ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
IНДИВIДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦIЯ
08.10.2019 | N 627/6/99-00-07-03-02-15/IПК |
---|
Державна податкова служба
України розглянула звернення щодо зазначення
окремих реквiзитiв в податковiй накладнiй при
придбаннi програмної продукцiї у нерезидента та
вiдображення такої операцiї в податковiй звiтностi
та, керуючись статтею 52 Податкового
кодексу України (далi - Кодекс), повiдомляє.
Пунктом 52.3 статтi 52 Кодексу встановлено, що iндивiдуальна податкова консультацiя, надана в письмовiй формi, обов'язково повинна мiстити, зокрема, опис питань, що порушуються платником податкiв, з урахуванням фактичних обставин, зазначених у зверненнi платника податкiв.
В той же час звернення платника податку мiстить лише перелiк питань щодо порядку заповнення окремих показникiв податкової накладної та податкової звiтностi при придбаннi програмної продукцiї у нерезидента, однак не мiстить нi конкретної iнформацiї щодо сутi здiйснених (запланованих) платником операцiй, нi опису фактичних обставин таких операцiй. Таким чином, ДФС не має можливостi надати висновок з питань практичного використання норм законодавства та повiдомляє загальнi норми оподаткування виходячи з iнформацiї, що мiститься у зверненнi.
Щодо оподаткування операцiй з постачання програмної продукцiї
Пунктом 261 пiдроздiлу 2 роздiлу XX Кодексу для операцiй з постачання програмної продукцiї тимчасово, з 01.01.2013 до 01.01.2023, запроваджено пiльговий режим оподаткування ПДВ, згiдно з яким звiльняються вiд оподаткування цим податком операцiї з постачання програмної продукцiї.
Для цiлей цього пункту до програмної продукцiї вiдносяться:
результат комп'ютерного програмування у виглядi операцiйної системи, системної, прикладної, розважальної та/або навчальної комп'ютерної програми (їх компонентiв), а також у виглядi iнтернет-сайтiв та/або онлайн-сервiсiв та доступу до них;
примiрники (копiї, екземпляри) комп'ютерних програм, їх частин, компонентiв у матерiальнiй та/або електроннiй формi, у тому числi у формi коду (кодiв) та/або посилань для завантаження комп'ютерної програми та/або їх частин, компонентiв у формi коду (кодiв) для активацiї комп'ютерної програми чи в iншiй формi;
будь-якi змiни, оновлення, додатки, доповнення та/або розширення функцiоналу комп'ютерних програм, права на отримання таких оновлень, змiн, додаткiв, доповнень протягом певного перiоду часу;
криптографiчнi засоби захисту iнформацiї.
Згiдно iз законами України вiд 23 березня 2000 року N 1587-III "Про розповсюдження примiрникiв аудiовiзуальних творiв, фонограм, вiдеограм, комп'ютерних програм, баз даних", вiд 23 грудня 1993 року N 3792-XII "Про авторське право i сумiжнi права" комп'ютерна програма - це набiр iнструкцiй у виглядi слiв, цифр, кодiв, схем, символiв чи у будь-якому iншому виглядi, виражених у формi, придатнiй для зчитування комп'ютером, якi приводять його у дiю для досягнення певної мети або результату (це поняття охоплює як операцiйну систему, так i прикладну програму, вираженi у вихiдному або об'єктному кодах). При цьому компонентами комп'ютерної програми є частини програмного забезпечення, якi можуть бути частинами (модулями), на основi або за допомогою яких створюється певна програма, та/або дiяти як самостiйнi комп'ютернi програми.
Програмна продукцiя (програмний засiб, програмне забезпечення) не має окремо визначеного коду УКТ ЗЕД та розглядається як результат виконання робiт, який може бути переданий виконавцем замовнику з використанням мережi Iнтернет електронною поштою або iншими засобами передачi iнформацiї.
Об'єктом оподаткування ПДВ вiдповiдно до пункту 185.1 статтi 185 роздiлу V Кодексу є операцiї платникiв податку з постачання товарiв/послуг, мiсце постачання яких розташоване на митнiй територiї України, вiдповiдно до статтi 186 роздiлу V Кодексу. У разi постачання послуг нерезидентами, мiсце постачання яких розташоване на митнiй територiї України, особою, вiдповiдальною за нарахування та сплату податку до бюджету, є отримувач послуг.
Мiсцем постачання послуг з розроблення, постачання та тестування програмного забезпечення вiдповiдно до пiдпункту "в" пункту 186.3 статтi 186 роздiлу V Кодексу є мiсце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або - у разi вiдсутностi такого мiсця - мiсце постiйного чи переважного його проживання.
Отже, операцiї з постачання програмної продукцiї вiд нерезидента резиденту на митну територiю України є об'єктом оподаткування ПДВ, якi, в свою чергу, вiдповiдно до пункту 261 пiдроздiлу 2 роздiлу XX Кодексу не оподатковуються ПДВ.
Щодо зазначення окремих реквiзитiв у податковiй накладнiй
Правила складання податкової накладної (у тому числi заповнення її обов'язкових реквiзитiв) регулюються статтею 201 роздiлу V Кодексу та регламентуються Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 31.12.2015 N 1307, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 26.01.2016 за N 137/28267 (зi змiнами, внесеними наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 23.02.2017 N 276) (далi - Порядок N 1307).
Перелiк обов'язкових реквiзитiв, якi зазначаються у податковiй накладнiй, визначено у пiдпунктах "а" - "i" пункту 201.1 статтi 201 роздiлу V Кодексу, зокрема такими реквiзитами є:
опис (номенклатура) товарiв/послуг та їх кiлькiсть, обсяг (реквiзит має вiдповiдати формулюванню у первинних документах, якими супроводжується постачання таких товарiв/послуг);
код товару згiдно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згiдно з ДКПП; платники податкiв, крiм випадкiв постачання пiдакцизних товарiв та товарiв, ввезених на митну територiю України, мають право зазначати код товару згiдно з УКТ ЗЕД або код послуги згiдно з ДКПП неповнiстю, але не менше нiж чотири перших цифри вiдповiдного коду.
Коди товарiв згiдно з УКТ ЗЕД затверджено Законом України вiд 19 вересня 2013 року N 584-VII "Про Митний тариф України".
Коди послуг згiдно з ДКПП визначенi у ДКПП (ДК 016:2010), затвердженому наказом Державного комiтету України з питань технiчного регулювання та споживчої полiтики вiд 11.10.2010 N 457.
У разi виникнення необхiдностi визначення коду послуг згiдно з ДКПП, враховуючи лист Мiнiстерства економiчного розвитку i торгiвлi України вiд 11.05.2017 N 3411-08/15258-03, платник податку може звернутися до ДП "Науково-дослiдний iнститут метрологiї вимiрювальних i управляючих систем", яке є розробником ДКПП, за адресою: 79008, м. Львiв, вул. Кривоноса, 6.
У разi виникнення необхiдностi визначення коду товару згiдно з УКТ ЗЕД платник податку може звернутися до Торгово-промислової палати України (її регiональних вiддiлень) або науково-дослiдного iнституту судових експертиз.
Крiм того, пiдпунктом 2 пункту 16 Порядку N 1307 передбачено, що ДФС визначає умовнi коди товарiв, що вiдсутнi в УКТ ЗЕД, та забезпечує їх оприлюднення на власному офiцiйному веб-порталi для використання платниками податку при складаннi податкових накладних вiдповiдно до статтi 201 роздiлу V Кодексу. Довiдник умовних кодiв товарiв, якi вiдсутнi в УКТ ЗЕД, розмiщено на офiцiйному веб-порталi ДФС за адресою: http://sfs.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/288992.html.
Порядок заповнення поля "Не пiдлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" у верхнiй лiвiй частинi податкової накладної визначено пунктом 8 Порядку N 1307.
Щодо вiдображення в податковiй звiтностi операцiї з придбання програмної продукцiї у нерезидента
Вiдповiдно до пункту 198.1 статтi 198 роздiлу V Кодексу до податкового кредиту вiдносяться суми податку, сплаченi/нарахованi у разi здiйснення операцiй, зокрема, з:
придбання або виготовлення товарiв та послуг;
ввезення товарiв та/або необоротних активiв на митну територiю України.
При цьому всi обсяги придбаних товарiв/послуг вiдображаються в роздiлi II податкової декларацiї з податку на додану вартiсть (далi - декларацiя), форма та порядок заповнення якої затвердженi наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.01.2016 N 21, зареєстрованим в Мiнiстерствi юстицiї України 29.01.2016 за N 159/28289 (далi - Порядок N 21).
Вiдповiдно до пункту 4 роздiлу V Порядку N 21 до роздiлу II "Податковий кредит" декларацiї включаються обсяги придбання (виготовлення, будiвництва, спорудження, створення) без ПДВ (рядок 10.3 декларацiї) товарiв/послуг, необоротних активiв на митнiй територiї України.
Формою декларацiї та Порядком N 21 не передбачено вiдображення в декларацiї обсягiв придбання товарiв i необоротних активiв, ввезених на митну територiю України iз застосуванням звiльнення вiд оподаткування, та обсягiв послуг, отриманих вiд нерезидента, мiсцем постачання яких вiдповiдно до статтi 186 роздiлу V Кодексу визначена митна територiя України, i на якi поширюється режим звiльнення вiд оподаткування, а тому такi операцiї в декларацiї не вiдображаються.
Згiдно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язанi самостiйно декларувати свої податковi зобов'язання та визначати сутнiсть i вiдповiднiсть здiйснюваних ними операцiй тим, якi перерахованi ПКУ.
Вiдповiдно до пункту 52.2 статтi 52 ПКУ податкова консультацiя має iндивiдуальний характер i може використовуватися виключно платником податкiв, якому надано таку консультацiю.