МIНIСТЕРСТВО ВНУТРIШНIХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
11.10.2011 | N 745 |
---|
Про затвердження Змiн до наказу МВС вiд 21.08.98 N 622
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 31 сiчня 2012 р. за N 159/20472 |
Вiдповiдно до Законiв України "Про захист персональних даних", "Про доступ до публiчної iнформацiї",
"Про мiлiцiю", Положення про Мiнiстерство
внутрiшнiх справ України, затвердженого Указом
Президента України вiд 06.04.2011 N 383, постанови
Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 12.10.92 N 576 "Про
затвердження Положення про дозвiльну систему"
та з метою приведення нормативно-правового акта
МВС України у вiдповiднiсть до законодавства
наказую:
1. Унести до наказу МВС вiд 21.08.98 N 622 "Про затвердження Iнструкцiї про порядок виготовлення, придбання, зберiгання, облiку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної i холодної зброї, пристроїв вiтчизняного виробництва для вiдстрiлу патронiв, споряджених гумовими чи аналогiчними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дiї, та зазначених патронiв, а також боєприпасiв до зброї та вибухових матерiалiв", зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 07.10.98 за N 637/3077 (далi - Наказ), такi змiни:
1.1. У преамбулi слова та цифри "Положення про Мiнiстерство внутрiшнiх справ України, затвердженого Указом Президента України вiд 17 жовтня 2000 року N 1138 "Про Положення про Мiнiстерство внутрiшнiх справ України" замiнити словами та цифрами "Положення про Мiнiстерство внутрiшнiх справ України, затвердженого Указом Президента України вiд 06.04.2011 N 383".
1.2. Пункт 1 пiсля слiв "холодної зброї" доповнити словами "пристроїв вiтчизняного виробництва для вiдстрiлу патронiв, споряджених гумовими чи аналогiчними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дiї, та зазначених патронiв".
1.3. У текстi абревiатуру "ДГБ" замiнити абревiатурою "ДПП".
1.4. У пунктi 2:
абзац перший викласти у такiй редакцiї:
"2. Структурнi пiдроздiли апарату МВС України вiдповiдають:";
у абзацi третьому пiдпункту 2.5 слова "якi пiдлягають захисту голографiчними елементами," виключити;
в абзацi другому пiдпункту 2.6 слова та цифри "у вiдповiдностi з вимогами пунктiв 4.8.6.7 - 4.8.6.8.5 Iнструкцiї, затвердженої наказом МВС України N 485-92 року" виключити;
в абзацi першому пiдпункту 2.8 абревiатуру "ДДАI" замiнити абревiатурою "УДАI".
1.5. У пунктi 3:
абзац перший викласти у такiй редакцiї:
"3. Начальникам ГУМВС, УМВС України в Автономнiй Республiцi Крим, областях, мiстах Києвi та Севастополi, на транспортi:";
у пiдпунктi 3.8:
перше речення пiсля слiв "пневматичної та холодної зброї" доповнити словами "пристроїв вiтчизняного виробництва для вiдстрiлу патронiв, споряджених гумовими чи аналогiчними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дiї";
друге речення викласти в такiй редакцiї: "Про такi надзвичайнi подiї iнформувати ДПП МВС України негайно, а висновки службових розслiдувань за цими фактами направляти в триденний строк".
1.6. У додатку до Наказу:
1.6.1. Пiдпункт 2.1 пункту 2 доповнити новим пiдпунктом 2.1.4 такого змiсту:
"2.1.4. Нагородної (короткоствольної воєнних зразкiв) -".
1.6.2. Пункт 8 викласти в такiй редакцiї:
"8. Суб'єктiв господарювання, що провадять господарську дiяльнiсть вiдповiдно до лiцензiй, виданих МВС України:
8.1. Дiяльностi, пов'язаної з виробництвом, ремонтом та торгiвлею вогнепальною зброєю, -
8.2. Дiяльностi, пов'язаної з виробництвом спецiальних засобiв, заряджених речовинами сльозоточивої та дратiвної дiї, iндивiдуального захисту, активної оборони та їх продажем, -
8.3. Дiяльностi, пов'язаної з наданням послуг стрiльбищами невiйськового призначення та функцiонуванням мисливських стендiв, -
8.4. Дiяльностi, пов'язаної з виробництвом, торгiвлею пiротехнiчними засобами, - ".
1.6.3. Пункт 17 доповнити новим пiдпунктом 17.12 такого змiсту:
"17.12. Стаття 1956 - ".
1.6.4. Абревiатуру "УАСМ (ВАСМ)" замiнити абревiатурою "УПП (ВПП)".
2. Затвердити Змiни до Iнструкцiї про порядок виготовлення, придбання, зберiгання, облiку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної i холодної зброї, пристроїв вiтчизняного виробництва для вiдстрiлу патронiв, споряджених гумовими чи аналогiчними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дiї, та зазначених патронiв, а також боєприпасiв до зброї та вибухових матерiалiв, затвердженої наказом МВС вiд 21.08.98 N 622, зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 07.10.98 за N 637/3077 (iз змiнами), що додаються.
3. Начальникам головних управлiнь, управлiнь МВС України в Автономнiй Республiцi Крим, областях, мiстах Києвi та Севастополi, на залiзницях органiзувати вивчення вимог цього наказу працiвниками пiдпорядкованих органiв та пiдроздiлiв.
4. Департаменту профiлактики правопорушень (Петровський В. В.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацiю до Мiнiстерства юстицiї України.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Мiнiстра генерал-лейтенанта мiлiцiї Попкова С. Є.
6. Цей наказ надiслати за належнiстю.
7. Цей наказ набирає чинностi з дня його офiцiйного опублiкування.
Мiнiстр генерал-полковник мiлiцiї | А. В. Могильов |
ПОГОДЖЕНО: | |
Перший заступник Голови Державної служби гiрничого нагляду та промислової безпеки України | В. Шайтан |
Перший вiце-прем'єр-мiнiстр України - Мiнiстр економiчного розвитку i торгiвлi України | А. П. Клюєв |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Мiнiстерства внутрiшнiх справ України 11.10.2011 N 745 |
|
Зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України 31 сiчня 2012 р. за N 159/20472 |
Змiни до Iнструкцiї про порядок виготовлення, придбання, зберiгання, облiку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної i холодної зброї, пристроїв вiтчизняного виробництва для вiдстрiлу патронiв, споряджених гумовими чи аналогiчними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дiї, та зазначених патронiв, а також боєприпасiв до зброї та вибухових матерiалiв
1. Роздiли I та II викласти у такiй редакцiї:
"I. Завдання органiв внутрiшнiх справ iз здiйснення дозвiльної системи
1. Загальнi положення
1.1. Вiдповiдно до Закону України "Про мiлiцiю", Положення про Мiнiстерство внутрiшнiх справ України, затвердженого Указом Президента України вiд 06.04.2011 N 383, рiшення МВС України з питань здiйснення дозвiльної системи є обов'язковими для органiв виконавчої влади та мiсцевого самоврядування, а також пiдприємств, установ, органiзацiй i громадян.
1.2. МВС України роботу щодо здiйснення дозвiльної системи органiзовує через свої структурнi пiдроздiли профiлактики правопорушень (управлiння дозвiльної системи, лiцензування та державного охоронного нагляду Департаменту профiлактики правопорушень МВС України (далi - УДСЛ та ДОН ДПП МВС України), управлiння (вiддiли) профiлактики правопорушень головних управлiнь, управлiнь (далi - УПП (ВПП) ГУМВС, УМВС), УМВС на транспортi (лiнiйнi управлiння, вiддiли), старших iнспекторiв, iнспекторiв дозвiльної системи, а також дiльничних iнспекторiв мiлiцiї в районних, районних в мiстах, мiських управлiннях органiв внутрiшнiх справ (далi - мiськрайоргани).
1.3. Основними завданнями органiв внутрiшнiх справ є запобiгання порушенням порядку виготовлення, придбання, зберiгання, облiку, охорони, перевезення та використання вогнепальної зброї, пневматичної зброї калiбру понад 4,5 мм та швидкiстю польоту кулi понад 100 метрiв за секунду (далi - пневматична зброя) i холодної зброї (арбалети, мисливськi ножi тощо (далi - холодна зброя)), пристроїв вiтчизняного виробництва для вiдстрiлу патронiв, споряджених гумовими чи аналогiчними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дiї (далi - пристрої), та зазначених патронiв, бойових припасiв до зброї, вибухових матерiалiв i речовин, попередження випадкiв їх втрати, крадiжок, використання не за призначенням та з протиправною метою.
1.4. Контроль за дотриманням посадовими особами мiнiстерств та iнших центральних органiв виконавчої влади, пiдприємств, установ, органiзацiй та громадянами правил дозвiльної системи органи внутрiшнiх справ здiйснюють шляхом обстеження таких об'єктiв, погодження укладення трудових договорiв на виконання робiт, пов'язаних з виготовленням, придбанням, зберiганням, облiком, охороною, перевезенням i використанням спецiально визначених предметiв i матерiалiв, проведення профiлактичних заходiв щодо попередження та припинення порушень правил дозвiльної системи, а також притягнення осiб, що вчинили правопорушення, до вiдповiдальностi в порядку, встановленому законом.
1.5. Прийом громадян, представникiв пiдприємств, установ та органiзацiй в органах внутрiшнiх справ здiйснюється вiдповiдно до встановленого порядку не менше трьох разiв на тиждень - у робочi днi та в один iз вихiдних днiв. Прийом громадян та представникiв пiдприємств, установ, органiзацiй реєструється в книзi облiку прийому громадян, представникiв пiдприємств, установ, органiзацiй з питань дозвiльної системи (додаток 1).
1.6. Уся дiяльнiсть органiв внутрiшнiх справ щодо здiйснення дозвiльної системи ґрунтується на суворому дотриманнi Конституцiї України та iнших нормативно-правових актiв.
2. Видача дозволiв на придбання, зберiгання, перевезення i використання вогнепальної зброї, бойових припасiв до неї, холодної зброї, пристроїв та зазначених патронiв, пневматичної зброї, вибухових матерiалiв i речовин, вiдкриття i функцiонування об'єктiв дозвiльної системи
2.1. Здiйснюючи дозвiльну систему, органи внутрiшнiх справ вiдповiдно до законодавства України видають мiнiстерствам та iншим центральним органам виконавчої влади, пiдприємствам, установам, органiзацiям дозволи на придбання, зберiгання, перевезення й використання вогнепальної зброї, бойових припасiв до неї, холодної зброї, пневматичної зброї; пристроїв та патронiв до них; вибухових матерiалiв i речовин; на вiдкриття та функцiонування сховищ, складiв i баз, де вони зберiгаються, стрiлецьких тирiв i стрiльбищ, мисливсько-спортивних стендiв, а також пiдприємств i майстерень з виготовлення i ремонту вогнепальної та холодної зброї, пiротехнiчних майстерень, пунктiв вивчення матерiальної частини зброї, спецiальних засобiв, правил поводження з ними та їх застосування, магазинiв, в яких здiйснюється продаж зброї та бойових припасiв до неї; громадянам - дозволи на придбання, зберiгання та носiння вогнепальної мисливської, холодної, пневматичної зброї, пристроїв.
2.2. Бланки дозволiв (додатки 2 - 8, 43) повиннi зберiгатися в пiдроздiлах дозвiльної системи у мiсцях, що виключають доступ до них стороннiх осiб.
Бланк дозволу на право зберiгання та носiння зброї виготовляється вiдповiдно до форм, визначених у додатку 5 або додатку 43, на вибiр заявника.
Строк дiї дозволiв:
на виготовлення, зберiгання та використання предметiв, матерiалiв i речовин, вiдкриття та функцiонування пiдприємств, майстерень i лабораторiй, на якi поширюється дозвiльна система, якi видаються на iм'я керiвникiв пiдприємств, установ i органiзацiй, а також громадянам, - 3 роки;
на придбання та перевезення цих предметiв, матерiалiв i речовин - до 3 мiсяцiв;
на придбання вибухових матерiалiв - до 6 мiсяцiв.
2.3. Дозволи видаються:
2.3.1. Департаментом профiлактики правопорушень МВС України (далi - ДПП МВС України) на:
право придбання, перевезення вогнепальної, пневматичної, холодної зброї та бойових припасiв до зброї, вибухових матерiалiв i речовин мiнiстерствам та iншим центральним органам виконавчої влади, пiдприємствам, установам, органiзацiям, а також iноземним суб'єктам господарювання на пiдставi мiжнародних договорiв України;
придбання в Українi та перевезення (за 5 днiв до перевезення) вогнепальної, пневматичної, холодної зброї, бойових припасiв до зброї, пристроїв та зазначених патронiв iноземцями за погодженням з iноземними дипломатичними представництвами країн, громадянами яких вони є, перевезення ними вогнепальної зброї, бойових припасiв до неї та холодної зброї в Україну для участi у змаганнях здiйснюються за клопотанням мiнiстерств та iнших центральних органiв виконавчої влади України, а з метою полювання - на конкретно визначений уповноваженим на це органом термiн;
вiдкриття та функцiонування стрiлецьких тирiв i стрiльбищ, мисливсько-спортивних стендiв, пунктiв вивчення матерiальної частини зброї, спецiальних засобiв, правил поводження з ними та їх застосування;
право перевезення нагородної зброї та патронiв до неї громадянами України;
зберiгання нагородної зброї.
ДПП МВС можуть видаватися всi види дозволiв, передбаченi законодавством, в тому числi цiєю Iнструкцiєю.
2.3.2. УПП (ВПП) ГУМВС, УМВС на:
вiдкриття та функцiонування сховищ, складiв, де зберiгаються вибуховi матерiали i речовини, пiротехнiчних майстерень, стрiлецьких тирiв i стрiльбищ, мисливсько-спортивних стендiв, а також пiдприємств i майстерень по виготовленню i ремонту вогнепальної та холодної зброї, магазинiв, у яких здiйснюється продаж зброї та бойових припасiв до неї;
право перевезення мисливської вогнепальної зброї, пневматичної, холодної зброї та бойових припасiв до неї громадянами України;
придбання, зберiгання та носiння мисливської нарiзної, гладкоствольної, пневматичної, холодної зброї та бойових припасiв до неї, пристроїв та патронiв до них громадянами України;
придбання та зберiгання вiдомчої вогнепальної, пневматичної, холодної зброї та бойових припасiв до неї, пристроїв та зазначених патронiв пiдприємствами, установами та органiзацiями.
2.3.3. Мiськрайоргани внутрiшнiх справ на:
придбання i перевезення вибухових матерiалiв i речовин;
носiння i перевезення вiдомчої вогнепальної, пневматичної, холодної зброї та бойових припасiв до неї;
придбання, зберiгання i носiння громадянами України мисливської гладкоствольної, пневматичної, холодної зброї та бойових припасiв до неї.
2.4. Органи внутрiшнiх справ на транспортi у межах своєї компетенцiї видають дозволи на вiдкриття та функцiонування об'єктiв, що ними обслуговуються, а також на придбання, зберiгання, носiння, перевезення вогнепальної зброї i боєприпасiв до неї, а також вибухових матерiалiв, речовин, якi зберiгаються на цих об'єктах.
2.5. Залежно вiд виду дозволiв, що видаються, вони пiдписуються вiдповiдно керiвником МВС України та його заступниками, начальником ДПП МВС України та його заступниками, начальником управлiння дозвiльної системи, лiцензування та державного охоронного нагляду ДПП МВС, начальником ГУМВС, УМВС, начальником УПП (ВПП) ГУМВС, УМВС та начальником вiддiлу дозвiльної системи УПП (ВПП) ГУМВС, УМВС, а в мiськрайорганах - начальниками або їх заступниками i скрiплюються гербовою печаткою органiв внутрiшнiх справ.
2.6. Дозволи на придбання, зберiгання та носiння мисливської нарiзної, нагородної вогнепальної зброї громадянами пiдписуються Мiнiстром внутрiшнiх справ України, його першим заступником та заступниками, начальником ДПП МВС, його заступниками, начальником управлiння дозвiльної системи, лiцензування та державного охоронного нагляду ДПП МВС, начальником ГУМВС, УМВС, начальником УПП (ВПП) ГУМВС, УМВС.
2.7. Оформлений вiдповiдний дозвiл видається керiвникам пiдприємств, установ, органiзацiй, а також громадянам пiсля пред'явлення документа, що посвiдчує особу. У загонах воєнiзованої охорони (далi - ВОХОР) видача дозволiв на зберiгання вiдомчої зброї здiйснюється на iм'я командирiв, начальникiв команд або окремих пiдроздiлiв.
2.8. Видача дозволiв громадянам на придбання, зберiгання та носiння зброї здiйснюється пiсля проведеного з ними вивчення матерiальної частини зброї, правил поводження з нею, її застосування та використання, що здiйснюється у пунктах вивчення матерiальної частини зброї, спецiальних засобiв, правил поводження з ними та їх застосування пiсля здачi залiку та отримання довiдки про вивчення матерiальної частини зброї, спецiальних засобiв, правил поводження з ними та їх застосування (додаток 40).
До складу комiсiй з приймання залiкiв обов'язково входять працiвники дозвiльної системи.
Справи про видачу, продовження, припинення дiї та анулювання дозволiв на право вiдкриття та функцiонування пунктiв вивчення матерiальної частини зброї, спецiальних засобiв, правил поводження з ними та їх застосування ведуть ДПП МВС України, ГУМВС, УМВС.
Пiдставою для видачi дозволу на право вiдкриття та функцiонування пункту вивчення матерiальної частини зброї, спецiальних засобiв, правил поводження з ними та їх застосування є заява суб'єкта господарської дiяльностi, що подається за територiальною належнiстю до ГУМВС, УМВС, у якiй зазначаються: найменування суб'єкта господарської дiяльностi, код за ЄДРПОУ або реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв та iнших обов'язкових платежiв, мiсце i дата реєстрацiї, мiсцезнаходження, прiзвище, iнiцiали керiвника, службовий телефон, а також мета звернення.
До заяви додаються:
вiдомостi про наявнiсть матерiальної бази для проведення навчання;
вiдомостi про осiб, якi вiдповiдають за вiдкриття та функцiонування пункту вивчення матерiальної частини зброї, спецiальних засобiв, правил поводження з ними та їх застосування, проводять навчання та мають доступ до зброї, яка буде використовуватися (використовується) в пунктi, охороняють пункт (особовi листки з облiку кадрiв);
медичнi довiдки встановленого зразка для отримання дозволу (лiцензiї) на об'єкт дозвiльної системи (далi - медична довiдка), службовий телефон, номер та дата наказу про призначення;
вiдомостi про мiсце проведення практичних стрiльб;
iнформацiя про наявнiсть зброї та дозвiл на її зберiгання за умови зберiгання та використання зброї на цьому об'єктi;
платiжний документ (платiжне доручення, квитанцiя) з вiдмiткою банку, вiддiлення поштового зв'язку або коду проведеної операцiї про внесення коштiв за надання вiдповiдної платної послуги.
ГУМВС, УМВС, до якого надiйшла зазначена заява, приймає її до провадження i перевiряє поданi документи (наявнiсть пiдписiв, печаток, штампiв тощо).
Документи за наслiдками такої перевiрки та висновок про можливiсть видачi дозволу на право вiдкриття та функцiонування пункту вивчення матерiальної частини зброї, спецiальних засобiв, правил поводження з ними та їх застосування, затверджений керiвником УПП (ВПП) ГУМВС, УМВС, протягом мiсяця з дня подання заяви про видачу такого дозволу, надсилаються до ДПП МВС України для подальшого провадження.
ДПП МВС України, протягом мiсяця з дня надходження документiв, перевiряє їх, пiсля чого готує висновок про видачу дозволу або вiдмову в його видачi. Висновок затверджується начальником ДПП МВС України або його заступниками. У разi вiдмови у видачi дозволу в листi на адресу ГУМВС, УМВС зазначаються пiдстави такої вiдмови та повертається плата за оформлення документiв, пов'язаних з видачею дозволу.
2.9. Продовження термiну дiї дозволу на право вiдкриття та функцiонування пункту вивчення матерiальної частини зброї, спецiальних засобiв, правил поводження з ними та їх застосування здiйснюється в порядку, передбаченому для його видачi. При цьому документи, якi були поданi при отриманнi дозволу i є дiйсними, повторно не подаються.
2.10. Громадяни України повиннi в установленому законодавством порядку укласти договiр страхування цивiльної вiдповiдальностi громадян України, що мають у власностi чи iншому законному володiннi зброю, за шкоду, яка може бути заподiяна третiй особi або її майну внаслiдок володiння, зберiгання чи використання цiєї зброї (далi - договiр страхування).
2.11. Дозволи на вiдкриття та функцiонування стрiлецьких тирiв i стрiльбищ, мисливсько-спортивних стендiв, а також пiдприємств i майстерень по виготовленню i ремонту вогнепальної та холодної зброї, пiротехнiчних майстерень, магазинiв, в яких здiйснюється продаж зброї та бойових припасiв до неї, видаються вiдповiдно до пункту 11.4 глави 11 роздiлу II цiєї Iнструкцiї.
Примiщення стрiлецького тиру повинно вiдповiдати вимогам ДБН В.2.2-13-2003 "Державнi будiвельнi норми України. Будинки i споруди. Спортивнi та фiзкультурно-оздоровчi споруди" та мати пункт вивчення матерiальної частини зброї, спецiальних засобiв, правил поводження з ними та їх застосування.
При цьому до стрiлецьких тирiв i стрiльбищ, мисливсько-спортивних стендiв, а також пiдприємств i майстерень з виготовлення i ремонту вогнепальної та холодної зброї, пiротехнiчних майстерень, магазинiв, у яких здiйснюється продаж зброї та бойових припасiв до неї, для оформлення зазначеного дозволу висуваються вимоги, визначенi пунктом 2.8 глави 2 цього роздiлу та пунктом 11.4 глави 11 роздiлу II цiєї Iнструкцiї.
3. Контроль за об'єктами дозвiльної системи
3.1. Об'єкти дозвiльної системи iнспекторами дозвiльної системи та дiльничними iнспекторами мiлiцiї обстежуються щокварталу, а об'єкти, де зберiгається велика кiлькiсть зброї (20 чи бiльше одиниць), i базовi склади вибухових матерiалiв i речовин - щомiсяця. При цьому обстеження складiв з вибуховими матерiалами i речовинами проводиться за участю посадових осiб Державної служби охорони при МВС України (далi - ДСО МВС України), вибухотехнiчних пiдроздiлiв Державного науково-дослiдного експертно-кримiналiстичного центру МВС України та органiв державного пожежного нагляду (за згодою).
3.2. Керiвники органiв внутрiшнiх справ повиннi не менше одного разу на рiк особисто брати участь у перевiрцi об'єктiв дозвiльної системи.
3.3. На пiдприємствах, в установах i органiзацiях, де виготовляються, ремонтуються, зберiгаються та використовуються предмети, матерiали i речовини, на якi поширюється дозвiльна система, перевiряються:
наявнiсть вiдповiдних дозволiв на виготовлення, ремонт, придбання, зберiгання, охорону, перевезення та використання пiдконтрольних предметiв, матерiалiв i речовин, вiдкриття та функцiонування пiдприємств, майстерень та лабораторiй (також вiдповiдних паспортiв на бази, сховища, склади вибухових матерiалiв, пiротехнiчнi майстернi тощо); строк дiї цих документiв; погодження укладання трудових договорiв на виконання робiт, пов'язаних з виготовленням, придбанням, зберiганням, облiком, охороною, перевезенням i використанням спецiально визначених предметiв, матерiалiв i речовин; дотримання пропускного режиму;
облiк пiдконтрольних предметiв, матерiалiв i речовин, порядок видачi, приймання зброї, бойових припасiв до неї, пристроїв та зазначених патронiв, вибухових матерiалiв i речовин; їх списання пiсля використання, повернення в мiсця постiйного зберiгання; правильнiсть ведення вiдповiдної службової документацiї;
придатнiсть примiщень, в яких розмiщенi об'єкти дозвiльної системи, до зберiгання зброї, бойових припасiв до неї, пристроїв та зазначених патронiв, вибухових матерiалiв i речовин, а саме: мiцнiсть дверей, стiн, стелi, пiдлоги, металевих сейфiв, шаф, надiйнiсть замкiв, справнiсть охоронної протипожежної сигналiзацiї;
стан технiчного устаткування (складiв, баз, сховищ); наявнiсть охорони, постових вишок, блок-постiв, сторожових собак, засобiв пожежогасiння, зв'язку з найближчими постами охорони i органами внутрiшнiх справ;
стан охорони об'єктiв, укомплектованiсть особовим складом, придатнiсть його для охорони об'єктiв та знання своїх посадових обов'язкiв, тривалiсть збору за сигналом "Тривога", порядок змiни i пiдмiни, вiдповiднiсть розмiщення сил дислокацiї постiв, а також планiв оборони цих об'єктiв в органах внутрiшнiх справ та проведення навчання з вiдпрацюванням взаємодiї всiх видiв нарядiв;
обладнання та технiчний стан транспорту, що здiйснює перевезення предметiв, матерiалiв i речовин, на якi поширюється дозвiльна система.
3.4. На всiх об'єктах дозвiльної системи обов'язково перевiряється органiзацiя внутрiшнього контролю за схороннiстю предметiв, матерiалiв i речовин, на якi поширюється дозвiльна система.
3.5. У разi виявлення пiд час обстеження об'єктiв дозвiльної системи порушень складаються вiдповiднi акти (додатки 9, 10), в яких докладно описується суть виявлених недолiкiв, указується строк їх усунення. Один примiрник акта залишається на об'єктi дозвiльної системи, а другий пiсля доповiдi керiвнику органу внутрiшнiх справ пiдшивається до облiкової справи на цей об'єкт.
У разi виявлення пiд час перевiрки порушень порядку виготовлення, ремонту, придбання, зберiгання, облiку, охорони, перевезення i використання спецiально визначених предметiв, матерiалiв i речовин, вiдкриття та функцiонування пiдприємств, майстерень i лабораторiй, на якi поширюється дозвiльна система, особи, якi допустили порушення, притягаються до вiдповiдальностi в порядку, встановленому законами України.
3.6. Якщо на об'єктi пiд час обстеження не виявленi порушення, складається рапорт на iм'я начальника органу внутрiшнiх справ, у якому вказуються дата перевiрки, найменування об'єкта та результати перевiрки.
3.7. Акти i рапорти про перевiрки об'єктiв дозвiльної системи доповiдаються керiвнику органу внутрiшнiх справ, який приймає вiдповiднi рiшення щодо проведеної перевiрки, пiсля чого вони пiдшиваються до облiкових справ на цi об'єкти.
4. Права органiв внутрiшнiх справ у разi виявлення порушень правил дозвiльної системи
Згiдно з пунктом 22 статтi 11 Закону України "Про мiлiцiю" органам внутрiшнiх справ надано право:
анулювати виданий пiдприємству, установi й органiзацiї дозвiл на придбання, зберiгання i використання зброї, бойових припасiв, вибухових речовин i матерiалiв, iнших предметiв i речовин при невиконаннi встановлених правил користування i поводження з ними або при недоцiльностi їх подальшого зберiгання, вилучати при необхiдностi зазначенi предмети, опечатувати склади, бази й сховища, закривати стрiлецькi тири i стенди, зброєремонтнi та пiротехнiчнi пiдприємства, магазини, що торгують зброєю i боєприпасами, до усунення порушень вiдповiдних правил;
анулювати дозволи на придбання, зберiгання i носiння зброї, пристроїв та боєприпасiв, виданi громадянам, якi зловживають спиртними напоями, вживають наркотичнi засоби без призначення лiкаря, iншi одурманюючi засоби, хворiють на психiчнi захворювання, та в iнших випадках, передбачених законодавством;
оглядати за участю адмiнiстрацiї пiдприємств, установ, органiзацiй примiщення, де знаходяться зброя, боєприпаси, вибуховi матерiали, з метою перевiрки додержання правил поводження з ними;
оглядати зброю, пристрої та боєприпаси, що знаходяться у громадян, а також мiсця їх зберiгання;
анулювати дозволи на придбання, зберiгання та носiння зброї та бойових припасiв, пристроїв та зазначених патронiв, виданi громадянам, у випадках, передбачених у пунктi 5.1 глави 5 цього роздiлу. Пiсля анулювання дозволу на зберiгання та носiння зброї та бойових припасiв, пристрою та зазначених патронiв власник зобов'язаний здати зброю чи пристрiй, бойовi припаси до них до органу внутрiшнiх справ та прийняти рiшення щодо подальшого її переоформлення чи реалiзацiї (пункт 12.21 глави 12 роздiлу II цiєї Iнструкцiї). У разi незгоди власника з рiшенням органу внутрiшнiх справ про анулювання зазначеного дозволу матерiали передаються до суду для вирiшення питання щодо примусового вилучення зброї, пристроїв. При цьому вiдповiдна iнформацiя вноситься до Iнтегрованої iнформацiйно-пошукової системи органiв внутрiшнiх справ (далi - IIПС ОВС);
давати керiвникам пiдприємств, установ, органiзацiй обов'язковi для них письмовi приписи щодо усунення порушень правил виготовлення, придбання, зберiгання, облiку, охорони, перевезення i використання предметiв, матерiалiв i речовин, вiдкриття та функцiонування пiдприємств, майстерень i лабораторiй, на якi поширюється дозвiльна система.
5. Погодження укладання трудових договорiв на виконання робiт, пов'язаних з виготовленням, ремонтом, придбанням, зберiганням, облiком, охороною, перевезенням i використанням предметiв, матерiалiв i речовин, на якi поширюється дозвiльна система
5.1. Надання керiвникам пiдприємств, установ, органiзацiй згоди на укладення трудових договорiв на виконання робiт, пов'язаних з виготовленням, ремонтом, придбанням, зберiганням, облiком, охороною, перевезенням i використанням предметiв, матерiалiв i речовин, на якi поширюється дозвiльна система, здiйснюється пiсля перевiрки таких осiб працiвниками органiв внутрiшнiх справ за територiєю обслуговування (мiсця проживання таких осiб) на пiдставi листiв керiвникiв цих пiдприємств, установ, органiзацiй, якi з цiєю метою подають до органiв внутрiшнiх справ необхiднi данi (список осiб iз зазначенням їхнiх прiзвищ, iмен та по батьковi, дати i мiсця народження i проживання, вiдомостей щодо попередньої трудової дiяльностi; медичнi довiдки; довiдки про вивчення матерiальної частини зброї, спецiальних засобiв, правил поводження з ними та їх застосування).
Органи внутрiшнiх справ не мають права давати згоду керiвникам пiдприємств, установ, органiзацiй на укладення трудових договорiв на виконання таких робiт, а також видавати дозволи на придбання, зберiгання та носiння вогнепальної, пневматичної чи холодної зброї, бойових припасiв, пристроїв та зазначених патронiв громадянам у разi:
наявностi в особи медичних протипоказань до виконання вказаних функцiональних обов'язкiв та володiння зброєю;
наявностi даних про систематичне (два чи бiльше разiв) порушення такою особою громадського порядку, зловживання спиртними напоями, вживання наркотичних речовин без призначення лiкаря, iнших одурманюючих засобiв, скоєння насильства в сiм'ї, що пiдтверджується документально;
пред'явлення такiй особi обвинувачення у вчиненнi злочину;
наявностi в особи судимостi за злочин, яка не погашена або не знята в установленому порядку;
вiдсутностi довiдки про вивчення матерiальної частини зброї, спецiальних засобiв, правил поводження з ними та їх застосування.
5.2. У разi наявностi обставин, що перешкоджають одержанню згоди на укладення трудових договорiв на виконання робiт, пов'язаних з виготовленням, ремонтом, придбанням, зберiганням, облiком, охороною, перевезенням i використанням предметiв, матерiалiв i речовин, на якi поширюється дозвiльна система, орган внутрiшнiх справ у письмовiй формi в мiсячний строк iз дня надходження матерiалiв повiдомляє про це керiвникiв цих пiдприємств, установ, органiзацiй.
6. Облiк предметiв, матерiалiв i речовин, пiдприємств, майстерень i лабораторiй, на якi поширюється дозвiльна система (об'єктiв дозвiльної системи)
6.1. Облiк предметiв, матерiалiв i речовин, пiдприємств, майстерень i лабораторiй, на якi поширюється дозвiльна система, здiйснюється в книзi облiку об'єктiв дозвiльної системи, якi перебувають пiд контролем (додаток 11).
6.2. На кожний об'єкт дозвiльної системи заводиться облiкова справа, якiй присвоюється реєстрацiйний номер. Облiковi справи на об'єкти, якi знаходяться на одному пiдприємствi, в установi, органiзацiї, ведуться окремо.
6.3. Облiкова справа на об'єкт дозвiльної системи складається iз двох роздiлiв:
у першому мiстяться матерiали, якi стали пiдставою для вiдкриття об'єкта: листування, пов'язане з одержанням дозволiв на виготовлення, ремонт, придбання, зберiгання, перевезення, використання предметiв, матерiалiв i речовин, вiдкриття та функцiонування пiдприємств, майстерень i лабораторiй, на якi поширюється дозвiльна система, корiнцi цих дозволiв, платiжний документ (платiжне доручення, квитанцiя) з вiдмiткою банку, вiддiлення поштового зв'язку або коду проведеної операцiї, копiї актiв перевiрок або рапортiв;
у другому - списки особового складу охорони, данi про осiб, якi виконують роботи, пов'язанi з виготовленням, ремонтом, зберiганням, придбанням, облiком, охороною, перевезенням i використанням предметiв, матерiалiв i речовин, матерiали перевiрки зазначених осiб, дислокацiї постiв охорони, довiдки про вивчення матерiальної частини зброї, спецiальних засобiв, правил поводження з ними та їх застосування тощо.
6.4. Облiковi справи постiйно зберiгаються у працiвникiв дозвiльної системи. У разi лiквiдацiї об'єкта дозвiльної системи облiкова справа здається в архiв, а при передачi цього об'єкта пiд контроль iншому органу внутрiшнiх справ пересилається останньому.
6.5. УПП (ВПП) ГУМВС, УМВС щодо кожного органу внутрiшнiх справ ведуть контрольно-наглядовi справи.
6.6. Контрольно-наглядовi справи мiстять данi про працiвникiв, якi здiйснюють дозвiльну систему; списки об'єктiв дозвiльної системи iз зазначенням їхньої належностi, кiлькостi в них зброї, бойових припасiв до неї, звiтнi данi, доповiднi записки про результати роботи органу внутрiшнiх справ щодо здiйснення дозвiльної системи; матерiали перевiрок.
7. Облiк власникiв зброї, пристроїв
7.1. Облiк власникiв мисливської вогнепальної нарiзної, гладкоствольної, пневматичної, а також холодної зброї, пристроїв здiйснюється в книзi облiку власникiв мисливської вогнепальної, пневматичної зброї, а також холодної зброї (додаток 12). Вiдомостi про наявнiсть такої зброї у громадян заносяться в IIПС ОВС.
7.2. На кожну особу, яка володiє вогнепальною мисливською, а також холодною, нагородною, пневматичною зброєю (крiм вiдомчої зброї), пристроями, заводиться особова справа. Особовi справи власникiв нарiзної, нагородної вогнепальної зброї та пристроїв ведуться в УПП (ВПП) ГУМВС, УМВС, а на власникiв мисливської гладкоствольної, пневматичної та холодної зброї - у мiськрайорганах внутрiшнiх справ.
7.3. Особова справа власника зброї мiстить такi документи:
заяву про видачу дозволу на право придбання, зберiгання та носiння на кожну одиницю зброї окремо;
картку-заяву (додаток 13);
корiнець дозволу на придбання зброї або копiї iнших документiв, що засвiдчують реєстрацiю зброї в органах внутрiшнiх справ;
матерiали перевiрки власника зброї, рапорт (додаток 14), iнформацiю про вiдсутнiсть або наявнiсть судимостi, медичнi довiдки;
платiжний документ (платiжне доручення, квитанцiя) з вiдмiткою банку, вiддiлення поштового зв'язку або коду проведеної операцiї про внесення коштiв за надання вiдповiдної платної послуги;
довiдку про вивчення матерiальної частини зброї, спецiальних засобiв, правил поводження з ними та їх застосування.
7.4. Особовi справи власникiв зброї зберiгаються у працiвника, який здiйснює дозвiльну систему, i для зручностi користування розставляються в алфавiтному порядку.
7.5. У чергових частинах мiськрайорганiв внутрiшнiх справ працiвником, який здiйснює дозвiльну систему, ведеться картотека, у якiй мiстяться картки облiку власника мисливської вогнепальної, пневматичної зброї, а також холодної зброї (додаток 15), яка використовується для перевiрки осiб, затриманих за правопорушення, а також для iнформування нарядiв мiлiцiї. Працiвниками чергової частини може вестися комп'ютерний облiк власникiв зброї.
7.6. У разi змiни мiсця проживання власник зброї, пристрою у десятиденний строк повинен звернутися iз заявою в довiльнiй формi про постановку на облiк в органi внутрiшнiх справ за новим мiсцем проживання.
Особова справа власника зброї за письмовим запитом мiськрайоргану надсилається для взяття на облiк в орган внутрiшнiх справ за новим мiсцем проживання, а зброя, пристрiй знiмаються з облiку, про що вноситься iнформацiя до IIПС ОВС.
У разi вилучення зброї у випадках, передбачених законодавством, добровiльної її здачi в орган внутрiшнiх справ, продажу, смертi власника зброї особова справа здається в архiв, про що в книзi облiку власникiв мисливської вогнепальної, пневматичної зброї, а також холодної зброї робиться вiдповiдний запис, а також данi вносяться до IIПС ОВС.
7.7. Контроль за зберiганням вогнепальної, пневматичної, холодної зброї, пристроїв, що належать громадянам, здiйснюється органами внутрiшнiх справ вiдповiдно до законодавства. Перевiрка порядку зберiгання зброї громадянами проводиться не рiдше одного разу на рiк. Про результати перевiрки складається рапорт, який пiдшивається до особової справи власника зброї, пристрою. Вимоги працiвникiв органiв внутрiшнiх справ щодо забезпечення схоронностi вогнепальної зброї та бойових припасiв до неї, а також пневматичної, холодної зброї, пристроїв та зазначених патронiв є обов'язковими для її власникiв.
7.8. Облiковi справи на об'єкти дозвiльної системи, контрольно-наглядовi справи на органи внутрiшнiх справ, особовi справи власникiв мисливської вогнепальної, пневматичної, холодної зброї, пристроїв, журнали облiку об'єктiв дозвiльної системи облiковуються i зберiгаються в порядку, встановленому для документiв службового користування.
II. Придбання, зберiгання, облiк, охорона, перевезення i використання зброї та бойових припасiв, пристроїв та зазначених патронiв
8. Види зброї, щодо якої здiйснюється дозвiльна система
8.1. Дозвiльна система, що здiйснюється органами внутрiшнiх справ, поширюється на бойову нарiзну воєнних зразкiв зброю або виготовлену за спецiальним замовленням, охолощену, навчальну, несучасну стрiлецьку, спортивну, мисливську нарiзну i гладкоствольну вогнепальну зброю, бойовi припаси до цих видiв зброї, пневматичну зброю, пристрої та зазначенi патрони, холодну зброю, що належать пiдприємствам, установам, органiзацiям та громадянам.
8.2. Вогнепальною вважається зброя, у якiй снаряд (куля, шрот тощо) приводиться в рух миттєвим звiльненням хiмiчної енергiї заряду (пороху або iншої пальної сумiшi).
8.3. До бойової нарiзної вогнепальної зброї належить зброя воєнних зразкiв або виготовлена на спецiальне замовлення (пiстолети, револьвери, гвинтiвки, карабiни, автомати, кулемети тощо).
8.4. До несучасної стрiлецької зброї належить вогнепальна i холодна зброя, знята з озброєння армiї та виробництва або яка iснує в одиничних екземплярах, а також зазначена зброя, виготовлена спецiально для виставок (експонування) в одиничних екземплярах.
8.5. До охолощеної зброї належить зброя воєнних зразкiв, спецiально пристосована до стрiльби холостими зарядами, з якої неможливо зробити пострiл бойовим зарядом.
8.6. До навчальної вогнепальної зброї належить нарiзна вогнепальна зброя воєнних зразкiв (пiстолети, револьвери, гвинтiвки, карабiни, автомати, кулемети тощо), мисливська вогнепальна зброя, приведена на заводах-виготовлювачах чи в майстернях з ремонту зброї до стану, що виключає можливiсть здiйснення пострiлу без спецiальних ремонтних робiт.
8.7. До спортивної зброї належить вогнепальна (пiстолети, револьвери, гвинтiвки, гладкоствольнi рушницi), пневматична, холодна зброя, що вiдповiдає стандартам (правилам) мiжнародних чи нацiональних спортивних федерацiй, призначена для проведення спортивних змагань та пiдготовки спортсменiв i виконання ними вiдповiдних нормативiв.
8.8. До мисливської вогнепальної зброї належать мисливськi карабiни, гладкоствольнi рушницi, гладкоствольнi рушницi iз свердловиною "парадокс" з нарiзами 100 - 140 мм на початку або у кiнцi ствола, мисливськi рушницi з свердловиною "сюпра", комбiнованi рушницi, що мають нарiвнi з гладкими i нарiзнi стволи, та мисливськi малокалiбернi гвинтiвки. Довжина стволiв гладкоствольних рушниць та мисливської нарiзної зброї повинна бути не менше 450 мм, а загальна довжина зброї - не менше 800 мм.
8.9. До бойових припасiв належать патрони до нарiзної вогнепальної зброї рiзних калiбрiв, а також зарядженi патрони для гладкоствольних мисливських рушниць, мисливський порох i капсулi.
8.10. До пневматичної зброї належать пiстолети, револьвери, гвинтiвки калiбру понад 4,5 мiлiметра i швидкiстю польоту кулi понад 100 метрiв за секунду, в яких снаряд (куля) приводиться в рух за рахунок стиснених газiв.
8.11. До холодної зброї належать пристрої та предмети, конструктивно призначенi для ураження живої чи iншої цiлi за допомогою м'язової сили людини чи механiчного пристрою (може бути холодною ручною i холодною метальною).
8.12. До пристроїв належать такi пiстолети i револьвери вiтчизняного виробництва, якi конструктивно призначенi тiльки для вiдстрiлу патронiв, споряджених гумовими чи аналогiчними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дiї i технiчно не придатнi для стрiльби бойовими патронами. При цьому їхня конструкцiя має забезпечувати неможливiсть взаємозамiни основних частин бойової i спортивної вогнепальної зброї, унеможливлює здiйснення пострiлiв в автоматичному режимi чергами.
До зазначених патронiв належать патрони, спорядженi гумовими чи аналогiчними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дiї, призначенi для вiдстрiлу їх тiльки пристроями вiтчизняного виробництва i допущенi в установленому порядку до використання.
8.13. Порядок придбання, зберiгання, облiку, охорони, перевезення i використання зброї та бойових припасiв до неї в мiнiстерствах, iнших центральних органах виконавчої влади, на пiдприємствах, в установах, органiзацiях i господарських об'єднаннях регламентується вiдповiдними iнструкцiями, узгодженими з МВС України.
9. Придбання зброї i бойових припасiв до неї мiнiстерствами та iншими центральними органами виконавчої влади, пiдприємствами, установами, органiзацiями i громадянами
9.1. Вогнепальна, пневматична та холодна зброя i бойовi припаси до неї, пристрої та зазначенi патрони мiнiстерствами, iншими центральними органами виконавчої влади, Нацiональним банком України, пiдприємствами, установами, органiзацiями i громадянами можуть придбаватися для:
озброєння особового складу охорони, а також окремих осiб, яким за родом служби законом дозволено носiння вогнепальної зброї, пневматичної та холодної зброї, пристроїв та зазначених патронiв;
науково-дослiдних потреб;
навчальних потреб (забезпечення допризовної вiйськової i спецiальної пiдготовки);
спортивних потреб;
промислового та любительського полювання;
захисту життя, здоров'я та майна громадян;
використання на зйомках кiнофiльмiв, у сценiчних постановках, циркових виставах;
експонування в музеях та виставках;
колекцiонування.
9.2. Дозволи на придбання, зберiгання та носiння зброї, пристроїв та зазначених патронiв для вказаних потреб видаються тiльки за наявностi законодавчого або iншого нормативно-правового акта про надання права працiвникам мiнiстерств, iнших центральних органiв виконавчої влади, Нацiонального банку України, пiдприємств, установ i органiзацiй, громадянам користуватися нею при виконаннi службових обов'язкiв, мати у власностi лише пiсля вивчення ними матерiальної частини зброї, правил поводження з нею, її застосування та використання, що здiйснюється у пунктах вивчення матерiальної частини зброї, спецiальних засобiв, правил поводження з ними та їх застосування пiсля здачi залiку та отримання довiдки про вивчення матерiальної частини зброї, спецiальних засобiв, правил поводження з ними та їх застосування.
При цьому на роботу, пов'язану з використанням зброї при виконаннi службових обов'язкiв, приймаються особи, якi досягли 21-рiчного вiку.
9.3. Спортивна зброя (пiстолети, револьвери, гвинтiвки, гладкоствольнi рушницi), мисливська нарiзна i гладкоствольна, пневматична i холодна зброя, бойовi припаси до неї, пристрої та зазначенi патрони купуються на заводах-виготовлювачах або у суб'єктiв господарювання, якi мають лiцензiю МВС України на здiйснення господарської дiяльностi, пов'язаної з торгiвлею вогнепальною зброєю невiйськового призначення та боєприпасами до неї, холодною зброєю, пневматичною зброєю калiбру понад 4,5 мiлiметра i швидкiстю польоту кулi понад 100 метрiв на секунду, за дозволами на придбання, виданими органами внутрiшнiх справ.
9.4. ВОХОР озброюється карабiнами, пiстолетами та револьверами за нормами зброї i бойових припасiв до неї, що передбачаються для їх озброєння i особового складу мiнiстерств та iнших центральних органiв виконавчої влади. Озброєння її iншими видами вогнепальної зброї (автоматами тощо) допускається тiльки за погодженням iз МВС України.
9.5. Цивiльна охорона озброюється гладкоствольною вогнепальною або пневматичною зброєю. За погодженням з МВС України, ГУМВС, УМВС допускається озброєння такої охорони i нарiзною вогнепальною зброєю за умови суворого дотримання встановлених вимог щодо її зберiгання та застосування.
Про вид охорони, кiлькiсть працiвникiв, наявної зброї i бойових припасiв до неї складаються вiдомостi про наявнiсть вогнепальної зброї i бойових припасiв (додаток 16).
9.6. Кiлькiсть i вид вогнепальної зброї, бойових припасiв до неї, пристроїв, необхiдних для озброєння працiвникiв, якi використовуються ними в процесi виконання покладених на них обов'язкiв, залежно вiд характеру здiйснюваної охоронної дiяльностi, штатної чисельностi зазначених працiвникiв встановлюються керiвниками мiнiстерств, iнших центральних органiв виконавчої влади та Нацiонального банку України за погодженням з МВС України згiдно з нормами зброї i боєприпасiв до неї, що передбачаються для озброєння воєнiзованої охорони i особового складу мiнiстерств та iнших центральних органiв виконавчої влади (додаток 17).
9.7. У навчальних закладах дозволено зберiгати навчальну вогнепальну зброю, що приведена на заводах-виготовлювачах чи в майстернях з ремонту зброї в стан, який виключає можливiсть здiйснення пострiлу без спецiальних ремонтних робiт.
9.8. Навчальна вогнепальна зброя повинна мати:
сегментний вирiз на казеннiй частинi ствола знизу i ПК-41 - зверху;
наскрiзний прорiз на початку каналу ствола з виходом його в дiлянку патронника завширшки 4 мм i завдовжки в АК та РКК - 48 мм, СКС - 38 мм, ПК - 41 - 51 мм, РПД - 48 мм, ДК та ДКТ - 65 мм, СГД - 60 мм, КК-52 мм, у карабiнiв зразка 1938 i 1944 рокiв - 57 мм;
спиляний бойок у всiх зразках зброї;
спилянi курок (АК, РКК, АКТ, СКС, СГД) чи стояк затворної рами (РКД) у мiсцi удару по ударнику;
вмонтований обмежувач ствола у ствольнiй коробцi (ПК-41, ДК, ДКМ, КК), який перешкоджає встановленню ствола вiд бойової зброї на навчальну;
проточку на казеннiй частинi ствола (ПК-41, ДК, ДКМ, КК) для входження обмежувача ствола, що виступає, усередину ствольної коробки;
наскрiзнi поздовжнi пази в переднiй частинi ствола зверху та в кришцi ствольної коробки.
На вiйськових кафедрах навчальних закладiв III та IV рiвнiв акредитацiї зберiгається нарiзна зброя воєнних зразкiв, що приведена на заводах-виготовлювачах чи в майстернях з ремонту зброї в стан, який виключає можливiсть здiйснення пострiлу без спецiальних ремонтних робiт.
9.9. Навчальними закладами вогнепальна зброя i бойовi припаси отримуються за наявностi дозволу на придбання, який видається органом внутрiшнiх справ.
9.10. У сценiчних постановках i циркових виставах використовується бутафорська зброя або охолощена вогнепальна зброя. Для захисту артистiв вiд нападу хижих звiрiв пiд час циркових вистав застосовується короткоствольна вогнепальна зброя воєнних зразкiв.
9.11. Вогнепальна зброя, що використовується кiностудiями для кiнозйомок, має бути приведена на заводах-виготовлювачах чи в майстернях з ремонту зброї у стан, придатний для стрiльби тiльки холостими патронами, що пiдтверджується вiдповiдною довiдкою. Умови зберiгання i використання такої зброї пiд час зйомок письмово погоджуються керiвником знiмальної групи з територiальним органом внутрiшнiх справ.
9.12. Для експонування в музеях та на виставках мiномети, артилерiйськi гармати, танки, лiтаки з навчальним стрiлецьким озброєнням вiдпускаються Мiнiстерством оборони України, вiйськовим округом (оперативним командуванням) без дозволу органу внутрiшнiх справ. Iнша зброя може бути придбана виключно за дозволом на придбання зброї, який видає орган внутрiшнiх справ.
Забороняється використовувати для експонування в музеях i на виставках зброю, знайдену в мiсцях минулих боїв, подаровану або передану громадянами, яка не зареєстрована в органах внутрiшнiх справ.
Державнi музеї для отримання дозволу на придбання зброї одночасно з письмовим зверненням до УДПП МВС надають копiю договору дарування зброї, завiрену в установленому законодавством порядку.
Придбання державними музеями колекцiй зброї i бойових припасiв до неї у фiзичних та юридичних осiб здiйснюється за письмовим зверненням музею та за погодженням з органами внутрiшнiх справ.
9.13. Вогнепальна зброя, що надходить до державних музеїв, перед експонуванням її власниками подається до майстерень з ремонту зброї, де вона має бути перероблена до стану, що виключає можливiсть здiйснення пострiлу без спецiальних ремонтних робiт, шляхом:
просвердлення вiдтулини дiаметром не менше 5 мм у казеннiй частинi зброї без ушкоджень написiв i тавра;
вилучення чи спилення бойка.
Набої до стрiлецької зброї експонуються в музеях тiльки в розрядженому станi (без пороху).
9.14. Пiдставою для видачi органом внутрiшнiх справ дозволу на придбання вогнепальної, пневматичної, холодної зброї, пристроїв та зазначених патронiв i бойових припасiв пiдприємствам, установам, органiзацiям є:
заява керiвника пiдприємства, установи, органiзацiї, у якiй зазначаються кiлькiсть зброї i бойових припасiв, що купуються, номер та термiн дiї дозволу на право вiдкриття та функцiонування об'єкта;
акт про придатнiсть примiщення, де зберiгатимуться зброя та бойовi припаси, що складається комiсiєю, до складу якої входять представники органу внутрiшнiх справ, органу державного пожежного нагляду та пiдприємства, установи, органiзацiї;
наказ керiвника пiдприємства, установи, органiзацiї про призначення особи, вiдповiдальної за придбання зброї i бойових припасiв, медична довiдка, копiя договору страхування, довiдка про вивчення матерiальної частини зброї, спецiальних засобiв, правил поводження з ними та їх застосування;
платiжний документ (платiжне доручення, квитанцiя) з вiдмiткою банку, вiддiлення поштового зв'язку або коду проведеної операцiї про внесення коштiв за надання вiдповiдної платної послуги.
9.15. Суб'єкт господарювання, дiяльнiсть якого пов'язана з функцiонуванням стрiлецьких тирiв, має право на користування та зберiгання зброї (крiм зброї вiйськових зразкiв, що знаходяться на озброєннi), яка вiдповiдає стандартам (правилам) мiжнародних чи нацiональних спортивних федерацiй, несучасної стрiлецької зброї, мисливської зброї, пiстолетiв та револьверiв для вiдстрiлу патронiв, споряджених гумовими чи аналогiчними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дiї.
9.16. Примiщення стрiлецького тиру повинно:
вiдповiдати вимогам ДБН В.2.2-13-2003 "Державнi будiвельнi норми України. Будинки i споруди. Спортивнi та фiзкультурно-оздоровчi споруди";
мати висновок Державного науково-дослiдного експертно-кримiналiстичного центру щодо вiдповiдностi примiщень заходам безпеки, якi висуваються до них, i придатностi проведення в них стрiльби з певних видiв зброї;
мати пункт вивчення матерiальної частини зброї, спецiальних засобiв, правил поводження з ними та їх застосування.
10. Перевезення зброї i бойових припасiв, пристроїв та патронiв до них, якi належать пiдприємствам, установам, органiзацiям
10.1. Дозвiл на перевезення вогнепальної, пневматичної, холодної зброї i бойових припасiв, а також пристроїв та зазначених патронiв видається УПП (ВПП) ГУМВС, УМВС за заявою керiвника пiдприємства, установи, органiзацiї, в якiй зазначаються:
найменування, кiлькiсть вантажу (марка i заводський номер зброї), що буде перевозитися, вид транспорту, маршрут, початковий i кiнцевий пункти перевезення, пiдстава перевезення, термiн;
вiдомостi про осiб, вiдповiдальних за перевезення i охорону вантажу на шляху руху (прiзвище, iм'я, по батьковi, дата, мiсце народження i проживання, данi про зброю, якою буде озброєна охорона), копiя договору на охорону (у разi його укладання);
платiжний документ (платiжне доручення, квитанцiя) з вiдмiткою банку, вiддiлення поштового зв'язку або коду проведеної операцiї про внесення коштiв за надання вiдповiдної платної послуги.
10.2. Перевезення вогнепальної, холодної та пневматичної зброї, а також мисливського пороху, заряджених мисливських та спортивних патронiв, бойових припасiв до зброї воєнних зразкiв, пристроїв та зазначених патронiв автомобiльним транспортом здiйснюється згiдно з вимогами законодавства щодо безпеки перевезення небезпечних вантажiв цим транспортом. Керiвник пiдприємства, установи, органiзацiї для супроводження цього вантажу повинен призначити не менше двох осiб, якi озброюються вiдомчою вогнепальною зброєю. У разi її вiдсутностi охорона здiйснюється працiвниками ДСО МВС України або охороною iншої органiзацiї, що має лiцензiю на надання послуг з охорони власностi та громадян, з якою укладено вiдповiдний договiр. Пiд час перевезення мисливської, спортивної вогнепальної зброї (50 i бiльше одиниць), а також зброї воєнних зразкiв (понад 15 одиниць), набоїв до зброї воєнних зразкiв (10000 штук i бiльше), набоїв до мисливської, спортивної вогнепальної зброї (20000 штук, 50 кг пороху i бiльше) охорона здiйснюється виключно працiвниками ДСО МВС України. Для перевезення мають бути видiленi критi автомашини. При перевезеннi пороху пiдлога кузова автомашини застилається повстю, кошмою або iншим подiбним матерiалом. Зброя i бойовi припаси, пристрої та зазначенi патрони мають бути упакованi в пристосовану тару, яка опечатується або опломбовується.
10.3. Посадовi особи спортивних делегацiй (команд), вiдповiдальнi за перевезення зброї i бойових припасiв до неї, пiсля прибуття в пункт проведення стрiлецьких змагань (навчальних зборiв) зобов'язанi негайно здати привезену ними зброю i бойовi припаси до неї разом з дозволом на перевезення для тимчасового зберiгання в спецiально обладнане примiщення на мiсцi проведення стрiлецьких змагань (навчальних зборiв). Забороняється зберiгання зброї i бойових припасiв до неї у мiсцях розмiщення делегацiй (команд), готелях, гуртожитках, спортивних таборах та iнших мiсцях вiдпочинку. На перiод стрiлецьких змагань (навчальних зборiв) особи, що вiдповiдають за збереження зброї та бойових припасiв до неї на мiсцi їх проведення, зобов'язанi щодня перед здаванням зброї та бойових припасiв до неї пiд охорону перевiряти наявнiсть усiх одиниць зброї та бойових припасiв до неї вiдповiдно до книги облiку, видачi i прийняття зброї i боєприпасiв (додаток 18).
10.4. Без дозволiв органiв внутрiшнiх справ вогнепальна зброя та бойовi припаси до неї, якi належать пiдприємствам, установам, органiзацiям, на якi є дозволи на зберiгання, перевозиться в межах мiста, району, населеного пункту незалежно вiд вiдстанi.
10.5. За перевезення та зберiгання зброї та бойових припасiв до неї, ввезеної для полювання iноземцями, вiдповiдає користувач мисливських угiдь. Зберiгання такої зброї та бойових припасiв до неї здiйснюється в спецiально обладнаному примiщеннi за мiсцем проведення полювання з обов'язковим погодженням цього зберiгання з територiальним органом внутрiшнiх справ.
11. Зберiгання, облiк i використання зброї та бойових припасiв до неї, пристроїв та зазначених патронiв
11.1. Вогнепальна, пневматична, холодна зброя та бойовi припаси до неї, пристрої та зазначенi патрони, придбанi пiдприємствами, установами, органiзацiями з метою, зазначеною в пунктi 9.1 глави 9 цього роздiлу, належать до вiдомчої. Забороняється використовувати їх не за призначенням, з метою, не передбаченою установчими документами (положеннями), статутними завданнями, передавати iншим особам, продавати, зберiгати у мiсцях проживання працiвникiв, за винятком випадкiв, передбачених у пунктах 11.15 та 11.16 цiєї глави.
11.2. Передача вогнепальної, пневматичної, холодної зброї i бойових припасiв до неї, пристроїв та зазначених патронiв iз однiєї юридичної особи до iншої незалежно вiд пiдпорядкування проводиться ними тiльки за дозволами на придбання, якi видає орган внутрiшнiх справ. Юридична особа, яка здiйснила передачу зброї, бойових припасiв до неї, пристроїв та зазначених патронiв, зобов'язана в п'ятиденний строк письмово повiдомити про це орган внутрiшнiх справ, у якому зброя перебуває на облiку, вказавши кiлькiсть, марку, калiбр, номер кожної одиницi зброї, пристроїв та зазначених патронiв, що були переданi, кiлькiсть i калiбр бойових припасiв до неї. До повiдомлень додається дозвiл на зберiгання зброї для його переоформлення.
11.3. Керiвники пiдприємств, установ, органiзацiй упродовж десяти днiв iз дня придбання вогнепальної, пневматичної, холодної зброї та бойових припасiв до неї, пристроїв та зазначених патронiв зобов'язанi одержати в органi внутрiшнiх справ дозвiл на право її зберiгання.
11.4. Пiдставою для видачi дозволу на право зберiгання, використання вогнепальної, пневматичної, холодної зброї та бойових припасiв до неї, пристроїв та зазначених патронiв є заява керiвника пiдприємства, установи, органiзацiї, в якiй зазначаються:
кiлькiсть придбаної зброї, бойових припасiв, пристроїв та зазначених патронiв, її система, калiбр, номер, рiк випуску кожної одиницi, бойова чи навчальна, мисливська, спортивна, охолощена, пневматична;
данi про осiб, якi вiдповiдають за зберiгання i використання зброї, та осiб, якi мають доступ до зброї, у тому числi про працiвникiв охорони (прiзвище, iм'я, по батьковi, дата, мiсце народження i проживання, вiдомостi про попередню трудову дiяльнiсть), медичнi довiдки, копiї договорiв страхування, довiдки про вивчення матерiальної частини зброї, спецiальних засобiв, правил поводження з ними та їх застосування;
наказ керiвника юридичної особи про призначення особи (осiб), вiдповiдальної(их) за зберiгання зброї i бойових припасiв до неї;
платiжний документ (платiжне доручення, квитанцiя) з вiдмiткою банку, вiддiлення поштового зв'язку або коду проведеної операцiї про внесення коштiв за надання вiдповiдної платної послуги.
У разi вiдкриття нового об'єкта дозвiльної системи, призначеного для зберiгання зброї, акт про придатнiсть примiщення до зберiгання зброї та бойових припасiв до неї складається комiсiєю, до складу якої входять представники органiв внутрiшнiх справ (дозвiльної системи, ДСО МВС України, органiв державного пожежного нагляду, юридичної особи, що вiдкриває об'єкт).
11.5. Вiдомча зброя, бойовi припаси до неї, пристрої та зазначенi патрони зберiгаються в спецiально обладнаному сховищi, яке повинно вiдповiдати таким вимогам:
бути iзольованим вiд iнших пiдсобних примiщень, мати капiтальнi стiни, мiцнi перекриття на стелi та пiдлозi. Внутрiшнi стiни (перегородки) повиннi бути еквiвалентнi за мiцнiстю спарованим гiпсобетонним панелям завтовшки 80 мм кожна з прокладеними мiж ними сталевими ґратами або цеглянiй стiнцi завтовшки не менше 120 мм, армованi сталевою сiткою. У ранiше побудованих спорудах допускаються перегородки iз дощок, змiцнених сталевими ґратами;
мати двоє дверей з мiцними i надiйними замками, при цьому зовнiшнi - дощанi однопiльнi товщиною не менше 40 мм, оббитi з двох бокiв оцинкованим покрiвельним залiзом iз загином країв листа на торець дверей, або металевi; внутрiшнi - ґратчастi залiзнi. Зовнiшнi дверi повиннi зачинятися на два внутрiшнi замки i опечатуватися або опломбовуватися. Внутрiшнi ґратчастi дверi зачиняються на внутрiшнiй або навiсний замок, обрамлення дверних прорiзiв кiмнати для зберiгання зброї виготовляється iз залiзного профiлю. У ранiше побудованих спорудах допускаються дерев'янi дверi, коробки, змiцненi залiзним кутом розмiром 30 х 40 мм, завтовшки не менше 5 мм, прикрiпленi до стiни не менше нiж десятьма штирями зi сталевої арматури дiаметром 10 - 12 мм i завдовжки не менше 120 - 150 мм;
мати на вiконних прорiзах зсередини примiщення або мiж рамами сталевi ґрати. У примiщеннях, розташованих на першому поверсi, вiконнi прорiзи обладнуються внутрiшнiми залiзними або дерев'яними, оббитими з двох бокiв оцинкованою сталлю, вiконницями. Кiнцi прутiв ґрат у вiконних прорiзах забиваються в стiну на глибину не менше 30 мм i заливаються бетонним розчином. Вiконницi повиннi замикатися на навiснi замки;
ґрати, якi встановлюються у двернi, вiконнi прорiзи, для змiцнення стiн (перегородок) виконуються з сталевого прута дiаметром не менше 15 мм. Кожне перехрестя прута зварюється, утворюючи вiчка не бiльше 150 х 150 мм;
бути обладнаними у два i бiльше рубежi охоронно-пожежною сигналiзацiєю, виконаною прихованою проводкою до щитка електроживлення, з установленням датчикiв на вiкнах, дверях, люках, стiнах, стелi, пiдлозi, що спрацьовує на вiдчинення або злом сейфiв, шаф, де зберiгаються зброя i бойовi припаси, а також на появу людини всерединi примiщення. Цi примiщення мають бути переданi пiд охорону ДСО МВС України у встановленому порядку, з пiдключенням сигналiзацiї на пульт централiзованого нагляду. Допускається прокладання шлейфiв охоронної сигналiзацiї в трубах тiльки всерединi примiщення по залiзобетонних i бетонних будiвельних конструкцiях;
мати протипожежнi засоби та опис майна, в який заносяться данi про кiлькiсть шаф, сейфiв, металевих ящикiв iз зазначенням їх номерiв i якою печаткою опечатуються. У разi наявностi вентиляцiйних вiкон, люкiв на них повиннi встановлюватися залiзнi ґрати з вiчками розмiром не бiльше 100 х 100 мм, якi виключають можливiсть проникнення через цi системи. Створи в стiнах, призначенi для прокладання iнженерних мереж, повиннi мати дiаметр не бiльше 200 мм.
11.6. Вiд збройової кiмнати i металевих шаф (сейфiв) з вогнепальною, пневматичною, холодною зброєю i бойовими припасами до неї, пристроями та зазначеними патронами має бути два комплекти ключiв. Один комплект ключiв постiйно знаходиться в особи, яка вiдповiдає за зберiгання зброї, бойових припасiв до неї, пристроїв та зазначених патронiв, дублiкат ключiв повинен зберiгатися в опечатаному пеналi у керiвника юридичної особи, на iм'я якого видано дозвiл на зберiгання зброї, бойових припасiв до неї, пристроїв та зазначених патронiв.
11.7. Вогнепальна зброя, бойовi припаси до неї, пристрої та зазначенi патрони мають зберiгатися в металевих шафах (сейфах), стiнки яких повиннi бути завтовшки не менше 3 мм з внутрiшнiми замками (не менше двох). Дверцi шаф для мiцностi укрiплюються металевими накладками або косинцями. На дверцях шафи з внутрiшнього боку має бути опис зброї, бойових припасiв, пристроїв та зазначених патронiв за номерами. Допускається зберiгання зброї, бойових припасiв до неї, пристроїв та зазначених патронiв у важких сейфах, якi мають внутрiшнi замки.
11.8. Забороняється спiльне зберiгання iз вогнепальною зброєю i бойовими припасами до неї навчально-наочних приладiв, спортивного реманенту, iнших предметiв, окрiм пневматичної зброї, радiостанцiй i дозиметричних приладiв, якi можуть зберiгатися у вiдгородженiй залiзними ґратами частинi збройової кiмнати. Бойовi припаси до зброї мають зберiгатися в окремому вiд зброї металевому ящику або в металевiй шафi. Матерiал для обтирання, мастило i луг, приладдя для чищення i змащування зброї зберiгаються у спецiально вiдведених для цього мiсцях окремо вiд зброї, бойових припасiв до неї, пристроїв та зазначених патронiв.
11.9. У вiдокремлених пiдроздiлах банкiв зброя, бойовi припаси до неї, пристрої та зазначенi патрони зберiгаються в залiзобетонних коморах, сейфах або металевих шафах. У разi вiдсутностi комор зброя, бойовi припаси до неї, пристрої та зазначенi патрони (у разi наявностi охоронної сигналiзацiї, що виведена на пульт централiзованого спостереження органiв внутрiшнiх справ) - у залiзобетонних внутрiшнiх або вбудованих шафах (касах) чи у важких сейфах.
11.10. Експонування зброї та бойових припасiв до неї здiйснюється у зачинених вiтринах i на стендах, обладнаних автономною сигналiзацiєю з установкою датчикiв на кожнiй вiтринi i стендi з виведенням дзвiнка до мiсцезнаходження сторожа (вахтера) i на пульт охорони.
У разi експонування зброї та бойових припасiв до неї на вiдкритих вiтринах i стендах датчиками охоронної сигналiзацiї має бути заблокована кожна одиниця зброї.
11.11. У професiйно-технiчних навчальних закладах дозволено зберiгати не бiльше 5 малокалiберних гвинтiвок, а у середнiх навчальних закладах - не бiльше 3 малокалiберних гвинтiвок на 100 учнiв.
Забороняється зберiгати малокалiбернi гвинтiвки у середнiх навчальних закладах, професiйно-технiчних навчальних закладах, вищих навчальних закладах з числом осiб у них менше 100 осiб, малокалiберних пiстолетiв - у середнiх, професiйно-технiчних та вищих навчальних закладах з кiлькiстю осiб у них менше 500 осiб.
Дозволено за наявностi письмового погодження з органами внутрiшнiх справ спiльне зберiгання вогнепальної зброї i бойових припасiв до неї, якi належать навчальним закладам, пiдприємствам, установам, органiзацiям, у збройових кiмнатах команд (загонiв) ВОХОР.
У навчальних закладах, спортивних товариствах, якi не мають створених на пiдставi дозволiв органiв внутрiшнiх справ на вiдкриття та функцiонування стрiлецьких тирiв i стрiльбищ, зберiгання зброї та бойових припасiв до неї, крiм навчальної, заборонено.
11.12. Для зберiгання вiдомчої зброї i бойових припасiв до неї, якi належать рiзним пiдприємствам, установам, органiзацiям, навчальним закладам, ними обладнуються пункти централiзованого зберiгання зброї та бойових припасiв до неї. Такi пункти утворюються ними на базi сховищ, складiв i баз, стрiлецьких тирiв i стрiльбищ, спортивно-стрiлецьких клубiв, навчальних закладiв, загонiв (команд) ВОХОР, де вони функцiонують.
У пунктi централiзованого зберiгання зброя i бойовi припаси до неї зберiгаються вiдповiдно до вимог, установлених пунктом 11.5 цiєї глави. Передача зброї та бойових припасiв до неї на пункт централiзованого зберiгання оформлюється актом. Кожнiй юридичнiй особi, яка зберiгає там зброю i бойовi припаси до неї, повиннi бути видiленi окремi металевi шафи або бокси.
Ключi вiд металевих шаф або боксiв зберiгаються у осiб, якi вiдповiдають за зберiгання зброї та бойових припасiв до неї, юридичних осiб, якi здали зброю та бойовi припаси до неї, а дублiкати ключiв - у адмiнiстрацiї пункту централiзованого зберiгання зброї та бойових припасiв до неї в металевих сейфах (шафах).
Дозвiл на зберiгання зброї i бойових припасiв до неї у пунктi централiзованого зберiгання зброї i бойових припасiв до неї видається органами внутрiшнiх справ на iм'я керiвника юридичної особи, на базi якої утворений такий пункт централiзованого зберiгання.
11.13. У загонах (командах) ВОХОР, сторожовiй охоронi, на пiдприємствах, в установах, органiзацiях, навчальних закладах зброя i бойовi припаси до неї, пристрої та зазначенi патрони (у тому числi резервнi) зберiгаються вiдповiдно до вимог, викладених у пунктi 11.5 цiєї глави та iнших нормативно-правових актах. У разi неможливостi обладнання збройової кiмнати сигналiзацiєю iз виведенням на пульт централiзованого спостереження органiв внутрiшнiх справ вона обладнується автономною сигналiзацiєю з установленням датчикiв на стiнах, стелi, вiконних рамах з виведенням її сигналу, крiм вартового примiщення (поста охорони), на найближчий озброєний пост.
11.14. Бойовi припаси до зброї, що використанi на навчальнi цiлi (практичнi стрiльби), у стрiлецьких змаганнях (навчальних зборах) або в результатi застосування (використання) зброї пiд час несення служби, а також втраченi списуються за актом списання бойових припасiв (додаток 19) iз залученням вiдповiдних роздавально-здавальних вiдомостей (додатки 20, 21) або за матерiалами службового розслiдування причин застосування (використання) зброї або втрати боєприпасiв. Акт складається не пiзнiше наступного дня пiсля застосування (використання) зброї чи втрати бойових припасiв до неї - затверджується керiвником юридичної особи i повинен зберiгатися в особи, яка вiдповiдає за зберiгання зброї та бойових припасiв до неї. Копiя акта в той самий день передається до органу внутрiшнiх справ, який видав дозвiл на зберiгання зброї та бойових припасiв до неї. Факт списання бойових припасiв до зброї фiксується в книзi облiку вогнепальної зброї i бойових припасiв, яка ведеться на пiдприємствах, в установах, органiзацiях, особою, вiдповiдальною за збереження зброї та бойових припасiв.
11.15. Працiвниками правоохоронних органiв нарiзна i гладкоствольна вогнепальна зброя (пiстолети, револьвери, рушницi) i бойовi припаси до неї, пристрої та зазначенi патрони зберiгаються за мiсцем їх проживання. Нарiзна вогнепальна зброя повинна зберiгатися у мiцно прикрiплених до пiдлоги або стiни металевих ящиках (шафах) з внутрiшнiми замками (не менше двох), товщина стiнок яких повинна бути не менше 3 мм.
11.16. Мiськрайорганами внутрiшнiх справ за клопотанням керiвникiв пiдприємств, установ, органiзацiй видаються дозволи на право зберiгання i носiння вiдомчої вогнепальної, пневматичної, холодної зброї, бойових припасiв для супроводження їхнiми працiвниками грошових сум, цiнностей, спецiальних вантажiв пiд час перевезення та у разi потреби на носiння зброї поза об'єктом, що охороняється, працiвникам правоохоронних органiв на право зберiгання i носiння вiдомчих пристроїв та зазначених патронiв. При цьому в дозволi робиться вiдмiтка "вiдомчий".
Органом внутрiшнiх справ на транспортi такi дозволи видаються особовому складу ВОХОР об'єктiв, що ними обслуговуються.
До заяв керiвникiв пiдприємств, установ, органiзацiй додаються такi документи:
список осiб iз зазначенням прiзвищ, iмен, по батьковi, дат i мiсць народження та проживання, вiдомостi про попередню трудову дiяльнiсть;
медичнi довiдки;
копiї договорiв страхування;
довiдки про вивчення матерiальної частини зброї, спецiальних засобiв, правил поводження з ними та їх застосування;
копiя наказу керiвника пiдприємства, установи, органiзацiї про закрiплення осiб, вiдповiдальних за супроводження грошових сум, цiнностей, спецiальних вантажiв;
двi фотокартки розмiром 3 х 4 см для кожної особи;
платiжний документ (платiжне доручення, квитанцiя) з вiдмiткою банку, вiддiлення поштового зв'язку або коду проведеної операцiї про внесення коштiв за надання вiдповiдної платної послуги.
У заявi обов'язково зазначається мета отримання дозволу.
Орган внутрiшнiх справ упродовж мiсяця з дня надходження заяви i документiв розглядає їх i видає дозволи на зберiгання та носiння вiдомчої зброї, а в разi вiдмови у видачi дозволу на зберiгання та носiння вiдомчої зброї - письмово повiдомляє про це керiвника пiдприємства, установи, органiзацiї iз зазначенням причин вiдмови.
11.17. Дозволи на право носiння вiдомчої вогнепальної зброї та бойових припасiв до неї поза об'єктом, що охороняється, видаються МВС України, ГУМВС, УМВС, мiськрайорганом внутрiшнiх справ з обов'язковим проставленням у них штампа "Є дiйсним пiд час виконання службових обов'язкiв".
11.18. Для охорони цiнностей, якi перевозяться в поштових вагонах вiддiлами (вiддiленнями) поштового зв'язку при вокзалах, начальникам поштових вагонiв та їх заступникам вiдповiдальною особою видається по одному пiстолету (револьверу) та бойовi припаси до нього iз числа вiдомчої вогнепальної зброї, про що робиться запис у дорожнiх вiдомостях. З прибуттям поштового вагона в пункт призначення зброя передається на тимчасове зберiгання у вiддiл (вiддiлення) поштового зв'язку пункту призначення, а пiсля повернення зазначених осiб до мiсця дислокацiї здається у вiддiл (вiддiлення) поштового зв'язку, який видав зброю.
11.19. Працiвники ВОХОР, якi супроводжують вантажi, пiсля прибуття в пункт призначення i закiнчення роботи, пов'язаної з охороною вантажу, здають вiдомчу вогнепальну зброю та бойовi припаси до неї на тимчасове зберiгання в збройову кiмнату ВОХОР юридичної особи, яка прийняла вантаж, або в найближчий мiськрайорган.
11.20. Юридичнi особи, якi використовують зброю i бойовi припаси до неї, пристрої та зазначенi патрони, повиннi вести книги облiку вогнепальної зброї i бойових припасiв на пiдприємствах, в установах, органiзацiях (додаток 22), якi мають бути пронумерованi, прошнурованi i скрiпленi печаткою органу внутрiшнiх справ.
11.21. Облiк видачi i прийняття вогнепальної зброї та бойових припасiв до неї, пристроїв та зазначених патронiв, що видаються працiвникам охорони юридичної особи на час несення служби, здiйснюється вiдповiдальною особою в книзi облiку видачi i прийняття вогнепальної зброї i боєприпасiв. Видача вiдомчої зброї повинна здiйснюватися вiдповiдальною особою на пiдставi розпорядження керiвника пiдприємства, установи, органiзацiї.
11.22. Не придатна для подальшого використання вiдомча вогнепальна зброя, бойовi припаси до неї, пристрої та зазначенi патрони здаються пiдприємствами, установами, органiзацiями в органи внутрiшнiх справ, якi видали дозвiл на її придбання або зберiгання. Ця зброя та бойовi припаси до неї, пристрої та зазначенi патрони здаються органами внутрiшнiх справ на склади озброєння управлiнь (вiддiлiв) матерiального забезпечення ГУМВС, УМВС України.
11.23. Зайва, але придатна для подальшого використання вiдомча вогнепальна зброя, бойовi припаси до неї, пристрої та зазначенi патрони, що належать юридичним особам, здаються ними за мiсцем їх придбання або передаються (продаються) в iншi пiдприємства, установи, органiзацiї за дозволом органiв внутрiшнiх справ на придбання зброї та бойових припасiв. Зайва, але придатна для подальшого використання навчальна вогнепальна зброя воєнних зразкiв здається юридичними особами за мiсцем її отримання.
11.24. За стан облiку, зберiгання i використання зброї, бойових припасiв до неї, пристроїв та зазначених патронiв вiдповiдають керiвники юридичних осiб, а в загонах (командах) ВОХОР - начальники загонiв (команд), якi в разi втрати зброї, бойових припасiв до неї, пристроїв та зазначених патронiв зобов'язанi негайно повiдомити про це територiальний орган внутрiшнiх справ i вжити заходiв до їх розшуку. Пiдставою для зняття з облiку органiв внутрiшнiх справ втраченої зброї i бойових припасiв до неї є вiдповiдний документ органу дiзнання та досудового слiдства.
12. Придбання, зберiгання та носiння, перевезення мисливської вогнепальної нарiзної i гладкоствольної, пневматичної та холодної зброї та бойових припасiв до неї, пристроїв та зазначених патронiв громадянами
12.1. Правом придбання мисливської гладкоствольної зброї користуються громадяни України, якi досягли 21-рiчного вiку, мисливської нарiзної зброї - 25-рiчного вiку, холодної та пневматичної зброї - 18-рiчного вiку. Кiлькiсть зброї, яку може мати громадянин України, не обмежена, однак власник зброї повинен забезпечити її безумовну схороннiсть.
12.2. Для одержання громадянами в органах внутрiшнiх справ дозволу на придбання мисливської вогнепальної нарiзної, гладкоствольної зброї, пневматичної зброї, холодної зброї громадянами подаються такi документи:
заява щодо видачi дозволу на придбання зброї на iм'я керiвника органу внутрiшнiх справ за мiсцем проживання заявника;
заповнена картка-заява (додаток 13);
медична довiдка;
довiдка про вивчення матерiальної частини зброї, спецiальних засобiв, правил поводження з ними та їх застосування;
платiжний документ (платiжне доручення, квитанцiя) з вiдмiткою банку, вiддiлення поштового зв'язку або коду проведеної операцiї про внесення коштiв за надання вiдповiдної платної послуги;
ксерокопiя паспорта.
Якщо фактичне проживання громадянина iнше, нiж зазначене в паспортi, необхiдно надати документ, що пiдтверджує фактичне мiсце проживання громадянина (договiр оренди житлового примiщення, свiдоцтво про право власностi на житлове примiщення тощо).
Дозволи на придбання зброї оформляються пiсля проведення органами внутрiшнiх справ у встановленому порядку перевiрок щодо вiдсутностi обставин, визначених у пунктi 5.1 глави 5 роздiлу I цiєї Iнструкцiї, тривалiсть яких не повинна перевищувати один мiсяць.
Якщо громадянин, який звертається до органу внутрiшнiх справ для оформлення дозволу на придбання зброї, пристрою, вже має у власностi чи у користуваннi зброю, пристрiй, вiн надає ксерокопiю дозволу на зберiгання цiєї зброї, пристрою, а документи (довiдки), якi були поданi при отриманнi дозволу на придбання, зберiгання (перереєстрацiї), є дiйсними, повторно не оформляються, власник подає їх копiї.
Особи, що звернулися до органiв внутрiшнiх справ за видачею дозволiв на придбання, зберiгання та носiння зброї, пристроїв, персонально вiдповiдають за достовiрнiсть наданих документiв вiдповiдно до законодавства України.
12.3. Вiйськовослужбовцi Збройних Сил України, iнших вiйськових формувань, а також особи рядового i начальницького складу органiв внутрiшнiх справ України дозволи на придбання мисливської вогнепальної нарiзної, гладкоствольної зброї, пневматичної зброї, холодної зброї одержують пiсля подання заяви, довiдки з мiсця служби, платiжного документа (платiжне доручення, квитанцiя) з вiдмiткою банку, вiддiлення поштового зв'язку або коду проведеної операцiї про внесення коштiв за надання вiдповiдної платної послуги та заповненої картки-заяви.
12.4. Придбана мисливська вогнепальна нарiзна, гладкоствольна зброя, пневматична зброя, холодна зброя, пристрої протягом десяти днiв з дня придбання мають бути зареєстрованi в органах внутрiшнiх справ за мiсцем проживання власника з одержанням дозволу на її зберiгання та носiння.
12.5. Для одержання дозволу на зберiгання та носiння мисливської вогнепальної нарiзної, гладкоствольної зброї, пневматичної зброї, холодної зброї, пристроїв власниками до органiв внутрiшнiх справ подаються:
заява щодо видачi дозволу на зберiгання та носiння зброї на iм'я керiвника органу внутрiшнiх справ;
двi фотокартки розмiром 3 х 4 см;
дублiкат дозволу з вiдмiткою магазину про продаж зброї, пристрою або з вiдмiткою про переоформлення їх у встановленому законодавством порядку;
платiжний документ (платiжне доручення, квитанцiя) з вiдмiткою банку, вiддiлення поштового зв'язку або коду проведеної операцiї про внесення коштiв за надання вiдповiдної платної послуги.
Також власник зброї пред'являє договiр страхування.
Для одержання дозволу на зберiгання колекцiйної холодної зброї її власник подає в орган внутрiшнiх справ за мiсцем проживання:
заяву щодо видачi дозволу на зберiгання колекцiйної холодної зброї на iм'я керiвника органу внутрiшнiх справ;
фотографiї зброї розмiром 15 х 15 см;
платiжний документ (платiжне доручення, квитанцiя) з вiдмiткою банку, вiддiлення поштового зв'язку або коду проведеної операцiї про внесення коштiв за надання вiдповiдної платної послуги.
На пiдставi поданих документiв орган внутрiшнiх справ видає дозвiл на зберiгання такої зброї. У дозволi ставиться штамп "колекцiя".
У разi потреби перевезення такої зброї органи внутрiшнiх справ, у яких така зброя зареєстрована, видають дозволи на її перевезення в порядку, визначеному для надання дозволу на перевезення вогнепальної зброї.
Мисливськi ножi придбаваються громадянами за наявностi дозволу органу внутрiшнiх справ на право зберiгання та носiння мисливської вогнепальної зброї. При цьому в дозволi на право зберiгання та носiння такої зброї магазином робиться вiдмiтка про реалiзацiю ножа.
Для перереєстрацiї зброї, пристроїв (продовження термiну дiї дозволу на їх зберiгання та носiння), якi придбанi вiдповiдно до законодавства, до органiв внутрiшнiх справ власник подає:
заяву про продовження термiну дiї дозволу;
медичну довiдку;
платiжний документ (платiжне доручення, квитанцiю) з вiдмiткою банку, вiддiлення поштового зв'язку або коду проведеної операцiї про внесення коштiв за надання вiдповiдної платної послуги.
Також власник зброї пред'являє договiр страхування.
12.6. Особам, якi мають нагородну вогнепальну зброю, органами внутрiшнiх справ видаються дозволи на її зберiгання, носiння без зазначення строку їх дiї з позначкою "Нагородна". Нагородною вважається зброя, одержана в порядку, встановленому законодавством України.
12.7. Для одержання дозволу на зберiгання, носiння нагородної зброї власник до органу внутрiшнiх справ подає такi документи:
заяву;
заповнену картку-заяву;
оригiнал, що повертається власнику, або засвiдчену в установленому законодавством порядку копiю документа про нагородження зброєю;
двi фотокартки розмiром 3 х 4 см;
платiжний документ (платiжне доручення, квитанцiю) з вiдмiткою банку, вiддiлення поштового зв'язку або коду проведеної операцiї про внесення коштiв за надання вiдповiдної платної послуги;
особи, нагородженi зброєю уповноваженими посадовими особами iноземних держав, подають оригiнали документiв про нагородження зброєю. Якщо такi документи складенi iноземною мовою, до них додаються їх переклади, засвiдченi в установленому законодавством порядку.
12.8. Генерали, адмiрали i офiцери Збройних Сил України, iнших вiйськових формувань, а також особи вищого, старшого та середнього начальницького складу органiв внутрiшнiх справ України та iншi громадяни, якi мають нагородну зброю, зобов'язанi в мiсячний строк зареєструвати таку зброю в Мiнiстерствi внутрiшнiх справ i одержати дозвiл на її зберiгання, носiння.
12.9. Подарована мисливська вогнепальна нарiзна, гладкоствольна зброя, пневматична зброя, холодна зброя, пристрої можуть бути зареєстрованi в органах внутрiшнiх справ, якщо особа, якiй ця зброя подарована, має дозвiл на її придбання. Реєстрацiя такої зброї вiдбувається вiдповiдно до вимог, встановлених пунктом 12.5 цiєї глави.
12.10. Спортсмени користуються закрiпленою за ними спортивною нарiзною та холодною зброєю тiльки в межах стрiлецьких тирiв i стрiльбищ без права зберiгання її за мiсцем проживання. Гладкоствольна спортивна зброя може зберiгатися за мiсцем проживання членiв i кандидатiв у члени збiрної команди України, майстрiв спорту, кандидатiв у майстри спорту i першорозрядникiв iз стендової стрiльби у разi одержання ними в органах внутрiшнiх справ дозволу на зберiгання такої зброї. Зазначена зброя зберiгається цими особами вiдповiдно до вимог, викладених у пунктi 12.12 цiєї глави.
12.11. Для навчання практичнiй стрiльбi громадян, якi мають бажання придбати зброю, у стрiлецьких тирах i стрiльбищах, мисливсько-спортивних стендах дозволено використовувати мисливську вогнепальну зброю, яка належить iншим громадянам, пiдприємствам, установам, органiзацiям. Навчання стрiльбi проводиться тiльки у стрiлецьких тирах i стрiльбищах, мисливсько-спортивних стендах, якi мають лiцензiю (дозвiл), видану МВС України на провадження дiяльностi, пов'язаної з наданням послуг стрiльбищами невiйськового призначення та функцiонування мисливських стендiв, в присутностi власника зброї та особи, яка проводить навчання з стрiльби.
Особи, якi мають нагородну зброю, зареєстровану в установленому законодавством порядку в органах внутрiшнiх справ, для пiдтримання навичок користування нею можуть придбавати бойовi припаси до неї. Продаж бойових припасiв до зброї здiйснюється суб'єктами господарювання, якi мають лiцензiї на торгiвлю вогнепальною зброєю невiйськового призначення та боєприпасами до неї, якi виданi МВС України, або через Департамент матерiального забезпечення МВС України на пiдставi дозволiв на придбання бойових припасiв до конкретного виду зброї, виданих МВС України. Перевезення бойових припасiв до нагородної зброї здiйснюється на пiдставi дозволiв на придбання та перевезення бойових припасiв, виданих МВС України.
Для отримання дозволу на придбання, перевезення бойових припасiв до нагородної зброї її власник подає до МВС України:
заяву про видачу дозволу на придбання та (або) перевезення бойових припасiв в Україну iз зазначенням їх кiлькостi (та країни, якщо здiйснюється перевезення);
копiю дозволу на зберiгання нагородної зброї;
платiжний документ (платiжне доручення, квитанцiю) з вiдмiткою банку, вiддiлення поштового зв'язку або коду проведеної операцiї про внесення коштiв за надання вiдповiдної платної послуги.
12.12. Зброя, бойовi припаси до неї, пристрої та зазначенi патрони, що належать громадянам, мають зберiгатися в металевих ящиках, сейфах, спецiально виготовлених для зберiгання зброї, за мiсцем їх постiйного проживання або в мiсцях тимчасового перебування власникiв (дачних будинках тощо), про що повiдомляються органи внутрiшнiх справ. При цьому зброя, пристрої мають бути в розрядженому станi.
Дозволяється за погодженням з органами внутрiшнiх справ, де зареєстрована зброя, пристрої, тимчасове їх зберiгання без права використання в iншого члена сiм'ї або найближчої близької особи, а в разi їх вiдсутностi - в iнших громадян, якi мають вiдповiднi дозволи на зберiгання особистої зброї на час тривалого (понад три мiсяцi) вiдрядження, перебування на вiйськових зборах або проходження власником зброї строкової служби у Збройних Силах України при дотриманнi встановлених правил її зберiгання. В особових справах власникiв зброї робиться запис про передачу зброї на тимчасове зберiгання.
12.13. Пiд час перенесення або перевезення вогнепальна, пневматична зброя має бути у розрядженому станi. Пiд час перенесення або перевезення вогнепальної, пневматичної та холодної зброї, боєприпасiв до неї, пристроїв та зазначених патронiв власник зобов'язаний мати при собi дозвiл органу внутрiшнiх справ на право зберiгання та носiння такої зброї.
12.14. Вогнепальна мисливська зброя, бойовi припаси до неї, пневматична, холодна зброя, пристрої та зазначенi патрони громадянами України перевозяться через державний кордон України на пiдставi дозволiв на право перевезення зброї, якi видаються МВС України, ГУМВС, УМВС.
Перевезення громадянами України зброї, якою вони нагородженi уповноваженими посадовими особами iноземних держав, здiйснюється за дозволом МВС України на перевезення зброї.
12.15. Дозволено оформлення документiв в органах внутрiшнiх справ про передачу мисливської вогнепальної, пневматичної i холодної зброї вiд одного власника iншому, а також переоформлення мисливської вогнепальної, пневматичної, холодної зброї та пристроїв вiд особи, яка їх успадкувала пiсля смертi власника, особi, що має дозвiл органiв внутрiшнiх справ на їх придбання. Це здiйснюється органом внутрiшнiх справ за мiсцем облiку зброї, яка переоформляється працiвником дозвiльної системи в присутностi її власника (спадкоємця) та особи, що має дозвiл органiв внутрiшнiх справ на придбання цього виду зброї. При цьому марка, калiбр i номер зброї, що передається, а також прiзвище, iм'я, по батьковi, мiсце проживання колишнього власника вписуються в дозвiл на придбання зброї i в дублiкат цього дозволу, пiдпис працiвника дозвiльної системи засвiдчується печаткою з вiдбитком "Дозвiльна система". Дублiкат дозволу на придбання зброї повертається новому власниковi для постановки зброї на облiк в органi внутрiшнiх справ за мiсцем його проживання. Про факт здiйснення передачi зброї заноситься вiдповiдний запис в книгу облiку власникiв мисливської вогнепальної, пневматичної зброї, а також холодної зброї про зняття такої зброї з облiку, а також вiдповiднi змiни про цю зброю вносяться в iнтегровану iнформацiйно-пошукову систему органiв внутрiшнiх справ.
12.16. У разi смертi власника нагородна, нарiзна вогнепальна та iнша зброя воєнних зразкiв, мисливська нарiзна або гладкоствольна вогнепальна зброя, пневматична та холодна зброя протягом п'ятиденного строку здається близькими особами до органiв внутрiшнiх справ на тимчасове зберiгання до вирiшення питання щодо спадкування майна (але на строк не бiльше шести мiсяцiв).
Якщо хтось iз спадкоємцiв бажає таку зброю (крiм нагородної) залишити у власностi та користуватися нею, вона може бути зареєстрована на його iм'я в установленому законодавством порядку вiдповiдно до вимог пункту 12.2 цiєї глави.
Якщо серед спадкоємцiв немає осiб, якi мають право на зберiгання зброї, то зброя в мiсячний строк пiсля строку, вказаного в абзацi першому цього пункту, повинна бути реалiзована в установленому законодавством України порядку особi, що має дозвiл органiв внутрiшнiх справ на придбання зброї, або здана на реалiзацiю в магазин з торгiвлi зброєю.
Нагородна короткоствольна вогнепальна нарiзна зброя за погодженням з МВС України також може бути передана спадкоємцями до державного музею або залишена у власностi спадкоємцiв пiсля приведення її пiдприємством або майстернею по виготовленню i ремонту вогнепальної та холодної зброї у стан, що виключає можливiсть здiйснення пострiлу без спецiальних ремонтних робiт. Зазначене пiдприємство чи майстерня видає довiдку про таку переробку, ксерокопiя якої надається до органу внутрiшнiх справ, де зареєстрована зброя, а оригiнал залишається у спадкоємця або разом з експонатом передається до музею. Така зброя вважається масогабаритним макетом i знiмається органами внутрiшнiх справ з облiку власникiв нагородної зброї.
12.17. Мисливська вогнепальна, пневматична зброя, що визнана комiсiєю з визначення технiчного стану зброї не придатною для подальшого користування (не пiдлягає ремонту), не реєструється (не перереєстровується) i в мiсячний строк вiд дати прийняття комiсiєю рiшення про визнання її не придатною власником здається до органiв внутрiшнiх справ безкоштовно для знищення або приводиться пiдприємством або майстернею по виготовленню i ремонту вогнепальної та холодної зброї у стан, що виключає можливiсть здiйснення пострiлу без спецiальних ремонтних робiт, i знiмається з облiку.
12.18. У разi втрати зброї власник зобов'язаний негайно повiдомити про це органи внутрiшнiх справ за мiсцем встановлення факту втрати зброї та за мiсцем перебування її на облiку.
12.19. У разi анулювання дозволу на зберiгання та носiння вогнепальної, пневматичної та холодної зброї, пристроїв органом внутрiшнiх справ виноситься мотивований висновок про анулювання дозволу на їх зберiгання (додаток 23), який затверджується начальником органу внутрiшнiх справ. У цьому висновку викладаються пiдстави прийняття такого рiшення.
12.20. У разi анулювання органом внутрiшнiх справ дозволу на зберiгання та носiння вогнепальної, пневматичної та холодної зброї, пристроїв вони в 15-денний строк передаються власниками на комiсiйний продаж або можуть бути переоформленi на особу, що має дозвiл на їх придбання.
12.21. Вогнепальна, пневматична i холодна зброя, а також бойовi припаси до неї, пристрої та зазначенi патрони, що належать особам, щодо яких порушено кримiнальну справу, зберiгаються в органах внутрiшнiх справ до прийняття вiдповiдного рiшення органом дiзнання та досудового слiдства або до винесення вироку суду. Якщо стосовно зазначеної особи прийнято рiшення про закриття кримiнальної справи, винесений виправдувальний вирок, зброя, бойовi припаси до неї, а також дозвiл на її зберiгання та носiння повертаються власниковi.
12.22. Для визначення технiчного стану щодо наявностi основних ушкоджень мисливської вогнепальної зброї, якi враховуються при реєстрацiї (перереєстрацiї) (додаток 24), в органах внутрiшнiх справ створюються комiсiї з числа працiвникiв дозвiльної системи, експертiв-кримiналiстiв.
12.23. При здачi до органiв внутрiшнiх справ мисливської вогнепальної, пневматичної, холодної зброї, пристроїв, якi не були зареєстрованi в органах внутрiшнiх справ, але можуть перебувати у власностi громадян України для подальшої реєстрацiї в особисте користування, оформлення документiв здiйснюється в порядку, передбаченому пунктом 12.5 цiєї глави. При цьому органами внутрiшнiх справ обов'язково здiйснюється перевiрка кожної одиницi зброї по облiках МВС України як викраденої, втраченої, знайденої.".
2. Пункт 15.1 глави 15 роздiлу III пiсля слова "встановленим" доповнити абревiатурою та цифрами "НПАОП 0.00-7.08-07".
Начальник Департаменту профiлактики правопорушень МВС України полковник мiлiцiї | В. В. Петровський |