, Мiнекономiки, ДПА тощо).
Згаданi перевiрки передбачають проведення детального аналiзу поданих документiв, в першу чергу, щодо визначення бюджетної ефективностi проектiв технопаркiв, вiдповiдностi задекларованих в бiзнес-планах цiлей фактично отриманим результатам та перевiрку ефективного використання коштiв цiльових субсидiй, зарахованих на спецiальнi рахунки технопаркiв, їх учасникiв та спiльних пiдприємств.
Вказаний проект постанови буде винесено для розгляду на найближчому засiданнi Урядового комiтету з питань економiчної полiтики.
Крiм того, триває процес погодження центральними органами виконавчої влади проекту постанови Кабiнету Мiнiстрiв України "Про затвердження Порядку надання фiнансової пiдтримки технологiчним паркам, їх учасникам та спiльним пiдприємствам для реалiзацiї проектiв технологiчних паркiв", яким передбачено запровадження механiзму реалiзацiї фiнансової бюджетної пiдтримки дiяльностi технологiчних паркiв, кошти якої спрямовуватимуться на:
- повне або часткове (до 50 вiдсоткiв) безвiдсоткове кредитування (з урахуванням iндексу iнфляцiї за перiод користування кредитом) проектiв технологiчних паркiв;
- повну або часткову компенсацiю вiдсоткiв, сплачуваних виконавцями проектiв технологiчних паркiв комерцiйним банкам та iншим фiнансово-кредитним установам за кредитування проектiв технологiчних паркiв.
Перспективним у стратегiчному планi вбачається розвиток технологiчних паркiв на базi провiдних унiверситетiв України з включенням до складу засновникiв цих технопаркiв науково-дослiдних, проектних та конструкторських органiзацiй.
Це дозволить залучати студентiв, молодих науковцiв до участi в iнновацiйних проектах, забезпечити на практицi ефективну пiдготовку спецiалiстiв за прiоритетними напрямками розвитку науки i технiки, а також в цiлому змiцнити зв'язки мiж виробничою, науково-технологiчною та освiтньою сферами. Вказаний напрямок розвитку технопаркiв найбiльше вiдповiдає свiтовим тенденцiям розвитку вказаних iнновацiйних структур.
Щодо стану реалiзацiї положень Закону України "Про iнновацiйну дiяльнiсть"
Слiд зазначити, що вiдповiдно до абз. 3 п. 4 доручення Прем'єр-мiнiстра України вiд 19.07.2006 N 25104/1/1-06 супровiд Закону України "Про iнновацiйну дiяльнiсть" з липня мiсяця 2006 року та розроблення проекту Закону України "Про внесення змiн до Закону України "Про iнновацiйну дiяльнiсть" покладено на Державне агентство України з iнвестицiй та iнновацiй. Мiнiстерством було надано пропозицiї, в межах своєї компетенцiї, при опрацюваннi зазначеного проекту закону.
В той же час, з метою забезпечення розвитку iнновацiйної iнфраструктури департаментом iнновацiй та трансферу технологiй спiльно iз представниками мiнiстерств i вiдомств та обласних державних адмiнiстрацiй було розроблено проект розпорядження Кабiнету Мiнiстрiв України "Про схвалення Концепцiї Державної програми розвитку iнновацiйної iнфраструктури на 2007 - 2011 роки", який було внесено в установленому порядку на розгляд Уряду (лист МОН України вiд 01.12.2006 N 1/10-2363).
Концепцiя спрямована на формування та розвиток нацiональної iнновацiйної системи, що характеризується функцiонуванням комплексу iнституцiйного, ресурсного та iнформацiйного забезпечення iнновацiйної дiяльностi завдяки активнiй державнiй пiдтримцi розвитку iнновацiйної iнфраструктури.
Вона передусiм передбачає:
розробку науково-методичного та нормативно-правового забезпечення для створення та розвитку iнновацiйних структур рiзних типiв;
формування та розвиток дiяльностi системи виробничо-технологiчного забезпечення та просування розробок; наукової експертизи, включаючи кооперацiю наукових установ i органiзацiй та пiдприємств рiзних форм власностi;
формування, розвиток та забезпечення дiяльностi систем iнформацiйного забезпечення усього циклу iнновацiйної дiяльностi: iдея - дослiдження - розробка - промислове виробництво;
розвиток мережi регiональних iнновацiйних структур: iнновацiйних центрiв, iнновацiйних бiзнес-iнкубаторiв та центрiв трансферу технологiй;
створення технологiчних паркiв на базi вищих навчальних закладiв, наукових установ, науково-виробничих комплексiв та удосконалення моделей iснуючих iнновацiйних структур;
активiзацiя iнвестицiйної дiяльностi для розвитку iнновацiйної iнфраструктури;
сприяння вiдновленню функцiонування патентних пiдроздiлiв на пiдприємствах державної форми власностi; створення пiдроздiлiв з питань трансферу технологiй, iнновацiйної дiяльностi та iнтелектуальної власностi в центральних та мiсцевих органах виконавчої влади.
Враховуючи зазначене, слiд зауважити, що подальша робота Мiнiстерства щодо розвитку iнновацiйної сфери в державi повинна сприяти пiдвищенню укладностi проектiв технологiчних паркiв, а саме, збiльшенню частки проектiв п'ятого та шостого технологiчного укладiв, полiпшенню ситуацiї зi створенням i функцiонуванням технологiчних паркiв та iнших iнновацiйних структур на базi вищих навчальних закладiв та наукових установ i органiзацiй, полiпшення використання та захисту iнтелектуальної власностi, якостi науково-технiчної експертизи iнновацiйних проектiв.
Директор департаменту iнновацiй та трансферу технологiй | М. Ф. Гончаренко |