КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Київ
вiд 15 липня 2022 р. | N 798 |
---|
Про внесення змiн до постанови Кабiнету Мiнiстрiв
України вiд 19 серпня 2002 р. N 1183
Кабiнет Мiнiстрiв України постановляє:
Внести до постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 серпня 2002 р. N 1183 "Про заходи щодо реалiзацiї Закону України "Про охорону прав на сорти рослин" (Офiцiйний вiсник України, 2002 р., N 34, ст. 1592; 2007 р., N 72, ст. 2707; 2008 р., N 28, ст. 890; 2011 р., N 61, ст. 2439, N 71, ст. 2673; 2021 р., N 42, ст. 2542) змiни, що додаються.
Прем'єр-мiнiстр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Iнд. 75
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 15 липня 2022 р. N 798 |
ЗМIНИ,
що вносяться до постанови Кабiнету Мiнiстрiв
України вiд 19 серпня 2002 р. N 1183
1. У постановi:
1) у пунктi 1:
в абзацi третьому слова "власника сорту рослин" замiнити словами "володiльця патенту";
абзац п'ятий виключити;
2) в абзацi першому пункту 3 слова "Державну ветеринарну та фiтосанiтарну службу" замiнити словами "Мiнiстерство аграрної полiтики та продовольства (далi - Компетентний орган)".
2. Положення про представникiв з питань iнтелектуальної власностi на сорти рослин, затверджене зазначеною постановою, викласти в такiй редакцiї:
"ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 серпня 2002 р. N 1183 (в редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 15 липня 2022 р. N 798) |
ПОЛОЖЕННЯ
про представникiв з питань iнтелектуальної
власностi на сорти рослин
1. Це Положення визначає правовий статус представникiв з питань iнтелектуальної власностi, якi виступають вiд iменi авторiв сортiв, заявникiв (осiб, якi подали заявку на сорт рослин), володiльцiв патентiв та власникiв майнового права iнтелектуальної власностi на поширення сорту (далi - представник) у вiдносинах, що регулюються Законом України "Про охорону прав на сорти рослин".
2. Представник надає фiзичним i юридичним особам (далi - особи, якi вiн представляє) допомогу та послуги, пов'язанi з охороною прав на сорти рослин, представляє iнтереси зазначених осiб в органах виконавчої влади, банках, а також у вiдносинах з iншими фiзичними i юридичними особами.
3. Представником може бути особа, яка постiйно проживає в Українi, якiй присвоєно ступiнь вищої освiти бакалавр, магiстр, доктор фiлософiї у сферах iнтелектуальної власностi, правознавства, селекцiї та генетики, агрономiї, насiнництва та розсадництва, а також не менш як п'ятирiчний досвiд роботи у сферi охорони прав на сорти рослин, пройшла реєстрацiю i одержала свiдоцтво представника з питань iнтелектуальної власностi на сорти рослин.
4. Не можуть бути представниками посадовi особи Мiнагрополiтики (далi - Компетентний орган), пiдприємств, установ та органiзацiй, що належать до сфери його управлiння, а також особи, яким це заборонено згiдно iз законодавством.
5. Представник дiє за договором та/або довiренiстю особи, яку вiн представляє.
6. Компетентний орган не вiдповiдає за зобов'язаннями представника.
7. Представник керується у своїй дiяльностi законодавством та цим Положенням.
8. Представник має право згiдно iз законодавством вчиняти всi необхiднi дiї за заявками та охоронними документами на сорти рослин:
пiдписувати листи, заяви, клопотання, описи, iншi документи, що стосуються заявок та охоронних документiв на сорти рослин;
подавати та отримувати матерiали, що стосуються охоронних документiв на сорти рослин;
здiйснювати платiжнi операцiї;
вносити змiни до матерiалiв заявки на сорти рослин;
вiдкликати заявки на сорти рослин;
вносити доповнення, заперечення щодо заявки на сорти рослин, скарги, оскаржувати рiшення, дiї та бездiяльнiсть у передбачених законом випадках;
вживати заходiв для пiдтримання чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин та майнового права iнтелектуальної власностi на поширення сорту тощо.
9. Представник зобов'язаний вчиняти правочин за наданими йому повноваженнями особисто, може передати своє повноваження частково або в повному обсязi iншiй особi в установленому Компетентним органом порядку.
10. Представник має право займатися своєю дiяльнiстю iндивiдуально або разом з iншими представниками створювати громадськi органiзацiї, патентнi агентства, фiрми, бюро, контори тощо з правами юридичної особи, а також працювати за наймом.
11. Представник зобов'язаний сумлiнно виконувати свої обов'язки i дотримуватися вимог законодавства, захищати iнтереси особи, яку вiн представляє.
12. Представник зобов'язаний зберiгати в таємницi вiдомостi, отриманi ним пiд час виконання своїх професiйних обов'язкiв, зокрема стосовно сутi порушених особою, яку вiн представляє, питань, консультацiй, порад, роз'яснень тощо.
13. Представник зобов'язаний вiдмовитися вiд надання своїх послуг або припинити їх надання, якщо вони можуть бути використанi у справi, з питань якої вiн уже представляв або консультував iншу особу з протилежних iнтересiв i спiр не був розв'язаний.
14. Реєстрацiю представникiв здiйснює Компетентний орган. Для проведення такої реєстрацiї утворюється комiсiя.
Компетентний орган затверджує порядок проведення екзаменiв, екзаменацiйнi завдання, призначає екзаменаторiв.
Кiлькiсний, персональний склад та строк повноважень комiсiї затверджується наказом Компетентного органу.
15. Основним завданням комiсiї є розгляд заяв та реєстрацiя осiб, якi набуватимуть правового статусу представникiв з питань iнтелектуальної власностi на сорти рослин (далi - кандидат у представники).
16. Комiсiя формується iз числа представникiв державної системи охорони прав на сорти рослин, провiдних учених та iнших осiб.
Комiсiя в складi голови, заступника голови та членiв комiсiї затверджується наказом Компетентного органу.
17. Комiсiя проводить засiдання у разi потреби.
Пiдготовка засiдання комiсiї забезпечується її головою або заступником голови. Голова комiсiї визначає час i мiсце проведення засiдання. Засiдання комiсiї веде її голова, а в разi вiдсутностi голови - його заступник.
Засiдання комiсiї є правоможним, якщо в ньому бере участь не менш як двi третини її складу.
На засiданнi ведеться протокол, який пiдписується головуючим та секретарем.
Засiдання комiсiї може проводитися з використанням можливостей iнформацiйно-комунiкацiйних та цифрових технологiй, зокрема вiдеоконференцзв'язку, за умови забезпечення надiйної автентифiкацiї всiх членiв комiсiї.
18. Кандидат у представники подає до Компетентного органу в паперовому та/або електронному виглядi (у разi наявностi технiчної можливостi) заяву про проведення реєстрацiї за формою згiдно з додатком 1, копiю диплома про освiту, вiдомостi з трудової книжки, iнформацiю про особливостi, обсяг та ефективнiсть роботи у сферi охорони прав на сорти рослин.
Якщо кандидатом у представники поданi всi зазначенi документи, комiсiя приймає рiшення про допущення кандидата у представники до екзаменiв.
У разi невiдповiдностi заяви та/або документiв, що до неї додаються, встановленим вимогам комiсiя надсилає кандидату в представники повiдомлення про це iз пропозицiєю усунути недолiки. Вiдповiдь повинна бути надана кандидатом у представники протягом двох мiсяцiв вiд дати вiдправлення повiдомлення. Якщо невiдповiднiсть документiв установленим вимогам не усунуто в зазначений у цьому пунктi строк, документи повертаються кандидату за мiсцем проживання або на адресу для листування, зазначену в заявi.
На засiданнi комiсiя розглядає поданi кандидатами у представники документи та приймає рiшення про допуск чи вiдмову в допуску кандидата до екзамену вiдкритим голосуванням, простою бiльшiстю присутнiх на засiданнi її членiв. У разi рiвного розподiлу голосiв кандидат у представники вважається допущеним до екзамену. Усi члени комiсiї незалежнi i мають рiвнi права у прийняттi рiшення.
19. Голова комiсiї визначає дату проведення екзамену та не пiзнiше нiж за два тижнi до початку проведення екзаменiв надсилає кандидату у представники повiдомлення про мiсце i час його проведення за формою згiдно з додатком 2.
20. Кандидати у представники допускаються до здачi екзамену за наявностi паспорта чи iншого документа, який посвiдчує особу.
Екзамен може проводитися у форматi оф-лайн та/або он-лайн (у разi наявностi технiчної можливостi), проходить державною мовою, в письмовiй формi. Кандидату у представники пропонується один з екзаменацiйних бiлетiв на вибiр, який мiстить п'ять питань стосовно набуття, здiйснення та охорони прав на сорти рослин. Пiд час проведення екзамену i до його закiнчення кандидату в представники забороняється залишати примiщення без дозволу комiсiї.
21. Пiсля закiнчення часу, вiдведеного на складання екзамену, проводиться перевiрка вiдповiдей та їх оцiнювання. Вiдповiдi оцiнюються екзаменаторами окремо за кожним iз завдань з використанням системи "задовiльно" або "незадовiльно". Такi оцiнки виставляються на аркушi з вiдповiдями кандидата.
22. Аркушi з вiдповiдями кандидатiв зберiгаються разом з iншими матерiалами та документами комiсiї в справах.
23. Особи, якi успiшно склали екзамени, реєструються як представники.
Представнику видається свiдоцтво представника з питань iнтелектуальної власностi на сорти рослин за формою згiдно з додатком 3, вiдомостi про що публiкуються в офiцiйному бюлетенi "Охорона прав на сорти рослин".
24. Право на зайняття дiяльнiстю представника виникає з дати отримання свiдоцтва.
25. Свiдоцтво представника може бути скасовано рiшенням Компетентного органу на пiдставi:
клопотання представника;
припинення постiйного проживання в Українi;
обмеження судом цивiльної дiєздатностi або визнання представника недiєздатним;
систематичного або грубого порушення представником вимог актiв законодавства про охорону прав на сорти рослин та цього Положення.
26. Особа, яка не склала екзамен, має право на його повторне проходження не ранiше шести мiсяцiв вiд дня складання екзамену, який не було складено. У такому разi документи подаються повторно.
27. Рiшення комiсiї про вiдмову в реєстрацiї може бути оскаржене в мiсячний строк до Компетентного органу.
Додаток 1 до Положення (в редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 15 липня 2022 р. N 798) |
Мiнагрополiтики
ЗАЯВА
Вiдповiдно до Положення про
представникiв з питань iнтелектуальної власностi
на сорти рослин, затвердженого постановою
Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 серпня 2001 р. N 1183,
прошу зареєструвати мене як представника з
питань iнтелектуальної власностi на сорти рослин. |
громадянство |
Досвiд практичної роботи у сферi охорони прав на сорти рослин |
Перiод роботи | Змiст роботи (iз зазначенням найменування пiдприємства, установи, органiзацiї та їх мiсцезнаходження) | Документи, що пiдтверджують стаж роботи | |
початок | закiнчення |
(серiя, номер, коли i ким виданий) |
(серiя, номер, ким i коли виданий документ | |
про освiту (науковий ступiнь) |
До заяви додаю: |
(iншi документи за бажанням кандидата) |
Вiдповiдно до Закону України "Про захист персональних даних" надаю Мiнагрополiтики згоду на обробку моїх персональних даних, наведених у заявi та додатках до неї. |
___________ (пiдпис) |
_____________________ (власне iм'я та прiзвище) |
Додаток 2 до Положення (в редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 15 липня 2022 р. N 798) |
|
Кандидату у представники з питань охорони прав на сорти рослин iнтелектуальної власностi на сорти рослин | |
(прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi) | |
(мiсце проживання) |
ПОВIДОМЛЕННЯ
За результатами розгляду Вашої заяви i наданих документiв комiсiя допустила Вас до складання екзаменiв, якi вiдбудуться ___ ____________ 20__ р. о _____ год. у примiщеннi Мiнагрополiтики за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 24, каб. N _______. |
Голова комiсiї | ___________ (пiдпис) |
_____________________ (власне iм'я та прiзвище) |
Додаток 3 до Положення (в редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 15 липня 2022 р. N 798) |
Державний герб України
Мiнiстерство аграрної полiтики та продовольства
СВIДОЦТВО
представника з питань iнтелектуальної власностi
на сорти рослин
зареєстрований | |
прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi) | |
представником з питань iнтелектуальної
власностi на сорти рослин. ___ ____________ 20__ р. за N ______________ |
(посада) | (пiдпис) | (власне iм'я та прiзвище) | ||
М. П. ___ ____________ 20__ р.". |
3. Умови дотримання законних iнтересiв володiльця патенту у разi обмеження його виключного права, затвердженi зазначеною постановою, викласти в такiй редакцiї:
"ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 серпня 2002 р. N 1183 (в редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 15 липня 2022 р. N 798) |
УМОВИ
дотримання законних iнтересiв володiльця патенту
у разi обмеження його виключного права
1. Цi умови є обов'язковими для дотримання та поширюються на фiзичних та юридичних осiб, що розмножують на земельних дiлянках, що належать таким особам на правi власностi або користування (далi - власник господарства), для власних потреб зiбраний матерiал, отриманий ними шляхом вирощування сорту рослин, що охороняється, чи сорту, на який поширюється дiя частини третьої статтi 39 Закону України "Про охорону прав на сорти рослин" (далi - Закон), за умови його належностi до ботанiчних родiв i видiв, зазначених у частинi другiй статтi 47 Закону.
2. Цi Умови визначаються за такими принципами:
розмiри земельної дiлянки не обмежуються;
зiбраний матерiал може доводитися до посiвних кондицiй з метою розмноження власником господарства або шляхом надання послуг;
власник малого господарства не сплачує винагороду володiльцю патенту (пiд власником малого господарства тут слiд розумiти фiзичну або юридичну особу, що вирощує зiбраний матерiал на площi, яка не перевищує площу, необхiдну для виробництва 92 тонн зернових культур);
iншi власники господарств незалежно вiд органiзацiйно-правової форми, якi розмножують самостiйно або залучають iнших осiб для розмноження для власних потреб сортiв, що охороняються, зобов'язанi сплачувати володiльцю патенту за укладеним мiж ними договором винагороду, яка повинна бути нижчою вiд тiєї, що сплачується згiдно з лiцензiйною угодою за розмноження того ж сорту в тому ж регiонi.
3. Вiд iменi володiльцiв патентiв у вiдносинах, урегульованих цими Умовами, можуть виступати уповноваженi ними особи (представники) (далi - володiлець патенту).
4. Власник господарства не може без попередньої згоди з володiльцем патенту продавати, купувати, обмiнювати або в iнший спосiб передавати за межi свого господарства зiбраний матерiал сорту, що охороняється.
5. Власник малого господарства на вимогу володiльця патенту надає пiдтвердження своєї вiдповiдностi цiй категорiї власникiв господарств. Таким пiдтвердженням можуть бути вiдомостi з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо площi земельних дiлянок, якi перебувають у власностi або користуваннi такого власника, державний акт на право власностi на земельну дiлянку, що не перевищує площi земельної дiлянки, зазначеної в пунктi 2 цих Умов, та звiтнiсть (статистична звiтнiсть або статистичнi спостереження) щодо основних економiчних показникiв дiяльностi сiльськогосподарського пiдприємства за вiдповiдний звiтний рiк.
6. Власники господарств у разi використання сортiв, що охороняються, для власних потреб зобов'язанi повiдомити володiльцю патенту про таке використання сорту, узгодити умови використання сорту, зокрема, щодо сплати володiльцю патенту винагороди, яка повинна бути нижчою вiд тiєї, що сплачується згiдно з лiцензiйним договором за розмноження того ж сорту в тому ж регiонi або в iншому регiонi тiєї ж зони вирощування та в аналогiчному перiодi.
7. Зобов'язання власника господарства сплатити винагороду виникає з початку використання для власних потреб зiбраного матерiалу сорту, що охороняється, яким вважається висiв у полi.
Власник господарства може вимагати пред'явлення пiдтвердження прав володiльця патенту, повiдомлення звичайної винагороди за лiцензiйним договором щодо того ж сорту в тому ж регiонi того ж року, а також письмового пiдтвердження повноважень, наданих представниковi володiльця патенту.
Володiлець патенту може визначити дату та спосiб оплати за умови, що визначена ним дата не передує датi виникнення зобов'язань.
8. Власник господарства зобов'язаний на вимогу володiльця патенту:
повiдомити про обсяг та спосiб використання зiбраного матерiалу, а також iнформацiю стосовно осiб, залучених для надання послуг з доведення зiбраного матерiалу до посiвних кондицiй з метою розмноження;
надавати письмову iнформацiю про прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi), адресу постiйного мiсця проживання та реєстрацiйний номер облiкової картки платника податкiв або серiю та номер паспорта для фiзичних осiб, якi через свої релiгiйнi переконання вiдмовляються вiд прийняття реєстрацiйного номера облiкової картки платника податкiв та офiцiйно повiдомили про це вiдповiдний контролюючий орган i мають вiдмiтку у паспортi;
надати письмову iнформацiю про кiлькiсть матерiалу, який передавався iншим особам для доведення до посiвних кондицiй з метою розмноження, а також про отриману у результатi кiлькiсть доробленого насiння, дату та мiсце та вiдомостi про особу, яка здiйснювала доведення до посiвних кондицiй з метою розмноження.
9. У своєму запитi володiлець патенту зазначає прiзвище, власне iм'я, по батьковi (за наявностi) та адресу, сорт або сорти, щодо яких вiн здiйснює запит, а також правовi пiдстави, згiдно яких надсилається такий запит. Запит надсилається у письмовiй формi, а також подаються пiдтвердження щодо прав на зазначений сорт.
Якщо протягом 60 календарних днiв з моменту надсилання володiльцем патенту запиту власниковi господарства володiлець патенту не отримав запитуваної iнформацiї, вiн може звернутися до Держпродспоживслужби та iнших державних органiв щодо порушення його законних iнтересiв.
10. З метою здiйснення контролю за дотриманням своїх законних iнтересiв володiлець патенту може звернутися до Держпродспоживслужби, та iнших державних органiв з метою отримання iнформацiї щодо перелiку господарств, що здiйснюють вирощування та розмноження, у тому числi для власних потреб, у запитуваному регiонi та їх контактної iнформацiї, обсягiв вирощування, виробництва, переробки, утилiзацiї насiння сортiв, що охороняються.".
4. Порядок сплати зборiв за дiї, пов'язанi з охороною прав на сорти рослин, затверджений зазначеною постановою, викласти в такiй редакцiї:
"ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 19 серпня 2002 р. N 1183 (в редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 15 липня 2022 р. N 798) |
ПОРЯДОК
сплати зборiв за дiї, пов'язанi з охороною прав на
сорти рослин
1. Цей Порядок визначає строки i механiзм сплати зборiв за дiї, пов'язанi з охороною прав на сорти рослин, а також розмiри зазначених зборiв згiдно з додатком (далi - збори).
2. Термiни, що використовуються у цьому Порядку, вживаються у значеннi, наведеному в Законi України "Про охорону прав на сорти рослин".
3. У разi коли укладено мiжнародний договiр про сплату зборiв за дiї, пов'язанi з охороною прав на сорти рослин в Українi, яким визначено iнший порядок сплати зборiв, в Українi застосовуються положення такого договору.
4. Збори сплачуються до державного бюджету.
Розмiри зборiв установлюються в нацiональнiй валютi згiдно з додатком до цього Порядку.
Платники - фiзичнi особи, якi постiйно проживають за межами України, та/або юридичнi особи з мiсцезнаходженням за межами України (нерезиденти) мають право сплачувати збори у нацiональнiй валютi або в iноземнiй валютi, а саме євро або доларах США за офiцiйним курсом гривнi до iноземної валюти, встановленим Нацiональним банком на дату сплати збору.
До суми збору не включається вартiсть банкiвських та будь-яких iнших послуг, пов'язаних iз сплатою збору платником.
5. У разi коли платником (платниками), володiльцем (володiльцями) патенту, власником (власниками) майнового права iнтелектуальної власностi (далi - платник) на поширення сорту є неприбуткова установа або органiзацiя, що фiнансується з державного бюджету, збiр за дiї, пов'язанi з охороною прав на сорти рослин, сплачується в обсязi 40 вiдсоткiв встановленого цим Порядком розмiру збору, за винятком зборiв за пiдтримання чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин (чинностi патенту) та за пiдтримання чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на поширення сорту рослин, що сплачуються в обсязi 20 вiдсоткiв встановленого розмiру.
6. Сплата зборiв здiйснюється платником через платiжнi системи банкiвських установ на пiдставi рахункiв або платiжних повiдомлень, якi видаються платнику уповноваженим експертним закладом. Платник має право сплатити збори, визначенi цим Порядком, на пiдставi iнформацiйного повiдомлення про банкiвськi реквiзити для сплати зборiв, опублiкованого Експертним закладом або Компетентним органом в офiцiйних джерелах iнформацiї.
Сплата зборiв може здiйснюватися платником iз застосуванням електронних платiжних систем, у тому числi тих, що iнтегрованi в електроннi сервiси кабiнету платника iнформацiйної бази даних Компетентного органу або Експертного закладу. При цьому електронна платiжна система повинна формувати платнику розрахунковi документи, що пiдтверджують сплату вiдповiдних зборiв в установленому законодавством порядку, та забезпечувати своєчасне зарахування сплачених платником коштiв до державного бюджету.
Кошти вiд зборiв, якi сплачуються платником у нацiональнiй валютi згiдно з цим Порядком, зараховуються на рахунки Експертного закладу в Казначействi, що облiковуються власними надходженнями бюджетних установ, за бюджетною програмою, за якою здiйснюється фiнансове забезпечення дiяльностi Експертного закладу.
Кошти вiд зборiв, що сплачуються платниками нерезидентами в iноземних валютах, визначених у пунктi 4 цього Порядку, зараховуються на валютний рахунок Українського iнституту експертизи сортiв рослин, вiдкритий в банкiвськiй установi, якiй не заборонено обслуговування поточних розрахункових рахункiв бюджетних установ в Українi. Кошти вiд продажу або конвертацiї iноземної валюти зараховуються протягом трьох робочих днiв на рахунок з облiку власних надходжень Експертного закладу в Казначействi.
Вiдомостi про реквiзити рахункiв Експертного закладу, що забезпечують зарахування коштiв вiд зборiв, визначених цим Порядком, оприлюднюються в офiцiйних джерелах iнформацiї Експертного закладу та/або Компетентного органу.
7. Експертний заклад забезпечує бухгалтерський та оперативний аналiтичний облiк зарахування платежiв як зборiв вiд платникiв та облiк документiв про сплату вiдповiдних зборiв.
Експертний заклад звiтує перед Компетентним органом щодо сплати платниками зборiв вiдповiдно до вимог цього Порядку. Порядок звiтування щодо сплати платниками зборiв встановлюється Компетентним органом.
Експертний заклад забезпечує оперативний аналiтичний облiк сплати зборiв шляхом ведення електронного особового рахунка (рахункiв) платника з метою пiдтвердження сплати зборiв та їх вiдповiдного зарахування або перезарахування за дiї, пов'язанi з охороною прав на сорти рослин.
Електронний особовий рахунок платника є iнформацiйною базою даних про отриманi на рахунки Експертного закладу кошти вiд платника та суми, що зараховуються Експертним закладом як збори за дiї, пов'язанi з охороною прав на сорти рослин за заявками сортiв платника.
Електронний особовий рахунок платника є вiдкритою базою даних, доступною для зчитування та копiювання вiдомостей з нього Експертним закладом, платником та Компетентним органом.
Iнформацiя з особового рахунка платника, яка належним чином оформлена Експертним закладом, визнається Компетентним органом офiцiйним пiдтвердженням сплати платником збору за вiдповiднi дiї, пов'язанi з охороною прав на сорти рослин за заявкою сорту.
8. Документом, яким Експертний заклад за необхiдностi може пiдтверджувати факт сплати збору, є виписка з рахунка облiку власних надходжень коштiв, вiдкритого в органах Казначейства або в банкiвськiй установi.
Документ про сплату збору, який платник формує пiд час перерахування коштiв Експертному закладу, повинен мiстити у роздiлi "Призначення платежу": номер заявки, а в разi вiдсутностi такого назву сорту (в разi вiдсутностi назви сорту - селекцiйний код), код платника, код платежу або назву виду збору, рiк, за який сплачується вiдповiдний збiр.
У разi недотримання платником вимог оформлення документа про сплату збору, за яким Експертним закладом неможливо встановити призначення отриманого платежу, за запитом Експертного закладу платником надається письмове уточнення щодо призначення такого платежу.
Платник має право сплатити кiлька зборiв шляхом оформлення одного розрахункового документа. При цьому платником додається перелiк сплачених зборiв iз зазначенням номерiв заявки, а в разi вiдсутностi - назви сортiв (у разi вiдсутностi назви сорту - селекцiйний код), код платника, коди платежу або назви видiв збору, рiк, за який сплачується вiдповiдний збiр, та сума сплаченого збору за кожним збором окремо.
9. У разi сплати платником суми коштiв, бiльшої вiд установленої цим Порядком суми збору, у тому числi вiд сплати зборiв в iноземнiй валютi, залишок невикористаних коштiв за клопотанням платника може бути зарахований у рахунок iншого збору, який платник зобов'язаний сплатити за вчинення дiй, пов'язаних з охороною прав на сорти рослин, у тому числi за iншими заявками сортiв.
Експертний заклад здiйснює повернення коштiв платника у разi сплати збору з порушенням вимог цього Порядку або за умови невикористання платником залишку коштiв протягом 12 мiсяцiв вiд дати їх зарахування на рахунок Експертного закладу або останнього зарахування та/або перезарахування як зборiв за дiї, пов'язанi з охороною прав на сорти рослин.
При цьому вартiсть усiх банкiвських та будь-яких iнших послуг, пов'язаних iз сплатою (поверненням) збору або зборiв, у тому числi рiзниця мiж курсами, сплачується за рахунок залишку коштiв платника.
10. Документ про сплату збору платником за подання заявки на сорт рослин подається до Компетентного органу платником разом з матерiалами заявки сорту або протягом двох мiсяцiв вiд дати подання заявки.
11. Документ про сплату збору за проведення квалiфiкацiйної експертизи заявки на сорт рослин за перший рiк повинен надiйти до закладу експертизи протягом двох мiсяцiв пiсля отримання платником експертного висновку про позитивнi результати формальної експертизи.
Документ про сплату такого збору за кожний наступний рiк повинен надiйти до закладу експертизи протягом двох мiсяцiв пiсля отримання звiту про результати експертизи за попереднiй рiк.
У разi проведення експертизи сорту гiбридного типу створення збiр нараховується за експертизу кожного складового батькiвського компонента гiбриду, крiм батькiвських компонентiв, щодо яких експертним закладом вже проведено дослiдження у складi гiбриду, або окремого об'єкта заявки з оформленням офiцiйного опису такого батькiвського компонента (батькiвських компонентiв). У разi коли батькiвський компонент входить до складу декiлькох гiбридiв, збiр нараховується один раз. При цьому загальна сума збору не може перевищувати трикратного розмiру збору за проведення квалiфiкацiйної експертизи заявки на сорт рослин.
Платник має право сплатити кiлька зборiв шляхом оформлення одного розрахункового документа. При цьому платником додається перелiк сплачених зборiв iз зазначенням назв сортiв, коду платника, кодiв платежу або назв видiв збору, року, за який сплачується вiдповiдний збiр, та суми сплаченого збору за кожним збором окремо.
Якщо платником було сплачено збiр за проведення експертизи сорту, але експертиза щодо такого сорту не проводилася у вiдповiдному роцi, сума сплачених коштiв повертається на залишок платника за його клопотанням.
12. Документ про сплату збору за експертизу щодо придатностi на поширення сорту в Українi за перший рiк повинен надiйти до закладу експертизи протягом двох мiсяцiв пiсля отримання заявником експертного висновку про позитивнi результати формальної експертизи.
Документ про сплату такого збору за кожний наступний рiк повинен надiйти до закладу експертизи протягом двох мiсяцiв пiсля отримання звiту про результати дослiджень за попереднiй рiк.
13. Документ про сплату збору за виникнення майнового права iнтелектуальної власностi на поширення сорту рослин повинен надiйти до Компетентного органу протягом трьох мiсяцiв вiд дати отримання платником повiдомлення про виникнення майнового права iнтелектуальної власностi на поширення сорту рослин.
14. Документ про сплату збору за видачу завiреної копiї свiдоцтва про державну реєстрацiю сорту рослин та завiреної копiї патенту на сорт рослин повинен надiйти до Компетентного органу за три робочих днi до видачi таких копiй.
15. Документ про сплату збору за внесення змiн до Реєстру патентiв за iнiцiативою особи, якiй належать майновi права iнтелектуальної власностi на сорти рослин, подається до Компетентного органу разом з клопотанням про внесення таких змiн.
16. Документ про сплату збору за внесення змiн до Реєстру сортiв рослин України за iнiцiативою особи, якiй належать права на сорт, подається до Компетентного органу разом з клопотанням про внесення таких змiн.
17. Документ про сплату рiчного збору за перший рiк пiдтримання чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин (чинностi патенту) повинен надiйти до Експертного закладу протягом останнiх чотирьох мiсяцiв року державної реєстрацiї майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин або перших чотирьох мiсяцiв поточного року.
Документ про сплату такого збору за кожний наступний рiк повинен надiйти до Експертного закладу протягом останнiх чотирьох мiсяцiв поточного календарного року.
Збiр за пiдтримання чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин (чинностi патенту) може бути сплачено протягом 12 мiсяцiв пiсля закiнчення встановленого строку.
У такому разi розмiр збору збiльшується на 50 вiдсоткiв, а документ про його сплату повинен бути надiсланий до закладу експертизи протягом 12 мiсяцiв.
18. Документ про сплату рiчного збору за перший рiк пiдтримання чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на поширення сорту рослин повинен надiйти до Експертного закладу протягом останнiх чотирьох мiсяцiв року державної реєстрацiї сорту або перших чотирьох мiсяцiв поточного року.
Документ про сплату такого збору за кожний наступний рiк повинен надiйти до закладу експертизи протягом останнiх чотирьох мiсяцiв поточного календарного року.
Збiр за пiдтримання чинностi майнового права iнтелектуальної власностi на поширення сорту рослин може бути сплачено протягом 12 мiсяцiв пiсля закiнчення встановленого строку. В такому разi документ про його сплату повинен бути надiсланий до закладу експертизи протягом зазначених 12 мiсяцiв.
19. Документ про сплату збору за подання клопотання про вчинення будь-яких дiй, пов'язаних з розглядом заявки, визначених Законом України "Про охорону прав на сорти рослин", та за поновлення строку їх вчинення повинен надiйти до Експертного закладу разом iз клопотанням.
20. З рахунка, вiдкритого для облiку власних надходжень, Експертний заклад здiйснює перерахування коштiв пiдпорядкованим структурним пiдроздiлам, установам i органiзацiям, що належать до сфери його управлiння, вiдповiдно до затверджених кошторисiв. Перерахування здiйснюється на пiдставi платiжних доручень Експертного закладу виходячи з фактичних надходжень коштiв та однiєї групи власних надходжень за вiдповiдною бюджетною програмою.
21. Експертний заклад подає Компетентному органу виписки з особового рахунка платника, виписки з рахунка установи за запитом Компетентного органу протягом п'яти календарних днiв для здiйснення ним дiй, визначених Законом України "Про охорону прав на сорти рослин", та зведений звiт (квартальний та/або рiчний) про надходження i використання коштiв, що надiйшли вiд сплати зборiв, за формою, затвердженою Казначейством.
22. Компетентний орган подає Мiнфiну щокварталу до 20 числа мiсяця, що настає за звiтним кварталом, та щороку до 10 лютого звiт про надходження i використання коштiв, що надiйшли вiд сплати зборiв, за формою, затвердженою Казначейством.
Додаток до Порядку (в редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 15 липня 2022 р. N 798) |
РОЗМIРИ
зборiв за дiї, пов'язанi з охороною прав на сорти
рослин
Види зборiв | Розмiр зборiв, гривень | ||
1. За подання заявки на сорт рослин | 1700 | ||
2. За проведення квалiфiкацiйної експертизи заявки на сорт рослин (за перший i кожний наступний рiк): | |||
експертиза вiдповiдностi сорту критерiям вiдмiнностi, однорiдностi та стабiльностi; | 6035 | ||
перевiрка та пiдтвердження визначення вiдповiдностi сорту критерiям вiдмiнностi, однорiдностi та стабiльностi, виконаних платником (експертиза ВОС за даними платника); | 4250 | ||
експертиза на придатнiсть сорту до поширення (виконується Експертним закладом). | 15300 | ||
3. За виникнення майнового права iнтелектуальної власностi на поширення сорту | 500 | ||
4. За видачу завiреної копiї свiдоцтва про державну реєстрацiю сорту рослин | 500 | ||
5. За видачу завiреної копiї патенту на сорт рослин | 500 | ||
6. За внесення змiн до Реєстру патентiв щодо майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт за iнiцiативою правомочної особи | 1700 | ||
7. За внесення змiн до Реєстру сортiв за iнiцiативою правомочної особи | 1700 | ||
8. За пiдтримання чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на сорт рослин (чинностi патенту): | групи ботанiчних таксонiв* | ||
I | II | III | |
за перший рiк | 1612 | 1290 | 1128 |
за другий рiк | 1815 | 1452 | 1162 |
за третiй рiк | 2217 | 1663 | 1330 |
за четвертий рiк | 2620 | 1834 | 1467 |
за п'ятий рiк | 3225 | 2258 | 1806 |
за шостий рiк | 3830 | 2680 | 2144 |
за сьомий рiк | 4434 | 3100 | 2480 |
за восьмий рiк | 5240 | 3668 | 2934 |
за дев'ятий рiк | 6450 | 4515 | 3612 |
за десятий i кожний наступний рiк | 7660 | 6128 | 4902 |
9. За пiдтримання чинностi виключного права володiльця патенту в разi подання до Компетентного органу заяви про готовнiсть надати дозвiл будь-якiй особi на використання сорту (вiдкриту лiцензiю) та її офiцiйну публiкацiю: | |||
за перший рiк | 806 | ||
за другий рiк | 907 | ||
за третiй рiк | 1110 | ||
за четвертий рiк | 1310 | ||
за п'ятий рiк | 1612 | ||
за шостий рiк | 1915 | ||
за сьомий рiк | 2217 | ||
за восьмий i кожний наступний рiк | 2620 | ||
10. За пiдтримання чинностi майнових прав iнтелектуальної власностi на поширення сорту рослин: | групи ботанiчних таксонiв* | ||
I | II | III | |
за перший - п'ятий рiк | 1740 | 1160 | 870 |
за шостий - десятий рiк | 5200 | 3400 | 1740 |
за одинадцятий - п'ятнадцятий рiк | 6960 | 4640 | 2320 |
за шiстнадцятий i кожний наступний рiк | 8700 | 5800 | 4350 |
11. За подання клопотання про вчинення будь-яких пов'язаних з розглядом заявки дiй, визначених Законом України "Про охорону прав на сорти рослин" (частина третя статей 16 та 22, частина п'ята статтi 25, частина восьма статтi 26, частини п'ята та дев'ята статтi 28, частина друга статтi 30, частина четверта статтi 35, частина шоста статтi 40) | 1700 | ||
12. За поновлення строку вчинення будь-яких дiй, пов'язаних з розглядом заявки, визначених Законом України "Про охорону прав на сорти рослин" (частина восьма статтi 26, частина шоста статтi 27, частина п'ята статтi 28, частина друга статтi 30) | 1700 |
До групи I ботанiчних таксонiв належать такi роди чи види:
Овес посiвний | Avena sativa L. |
Буряк цукровий | Beta vulgaris L. ssp. vulgaris var. altissima Doell |
Буряк кормовий | Beta vulgaris L. |
Рiпак | Brassica napus L. oleifera |
Соя культурна | Glуcine max (L.) Merrill |
Бавовник | Gossypium L. |
Соняшник однорiчний | Helianthus annuus L. |
Ячмiнь звичайний | Hordeum vulgare L. |
Рис посiвний | Oryza sativa L. |
Канаркова трава справжня | Phalaris canariensis L. |
Сорго звичайне (двокольорове) | Sorghum bicolor L. |
Сорго суданське | Sorghum sudanense (Piper) Stapf |
Сорго-суданковий гiбрид | Sorghum vulgare Pers. x Sorghum sudanense (Piper) Stapf |
Жито посiвне | Secale cereale L. |
Картопля | Solanum tuberosum L. |
Пшениця м'яка | Triticum aestivum L. |
Пшениця тверда | Triticum durum Desf. |
Пшениця спельта | Triticum spelta L. |
Тритикале | Triticosecale Witt. |
Кукурудза звичайна | Zea mays L. |
До групи II ботанiчних таксонiв належать такi роди та види, крiм тих, що входять до групи I:
1) сiльськогосподарськi культури (включаючи бобовi, злаковi трави), за винятком тих, що входять до групи I;
2) такi роди та види:
Цибуля городня | Allium cepa L. var. cepa L. |
Перець однорiчний | Capsicum annuum L. |
Кавун звичайний | Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum. et Nakai. |
Диня звичайна | Cucumis melo L. |
Огiрок посiвний | Cucumis sativus L. |
Гарбуз звичайний | Cucurbita pepo L. |
Гарбуз мускатний | Cucurbita moschata Duch |
Гарбуз великоплiдний | Cucurbita maxima Duch. |
Салат посiвний | Lactuca sativa L. |
Помiдор їстiвний | Solanum lycopersicum L. |
Квасоля звичайна | Phaseolus vulgaris L. |
Горох посiвний | Pisum sativum L. |
Баклажан | Solanum melongena L. |
Боби кiнськi | Vicia faba L. var. minor |
Боби кормовi | Vicia faba L. var. major Harz |
Альстремерiя | Alstroemeria L. |
Антурiум | Anthurium Schott. |
Бегонiя | Begonia-Elatior-Hybridae |
Калiбрахоа | Calibrachoa |
Хризантема | Chrysanthemum L. |
Гвоздика | Dianthus L. |
Гербера | Gerbera Cass |
Розрив-трава | Impatiens walleriana Hook.f. |
Каланхое | Kalanchoе blossfeldiana Poelln |
Лiлiя | Lilium L. |
Орхiдея | Cymbidium Sw. |
Пеларгонiя | Pelargonium L'Her. ex Ait. |
Петунiя | Petunia Juss. |
Рододендрон | Rhododendron L. |
Шипшина | Rosa L. |
Молочай найкрасивiший Euphorbia pulcherrima Willd. ex Klotzsch | |
Фуксiя | Fuchsia L. |
Сенполiя | Saintpaulia H. Wendl. |
Спатiфiл | Spathiphyllum Schott. |
Цикорiй салатний (ендивiй) | Cichorium endivia L. |
До групи III ботанiчних таксонiв належать такi роди чи види, що не входять до групи I чи групи II.
____________
* Пiд час визначення груп
ботанiчних таксонiв використано Регламент комiсiї
(ЄС) N 329/2000 вiд 11 лютого 2000 р., яким вносяться
змiни до Регламенту (ЄС) N 1238/95, щодо
iмплементацiї правил застосування Регламенту
Ради (ЄС) N 2100/94 в частинi зборiв, що належить
сплачувати Бюро Спiвтовариства з питань сортiв
рослин.".