ПРАВЛIННЯ НАЦIОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
вiд 23 серпня 2024 року | N 100 |
---|
Про затвердження Змiн до Положення про ведення
касових операцiй у нацiональнiй валютi в Українi
Вiдповiдно до статей 7, 15, 33, 40, 56 Закону України "Про Нацiональний банк України", з метою приведення порядку ведення суб'єктами господарювання касових операцiй у нацiональнiй валютi в Українi у вiдповiднiсть до вимог законодавства України Правлiння Нацiонального банку України постановляє:
1. Затвердити Змiни до Положення про ведення касових операцiй у нацiональнiй валютi в Українi, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 29 грудня 2017 року N 148 (зi змiнами) (далi - Змiни), що додаються.
2. Надавачам платiжних послуг, їх комерцiйним агентам та пiдприємствам, яким згiдно iз законодавством України надано право на iнкасацiю коштiв, перевезення валютних та iнших цiнностей, протягом шести мiсяцiв iз дня набрання чинностi цiєю постановою здiйснити перегляд, актуалiзацiю, переукладання та укладання договорiв з клiєнтами з метою приведення їх змiсту у вiдповiднiсть до Змiн.
3. Департаменту грошового обiгу (Олег Прохода) пiсля офiцiйного опублiкування довести до вiдома банкiв України, а банкам - до вiдома їх клiєнтiв iнформацiю про прийняття цiєї постанови.
4. Контроль за виконанням цiєї постанови покласти на заступника Голови Нацiонального банку України Олексiя Шабана.
5. Постанова набирає чинностi з дня, наступного за днем її офiцiйного опублiкування.
Голова | Андрiй ПИШНИЙ |
ЗАТВЕРДЖЕНО Постанова Правлiння Нацiонального банку України 23 серпня 2024 року N 100 |
Змiни до Положення
про ведення касових операцiй у нацiональнiй валютi
в Українi
1. У роздiлi I:
1) у пунктi 21 слова "приймання готiвки для виконання платiжних операцiй," виключити;
2) у другому реченнi пiдпункту 161 пункту 3 цифру "7" замiнити цифрою "6".
2. У роздiлi II:
1) абзац перший пункту 5 викласти в такiй редакцiї:
"5. Суб'єкти господарювання здiйснюють розрахунки готiвкою мiж собою i з фiзичними особами через касу як коштами, одержаними як готiвкова виручка, так i коштами, одержаними у надавачiв платiжних послуг. Такi розрахунки проводяться також шляхом внесення готiвки до надавачiв платiжних послуг для подальшого переказу коштiв на рахунки суб'єктiв господарювання.";
2) в абзацi четвертому пункту 6 слова "банку (фiлiї, вiддiлення)", "банку (фiлiї, вiддiленню) для вивчення" замiнити вiдповiдно словами "надавачiв платiжних послуг", "надавачам платiжних послуг для здiйснення заходiв належної перевiрки";
3) пiдпункт 5 пункту 8 викласти в такiй редакцiї:
"5) використання готiвкових коштiв з фондiв, створених на виконання частини третьої статтi 24 Закону України "Про Нацiональне антикорупцiйне бюро України", частини другої статтi 32 Закону України "Про Бюро економiчної безпеки України" та частини четвертої статтi 17 Закону України "Про Державне бюро розслiдувань";
4) абзац перший пункту 9 викласти в такiй редакцiї:
"9. Пiдприємство / вiдокремлений пiдроздiл пiдприємства / фiзична особа - пiдприємець, яке / який / яка вiдповiдно до законодавства України приймає до обслуговування платiжнi iнструменти з метою проведення оплати вартостi товарiв чи послуг з використанням платiжного термiнала [включно зi з'єднаним чи поєднаним iз реєстратором розрахункових операцiй (далi - РРО) / програмним РРО], має право за рахунок готiвкової виручки або готiвки, отриманої в надавача платiжних послуг, надавати держателю платiжного iнструменту (якщо така послуга передбачена правилами вiдповiдної платiжної системи / еквайром) послуги з видачi готiвки з друкуванням розрахункового документа, а також, але не виключно, iз надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти та вiдображенням таких операцiй у книзi облiку розрахункових операцiй (далi - КОРО) або розрахунковiй книжцi (далi - РК) у разi їх використання. Пiдприємство / вiдокремлений пiдроздiл пiдприємства / фiзична особа - пiдприємець пiд час надання держателю платiжного iнструменту послуги з видачi готiвки зобов'язане / зобов'язаний / зобов'язана видавати лише придатнi до обiгу платiжнi банкноти та монети, якi не викликають сумнiву в їх справжностi та платiжностi.";
5) пункти 15, 16 викласти в такiй редакцiї:
"15. Установи/пiдприємства мають право тримати в позаробочий час у своїх касах готiвкову виручку (готiвку) у межах, що не перевищують самостiйно встановлений ними лiмiт каси. Готiвкова виручка (готiвка), що перевищує самостiйно встановлений лiмiт каси, здається установами/пiдприємствами для її зарахування на власнi рахунки таких установ/пiдприємств, вiдкритi ними в надавачiв платiжних послуг. Вiдокремленi пiдроздiли установ/пiдприємств мають право здавати готiвкову виручку (готiвку) безпосередньо до кас юридичних осiб або надавачiв платiжних послуг, комерцiйних агентiв iз приймання готiвки для її переказу i зарахування на вiдповiднi рахунки юридичних осiб.
Пiдприємство, яке має щонайменше шiсть кас для обслуговування клiєнтiв у торговому залi, має право здiйснювати збiр готiвкової виручки (готiвки), отриманої вiд реалiзацiї продукцiї (товарiв, робiт, послуг), шляхом використання комплексу технiчних та програмних засобiв, розташованих у мiсцi здiйснення готiвкових розрахункiв, якi б забезпечували безпечне передавання коштiв з робочих мiсць касирiв до спецiально обладнаного примiщення для зберiгання такої готiвки, подальшого її здавання до кас банкiв виключно через вiдповiднi служби/пiдприємства, яким згiдно iз законодавством України надано право на iнкасацiю коштiв, перевезення валютних та iнших цiнностей для зарахування на власнi рахунки.
16. Суб'єкти господарювання здають готiвкову виручку (готiвку) для виконання платiжних операцiй до банкiв, юридичних осiб, що здiйснюють операцiї з оброблення та зберiгання готiвки, нацiональних операторiв, небанкiвських надавачiв платiжних послуг, комерцiйних агентiв iз приймання готiвки. Готiвкова виручка (готiвка) здається суб'єктами господарювання для зарахування на вiдповiдний рахунок, вiдкритий ними у будь-якого з надавачiв платiжних послуг, що мають право вiдкривати рахунки користувачам вiдповiдно до Закону України "Про платiжнi послуги".
Готiвкова виручка (готiвка) здається суб'єктами господарювання самостiйно (з урахуванням ризикiв щодо безпеки перевезення та здавання готiвки) або через вiдповiднi служби/пiдприємства, яким згiдно iз законодавством України надано право на iнкасацiю коштiв, перевезення валютних та iнших цiнностей.
Комерцiйнi агенти банкiв здають готiвкову виручку (готiвку), отриману iз застосуванням платiжних пристроїв та через пункти надання фiнансових послуг, до банкiв через вiдповiднi служби/пiдприємства, яким згiдно iз законодавством України надано право на iнкасацiю коштiв, перевезення валютних та iнших цiнностей.
Небанкiвськi надавачi платiжних послуг та їх комерцiйнi агенти здають готiвкову виручку (готiвку), отриману через платiжнi пристрої та пункти надання фiнансових послуг, до банкiв через вiдповiднi служби/пiдприємства, яким згiдно iз законодавством України надано право на iнкасацiю коштiв, перевезення валютних та iнших цiнностей для подальшого зарахування на розрахунковий рахунок небанкiвського надавача платiжних послуг. Небанкiвськi надавачi платiжних послуг, якi, крiм операцiй з приймання готiвки для виконання платiжних операцiй, здiйснюють видачу переказiв готiвкою, зобов'язанi забезпечити здавання для зарахування на такi рахунки готiвки в сумi перевищення прийнятої для подальшого виконання платiжних операцiй готiвки над виданою за переказами готiвкою.
Комерцiйнi агенти банкiв, небанкiвськi надавачi платiжних послуг та їх комерцiйнi агенти мають право здавати готiвкову виручку (готiвку), отриману через платiжнi пристрої та пункти надання фiнансових послуг, самостiйно до банку за умови одночасного дотримання таких вимог:
1) розмiр готiвкової виручки (готiвки) не перевищує трикратного розмiру мiнiмальної заробiтної плати на добу незалежно вiд кiлькостi пiдроздiлiв банкiв, до яких здається така готiвкова виручка (готiвка);
2) для платiжних пристроїв та пунктiв надання фiнансових послуг, розташованих у населених пунктах, в яких немає пiдроздiлiв банкiв, перiодичнiсть здавання готiвкової виручки (готiвки) не рiдше нiж один раз на п'ять днiв;
3) обов'язкова наявнiсть документа, що пiдтверджує розвантаження платiжного пристрою для подальшого здавання готiвки до пiдроздiлiв банку.
Особа - представник комерцiйного агента банку, небанкiвського надавача платiжних послуг та/або його комерцiйного агента в разi виявлення пiд час самостiйного здавання до банку готiвкової виручки (готiвки), отриманої через платiжний пристрiй, розбiжностей мiж сумою, зазначеною в документi, що пiдтверджує розвантаження платiжного пристрою, та сумою, що здається до банку, має вiдобразити таку розбiжнiсть, зазначивши фактичну суму, що здається до банку, на документi, що пiдтверджує розвантаження платiжного пристрою, та завiривши її власноручним пiдписом.";
6) в абзацi першому пункту 17 слова "з банку" замiнити словами "у надавача платiжних послуг".
3. У пунктi 49 роздiлу V:
абзац другий пiсля слова "Строки" доповнити словами "та спосiб";
абзац четвертий викласти в такiй редакцiї:
"Порядок проведення iнкасацiї коштiв i сума, у разi перевищення якої iнкасацiя коштiв є обов'язковою, та випадки непроведення iнкасацiї коштiв визначаються в договорi на iнкасацiйне обслуговування, укладеному з банком/пiдприємством, якому згiдно iз законодавством України надано право на iнкасацiю коштiв, перевезення валютних та iнших цiнностей. Сума залишку готiвки за день, у якому не було iнкасацiї з вини банку/пiдприємства, якому згiдно iз законодавством України надано право на iнкасацiю коштiв, перевезення валютних та iнших цiнностей, не є перевищенням лiмiту каси установи/пiдприємства.".