ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
29.12.2020 | N 08-1/15-03/7/17835 |
---|
Митницям Держмитслужби |
Про Угоду про вiльну торгiвлю
З метою забезпечення виконання митницями Держмитслужби Угоди про вiльну торгiвлю мiж Кабiнетом Мiнiстрiв України та Урядом Держави Iзраїль, укладеної 21 сiчня 2019 року в м. Єрусалимi, ратифiкованої шляхом прийняття Закону України вiд 11 липня 2019 року N 2753-VIII (далi - Угода), повiдомляємо таке.
1. Набрання чинностi Угодою
Вiдповiдно до листа Мiнiстерства закордонних справ України вiд 29.12.2020 N 72/14-612/1-5268 Угода набирає чинностi з 01 сiчня 2021 року.
2. Оподаткування ввiзним митом товарiв походженням з Держави Iзраїль
Вiдповiдно до статтi 2.2 (Мита на iмпорт) Роздiлу два Угоди з набранням чинностi цiєю Угодою Сторони повиннi скасувати всi мита на iмпорт товарiв, якi класифiкуються в групах 1 - 97 Гармонiзованої системи (ГС) походженням iз Сторiн, якщо iнше не передбачено в їх Тарифних графiках Додатка 2-С (Скасування тарифiв).
До товарiв походженням з Держави Iзраїль використовується код тарифної преференцiї "422" згiдно з Класифiкатором звiльнень вiд сплати митних платежiв при ввезеннi товарiв на митну територiю України, затвердженим наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 20 вересня 2012 року N 1011 "Про затвердження вiдомчих класифiкаторiв iнформацiї з питань державної митної справи, якi використовуються у процесi оформлення митних декларацiй" (далi - Класифiкатор).
Для цiлей застосування при митному оформленнi ставок ввiзного мита на товари походженням з Держави Iзраїль в автоматизованому режимi їх розмiщено в програмно-iнформацiйному комплексi єдиної автоматизованої системи митного оформлення.
3. Оподаткування вивiзним митом товарiв, що вивозяться до Держави Iзраїль
Оподаткування вивiзним митом товарiв, що вивозяться до Держави Iзраїль вiдповiдно до законiв з питань оподаткування, здiйснюється на загальних пiдставах.
4. Пiдтвердження походження товарiв з України та Держави Iзраїль
Статтею 2.13 (Правила походження) Роздiлу два Угоди визначено, що Правила походження та методи адмiнiстративного спiвробiтництва, що застосовуються мiж Сторонами, викладенi в Доповненнi I "Визначення концепцiї "походження товарiв" i методiв адмiнiстративного спiвробiтництва" (далi - Доповнення I), а також, де це доцiльно, в положеннях Доповнення II Регiональної конвенцiї про пан-євро-середземноморськi преференцiйнi правила походження (далi - Конвенцiя), за винятком пунктiв 2 i 3 цiєї статтi Угоди.
Вiдповiдно до статей 5 та 15 (1) Доповнення I до дати, зазначеної у повiдомленнi, опублiкованого в Офiцiйному вiснику Європейського Союзу (серiя С), мiж Україною та Державою Iзраїль застосовується двостороння кумуляцiя та товари, що походять з Держави Iзраїль або України, пiдпадають пiд дiю цiєї Угоди за умови подання одного з таких документiв, що пiдтверджують походження:
сертифiката з перевезення товару EUR.1, який видається митними органами Держави Iзраїль та України вiдповiдно до статтi 16 (1) Доповнення I (зразок сертифiката наведено у Додатку III а Доповнення I);
декларацiї походження, яка складається будь-яким експортером, якщо сукупна фактурна вартiсть партiї товару не перевищує 6000 євро (стаття 21 (1b) Доповнення I) або уповноваженим експортером (стаття 22 Доповнення I) незалежно вiд фактурної вартостi партiї товару (текст декларацiї походження наведено у Додатку IV а Доповнення I).
Повiдомленням Генерального директорату з оподаткування та митного союзу Європейської комiсiї вiд 03.12.2020 N TAXUD/8195169/20 - EN iнформовано, що структурою номера авторизацiї уповноважених експортерiв Держави Iзраїль є реєстрацiйний номер платника податку на додану вартiсть, який має такий вигляд: 033370734.
Для цiлей Угоди згiдно з Класифiкатором документiв використовуються такi коди документiв про походження товарiв:
"0954" - сертифiкат з перевезення товару EUR.1;
"7012", "7016" - декларацiї походження.
З урахуванням статтi 24 Доповнення I та частини другої статтi 43 Митного кодексу України країна походження товару заявляється (декларується) митному органу шляхом зазначення у митнiй декларацiї її назви та вiдомостей про документи, що пiдтверджують походження товару.
При митному оформленнi товарiв на умовах Угоди допускається подання митницi Держмитслужби електронних (сканованих) копiй паперових сертифiката з перевезення товару EUR.1 або декларацiї походження, засвiдчених квалiфiкованим електронним пiдписом декларанта або уповноваженої ним особи.
4. Щодо зразкiв вiдбиткiв печаток посадових осiб митних органiв Держави Iзраїль та України, уповноважених видавати сертифiкати з перевезення товару EUR.1
Вiдповiдно до статтi 31 Доповнення I митнi органи Договiрних Сторiн повиннi надавати один одному зразки вiдбиткiв печаток, якi використовують у їхнiх митних службах для видачi сертифiкатiв з перевезення товару EUR.1, а також адреси митних органiв, якi вiдповiдають за перевiрку цих сертифiкатiв.
Отриманi електронним повiдомленням вiд митної адмiнiстрацiї Держави Iзраїль зразки вiдбиткiв печаток посадових осiб митних органiв Держави Iзраїль, уповноважених видавати сертифiкати з перевезення товару EUR.1, розмiщено в електронному виглядi в програмно-iнформацiйному комплексi "Реквiзити засвiдчення сертифiкатiв про походження товарiв" Єдиної автоматизованої iнформацiйної системи Держмитслужби.
Держмитслужбою на адресу митної адмiнiстрацiї Держави Iзраїль надiслано зразки вiдбиткiв печаток посадових осiб митниць Держмитслужби, уповноважених видавати сертифiкати з перевезення товару EUR.1.
У зв'язку з цим керiвникам митниць Держмитслужби необхiдно згiдно з положеннями статтi 16 (1) Доповнення I забезпечити видачу сертифiкатiв з перевезення товару EUR.1 за заявами експортерiв вiдповiдно до Порядку заповнення та видачi митницею сертифiката з перевезення (походження) товару EUR.1, затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 20 листопада 2017 року N 950, у тому числi згiдно зi статтею 17 Доповнення I на партiї товарiв, якi вже експортовано до Держави Iзраїль, з дати набрання чинностi Угодою, а також засвiдчення сертифiкатiв виключно доведеними до Держмитслужби зразками вiдбиткiв печаток посадових осiб митниць.
5. Уповноваженi експортери
Вiдповiдно до статтi 22 (1) Доповнення I митнi органи Договiрної сторони-експортера можуть надати будь-якому експортеровi (далi - "уповноважений експортер"), який часто перевозить товари за положеннями Конвенцiї, право складати декларацiї про походження незалежно вiд вартостi товарiв, щодо яких вони складаються. Експортер, який бажає одержати такий дозвiл, повинен надати митним органам усi гарантiї, якi вони вважатимуть необхiдними для пiдтвердження статусу походження товарiв, а також виконання всiх iнших умов цiєї Конвенцiї.
Митнi органи повиннi надати уповноваженому експортеровi номер митного дозволу, який має бути вказаний на декларацiї про походження (стаття 22 (3) Доповнення I).
З урахуванням викладеного керiвникам митниць Держмитслужби необхiдно забезпечити надання статусу уповноваженого експортера за заявами пiдприємств-експортерiв вiдповiдно до Порядку надання та анулювання митницею статусу уповноваженого (схваленого) експортера, затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 07 жовтня 2014 року N 1013, а також поширення дозволу митницi на використання статусу уповноваженого експортера пiдприємствам, якi вже мають такий статус, за умови подання вiдповiдної заяви (без документiв, що пiдтверджують преференцiйне походження товарiв з України, у разi якщо товари, що експортуються, є iдентичними товарам, включеним до iнформацiйного аркуша).
6. Суми в євро
Вiдповiдно до статтi 30 Доповнення I та повiдомлення Генерального директорату з оподаткування та митного союзу Європейської комiсiї вiд 03.12.2020 N TAXUD/8195169/20 - EN у 2021 роцi застосовуються такi суми у нацiональнiй валютi Держави Iзраїль (Iзраїльський шекель), еквiвалентнi сумам в євро:
Нацiональна валюта | Декларацiя походження (6000 євро), стаття 21 (1а) Доповнення I | Особистий багаж подорожуючої особи (1200 євро), стаття 26 (3) Доповнення I | Малi пакунки (500 євро), стаття 26 (3) Доповнення I |
"Israeli Shekel" | 30 000 | 6 000 | 2 500 |
7. Застосування правила прямого транспортування
Правило "прямого транспортування" встановлено статтею 12 Доповнення I Конвенцiї.
Перелiк документiв та вiдомостей, якi можуть пiдтверджувати, що товари у складi однiєї партiї, транспортованi через iншi територiї з перевантаженням або тимчасовим зберiганням на цiй територiї (за необхiдностi), постiйно перебували пiд наглядом митних органiв у країнi транзиту чи зберiгання i що у країнi транзиту не виконувались операцiї, крiм розвантаження, перевантаження та заходiв, необхiдних для збереження їх у належному станi, додається.
При цьому звертаємо увагу, що з урахуванням частини третьої статтi 326 Митного кодексу України надання зазначених документiв та вiдомостей не вимагається, якщо товар подано до митного оформлення без змiни засобiв забезпечення iдентифiкацiї, здiйснених в країнi експорту шляхом накладення забезпечень (одноразових номерних запiрно-пломбових пристроїв), вiдомостi про якi зазначенi в супровiдних документах, засвiдчених митним органом країни експорту, або митних декларацiях.
8. Порядок проведення перевiрки преференцiйних документiв про походження товарiв
З урахуванням статтi 32 Доповнення I перевiрка преференцiйних документiв про походження товарiв здiйснюється митницями Держмитслужби вiдповiдно до Порядку направлення до Держмитслужби запитiв митниць щодо проведення перевiрки документiв про походження товару, затвердженого наказом Держмитслужби вiд 13 липня 2020 року N 253.
9. Щодо вiдновлення режиму вiльної торгiвлi до товарiв походженням з Держави Iзраїль
Згiдно зi статтею 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надмiру сплачених сум митних платежiв здiйснюється вiдповiдно до Бюджетного та Податкового кодексiв України.
Вiдповiдно до пунктiв 3 та 6 частини п'ятої статтi 301 Митного кодексу України повернення сум вiдповiдних митних платежiв здiйснюється у разi вiдновлення режиму вiльної торгiвлi та коли платником податкiв подано митному органу документи, якi пiдтверджують наявнiсть у нього на день подання митному органу митної декларацiї для митного оформлення права на звiльнення вiд сплати митних платежiв.
Статтею 43 Податкового кодексу України визначено, що обов'язковою умовою для здiйснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податкiв заяви про таке повернення протягом 1095 днiв вiд дня виникнення помилково та/або надмiру сплаченої суми.
Повернення помилково та/або надмiру сплачених сум митних платежiв здiйснюється вiдповiдно до Порядку повернення авансових платежiв (передоплати) та помилково та/або надмiру сплачених сум митних платежiв, затвердженого наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 18 липня 2017 року N 643, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 09 серпня 2017 року за N 976/30844.
На пiдставi вказаного вище до товарiв походженням з Держави Iзраїль може бути вiдновлено режим вiльної торгiвлi в рамках Угоди за умови подання митному органу:
сертифiката з перевезення товарiв EUR.1 протягом чотирьох мiсяцiв з дати видачi його у країнi-експорту (в тому числi дiйсного сертифiката на момент митного оформлення, але не застосованого), але не пiзнiше 1095 днiв вiд дня виникнення надмiру сплаченої суми;
декларацiї походження протягом чотирьох мiсяцiв з дати складення її у країнi-експорту (в тому числi декларацiї, дiйсної на момент митного оформлення, але не застосованої), але не пiзнiше двох рокiв пiсля ввезення товарiв, яких вона стосується (вiд дня виникнення надмiру сплаченої суми).
Текст Угоди про вiльну торгiвлю мiж Кабiнетом Мiнiстрiв України та Урядом Держави Iзраїль вiд 21 сiчня 2019 року розмiщено на офiцiйному веб-порталi Верховної Ради України за адресою:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2753-19#Text.
З метою iнформацiйної пiдтримки довести до суб'єктiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi iнформацiю про набрання чинностi Угодою та умовами застосування тарифних преференцiй за Угодою.
Додаток: в електронному виглядi.
Голова | Павло РЯБIКIН |
Додаток до листа Держмитслужби вiд 29.12.2020 N 08-1/15-03/7/17835 |
До документiв та вiдомостей, якi пiдтверджують, що товари у складi однiєї партiї, транспортованi через iншi територiї з перевантаженням або тимчасовим зберiганням на цiй територiї (за необхiдностi) постiйно перебували пiд наглядом митних органiв у країнi транзиту чи зберiгання i що у країнi транзиту не виконувались операцiї, крiм розвантаження, перевантаження та заходiв, необхiдних для збереження їх в належному станi, можуть бути вiднесенi:
єдиний транспортний документ (в залежностi вiд виду транспорту: мiжнародна транспортна накладна CMR, коносамент (bill of lading), авiацiйна накладна (AWB - airwaybill), залiзнична накладна тощо), та/або
транспортнi документи, якi мiстять вiдомостi про перебування товарiв пiд митним контролем при перевезеннi партiї товарiв з країни експорту до країни транзиту та з країни транзиту до країни призначення, та/або;
сертифiкат, виданий митним органом країни транзиту "Non manipulation certificate", унiфiкована форма якого наведена у додатку, та/або
митна декларацiя (у митному режимi транзиту, зокрема Т1; при зберiганнi товару пiд митним контролем - митна декларацiя або iнший документ, оформлений при розмiщеннi у митний режим митного складу, вiльної митної зони або на тимчасове зберiгання тощо), що свiдчить про перебування товарiв пiд митним контролем при перевезеннi партiї товарiв з країни експорту до країни призначення, оформлена в країнi транзиту або перевантаження, та/або
книжка МДП, та/або
гарантiйний сертифiкат ТС31 (видається митним органом "Довiрителю" iз зазначенням мiсць доставки та збереження вантажiв пiд митним контролем), та/або
лист перевiзника, засвiдчений митними органами країни транзиту, який пiдтверджує, що товар перебував пiд митним контролем у цiй країнi, та/або
вiдомостi про прямування контейнеру/судна, якi розмiщенi в мережi Iнтернет за адресами: http://www.ship.ua/container, або https://www.track-trace.com., та/або
вiдомостi про iдентифiкацiйний номер (трек-код) мiжнародного експрес-вiдправлення, вiдправника, отримувача, назву товару, його вартiсть, вагу тощо (розмiщена на офiцiйних сайтах перевiзникiв (наприклад, FedEx, DHL Express)).