НАЦIОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
вiд 21.11.2016 р. | N 40-0004/95287 |
---|
Щодо зняття експортних операцiй з валютного
контролю
<...>
Законом України "Про порядок здiйснення розрахункiв в iноземнiй валютi" (далi - Закон) встановленi строки розрахункiв за експортними та iмпортними операцiями резидентiв, а також вiдповiдальнiсть (у виглядi пенi) за порушення резидентами цих строкiв.
Вiдповiдно до статтi 1 Закону, пункту 1 постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 14.09.2016 р. N 386 "Про врегулювання ситуацiї на грошово-кредитному та валютному ринках України"1 (далi - Постанова N 386) виручка резидентiв у iноземнiй валютi пiдлягає зарахуванню на їх рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначенi в контрактах, але не пiзнiше 120 календарних днiв iз дати оформлення митної декларацiї на продукцiю, що експортується, а в разi експорту робiт (послуг, прав iнтелектуальної власностi) - з моменту пiдписання акта або iншого документа, що засвiдчує виконання робiт, надання послуг, експорт прав iнтелектуальної власностi.
____________
1 Дiє до 15 грудня 2016 року
включно.
Порядок здiйснення уповноваженими банками контролю за експортними операцiями (у тому числi, в частинi здiйснення контролю за своєчаснiстю надходження виручки за експортними операцiями, а також зняття експортних операцiй з валютного контролю) регламентується Iнструкцiєю про порядок здiйснення контролю за експортними, iмпортними операцiями2 (далi - Iнструкцiя N 136). Згiдно з пунктом 2.3 роздiлу 2 Iнструкцiї N 136 експортна операцiя резидента знiмається уповноваженим банком iз контролю пiсля зарахування виручки за цiєю операцiєю на поточний рахунок резидента.
____________
2 Затверджена постановою
Правлiння Нацiонального банку України вiд 24.03.99 р. N 136
(зi змiнами).
На сьогоднi, вимогами пункту 2 Постанови N 386 встановлено, що уповноважений банк зобов'язаний попередньо зараховувати надходження в iноземнiй валютi (якi пiдлягають обов'язковому продажу на мiжбанкiвському валютному ринку України (далi - МВРУ) згiдно з абзацом першим пункту 2 Постанови N 386) на окремий аналiтичний рахунок балансового рахунку 2603 "Розподiльчi рахунки суб'єктiв господарювання" (далi - розподiльчий рахунок) та здiйснити обов'язковий продаж на МВРУ 65 вiдсоткiв надходжень в iноземнiй валютi без доручення клiєнта виключно наступного робочого дня пiсля дня зарахування таких надходжень на розподiльчий рахунок.
Згiдно з Iнструкцiєю про застосування Плану рахункiв бухгалтерського облiку банкiв України3 розподiльчий рахунок призначений для облiку коштiв, що пiдлягають розподiлу або додатковому попередньому контролю, у тому числi сум коштiв в iноземнiй валютi, що пiдлягають обов'язковому продажу.
____________
3 Затверджена постановою
Правлiння Нацiонального банку України вiд 17.06.2004 р.
N 280 (зi змiнами).
Отже, розподiльчий рахунок має технiчний характер i не має статусу поточного рахунку суб'єкта господарювання, та, вiдповiдно, зарахування надходжень на користь резидентiв за зовнiшньоекономiчними (експортними) договорами на такий розподiльчий рахунок не може вважатися зарахуванням виручки резидентiв у розумiннi Закону та для цiлей здiйснення уповноваженим банком валютного контролю вiдповiдно до Iнструкцiї N 136.
Враховуючи зазначене, у порушеному у листi випадку, експортна операцiя резидента може бути знята банком iз контролю пiсля зарахування iноземної валюти та гривневого еквiваленту, одержаного внаслiдок обов'язкового продажу iноземної валюти, на поточнi рахунки цього резидента.
Крiм того, зазначаємо, що вiдповiдно до законодавства України, у тому числi, статтi 4 Закону, питання, пов'язанi з нарахуванням та стягненням пенi за порушення резидентами встановлених законодавством України строкiв розрахункiв за експортними, iмпортними операцiями, вiдносяться до компетенцiї органiв доходiв i зборiв.
Директор Департаменту вiдкритих ринкiв Нацiонального банку України | С. Пономаренко |