ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
28.01.99 р. | N 09/1-227-ЕП |
---|
Начальникам регiональних митниць | |
Начальникам митниць |
Щодо методики визначення маси транзитних
нафтопродуктiв, що перемiщуються залiзничним
транспортом
У вiдповiдь на численнi запити митниць стосовно визначення маси нафтопродуктiв, що перемiщуються залiзничним транспортом у митному режимi транзиту, особливо пiд час перемiщення танкерних партiй нафтопродуктiв, iнформуємо про таке.
За повiдомленням Державного комiтету України по стандартизацiї, метрологiї та сертифiкацiї (лист вiд 19.02.98 N 560/5-3) згiдно з чинними в Українi правилами вимiрювання нафтопродуктiв, що перевозяться наливом у залiзничних цистернах, здiйснюються вiдповiдно до ГОСТ 26976-86 "Нефть и нефтепродукты. Методы измерения массы".
Як правило, на практицi вимiрювання нафтопродуктiв здiйснюється об'ємно-масовим методом (п.2.3.1. ГОСТ 26976-86), при якому вимiрюється рiвень i щiльнiсть продукту з застосуванням градуювальних таблиць за однакових або приведених до однакових умов (температура i тиск).
У свою чергу об'ємно-масовий метод залежно вiд способу вимiрювань подiляють на динамiчний i статичний методи.
Динамiчним методом вимiрюються нафтопродукти безпосередньо на потоцi у нафтопродуктопроводах, як правило, за допомогою лiчильникiв.
Статичним методом вимiрюється маса нафтопродуктiв у градуйованих мiсткостях (вертикальних i горизонтальних резервуарах, транспортних ємностях тощо). Об'єм продукту визначається за градуювальними таблицями резервуарiв, погодженими в установленому порядку, по значенням рiвня заповнення, якi вимiрюються рiвнемiром, метроштоком або металевою вимiрювальною рулеткою з лотом.
Вiдповiдно до ГОСТ 26976-86 гранична вiдносна похибка при вимiрюваннi маси об'ємно-масовим статичним методом становить:
1) ( 0,5% - при вимiрюваннi маси нетто нафти, нафтопродуктiв i вiдпрацьованих нафтопродуктiв вiд 100 тонн i бiльше;
2) ( 0,8% - при вимiрюваннi маси нетто нафтопродуктiв до 100 тонн.
При двократному вимiрюваннi кiлькостi транзитних нафтопродуктiв (наприклад, пiд час ввезення їх на митну територiю України або завантаження у залiзничнi цистерни з нафтотермiналу та пiд час вивезення за межi митної територiї України або зливання у нафтотермiнал) допускаються такi граничнi розходження у результатах визначення маси нетто нафтопродуктiв:
1) при масi нетто
нафтопродуктiв вiд 100 тонн i бiльше:
( 0,5( + 0,5( = 0,7 % ;
2) при масi нетто
нафтопродуктiв до 100 тонн:
( 0,8( + 0,8( = 1,13 % .
За iнформацiєю, наявною у Держмитслужбi, Державна адмiнiстрацiя залiзничного транспорту України (Укрзалiзниця) пiд час визначення нестачi нафтопродуктiв у залiзничних цистернах використовує саме цей метод розрахунку.
Згiдно з чинними правилами, визначення маси нафтопродуктiв повинно проводитися за методиками виконання вимiрювань, атестованими згiдно з порядком, встановленим Держстандартом України. При здiйсненнi облiково-розрахункових операцiй заборонено використовувати засоби вимiрювальної технiки, якi не пройшли повiрку або метрологiчну атестацiю у порядку, встановленому Держстандартом України.
На практицi при здiйсненнi поставок великих партiй нафтопродуктiв (та iнших однорiдних наливних товарiв), що перевозяться за рiзними накладними вiд одного вiдправника до одного одержувача та знеособлюються пiд час їх перевантаження у дорозi або перевалки (наприклад, iз залiзничних цистерн у нафтопродуктосховища) нестача або надлишок визначається за результатами видачi усiєї партiї (стаття 112 Статуту залiзниць України, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 06.04.98 N 457 , тобто контролюється фактична загальна маса повного обсягу всiєї контрактної поставки або танкерної партiї, без роздiлення на окремi частини, що були завантаженi в окремi цистерни.
Таким чином, якщо митницею призначення пiсля надходження всього обсягу контрактної поставки або танкерної партiї транзитних нафтопродуктiв, що перемiщувалися залiзничним транспортом, на пiдставi отриманих вiдомостей встановлено нестачу у кiлькостi, що пiдпадає пiд визначенi у цьому листi нормативи розходження маси цих продуктiв та норми природних втрат, така нестача не може бути пiдставою для застосування до перевiзника чи гаранта санкцiй, передбачених чинними митними правилами.
Якщо ж за умови недоторканостi накладеного забезпечення перевiзника або митного забезпечення нестача транзитних нафтопродуктiв перевищуватиме гранично допустимий розмiр, митниця призначення повинна вважати нафтопродукти, яких не вистачає, такими, що не доставленi перевiзником у митницю призначення та вживати до нього заходiв, передбачених статтями 109 i 114 Митного кодексу України.
Голова Служби | Ю. Соловков |
"Погоджено"
Голова Держстандарту України
________________ Т. Кисельова
"26" сiчня 1999 р.