ДЕРЖАВНА ФIСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
19.06.2015 | N 22173/7/99-99-21-02-17 |
---|
Щодо законодавства про порядок виробництва i
обiгу пива
Державна фiскальна служба України з метою однакового трактування та правильного застосування норм законодавства щодо порядку виробництва та обiгу пива надає для використання у роботi таку iнформацiю.
Законодавчо визначена норма щодо вiднесення пива до алкогольних напоїв починає дiяти з 1 липня 2015 року (згiдно з абзацами четвертим - шостим пiдпункту 10 пункту 2 роздiлу II Закону України вiд 28 грудня 2014 року N 71-VIII "Про внесення змiн до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актiв України щодо податкової реформи" (далi - Закон N 71).
Поняття "алкогольнi напої" визначене у пiдпунктi 14.1.5 пункту 14.1 статтi 14 Податкового кодексу України (далi - Кодекс) та в абзацi сьомому статтi 1 Закону України вiд 19 грудня 1995 року N 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва i обiгу спирту етилового, коньячного i плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробiв" (далi - Закон N 481), згiдно з яким алкогольнi напої - це продукти, одержанi шляхом спиртового бродiння цукровмiсних матерiалiв або виготовленi на основi харчових спиртiв з вмiстом спирту етилового понад 0,5 вiдсотка об'ємних одиниць, якi зазначенi у товарних позицiях 2203, 2204, 2205, 2206, 2208 згiдно з УКТ ЗЕД, а також з вмiстом спирту етилового 8,5 вiдсотка об'ємних одиниць та бiльше, якi зазначенi у товарних позицiях 2103 90 30 00, 2106 90 згiдно з УКТ ЗЕД.
Отже, пиво вiдноситься до алкогольних напоїв, а вiдповiдно до частини дванадцятої статтi 15 Закону N 481 роздрiбна торгiвля алкогольними напоями (крiм столових вин) може здiйснюватися суб'єктами господарювання всiх форм власностi, у тому числi їх виробниками, за наявностi у них лiцензiй.
При цьому у додатку до лiцензiї на роздрiбну торгiвлю алкогольними напоями суб'єктом господарювання вказуються, зокрема, перелiк електронних контрольно-касових апаратiв та iнформацiя про них: модель, модифiкацiя, заводський номер, виробник, дата виготовлення.
Таким чином, з 1 липня 2015 року лiцензуванню пiдлягає дiяльнiсть з виробництва, iмпорту, експорту, оптової та/чи роздрiбної торгiвлi пивом на загальних пiдставах, передбачених для алкогольних напоїв.
Чинним законодавством не передбачено отримання окремої лiцензiї на виробництво, iмпорт, експорт, оптову або роздрiбну торгiвлю пивом у разi наявностi у суб'єкта господарювання лiцензiї на виробництво, iмпорт, експорт, оптову або роздрiбну торгiвлю алкогольними напоями.
Для лiцензування дiяльностi, передбаченої Законом N 481, використовуються бланки лiцензiй єдиного зразка, встановленого Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Вiдповiдно до Закону N 481 лiцензiя (спецiальний дозвiл) - це документ державного зразка, який засвiдчує право суб'єкта господарювання на провадження одного iз зазначених у цьому Законi видiв дiяльностi протягом визначеного строку.
Тимчасовим порядком видачi лiцензiй на право iмпорту, експорту, оптової торгiвлi спирту етилового, коньячного i плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробiв i роздрiбної торгiвлi алкогольними напоями та тютюновими виробами, затвердженим постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 13 травня 1996 року N 493, визначено перелiк iнформацiї, яка зазначається у лiцензiї, зокрема, на лицьовому боцi бланка лiцензiї зазначається вид товарiв (алкогольнi напої чи тютюновi вироби), на право реалiзацiї яких видано лiцензiю.
З метою забезпечення належного контролю за обiгом алкогольних напоїв, недопущення реалiзацiї фальсифiкованої продукцiї та враховуючи змiни, внесенi до Закону N 481, якi набирають чинностi з 01.07.2015, щодо пива, реалiзацiя якого дозволена у мiсцях торгiвлi без обмеження торгiвельної площi, пропонується на лицьовiй сторонi бланка лiцензiї зазначати додатково вид алкогольної продукцiї у дужках - слово "пиво".
У разi встановлення факту торгiвлi алкогольними напоями суб'єкти господарювання, якi отримали такi лiцензiї, несуть вiдповiдальнiсть згiдно зi ст. 17 Закону N 481 у виглядi штрафу у розмiрi 6800 гривень за порушення вимог статтi 153 цього Закону, якою встановлена заборона продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових у невизначених для цього мiсцях торгiвлi.
Визначення термiна "мiсце торгiвлi" наведено у статтi 1 Закону N 481 вiдповiдно до якої мiсце реалiзацiї алкогольних напоїв повинно бути торговельною площею не менше 20 метрiв квадратних.
Згiдно з частиною чотирнадцятою статтi 15 Закону N 481 плата за лiцензiю на роздрiбну торгiвлю алкогольними напоями, крiм сидру та перрi (без додання спирту), становить 8000 гривень на кожний окремий зазначений в лiцензiї електронний контрольно-касовий апарат (книгу облiку розрахункових операцiй), що знаходиться у мiсцi торгiвлi, а на територiї сiл i селищ, за винятком тих, що знаходяться у межах територiї мiст, - 500 гривень.
Для мiсць торгiвлi, якi розташованi за межами територiї мiст обласного пiдпорядкування i мiста Києва на вiдстанi до 50 км та якi мають торговельнi зали площею понад 500 кв. м, плата за лiцензiю на роздрiбну торгiвлю алкогольними напоями, крiм сидру та перрi (без додання спирту), становить 8000 гривень на кожний окремий зазначений в лiцензiї електронний контрольно-касовий апарат (книгу облiку розрахункових операцiй), що знаходиться у мiсцi торгiвлi (частина шiстнадцята статтi 15 Закону N 481).
Законом N 71 внесено змiни до Податкового кодексу України i, зокрема, до Закону України вiд 06 липня 1995 року N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторiв розрахункових операцiй у сферi торгiвлi, громадського харчування та послуг".
Основною змiною є те, що вiдповiдно до пункту 296.10 ст. 296 Кодексу не застосовують реєстратори розрахункових операцiй платники єдиного податку першої групи, а також платники єдиного податку другої i третьої груп при здiйсненнi ними дiяльностi на ринках або продажу товарiв дрiбнороздрiбної торговельної мережi через засоби пересувної мережi. У всiх iнших випадках платники єдиного податку фiзичнi особи - пiдприємцi другої i третьої груп зобов'язанi застосовувати РРО.
Отже, фiзичнi особи - пiдприємцi - платники єдиного податку другої та третьої груп, якi здiйснюють роздрiбну торгiвлю пивом, при розрахунках готiвкою зобов'язанi з 01 липня 2015 року застосовувати належним чином зареєстрованi РРО з роздрукуванням вiдповiдних розрахункових документiв, що пiдтверджують виконання розрахункових операцiй.
Не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої групи фiзичнi особи - пiдприємцi, якi здiйснюють виробництво, експорт, iмпорт, продаж пiдакцизних товарiв (крiм роздрiбного продажу паливно-мастильних матерiалiв в ємкостях до 20 лiтрiв та дiяльностi фiзичних осiб, пов'язаної з роздрiбним продажем пива та столових вин).
Також повiдомляємо, що вiдповiдно до пункту 226.6 статтi 226 Кодексу та частини п'ятої Положення про виготовлення, зберiгання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв i тютюнових виробiв, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 27 грудня 2010 року N 1251, зi змiнами та доповненнями, маркуванню пiдлягають усi алкогольнi напої з вмiстом спирту етилового понад 8,5 вiдсотка об'ємних одиниць.
Враховуючи наведене, для маркування пива мiцнiстю понад 8,5 вiдсоткiв об'ємних одиниць застосовуються акцизнi марки АВ ВП та АI ВП; залишки пива за кодами товарної позицiї 2203 згiдно з УКТ ЗЕД, якi виробленi до 01 липня 2015 року, не пiдлягають маркуванню та можуть перебувати у вiльному обiгу до повної їх реалiзацiї з урахуванням термiну придатностi.
У разi ввезення маркованої пiдакцизної продукцiї на митну територiю України податок сплачується пiд час придбання марок акцизного податку з доплатою (у разi потреби) на день подання митної Декларацiї (стаття 222 Кодексу).
Голова | Р. М. Насiров |