ПРАВЛIННЯ НАЦIОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
вiд 27 грудня 2019 року | N 162 |
---|
Про затвердження Змiн до Iнструкцiї про порядок
вiдкриття i закриття рахункiв клiєнтiв банкiв та
кореспондентських рахункiв банкiв - резидентiв i
нерезидентiв
Вiдповiдно до статей 7, 15, 56 Закону України "Про Нацiональний банк України", Кодексу України з процедур банкрутства та з метою вдосконалення порядку вiдкриття та закриття рахункiв клiєнтiв банкiв Правлiння Нацiонального банку України постановляє:
1. Затвердити Змiни до Iнструкцiї про порядок вiдкриття i закриття рахункiв клiєнтiв банкiв та кореспондентських рахункiв банкiв - резидентiв i нерезидентiв, затвердженої постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 12 листопада 2003 року N 492, зареєстрованої в Мiнiстерствi юстицiї України 17 грудня 2003 року за N 1172/8493 (зi змiнами) (у редакцiї постанови Правлiння Нацiонального банку України вiд 01 квiтня 2019 року N 56), що додаються.
2. Департаменту платiжних систем та iнновацiйних технологiй (Ольга Василєва) пiсля офiцiйного опублiкування довести до вiдома банкiв України iнформацiю про прийняття цiєї постанови.
3. Контроль за виконанням цiєї постанови покласти на заступника Голови Нацiонального банку України Сергiя Холода.
4. Постанова набирає чинностi з дня, наступного за днем її офiцiйного опублiкування.
Голова | Я. Смолiй |
ЗАТВЕРДЖЕНО Постанова Правлiння Нацiонального банку України 27 грудня 2019 року N 162 |
Змiни до Iнструкцiї про порядок вiдкриття i закриття рахункiв клiєнтiв банкiв та кореспондентських рахункiв банкiв - резидентiв i нерезидентiв
1. У роздiлi I:
1) пiдпункт 5 пункту 3 пiсля слова "лiквiдаторiв" доповнити словами ", керуючих реалiзацiєю, керуючих реструктуризацiєю";
2) пункт 5 викласти в такiй редакцiї:
"5. Клiєнти мають право вiдкривати рахунки в будь-яких банках України вiдповiдно до власного вибору для забезпечення своєї господарської/пiдприємницької/iнвестицiйної/незалежної професiйної дiяльностi / дiяльностi, яка не пов'язана з пiдприємницькою, i власних потреб.
Клiєнт для вiдкриття рахунку подає до банку документи, якi на час їх подання мають бути чинними (дiйсними) та їх оформлення має вiдповiдати вимогам законодавства України.";
3) пiдпункт 5 пункту 8 виключити;
4) пункт 9 замiнити п'ятьма новими пунктами 9 - 94 такого змiсту:
"9. Клiєнт (крiм фiзичної особи, фiзичної особи - пiдприємця та фiзичної особи, яка провадить незалежну професiйну дiяльнiсть) подає/надсилає до банку пiд час вiдкриття поточного рахунку перелiк осiб, якi вiдповiдно до законодавства України (установчих документiв юридичних осiб - резидентiв) мають право розпоряджатися рахунком i пiдписувати розрахунковi документи (далi - перелiк), та документи, що пiдтверджують їх повноваження, у паперовiй/електроннiй формi (засобами iнформацiйних, телекомунiкацiйних, iнформацiйно-телекомунiкацiйних систем) у порядку, визначеному внутрiшнiми документами банку.
Перелiк подається/надсилається клiєнтом до банку в довiльнiй формi або у формi, визначенiй банком у внутрiшнiх документах, та має мiстити такi обов'язковi реквiзити: прiзвище, iм'я, по батьковi (за наявностi) розпорядника рахунку та його власноручний пiдпис. Кiлькiсть розпорядникiв рахунку в перелiку не обмежується. Перелiк засвiдчується пiдписом керiвника (уповноваженої особи) / керiвника органiзацiї, якiй клiєнт адмiнiстративно пiдпорядкований. Власноручний пiдпис розпорядника рахунку клiєнта не зазначається в перелiку, якщо розпорядження рахунком здiйснюватиметься лише за допомогою систем дистанцiйного обслуговування.
До банку подається/надсилається оновлений перелiк розпорядникiв поточного рахунку та документи, що пiдтверджують їх повноваження, у разi змiни або доповнення осiб, якi вiдповiдно до законодавства України (установчих документiв юридичних осiб - резидентiв) мають право розпоряджатися рахунком клiєнта та пiдписувати розрахунковi документи.
91. Вимоги, визначенi в пунктi 9 роздiлу I цiєї Iнструкцiї, застосовуються пiд час вiдкриття банками кореспондентських рахункiв банкам-резидентам.
92. Видатковi операцiї за рахунками фiзичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та фiзичних осiб, якi провадять незалежну професiйну дiяльнiсть, здiйснюються за розпорядженням власника або за його дорученням на пiдставi довiреностi (копiї довiреностi), засвiдченої нотарiально, а у випадках, визначених законодавством України, - iншими уповноваженими на це особами. Довiренiсть може бути засвiдчена уповноваженим працiвником банку, якщо вона складається в банку (у присутностi власника рахунку та довiрених осiб). Така довiренiсть додаткового засвiдчення не потребує.
Пiд час здiйснення операцiй за рахунками фiзичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв та фiзичних осiб, якi провадять незалежну професiйну дiяльнiсть, використовується зразок пiдпису власника рахунку / довiреної особи, зазначений у договорi банкiвського рахунку / довiреностi або в iншому документi, визначеному внутрiшнiми положеннями банку.
93. Фiзична особа має право зробити вiдповiдне розпорядження банку щодо коштiв, що їй належать, на випадок своєї смертi (далi - розпорядження). На розпорядженнi клiєнта, яке складається у формi окремого документа або є додатком до договору, має бути зазначена дата його складання. Розпорядження засвiдчується пiдписом уповноваженого працiвника банку i зберiгається в справi з юридичного оформлення рахунку.
Дiя розпорядження може бути повнiстю або частково скасована заповiтом вiдповiдно до статтi 1228 Цивiльного кодексу України.
Банк здiйснює виплату вкладу (частини вкладу) спадкоємцю власника поточного/вкладного (депозитного) рахунку на пiдставi документiв, визначених законодавством України.
94. Копiї документiв, якi подаються до банку для вiдкриття рахунку, мають бути засвiдченi в установленому законодавством України порядку.
Уповноважений працiвник банку має право засвiдчувати своїм пiдписом копiї документiв, якi подаються для вiдкриття рахункiв, якщо клiєнт пред'явив оригiнали цих документiв.
Документи, виданi уповноваженими органами iноземних держав у встановленiй формi, поданi для вiдкриття рахункiв, мають бути легалiзованi в установленому порядку, якщо iнше не передбачено законом або мiжнародним договором України. Копiї цих документiв мають бути нотарiально засвiдченими.";
5) перше речення абзацу першого пункту 10 викласти в такiй редакцiї:
"10. Банк формує справу з юридичного оформлення рахунку iз документiв, що подаються клiєнтом пiд час вiдкриття рахунку, а також документiв, що пiдтверджують повноваження представника (довiреної особи, розпорядника) клiєнта на розпорядження рахунком клiєнта.";
6) роздiл пiсля пункту 11 доповнити новим пунктом 111 такого змiсту:
"111. Банк має право на пiдставi договору доручення з банком, який є абонентом-iдентифiкатором, пiд час вiдкриття рахунку фiзичнiй особi використовувати iнформацiю про неї (iдентифiкацiйнi данi), отриману за допомогою нацiональної системи електронної дистанцiйної iдентифiкацiї фiзичних осiб (далi - система BankID Нацiонального банку) у порядку, визначеному нормативно-правовими актами Нацiонального банку з питань фiнансового монiторингу та функцiонування системи BankID Нацiонального банку.";
7) у пунктi 14:
в абзацi першому слова "клiєнтам-резидентам" замiнити словами "суб'єктам-господарювання";
пункт пiсля абзацу другого доповнити новим абзацом третiм такого змiсту:
"За поточними рахунками в нацiональнiй валютi фiзичних осiб - пiдприємцiв / фiзичних осiб, якi провадять незалежну професiйну дiяльнiсть, здiйснюються всi види розрахунково-касових операцiй вiдповiдно до умов договору та законодавства України, крiм операцiй, пов'язаних iз власними потребами. Цi особи пiсля сплати податкiв, зборiв та iнших платежiв, передбачених законом, мають право перерахувати кошти з таких рахункiв на власнi поточнi рахунки, вiдкритi для власних потреб.".
У зв'язку з цим абзаци третiй, четвертий уважати вiдповiдно абзацами четвертим, п'ятим;
8) абзац перший пiдпункту 3 пункту 16 викласти в такiй редакцiї:
"3) повiдомити державного виконавця, приватного виконавця про вiдкриття рахунку клiєнту, щодо якого є публiчне обтяження рухомого майна, накладене державним виконавцем, приватним виконавцем.".
2. У роздiлi II:
1) пункти 18 - 25 викласти в такiй редакцiї:
"18. Банкам забороняється вiдкривати та вести анонiмнi (номернi) рахунки. Банк вiдкриває рахунок клiєнту лише пiсля здiйснення його iдентифiкацiї та верифiкацiї банком.
19. Iдентифiкацiя i верифiкацiя клiєнта - власника рахунку / представника власника рахунку / довiреної особи / розпорядника рахунку / особи, яка вiдкриває рахунок на користь третьої особи, здiйснюється банком вiдповiдно до вимог Закону України "Про запобiгання та протидiю легалiзацiї (вiдмиванню) доходiв, одержаних злочинним шляхом, фiнансуванню тероризму та фiнансуванню розповсюдження зброї масового знищення" та нормативно-правового акта Нацiонального банку з питань фiнансового монiторингу (далi - законодавство з питань фiнансового монiторингу).
20. Iдентифiкацiя клiєнта банку не є обов'язковою пiд час вiдкриття рахунку, якщо клiєнт банку вже має рахунки в цьому банку i був ранiше iдентифiкований та верифiкований вiдповiдно до вимог законодавства з питань фiнансового монiторингу.
21. Банк зобов'язаний з метою здiйснення iдентифiкацiї i верифiкацiї суб'єкта господарювання пiд час укладення договору банкiвського вкладу, договору банкiвського рахунку, договору рахунку умовного зберiгання (ескроу) отримувати вiдомостi, що мiстяться про суб'єкта господарювання в Єдиному державному реєстрi юридичних осiб, фiзичних осiб - пiдприємцiв i громадських формувань (далi - Єдиний державний реєстр), та установчi документи юридичних осiб у виглядi безоплатного доступу через портал електронних сервiсiв. Банк отримує установчi документи юридичної особи шляхом їх пошуку за кодом доступу, наданим/введеним представником юридичної особи. Банк зберiгає отриманi з Єдиного державного реєстру вiдомостi про суб'єкта господарювання та установчi документи юридичної особи в порядку, визначеному внутрiшнiми документами банку.
22. Суб'єкт господарювання / банк-резидент зобов'язаний повiдомляти банк про внесення змiн до вiдомостей про нього, якi мiстяться в Єдиному державному реєстрi, та установчих документiв юридичних осiб у порядку, визначеному договором банкiвського рахунку / договором про встановлення кореспондентських вiдносин.
Юридична особа - нерезидент, представництво юридичної особи - нерезидента в Українi зобов'язанi повiдомляти банк про внесення змiн до їх реєстрацiйних документiв у порядку, визначеному договором банкiвського рахунку.
23. Банк зобов'язаний iдентифiкувати та верифiкувати нового розпорядника рахунком, якщо пiд час обслуговування рахунку власник рахунку надає право розпорядження рахунком iншому представниковi.
24. Банк пiд час укладення договору банкiвського вкладу або договору банкiвського рахунку на користь третьої особи здiйснює iдентифiкацiю та верифiкацiю особи / представника такої особи, яка вiдкриває рахунок, а особи, на користь якої укладено договiр i вiдкрито рахунок, - пiд час пред'явлення цiєю особою до банку першої вимоги або вираження нею iншим способом намiру використати цей рахунок.
25. Клiєнт має право використовувати iдентифiкацiйнi данi, отриманi банком пiд час здiйснення його iдентифiкацiї та верифiкацiї, пiд час отримання послуг, передбачених нормативно-правовим актом Нацiонального банку з питань функцiонування системи BankID Нацiонального банку.";
2) пункти 26 - 36 виключити.
3. У роздiлi III:
1) перше речення абзацу шостого пункту 37 пiсля слова "iдентифiкований" доповнити словами "та верифiкований";
2) пункт 38 викласти в такiй редакцiї:
"38. Банк вiдкриває поточний рахунок юридичнiй особi - резиденту, яка не має рахунку в цьому банку, на пiдставi заяви про вiдкриття поточного рахунку (додаток 2), пiдписаної керiвником юридичної особи або iншою уповноваженою на це особою.";
3) абзац перший пункту 40 викласти в такiй редакцiї:
"40. Фiзична особа - пiдприємець, яка не має рахункiв у цьому банку, має пред'явити паспорт або iнший документ, що посвiдчує особу та документ, виданий вiдповiдним контролюючим органом, що засвiдчує його реєстрацiю в Державному реєстрi фiзичних осiб - платникiв податкiв.";
4) друге речення пiдпункту 1 пункту 41 викласти в такiй редакцiї:
"Юридична особа - нерезидент, яка вiдкриває поточний рахунок для здiйснення iнвестицiй в Україну, зазначає про це в заявi про вiдкриття поточного рахунку (додаток 2) у рядку "Додаткова iнформацiя";
5) в абзацi п'ятому пункту 42 слово "Операцiї" замiнити словами "Видатковi операцiї";
6) абзац другий пункту 48 виключити.
У зв'язку з цим абзаци третiй - п'ятий уважати вiдповiдно абзацами другим - четвертим.
4. У роздiлi IV:
1) у другому реченнi абзацу п'ятого пункту 53 цифри "37" замiнити цифрами "38";
2) пункт 60 замiнити двома новими пунктами 60 та 601 такого змiсту:
"60. Банк вiдкриває поточний (спецiальний) рахунок юридичнiй особi для здiйснення процедури санацiї на пiдставi таких документiв:
1) заяви про вiдкриття поточного рахунку (додаток 2), пiдписаної керуючим санацiєю;
2) копiї ухвали суду про введення процедури санацiї, засвiдченої в установленому законодавством України порядку або уповноваженим працiвником банку.
Поточний (спецiальний) рахунок використовується для здiйснення операцiй, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства.
601. Банк вiдкриває поточний (спецiальний/окремий) рахунок арбiтражному керуючому (керуючому реструктуризацiї, керуючому реалiзацiєю) для проведення процедури реструктуризацiї боргiв / погашення боргiв боржника - фiзичної особи / фiзичної особи - пiдприємця на пiдставi таких документiв:
1) заяви про вiдкриття поточного рахунку (додаток 2), пiдписаної керуючим реструктуризацiєю / керуючим реалiзацiєю;
2) копiї ухвали суду про вiдкриття провадження в справi про неплатоспроможнiсть боржника - фiзичної особи (фiзичної особи - пiдприємця) та введення процедури реструктуризацiї боргiв боржника / про визнання боржника - фiзичної особи (фiзичної особи - пiдприємця) банкрутом i введення процедури погашення боргiв боржника, засвiдченої в установленому законодавством України порядку або уповноваженим працiвником банку.
Цi рахунки використовуються для здiйснення операцiй, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства.
Банк, у якому вiдкрито поточний (спецiальний/окремий) рахунок для розрахункiв з кредиторами, зобов'язаний у разi вiдсторонення арбiтражного керуючого вiд виконання повноважень переказати кошти з такого рахунку на рахунок нового арбiтражного керуючого, призначеного господарським судом для виконання повноважень керуючого реструктуризацiєю або керуючого реалiзацiєю майна боржника.";
3) у пунктi 61:
абзац другий пiсля цифр 37 доповнити словом та цифрами "та 38";
абзац третiй виключити.
5. У роздiлi V:
1) пункт 63 викласти в такiй редакцiї:
"63. Банк вiдкриває поточнi рахунки на iм'я малолiтнiх осiб (дiтей, якi не досягли 14 рокiв) за зверненням їх законних представникiв - батькiв (усиновлювачiв) або опiкунiв у порядку, установленому в пунктi 62 роздiлу V цiєї Iнструкцiї, за умови пред'явлення законним представником малолiтньої особи паспорта або iншого документа, що посвiдчує особу законного представника, та документiв, що дають змогу банку iдентифiкувати цю малолiтню особу - свiдоцтва про народження малолiтньої особи або iншого документа, що посвiдчує малолiтню особу. Опiкун також має пред'явити документ, що пiдтверджує статус законного представника малолiтньої особи (вiдповiдне посвiдчення, рiшення суду тощо). Додатково подаються документи, виданi вiдповiдними контролюючими органами, що засвiдчують їх реєстрацiю в Державному реєстрi фiзичних осiб - платникiв податкiв, якщо малолiтня особа та її законний представник є резидентами України.
Коштами на поточному рахунку, вiдкритому на iм'я малолiтньої особи, розпоряджаються її батьки (усиновителi) або опiкуни пiсля здiйснення банком iдентифiкацiї та верифiкацiї цих осiб.";
2) пункт 64 доповнити двома новими абзацами такого змiсту:
"Неповнолiтня особа має право самостiйно розпоряджатися внесеними нею коштами на рахунок, вiдкритий нею на своє iм'я, а також заробiтною платою (заробiтком), стипендiєю або iншими доходами, що надходять на її рахунок.
Неповнолiтня особа розпоряджається коштами, унесеними на поточний рахунок неповнолiтньої особи будь-якою iншою особою, за згодою органу опiки та пiклування i батькiв (усиновителiв) або пiклувальникiв.";
3) у пунктi 66:
абзац другий викласти в такiй редакцiї:
"Вiдкриття поточного рахунку однiєю фiзичною особою iншiй фiзичнiй особi на пiдставi довiреностi здiйснюється в порядку, визначеному в пунктi 62 роздiлу V цiєї Iнструкцiї, за умови пред'явлення довiреною особою паспорта або iншого документа, що посвiдчує особу, та подання довiреностi (копiї довiреностi), засвiдченої в установленому законодавством України порядку. Довiренiсть має мiстити iнформацiю, яка дає змогу банку iдентифiкувати особу, на iм'я якої вiдкривається рахунок. Довiрена особа - резидент додатково має пред'явити документ, виданий контролюючим органом, що засвiдчує її реєстрацiю в Державному реєстрi фiзичних осiб - платникiв податкiв. Довiрена особа додатково має подати копiю документа, виданого контролюючим органом, що засвiдчує реєстрацiю в Державному реєстрi фiзичних осiб - платникiв податкiв фiзичної особи, на iм'я якої вiдкривається рахунок, якщо в довiреностi не зазначений реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв фiзичної особи - резидента, на iм'я якої вiдкривається рахунок. Ця копiя має бути засвiдчена в установленому законодавством України порядку або уповноваженим працiвником банку.";
абзац четвертий виключити;
4) у пунктi 67:
абзац перший викласти в такiй редакцiї:
"67. Фiзична особа має право вiдкрити поточний рахунок на користь третьої особи в такому порядку:";
третє речення абзацу п'ятого виключити;
5) абзац перший пункту 70 викласти в такiй редакцiї:
"70. Банк-резидент вiдкриває окремий поточний рахунок фiзичнiй особi - нерезиденту - отримувачу доходiв у порядку, установленому в пунктi 62 роздiлу V цiєї Iнструкцiї для зарахування доходiв з джерелом їх походження з України, що виплачуються фiзичнiй особi - нерезиденту iншою фiзичною особою - нерезидентом i пiдлягають оподаткуванню вiдповiдно до Податкового кодексу України.";
6) у пунктi 71:
друге речення пiсля слова "пред'явити" доповнити словами "паспорт або iнший документ, що посвiдчує особу, та";
п'яте речення виключити;
пункт доповнити новим абзацом такого змiсту:
"Коштами на поточному рахунку, вiдкритому на iм'я особи, визнаної судом недiєздатною, розпоряджаються її опiкуни.";
7) у пунктi 72:
друге речення пiсля слова "пред'явити" доповнити словами "паспорт або iнший документ, що посвiдчує особу, та";
п'яте речення виключити;
пункт доповнити двома новими абзацами такого змiсту:
"Коштами на поточному рахунку, вiдкритому на iм'я фiзичної особи, цивiльна дiєздатнiсть якої обмежена, розпоряджається її пiклувальник.
Фiзична особа, цивiльна дiєздатнiсть якої обмежена, розпоряджається коштами на поточному рахунку, вiдкритому на її iм'я, за письмовою згодою пiклувальника, пiсля здiйснення банком iдентифiкацiї та верифiкацiї цiєї особи.";
8) пункти 73, 74 виключити.
6. У роздiлi VIII:
1) у назвi роздiлу слова "та особливостi здiйснення операцiй за цими рахунками" виключити;
2) у пунктi 96:
пiдпункт 1 викласти в такiй редакцiї:
"1) пред'явити паспорт або iнший документ, що посвiдчує особу, та надати документи, що пiдтверджують їх повноваження. Фiзична особа - резидент додатково пред'являє документ, виданий вiдповiдним контролюючим органом, що засвiдчує її реєстрацiю в Державному реєстрi фiзичних осiб - платникiв податкiв;";
у пiдпунктi 2 слова "суб'єкту господарювання," виключити;
абзаци шостий, сьомий замiнити одним абзацом шостим такого змiсту:
"Вiдкриття вкладного (депозитного) рахунку клiєнту, який уже має в цьому банку рахунок, цей клiєнт iдентифiкований та верифiкований банком i сформована справа з юридичного оформлення рахунку, здiйснюється на пiдставi договору банкiвського вкладу. Додатково до договору банкiвського вкладу подається клопотання юридичної особи, якщо вiдкривається вкладний (депозитний) рахунок вiдокремленого пiдроздiлу цiєї юридичної особи.";
3) роздiл пiсля пункту 96 доповнити новим пунктом 961 такого змiсту:
"961. Банк вiдкриває вкладний (депозитний) рахунок фiзичнiй особi - пiдприємцю, який не має рахунку в цьому банку, на пiдставi договору банкiвського вкладу за умови пред'явлення клiєнтом паспорта або iншого документа, що посвiдчує особу, та документа, виданого вiдповiдним контролюючим органом, що засвiдчує його реєстрацiю в Державному реєстрi фiзичних осiб - платникiв податкiв.";
4) у пунктi 97 слово "особами" замiнити словами "особами-резидентами";
5) пункти 98 - 102 виключити.
7. У роздiлi IX:
1) у назвi роздiлу слова "та особливостi здiйснення операцiй за цими рахунками" виключити;
2) абзац восьмий пункту 103 пiсля слова "iдентифiкована" доповнити словами "та верифiкована";
3) у пунктi 104:
абзац перший викласти в такiй редакцiї:
"104. Банк вiдкриває вкладнi (депозитнi) рахунки на iм'я малолiтнiх осiб (дiтей, якi не досягли 14 рокiв) за зверненням їх законних представникiв [батькiв (усиновлювачiв) або опiкунiв] у порядку, установленому цiєю Iнструкцiєю для вiдкриття поточних рахункiв на iм'я малолiтнiх осiб, а за зверненням iнших осiб - у порядку, установленому цiєю Iнструкцiєю для вiдкриття вкладних (депозитних) рахункiв на користь третiх осiб.";
абзац третiй виключити;
4) абзац сьомий пункту 107 виключити.
У зв'язку з цим абзац восьмий уважати абзацом сьомим;
5) пункт 109 викласти в такiй редакцiї:
"109. На вкладний (депозитний) рахунок фiзичної особи можуть зараховуватися кошти, що надiйшли на iм'я власника рахунку вiд iншої особи, якщо договором банкiвського вкладу не передбачено iнше. Надання власником даних про свiй вкладний (депозитний) рахунок iншiй особi вважається наданням згоди власником рахунку на одержання грошових коштiв вiд iншої особи.";
6) пункти 110 - 114 виключити.
8. У роздiлi X:
1) у назвi роздiлу слова "i використання коштiв за цими рахунками" виключити;
2) пункт 117 пiсля слова "iдентифiкований" доповнити словами "та верифiкований";
3) пункт 118 виключити.
9. У роздiлi XI:
1) у пунктi 119:
перше та друге речення пiдпункту 1 замiнити одним реченням такого змiсту:
"1) пред'явити паспорт або iнший документ, що посвiдчує особу, та надати документи, що пiдтверджують її повноваження.";
у пiдпунктi 3 слова "суб'єкту господарювання," виключити;
абзац шостий викласти в такiй редакцiї:
"Мiж банком i клiєнтом укладається в письмовiй формi договiр рахунку умовного зберiгання (ескроу).";
абзац сьомий пiсля слова "iдентифiкований" доповнити словами "та верифiкований";
2) пункти 120 - 122 викласти в такiй редакцiї:
"120. Банк вiдкриває рахунок умовного зберiгання (ескроу) фiзичнiй особi - пiдприємцю, який не має в цьому банку рахунку, в такому порядку.
Фiзична особа - пiдприємець має:
1) пред'явити паспорт або iнший документ, що посвiдчує особу та документ, виданий вiдповiдним контролюючим органом, що засвiдчує його реєстрацiю в Державному реєстрi фiзичних осiб - платникiв податкiв;
2) подати заяву про вiдкриття рахунку умовного зберiгання (ескроу) (додаток 7), пiдписану фiзичною особою - пiдприємцем.
121. Банк вiдкриває рахунок умовного зберiгання (ескроу) фiзичнiй особi, яка не має рахунку в цьому банку, у порядку, визначеному в пiдпунктах 1 - 3 пункту 62 роздiлу V цiєї Iнструкцiї.
Фiзична особа заповнює заяву про вiдкриття рахунку умовного зберiгання (ескроу) (додаток 8).
Мiж фiзичною особою i банком укладається договiр рахунку умовного зберiгання (ескроу).
Рахунок умовного зберiгання (ескроу) на iм'я фiзичної особи може бути вiдкритий iншою фiзичною особою на пiдставi довiреностi, засвiдченої в установленому законодавством України порядку.
Банк вiдкриває рахунок умовного зберiгання (ескроу) фiзичнiй особi на пiдставi довiреностi за умови пред'явлення довiреною особою паспорта або iншого документа, що посвiдчує особу, та подання довiреностi (копiї довiреностi), засвiдченої в установленому законодавством України порядку. Довiренiсть має мiстити iнформацiю, яка дає змогу банку iдентифiкувати особу, на iм'я якої вiдкривається рахунок. Довiрена особа - резидент має додатково пред'явити документ, виданий контролюючим органом, що засвiдчує її реєстрацiю в Державному реєстрi фiзичних осiб - платникiв податкiв. Довiрена особа додатково має подати копiю документа, виданого контролюючим органом, що засвiдчує реєстрацiю в Державному реєстрi фiзичних осiб - платникiв податкiв фiзичної особи, на iм'я якої вiдкривається рахунок, якщо в довiреностi не зазначений реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв фiзичної особи - резидента, на iм'я якої вiдкривається рахунок. Ця копiя має бути засвiдчена в установленому законодавством України порядку або уповноваженим працiвником банку.
122. Банк вiдкриває рахунок умовного зберiгання (ескроу) фiзичнiй особi, яка вже має в цьому банку рахунок, iдентифiкована та верифiкована банком i сформована справа з юридичного оформлення рахунку, у такому порядку.
Фiзична особа має:
1) пред'явити уповноваженому працiвниковi банку паспорт або iнший документ, що посвiдчує особу;
2) заповнити заяву про вiдкриття рахунку умовного зберiгання (ескроу) (додаток 8).
Мiж фiзичною особою i банком укладається договiр рахунку умовного зберiгання (ескроу).";
3) пункт 123 виключити.
10. У роздiлi XII:
1) пiдпункт 2 пункту 127 викласти в такiй редакцiї:
"2) перелiку.";
2) пункт 128 доповнити новим пiдпунктом 5 такого змiсту:
"5) альбому пiдписiв уповноважених осiб.";
3) абзац перший пункту 132 викласти в такiй редакцiї:
"132. Банк України, який вiдкриває кореспондентський рахунок iншому банку України, та банк України, рахунок якому вiдкривається, зобов'язанi в день вiдкриття цього рахунку надiслати повiдомлення про вiдкриття рахунку до контролюючого органу, у якому банк України, кореспондентський рахунок якому вiдкривається, облiковується як платник податкiв.".
11. У роздiлi XIII:
1) у пунктi 134 слова ", валюти рахунку" виключити;
2) пiдпункт 4 пункту 135 доповнити двома новими реченнями такого змiсту:
"Банк у разi отримання iнформацiї вiд контролюючих органiв про припинення пiдприємницької дiяльностi фiзичної особи - пiдприємця та перевiрки її в Єдиному державному реєстрi у виглядi безоплатного доступу через портал електронних сервiсiв, закриває поточний рахунок фiзичної особи - пiдприємця, на якому є залишок коштiв, та вiдкриває цiй особi поточний рахунок для власних потреб. Залишок коштiв з поточного рахунку фiзичної особи - пiдприємця перераховується на поточний рахунок фiзичної особи для власних потреб.".
12. У роздiлi XIV:
1) пiдпункт 2 пункту 142 викласти в такiй редакцiї:
"2) на пiдставi рiшення вiдповiдного органу, на який згiдно iз законодавством України покладено функцiї щодо припинення юридичної особи (за заявою лiквiдатора, голови або члена лiквiдацiйної комiсiї, керуючого санацiєю);";
2) пункти 145 - 147 викласти в такiй редакцiї:
"145. Банк закриває поточний рахунок юридичної особи - резидента, фiзичної особи - пiдприємця (за умови вiдсутностi залишку коштiв на поточному рахунку фiзичної особи - пiдприємця) на пiдставi iнформацiї, отриманої вiд контролюючих органiв та з Єдиного державного реєстру у виглядi безоплатного доступу через портал електронних сервiсiв про державну реєстрацiю припинення юридичної особи / пiдприємницької дiяльностi фiзичної особи - пiдприємця.
146. Поточний рахунок юридичної особи - резидента закривається клiєнтом / юридичною особою - правонаступником у разi припинення юридичної особи - резидента внаслiдок злиття, приєднання, подiлу, перетворення за умови подання ним таких документiв:
1) заяви про закриття поточного рахунку;
2) копiї рiшення учасникiв або органу юридичної особи - резидента, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законодавством України, - копiї рiшення суду або вiдповiдних органiв державної влади про припинення юридичної особи - резидента, засвiдченої в установленому порядку.
147. Лiквiдатор (лiквiдацiйна комiсiя) для проведення лiквiдацiйної процедури використовує один поточний рахунок юридичної особи - резидента, що лiквiдовується. До банку в цьому випадку подається копiя рiшення учасникiв або органу юридичної особи - резидента, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законодавством України, - копiя рiшення суду, на пiдставi якого здiйснюється лiквiдацiя юридичної особи - резидента, засвiдчена в установленому законодавством України порядку або уповноваженим працiвником банку.
Лiквiдатор (лiквiдацiйна комiсiя) для закриття iнших рахункiв, якi не використовуються для проведення лiквiдацiйної процедури, подає до банку заяву про закриття рахунку, пiдписану особою, яка згiдно з рiшенням учасникiв юридичної особи - резидента, суду або органу, що прийняв рiшення про лiквiдацiю юридичної особи - резидента, призначена лiквiдатором (за умови проведення iдентифiкацiї та верифiкацiї вiдповiдно до законодавства з питань фiнансового монiторингу), та копiї рiшення учасникiв, суду або органу юридичної особи - резидента, уповноваженого на це установчими документами про лiквiдацiю юридичної особи - резидента, засвiдченої в установленому законодавством України порядку або уповноваженим працiвником банку. Поточний рахунок, який використовувався для проведення лiквiдацiйної процедури, закривається банком на пiдставi поданої лiквiдатором заяви про закриття поточного рахунку.".
13. Пункт 6 додатка 2 до Iнструкцiї пiсля слiв "незалежної професiйної" доповнити словами "/ iнвестицiйної дiяльностi / дiяльностi, яка не пов'язана з пiдприємницькою.".
Заступник директора Департаменту платiжних систем та iнновацiйного розвитку - начальник управлiння роздрiбних платежiв | О. Василєва |
ПОГОДЖЕНО: | |
Заступник Голови Нацiонального банку України | С. Холод |