Про наукову i науково-технiчну дiяльнiсть
Iз змiнами i доповненнями, внесеними
Законами України
вiд 25 грудня 2015 року N 922-VIII,
вiд 6 грудня 2016 року N 1774-VIII,
вiд 5 вересня 2017 року N 2145-VIII,
вiд 3 жовтня 2017 року N 2148-VIII,
вiд 18 сiчня 2018 року N 2269-VIII,
вiд 18 жовтня 2018 року N 2597-VIII,
вiд 25 квiтня 2019 року N 2704-VIII,
вiд 19 вересня 2019 року N 114-IX,
вiд 20 вересня 2019 року N 124-IX,
вiд 4 березня 2020 року N 524-IX,
вiд 17 червня 2020 року N 720-IX,
вiд 3 вересня 2020 року N 870-IX
(З 1 сiчня 2023 року до цього Закону будуть внесенi змiни, передбаченi абзацом сьомим пункту 16 роздiлу I Закону України вiд 3 вересня 2020 року N 870-IX) |
(У текстi Закону слова "вищий навчальний заклад" у всiх вiдмiнках та числах замiнено словами "заклад вищої освiти" у вiдповiдному вiдмiнку та числi згiдно iз Законом України вiд 3 вересня 2020 року N 870-IX) |
Стаття 1. Основнi термiни та їх визначення
У цьому Законi наведенi нижче термiни вживаються у такому значеннi:
1) ад'юнкт - вчений, який проводить науковi дослiдження у рамках пiдготовки в ад'юнктурi вищого вiйськового навчального закладу (закладу вищої освiти iз специфiчними умовами навчання) для здобуття ступеня доктора фiлософiї;
2) аспiрант - вчений, який проводить фундаментальнi та (або) прикладнi науковi дослiдження у рамках пiдготовки в аспiрантурi у закладi вищої освiти / науковiй установi для здобуття ступеня доктора фiлософiї;
6) державна дослiдницька iнфраструктура - об'єднання наукових установ та (або) закладiв вищої освiти державної форми власностi, що створюється з метою оптимального використання їхнiх ресурсiв (кадрiв, матерiалiв, устаткування, обчислювальних ресурсiв та зберiгання банкiв даних i знань) та координацiї їх ефективного використання для проведення наукових, науково-технiчних дослiджень i науково-технiчних розробок на найвищому рiвнi, а також забезпечення спiльного проведення заходiв щодо якiсної пiдготовки фахiвцiв у вiдповiдних галузях знань;
7) докторант - вчений, який проходить пiдготовку в докторантурi наукової установи (закладу вищої освiти) для здобуття наукового ступеня доктора наук;
(пункт 7 статтi 1 у редакцiї Закону України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
11) молодий вчений - вчений вiком до 35 рокiв включно, який має вищу освiту не нижче другого (магiстерського) рiвня, або вчений вiком до 40 рокiв включно, який має науковий ступiнь доктора наук;
(пункт 11 статтi 1 у редакцiї Закону України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
18) наукове видання - твiр (узагальнююча наукова праця, монографiя, збiрник наукових праць, збiрник документiв i матерiалiв, тези та матерiали наукових конференцiй, автореферат дисертацiї, препринт, словник, енциклопедiя, науковий довiдник або покажчик, наукове перiодичне видання тощо) наукового характеру, що пройшов процедуру наукового рецензування та затвердження до друку вченою (науковою, науково-технiчною, технiчною) радою наукової установи або закладу вищої освiти, редакцiйно-видавниче опрацювання, виготовлений шляхом друкування, тиснення або в iнший спосiб, мiстить iнформацiю про результати наукової, науково-технiчної, науково-педагогiчної, науково-органiзацiйної дiяльностi, теоретичних чи експериментальних дослiджень (науково-дослiдне видання); пiдготовленi науковцями до публiкацiї тексти пам'яток культури, iсторичних документiв чи лiтературних текстiв (археографiчне або джерелознавче видання); науково систематизованi данi чи матерiали, що вiдображають iсторiю науки та сучасний стан наукового знання (науково-довiдкове або науково-iнформацiйне видання), призначенi для поширення;
(пункт 18 статтi 1 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 20.09.2019р. N 124-IX) |
29) основна дiяльнiсть наукових установ - проведення фундаментальних дослiджень, прикладних наукових дослiджень i науково-технiчних (експериментальних) розробок, надання науково-технiчних послуг, проведення наукової i науково-технiчної експертизи, пiдготовка наукових кадрiв, розвиток i збереження наукової iнфраструктури;
(пункт 29 статтi 1 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
2. Основними завданнями цього Закону є визначення:
Стаття 3. Законодавство України про наукову i науково-технiчну дiяльнiсть
Стаття 31. Мова наукової та науково-технiчної дiяльностi
1. Мовою у сферi наукової та науково-технiчної дiяльностi є державна мова.
(роздiл I доповнено статтею 31 згiдно iз Законом України вiд 25.04.2019р. N 2704-VIII) |
Роздiл II
ПРАВОВИЙ СТАТУС СУБ'ЄКТIВ НАУКОВОЇ I
НАУКОВО-ТЕХНIЧНОЇ ДIЯЛЬНОСТI
Стаття 4. Суб'єкти наукової i науково-технiчної дiяльностi
1. Вчений є основним суб'єктом наукової i науково-технiчної дiяльностi.
4) здобувати визнання авторства на науковi i науково-технiчнi результати своєї дiяльностi;
7) отримувати, передавати та поширювати вiдкриту науково-технiчну iнформацiю;
1) не завдавати шкоди здоров'ю та життю людини, навколишньому природному середовищу;
1. Науковий працiвник провадить наукову (науково-технiчну, науково-органiзацiйну, науково-педагогiчну) дiяльнiсть у наукових установах, закладах вищої освiти, наукових пiдроздiлах установ, органiзацiй, пiдприємств.
2. Робочий час наукового працiвника визначається Кодексом законiв про працю України та iншими актами законодавства України, прийнятими вiдповiдно до нього.
Для наукових працiвникiв i спецiалiстiв наукових установ та закладiв вищої освiти може встановлюватися гнучкий режим робочого часу, вiдповiдно до якого встановлюється режим працi iз саморегулюванням часу початку, закiнчення i тривалостi робочого часу впродовж робочого дня, з дотриманням вимог статей 50 - 52 i 56 Кодексу законiв про працю України.
Для наукових працiвникiв i спецiалiстiв наукових установ та закладiв вищої освiти може запроваджуватися дистанцiйний режим працi.
Можливiсть запровадження гнучкого режиму робочого часу та дистанцiйного режиму працi в науковiй установi (закладi вищої освiти) визначається в колективному договорi або рiшенням керiвника наукової установи (закладу вищої освiти) за погодженням з виборним органом первинної профспiлкової органiзацiї.
Конкретний перелiк професiй i посад наукової установи (закладу вищої освiти), на яких можуть застосовуватися гнучкий режим робочого часу та дистанцiйний режим працi, погоджується вченою (науковою, науково-технiчною, технiчною) радою наукової установи (закладу вищої освiти).
Порядок та умови застосування гнучкого режиму робочого часу та дистанцiйного режиму працi визначаються у правилах внутрiшнього трудового розпорядку наукової установи (закладу вищої освiти).
Перелiк видiв наукової (науково-технiчної) роботи, а також методичної, експертної, консультацiйної, органiзацiйної роботи для наукових працiвникiв наукової установи (закладу вищої освiти) визначається керiвником вiдповiдної установи (закладу).
3. Науковий працiвник має право:
8) провадити пiдприємницьку дiяльнiсть вiдповiдно до законодавства України;
9) пiдвищувати свою квалiфiкацiю.
4. Науковий працiвник зобов'язаний:
3) проходити в установленому порядку атестацiю на вiдповiднiсть займанiй посадi;
4) постiйно пiдвищувати свою квалiфiкацiю;
5) додержуватися етичних норм наукового спiвтовариства.
5. Прийняття на роботу наукових працiвникiв здiйснюється на конкурсних засадах, крiм випадкiв, передбачених законодавством України.
Примiрне положення про порядок проведення конкурсу на замiщення вакантних наукових посад державної наукової установи затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
У разi неможливостi забезпечення проведення наукових дослiджень наявними штатними працiвниками за рiшенням вченої (наукової, науково-технiчної, технiчної) ради державної наукової установи (закладу вищої освiти) вакантнi посади наукових працiвникiв цiєї наукової установи (закладу вищої освiти) можуть замiщуватися науковими працiвниками вiдповiдної цим посадам квалiфiкацiї за строковими трудовими договорами до проведення конкурсного замiщення цих посад, але не бiльше нiж на шiсть мiсяцiв.
(частину п'яту статтi 6 доповнено новим абзацом третiм згiдно iз Законом України вiд 03.09.2020р. N 870-IX, у зв'язку з цим абзац третiй вважати абзацом четвертим) |
Комунальнi науковi установи утворюються у формi комунальних пiдприємств.
Наукова установа є юридичною особою та може мати статус неприбуткової органiзацiї.
Нацiональна академiя наук України, нацiональнi галузевi академiї наук утворюють, реорганiзують, лiквiдують науковi установи, що перебувають у їх вiданнi, з урахуванням норм Закону України "Про особливостi правового режиму дiяльностi Нацiональної академiї наук України, нацiональних галузевих академiй наук та статусу їх майнового комплексу".
(абзац другий частини другої статтi 7 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
14. Для забезпечення завершення науково-дослiдних або дослiдно-конструкторських робiт, пiдготовки проектно-конструкторської документацiї пiд час створення нових видiв продукцiї або технологiчних процесiв у структурi наукової установи, закладу вищої освiти може утворюватися дослiдне виробництво.
15. До складу наукових установ медичного спрямування можуть входити клiнiки, лiкувально-дiагностичнi пiдроздiли.
16. До виробничо-орiєнтованих наукових установ належать науково-дослiднi, дослiдно-конструкторськi, конструкторсько-технологiчнi, дослiдно-технологiчнi та проектно-конструкторськi пiдприємства та органiзацiї.
Держава сприяє дiяльностi виробничо-орiєнтованих наукових установ шляхом їх державної пiдтримки та цiльового субсидiювання. Для державної пiдтримки виробничо-орiєнтованих наукових установ запроваджуються бюджетнi програми сприяння їх розвитку, кошти на якi щорiчно передбачаються у Державному бюджетi України.
17. Наукова установа при виконаннi наукової (науково-технiчної) роботи самостiйно встановлює порядок використання коштiв вiдповiдних статей кошторису на виконання роботи.
Стаття 8. Державнi науковi установи
1. Державними науковими установами є науковi установи, заснованi на державнiй власностi.
Абзац третiй частини першої статтi 8 виключено
(згiдно iз Законом України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
Стаття 9. Керiвник наукової установи
1. Керiвник наукової установи:
1) вирiшує питання провадження науковою установою дiяльностi вiдповiдно до статутних завдань;
3) видає вiдповiдно до своєї компетенцiї накази i розпорядження;
4) визначає функцiональнi обов'язки працiвникiв;
5) призначає частину складу вченої (наукової, науково-технiчної, технiчної) ради наукової установи;
6) здiйснює iншi повноваження, передбаченi статутом (положенням) наукової установи.
Керiвник наукової установи щороку звiтує перед колективом наукових працiвникiв про свою дiяльнiсть.
1) за рiшенням суду визнана недiєздатною або дiєздатнiсть якої обмежена;
2) має судимiсть за вчинення кримiнального правопорушення, якщо така судимiсть не погашена або не знята в установленому законом порядку;
(пункт 2 частини третьої статтi 9 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 17.06.2020р. N 720-IX) |
3) згiдно з вироком суду позбавлена права обiймати вiдповiднi посади;
5) пiддавалася адмiнiстративному стягненню за правопорушення, пов'язане з корупцiєю, - протягом року з дня набрання вiдповiдним рiшенням суду законної сили.
(пункт 5 частини третьої статтi 9 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 04.03.2020р. N 524-IX) |
До участi у другому турi допускаються два кандидати, якi в першому турi набрали найбiльшу кiлькiсть голосiв.
Власник (власники) або уповноважений ним (ними) орган призначає (призначають) на посаду керiвника державної наукової установи особу, яка у другому турi набрала бiльш як двi третини голосiв наукових працiвникiв, присутнiх на зборах колективу наукових працiвникiв цiєї державної наукової установи.
Вибори вважаються такими, що вiдбулися, якщо на зборах колективу наукових працiвникiв були присутнi не менш як двi третин фактичної чисельностi штатних наукових працiвникiв цiєї державної наукової установи.
Якщо кандидат на посаду керiвника державної наукової установи у другому турi набрав бiльше 50 вiдсоткiв, але менше двох третин голосiв наукових працiвникiв, присутнiх на зборах колективу наукових працiвникiв цiєї державної наукової установи, власник (власники) або уповноважений ним (ними) орган має (мають) право призначити його на посаду або, за наявностi вмотивованих заперечень, оголосити новий конкурс, призначивши виконувача обов'язкiв керiвника державної наукової установи на строк не бiльш як шiсть мiсяцiв.
Контракт з обраним керiвником державної наукової установи укладається власником (власниками) або уповноваженим ним (ними) органом в установленому порядку протягом одного мiсяця з дня обрання на строк, визначений статутом (положенням) цiєї державної наукової установи, але не бiльш як на п'ять рокiв.
(абзац дванадцятий частини четвертої статтi 9 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
Стаття 10. Вчена (наукова, науково-технiчна, технiчна) рада наукової установи
1. Вчена (наукова, науково-технiчна, технiчна) рада наукової установи є колегiальним органом управлiння науковою i науково-технiчною дiяльнiстю наукової установи в частинi виключних повноважень, визначених цiєю статтею, та виконує консультативно-дорадчi функцiї щодо iнших питань наукової i науково-технiчної дiяльностi наукової установи.
(частина перша статтi 10 у редакцiї Закону України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
2) проведення наукової i науково-технiчної оцiнки тематики та результатiв науково-дослiдних робiт;
4) удосконалення та розвитку структури наукової установи;
Стаття 11. Державна атестацiя наукових установ
1. З метою визначення ефективностi дiяльностi наукових установ проводиться їх державна атестацiя.
1) забезпеченiсть науковими i науково-технiчними кадрами;
2) стан матерiально-технiчної бази;
1) планування обсягу видаткiв державного бюджету для забезпечення дiяльностi таких наукових установ;
2) формування тематики наукових дослiджень та науково-технiчних розробок таких наукових установ;
3) розгляду питання продовження (дострокового розiрвання) контракту з керiвником наукової установи;
4) розгляду питання щодо реорганiзацiї, лiквiдацiї наукової установи.
Стаття 12. Державний реєстр наукових установ, яким надається пiдтримка держави
1) користуються податковими пiльгами вiдповiдно до законодавства України;
2) не можуть змiнювати наукову i науково-технiчну дiяльнiсть на iншi види дiяльностi;
Стаття 13. Центри колективного користування науковим обладнанням
1. Центри колективного користування науковим обладнанням утворюються у формi структурного пiдроздiлу наукової установи, закладу вищої освiти або самостiйної юридичної особи незалежно вiд вiдомчого пiдпорядкування та форми власностi з метою надання доступу до унiкального обладнання для проведення наукових дослiджень i науково-технiчних (експериментальних) розробок вiтчизняними та iноземними вченими.
Центрам колективного користування науковим обладнанням, що є юридичними особами державної форми власностi, може передаватися у тимчасове безоплатне користування наукове обладнання для надання послуг без права його вiдчуження.
Положення про Центр колективного користування науковим обладнанням, регламент доступу до наукового обладнання та користування ним затверджуються засновником центру.
2. Завданнями Центру колективного користування науковим обладнанням є:
3) проведення спiльних наукових дослiджень вiтчизняними та iноземними науковими установами та закладами вищої освiти;
4) сприяння мiжнародному науково-технiчному спiвробiтництву.
Стаття 14. Нацiональний науковий центр
2. Статус нацiонального наукового центру надається вiдповiдно до законодавства України.
Стаття 15. Державна ключова лабораторiя
5. Типове положення про державну ключову лабораторiю затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Стаття 16. Державний реєстр наукових об'єктiв, що становлять нацiональне надбання
До наукових об'єктiв, що становлять нацiональне надбання, можуть бути вiднесенi:
3) дослiднi установки, обладнання, полiгони;
5) iншi унiкальнi науковi об'єкти.
Стаття 17. Нацiональна академiя наук України
При Нацiональнiй академiї наук України дiють:
1) Мiжвiдомча рада з координацiї фундаментальних i прикладних дослiджень в Українi, що утворюється Нацiональною академiєю наук України спiльно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi наукової i науково-технiчної дiяльностi, та нацiональними галузевими академiями наук для сприяння розвитку фундаментальних дослiджень та ефективному використанню їх результатiв у прикладних дослiдженнях i науково-технiчних розробках за прiоритетними напрямами розвитку науки i технiки. Положення про Мiжвiдомчу раду з координацiї фундаментальних i прикладних дослiджень в Українi та її склад затверджуються Кабiнетом Мiнiстрiв України на пiдставi пропозицiй Нацiональної академiї наук України та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi наукової i науково-технiчної дiяльностi, погоджених Нацiональною радою України з питань розвитку науки i технологiй;
(пункт 1 частини другої статтi 17 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
5. Утворення, злиття, приєднання, подiл, перетворення та лiквiдацiя державних наукових установ (органiзацiй, пiдприємств), що перебувають у вiданнi Нацiональної академiї наук України, здiйснюються з урахуванням норм Закону України "Про особливостi правового режиму дiяльностi Нацiональної академiї наук України, нацiональних галузевих академiй наук та статусу їх майнового комплексу".
(абзац перший частини п'ятої статтi 17 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
Нацiональна академiя наук України i центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi наукової та науково-технiчної дiяльностi, iншi центральнi органи виконавчої влади можуть утворювати науковi установи подвiйного пiдпорядкування, а науковi установи Нацiональної академiї наук України разом з закладами вищої освiти - спiльнi науковi пiдроздiли.
Нацiональна академiя наук України (та окремi науковi установи, що входять до її складу) має право засновувати заклади вищої освiти для пiдготовки фахiвцiв за рiзними квалiфiкацiйними рiвнями, у тому числi магiстра та доктора фiлософiї.
Нацiональна академiя наук України є головним розпорядником бюджетних коштiв.
Самовряднiсть Нацiональної академiї наук України полягає у:
8. Найвищим органом самоврядування Нацiональної академiї наук України є загальнi збори, що складаються з дiйсних членiв (академiкiв) та членiв-кореспондентiв Нацiональної академiї наук України. У сесiях загальних зборiв (крiм питань, пов'язаних з виборами дiйсних членiв, членiв-кореспондентiв та iноземних членiв Нацiональної академiї наук України) беруть участь з правом ухвального голосу науковi працiвники, делегованi трудовими колективами наукових установ Нацiональної академiї наук України у кiлькостi, що становить не менше половини загального складу дiйсних членiв (академiкiв) та членiв-кореспондентiв Нацiональної академiї наук України. У сесiях загальних зборiв з правом дорадчого голосу можуть брати участь iноземнi члени Нацiональної академiї наук України, керiвники наукових установ Нацiональної академiї наук України та представники наукової громадськостi.
(абзац перший частини восьмої статтi 17 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
До виключної компетенцiї загальних зборiв Нацiональної академiї наук України належать:
1) ухвалення Статуту Нацiональної академiї наук України;
4) затвердження академiкiв - секретарiв вiддiлень Нацiональної академiї наук України;
13. Обрання членiв-кореспондентiв Нацiональної академiї наук України здiйснюється таємним голосуванням усiх дiйсних членiв (академiкiв) та членiв-кореспондентiв Нацiональної академiї наук України. Обрання дiйсних членiв (академiкiв) Нацiональної академiї наук України здiйснюється таємним голосуванням усiх дiйсних членiв (академiкiв) Нацiональної академiї наук України.
(абзац перший частини тринадцятої статтi 17 у редакцiї Закону України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
Кандидатури для обрання членами-кореспондентами Нацiональної академiї наук України висуваються дiйсними членами та членами-кореспондентами, вченими (науковими, науково-технiчними) радами наукових установ, атестованих вiдповiдно до вимог цього Закону, та закладiв вищої освiти (унiверситетiв та академiй) з числа докторiв наук, якi мають визнаний вiтчизняною та свiтовою науковою спiльнотою науковий доробок, розв'язали наукову проблему, що має вагоме теоретичне чи практичне значення, провадять активну науково-громадську дiяльнiсть.
Кандидатури для обрання дiйсними членами (академiками) Нацiональної академiї наук України висуваються дiйсними членами, вченими (науковими, науково-технiчними) радами наукових установ, атестованих вiдповiдно до вимог цього Закону, та закладiв вищої освiти (унiверситетiв та академiй) з числа членiв-кореспондентiв Нацiональної академiї наук України, якi створили визнанi вiтчизняною та свiтовою науковою спiльнотою науковi школи, запропонували пiдхiд до розв'язання наукових проблем, що мають велике теоретичне чи практичне значення, провадять активну науково-громадську дiяльнiсть.
14. Порядок роботи та iншi повноваження загальних зборiв Нацiональної академiї наук України, Президiї Нацiональної академiї наук України визначаються Статутом Нацiональної академiї наук України.
Стаття 18. Нацiональнi галузевi академiї наук
2. Органiзацiйна побудова нацiональних галузевих академiй наук, їх матерiально-фiнансове забезпечення та гарантiї дiяльностi здiйснюються згiдно з положеннями, встановленими цим Законом для Нацiональної академiї наук України, з урахуванням специфiки дiяльностi та норм Закону України "Про особливостi правового режиму дiяльностi Нацiональної академiї наук України, нацiональних галузевих академiй наук та статусу їх майнового комплексу", а також статутiв вiдповiдних нацiональних галузевих академiй наук.
(частина друга статтi 18 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
Нацiональнi галузевi академiї наук є головними розпорядниками бюджетних коштiв.
6. Використання державного майна, переданого нацiональним галузевим академiям наук, здiйснюється з урахуванням норм Закону України "Про особливостi правового режиму дiяльностi Нацiональної академiї наук України, нацiональних галузевих академiй наук та статусу їх майнового комплексу".
(абзац перший частини шостої статтi 18 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
Стаття 19. Наукова i науково-технiчна дiяльнiсть у системi вищої освiти
1. Наукова та науково-технiчна дiяльнiсть у закладах вищої освiти є невiд'ємною складовою освiтньої дiяльностi i провадиться з метою iнтеграцiї наукової, освiтньої i виробничої дiяльностi в системi вищої освiти.
3. Заклади вищої освiти в частинi провадження ними наукової (науково-технiчної) дiяльностi пiдлягають державнiй атестацiї в порядку, визначеному Кабiнетом Мiнiстрiв України.
(частина третя статтi 19 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
4. На заклади вищої освiти (унiверситети, академiї, iнститути), що пройшли державну атестацiю в частинi провадження ними наукової (науково-технiчної) дiяльностi, поширюються гарантiї забезпечення наукової (науково-технiчної) дiяльностi, визначенi цим Законом для наукових установ. На науково-педагогiчних працiвникiв таких закладiв вищої освiти поширюються гарантiї наукової (науково-технiчної) дiяльностi, визначенi цим Законом для наукових працiвникiв.
Стаття 20. Нацiональна рада України з питань розвитку науки i технологiй
7. Основними функцiями Нацiональної ради України з питань розвитку науки i технологiй є:
12) надання пропозицiй щодо принципiв наукової етики та механiзмiв контролю за їх дотриманням;
15) надання пропозицiй щодо розвитку наукової та науково-технiчної сфери в Українi;
14. Нацiональна рада України з питань розвитку науки i технологiй для пiдготовки рiшень з питань, що належать до її компетенцiї, утворює постiйнi або тимчасовi робочi групи. Персональний склад робочих груп формується з числа членiв Нацiональної ради України з питань розвитку науки i технологiй з обов'язковим представництвом членiв Наукового та Адмiнiстративного комiтетiв, а також осiб, рекомендованих для участi в робочiй групi Головою Нацiональної ради України з питань розвитку науки i технологiй або його заступниками. До складу робочих груп можуть включатися вченi, викладачi закладiв вищої освiти, представники державного та приватного секторiв економiки, вiтчизнянi та iноземнi експерти.
4. Персональний склад Наукового комiтету затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
5. Члени Наукового комiтету виконують свої обов'язки на громадських засадах.
6. Членами Наукового комiтету не можуть бути керiвники наукових установ та органiзацiй, закладiв вищої освiти.
Члени Наукового комiтету не можуть працювати в однiй науковiй установi, об'єднаннi наукових установ, пiдроздiлi (факультетi, iнститутi) вищого навчального закладу та не можуть бути близькими особами вiдповiдно до Закону України "Про запобiгання корупцiї".
Не може бути обрана членом Наукового комiтету особа, яка:
1) за рiшенням суду визнана недiєздатною або дiєздатнiсть якої обмежена;
2) має судимiсть за вчинення кримiнального правопорушення, якщо така судимiсть не погашена або не знята в установленому законом порядку;
(пункт 2 частини шостої статтi 21 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 17.06.2020р. N 720-IX) |
3) за вироком суду позбавлена права обiймати вiдповiднi посади;
5) пiддавалася адмiнiстративному стягненню за правопорушення, пов'язане з корупцiєю, - протягом року з дня набрання вiдповiдним рiшенням суду законної сили;
(пункт 5 частини шостої статтi 21 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 04.03.2020р. N 524-IX) |
6) пiдпадає пiд дiю частин третьої i четвертої статтi 1 Закону України "Про очищення влади";
7) вiдомостi про яку внесенi до Єдиного державного реєстру осiб, щодо яких застосовано положення Закону України "Про очищення влади";
8) є керiвником наукової установи або органiзацiї, закладу вищої освiти.
3) делегує своїх членiв та пропонує експертiв до складу робочих груп;
4) виконує функцiї наглядової ради Нацiонального фонду дослiджень України;
Стаття 22. Iдентифiкацiйний комiтет з питань науки
Не може входити до складу Iдентифiкацiйного комiтету особа, яка:
1) за рiшенням суду визнана недiєздатною або дiєздатнiсть якої обмежена;
2) має судимiсть за вчинення кримiнального правопорушення, якщо така судимiсть не погашена або не знята в установленому законом порядку;
(пункт 2 частини третьої статтi 22 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 17.06.2020р. N 720-IX) |
3) за вироком суду позбавлена права обiймати вiдповiднi посади;
5) пiддавалася адмiнiстративному стягненню за правопорушення, пов'язане з корупцiєю, - протягом року з дня набрання вiдповiдним рiшенням суду законної сили;
(пункт 5 частини третьої статтi 22 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 04.03.2020р. N 524-IX) |
6) пiдпадає пiд дiю частин третьої i четвертої статтi 1 Закону України "Про очищення влади";
7) вiдомостi про яку внесенi до Єдиного державного реєстру осiб, щодо яких застосовано положення Закону України "Про очищення влади".
5. Пропозицiї щодо кандидатiв у члени Iдентифiкацiйного комiтету надаються українськими та iноземними науковими установами, науковими органiзацiями, громадськими науковими органiзацiями, науковими фондами, а також мiжнародними та нацiональними радами з питань науки. Самовисування не допускається.
До участi в конкурсi допускаються лише особи, якi є докторами наук (для iноземних вчених - докторами фiлософiї) та мають досвiд керiвництва мiжнародними проектами. Кандидатами у члени Iдентифiкацiйного комiтету не можуть бути керiвники українських наукових органiзацiй, наукових установ, закладiв вищої освiти.
Для формування складу Iдентифiкацiйного комiтету центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi наукової i науково-технiчної дiяльностi, оприлюднює українською та англiйською мовами оголошення про конкурс на своєму офiцiйному веб-сайтi та надсилає на адресу наукових комiтетiв Європейської комiсiї, громадських наукових органiзацiй, що представляють вiтчизняну та свiтову наукову спiльноту, прохання подати пропозицiї щодо кандидатiв у члени Iдентифiкацiйного комiтету з урахуванням вимог, визначених цим Законом. Такi пропозицiї надсилаються суб'єктами подання на адресу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi наукової i науково-технiчної дiяльностi, разом iз письмовою згодою кандидатiв працювати в Iдентифiкацiйному комiтетi.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi наукової i науково-технiчної дiяльностi, перевiряє, чи не мають члени спецiальної конкурсної комiсiї потенцiйного чи реального конфлiкту iнтересiв, не працюють в однiй науковiй установi, об'єднаннi наукових установ, пiдроздiлi закладу вищої освiти та чи не є близькими особами згiдно iз Законом України "Про запобiгання корупцiї". У разi виявлення у особи потенцiйного чи реального конфлiкту iнтересiв, який матиме постiйний характер i не зможе бути врегульований в iнший спосiб, зокрема шляхом позбавлення вiдповiдного приватного iнтересу, запрошується наступна за рейтингом особа.
(абзац другий частини шостої статтi 22 у редакцiї Закону України вiд 04.03.2020р. N 524-IX) |
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi наукової i науково-технiчної дiяльностi, органiзовує процедуру рейтингового голосування i передає його результати Кабiнету Мiнiстрiв України для перевiрки наявностi потенцiйного чи реального конфлiкту iнтересiв, який матиме постiйний характер i не зможе бути врегульований в iнший спосiб, зокрема шляхом позбавлення вiдповiдного приватного iнтересу, у членiв спецiальної конкурсної комiсiї i запропонованих кандидатiв та для остаточного затвердження складу Iдентифiкацiйного комiтету. Особи, якi затверджуються як члени Iдентифiкацiйного комiтету, не повиннi мати потенцiйного чи реального конфлiкту iнтересiв, який матиме постiйний характер i не зможе бути врегульований в iнший спосiб, зокрема шляхом позбавлення вiдповiдного приватного iнтересу, не можуть працювати в однiй науковiй установi, об'єднаннi наукових установ, пiдроздiлi закладу вищої освiти та не можуть бути близькими особами згiдно iз Законом України "Про запобiгання корупцiї".
(абзац третiй частини шостої статтi 22 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 04.03.2020р. N 524-IX) |
1) пiсля консультацiй з вiтчизняними та iноземними науковими органiзацiями формує та оприлюднює квалiфiкацiйнi вимоги до кандидатiв у члени Наукового комiтету Нацiональної ради України з питань розвитку науки i технологiй та розробляє Положення про конкурс щодо обрання членiв Наукового комiтету, що затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України;
(пункт 1 частини сьомої статтi 22 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
6) оприлюднює заяву про вiдсутнiсть конфлiкту iнтересiв у обраних членiв Наукового комiтету та членiв Iдентифiкацiйного комiтету, що зазначенi особи не працюють в однiй науковiй установi, об'єднаннi наукових установ, пiдроздiлi закладу вищої освiти i не є близькими особами згiдно iз Законом України "Про запобiгання корупцiї".
Стаття 23. Громадськi науковi органiзацiї
3. Громадськi науковi органiзацiї можуть:
Стаття 24. Рада молодих вчених
Ради молодих вчених можуть утворюватися при центральних органах виконавчої влади, Радi мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, обласних, Київськiй та Севастопольськiй мiських державних адмiнiстрацiях, Нацiональнiй академiї наук України, нацiональних галузевих академiях наук, наукових центрах, ключових лабораторiях, закладах вищої освiти та наукових установах України.
3. Центральнi органи виконавчої влади, Нацiональна академiя наук України, нацiональнi галузевi академiї наук, заклади вищої освiти, при яких створено раду молодих вчених, сприяють її дiяльностi та можуть фiнансувати заходи i проекти, що iнiцiюються радою молодих вчених.
Стаття 25. Регiональнi науковi центри
1. Регiональнi науковi центри створюються з метою пiдвищення ролi науки в розробленнi та реалiзацiї ефективної регiональної полiтики, її орiєнтацiї на поєднання загальнодержавних i регiональних iнтересiв, наукове забезпечення розв'язання актуальних проблем соцiально-економiчного розвитку регiонiв.
2. Регiональнi науковi центри створюються Нацiональною академiєю наук України спiльно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування i реалiзує державну полiтику у сферi наукової та науково-технiчної дiяльностi, за погодженням з вiдповiдними мiсцевими органами виконавчої влади.
Галузевi регiональнi науковi центри створюються нацiональними галузевими академiями наук спiльно з центральними органами виконавчої влади та за участю або за погодженням з вiдповiдними мiсцевими органами виконавчої влади.
(частину другу статтi 25 доповнено абзацом другим згiдно iз Законом України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
Стаття 26. Залучення учнiвської молодi до наукової i науково-технiчної дiяльностi
1. Держава створює умови для залучення учнiвської молодi до наукової i науково-технiчної дiяльностi через систему спецiалiзованих загальноосвiтнiх i позашкiльних навчальних закладiв, зокрема, наукових лiцеїв i наукових лiцеїв-iнтернатiв, Малу академiю наук України або iншi подiбнi установи позашкiльної освiти. Пропозицiї щодо стратегiї розвитку, процедур реалiзацiї та форм пiдтримки дiяльностi, спрямованої на залучення учнiвської молодi до наукової i науково-технiчної дiяльностi, розробляє Нацiональна рада України з питань розвитку науки i технологiй.
2. Науковий лiцей (науковий лiцей-iнтернат) здiйснює освiтню дiяльнiсть, спрямовану на залучення та пiдготовку учнiвської молодi до наукової i науково-технiчної дiяльностi.
Науковий лiцей (науковий лiцей-iнтернат), заснований на державнiй або комунальнiй формi власностi, має статус бюджетної установи i фiнансується за рахунок коштiв вiдповiдних державного та/або мiсцевих бюджетiв. Фiнансування наукових лiцеїв (наукових лiцеїв-iнтернатiв) може здiйснюватися за рахунок iнших джерел, не заборонених законодавством України.
(абзац другий частини другої статтi 26 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 05.09.2017р. N 2145-VIII) |
Роздiл III
ДЕРЖАВНI ГАРАНТIЇ СОЦIАЛЬНО-ПРАВОВОГО СТАТУСУ
ВЧЕНИХ, НАУКОВИХ ПРАЦIВНИКIВ
Стаття 27. Пiдготовка наукових кадрiв та пiдвищення їхньої квалiфiкацiї
2. Науковi установи можуть здiйснювати пiдготовку докторiв фiлософiї за власною освiтньо-науковою програмою згiдно з отриманою лiцензiєю на вiдповiдну освiтню дiяльнiсть або за освiтньо-науковою програмою, окремi елементи якої забезпечуються iншими науковими установами та/або закладами вищої освiти, та докторiв наук за науковими програмами вiдповiдно до Закону України "Про вищу освiту".
Науковi установи Нацiональної академiї наук України та нацiональних галузевих академiй наук можуть здiйснювати пiдготовку магiстрiв за освiтньо-науковими програмами вiдповiдно до Закону України "Про вищу освiту".
Освiтньо-науковi програми пiдготовки науковими установами докторiв фiлософiї пiдлягають акредитацiї Нацiональним агентством iз забезпечення якостi вищої освiти.
З метою пiдвищення квалiфiкацiї лiкарiв-спецiалiстiв, якi пройшли пiдготовку в iнтернатурi та/або резидентурi за вiдповiдною лiкарською спецiальнiстю, у наукових установах може проводитися клiнiчна ординатура.
Нацiональна академiя наук України та нацiональнi галузевi академiї наук можуть бути засновниками закладiв вищої освiти.
3. Науковi працiвники пiдвищують свою квалiфiкацiю та проходять стажування в Українi i за кордоном.
4. Наукова установа забезпечує науковому працiвниковi пiдвищення квалiфiкацiї не рiдше нiж один раз на п'ять рокiв iз збереженням середньої заробiтної плати.
Результати пiдвищення квалiфiкацiї враховуються пiд час атестацiї наукових працiвникiв.
Стаття 28. Науковi ступенi i вченi звання
1. Вченi мають право на здобуття наукового ступеня доктора фiлософiї i доктора наук та присвоєння вчених звань старшого дослiдника, доцента i професора.
Присудження наукових ступенiв та присвоєння вчених звань є державним визнанням рiвня квалiфiкацiї вченого. Присудження наукових ступенiв i присвоєння вчених звань здiйснюються вiдповiдно до Закону України "Про вищу освiту".
Перелiк осiб, яким присуджено науковi ступенi та присвоєно вченi звання, розмiщується у вiдкритому доступi в мережi Iнтернет вiдповiдно до законодавства.
Дисертацiї осiб, якi здобувають ступiнь доктора фiлософiї, та дисертацiї (або науковi доповiдi у разi захисту наукових досягнень, опублiкованих у виглядi монографiї, або сукупностi статей, опублiкованих у вiтчизняних та/або мiжнародних рецензованих фахових виданнях) осiб, якi здобувають ступiнь доктора наук, а також автореферати та вiдгуки опонентiв оприлюднюються на офiцiйних веб-сайтах вiдповiдних наукових установ (закладiв вищої освiти) згiдно iз законодавством.
2. Наявнiсть вiдповiдного наукового ступеня або вченого звання може бути квалiфiкацiйною вимогою для зайняття науковим працiвником вiдповiдної посади.
(частина друга статтi 28 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
Стаття 29. Атестацiя наукових працiвникiв
1) оцiнювання рiвня професiйної пiдготовки наукового працiвника, результативностi його роботи;
2) визначення вiдповiдностi квалiфiкацiї наукового працiвника займанiй посадi;
4) визначення потреби в пiдвищеннi квалiфiкацiї, професiйнiй пiдготовцi наукового працiвника.
Стаття 30. Правовий режим наукового i науково-технiчного (прикладного) результату
Стаття 31. Посади наукових працiвникiв
1. Основними посадами наукових працiвникiв наукових установ (їхнiх фiлiй, iнших вiдокремлених пiдроздiлiв), наукових пiдроздiлiв юридичних осiб державної та iнших форм власностi є:
1) керiвник (президент, генеральний директор, генеральний конструктор, директор, начальник);
2) заступник керiвника (перший вiце-президент, вiце-президент, заступники генерального директора, генерального конструктора, директора, начальника) з наукової роботи;
3) радник при дирекцiї наукової установи;
4) член Президiї Нацiональної академiї наук України або нацiональної галузевої академiї наук;
5) радник Президiї Нацiональної академiї наук України або нацiональної галузевої академiї наук;
6) академiк - секретар вiддiлення (його заступники);
7) головний учений секретар, учений секретар (їх заступники);
8) керiвник (завiдувач, секретар вiдповiдальний, головний редактор) та заступники керiвника (завiдувача, секретаря вiдповiдального, головного редактора) наукового пiдроздiлу, наукового видавництва, редакцiї наукового видання;
(пункт 8 частини першої статтi 31 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
11) провiдний редактор наукового видавництва, перiодичного наукового видання;
12) головний науковий спiвробiтник;
13) провiдний науковий спiвробiтник;
14) старший науковий спiвробiтник;
15) науковий спiвробiтник;
16) науковий спiвробiтник-консультант;
17) молодший науковий спiвробiтник.
18) пункт 18 частини першої статтi 31 виключено
(згiдно iз Законом України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
Стаття 32. Посади науково-педагогiчних працiвникiв
Стаття 33. Наукове вiдрядження
2. Науковим вiдрядженням вважається вiдрядження наукового (науково-педагогiчного) працiвника, аспiранта, ад'юнкта, докторанта на певний строк для проведення наукової або науково-педагогiчної роботи, участi в наукових конференцiях, симпозiумах, семiнарах, наукових школах, наукових експедицiях поза мiсцем його основної роботи (для аспiрантiв, ад'юнктiв, докторантiв - поза мiсцем навчання) за наявностi запрошення сторони, що приймає, або направлення установи, в якiй працює (навчається) вчений.
(частина друга статтi 33 у редакцiї Закону України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
4. Фiнансування витрат, пов'язаних iз науковим вiдрядженням, може здiйснюватися за рахунок коштiв загального та спецiального фонду наукової установи (закладу вищої освiти), що направляє особу у наукове вiдрядження, коштiв, передбачених у Державному бюджетi України за вiдповiдною бюджетною програмою, грантiв, коштiв сторони, що приймає, та iнших джерел, не заборонених законодавством.
Абзац другий частини четвертої статтi 33 виключено
(згiдно iз Законом України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
1. Науковi (науково-педагогiчнi) працiвники, аспiранти та докторанти можуть направлятися науковими установами (закладами вищої освiти) на наукове стажування, у тому числi довгострокове, до iнших наукових установ та закладiв вищої освiти, у тому числi за кордон.
2. Направлення на наукове стажування може вiдбуватися за iнiцiативою наукового (науково-педагогiчного) працiвника або за iнiцiативою наукової установи чи закладу вищої освiти.
3. Метою наукового стажування є пiдвищення рiвня теоретичної та практичної пiдготовки, проведення авторських дослiджень з використанням сучасного обладнання i технологiй, опанування новiтнiх унiкальних методiв, набуття досвiду провадження науково-дослiдної дiяльностi, забезпечення iнформацiйного обмiну та розширення наукових контактiв.
4. Строк наукового стажування не може перевищувати двох рокiв.
5. З особами, якi направляються на наукове стажування, укладається договiр про направлення їх на наукове стажування до iншої наукової установи, закладу вищої освiти.
6. Фiнансування витрат, пов'язаних iз науковим стажуванням, може здiйснюватися за рахунок коштiв наукової установи (закладу вищої освiти), що направляє особу на наукове стажування, коштiв, передбачених у Державному бюджетi України за вiдповiдною бюджетною програмою, грантiв, коштiв сторони, що приймає, та iнших джерел, не заборонених законодавством.
Стороною, що приймає, вважається наукова установа, iнша дослiдницька органiзацiя, заклад вищої освiти, яка надала запрошення на наукове стажування. Стороною, що приймає, може бути нерезидент України.
7. Пiд час наукового стажування за науковим (науково-педагогiчним) працiвником, аспiрантом, ад'юнктом, докторантом зберiгається його основне мiсце роботи чи навчання (пiдготовки).
8. Перiод наукового стажування зараховується до наукового стажу наукового та науково-педагогiчного працiвника.
9. Науковi та науково-педагогiчнi працiвники протягом мiсяця пiсля завершення наукового стажування подають науковiй установi, керiвниковi навчального закладу (наукової установи), що направив їх на наукове стажування, письмовий звiт про результати навчання, стажування та виконання завдання, затвердженого в установленому порядку.
Згiдно з рiшенням вченої (наукової, науково-технiчної, технiчної) ради наукової установи або вченої ради закладу вищої освiти наукове стажування може бути прирiвняне до пiдвищення квалiфiкацiї.
Звiт пiдлягає затвердженню вченою радою закладу вищої освiти або вченою (науковою, науково-технiчною, технiчною) радою наукової установи.
10. Положення про порядок наукового стажування затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Стаття 35. Стаж наукової роботи
1. До стажу наукової роботи зараховується:
1) час роботи на посадах наукових працiвникiв, визначених статтею 31 цього Закону;
(пункт 1 частини першої статтi 35 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.10.2017р. N 2148-VIII) |
2) час роботи на посадах науково-педагогiчних працiвникiв закладiв вищої освiти, визначених у Законi України "Про вищу освiту";
(пункт 2 частини першої статтi 35 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
6) час роботи на посадах науково-викладацького складу Нацiональної школи суддiв України;
7) час навчання в аспiрантурi (докторськi програми) третього рiвня вищої освiти та наукової роботи за спецiальнiстю за кордоном, за умови збереження громадянства, сплати страхових внескiв вiдповiдно до Закону України "Про збiр та облiк єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування" та перерви мiж завершенням навчання (роботи) за кордоном та вiдновленням навчання (роботи) в Українi не бiльше трьох мiсяцiв;
8) час наукового стажування, у тому числi в iноземнiй науковiй установi (закладi вищої освiти), за умови сплати страхових внескiв вiдповiдно до Закону України "Про збiр та облiк єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування".
Стаття 36. Оплата i стимулювання працi (навчання) вчених
(назва статтi 36 у редакцiї Закону України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
1. Оплата працi наукового працiвника повинна забезпечувати достатнi матерiальнi умови для його ефективної самостiйної творчої дiяльностi, пiдвищення престижностi професiї наукового працiвника, стимулювати залучення талановитої молодi до наукової i науково-технiчної дiяльностi та пiдвищення квалiфiкацiї наукових працiвникiв.
Заробiтна плата наукових працiвникiв складається з посадових окладiв (ставок), премiй, доплат за науковi ступенi, вченi звання, надбавки за стаж наукової, науково-педагогiчної роботи та iнших надбавок, доплат та винагород, передбачених законодавством у сферi наукової i науково-технiчної дiяльностi. Аспiрантам, ад'юнктам i докторантам, зарахованим на навчання за державним замовленням, призначається стипендiя в розмiрi, визначеному Кабiнетом Мiнiстрiв України.
(абзац другий частини першої статтi 36 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
Науковому працiвнику за виконання роботи у вiльний вiд основного навантаження час винагорода виплачується за договорами цивiльно-правового характеру та за роботу за сумiсництвом - на умовах трудового договору.
(абзац третiй частини першої статтi 36 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
2. Держава гарантує встановлення ставок (окладiв) науковим працiвникам державних наукових установ (закладiв вищої освiти), виходячи з розрахунку посадового окладу молодшого наукового спiвробiтника на рiвнi не нижче подвiйної середньої заробiтної плати у промисловостi в цiлому по Українi.
(з 01.01.2023р. до абзацу першого частини другої статтi 23 будуть внесенi змiни, передбаченi абзацом сьомим пункту 16 роздiлу I Закону України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
Держава створює умови для мотивацiї (стимулювання та заохочення) молодих вчених, зокрема шляхом:
2) створення системи державних молодiжних стипендiй, премiй та грантiв;
3) фiнансування стажування у провiдних наукових установах, у тому числi за кордоном;
4) фiнансування наукових вiдряджень, у тому числi закордонних, для участi в наукових заходах.
Вченi мають право в робочий час здiйснювати з дозволу керiвника наукової установи науково-педагогiчну дiяльнiсть у закладах вищої освiти не за мiсцем основної роботи обсягом до 240 годин протягом навчального року iз збереженням заробiтної плати за основним мiсцем роботи.
(абзац восьмий частини третьої статтi 36 у редакцiї Закону України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
Стаття 37. Пенсiйне забезпечення наукових (науково-педагогiчних) працiвникiв
1. Пенсiйне забезпечення наукових (науково-педагогiчних) працiвникiв здiйснюється вiдповiдно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсiйне страхування".
(стаття 37 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 06.12.2016р. N 1774-VIII, вiд 03.10.2017р. N 2148-VIII) |
Стаття 38. Соцiальний захист наукового працiвника
1. Окремим категорiям наукових (науково-педагогiчних) працiвникiв за перелiком, визначеним Кабiнетом Мiнiстрiв України, можуть надаватися службовi житловi примiщення.
2. Науковим працiвникам, якi мають науковий ступiнь доктора фiлософiї або доктора наук, для створення умов для провадження наукової дiяльностi надається в установленому законодавством порядку додаткова жила площа у виглядi кiмнати (кабiнету) або в розмiрi до 20 квадратних метрiв. Зазначена додаткова жила площа оплачується в одинарному розмiрi.
3. Науковим (науково-педагогiчним) працiвникам за рiшенням уповноваженого органу управлiння, до сфери управлiння якого належить наукова установа або заклад вищої освiти, Нацiональної академiї наук України або нацiональних галузевих академiй наук може надаватися у постiйне користування житло за рахунок цiльового бюджетного фiнансування та iнших джерел.
4. Держава забезпечує надання науковим (науково-педагогiчним) працiвникам на будiвництво (реконструкцiю) i придбання житла пiльгових довгострокових кредитiв, порядок надання яких визначається Кабiнетом Мiнiстрiв України. Кошти на зазначенi цiлi щорiчно передбачаються в Державному бюджетi України.
5. Держава створює умови для забезпечення молодих вчених житлом шляхом прiоритетного пiльгового молодiжного кредитування на будiвництво (реконструкцiю) i придбання житла, першочергового надання службового житла.
Стаття 39. Повноваження Верховної Ради України у сферi наукової i науково-технiчної дiяльностi
1) здiйснює державне регулювання у сферi наукової i науково-технiчної дiяльностi;
4) здiйснює iншi повноваження, якi вiдповiдно до Конституцiї України вiднесенi до її вiдання.
Стаття 40. Повноваження Президента України у сферi наукової i науково-технiчної дiяльностi
1. Президент України дiє у сферi наукової i науково-технiчної дiяльностi вiдповiдно до Конституцiї та законодавства України.
Стаття 41. Повноваження Кабiнету Мiнiстрiв України у сферi наукової i науково-технiчної дiяльностi
1. Кабiнет Мiнiстрiв України як вищий орган у системi органiв виконавчої влади:
1) забезпечує реалiзацiю державної науково-технiчної полiтики, розвиток i змiцнення науково-технiчного потенцiалу України;
2) затверджує Положення про Нацiональну раду України з питань розвитку науки i технологiй та її персональний склад;
3) подає Верховнiй Радi України пропозицiї щодо визначення прiоритетних напрямiв розвитку науки i технiки;
4) забезпечує розроблення i виконання державних цiльових наукових i науково-технiчних програм;
5) затверджує вiдповiдно до своєї компетенцiї державнi цiльовi науковi i науково-технiчнi програми;
6) забезпечує взаємодiю центральних органiв виконавчої влади з Нацiональної радою України з питань розвитку науки i технологiй;
7) розглядає рекомендацiї Нацiональної ради України з питань розвитку науки i технологiй та приймає за ними рiшення;
8) затверджує порядок використання коштiв Нацiонального фонду дослiджень України на основi пропозицiй Нацiональної ради України з питань розвитку науки i технологiй, а також затверджує порядок конкурсного вiдбору та фiнансування Нацiональним фондом дослiджень України проектiв з виконання наукових дослiджень i розробок;
(пункт 8 частини першої статтi 41 у редакцiї Закону України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
9) затверджує Голову Нацiонального фонду дослiджень України;
12) здiйснює iншi повноваження у сферi наукової i науково-технiчної дiяльностi вiдповiдно до закону.
2) взаємодiє з Нацiональною радою України з питань розвитку науки i технологiй;
5) забезпечує розвиток загальнодержавної системи науково-технiчної iнформацiї;
8) здiйснює керiвництво системою державної атестацiї наукових установ;
11) здiйснює фiнансову пiдтримку наукової i науково-технiчної дiяльностi закладiв вищої освiти, що належать до сфери його управлiння;
12) забезпечує реєстрацiю та облiк науково-дослiдних i дослiдно-конструкторських робiт;
18) здiйснює iншi повноваження, передбаченi законом.
1. Iншi центральнi органи виконавчої влади в межах своїх повноважень:
1) здiйснюють управлiння у сферi наукової та науково-технiчної дiяльностi вiдповiдних галузей;
2) визначають спiльно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi наукової i науково-технiчної дiяльностi, напрями розвитку наукового i науково-технологiчного потенцiалу вiдповiдних галузей, спрямовують i контролюють дiяльнiсть наукових установ, що належать до сфери їх управлiння;
3) залучають науковi установи та заклади вищої освiти (за їх згодою) до розв'язання проблем науково-технiчного розвитку, беруть участь у визначеннi прiоритетних напрямiв розвитку науки i технiки в Українi, державних цiльових наукових та науково-технiчних програм i державного замовлення у сферi наукової i науково-технiчної дiяльностi;
4) розробляють спiльно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi наукової i науково-технiчної дiяльностi, програми науково-технiчного розвитку вiдповiдних галузей та заходи з їх виконання, органiзують їх виконання;
5) сприяють розробленню, освоєнню та виробництву сучасної конкурентоспроможної продукцiї на основi використання нових високоефективних технологiй, устаткування, матерiалiв, iнформацiйного забезпечення;
6) здiйснюють iншi повноваження, передбаченi законом.
1) забезпечують виконання державних цiльових наукових та науково-технiчних програм;
3) сприяють розвитку iнфраструктури наукової та науково-технiчної дiяльностi регiону;
Стаття 45. Цiлi та напрями державної полiтики у сферi наукової i науково-технiчної дiяльностi
1. Основними цiлями державної полiтики у сферi наукової i науково-технiчної дiяльностi є:
2) досягнення високого рiвня розвитку науки i технiки;
5) змiцнення нацiональної безпеки на основi використання наукових та науково-технiчних досягнень;
7) забезпечення вiльного розвитку наукової та науково-технiчної творчостi;
8) сприяння розвитку наукової i науково-технiчної дiяльностi у пiдприємницькому секторi;
3) пiдготовку кадрiв у сферi наукової i науково-технiчної дiяльностi закладами вищої освiти, закладами пiслядипломної освiти, науковими установами, а також спецiалiзованими загальноосвiтнiми навчальними закладами, якi взаємодiють мiж собою та з науковими установами;
5) фiнансування та матерiальне забезпечення фундаментальних та прикладних дослiджень;
9) правову охорону iнтелектуальної власностi та створення умов для її ефективного використання;
12) стимулювання наукової та науково-технiчної творчостi, винахiдництва;
1) єдностi науково-технiчного, економiчного, соцiального та духовного розвитку суспiльства;
3) додержання вимог екологiчної безпеки;
4) визнання свободи наукової творчостi;
6) використання досягнень свiтової науки, можливостей мiжнародного наукового спiвробiтництва;
7) свободи поширення вiдкритої науково-технiчної iнформацiї;
2. Державнi науковi установи та заклади вищої освiти звiльняються вiд сплати ввiзного мита та податку на додану вартiсть з наукових приладiв, обладнання, запасних частин i витратних матерiалiв до них, реактивiв, зразкiв, наукової лiтератури в паперовому та електронному виглядi, що ввозяться в Україну для забезпечення власної наукової та науково-технiчної дiяльностi (крiм пiдакцизних товарiв).
Стаття 48. Фiнансове забезпечення наукової i науково-технiчної дiяльностi
1. Фiнансове забезпечення наукової i науково-технiчної дiяльностi в Українi здiйснюється за рахунок коштiв державного та мiсцевих бюджетiв, коштiв установ, органiзацiй та пiдприємств, вiтчизняних та iноземних замовникiв робiт, грантiв, iнших джерел, не заборонених законом.
Одним iз основних iнструментiв реалiзацiї державної полiтики у сферi наукової i науково-технiчної дiяльностi є бюджетне фiнансування. Бюджетне фiнансування наукової i науково-технiчної дiяльностi здiйснюється за рахунок коштiв державного бюджету.
Обсяг коштiв державного бюджету, що спрямовується на наукову i науково-технiчну дiяльнiсть, щорiчно визначається у законi України про Державний бюджет України окремим рядком як частка валового внутрiшнього продукту (у вiдсотках).
(абзац третiй частини першої статтi 48 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
2. Держава забезпечує бюджетне фiнансування наукової i науково-технiчної дiяльностi у розмiрi не менше 1,7 вiдсотка валового внутрiшнього продукту України. Частина фiнансування, що за рiшенням Нацiональної ради України з питань розвитку науки i технологiй спрямовується на конкурсне фiнансування проектiв через Нацiональний фонд дослiджень України, щорiчно збiльшується. Збiльшення обсягу грантового фiнансування не може вiдбуватися за рахунок зменшення базового фiнансування основної дiяльностi наукових установ, наукових органiзацiй та наукових дослiджень у закладах вищої освiти, рiвень якого враховує щорiчний iндекс iнфляцiї. Видатки на наукову i науково-технiчну дiяльнiсть за рахунок державного бюджету є захищеними статтями видаткiв бюджету.
3. Бюджетне фiнансування наукової та (або) науково-технiчної дiяльностi за рахунок коштiв загального фонду державного бюджету спрямовується на забезпечення:
1) основної дiяльностi державних наукових установ, що фiнансуються за рахунок коштiв державного бюджету, та наукових дослiджень унiверситетiв, академiй, iнститутiв;
2) виконання окремих наукових i науково-технiчних програм, проектiв та надання грантiв.
Фiнансування основної дiяльностi державних наукових установ, що фiнансуються за рахунок коштiв державного бюджету, наукових дослiджень закладiв вищої освiти здiйснюється у межах видаткiв, передбачених у кошторисах на зазначенi цiлi.
Фiнансування окремих наукових i науково-технiчних програм, проектiв та надання грантiв здiйснюється на договiрних засадах, передбачає проведення конкурсного вiдбору за результатами наукової i науково-технiчної експертизи або процедури закупiвлi вiдповiдно до законодавства.
Фiнансування головним розпорядником бюджетних коштiв окремих наукових i науково-технiчних програм та проектiв, виконавцями яких є установи, що належать до сфери його управлiння, а також надання їм грантiв здiйснюються у затвердженому ним порядку.
1) проведення фундаментальних наукових дослiджень;
3) розвитку iнфраструктури наукової i науково-технiчної дiяльностi;
4) розвитку матерiально-технiчної бази для провадження наукової i науково-технiчної дiяльностi;
5) збереження та розвитку наукових об'єктiв, що становлять нацiональне надбання;
6) пiдготовки наукових кадрiв;
8) забезпечення доступу до науково-технiчної iнформацiї та наукової лiтератури на всiх видах носiїв.
3) реалiзацiї проектiв у межах мiжнародного науково-технiчного спiвробiтництва;
5) розвитку матерiально-технiчної бази для провадження наукової i науково-технiчної дiяльностi.
7. Фiнансування шляхом надання грантiв здiйснюється на конкурснiй основi для:
1) виконання наукових дослiджень i розробок;
2) розвитку матерiально-технiчної бази наукових дослiджень i розробок високого рiвня;
4) наукового стажування наукових працiвникiв;
5) забезпечення доступу до науково-технiчної iнформацiї та наукової лiтератури на всiх видах носiїв.
Стаття 49. Статус та завдання Нацiонального фонду дослiджень України
1. Нацiональний фонд дослiджень України утворюється з метою стимулювання фундаментальних та прикладних наукових дослiджень, реалiзацiї єдиної державної полiтики у сферi наукової та науково-технiчної дiяльностi в межах його повноважень, розвитку нацiонального дослiдницького простору та його iнтеграцiї до свiтового дослiдницького простору, розбудови дослiдницької iнфраструктури в Українi та її iнтеграцiї до свiтової дослiдницької iнфраструктури, сприяння налагодженню науково-технiчного спiвробiтництва мiж науковими установами, закладами вищої освiти та представниками реального сектора економiки i сфери послуг, сприяння мiжнародному обмiну iнформацiєю та вченими, сприяння дiяльностi, спрямованiй на залучення учнiвської та студентської молодi до наукової та науково-технiчної дiяльностi, сприяння виробничо-орiєнтованим (галузевим) науковим установам шляхом органiзацiї конкурсiв за запитом вiдповiдних мiнiстерств, iнших центральних органiв виконавчої влади або iнших замовникiв, за умови видiлення такими центральними органами виконавчої влади або замовниками вiдповiдних коштiв, популяризацiї наукової i науково-технiчної дiяльностi.
3. Нацiональний фонд дослiджень України є юридичною особою, що утворена Кабiнетом Мiнiстрiв України.
Нацiональний фонд дослiджень України має самостiйний баланс, свою печатку i штамп.
5. Нацiональний фонд дослiджень України є головним розпорядником бюджетних коштiв.
Кошти Нацiонального фонду дослiджень України формуються за рахунок:
2) добровiльних внескiв юридичних i фiзичних осiб, у тому числi нерезидентiв України;
3) iнших джерел, не заборонених законодавством України.
6. Кошти, що розподiляються Нацiональним фондом дослiджень України для пiдтримки проектiв, є грантами i розподiляються на конкурснiй основi з урахуванням вимог, передбачених Законом України "Про публiчнi закупiвлi".
(частина шоста статтi 49 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 19.09.2019р. N 114-IX) |
7. Порядок конкурсного вiдбору та фiнансування Нацiональним фондом дослiджень України проектiв з виконання наукових дослiджень i розробок розробляється Науковою радою Нацiонального фонду дослiджень України, погоджується наглядовою радою Нацiонального фонду дослiджень України та затверджується Кабiнетом Мiнiстрiв України.
(частина сьома статтi 49 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
Стаття 50. Основнi принципи та засади дiяльностi Нацiонального фонду дослiджень України
1. Основними принципами дiяльностi Нацiонального фонду дослiджень України є:
1) максимальна вiдкритiсть та прозорiсть;
3) дотримання засад доброчесної конкуренцiї.
4) повага i дотримання авторських та сумiжних прав, а також принципiв наукової етики.
2. Нацiональний фонд дослiджень України має право:
4) залучати для проведення наукової i науково-технiчної експертизи проектiв з виконання наукових дослiджень i розробок провiдних вчених, представникiв центральних органiв виконавчої влади, закладiв вищої освiти, Нацiональної академiї наук України, нацiональних галузевих академiй наук як експертiв за їх згодою;
7) розробляти програми конкурсiв та вимоги до проектiв, що подаються на конкурси;
8) здiйснювати iншi повноваження вiдповiдно до Положення про Нацiональний фонд дослiджень України.
3. Обов'язками Нацiонального фонду дослiджень України є:
2) забезпечення цiльового, ефективного та рацiонального використання коштiв фонду.
Стаття 51. Види та напрями грантової пiдтримки Нацiонального фонду дослiджень України
1. Нацiональний фонд дослiджень України здiйснює такi види грантової пiдтримки:
2. Напрямами грантової пiдтримки Нацiонального фонду дослiджень України є:
1) виконання наукових дослiджень i розробок;
2) розвиток матерiально-технiчної бази наукових дослiджень i розробок високого рiвня;
4) наукове стажування наукових, науково-педагогiчних працiвникiв, аспiрантiв, ад'юнктiв, докторантiв, у тому числi за кордоном;
(пункт 4 частини другої статтi 51 у редакцiї Закону України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
5) створення, функцiонування та розвиток дослiдницької iнфраструктури;
6) трансфер знань та їх поширення;
7) пiдтримка проектiв молодих вчених;
10) iншi напрями, погодженi наглядовою радою Нацiонального фонду дослiджень України.
Стаття 52. Органи управлiння Нацiонального фонду дослiджень України
Стаття 53. Наглядова рада Нацiонального фонду дослiджень України
1. Наглядова рада Нацiонального фонду дослiджень України:
2) затверджує загальну стратегiю роботи Нацiонального фонду дослiджень України;
щорiчний звiт про дiяльнiсть Нацiонального фонду дослiджень України;
розподiл фiнансування мiж секцiями, план роботи та звiт Нацiонального фонду дослiджень України;
6) має право iнiцiювати аудиторську перевiрку дiяльностi Нацiонального фонду дослiджень України;
Стаття 54. Наукова рада Нацiонального фонду дослiджень України
1. Наукова рада Нацiонального фонду дослiджень України складається з усiх членiв наукових рад секцiй фонду, включно з головою Нацiонального фонду дослiджень України та його заступниками.
Членiв наукової ради Нацiонального фонду дослiджень України затверджує Кабiнет Мiнiстрiв України за пропозицiєю Нацiональної ради України з питань розвитку науки i технологiй строком на чотири роки. Члени наукової ради фонду не можуть виконувати свої обов'язки бiльш як два строки. Персональний склад наукової ради фонду та наукових рад секцiй фонду кожнi два роки оновлюється не менш як на 50 вiдсоткiв.
Наукову раду очолює голова Нацiонального фонду дослiджень України, якого обирає зi свого складу наукова рада фонду. Науковi ради секцiй фонду на своїх засiданнях обирають голiв наукових рад секцiй, якi є заступниками голови Нацiонального фонду дослiджень України за посадою. Голова Нацiонального фонду дослiджень України та його заступники вiдповiдають за проведення конкурсу з вiдбору експертiв, що входять до експертних комiсiй.
Кiлькiсний та персональний склад наукових рад секцiй фонду формується наглядовою радою фонду, яка виконує функцiї Iдентифiкацiйного комiтету Нацiонального фонду дослiджень України.
Iдентифiкацiйний комiтет фонду за результатами вiдкритих консультацiй iз свiтовими та вiтчизняними науковими органiзацiями визначає вимоги до кандидатiв, критерiї їх вiдбору, процедуру конкурсу та проводить його.
Право на висування кандидатур мають Нацiональна академiя наук України, нацiональнi галузевi академiї наук, науковi установи, заклади вищої освiти, громадськi науковi органiзацiї. Зазначенi суб'єкти висувають вчених, якi мають вагомi науковi здобутки, бездоганну наукову репутацiю та довiру в науковому середовищi. Самовисування кандидатiв у члени наукової ради Нацiонального фонду дослiджень України не допускається.
Iдентифiкацiйний комiтет фонду на вiдкритому засiданнi за участю представникiв громадськостi обирає трьох кандидатiв на кожне мiсце вiдповiдно до фаху. З трьох кандидатур таємним голосуванням двома третинами голосiв обирають члена наукової ради.
Звiт Iдентифiкацiйного комiтету фонду щодо процедури та обрання членiв наукової ради подається Нацiональнiй радi України з питань розвитку науки i технологiй та оприлюднюється.
4. Наукова рада Нацiонального фонду дослiджень України:
проект загальної стратегiї роботи Нацiонального фонду дослiджень України;
пропозицiї щодо перелiку напрямiв грантової пiдтримки Нацiонального фонду дослiджень України;
тематичнi напрями та умови проведення конкурсних вiдборiв Нацiональним фондом дослiджень України;
Стаття 55. Голова Нацiонального фонду дослiджень України
1. Голова Нацiонального фонду дослiджень України:
1) органiзовує роботу фонду вiдповiдно до Положення про Нацiональний фонд дослiджень України;
2) очолює наукову раду Нацiонального фонду дослiджень України;
4) координує роботу секцiй фонду;
5) визначає функцiональнi обов'язки працiвникiв фонду;
6) укладає договори за результатами проведення конкурсiв;
8) видає накази вiдповiдно до своєї компетенцiї;
9) вiдповiдає за дiяльнiсть фонду згiдно iз законодавством.
2. Державнi цiльовi науковi та науково-технiчнi програми формуються i виконуються вiдповiдно до Закону України "Про державнi цiльовi програми".
Стаття 58. Конкурсний вiдбiр наукових i науково-технiчних робiт
1. Для визначення наукових i науково-технiчних робiт, що плануються до виконання за рахунок коштiв державного бюджету, та виконавцiв таких робiт може застосовуватися механiзм конкурсного вiдбору.
2. Центральнi органи виконавчої влади та органи мiсцевого самоврядування, Нацiональна академiя наук України, нацiональнi галузевi академiї наук, Нацiональний фонд дослiджень України розмiщують iнформацiю про проведення конкурсу наукових i науково-технiчних робiт та умови його проведення на своїх офiцiйних веб-сайтах.
3. Оголошення про проведення конкурсу наукових i науково-технiчних робiт повинно мiстити:
1) тематику наукових i науково-технiчних робiт, що подаються на конкурс;
2) умови та мiсце проведення конкурсу;
3) зразок форми заявки на участь у конкурсi та рекомендацiї щодо її заповнення;
(пункт 3 частини третьої статтi 58 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
4) вимоги до учасникiв конкурсу;
5) вiдомостi про строки розгляду заявок на участь у конкурсi i пiдбиття пiдсумкiв конкурсу;
6) iншi обов'язковi умови конкурсу.
4. Строк подання заявок на участь у конкурсi не може встановлюватися меншим за 30 календарних днiв з дати оголошення конкурсу.
(частина четверта статтi 58 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
5. Результати конкурсного вiдбору наукових i науково-технiчних робiт розмiщуються органом, що оголосив конкурс, на його офiцiйному веб-сайтi протягом 10 календарних днiв пiсля пiдбиття пiдсумкiв такого конкурсу.
(частина п'ята статтi 58 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 03.09.2020р. N 870-IX) |
1. Грантова пiдтримка наукової i науково-технiчної дiяльностi за рахунок коштiв державного бюджету запроваджується з метою пiдвищення рiвня наукових дослiджень i науково-технiчних (експериментальних) розробок, розвитку науково-технiчного потенцiалу та пiдвищення рiвня конкурентоспроможностi закладiв спецiалiзованої освiти наукового профiлю (наукових лiцеїв, наукових лiцеїв-iнтернатiв), наукових установ та закладiв вищої освiти, збереження та розвитку матерiально-технiчної бази для провадження наукової i науково-технiчної дiяльностi, наукового стажування наукових працiвникiв, у тому числi за кордоном, органiзацiї та проведення конференцiй, симпозiумiв, наукових турнiрiв, конкурсiв наукової творчостi, iнших науково-комунiкативних заходiв та заходiв з популяризацiї науки.
(частина перша статтi 59 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 05.09.2017р. N 2145-VIII) |
Грантова пiдтримка може надаватися кiлькома грантонадавачами на основi спiвфiнансування.
3. Грантова пiдтримка надається виключно на конкурснiй основi.
У конкурсi на отримання гранту на збереження та розвиток матерiально-технiчної бази для провадження наукової i науково-технiчної дiяльностi, органiзацiю та проведення конференцiй, симпозiумiв, наукових турнiрiв, конкурсiв наукової творчостi, iнших науково-комунiкативних заходiв та заходiв з популяризацiї науки можуть брати участь лише науковi установи та заклади вищої освiти, включенi до Державного реєстру наукових установ, яким надається пiдтримка держави, а також заклади спецiалiзованої освiти наукового профiлю (науковi лiцеї, науковi лiцеї-iнтернати).
(абзац другий частини третьої статтi 59 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 05.09.2017р. N 2145-VIII) |
1. Державнi науковi установи (крiм державних наукових установ оборонно-промислового комплексу), державнi унiверситети, академiї, iнститути мають право бути засновниками та спiвзасновниками господарських товариств та беруть участь у формуваннi статутного капiталу такого господарського товариства виключно шляхом внесення до нього майнових прав iнтелектуальної власностi, виключнi майновi права на якi зберiгаються за державною науковою установою або державним унiверситетом, академiєю, iнститутом.
Визначення вартостi майнових прав на об'єкти iнтелектуальної власностi, що вноситься до статутного капiталу господарського товариства, здiйснюється на пiдставi їх незалежної оцiнки.
2. Державнi науковi установи, державнi унiверситети, академiї, iнститути направляють повiдомлення про створення господарського товариства органу, до сфери управлiння якого вони належать, та Фонду державного майна України протягом семи календарних днiв з дня державної реєстрацiї господарського товариства.
Державнi науковi установи, державнi унiверситети, академiї, iнститути розпоряджаються корпоративними правами вiдповiдно до часток (акцiй) у статутному капiталi господарських товариств (крiм їх вiдчуження), спiвзасновниками яких вони є. Права учасника господарського товариства вiд iменi державної наукової установи, державного унiверситету, академiї, iнституту здiйснює її керiвник за рiшенням вченої ради наукової установи, унiверситету, академiї, iнституту.
3. Доходи, отриманi у виглядi частини прибутку вiд дiяльностi господарського товариства (дивiденди), а також доходи, отриманi вiд розпорядження частками (акцiями) у статутних капiталах господарських товариств, отриманi державною науковою установою, державним унiверситетом, академiєю, iнститутом, що повнiстю фiнансується за рахунок коштiв державного бюджету, є власними надходженнями такої наукової установи, закладу вищої освiти та використовуються ними на виконання своїх статутних завдань та виплату винагороди творцям об'єктiв права iнтелектуальної власностi.
4. У разi лiквiдацiї господарського товариства за рiшенням засновникiв (акцiонерiв) або на пiдставi рiшення суду, у тому числi про визнання господарського товариства банкрутом, майновi права iнтелектуальної власностi, виключнi майновi права на якi зберiгаються за державною науковою установою або державним унiверситетом, академiєю, iнститутом, не включаються до складу лiквiдацiйної маси i повертаються державнiй науковiй установi або закладу вищої освiти, що вносив його до статутного капiталу господарського товариства.
Стаття 61. Забезпечення розвитку кадрового потенцiалу сфери наукової i науково-технiчної дiяльностi
1. З метою постiйного поновлення iнтелектуального потенцiалу суспiльства, розвитку та поширення наукової i технiчної культури, розвитку новаторства, сприяння творчостi працiвникiв сфери наукової та науково-технiчної дiяльностi держава:
1) забезпечує пiдвищення престижностi наукової та науково-технiчної дiяльностi;
2) органiзує пiдготовку та пiдвищення квалiфiкацiї наукових i науково-педагогiчних кадрiв у державних наукових установах i закладах вищої освiти;
3) забезпечує пошук i добiр талановитої молодi, сприяє її науковому стажуванню;
4) сприяє пiдготовцi та перепiдготовцi наукових i науково-педагогiчних кадрiв за межами України;
5) запроваджує систему атестацiї наукових кадрiв, сприяє визнанню документiв про вищу освiту, наукових ступенiв та вчених звань на мiжнародному рiвнi;
6) визначає в освiтнiх програмах обов'язковий мiнiмум наукових та науково-технiчних знань для кожного рiвня освiти.
Стаття 62. Наукова i науково-технiчна експертиза
Стаття 63. Система науково-технiчної iнформацiї
Стаття 64. Набуття, охорона та захист прав iнтелектуальної власностi
2. Передача майнових прав на об'єкти права iнтелектуальної власностi, створенi за рахунок коштiв державного бюджету, та виплата винагороди творцям за використання зазначених об'єктiв здiйснюються у порядку, встановленому Законом України "Про державне регулювання дiяльностi у сферi трансферу технологiй" щодо передачi прав на технологiї, створенi за бюджетнi кошти, та виплати винагороди авторам технологiй та (або) їх складових.
Стаття 65. Метрологiчне забезпечення i сертифiкацiя у науковiй i науково-технiчнiй дiяльностi
(назва статтi 65 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 20.09.2019р. N 124-IX) |
1. Метрологiчне забезпечення i сертифiкацiя у науковiй i науково-технiчнiй дiяльностi здiйснюються вiдповiдно до законодавства України.
(стаття 65 iз змiнами, внесеними згiдно iз Законом України вiд 20.09.2019р. N 124-IX) |
Стаття 66. Державна пiдтримка мiжнародного наукового та науково-технiчного спiвробiтництва
2. Мiжнародне наукове та науково-технiчне спiвробiтництво здiйснюється шляхом:
2) проведення дослiджень та розробок за спiльними координацiйними угодами;
6) проведення мiжнародних конференцiй, конгресiв, симпозiумiв;
1) пiдвищення ефективностi нацiональної дослiдницької системи;
2) оптимiзацiї мiжнародної спiвпрацi задля вирiшення глобальних викликiв, що стоять перед людством;
3) забезпечення участi у рамкових та спiльних мiжнародних програмах Європейського Союзу;
5) створення сприятливих умов для мобiльностi вчених;
6) забезпечення гендерної рiвностi;
7) повноцiнного обмiну, передачi та доступу до наукових знань.
9. Оплата видаткiв, пов'язаних з реалiзацiєю мiжнародно-технiчних програм i проектiв, що їх виконують державнi науковi установи та заклади вищої освiти, здiйснюється у першочерговому порядку в повному обсязi.
Строк перерахування зазначених коштiв органами Державної казначейської служби України не може перевищувати одного дня з дня реєстрацiї фiнансових зобов'язань державних наукових установ та закладiв вищої освiти.
Роздiл VI
ПРИКIНЦЕВI ТА ПЕРЕХIДНI ПОЛОЖЕННЯ
1. Цей Закон набирає чинностi з дня, наступного за днем його опублiкування, крiм:
частини шостої статтi 37 цього Закону, яка набирає чинностi з 1 сiчня 2017 року;
частини другої статтi 47, яка набирає чинностi з дня введення в дiю змiн до Податкового кодексу України щодо звiльнення вiд оподаткування податком на додану вартiсть операцiй iз ввезення на митну територiю України державними науковими установами та закладами вищої освiти для забезпечення власної наукової та науково-технiчної дiяльностi наукових приладiв, обладнання, запасних частин i витратних матерiалiв до них, реактивiв, зразкiв, наукової лiтератури в паперовому та електронному виглядi;
частини четвертої статтi 60, яка набирає чинностi з дня введення в дiю змiн до Бюджетного кодексу України щодо вiднесення до власних надходжень та визначення напрямiв використання доходiв, отриманих державною науковою установою, закладами вищої освiти, що повнiстю фiнансуються за рахунок коштiв державного бюджету, у виглядi частини прибутку вiд дiяльностi господарського товариства (дивiдендiв), а також доходiв, отриманих ними вiд розпорядження частками (акцiями) у статутних капiталах господарських товариств.
2. Визнати такими, що втратили чиннiсть:
Закон України "Про наукову i науково-технiчну дiяльнiсть" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1992 р., N 12, ст. 165 iз наступними змiнами);
Постанову Верховної Ради України "Про порядок введення в дiю Закону України "Про основи державної полiтики у сферi науки i науково-технiчної дiяльностi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 1992 р., N 12, ст. 166).
3. Внести змiни до таких законодавчих актiв України:
частину другу статтi 4 пiсля слiв "вiдповiдних бюджетiв" доповнити словом "грантiв";
частину першу статтi 5 доповнити абзацом сьомим такого змiсту:
статтю 6 доповнити частиною п'ятою такого змiсту:
"Тарифна система оплати працi не поширюється на гранти";
2) пiдпункт 2 пункту 3 роздiлу VI втратив чиннiсть
(у зв'язку з втратою чинностi Законом України вiд 04.03.92р. N 2163-XII згiдно iз Законом України вiд 18.01.2018р. N 2269-VIII) |
3) частину третю статтi 7 Закону України "Про оцiнку майна, майнових прав та професiйну оцiночну дiяльнiсть в Українi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2001 р., N 47, ст. 251; 2003 р., N 38, ст. 313) пiсля слiв "застави державного та комунального майна" доповнити словами "внесення державними науковими (науково-дослiдними, науково-технологiчними, науково-технiчними, науково-практичними) установами та державними унiверситетами, академiями, iнститутами майнових прав iнтелектуальної власностi як внеску до статутного капiталу господарських товариств";
назву пiсля слiв "Нацiональної академiї наук України" доповнити словом "нацiональних";
абзац перший преамбули викласти в такiй редакцiї:
5) у Законi України "Про управлiння об'єктами державної власностi" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2006 р., N 46, ст. 456; 2011 р., N 29, ст. 272; 2012 р., N 4, ст. 23, N 7, ст. 53; 2013 р., N 28, ст. 298, N 32, ст. 413):
абзац перший частини другої статтi 3 доповнити словами "та корпоративнi права, що виникли внаслiдок участi державних наукових (науково-дослiдних, науково-технологiчних, науково-технiчних, науково-практичних) установ та державних унiверситетiв, академiй, iнститутiв у створеннi господарських товариств шляхом внесення до статутного капiталу такого товариства майнових прав iнтелектуальної власностi, що належать цим установам та навчальним закладам";
частину другу доповнити абзацом четвертим такого змiсту:
6) частину третю статтi 103 Регламенту Верховної Ради України, затвердженого Законом України "Про Регламент Верховної Ради України" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2010 р., NN 14 - 17, ст. 133) викласти в такiй редакцiї:
7) У Законi України "Про прiоритетнi напрями розвитку науки i технiки" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2011 р., N 4, ст. 23; 2014 р., N 2 - 3, ст. 41):
8) пiдпункт 8 пункту 3 роздiлу VI втратив чиннiсть з 21.10.2019р.
(у зв'язку з втратою чинностi Законом України вiд 14.05.92р. N 2343-XII згiдно з Кодексом України з процедур банкрутства вiд 18.10.2018р. N 2597-VIII) |
9) частину першу статтi 48 Закону України "Про Кабiнет Мiнiстрiв України" (Вiдомостi Верховної Ради України, 2014 р., N 13, ст. 222) викласти в такiй редакцiї:
10) пiдпункт 10 пункту 3 роздiлу VI втратив чиннiсть
(у зв'язку з втратою чинностi Законом України вiд 10.04.2014р. N 1197-VII згiдно iз Законом України вiд 25.12.2015р. N 922-VIII) |
доповнити абзацом четвертим такого змiсту:
абзац четвертий частини шостої викласти в такiй редакцiї:
абзац перший частини другої статтi 6 доповнити словами "(наукової установи)";
5. До 1 сiчня 2017 року рiзниця мiж сумою пенсiї, призначеної вiдповiдно до цього Закону, та сумою пенсiї iз солiдарної системи, обчисленої згiдно iз Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсiйне страхування", на яку має право науковий працiвник, фiнансується:
11. Питання, не врегульованi цим Законом, вирiшуються вiдповiдно до законодавства України.
14. Кабiнету Мiнiстрiв України:
у шестимiсячний строк з дня прийняття цього Закону:
забезпечити прийняття нормативно-правових актiв, необхiдних для реалiзацiї цього Закону;
привести свої нормативно-правовi акти у вiдповiднiсть iз цим Законом;
у шестимiсячний строк розробити та подати на розгляд Верховної Ради України проекти законiв України про внесення змiн до Податкового, Бюджетного та Господарського кодексiв України для забезпечення особливого статусу Нацiонального фонду дослiджень України.
Президент України | П. ПОРОШЕНКО |
м. Київ
26 листопада 2015 року
N 848-VIII