ДЕРЖАВНА ФIСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ГОЛОВНЕ УПРАВЛIННЯ ДФС У М. КИЄВI
IНДИВIДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦIЯ
21.09.2017 | N 2017/IПК/26-15-12-01-18 |
---|
Щодо оподаткування ПДВ операцiї з безоплатної
передачi товарiв/послуг
Стосовно оподаткування податком на додану вартiсть операцiї з безоплатної передачi товарiв, якi використовуються для поточних потреб працiвникiв.
Вiдповiдно до пункту 198.3 статтi 198 ПКУ податковий кредит звiтного перiоду визначається виходячи з договiрної (контрактної) вартостi товарiв/послуг та складається iз сум податкiв, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статтi 193 цього ПКУ, протягом такого звiтного перiоду у зв'язку з:
придбанням або виготовленням товарiв та наданням послуг;
придбанням (будiвництвом, спорудженням) основних фондiв (основних засобiв, у тому числi iнших необоротних матерiальних активiв та незавершених капiтальних iнвестицiй у необоротнi капiтальнi активи);
ввезенням товарiв та/або необоротних активiв на митну територiю України.
Нарахування податкового кредиту здiйснюється незалежно вiд того, чи такi товари/послуги та основнi фонди почали використовуватися в оподатковуваних операцiях у межах провадження господарської дiяльностi платника податку протягом звiтного податкового перiоду, а також вiд того, чи здiйснював платник податку оподатковуванi операцiї протягом такого звiтного податкового перiоду.
Пунктом 198.6 статтi 198 ПКУ не вiдносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарiв/послуг, не пiдтвердженi зареєстрованими в Єдиному реєстрi податкових накладних податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не пiдтвердженi митними декларацiями, iншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статтi 201 ПКУ.
Згiдно з пiдпунктом "г" пункту 198.5 статтi 198 Кодексу платник податку зобов'язаний нарахувати податковi зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної вiдповiдно до пункту 189.1 статтi 189 Кодексу, та скласти не пiзнiше останнього дня звiтного (податкового) перiоду i зареєструвати в Єдиному реєстрi податкових накладних в термiни, встановленi ПКУ для такої реєстрацiї, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарiв/послуг, необоротних активiв, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разi, якщо пiд час такого придбання або виготовлення суми податку були включенi до складу податкового кредиту), у разi якщо такi товари/послуги, необоротнi активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операцiях, що не є господарською дiяльнiстю платника податку.
Господарською дiяльнiстю згiдно з пiдпунктом 14.1.36 пункту 14.1 статтi 14 Кодексу є дiяльнiсть особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалiзацiєю товарiв, виконанням робiт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу.
Таким чином, суми ПДВ, нарахованi (сплаченi) платником податку у зв'язку iз придбанням продовольчих та господарських товарiв, що будуть використовуватись для поточних потреб загального використання, включаються до складу податкового кредиту за умови наявностi вiдповiдного пiдтвердження (податковi накладнi / розрахунки коригування до таких податкових накладних, зареєстрованi в ЄРПН, iншi документи, передбаченi пунктом 201.11 статтi 201 ПКУ).
Якщо вартiсть зазначених товарiв включається до складу витрат та, вiдповiдно, до вартостi товарiв/послуг, операцiї з постачання яких є об'єктом оподаткування та пов'язанi з отриманням доходiв, такi товари/послуги визначаються такими, що призначаються для використання/використанi в господарськiй дiяльностi, i додатково нарахування податкових зобов'язань за правилами, встановленими пунктом 198.5 статтi 198 ПКУ, не здiйснюється.
Щодо оподаткування податком на додану вартiсть операцiї з безоплатної передачi товарiв/послуг для проведення маркетингових/рекламних заходiв.
Згiдно з пiдпунктами "а" i "б" пункту 185.1 статтi 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операцiї платникiв податку з постачання товарiв/послуг, мiсце постачання яких вiдповiдно до статтi 186 Кодексу розташоване на митнiй територiї України.
Пiд постачанням товарiв розумiється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числi продаж, обмiн чи дарування такого товару, а також постачання товарiв за рiшенням суду. Постачанням товарiв також вважається будь-яка iз зазначених дiй платника податку щодо матерiальних активiв, якщо платник податку мав право на вiднесення сум податку до податкового кредиту у разi придбання зазначеного майна чи його частини (безоплатна передача майна iншiй особi; передача майна у межах балансу платника податку, що використовується у господарськiй дiяльностi платника податку для його подальшого використання з метою, не пов'язаною iз господарською дiяльнiстю такого платника податку; передача у межах балансу платника податку майна, що планувалося для використання в оподатковуваних операцiях, для його використання в операцiях, що звiльняються вiд оподаткування або не пiдлягають оподаткуванню) (пiдпункт 14.1.191 пункту 14.1 статтi 14 Кодексу).
Пiд постачанням послуг розумiється будь-яка операцiя, що не є постачанням товарiв, чи iнша операцiя з передачi права на об'єкти права iнтелектуальної власностi та iншi нематерiальнi активи чи надання iнших майнових прав стосовно таких об'єктiв права iнтелектуальної власностi, а також надання послуг, що споживаються в процесi вчинення певної дiї або провадження певної дiяльностi. При цьому з метою оподаткування ПДВ постачанням послуг, зокрема є постачання послуг iншiй особi на безоплатнiй основi (пiдпункт 14.1.185 пункту 14.1 статтi 14 Кодексу).
Вiдповiдно до пiдпункту 14.1.13 пункту 14.1 статтi 14 Кодексу безоплатно наданi товари, роботи, послуги:
товари, що надаються згiдно з договорами дарування, iншими договорами, за якими не передбачається грошова або iнша компенсацiя вартостi таких товарiв чи їх повернення, або без укладення таких договорiв;
роботи (послуги), що виконуються (надаються) без висування вимоги щодо компенсацiї їх вартостi;
товари, переданi юридичнiй чи фiзичнiй особi на вiдповiдальне зберiгання i використанi нею.
Згiдно з пунктом 198.5 статтi 198 Кодексу зобов'язаний нарахувати податковi зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної вiдповiдно до п. 189.1 ст. 189 Кодексу, та скласти не пiзнiше останнього дня звiтного (податкового) перiоду i зареєструвати в Єдиному реєстрi податкових накладних в термiни, встановленi цим Кодексом для такої реєстрацiї, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарiв/послуг, необоротних активiв, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разi, якщо пiд час такого придбання або виготовлення суми податку були включенi до складу податкового кредиту), у разi якщо такi товари/послуги, необоротнi активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема в операцiях, що не є господарською дiяльнiстю платника податку.
Таким чином, якщо вартiсть товарiв (послуг), придбаних/виготовлених для проведення маркетингових/рекламних заходiв (у т. ч. для безоплатного розповсюдження) безпосередньо заявником або через iнших осiб, включається до вартостi продажу готової продукцiї (товарiв/послуг), яка використовується в оподатковуваних операцiях, пов'язаних з отриманням доходiв, то вважається, що такi товари (послуги) призначаються для використання в оподатковуваних операцiях в межах господарської дiяльностi такого платника податку, а тому податковi зобов'язання з ПДВ вiдповiдно до пункту 185.1 статтi 185 та пункту 198.5 статтi 198 Кодексу пiд час здiйснення операцiй з безоплатного розповсюдження товарiв (послуг) рекламного призначення не нараховуються.
Слiд зазначити, що статтею 36 ПКУ встановлено, що платники податку зобов'язанi самостiйно декларувати свої податковi зобов'язання та визначати вiдповiднiсть проведення ними операцiй.