ПРАВЛIННЯ НАЦIОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
вiд 19 червня 2019 року | N 79 |
---|
Про внесення змiн до деяких нормативно-правових
актiв Нацiонального банку України
Вiдповiдно до статей 7, 15, 55, 56 Закону України "Про Нацiональний банк України", статей 4, 66, 67 Закону України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть", з метою вдосконалення регулювання дiяльностi банкiв України Правлiння Нацiонального банку України постановляє:
1. У роздiлi X Iнструкцiї про порядок регулювання дiяльностi банкiв в Українi, затвердженої постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 28 серпня 2001 року N 368, зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 26 вересня 2001 року за N 841/6032 (зi змiнами) (далi - Iнструкцiя N 368):
1) пункт 2 доповнити новим абзацом такого змiсту:
"Вимога абзацiв першого, п'ятого пункту 2 роздiлу X цiєї Iнструкцiї не поширюється на активнi операцiї, здiйсненi за договорами, що укладенi до дня набуття банком статусу системно важливого (крiм договорiв, у яких визначене безумовне право банку в односторонньому порядку вiдмовитись вiд подальшого виконання взятих на себе зобов'язань), за умови, що пiсля дня набуття банком статусу системно важливого до таких договорiв не вносились змiни щодо збiльшення суми та/або строку та/або змiни умови зобов'язання з кредитування з вiдкличної на безвiдкличну.";
2) пункт 3 викласти в такiй редакцiї:
"3. Системно важливий банк формує буфер системної важливостi понад нормативне значення нормативу достатностi основного капiталу (Н3).
Розмiр буфера системної важливостi для банку, визначеного системно важливим пiд час першого етапу, визначається залежно вiд значення показника системної важливостi банку, розрахованого вiдповiдно до нормативно-правового акта Нацiонального банку з питань визначення системно важливих банкiв:
N з/п |
Категорiя системно важливого банку | Значення показника системної важливостi банку, визначеного пiд час першого етапу, базиснi пункти | Розмiр буфера системної важливостi, % |
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | 1 категорiя | Менше 500 | 1,0 |
2 | 2 категорiя | Дорiвнює або бiльше 500, але менше 1500 | 1,5 |
3 | 3 категорiя | Дорiвнює або бiльше 1500 | 2,0 |
.
Банк, визначений системно важливим пiд час другого етапу, формує буфер системної важливостi у розмiрi 1 %.";
3) у пунктi 4 слова "отримання повiдомлення Нацiонального банку про" виключити;
4) пункт 6 викласти в такiй редакцiї:
"6. Системно важливий банк розробляє план вiдновлення дiяльностi банку вiдповiдно до вимог нормативно-правового акта Нацiонального банку з питань розроблення планiв вiдновлення дiяльностi банкiв.".
2. Унести змiни до Положення про порядок визначення системно важливих банкiв, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 25 грудня 2014 року N 863 (зi змiнами), виклавши його в новiй редакцiї, що додається.
3. Системно важливий банк зобов'язаний дотримуватись вимог пункту 3 роздiлу X Iнструкцiї N 368 щодо формування буфера системної важливостi починаючи з 01 сiчня 2021 року.
4. Департаменту методологiї (Наталiя Iваненко) пiсля офiцiйного опублiкування довести до вiдома банкiв України iнформацiю про прийняття цiєї постанови.
5. Контроль за виконанням цiєї постанови покласти на першого заступника Голови Нацiонального банку України Катерину Рожкову.
6. Постанова набирає чинностi з дня її офiцiйного опублiкування, крiм пiдпункту 2 пункту 1 та пункту 3 цiєї постанови, якi набирають чинностi з 01 сiчня 2020 року.
Голова | Я. Смолiй |
ЗАТВЕРДЖЕНО Постанова Правлiння Нацiонального банку України 25 грудня 2014 року N 863 (у редакцiї постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 19 червня 2019 року N 79) |
Положення про порядок визначення системно важливих банкiв
1. Це Положення розроблене вiдповiдно до Закону України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть" та встановлює порядок визначення Нацiональним банком України (далi - Нацiональний банк) системно важливих банкiв в Українi.
2. Пiдходи, визначенi цим Положенням, ґрунтуються на положеннях Директиви 2013/36/ЄС Європейського Парламенту та Ради вiд 26 червня 2013 року про доступ до дiяльностi кредитних органiзацiй та пруденцiйний нагляд за дiяльнiстю кредитних органiзацiй та iнвестицiйних компанiй, що вносить змiни до Директиви 2002/87/ЄС та скасовує Директиви 2006/48/ЄС i 2006/49/ЄС, рекомендацiях Європейського банкiвського органу щодо критерiїв визначення умов застосування статтi 131(3) Директиви 2013/36/ЄС (CRD) стосовно визначення iнших системно важливих установ (O-SIIs) вiд 16 грудня 2014 року EBA/GL/2014/10.
3. Нацiональний банк визначає системно важливi банки щороку за даними станом на 01 сiчня з-помiж банкiв, якi здiйснюють свою дiяльнiсть в Українi (крiм банкiв, вiднесених Нацiональним банком до категорiї неплатоспроможних).
4. Нацiональний банк визначає системно важливi банки на пiдставi значення показника системної важливостi банку, який розраховується за такими критерiями:
1) розмiр банку;
2) ступiнь фiнансових взаємозв'язкiв;
3) напрями дiяльностi.
5. Критерiї, зазначенi у пунктi 4 цього Положення, характеризуються iндикаторами, наведеними в пунктах 6 - 8 цього Положення.
6. Критерiй "розмiр банку" характеризується iндикатором "розмiр активiв банку".
7. Критерiй "ступiнь фiнансових взаємозв'язкiв" характеризується такими iндикаторами:
1) кошти, розмiщенi в банках-резидентах;
2) кошти, залученi вiд банкiв-резидентiв;
3) зобов'язання нерезидентiв перед банком;
4) зобов'язання банку перед нерезидентами.
8. Критерiй "напрями дiяльностi" характеризується такими iндикаторами:
1) кредити, наданi клiєнтам (крiм кредитiв, наданих банкам);
2) кошти на рахунках клiєнтiв (крiм зобов'язань перед банками);
3) операцiї з використанням емiтованих банком електронних платiжних засобiв за звiтний рiк;
4) початковi платежi в системi електронних платежiв за звiтний рiк;
5) гарантованi вклади фiзичних осiб - вклади фiзичних осiб, що гарантуються Фондом гарантування вкладiв фiзичних осiб вiдповiдно до Закону України "Про систему гарантування вкладiв фiзичних осiб" або державою вiдповiдно до частини другої статтi 57 Закону України "Про банки i банкiвську дiяльнiсть".
9. Iндикатори, зазначенi у пунктi 6, пiдпунктах 3, 4 пункту 7, пiдпунктах 1, 2 пункту 8 цього Положення, розраховуються Нацiональним банком за даними файла 02X "Данi про обороти та залишки на рахунках", наведеного в додатку 6 до Правил органiзацiї статистичної звiтностi, що подається до Нацiонального банку України, затверджених постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 13 листопада 2018 року N 120 (зi змiнами) (далi - Правила N 120), станом на 01 число року, наступного за звiтним, без урахування позабалансових активiв та зобов'язань.
10. Iндикатори, зазначенi у пiдпунктах 1, 2 пункту 7, розраховуються Нацiональним банком за даними файла 26X "Данi про залишки коштiв, що розмiщенi в iнших банках та залученi вiд iнших банкiв", наведеного в додатку 6 до Правил N 120, станом на 01 число року, наступного за звiтним.
11. Iндикатори, зазначенi у пунктi 6, пiдпунктах 1, 3 пункту 7, пiдпунктi 1 пункту 8 цього Положення, розраховуються Нацiональним банком за балансовою вартiстю активiв, визначеною згiдно з нормативно-правовими актами Нацiонального банку з бухгалтерського облiку, збiльшеною на суму резервiв, сформованих за такими активами.
12. Iндикатори, зазначенi у пiдпунктах 2, 4 пункту 7 та пiдпунктi 2 пункту 8 цього Положення, розраховуються Нацiональним банком за балансовою вартiстю зобов'язань, визначеною згiдно з нормативно-правовими актами Нацiонального банку з бухгалтерського облiку.
13. Iндикатор, зазначений у пiдпунктi 3 пункту 8 цього Положення, розраховується Нацiональним банком за звiтний рiк за даними файла статистичної звiтностi 97X "Данi про операцiї, якi здiйсненi iз застосуванням електронних платiжних засобiв, емiтованих (розповсюджених) для клiєнтiв банку", наведеного в додатку 6 до Правил N 120, про суму готiвки, яка видана клiєнтам банку у власнiй мережi банку та через платiжнi пристрої iнших банкiв, а також про суму безготiвкових платежiв клiєнтiв банку, здiйснених з використанням емiтованих банком електронних платiжних засобiв.
14. Iндикатор, зазначений у пiдпунктi 4 пункту 8 цього Положення, розраховується Нацiональним банком за звiтний рiк за даними програмно-технiчного комплексу "Статистика та аналiтика СЕП" про суму початкових платежiв у системi електронних платежiв.
15. Iндикатор, зазначений у пiдпунктi 5 пункту 8 цього Положення, розраховується Нацiональним банком за даними Звiту про вклади фiзичних осiб в учасниках Фонду гарантування вкладiв фiзичних осiб - форма звiтностi N 1Ф, затвердженого рiшенням виконавчої дирекцiї Фонду гарантування вкладiв фiзичних осiб вiд 09 липня 2012 року N 5 (у редакцiї рiшення виконавчої дирекцiї Фонду гарантування вкладiв фiзичних осiб вiд 20 лютого 2017 року N 654) станом на 01 число року, наступного за звiтним, та за даними файла 02X "Данi про обороти та залишки на рахунках", наведеного в додатку 6 до Правил N 120 станом на 01 число року, наступного за звiтним.
16. Нацiональний банк розраховує показник системної важливостi банку пiд час першого та другого етапiв згiдно з додатками 1, 2 до цього Положення.
17. Нацiональний банк розраховує показник системної важливостi банку - учасника банкiвської групи за агрегованими даними статистичної звiтностi всiх банкiв - учасникiв банкiвської групи, крiм розрахунку iндикаторiв, зазначених у пунктi 6 та пiдпунктах 1, 2 пункту 7 цього Положення, якi розраховуються за агрегованими даними статистичної звiтностi таких банкiв пiсля вилучення внутрiшньогрупових операцiй мiж банками - учасниками банкiвської групи. Значення показника системної важливостi банку, розраховане за агрегованими даними статистичної звiтностi, є єдиним для всiх банкiв - учасникiв банкiвської групи.
18. Нацiональний банк визначає системно важливi банки у два етапи шляхом розрахунку показника системної важливостi банку:
1) перший етап - визначення системно важливих банкiв шляхом розрахунку показника системної важливостi банку за iндикаторами, зазначеними у пунктах 6, 7, пiдпунктах 1 - 4 пункту 8 цього Положення, для всiх банкiв;
2) другий етап - визначення системно важливих банкiв шляхом розрахунку показника системної важливостi банку за iндикатором, зазначеним у пiдпунктi 5 пункту 8 цього Положення, для банкiв, якi не були визначенi системно важливими на першому етапi.
19. Нацiональний банк пiд час першого етапу визначає показник системної важливостi банку за формулами, зазначеними в пунктах 1, 2 додатка 1 до цього Положення.
20. Нацiональний банк визначає банк системно важливим, якщо показник системної важливостi банку, розрахований за iндикаторами, зазначеними в пунктах 6, 7, пiдпунктах 1 - 4 пункту 8 цього Положення, дорiвнює або перевищує 275 базисних пунктiв.
21. Нацiональний банк пiд час другого етапу визначає показник системної важливостi банку для банкiв, якi не були визначенi системно важливими на першому етапi, за формулами, зазначеними в пунктах 1, 2 додатка 2 до цього Положення.
22. Нацiональний банк визначає банк системно важливим, якщо показник системної важливостi банку, розрахований за iндикатором, зазначеним у пiдпунктi 5 пункту 8 цього Положення, дорiвнює або перевищує 100 базисних пунктiв.
23. Рiшення про набуття банком статусу системно важливого банку приймає Правлiння Нацiонального банку.
24. Нацiональний банк оприлюднює перелiк системно важливих банкiв на сторiнках офiцiйного Iнтернет-представництва Нацiонального банку протягом п'яти робочих днiв пiсля прийняття Правлiнням Нацiонального банку рiшення, але не пiзнiше 01 липня.
25. Банк набуває/втрачає статус системно важливого банку з дня оприлюднення Нацiональним банком перелiку системно важливих банкiв.
Директор Департаменту методологiї | Н. Iваненко |
ПОГОДЖЕНО: | |
Перший заступник Голови Нацiонального банку України | К. Рожкова |
Додаток 1 до Положення про порядок визначення системно важливих банкiв (пункт 16) |
Розрахунок показника системної важливостi банку пiд час першого етапу
1. Нацiональний банк здiйснює розрахунок частки банку в загальному значеннi вiдповiдного iндикатора по банкiвськiй системi за такою формулою:
Ij = | Iб | , |
Iс |
де Ij - частка j-ого iндикатора банку в загальному значеннi j-ого iндикатора по банкiвськiй системi;
Iб - j-й iндикатор банку;
Iс - j-й iндикатор по банкiвськiй системi.
2. Нацiональний банк здiйснює розрахунок показника системної важливостi банку за iндикаторами за такою формулою:
СВосн = | 9 | Ij * wj * 10000, |
S | ||
j=1 |
де СВосн - показник системної важливостi банку за iндикаторами;
Ij - частка j-ого iндикатора банку в загальному значеннi j-ого iндикатора по банкiвськiй системi, розрахована вiдповiдно до пункту 1 додатка 1 до Положення про порядок визначення системно важливих банкiв;
wj - коефiцiєнти зважування iндикаторiв, зазначенi у колонцi 4 таблицi:
Таблиця
N з/п |
Критерiй | Iндикатор (Ij) | Коефiцiєнт зважування (wj), % |
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | Розмiр банку | Загальнi активи | 30 |
2 | Ступiнь фiнансових взаємозв'язкiв | Кошти, розмiщенi в банках-резидентах | 7,5 |
3 | Кошти, залученi вiд банкiв-резидентiв | 7,5 | |
4 | Зобов'язання нерезидентiв перед банком | 7,5 | |
5 | Зобов'язання банку перед нерезидентами | 7,5 | |
6 | Напрями дiяльностi | Кредити, наданi клiєнтам (крiм кредитiв, наданих банкам) | 10 |
7 | Кошти на рахунках клiєнтiв (крiм зобов'язань перед банками) | 10 | |
8 | Операцiї з використанням емiтованих банком електронних платiжних засобiв за звiтний рiк | 10 | |
9 | Початковi платежi в системi електронних платежiв за звiтний рiк | 10 |
.
3. До розрахунку iндикатора "Загальнi активи" (колонка 3 рядка 1 таблицi) включається балансова вартiсть активiв, збiльшена на суму сформованих резервiв, вiдображена за балансовими рахунками таких груп:
1) банкноти та монети;
2) дорожнi чеки;
3) банкiвськi метали;
4) кошти на вимогу в Нацiональному банку;
5) строковi вклади (депозити) у Нацiональному банку;
6) борговi цiннi папери, що рефiнансуються Нацiональним банком, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки;
7) борговi цiннi папери, що рефiнансуються Нацiональним банком, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
8) борговi цiннi папери, що рефiнансуються Нацiональним банком, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
9) депозитнi сертифiкати Нацiонального банку, розмiщенi в банках України, що облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
10) депозитнi сертифiкати Нацiонального банку, розмiщенi в банках України, що облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
11) депозитнi сертифiкати Нацiонального банку, розмiщенi в банках України, що облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки;
12) кошти на вимогу в iнших банках;
13) строковi вклади (депозити), що розмiщенi в iнших банках, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
14) кредити, що наданi iншим банкам, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
15) кредити, що наданi iншим банкам, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки;
16) кредити, що наданi iншим банкам, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
17) кошти на вимогу iнших банкiв (активнi залишки);
18) дебiторська заборгованiсть за операцiями з банками;
19) кредити, що наданi за операцiями репо суб'єктам господарювання, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
20) кредити, що наданi за врахованими векселями суб'єктам господарювання, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
21) вимоги, що придбанi за операцiями факторингу iз суб'єктами господарювання, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
22) придбанi (створенi) знецiненi кредити суб'єктiв господарювання, що облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
23) кредити в поточну дiяльнiсть, що наданi суб'єктам господарювання, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
24) фiнансовий лiзинг (оренда), що наданий суб'єктам господарювання, який облiковується за амортизованою собiвартiстю;
25) iпотечнi кредити, що наданi суб'єктам господарювання, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
26) кредити, що наданi органам державної влади, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
27) кредити, що наданi органам мiсцевого самоврядування, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
28) iпотечнi кредити, що наданi органам державної влади, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
29) iпотечнi кредити, що наданi органам мiсцевого самоврядування, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
30) придбанi (створенi) знецiненi кредити, що наданi органам державної влади та органам мiсцевого самоврядування, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
31) кредити на поточнi потреби, що наданi фiзичним особам, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
32) фiнансовий лiзинг (оренда), що наданий фiзичним особам, який облiковується за амортизованою собiвартiстю;
33) кредити, що наданi за врахованими векселями фiзичним особам, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
34) iпотечнi кредити, що наданi фiзичним особам, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
35) придбанi (створенi) знецiненi кредити фiзичних осiб, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
36) кредити в поточну дiяльнiсть суб'єктiв господарювання, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
37) кредити, що наданi за операцiями репо суб'єктам господарювання, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
38) кредити, що наданi за врахованими векселями суб'єктам господарювання, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
39) вимоги, що придбанi за операцiями факторингу iз суб'єктами господарювання, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
40) фiнансовий лiзинг (оренда) суб'єктiв господарювання, який облiковується за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
41) iпотечнi кредити суб'єктiв господарювання, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
42) кредити органам державної влади, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
43) кредити органам мiсцевого самоврядування, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
44) кредити, що наданi органам державної влади та мiсцевого самоврядування, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки;
45) кредити, що наданi суб'єктам господарювання, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки;
46) кредити, що наданi фiзичним особам, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
47) фiнансовий лiзинг (оренда), що наданий фiзичним особам, який облiковується за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
48) кредити, що наданi за врахованими векселями фiзичним особам, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
49) iпотечнi кредити, що наданi фiзичним особам, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
50) кредити, що наданi фiзичним особам, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки;
51) кошти на вимогу суб'єктiв господарювання (активнi залишки);
52) кошти на вимогу фiзичних осiб (активнi залишки);
53) кошти небанкiвських фiнансових установ (активнi залишки);
54) дебiторська заборгованiсть за операцiями з клiєнтами банку;
55) транзитнi рахунки за операцiями з клiєнтами банку (активнi залишки);
56) акцiї та iншi цiннi папери з нефiксованим прибутком, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки;
57) борговi цiннi папери, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки;
58) похiднi фiнансовi активи, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки;
59) акцiї та iншi цiннi папери з нефiксованим прибутком, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
60) борговi цiннi папери, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
61) похiднi фiнансовi активи, що призначенi для облiку хеджування;
62) борговi цiннi папери, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
63) запаси матерiальних цiнностей та необоротнi активи, утримуванi для продажу;
64) iнвестицiї в асоцiйованi компанiї, що утримуються з метою продажу;
65) iнвестицiї в дочiрнi компанiї, що утримуються з метою продажу;
66) витрати майбутнiх перiодiв;
67) дебiторська заборгованiсть за господарською дiяльнiстю банку;
68) розрахунки за податками та обов'язковими платежами;
69) дебiторська заборгованiсть за операцiями банку з фiнансовими iнструментами;
70) дебiторська заборгованiсть за розрахунками з працiвниками банку;
71) кредити (депозити), що наданi (розмiщенi) на умовах субординованого боргу;
72) iншi нарахованi доходи;
73) клiринговi рахунки (активнi залишки);
74) дебетовi суми до з'ясування;
75) транзитнi рахунки (активнi залишки);
76) iнвестицiї в асоцiйованi компанiї;
77) iнвестицiї в дочiрнi компанiї;
78) нематерiальнi активи;
79) капiтальнi iнвестицiї в нематерiальнi активи;
80) гудвiл, що виник у результатi придбання;
81) основнi засоби;
82) iнвестицiйна нерухомiсть;
83) капiтальнi iнвестицiї за основними засобами;
84) iншi необоротнi матерiальнi активи;
85) капiтальнi iнвестицiї за необоротними активами, що отриманi в лiзинг (оренду);
86) активи з права користування.
4. До розрахунку iндикатора "Кошти, розмiщенi в банках-резидентах" (колонка 3 рядка 2 таблицi) включається балансова вартiсть активiв, збiльшена на суму сформованих резервiв, вiдображена за балансовими рахунками таких груп зi значенням "804 - Україна" довiдника К040 "Код країни (вiдповiдно до нацiонального стандарту України ДСТУ ISO 3166-1:2009 "Коди назв країн свiту", затвердженого наказом Державного комiтету України з питань технiчного регулювання та споживчої полiтики вiд 23 грудня 2009 року N 471)", зазначеного в додатку 3 до Правил N 120 (далi - довiдник К040):
1) кошти на вимогу в iнших банках;
2) строковi вклади (депозити), що розмiщенi в iнших банках, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
3) кредити, що наданi iншим банкам, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
4) кредити, що наданi iншим банкам, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки;
5) кредити, що наданi iншим банкам, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
6) кошти на вимогу iнших банкiв (активнi залишки).
5. До розрахунку iндикатора "Кошти, залученi вiд банкiв-резидентiв" (колонка 3 рядка 3 таблицi) включається балансова вартiсть коштiв, залучених вiд банкiв-резидентiв, вiдображена за балансовими рахунками таких груп зi значенням К040 "804 - Україна" довiдника К040:
1) кошти на вимогу в iнших банках (пасивнi залишки);
2) кошти на вимогу iнших банкiв;
3) строковi вклади (депозити) iнших банкiв, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
4) кредити, що отриманi вiд iнших банкiв, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю.
6. До розрахунку iндикатора "Зобов'язання нерезидентiв перед банком" (колонка 3 рядка 4 таблицi) включається балансова вартiсть активiв, збiльшена на суму сформованих резервiв, вiдображена за балансовими рахунками таких груп зi значеннями довiдника К040, крiм значення "804 - Україна":
1) борговi цiннi папери, що рефiнансуються Нацiональним банком, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки;
2) борговi цiннi папери, що рефiнансуються Нацiональним банком, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
3) борговi цiннi папери, що рефiнансуються Нацiональним банком, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
4) депозитнi сертифiкати Нацiонального банку, розмiщенi в банках України, що облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
5) депозитнi сертифiкати Нацiонального банку, розмiщенi в банках України, що облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
6) депозитнi сертифiкати Нацiонального банку, розмiщенi в банках України, що облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки;
7) кошти на вимогу в iнших банках;
8) строковi вклади (депозити), що розмiщенi в iнших банках, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
9) кредити, що наданi iншим банкам, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
10) кредити, що наданi iншим банкам, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки;
11) кредити, що наданi iншим банкам, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
12) кошти на вимогу iнших банкiв (активнi залишки);
13) дебiторська заборгованiсть за операцiями з банками;
14) кредити, що наданi за операцiями репо суб'єктам господарювання, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
15) кредити, що наданi за врахованими векселями суб'єктам господарювання, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
16) вимоги, що придбанi за операцiями факторингу iз суб'єктами господарювання, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
17) придбанi (створенi) знецiненi кредити суб'єктiв господарювання, що облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
18) кредити в поточну дiяльнiсть, що наданi суб'єктам господарювання, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
19) фiнансовий лiзинг (оренда), що наданий суб'єктам господарювання, який облiковується за амортизованою собiвартiстю;
20) iпотечнi кредити, що наданi суб'єктам господарювання, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
21) кредити, що наданi органам державної влади, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
22) кредити, що наданi органам мiсцевого самоврядування, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
23) iпотечнi кредити, що наданi органам державної влади, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
24) iпотечнi кредити, що наданi органам мiсцевого самоврядування, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
25) придбанi (створенi) знецiненi кредити, що наданi органам державної влади та органам мiсцевого самоврядування, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
26) кредити на поточнi потреби, що наданi фiзичним особам, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
27) фiнансовий лiзинг (оренда), що наданий фiзичним особам, який облiковується за амортизованою собiвартiстю;
28) кредити, що наданi за врахованими векселями фiзичним особам, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
29) iпотечнi кредити, що наданi фiзичним особам, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
30) придбанi (створенi) знецiненi кредити фiзичних осiб, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
31) кредити в поточну дiяльнiсть суб'єктiв господарювання, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
32) кредити, що наданi за операцiями репо суб'єктам господарювання, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
33) кредити, що наданi за врахованими векселями суб'єктам господарювання, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
34) вимоги, що придбанi за операцiями факторингу iз суб'єктами господарювання, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
35) фiнансовий лiзинг (оренда) суб'єктiв господарювання, який облiковується за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
36) iпотечнi кредити суб'єктiв господарювання, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
37) кредити органам державної влади, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
38) кредити органам мiсцевого самоврядування, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
39) кредити, що наданi органам державної влади та мiсцевого самоврядування, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки;
40) кредити, що наданi суб'єктам господарювання, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки;
41) кредити, що наданi фiзичним особам, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
42) фiнансовий лiзинг (оренда), що наданий фiзичним особам, який облiковується за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
43) кредити, що наданi за врахованими векселями фiзичним особам, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
44) iпотечнi кредити, що наданi фiзичним особам, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
45) кредити, що наданi фiзичним особам, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки;
46) кошти на вимогу суб'єктiв господарювання (активнi залишки);
47) кошти на вимогу фiзичних осiб (активнi залишки);
48) кошти небанкiвських фiнансових установ (активнi залишки);
49) дебiторська заборгованiсть за операцiями з клiєнтами банку;
50) транзитнi рахунки за операцiями з клiєнтами банку (активнi залишки);
51) акцiї та iншi цiннi папери з нефiксованим прибутком, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки;
52) борговi цiннi папери, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки;
53) похiднi фiнансовi активи, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки;
54) акцiї та iншi цiннi папери з нефiксованим прибутком, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
55) борговi цiннi папери, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
56) похiднi фiнансовi активи, що призначенi для облiку хеджування;
57) борговi цiннi папери, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
58) iнвестицiї в асоцiйованi компанiї, що утримуються з метою продажу;
59) iнвестицiї в дочiрнi компанiї, що утримуються з метою продажу;
60) витрати майбутнiх перiодiв;
61) дебiторська заборгованiсть за господарською дiяльнiстю банку;
62) дебiторська заборгованiсть за операцiями банку з фiнансовими iнструментами;
63) дебiторська заборгованiсть за розрахунками з працiвниками банку;
64) кредити (депозити), що наданi (розмiщенi) на умовах субординованого боргу;
65) iншi нарахованi доходи;
66) клiринговi рахунки (активнi залишки);
67) дебетовi суми до з'ясування;
68) транзитнi рахунки (активнi залишки);
69) iнвестицiї в асоцiйованi компанiї;
70) iнвестицiї в дочiрнi компанiї.
7. До розрахунку iндикатора "Зобов'язання банку перед нерезидентами" (колонка 3 рядка 5 таблицi) включається балансова вартiсть зобов'язань, вiдображена за балансовими рахунками таких груп зi значеннями довiдника К040, крiм значення "804 - Україна":
1) кошти на вимогу в iнших банках (пасивнi залишки);
2) кошти на вимогу iнших банкiв;
3) строковi вклади (депозити) iнших банкiв, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
4) кредити, що отриманi вiд iнших банкiв, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
5) кредиторська заборгованiсть за операцiями з банками;
6) кошти на вимогу суб'єктiв господарювання (пасивнi залишки);
7) строковi кошти суб'єктiв господарювання;
8) кошти на вимогу фiзичних осiб (пасивнi залишки);
9) строковi кошти фiзичних осiб;
10) кошти небанкiвських фiнансових установ (пасивнi залишки);
11) кредити, що отриманi вiд мiжнародних та iнших органiзацiй, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
12) кредиторська заборгованiсть за операцiями з клiєнтами банку;
13) транзитнi рахунки за операцiями з клiєнтами банку (пасивнi залишки);
14) цiннi папери власного боргу, випущенi банком, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
15) цiннi папери власного боргу, випущенi банком, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки;
16) ощаднi (депозитнi) сертифiкати, випущенi банком, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
17) похiднi фiнансовi зобов'язання, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки;
18) похiднi фiнансовi зобов'язання, що призначенi для облiку хеджування;
19) зобов'язання за привiлейованими акцiями, випущеними банком;
20) фiнансовi зобов'язання банку, якi облiковуються за справедливою вартiстю з визнанням переоцiнки через прибутки/збитки;
21) доходи майбутнiх перiодiв;
22) кредиторська заборгованiсть за господарською дiяльнiстю банку;
23) розрахунки з акцiонерами (власниками);
24) кредиторська заборгованiсть за операцiями банку з фiнансовими iнструментами;
25) кредиторська заборгованiсть за розрахунками з працiвниками банку;
26) субординований борг банку;
27) iншi нарахованi витрати;
28) капiтальний iнструмент з умовами списання/конверсiї;
29) банкiвськi резерви пiд фiнансовi та нефiнансовi зобов'язання;
30) клiринговi рахунки (пасивнi залишки);
31) кредитовi суми до з'ясування;
32) транзитнi рахунки.
8. До розрахунку iндикатора "Кредити, наданi клiєнтам (крiм кредитiв, наданих банкам)" (колонка 3 рядка 6 таблицi) включається балансова вартiсть активiв, збiльшена на суму сформованих резервiв, вiдображена за балансовими рахунками таких груп:
1) кредити, що наданi за операцiями репо суб'єктам господарювання, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
2) кредити, що наданi за врахованими векселями суб'єктам господарювання, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
3) вимоги, що придбанi за операцiями факторингу iз суб'єктами господарювання, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
4) придбанi (створенi) знецiненi кредити суб'єктiв господарювання, що облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
5) кредити в поточну дiяльнiсть, що наданi суб'єктам господарювання, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
6) фiнансовий лiзинг (оренда), що наданий суб'єктам господарювання, який облiковується за амортизованою собiвартiстю;
7) iпотечнi кредити, що наданi суб'єктам господарювання, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
8) кредити, що наданi органам державної влади, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
9) кредити, що наданi органам мiсцевого самоврядування, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
10) iпотечнi кредити, що наданi органам державної влади, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
11) iпотечнi кредити, що наданi органам мiсцевого самоврядування, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
12) придбанi (створенi) знецiненi кредити, що наданi органам державної влади та органам мiсцевого самоврядування, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
13) кредити на поточнi потреби, що наданi фiзичним особам, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
14) фiнансовий лiзинг (оренда), що наданий фiзичним особам, який облiковується за амортизованою собiвартiстю;
15) кредити, що наданi за врахованими векселями фiзичним особам, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
16) iпотечнi кредити, що наданi фiзичним особам, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
17) придбанi (створенi) знецiненi кредити фiзичних осiб, якi облiковуються за амортизованою собiвартiстю;
18) кредити в поточну дiяльнiсть суб'єктiв господарювання, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
19) кредити, що наданi за операцiями репо суб'єктам господарювання, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
20) кредити, що наданi за врахованими векселями суб'єктам господарювання, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
21) вимоги, що придбанi за операцiями факторингу iз суб'єктами господарювання, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
22) фiнансовий лiзинг (оренда) суб'єктiв господарювання, який облiковується за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
23) iпотечнi кредити суб'єктiв господарювання, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
24) кредити органам державної влади, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
25) кредити органам мiсцевого самоврядування, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
26) кредити, що наданi органам державної влади та мiсцевого самоврядування, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки;
27) кредити, що наданi суб'єктам господарювання, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки;
28) кредити, що наданi фiзичним особам, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
29) фiнансовий лiзинг (оренда), що наданий фiзичним особам, який облiковується за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
30) кредити, що наданi за врахованими векселями фiзичним особам, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
31) iпотечнi кредити, що наданi фiзичним особам, якi облiковуються за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд;
32) кредити, що наданi фiзичним особам, якi облiковуються за справедливою вартiстю через прибутки/збитки;
33) кошти на вимогу суб'єктiв господарювання (активнi залишки);
34) кошти на вимогу фiзичних осiб (активнi залишки);
35) кошти небанкiвських фiнансових установ (активнi залишки).
9. До розрахунку iндикатора "Кошти на рахунках клiєнтiв (крiм зобов'язань перед банками)" (колонка 3 рядка 7 таблицi) включається балансова вартiсть зобов'язань, вiдображена за балансовими рахунками таких груп:
1) кошти Державного бюджету України;
2) бюджетнi кошти клiєнтiв, якi утримуються за рахунок Державного бюджету України;
3) кошти бюджетних установ, що включаються до спецiального фонду Державного бюджету України;
4) кошти мiсцевих бюджетiв та бюджетнi кошти клiєнтiв, якi утримуються за рахунок мiсцевих бюджетiв;
5) кошти бюджетних установ, що включаються до спецiального фонду бюджетiв Автономної Республiки Крим, областей, мiст Києва i Севастополя;
6) кошти позабюджетних фондiв;
7) кошти державного та мiсцевого бюджетiв для виплат;
8) кошти на вимогу суб'єктiв господарювання (пасивнi залишки);
9) строковi кошти суб'єктiв господарювання;
10) кошти на вимогу фiзичних осiб (пасивнi залишки);
11) строковi кошти фiзичних осiб;
12) кошти небанкiвських фiнансових установ (пасивнi залишки).
Додаток 2 до Положення про порядок визначення системно важливих банкiв (пункт 16) |
Розрахунок показника системної важливостi банку пiд час другого етапу
1. Нацiональний банк здiйснює розрахунок частки гарантованих вкладiв фiзичних осiб банку в сумi гарантованих вкладiв фiзичних осiб по банкiвськiй системi за такою формулою:
В = | Вб | , |
Вс |
де В - частка гарантованих вкладiв фiзичних осiб банку у сумi гарантованих вкладiв фiзичних осiб по банкiвськiй системi;
Вб - сума гарантованих вкладiв фiзичних осiб банку;
Вс - сума гарантованих вкладiв фiзичних осiб по банкiвськiй системi, розрахована за агрегованими даними по банкiвськiй системi.
2. Нацiональний банк здiйснює розрахунок показника системної важливостi банку за iндикатором, зазначеним у пiдпунктi 5 пункту 8 Положення про порядок визначення системно важливих банкiв (далi - Положення), за такою формулою:
СВд = В * 10000,
де СВд - показник системної важливостi банку, розрахований за iндикатором, зазначеним у пiдпунктi 5 пункту 8 Положення;
В - частка гарантованих вкладiв фiзичних осiб банку у сумi гарантованих вкладiв фiзичних осiб по банкiвськiй системi, розрахована вiдповiдно до пункту 1 додатка 2 до Положення.