ПРАВЛIННЯ НАЦIОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
вiд 1 грудня 2015 року | N 847 |
---|
Про схвалення Методики розрахунку
уповноваженими банками лiмiтiв вiдкритої валютної
позицiї
Iз змiнами i доповненнями, внесеними
рiшеннями Правлiння Нацiонального банку України
вiд 26 липня 2016 року N 158-рш,
вiд 22 грудня 2017 року N 821-рш,
вiд 5 лютого 2019 року N 103-рш,
вiд 28 грудня 2019 року N 1019-рш
Вiдповiдно до статей 6, 7, 15, 25, 44, 56 Закону України "Про Нацiональний банк України" та на пiдставi Положення про порядок встановлення Нацiональним банком України лiмiтiв вiдкритої валютної позицiї та контроль за їх дотриманням банками, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 12 серпня 2005 року N 290, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 29 серпня 2005 року за N 946/11226 (зi змiнами), Правлiння Нацiонального банку України постановляє:
(преамбула iз змiнами, внесеними згiдно з рiшенням Правлiння Нацiонального банку України вiд 05.02.2019р. N 103-рш) |
1. Схвалити Методику розрахунку банками лiмiтiв вiдкритої валютної позицiї, що додається.
(пункт 1 iз змiнами, внесеними згiдно з рiшенням Правлiння Нацiонального банку України вiд 05.02.2019р. N 103-рш) |
2. Банки, з якими Нацiональний банк України уклав письмовi угоди про вжиття заходiв щодо забезпечення дотримання лiмiтiв вiдкритих валютних позицiй або прийняв окремi рiшення щодо їх дiяльностi, здiйснюють подальше приведення своєї дiяльностi до вимог Нацiонального банку України вiдповiдно до встановлених у письмових угодах або окремих рiшеннях умов i строкiв.
(пункт 2 iз змiнами, внесеними згiдно з рiшенням Правлiння Нацiонального банку України вiд 05.02.2019р. N 103-рш) |
3. Банкам з метою уникнення валютних ризикiв ужити заходiв щодо змiни валюти виконання зобов'язань за кредитами, наданими в iноземнiй валютi, на нацiональну валюту.
(пункт 3 iз змiнами, внесеними згiдно з рiшенням Правлiння Нацiонального банку України вiд 05.02.2019р. N 103-рш) |
4. Визнати такими, що втратили чиннiсть, постанови Правлiння Нацiонального банку України:
вiд 31 березня 2014 року N 182 "Про приведення лiмiтiв вiдкритої валютної позицiї банкiвської системи України до мiжнародних стандартiв";
вiд 14 квiтня 2015 року N 248 "Про внесення змiн до деяких нормативно-правових актiв Нацiонального банку України";
вiд 1 жовтня 2015 року N 658 "Про внесення змiни до постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 31 березня 2014 року N 182".
5. Департаменту вiдкритих ринкiв (Пономаренко С. В.) довести змiст цiєї постанови до вiдома банкiв України для використання в роботi.
6. Органiзацiю виконання цiєї постанови покласти на Департамент банкiвського нагляду (Рожкова К. В.), Департамент фiнансового монiторингу (Береза I. В.).
7. Контроль за виконанням цiєї постанови покласти на першого заступника Голови Нацiонального банку України Писарука О. В.
8. Постанова набирає чинностi з дня її пiдписання.
Голова | В. О. Гонтарева |
СХВАЛЕНО Постанова Правлiння Нацiонального банку України 01 грудня 2015 року N 847 |
Методика розрахунку уповноваженими банками лiмiтiв вiдкритої валютної позицiї
Ця Методика розроблена вiдповiдно до вимог Положення про порядок встановлення Нацiональним банком України лiмiтiв вiдкритої валютної позицiї та контроль за їх дотриманням банками, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 12 серпня 2005 року N 290, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 29 серпня 2005 року за N 946/11226 (зi змiнами), яким установленi порядок визначення лiмiтiв вiдкритої валютної позицiї банку (Л13, Л13-1, Л13-2) та вимога щодо обов'язкового їх дотримання банками.
(преамбула iз змiнами, внесеними згiдно з рiшенням Правлiння Нацiонального банку України вiд 05.02.2019р. N 103-рш) |
Лiмiт загальної вiдкритої валютної позицiї банку [лiмiт загальної довгої вiдкритої валютної позицiї банку (Л13-1), лiмiт загальної короткої вiдкритої валютної позицiї банку (Л13-2)] розраховується за такою формулою:
Л13 (Л13-1, Л13-2) = |
ВПБ РК |
·100 %, |
де Л13 (Л13-1, Л13-2) - лiмiт загальної вiдкритої валютної позицiї банку (лiмiт загальної довгої вiдкритої валютної позицiї банку, лiмiт загальної короткої вiдкритої валютної позицiї банку);
ВПБ - вiдповiдна загальна (довга/коротка) вiдкрита валютна позицiя банку за балансовими та позабалансовими вимогами i зобов'язаннями банку за всiма iноземними валютами та банкiвськими металами в гривневому еквiвалентi (розрахунок здiйснюється за звiтну дату), яка визначається як пiдсумок за всiма iноземними валютами i банкiвськими металами рiзниць значень за кожною iноземною валютою та кожним банкiвським металом балансових та позабалансових вимог банку (Вi) i балансових та позабалансових зобов'язань банку (Зi). Рiзниця значень Вi i Зi за кожною iноземною валютою та кожним банкiвським металом визначається окремо. До розрахунку лiмiту загальної довгої вiдкритої валютної позицiї банку береться позитивна рiзниця значень Вi i Зi за кожною iноземною валютою та кожним банкiвським металом. До розрахунку лiмiту загальної короткої вiдкритої валютної позицiї банку береться вiд'ємна рiзниця значень Вi i Зi за кожною iноземною валютою i кожним банкiвським металом. До розрахунку лiмiту загальної вiдкритої валютної позицiї банку беруться абсолютнi величини (без урахування знака) рiзниць значень Вi i Зi за кожною iноземною валютою та кожним банкiвським металом;
Вi - обсяг балансових та позабалансових вимог в i-й iноземнiй валютi (банкiвському металi).
Вi дорiвнює сумi активних залишкiв балансових рахункiв, що включенi до роздiлiв рахункiв з 10 "Готiвковi кошти" до 37 "Клiринговi рахунки, суми до з'ясування та транзитнi рахунки" уключно; з 39 "Розрахунки мiж фiлiями банку" до 42 "Iнвестицiї в дочiрнi компанiї" уключно, якi зменшуються на суму пасивних залишкiв контрактивних рахункiв зазначених роздiлiв, та сумi активних залишкiв за групами позабалансових рахункiв 920 "Валюта та банкiвськi метали до отримання", 922 "Валюта та банкiвськi метали до отримання за контрактами, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки, розрахунки за якими здiйснюються на нетто-основi (без поставки базового активу)", 930 "Цiннi папери до отримання за операцiями андеррайтингу", 932 "Активи до отримання за контрактами, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки, розрахунки за якими здiйснюються на нетто-основi (без поставки базового активу)", 935 "Активи до отримання".
(абзац iз змiнами, внесеними згiдно з рiшенням Правлiння Нацiонального банку України вiд 22.12.2017р. N 821-рш) |
До показника Вi додатково включається сума еквiвалента дельти валютного деривативу, вбудованого в фiнансовий iнструмент з iндексованою вартiстю, якщо змiна вартостi вбудованого валютного деривативу через зростання/зниження офiцiйного курсу гривнi до i-ої iноземної валюти призводить до зростання/зниження вартостi фiнансового iнструменту з iндексованою вартiстю, що облiковується в активах банку, або зниження/зростання вартостi фiнансового iнструменту з iндексованою вартiстю, що облiковується в пасивах банку;
(абзац у редакцiї рiшення Правлiння Нацiонального банку України вiд 26.07.2016р. N 158-рш, iз змiнами, внесеними згiдно з рiшенням Правлiння Нацiонального банку України вiд 28.12.2019р. N 1019-рш) |
Зi - обсяг балансових та позабалансових зобов'язань в i-й iноземнiй валютi (банкiвському металi).
Зi дорiвнює сумi пасивних залишкiв балансових рахункiв, що включенi до роздiлiв рахункiв з 10 "Готiвковi кошти" до 37 "Клiринговi рахунки, суми до з'ясування та транзитнi рахунки" уключно; з 39 "Розрахунки мiж фiлiями банку" до 42 "Iнвестицiї в дочiрнi компанiї" уключно, якi зменшуються на суму активних залишкiв контрпасивних рахункiв зазначених роздiлiв, та сумi пасивних залишкiв за групами позабалансових рахункiв 921 "Валюта та банкiвськi метали до вiдправлення", 923 "Валюта та банкiвськi метали до вiдправлення за контрактами, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки, розрахунки за якими здiйснюються на нетто-основi (без поставки базового активу)", 931 "Цiннi папери до вiдправлення за операцiями андеррайтингу", 933 "Активи до вiдправлення за контрактами, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки, розрахунки за якими здiйснюються на нетто-основi (без поставки базового активу)", 936 "Активи до вiдправлення".
(абзац iз змiнами, внесеними згiдно з рiшенням Правлiння Нацiонального банку України вiд 22.12.2017р. N 821-рш) |
До показника Зi додатково включається сума еквiвалента дельти валютного деривативу, вбудованого в фiнансовий iнструмент з iндексованою вартiстю, якщо змiна вартостi вбудованого валютного деривативу через зростання/зниження офiцiйного курсу гривнi до i-ої iноземної валюти призводить до зниження/зростання вартостi фiнансового iнструменту з iндексованою вартiстю, що облiковується в активах банку, або зростання/зниження вартостi фiнансового iнструменту з iндексованою вартiстю, що облiковується в пасивах банку;
(Методику доповнено новим абзацом згiдно з рiшенням Правлiння Нацiонального банку України вiд 26.07.2016р. N 158-рш, абзац iз змiнами, внесеними згiдно з рiшенням Правлiння Нацiонального банку України вiд 28.12.2019р. N 1019-рш) |
РК - регулятивний капiтал банку, що розраховується вiдповiдно до Методики розрахунку економiчних нормативiв регулювання дiяльностi банкiв в Українi, схваленої рiшенням Правлiння Нацiонального банку України вiд 15 грудня 2017 року N 803-рш.
(абзац iз змiнами, внесеними згiдно з рiшенням Правлiння Нацiонального банку України вiд 22.12.2017р. N 821-рш) |
Еквiвалент дельти валютного деривативу, вбудованого в фiнансовий iнструмент з iндексованою вартiстю, в одиницях нацiональної валюти розраховується як добуток дельти валютного деривативу, кiлькостi одиниць i-ої iноземної валюти згiдно з умовами валютного деривативу та офiцiйного курсу гривнi до i-ої iноземної валюти на дату балансу.
(Методику доповнено абзацом згiдно з рiшенням Правлiння Нацiонального банку України вiд 28.12.2019р. N 1019-рш) |
Дельта валютного деривативу, вбудованого в фiнансовий iнструмент з iндексованою вартiстю, розраховується таким чином:
(Методику доповнено абзацом згiдно з рiшенням Правлiння Нацiонального банку України вiд 28.12.2019р. N 1019-рш) |
1) для фiнансових iнструментiв з iндексованою вартiстю, у якi вбудовано валютний форвард, дельта валютного деривативу дорiвнює одиницi;
(Методику доповнено абзацом згiдно з рiшенням Правлiння Нацiонального банку України вiд 28.12.2019р. N 1019-рш) |
2) для облiгацiй внутрiшньої державної позики України з iндексованою вартiстю, у якi вбудовано валютний опцiон, - вiдповiдно до Порядку оцiнки за справедливою вартiстю цiнних паперiв резидентiв, що перебувають у власностi Нацiонального банку України або приймаються ним як забезпечення виконання зобов'язань, схваленого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 26 жовтня 2015 року N 732 (зi змiнами).
(Методику доповнено абзацом згiдно з рiшенням Правлiння Нацiонального банку України вiд 28.12.2019р. N 1019-рш) |
Для iнших фiнансових iнструментiв з iндексованою вартiстю, у якi вбудовано валютний дериватив, еквiвалент дельти валютного деривативу в одиницях нацiональної валюти розраховується за такою формулою:
Св (К + 1 %) - Св (К - 1 %), 2 * 0,01 |
(Методику доповнено абзацом згiдно з рiшенням Правлiння Нацiонального банку України вiд 28.12.2019р. N 1019-рш) |
де Св (К + 1 %) - справедлива вартiсть фiнансового iнструменту з iндексованою вартiстю, розрахована на дату балансу для курсу гривнi до i-ої iноземної валюти, що є на 1 % вищим за офiцiйний курс гривнi до i-ї iноземної валюти на дату балансу;
(Методику доповнено абзацом згiдно з рiшенням Правлiння Нацiонального банку України вiд 28.12.2019р. N 1019-рш) |
Св (К - 1 %) - справедлива вартiсть фiнансового iнструменту з iндексованою вартiстю, розрахована на дату балансу для курсу гривнi до i-ої iноземної валюти, що є на 1 % нижчим за офiцiйний курс гривнi до i-ої iноземної валюти на дату балансу.
(Методику доповнено абзацом згiдно з рiшенням Правлiння Нацiонального банку України вiд 28.12.2019р. N 1019-рш) | |
Директор Департаменту вiдкритих ринкiв |
С. В. Пономаренко |