ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
вiд 11.12.2012 р. | N 11241/0/71-12/10-1117/4680 |
---|
Про розгляд листа
Державна податкова служба України за результатами розгляду запиту стосовно можливостi надання органам ДПС електронних примiрникiв ВМД на виконання пункту 200.8 статтi 200 Податкового кодексу України (далi - Кодекс) повiдомляє наступне.
Пунктом 46.1 статтi 46 Кодексу визначено, що податкова декларацiя - це документ, що подається платником податкiв вiдповiдному контролюючому органу у строки, встановленi законом, на пiдставi якого здiйснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання.
Способи подання податкової декларацiї визначенi вимогами п. 49.3 ст. 49 глави II Кодексу та передбачають подання вищезазначеної декларацiї як у паперовому виглядi, так i в електроннiй формi з дотриманням умови щодо реєстрацiї електронного пiдпису пiдзвiтних осiб у порядку, визначеному законодавством:
а) особисто платником податкiв або уповноваженою на це особою;
б) поштою з повiдомленням про вручення та з описом вкладення;
в) засобами електронного зв'язку в електроннiй формi;
Порядок подання податкової декларацiї з податку на додану вартiсть затверджено наказом Мiнiстерства фiнансiв України "Про затвердження форм та Порядку заповнення i подання податкової звiтностi з податку на додану вартiсть" вiд 25.11.2011 р. N 1492 (далi - Порядок N 1492).
Вiдповiдно до пiдпунктiв 200.7, 200.8 статтi 200 роздiлу V Кодексу платник податку, який має право на отримання бюджетного вiдшкодування та прийняв рiшення про повернення суми бюджетного вiдшкодування, подає вiдповiдному органу державної податкової служби податкову декларацiю та заяву про повернення суми бюджетного вiдшкодування, яка вiдображається у податковiй декларацiї.
До податкової декларацiї платником податкiв додаються розрахунок суми бюджетного вiдшкодування та оригiнали митних декларацiй. У разi якщо митне оформлення товарiв, вивезених за межi митної територiї України, здiйснювалося з використанням електронної митної декларацiї, така електронна митна декларацiя надається митним органом органу державної податкової служби в порядку, затвердженому Кабiнетом Мiнiстрiв України, в електроннiй формi з дотриманням умови щодо реєстрацiї електронного пiдпису вiдповiдно до закону.
Пунктом 32 Положення про митнi декларацiї, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21 травня 2012 р. N 450, передбачено надiслання до ДПС України Держмитслужбою засвiдченої електронним цифровим пiдписом посадової особи митного органу вантажної митної декларацiї, якщо митне оформлення товарiв здiйснювалося з використанням електронної митної декларацiї (митної декларацiї, заповненої у звичайному порядку, тимчасової митної декларацiї, перiодичної митної декларацiї, додаткової декларацiї), не пiзнiше наступного робочого дня пiсля її оформлення.
Повiдомлення про фактичне вивезення товарiв за межi митної територiї України, якi помiщенi у митнi режими, визначенi абзацом третiм пункту 30 цього Положення, засвiдчене електронним цифровим пiдписом вiдповiдальної посадової особи Держмитслужби, надсилається Держмитслужбою ДПС у випадках, обумовлених цим Положенням.
При цьому електронна митна декларацiя, а також повiдомлення про фактичне вивезення товарiв за межi митної територiї України надсилаються Держмитслужбою ДПС в узгоджених ними форматах за допомогою iнформацiйно-телекомунiкацiйних систем.
Засвiдчене електронним цифровим пiдписом вiдповiдальної посадової особи Держмитслужби повiдомлення про фактичне вивезення товарiв за межi митної територiї України також надсилається Держмитслужбою у визначенi цим пунктом строки декларанту або уповноваженiй ним особi.
Водночас, вiдповiдно до пункту 18 Порядку N 1492 встановлено, що у разi наявностi експортних операцiй (заповнення рядка 2.1 декларацiї) до декларацiї додаються оригiнали митних декларацiй (примiрники декларанта). Платники, якi подають податкову звiтнiсть в електронному виглядi, оригiнали митних декларацiй (примiрникiв декларанта) подають окремо у порядку, визначеному для подання податкової звiтностi у паперовому виглядi.
Разом з тим застосування такого електронного документування ґрунтується на приписах законiв України вiд 22 травня 2003 року N 851-IV "Про електроннi документи та електронний документообiг", вiд 22.05.2003 року N 852-IV "Про електронний цифровий пiдпис" шляхом використання електронних документiв, у тому числi ВМД, засвiдчених електронними цифровими пiдписами, без подання паперових екземплярiв документiв.
Вантажна митна декларацiя, вiдповiдно до пункту 2 Положення про вантажну митну декларацiю, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 09.06.97 р. (далi - Положення), - це письмова заява встановленої форми, що подається митному органовi на паперовому носiї або як електронний документ (електронна ВМД) i мiстить вiдомостi про товари та транспортнi засоби, якi перемiщуються через митний кордон України, митний режим, у який вони заявляються, а також iншу iнформацiю, необхiдну для здiйснення митного контролю, митного оформлення, митної статистики, нарахування та сплати податкiв, зборiв та iнших платежiв.
Електронна ВМД вважається оформленою за наявностi внесеної до декларацiї за допомогою автоматизованої системи митного оформлення вiдмiтки про завершення митного оформлення, засвiдченої електронним цифровим пiдписом посадової особи митного органу, яка завершила митне оформлення. Iнформацiя про оформлення електронної ВМД надсилається декларанту електронним повiдомленням, засвiдченим електронним цифровим пiдписом посадової особи митного органу.
Оформлена ВМД є пiдтвердженням надання особi права на помiщення товарiв та/або транспортних засобiв у заявлений митний режим i прав та обов'язкiв зазначених у ВМД осiб щодо здiйснення ними вiдповiдних фiнансових, господарських та iнших операцiй.
Крiм того, згiдно зi статтею 9 Закону України вiд 16 липня 1999 року N 996-XIV "Про бухгалтерський облiк та фiнансову звiтнiсть в Українi" первиннi документи можуть складатися на паперових або машинних носiях.
Вiдповiдно до статтi 5 Закону України "Про електроннi документи та електронний документообiг" (далi - Закон N 851-IV) електронний документ - документ, iнформацiя в якому зафiксована у виглядi електронних даних, включаючи обов'язковi реквiзити документа.
Статтею 8 Закону N 851-IV, якою визначено правовий статус електронного документа, передбачено, що юридична сила електронного документа не може бути заперечена виключно через те, що вiн має електронну форму, та встановлено виключний перелiк випадкiв, коли електронний документ не може бути застосований як оригiнал.
Згiдно ст. 7 Закону N 851-IV оригiналом електронного документа вважається електронний примiрник документа з обов'язковими реквiзитами, у тому числi з електронним цифровим пiдписом автора. У разi надсилання електронного документа кiльком адресатам або його зберiгання на кiлькох електронних носiях iнформацiї кожний з електронних примiрникiв вважається оригiналом електронного документа.
Додатково повiдомляємо, що за загальним принципом права, у разi змiни норми права (норми Кодексу), закрiпленої у актi вищої юридичної сили, на виконання якої прийнято нормативно-правовий акт (пiдзаконний), останнiй застосовується в частинi, що не суперечить цiй нормi права (Кодексу), до прийняття вiдповiдного акта згiдно з вимогами нової норми (Кодексу).
Заступник Голови | А. П. Iгнатов |