ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
02.10.12 | N 11.1/2-15.1/10958-ЕП |
---|
Начальникам митниць |
Щодо застосування окремих норм Митного кодексу
України
З метою унiфiкованого пiдходу щодо застосування норм Митного кодексу України (далi - Кодекс) в частинi особливостей пропуску та оподаткування товарiв, що перемiщуються (пересилаються) через митний кордон України громадянами, повiдомляємо наступне.
Особливостi пропуску та оподаткування товарiв, що перемiщуються (пересилаються) через митний кордон України громадянами, регулюються роздiлом ХII Кодексу.
Слiд зазначити, що вiдповiдно до частини першої статтi 364 Кодексу цей роздiл регулює умови та порядок пропуску та оподаткування товарiв, що перемiщуються (пересилаються) через митний кордон України громадянами для особистих, сiмейних та iнших потреб, не пов'язаних зi здiйсненням пiдприємницької дiяльностi.
Так, згiдно частини першої статтi 374 товари (за винятком пiдакцизних), сумарна фактурна вартiсть яких не перевищує еквiвалент 1000 євро, що ввозяться громадянами на митну територiю України у ручнiй поклажi та/або у супроводжуваному багажi через пункти пропуску через державний кордон України, вiдкритi для повiтряного сполучення, та товари (крiм пiдакцизних), сумарна фактурна вартiсть яких не перевищує еквiвалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами на митну територiю України у ручнiй поклажi та/або у супроводжуваному багажi через iншi, нiж вiдкритi для повiтряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, не є об'єктами оподаткування митними платежами.
Зазначена норма застосовується лише у разi, якщо особа, яка ввозить товари на митну територiю України, в'їжджає в Україну не частiше одного разу протягом однiєї доби.
З метою забезпечення дотримання цiєї умови посадовi особи органiв охорони державного кордону, якi здiйснюють паспортний контроль у пунктах пропуску через державний кордон України, безпосередньо в процесi здiйснення такого контролю iнформують посадових осiб митних органiв про громадян, якi в'їжджають в Україну частiше одного разу протягом однiєї доби.
Тобто, вiдповiдно до положень даної статтi такi товари пiдлягають усному декларуванню або шляхом вчинення дiй.
Згiдно з частиною 1 статтi 257 Митного кодексу України декларування здiйснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дiй) точних вiдомостей про товари, мету їх перемiщення через митний кордон України, а також вiдомостей необхiдних для здiйснення їх митного контролю та митного оформлення.
З урахуванням положень статтi 366 звiльнення вiд подання письмової митної декларацiї не означає звiльнення вiд обов'язкового дотримання порядку перемiщення товарiв через митний кордон України.
Виходячи з вище викладеного, громадянин, який перемiщує товари через митний кордон України зобов'язаний при їх декларуваннi повiдомити митним органам точнi вiдомостi про товар, необхiднi для здiйснення митного контролю та митного оформлення, з метою уникнення порушення митного законодавства та притягнення до адмiнiстративної вiдповiдальностi.
Крiм того, вiдповiдно до частини 1 статтi 318 Митного кодексу України митному контролю пiдлягають усi товари, транспортнi засоби комерцiйного призначення, якi перемiщуються через митний кордон України.
Таким чином, при здiйсненнi митними органами митних формальностей щодо товарiв громадян, слiд враховувати кiлькiсть товарiв, вартiсть та мету їх ввезення. У випадку ввезення громадянами товарiв, якi за своїми кiлькiсними показниками не можуть вiдповiдати метi щодо особистих, сiмейних потреб, митне оформлення таких товарiв здiйснюється в порядку, встановленому цим Кодексом та iншими законодавчими актами України для пiдприємств. Положення роздiлу ХII Кодексу в такому випадку не застосовуються.
Перший заступник Голови Служби | О.М.Дороховський |