ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
10.01.2011 | N 29/1-10.2/73-ЕП |
---|
Начальникам регiональних митниць, митниць |
Вiдповiдно до вимог наказу
Держмитслужби України вiд 14.01.2009 N 19 щодо
обмiну iнформацiєю, визначальною для класифiкацiї
й iдентифiкацiї товарiв та на пiдставi рiшення
Навчально-методичної ради Центрального митного
управлiння лабораторних дослiджень та експертної
роботи (далi - Управлiння) вiд 15.12.2010 N 11, надаємо
для використання у роботi методичнi рекомендацiї
щодо вiдбору проб i зразкiв, введенi в дiю наказом
Управлiння вiд 29.12.2010 N 298:
- будiвельних матерiалiв (замазок, штукатурок, невогнетривких сумiшей для пiдготовки поверхонь, цементiв);
- паперу та картону.
Тематика методик, розроблених спецiалiстами Управлiння, визначена з урахуванням пропозицiй митниць (лист вiд 17.02.2010 N 29/1-10.2/522-ЕП) щодо перелiку товарiв, якi потребують розробок нових методичних рекомендацiй проб та зразкiв.
Додаток:
1. Методичнi рекомендацiї щодо
вiдбору проб та зразкiв будiвельних матерiалiв
(замазок, штукатурок, невогнетривких сумiшей для
пiдготовки поверхонь, цементiв) на 10 арк.;
2. Методичнi рекомендацiї щодо
вiдбору проб та зразкiв паперу та картону на 8 арк.
Начальник Управлiння | О.А.Моргун |
Додаток 1 до наказу Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи вiд 29.12.2010 N 298 |
|
Затверджено рiшенням навчально-методичної ради Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи вiд 15.12.10 N 11 |
МЕТОДИЧНI РЕКОМЕНДАЦIЇ
ПО ВIДБОРУ ПРОБ ТА ЗРАЗКIВ БУДIВЕЛЬНИХ МАТЕРIАЛIВ
(ЗАМАЗОК, ШТУКАТУРОК, НЕВОГНЕТРИВКИХ СУМIШIЕЙ ДЛЯ
ПIДГОТОВКИ ПОВЕРХОНЬ, ЦЕМЕНТIВ)
1. Сфера застосування
Данi методичнi рекомендацiї застосовуються при взяттi проб будiвельних матерiалiв (замазок, штукатурок, невогнетривких сумiшей для пiдготовки поверхонь, цементiв), що перемiщуються через митний кордон України та визначають процедуру i методи вiдбору проб зазначених товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх подальшої класифiкацiї за УКТЗЕД.
2. Термiни та визначення понять
Товар - будь-яке рухоме майно (у тому числi валютнi цiнностi, культурнi цiнностi), електрична, теплова та iншi види енергiї, а також транспортнi засоби, за винятком транспортних засобiв, що використовуються виключно для перевезення пасажирiв i товарiв через митний кордон України [1].
Партiя - кiлькiсть товару однорiдного за якiстю та найменуванням, виготовленого протягом визначеного iнтервалу часу в одних i тих же умовах, призначеного для iмпорту/експорту, оформленого одним документом, що засвiдчує якiсть. та однiєю вантажно-митною декларацiєю [1, 2].
Вибiрка - кiлькiсть одиниць товару, якi вiдбирають для перевiрки вiд загальної кiлькостi товарних одиниць [2].
Об'єм вибiрки - кiлькiсть товару, що вiдбирають з кожної партiї [2].
Вiдбирання зразкiв - це визначена процедура, за допомогою якої береться частина речовини, матерiалу або продукцiї з метою провадження випробування або калiбрування репрезентативного зразка сукупностi [3].
Проба - частина товару, що вiдiбрана з партiї, тотожна за складом та iншими ознаками всiй партiї товару [2].
Точкова проба - проба, вiдiбрана вiд партiї продукцiї з одного мiсця i за один прийом. Вона характеризує якiсть товару в одному об'єктi чи тарному мiсцi або на певному заданому рiвнi резервуару чи транспортного засобу [2].
Об'єднана проба - проба, що складається iз сукупностi точкових проб, ретельно перемiшаних, вiдiбраних у вiдповiдному порядку та об'єднаних у вказаному спiввiдношеннi, для якої характернi середнi значення характеристик товару [2].
Середня проба - частина об'єднаної проби, видiлена методом усереднення; середня проба складається iз двох рiвноцiнних проб - аналiтичної та контрольної [2].
Аналiтична проба - частина об'єднаної проби, яка використовується для лабораторного дослiдження [2, 4].
Контрольна проба - частина об'єднаної проби, яка зберiгається в лабораторiї протягом двох мiсяцiв i використовується для проведення в разi потреби повторного дослiдження (експертизи) [2, 4].
Ґрунтовка - суспензiя пiгменту або сумiшi пiгментiв з наповнювачами в плiвкоутворюючiй речовинi, яка наноситься безпосередньо на поверхню, що фарбується, а пiсля висихання утворює однорiдну плiвку з доброю адгезiєю, до поверхнi та покривних шарiв i призначена для полiпшення захисних властивостей лакофарбової системи [6, 7].
Шпаклiвка - суспензiя сумiшi пiгментiв з наповнювачами, призначена для заповнення нерiвностей та згладжування поверхнi, що фарбується [6, 7, 8].
Сумiш будiвельна суха - багатокомпонентна система, яка готується шляхом дозування i ретельного перемiшування мiнеральних в'яжучих або полiмерних зв'язуючих чи їх сумiшей, заповнювачiв (наповнювачiв), добавок-модифiкаторiв та iнших компонентiв, що упаковується в спецiальну тару на пiдприємствi-виробнику i змiшується з водою перед застосуванням [10].
Гiпсовi в'яжучi - будiвельний матерiал, який виготовляється шляхом термiчної обробки природної гiпсової сировини - гiпсового каменю - до напiвводного сульфату кальцiю (CaSO4*0,5H2О) i застосовуються для виготовлення будiвельних виробiв, при виконаннi будiвельних робi, а також для виготовлення форм i моделей у фарфоро-фаянсовiй, керамiчнiй, машинобудiвнiй та iнших галузях промисловостi [11].
Будiвельне вапно (вапно) - продукт випалу карбонатних порiд або сумiшiв цього продукту з мiнеральними добавками. Вапно застосовується для приготування будiвельних розчинiв, бетонних та сухих розчинних сумiшей, в'яжучих матерiалiв, для виконання опоряджувальних робiт, у виробництвi будiвельних виробiв i деталей [12].
Цемент - порошкоподiбний будiвельний в'яжучий матерiал, який володiє гiдравлiчними властивостями i складається з клiнкеру та при необхiдностi, гiпсу i його похiдних, а також добавок [13, 14].
Цементний клiнкер - продукт, утворений випалюванням до спiкання або плавлення сировинної сумiшi певного складу i мiстить головним чином силiкати та/або алюмiнати кальцiю [13, 14].
3. Загальнi положення
З метою здiйснення митного контролю та митного оформлення товарiв митним органом можуть братися проби будiвельних матерiалiв (замазок, штукатурок, невогнетривких сумiшей для пiдготовки поверхонь, цементiв) для дослiдження (аналiзу, експертизи). Процедура взяття (надання) проб товарiв для митного оформлення проводиться уповноваженою посадовою особою митного органу на пiдставi вмотивованого письмового розпорядження керiвника цього митного органу або його заступника за умови обов'язкової присутностi власника товару або декларанта чи уповноваженої ним особи.
Проби повиннi максимально представляти товар у партiї, з якої їх вiдбирають.
Особливо важливо переконатися, щоб всi прилади та iнструменти для вiдбирання проб були сухими i чистими.
Проби необхiдно вiдбирати таким чином, щоб матерiали, з яких беруться проби, пробовiдбiрники i контейнери (посудини, тара), у якi помiщають проби, були надiйно захищенi вiд випадкових забруднень (дощ, пилюка тощо).
Пiсля вiдбору проб пробовiдбiрники одразу повиннi бути очищенi.
4. Перелiк документiв
1. Митний кодекс України. - Офiц. вид. / Мiнiстерство юстицiї України. - Ужгород: Iнформацiйно-видавниче агентство "IВА", 2002. - 164 с.
2. ГОСТ 15895-77 Качество продукции. Статистические методы управления. Термины и определения.
3. ДСТУ ISO/IEC 17025 - 2001 Загальнi вимоги до компетентностi випробувальних та калiбрувальних лабораторiй.
4. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12 грудня 2002 року N 1862 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками".
5. Наказ Державної митної служби України вiд 14.01.2009 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв iз Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв".
6. ДСТУ 2510-94. Покриття лакофарбовi. Термiни та визначення.
7. ГОСТ 9825-73. Материалы лакокрасочные. Термины, определения и обозначения.
8. ГОСТ 10277-90. Шпатлевки. Технические условия.
9. ГОСТ 28196-89. Краски водно-дисперсионные. Технические условия.
10. ДСТУ-П Б В.2ю7-126:2006. Сумiшi будiвельнi сухi модифiкованi. Загальнi технiчнi умови.
11. ДСТУ Б В.2.7-82-99. Будiвельнi матерiали. В'яжучi гiпсовi. Технiчнi умови.
12. ДСТУ Б В.2.7-90-99. Будiвельнi матерiали. Вапно будiвельне. Технiчнi умови.
13. ГОСТ 23464-79. Цементы. Классификация.
14. Химическая энциклопедия в 5 томах. Гл.ред. Зефиров Н.С. - "Большая Росийская Энциклопедия. - М.: 1995.
15. ГОСТ 9980.2-86 (ИСО 842-84, ИСО 1512-74, ИСО 1513-80). Материалы лакокрасочные. Отбор проб для испытаний.
16. ГОСТ 18321-73 Качество продукции. Статистические методы управления. Правила отбора единиц продукции в выборку.
17. Наказ Державної митної служби вiд 23.12.2002 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)" (зi змiнами й доповненнями, внесеними наказом Державної митної служби України вiд 14.09.2007 N 760).
5. Вимоги безпеки.
Вiдбiр проб здiйснюється з обов'язковим додержанням правил технiки безпеки та пожежної безпеки, передбачених при роботi з матерiалами з вмiстом мiнеральних та полiмерних в'яжучих.
6. Апаратура
Для проведення вiдбору проб використовують пристосування, наведенi в таблицi 1.
Таблиця 1.
Стан продукту | Вид тари, ємностi | Вид пробовiдбiрника |
Сухi сипучi сумiшi та цементи | Накопичувальнi ємностi, спецiальнi ємностi залiзничного та автотранспорту. | пробовiдбiрники будь-якої конструкцiї, що дають можливiсть вiдбирати пробу iз рiзних шарiв сухого сипучого матерiалу (цементу). |
Мiшки, бiг-беги | металевi совки, ковшi, трубки для вибирання з мiшкiв сипучих матерiалiв (цементу). | |
Пастоподiбнi продукти | Фляги, барабани, бочки | склянi трубки з вiдтягнутими кiнцями дiаметром 10-15мм, довжиною 0,9-1,5 м |
Банки | Гвинтоподiбний щуп | |
Рiдкi продукти | Фляги, бочки, бiдони, канiстри, барабани, контейнери | Трубка з клапаном Переноснi металiчнi пробовiдбiрники Пляшки в металевому каркасi Пробовiдбiрники стацiонарнi для вiдбору точкових проб з трьох рiвнiв Цилiндр для вiдбору проб Трубка з жолобом |
Пляшки | Склянi трубки з витягнутими кiнцями дiаметром 10-15мм, довжиною 0,9-1,5 м |
7. Ємностi (тара) для проб.
Ємностi, контейнери для зберiгання проб повиннi бути виготовленi з матерiалу, стiйкого до корозiї i iнертного по вiдношенню до цих матерiалiв, та повиннi бути сухими, чистими, непроникними для повiтря i вологи.
Для рiдких проб найчастiше використовують пляшки з безбарвного або жовтого скла та металевi банки; для паст i сухих сумiшей - широкогорлi металевi, склянi або пластиковi банки.
Перевагами використання пляшок з безбарвного скла є можливiсть вiзуально перевiрити їх чистоту та можливiсть легко перевiрити наявнiсть у пробi iнших забруднень.
Корки та кришки, якi використовуються для закривання проб, повиннi забезпечувати герметичнiсть. Не допускається використання гумових коркiв.
8. Вимоги до процедури вiдбору зразкiв товарiв, якi постачаються в упакуваннях для роздрiбної торгiвлi.
Коли тара є герметично запакованою ємностю або пакунками для роздрiбної торгiвлi, найменший пакунок вважають зразком для дослiдження.
При вiдборi зразкiв товарiв, якi постачаються в упакуваннях для роздрiбної торгiвлi, перевiряють зовнiшнiй вигляд упаковок, їх однотипнiсть, наявнiсть захисного забезпечення виробника та його цiлiснiсть, однотипнiсть маркування на упаковках. Далi методом випадкового вiдбору з усiєї партiї формують вибiрку. Об'єм вибiрки визначають за формулою (n/2)1/2, де n - кiлькiсть ящикiв, пачок тощо в партiї.
З вибiрки у кiлькостях, вказаних у Нормативах вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи), затверджених наказом Державної митної служби вiд 23.12.2002 N 719 (зi змiнами й доповненнями, внесеними наказом Державної митної служби України вiд 14.09.2007 N 760), вiдбирають зразки для подальших дослiджень.
9. Загальнi вимоги до процедури вiдбору проб
Проби вiдбирають при температурi зберiгання вiдповiдних матерiалiв. Високов'язкi при звичайних температурах продукти та рiдкi i пастоподiбнi продукти, якi замерзають при понижених температурах, рекомендується розiгрiвати. При виборi режиму, методiв та обладнання для розiгрiву слiд керуватися нормативно-технiчною документацiєю на конкретний матерiал з врахуванням його вибухо- та пожежонебезпечних властивостей.
Пакувальнi одиницi перед вiдкриванням повиннi бути ззовнi старанно очищенi вiд забруднень.
Вiдбiр проб необхiдно проводити швидко, в умовах, що не впливають на властивостi товарiв (товару) i виключають можливiсть змiни складу проби, враховуючи агрегатний стан продукту, леткiсть, гiгроскопiчнiсть, свiтлостiйкiсть та iн.
Перед вiдбором проб матерiал ретельно перемiшують. Перемiшування рiдких, в'язких та сухих сипучих продуктiв в тарi або спецiалiзованих контейнерах здiйснюється перекочуванням, струшуванням, обертанням або застосуванням механiчних i ручних мiшалок в залежностi вiд виду i конструкцiї тари або спецiалiзованого контейнера. Якщо перемiшування утруднене, проби беруть iз будь-яких точок маси продукту, рiвномiрно розмiщених всерединi тари.
10. Вiдбiр точкових проб
10.1. При вiдборi точкових проб сухих сумiшей та цементу з транспортних засобiв, призначених для перевезення навалом, глибина вiдбору повинна бути не меншою 15 см. Кiлькiсть точкових проб не повинна бути менше п'яти. Проби повиннi вiдбиратись з трьох рiвнiв: верхнього - до 250 мм нижче вiд поверхнi матерiалу; середнього - з середини висоти матерiалу; нижнього - до 250 мм вiд дна ємностi.
3 партiї матерiалу, упакованого в мiшки, вибирають методом випадкового вiдбору не менше п'яти мiшкiв, i з кожного мiшка на глибинi не менше 10 см вiдбирають по однiй точковiй пробi. Точковi проби з мiшкiв великої мiсткостi 1т (бiг-беги) вiдбирають з верхнього, середнього та нижнього шару кожного мiшка.
Масу точкових проб визначають так, щоб маса об'єднаної проби, складеної з них, була достатньою для формування середньої проби.
10.2. Точковi проби пастоподiбних та рiдких матерiалiв вiдбирають пiсля видалення з поверхнi матерiалу плiвки та перевiрки матерiалу на однорiднiсть. При розшаровуваннi матерiал старанно перемiшують до однорiдного стану.
Проби матерiалiв iз великих ємностей (залiзничнi та автоцистерни, накопичувальнi ємностi та складськi резервуари) вiдбирають з трьох рiвнiв:
- верхнього - до 250 мм нижче вiд поверхнi матерiалу;
- середнього - з середини висоти матерiалу;
- нижнього - до 250 мм вiд дна ємностi.
11. Складання об'єднаної проби
Об'єднану пробу матерiалу складають змiшуванням об'ємiв точкових проб, взятих з верхнього, середнього та нижнього рiвнiв у спiввiдношеннi 1:2:1. В iнших випадках - усi вiдiбранi точковi проби об'єднують та ретельно перемiшують.
12. Видiлення середньої проби.
Для пастоподiбних матерiалiв середню пробу видiляють з об'єднаної проби ретельним перемiшуванням та скороченням до потрiбної кiлькiстi матерiалу.
Для сухих сумiшей, цементiв та сипучих матерiалiв середню пробу вiдбирають методом квартування - висипають та рiвномiрно розподiляють на плоскiй чистiй поверхнi, поверхню (насипаний матерiал) дiлять на чотири частини взаємно перпендикулярними лiнiями, що перетинаються по центру. Двi довiльнi протилежнi частини об'єднують та перемiшують. Послiдовним квартуванням пробу скорочують в два, чотири i т.д. рази до отримання необхiдної кiлькостi однорiдного матерiалу.
З середньої проби готують двi рiвноцiннi проби - аналiтичну та контрольну.
Проби беруть в кiлькостi, що вiдповiдає Нормативам вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи), затверджених наказом Державної митної служби вiд 23.12.2002 N 719 зi змiнами й доповненнями, внесеними наказом Державної митної служби України вiд 14.09.2007 N 760.
Тару заповнюють матерiалом не бiльше, нiж на 90 % об'єму.
13. Пiдготовка проб та зразкiв для направлення на дослiдження.
Проби помiщають у чисту суху тару (металiчну, скляну або пластикову) i герметично закривають кришкою або корком.
На кожну з вiдiбраних проб (аналiтичну та контрольну) накладають окреме митне забезпечення.
Тара з пробами супроводжується етикетками (форма маркувальної етикетки згiдно з Наказом ДМСУ вiд 14.01.2009 N 19).
Маркувальнi етикетки прикрiплюють таким чином, щоб виключити можливiсть їх пошкодження пiд час транспортування, зберiгання проби, а також пiд час зняття митного забезпечення.
При транспортуваннi проб до експертного пiдроздiлу Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи або iншої експертної установи (органiзацiї) необхiдно забезпечити їх збереження у незмiнному станi.
Додаток 2 до наказу Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи вiд 29.12.2010 N 298 |
|
Затверджено рiшенням навчально-методичної ради Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи вiд 15.12.10 N 11 |
МЕТОДИЧНI РЕКОМЕНДАЦIЇ
ПО ВIДБОРУ ПРОБ I ЗРАЗКIВ ПАПЕРУ ТА КАРТОНУ
Вступ
Методичнi рекомендацiї по вiдбору проб i зразкiв паперу та картону розробленi для використання у роботi вiддiлiв митного оформлення митних органiв та експертних пiдроздiлiв Центрального митного управлiння лабораторних дослiджень та експертної роботи (далi -Управлiння) Державної митної служби України.
Цi методичнi рекомендацiї визначають основнi правила та методи вiдбору проб i зразкiв паперу та картону для їх подальшого дослiдження в експертних пiдроздiлах Управлiння, з метою їх iдентифiкацiї та подальшої класифiкацiї згiдно з УКТЗЕД, в рамках процедур митного контролю та митного оформлення.
Основними критерiями для класифiкацiї паперу та картону є волокнистий склад, розмiрнi характеристики, види обробки.
1 Загальнi положення
1.1 Сфера застосування
Цi методичнi рекомендацiї встановлюють порядок та методи вiдбору проб i зразкiв паперу та картону для проведення їх дослiдження в експертних пiдроздiлах Управлiння.
Методичнi рекомендацiї призначенi для посадових осiб митних органiв, якi здiйснюють вiдбiр проб i зразкiв та надають їх для проведення дослiджень до експертних пiдроздiлiв Управлiння.
Основною метою дослiдження проб i зразкiв товару (-iв) є проведення дослiджень для надання вiдповiдей на питання, якi поставленi у запитi митних органiв, визначення вiдповiдностi чи невiдповiдностi опису товару (-iв) у графi 31 ВМД, iдентифiкацiя товару (-iв) для подальшої класифiкацiї товару (-iв) згiдно з УКТЗЕД в рамках процедур митного контролю та митного оформлення.
1.2 Нормативнi посилання
У цих методичних рекомендацiях є посилання на наступнi законодавчi та нормативнi документи:
1. ДСТУ 2098-92. Виробництво паперу та картону. Термiни та визначення.
2. ДСТУ 2101-92. Папiр. Термiни та визначення.
3. ДСТУ 2185-2000 (ГОСТ 8047-2001) (ISO 186-1994). Папiр та картон. Вiдбирання проб для визначення середньої якостi.
4. Лист ДМСУ вiд 19.11.08 N 29/2-10.2/8104-ЕП "Про надання збiрника методичних рекомендацiй щодо вiдбору проб i зразкiв для лабораторного дослiдженя".
5. Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.02 N 1862 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" зi змiнами й доповненнями, внесеними постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 07.05.08 N 437.
6. Митний кодекс України вiд 11.07.02 N 92-IV зi змiнами й доповненнями.
7. Пояснення до Української класифiкацiї товарiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi (Пояснення до УКТЗЕД).
8. Наказ Державної митної служби України вiд 14.01.09 N 19 "Про затвердження Порядку взаємодiї митних органiв iз Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи при проведеннi митного контролю та митного оформлення товарiв i транспортних засобiв"(далi - Порядок 19).
9. Наказ Державної митної служби України вiд 14.01.09 N 20 "Про затвердження Порядку списання, повернення та передання проб i зразкiв товарiв пiсля проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) Центральним митним управлiнням лабораторних дослiджень та експертної роботи" (далi - Порядок 20).
10. Наказ Державної митної служби України вiд 18.04.05 N 302 "Про затвердження форми акта про взяття проб i зразкiв товарiв".
11. Наказ Державної митної служби України вiд 23.12.02 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)" зi змiнами й доповненнями, внесеними наказом Державної митної служби України вiд 14.09.07 N 760.
1.3 Термiни та визначення
1.3.1 Папiр - матерiал, що складається переважно з рослинних волокон, зв'язаних мiж собою силами поверхневого зчеплення, у якому можуть бути проклеювальнi речовини, мiнеральнi наповнювачi, хiмiчнi та природнi волокна, пiгменти й барвники [1, 2].
1.3.2 Картон - матерiал, що мiстить переважно рослиннi волокна i вiдрiзняється вiд паперу бiльшою товщиною i масою квадратного метра [1].
1.3.3 Аркуш паперу /картону/ - частина полотна паперу /картону/ прямокутної форми [1].
1.3.4 Рулонний папiр /картон/ - папiр /картон/, який виготовляють в рулонах певного розмiру [1].
1.3.5 Одиниця продукцiї - складова частина партiї, яку можна подати у виглядi рулону, паки, пачки, пакета, вмiсту ящика, пiддону тощо [3].
1.3.6 Партiя - кiлькiсть товару, однорiдного за якiстю та найменуванням, виготовленого протягом визначеного iнтервалу часу в одних i тих же умовах, призначеного для iмпорту/експорту, оформленого одним документом, що засвiдчує якiсть [4].
До партiї додають документ про якiсть, який повинен мiстити такi данi:
- назву пiдприємства-виробника, його товарний знак;
- позначення продукцiї;
- масу нетто;
- дату виготовлення;
- результати проведеного випробування або пiдтвердження вiдповiдностi продукцiї вимогам нормативної документацiї (НД);
- додаткову iнформацiю, (за потреби).
1.3.7 Зразок - окрема одиниця дослiджуваного об'єкту (товару) [4].
1.3.8 Проба - кiлькiсть нештучного товару або частина зразка, яка вiдiбрана з партiї, що дослiджується, тотожна складу й ознакам партiї [4].
1.3.9 Середня проба - частина об'єднаної проби, що складається iз двох рiвноцiнних проб - аналiтичної та контрольної [4].
1.3.10 Аналiтична проба - частина середньої проби, яка використовується для лабораторного дослiдження [4].
1.3.11 Контрольна проба - частина середньої проби, яка зберiгається в лабораторiї протягом двох мiсяцiв i використовується для арбiтражних дослiджень [4].
1.3.12 Вибiрка - кiлькiсть одиниць товару, якi вiдбирають вiд загальної кiлькостi товарних одиниць для перевiрки [4].
1.3.13 Об'єм вибiрки - кiлькiсть товару, що вiдбирають з кожної партiї [4].
1.4 Порядок взяття проб i зразкiв товарiв
Взяття проб i зразкiв товарiв проводиться вiдповiдно до вимог постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.12.02 N 1862 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб i зразкiв товарiв, проведення дослiджень (аналiзу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" (зi змiнами та доповненнями) та Порядку 19.
1.5 Загальнi правила вiдбору проб та зразкiв товарiв
1.5.1 Взяття проб i зразкiв товарiв здiйснюється в рамках процедур митного контролю та митного оформлення уповноваженою посадовою особою митного органу на пiдставi вмотивованого письмового розпорядження керiвника цього митного органу або його заступника за умови обов'язкової присутностi власника товару або декларанта чи уповноваженої ним особи.
1.5.2 Згiдно з наказом Державної митної служби України вiд 23.12.02 N 719 "Про затвердження Нормативiв вiдбору проб i зразкiв товарiв для проведення дослiджень (аналiзу, експертизи)" (зi змiнами), мiнiмальна кiлькiсть рулонних паперу та картону потрiбна для проведення дослiдження (аналiтична проба), складає 1 метр погонний (далi - м.п.), але не менше 1 аркушу. Вироби з паперової маси, паперу або картону - по 1 шт.
1.5.3 Мета вiдбирання i готування проб полягає в отриманнi з партiї товару мiнiмальної кiлькостi, яка б за своїми властивостями найбiльше наближалася до властивостей всiєї партiї товару. З партiї товару точковi проби вiдбирають iз рiзних мiсць, створюють iз них об'єднану пробу та видiляють середню пробу, яка використовуватиметься для проведення лабораторних дослiджень.
1.5.4 Проби (зразки) вiдбирають таким чином, щоб завдана шкода партiї товару була мiнiмальною.
1.5.5 Пiсля процедури вiдбору проб та зразкiв уживають запобiжних заходiв для унеможливлення їх замiни чи пiдробки.
1.5.6 Маркувальнi етикетки прикрiплюють до зразкiв (проб) таким чином, щоб вони не могли вiдiрватися або пошкодитись при вiдкриттi зразку (проби) для дослiдження й при зняттi митного забезпечення.
1.5.7 З метою проведення, у разi потреби, повторних (контрольних) дослiджень, вiдбiр проб i зразкiв товарiв здiйснюється у двох примiрниках (один - для проведення дослiдження, другий - контрольний). На кожний примiрник вiдiбраної проби (зразку) товару накладається окреме митне забезпечення та прикрiплюється маркувальна етикетка, форма якої наведена у додатку 2 до Порядку 19.
1.5.8 Взяття проб i зразкiв товарiв оформлюється актом за формою, затвердженою наказом Держмитслужби вiд 18.04.05 N 302. Цей Акт складається у трьох примiрниках, якi пiдписуються посадовою особою митного органу, що взяла проби i зразки, власником товару або декларантом чи уповноваженою особою, спецiалiстом експертного пiдроздiлу Управлiння, якщо вiн бере участь у процедурi взяття проб i зразкiв. Один примiрник Акту додається до взятих проб i зразкiв, другий передається власнику товару або декларанту чи уповноваженiй особi, третiй - залишається в справах митного органу.
1.5.9 Взяття проб i зразкiв товарiв здiйснюється з обов'язковим додержанням правил технiки безпеки та пожежної безпеки.
1.5.10 Опломбованi та маркованi проби i зразки товарiв доставляються до експертного пiдроздiлу Управлiння поштою або посадовою особою митного органу разом з запитом про проведення дослiдження, оригiналом акта про вiдбiр проб i зразкiв товарiв та копiями акта про проведення митного огляду товарiв, що перемiщуються за вантажною митною декларацiєю, митної декларацiї, зовнiшньоекономiчного контракту (договору), iнвойсу (рахунка-фактури, накладної тощо), сертифiкатiв вповноважених державних органiв (якщо вони надавались), технiко-технологiчної документацiї iз зазначенням вiдомостей про кiлькiсний та якiсний склад, фiзико-хiмiчнi властивостi, основнi технологiчнi стадiї виробництва та призначення товару, завiрених особистим митним забезпеченням посадової особи митного органу.
2. Методичнi рекомендацiї по вiдбору проб i зразкiв паперу та картону з метою їх дослiдження в експертних пiдроздiлах Управлiння
2.1 Призначення
Цi методичнi рекомендацiї застосовуються при вiдборi проб i зразкiв паперу та картону для проведення їх дослiдження в експертних пiдроздiлах Управлiння.
2.2 Метод (процедура) вiдбору проб та зразкiв паперу та картону.
2.2.1 Вiдбiр проб та зразкiв паперу та картону проводиться вiд кожної партiї товару.
2.2.2 Сутнiсть методу. Вiд одиниць продукцiї, довiльно вiдiбраних з партiї паперу або картону, довiльно вiдбирають шари продукцiї.
Вiдбирання одиниць продукцiї. Вiдбирання одиниць продукцiї, з яких беруть проби, проводять згiдно з таблицею 1 [3].
Таблиця 1.
Обсяг партiї, кiлькiсть одиниць продукцiї, n1) | Кiлькiсть вiдiбраних одиниць продукцiї | Метод вiдбирання проб |
Вiд 1 до 5 | Усi | - |
Вiд 6 до 399 | Ц(n + 20) | Випадковий |
400 i бiльше | 20 | Випадковий |
1) Коли визначають кiлькiсть вiдiбраних одиниць продукцiї, залишок (менше нiж 20 одиниць) не враховують. |
Вiдiбранi одиницi продукцiї не повиннi мати пошкоджень i зовнiшнiх дефектiв.
Вiдбирання шарiв (аркушi, рулонна продукцiя). На вiдiбраних шарах позначають машинний напрям, якщо вiн вiдомий.
Якщо одиниця продукцiї неподiльна (iз пiддоном або без нього). Вилучають усi пошкодженi i три верхнi непошкодженi шари, довiльно вiдбирають однакову кiлькiсть шарiв з кожної вiдiбраної одиницi продукцiї (таблиця 1) так, щоб кiлькiсть шарiв, вiдiбраних вiд партiї, вiдповiдала даним, вказаним у таблицi 2 [3].
Таблиця 2.
Кiлькiсть продукцiї у партiї | Мiнiмальна кiлькiсть проб, яку вiдбирають вiд партiї |
Не бiльше нiж 1000 | 10 |
Вiд 1001 до 5000 | 15 |
Понад 5000 | 20 |
Для проведення лабораторних дослiджень (аналiзу, експертизи) з об'єму вибiрки беруть контрольну та аналiтичну пробу у кiлькостi по 1 м.п. кожна, а для виробiв iз паперу (картону) - по 1одиницi [11].
Якщо одиниця продукцiї складається з дрiбнiших (бобiн, стосiв або пакетiв), разом запакованих одиниць (окремих одиниць) з пiддоном або без нього. Iз усiх вiдiбраних одиниць продукцiї (таблиця 1) вiдбирають усi окремi одиницi i з них проводять вiдбирання згiдно з таблицею 1. Вилучають усi пошкодженi i три верхнi непошкодженi шари, вiдбирають методом випадкового вiдбирання згiдно з таблицею 2 однакову кiлькiсть шарiв вiд кожної вiдiбраної окремої одиницi. На вiдiбраних шарах позначають машинний напрям, якщо вiн вiдомий.
Якщо одиницею продукцiї є бобiна. Iз зовнiшньої частини кожної вiдiбраної бобiни (таблиця 1) знiмають усi пошкодженi i три непошкодженi шари паперу (картону) (якщо маса 1 м2 менша, нiж 225 г) або принаймнi один непошкоджений шар паперу (картону) (якщо маса 1 м2 дорiвнює або перевищує 225 г).
Окремi готовi вироби.
Якщо партiя складається з окремих готових виробiв, методом випадкового вiдбирання, згiдно з таблицею 3 [3].
Таблиця 3.
Кiлькiсть виробiв у партiї, шт | Мiнiмальний обсяг вибiрки, шт |
Не бiльше нiж 1000 | 10 |
Вiд 1001 до 5000 | 15 |
Понад 5000 | 20 |
Для проведення лабораторних дослiджень (аналiзу, експертизи) з об'єму вибiрки беруть контрольну та аналiтичну пробу у кiлькостi 1 одиницi [11].