КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Київ
вiд 15 квiтня 2025 р. | N 444 |
---|
Про затвердження Методики визначення об'єму
необлiкованого пального
Вiдповiдно до абзацу четвертого пункту 28 частини другої статтi 46 Закону України "Про державне регулювання виробництва i обiгу спирту етилового, спиртових дистилятiв, бiоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробiв, тютюнової сировини, рiдин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" Кабiнет Мiнiстрiв України постановляє:
Затвердити Методику визначення об'єму необлiкованого пального, що додається.
Прем'єр-мiнiстр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Iнд. 37
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 15 квiтня 2025 р. N 444 |
МЕТОДИКА
визначення об'єму необлiкованого пального
Загальнi положення
1. Ця Методика розроблена з метою визначення об'єму необлiкованого пального, виявленого пiд час його зберiгання та/або реалiзацiї, зокрема для цiлей застосування пунктiв 26 - 28 частини другої статтi 46 Закону України "Про державне регулювання виробництва i обiгу спирту етилового, спиртових дистилятiв, бiоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробiв, тютюнової сировини, рiдин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (далi - Закон).
2. Термiни, що вживаються у цiй Методицi, мають таке значення:
1) встановлення фактичних залишкiв пального - технологiчна операцiя, яка проводиться на пiдприємствi суб'єктом господарювання пiд час технологiчного процесу або на вимогу та у присутностi контролюючого органу пiд час перевiрки, яка полягає у визначеннi об'єму у лiтрах, а також об'єму у лiтрах, приведених до температури 15° C, та/або маси у кiлограмах пального для подальших облiкових операцiй;
2) об'єм необлiкованого пального - значення рiзницi мiж фактично наявним обсягом залишкiв пального в цiлому та в розрiзi резервуарiв за мiсцем, яке перевiряється, iз обсягом залишкiв пального, який вiдображається у такого суб'єкта господарювання за таким мiсцем провадження дiяльностi. Пiд час встановлення додатного значення рiзницi визначається об'єм зберiгання необлiкованого пального, пiд час встановлення вiд'ємного значення рiзницi - реалiзацiї необлiкованого пального.
Термiни "акцизний склад", "пальне" вживаються у значеннi, наведеному у Податковому кодексi України (далi - Кодекс), термiн "контролюючий орган" - у значеннi, наведеному у пiдпунктi 41.1.1 пункту 41.1 статтi 41 Кодексу, термiни "витратомiр-лiчильник (витратомiр)", "рiвнемiр - лiчильник рiвня пального у резервуарi (рiвнемiр)", "резервуар" - у значеннi, наведеному у Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомiрiв-лiчильникiв i рiвнемiрiв-лiчильникiв рiвня пального у резервуарi, передачi облiкових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органiв, затвердженому постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 22 листопада 2017 р. N 891 (Офiцiйний вiсник України, 2017 р., N 95, ст. 2901).
3. Для контролю наявностi пального на акцизних складах, в яких здiйснювалось приймання, перевантаження, вiдпуск, зберiгання та транспортування пального, матерiально вiдповiдальнi особи суб'єкта господарювання, зокрема на вимогу та у присутностi контролюючого органу пiд час перевiрки, повиннi здiйснювати вимiрювання кiлькостi пального:
у мiсцях зберiгання за допомогою законодавчо регульованих засобiв вимiрювальної технiки;
на акцизних складах щодоби (щодобовий облiк обiгу пального) за допомогою рiвнемiрiв (рiвнемiрiв-лiчильникiв) вiдповiдно до Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомiрiв-лiчильникiв i рiвнемiрiв-лiчильникiв рiвня пального у резервуарi, передачi облiкових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органiв.
4. Розпорядники акцизних складiв надають ДПС та її територiальним органам зведенi за добу пiдсумковi облiковi данi щодо обсягiв обiгу (отримання/вiдпуску) та залишкiв пального на акцизному складi пального за формами, затвердженими наказом Мiнфiну вiд 27 листопада 2018 р. N 944.
Облiк пального
5. Облiк пального, зазначеного у пiдпунктi 215.3.4 пункту 215.3 статтi 215 Кодексу, суб'єктами господарювання, якi є розпорядниками акцизних складiв, ведеться в одиницях об'єму та вимiрюється в лiтрах, приведених до температури 15° C.
Вiдображення технологiчних операцiй ведеться за марками пального iз зазначенням коду та опису пального за кодом товарної пiдкатегорiї згiдно з УКТЗЕД.
6. Результати вимiрювань об'єму скрапленого газу, приведеного до температури 15° C, використовуються для ведення облiку обiгу скрапленого газу згiдно з вимогами Кодексу та Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомiрiв-лiчильникiв i рiвнемiрiв-лiчильникiв рiвня пального у резервуарi, передачi облiкових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органiв.
У мiсцях роздрiбної торгiвлi ведеться облiк фактично вiдпущеного об'єму скрапленого газу, при цьому об'єм вiдпущеного скрапленого газу вважається об'ємом, приведеним до 15° C.
Вiдображення технологiчних операцiй ведеться за марками скрапленого газу вiдповiдно до статей 230 - 233 Кодексу за умовним кодом 2711 згiдно з УКТЗЕД.
7. Порядок бухгалтерського облiку скрапленого газу та iншого пального встановлюється облiковою полiтикою суб'єкта господарювання, яка розробляється i затверджується вiдповiдно до норм законодавства та цiєї Методики.
8. Засоби вимiрювальної технiки повиннi вiдповiдати вимогам законодавства про метрологiю та метрологiчну дiяльнiсть.
Методи визначення маси та об'єму пального
9. Для визначення маси та об'єму пального можуть використовуватися прямий метод статичних вимiрювань, непрямий метод статичних вимiрювань, прямий метод динамiчних вимiрювань, непрямий метод динамiчних вимiрювань, непрямий метод, заснований на гiдростатичному принципi, вiдповiдно до вимог ДСТУ 7094:2009 "Метрологiя. Маса нафти та нафтопродуктiв. Загальнi вимоги до методик виконання вимiрювання".
Зазначеними методами об'єм та маса пального визначаються у стацiонарних резервуарах, залiзничних цистернах, танках суден, мiрах повної мiсткостi (автоцистерни, причепи-цистерни, напiвпричепи-цистерни), а також за допомогою об'ємних та масових лiчильникiв.
Маса пального визначається також у залiзничних та автоцистернах зважуванням на автоматичних та неавтоматичних зважувальних приладах.
Визначення маси та об'єму пального здiйснюється згiдно з вимогами Iнструкцiї про порядок приймання, транспортування, зберiгання, вiдпуску та облiку нафти i нафтопродуктiв на пiдприємствах i органiзацiях України, затвердженої спiльним наказом Мiнпаливенерго, Мiнекономiки, Мiнтрансзв'язку, Держспоживстандарту вiд 20 травня 2008 р. N 281/171/578/155.
10. Вибiр методу визначення маси скрапленого газу залежить вiд технiчних можливостей та наявностi засобiв вимiрювальної технiки на мiсцi проведення технологiчної операцiї.
Визначення маси та об'єму скрапленого газу здiйснюється згiдно з вимогами Iнструкцiї про порядок приймання, зберiгання, вiдпуску та облiку газiв вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобiльного транспорту, затвердженої наказом Мiнпаливенерго вiд 3 червня 2002 р. N 332.
11. Втрати пального у межах норм втрат нафтопродуктiв пiд час їх приймання, зберiгання, вiдпуску, перевантаження та транспортування, затверджених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 5 серпня 2020 р. N 686 (Офiцiйний вiсник України, 2020 р., N 65, ст. 2102), визначаються для кожного резервуара та зараховуються на операцiйнi витрати в бухгалтерському облiку суб'єкта господарювання.
Втрати пального враховуються пiд час визначення фактично наявного обсягу пального у разi виявлення нестачi вiдповiдно до пунктiв 7 i 8 норм втрат нафтопродуктiв пiд час їх приймання, зберiгання, вiдпуску, перевантаження та транспортування.
Норми втрат скрапленого газу, розрахованi вiдповiдно до ГСТУ 320.00149943.016-2000 "Гази вуглеводневi скрапленi. Методика розрахунку втрат", враховуються пiд час визначення фактично наявного обсягу скрапленого газу у разi виявлення нестачi за результатами iнвентаризацiй та/або у ходi встановлення фактичних залишкiв скрапленого газу.
Визначення об'єму необлiкованого пального
12. Пальне, виявлене контролюючим органом пiд час перевiрки, що розмiщується в мiсцях зберiгання пального, якi не зареєстрованi як акцизнi склади у системi електронного адмiнiстрування реалiзацiї пального та спирту етилового вiдповiдно до статтi 230 Кодексу, зокрема з урахуванням пiдпунктiв 14.1.6 i 14.1.61 пункту 14.1 статтi 14 Кодексу, вважається необлiкованим.
13. Об'єм пального вважається необлiкованим у разi:
1) перевищення на акцизному складi фактично наявного обсягу обiгу або залишкiв пального порiвняно з обсягами, якi зареєстрованi у системi електронного адмiнiстрування реалiзацiї пального та спирту етилового згiдно з постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 24 квiтня 2019 р. N 408 "Деякi питання електронного адмiнiстрування реалiзацiї пального та спирту етилового" (Офiцiйний вiсник України, 2019 р., N 43, ст. 1485), у розмiрi вiдповiдно до пунктiв 27 i 28 частини другої статтi 46 Закону;
2) зберiгання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки, перевищення залишкiв пального порiвняно з обсягами, якi зареєстрованi у системi електронного адмiнiстрування реалiзацiї пального та спирту етилового, у розмiрi вiдповiдно до пунктiв 27 i 28 частини другої статтi 46 Закону.