ДЕРЖАВНА АДМIНIСТРАЦIЯ ЗАЛIЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ УКРАЇНИ
вiд 19.04.2012 р. | N ЦЗЕ-11/975 |
---|
Вiдповiдно до п. 197.8 ст.
197 Податкового кодексу (далi - Кодекс)
звiльняються вiд оподаткування ПДВ операцiї з
постачання послуг з перевезення (перемiщення)
пасажирiв та вантажiв транзитом через митну
територiю України, а також постачання послуг,
пов'язаних iз таким перевезенням (перемiщенням).
Статтею 2 Закону України вiд 20.10.99 р. N 1172 "Про транзит вантажiв" (далi - Закон про транзит) визначено, що законодавство про транзит вантажiв складається з цього Закону, Митного кодексу України, мiжнародних договорiв України та iнших нормативно-правових актiв про транзит вантажiв.
При цьому згiдно iз ст. 1 цього Закону транзитнi послуги (роботи) - це безпосередньо пов'язана з транзитом вантажiв пiдприємницька дiяльнiсть учасникiв транзиту, що здiйснюється в межах договорiв (контрактiв) перевезення, транспортного експедирування, доручення, агентських угод тощо.
Транзитнi послуги (роботи) призначаються для споживання та використання за межами митної територiї України i надаються (виконуються) на пiдставi вiдповiдних дво- чи багатостороннiх договорiв (контрактiв) мiж учасниками транзиту (ст. 7 Закону про транзит).
Вiдповiдно до ст. 8 Закону про транзит розрахунки мiж вантажовласниками та iншими учасниками транзиту здiйснюються у порядку, визначеному цими договорами (контрактами), згiдно з якими вантажовласники можуть попередньо перераховувати на рахунки iнших учасникiв транзиту кошти, що не є власнiстю останнiх i використовуються ними виключно для розрахункiв вiд iменi вантажовласникiв за транзитнi послуги (роботи) з їх надавачами (виконавцями), пiсля чого такi операцiї оподатковуються вiдповiдно до законодавства України як оплата цих послуг (робiт).
У свою чергу учасниками транзиту, вiдповiдно до ст. 1 Закону про транзит, є вантажовласники та суб'єкти пiдприємницької дiяльностi (перевiзники, порти, станцiї, експедитори, морськi агенти, декларанти та iншi), якi у встановленому порядку надають (виконують) транзитнi послуги (роботи).
Тобто з метою застосування п. 197.8 ст. 197 Кодексу при наданнi послуг, пов'язаних iз транзитним перевезенням вантажiв, однiєю зi сторiн договору, на пiдставi якого надаються такi послуги, повинен бути вантажовласник (отримувач транзитних послуг).
Документальним пiдтвердженням здiйснення перевезення вантажiв транзитом пiд митним контролем через територiю України залiзничним транспортом є накладнi ЦIМ (СIМ), УМВС (СМГС) або ЦIМ/УМВС (далi - накладна) (ст. 6 Закону про транзит). Саме цi накладнi є договором на перевезення вантажiв вiдповiдно до § 1 ст. 7 Багатосторонньої угоди Країн-учасниць вiд 01.11.51 р. "Угода про мiжнародне залiзничне вантажне сполучення (УМВС)" (далi - Угода). В зазначених накладних вказується вантажовласник (отримувач транзитних послуг), вiдправник, експедитор, а також перевiзник.
Вiдповiдно до статтi 13 Угоди за перевезення вантажiв стягуються провiзнi платежi, додатковi збори та iншi витрати, що виникли пiд час перевезення вантажу, якi "... вписываются железной дорогой в накладную...". При цьому розмiр провiзних платежiв на перевезення вантажiв в мiжнародному сполученнi встановлено Тарифною полiтикою залiзниць держав - учасниць СНД.
Крiм додаткових послуг, що вписуються в накладну, залiзницями України при перевезеннi транзитних вантажiв надаються iншi послуги, наприклад при перевалцi транзитних вантажiв у портах стягуються додатковi збори за послуги з подачi й забирання вагонiв, плата за користування вагонами, за зберiгання вантажiв, послуги з маневрової роботи тощо.
Вiдповiдно до п. 2.1 Правил обслуговування залiзничних пiд'їзних колiй, затверджених наказом Мiнiстерства транспорту України вiд 21.11.2000 р. N 644, морськi (рiчковi) порти прирiвнюються до пiд'їзних колiй.
Порядок виконання перевалочних операцiй на пiд'їзних колiях морських (рiчкових) портiв визначається договором мiж залiзницею i морським (рiчковим) портом про обробку вагонiв з вантажами (далi - договiр) (Додаток 3 Правил обслуговування залiзничних пiд'їзних колiй). У цьому договорi зазначається перелiк вантажовласникiв та експедиторiв, з якими порт уклав договори про переробку їх вантажiв i за якi порт розраховується iз залiзницею.
Вiдповiдно до п. 7.4 договору порт сплачує залiзницi плату згiдно з Правилами користування вагонами i контейнерами за ставками, що встановленi Збiрником тарифiв на перевезення вантажiв залiзничним транспортом у межах України та пов'язанi з ними послуги (далi - Тарифне керiвництво N 1). За подачу i забирання вагонiв з фронтiв навантаження (вивантаження), за маневрову роботу, зберiгання вантажiв у вагонах, послуги i роботи, замовленi портом, порт сплачує збiр також згiдно з Тарифним керiвництвом N 1.
Таким чином, надання зазначених послуг оформляється внутрiшнiми документами. Розрахунки за цi послуги здiйснюються на пiдставi окремих договорiв мiж залiзницями та портами i припортовими пiдприємствами.
Враховуючи зазначене, просимо надати роз'яснення, за якою ставкою ПДВ оподатковуються додатковi послуги, якi пов'язанi з транзитними перевезеннями вантажiв, оформленi внутрiшнiми документами та не внесенi до накладних.
Заступник генерального директора | О. Слiпченко |