ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
27.04.12 | N 11.1/3-16.4/4926-ЕП |
---|
Начальнику Київської регiональної митницi, начальникам митниць |
За iнформацiєю, що надiйшла до
Держмитслужби вiд Служби безпеки України, на
сьогоднi нагальним є питання недопущення
порушень чинного законодавства у галузi
експортного контролю з боку суб'єктiв
пiдприємницької дiяльностi України пiд час
ввезення в Україну товарiв, якi можуть
використовуватися для негласного одержання
iнформацiї та входять до складу окремих видiв
промислового та медичного обладнання
(рентгенапаратiв, тепловiзорiв, ендоскопiв з
мiнiатюрними вiдеокамерами тощо).
За своїми характеристиками та функцiональними можливостями вказанi вироби є товарами подвiйного використання згiдно з роздiлом 5 частини 3 "Спецiальнi технiчнi засоби" Списку товарiв подвiйного використання, що можуть бути використанi у створеннi звичайних видiв озброєнь, вiйськової чи спецiальної технiки, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 28.01.2004 N 86 (далi - контрольний список). Тобто, перемiщення таких товарiв через митний кордон України має здiйснюватися за вiдповiдним дозволом чи висновком Державної служби експортного контролю України (Держекспортконтроль України). У свою чергу Держекспортконтроль України може видати дозвiльний документ на такi категорiї товарiв лише за погодженням з Службою безпеки України (СБУ) та Службою зовнiшньої розвiдки України (СЗРУ).
Вiдповiдно до законодавства України у галузi державного експортного контролю, визначення товарiв такими, що пiдлягають експортному контролю є обов'язком суб'єкта пiдприємницької дiяльностi чи фiзичної особи.
Пiд час пiдготовки документiв до процедури митного оформлення, суб'єкти пiдприємницької дiяльностi та фiзичнi особи, у разi необхiдностi (наприклад, при вiдсутностi вичерпних технiчних характеристик, якi дають змогу iдентифiкувати товар у галузi державного експортного контролю), можуть звернутися до Українського науково-дослiдницького iнституту спецiальної технiки та судових експертиз Служби безпеки України (УНДIСТСЕ СБУ України) за отриманням висновку про належнiсть/неналежнiсть таких товарiв до спецiальних технiчних засобiв.
З огляду на вищезазначене, висновок УНДIСТСЕ СБУ України є експертним висновком, що має iнформацiйний характер та не є пiдставою для митного оформлення.
Якщо у висновку УНДIСТСЕ СБУ України зазначається, що товар не вiдноситься до спецiальних технiчних засобiв, це не означає, що такий товар не є товаром подвiйного використання. Для вирiшення питання щодо належностi такого товару до товарiв, що контролюються у галузi державного експортного контролю, необхiдно звернути увагу на опис товару у iнших роздiлах контрольного списку. У випадку, коли опис товару та його технiчнi характеристики у вiдповiднiй позицiї контрольного списку спiвпадають з описом товару у технiчнiй документацiї виробника такого товару, цей товар є товаром подвiйного використання i його перемiщення через митний кордон України має здiйснюватися за дозволом чи висновком Держекспортконтролю України.
Наприклад: переносна рентгенiвська система.
Вiдповiдно до пiдпозицiї е)2f) "переноснi рентгенiвськi системи, маса яких дорiвнює або менша 40 кг" позицiї 5.А. частини 3 "Спецiальнi технiчнi засоби" Контрольного списку, пiсля дослiдження їх технiчних характеристик, можуть бути визнанi УНДIСТСЕ СБУ України такими, що не вiдноситься до спецiальних технiчних засобiв.
Разом з тим, вiдповiдно до пiдпозицiї 1.В.1.f.1) "системи рентгенiвської томографiї для виявлення дефектiв у трьох вимiрах", згадана вище рентгенiвська система, за своїми технiчними характеристиками може бути вiднесена до товарiв подвiйного використання.
Директор Департаменту класифiкацiї товарiв та заходiв регулювання ЗЕД, член колегiї Держмитслужби | А.Є.Гутник |