ДЕРЖАВНИЙ МИТНИЙ КОМIТЕТ УКРАЇНИ
вiд 16.12.92 р. | N 01/3208 |
---|
Начальникам митниць |
Iз змiнами i доповненнями, внесеними
листом Державного митного комiтету України
вiд 19 сiчня 1993 року N 11/2-91,
В листопадi цього року Чопською
митницею при проведеннi митного огляду у
дипломатiв з однiєї iз африканських держав,
акредитованих у Празi i Москвi, вилучена велика
партiя сигарет на суму близько 2 млн. крб.
Зафiксованi й iншi випадки незаконного вивезення
представниками дипкорпусу товарiв народного
споживання, заборонених до вивезення з України.
В зв'язку з запитами начальникiв митниць щодо правомiрностi такого вилучення i процедури митного огляду iноземцiв, що користуються дипломатичним iмунiтетом,
РОЗ'ЯСНЮЮ:
1. Порядок перемiщення через митний кордон України багажу та iнших предметiв глав дипломатичних i консульських представникiв, акредитованих в Українi, i членiв їх сiмей; представникiв iноземних держав, якi приїжджають в Україну для участi в мiжнародних переговорах, конференцiях i нарадах або з iншими офiцiйними цiлями; персоналу дипломатичних та консульських представництв, мiжнародних, мiжурядових органiзацiй та членiв сiмей цього персоналу регулюється статтями 59, 60, 66, 67 Митного кодексу України, а також статтями 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2.6 погоджених з Мiнiстерством закордонних справ України "Тимчасових правил митного контролю за предметами, що належать iноземним установам, органiзацiям та особам, якi користуються на територiї України митними пiльгами" вiд 7 лютого 1992 року.
2. Порядок такого перемiщення, окрiм Митного кодексу, iнших нормативних актiв України, регулюється також мiжнародними та мiждержавними угодами.
Так, у преамбулi Вiденської конвенцiї про дипломатичнi зносини (1961 р.), до якої приєдналася Україна, зазначається, що "пiльги та iмунiтети надаються (дипломатичним агентам, тобто главам дипломатичних представництв або членам дипломатичного персоналу представництва - примiтка правового вiддiлу ДМК України) для забезпечення ефективного здiйснення функцiй дипломатичних представництв як органiв, що репрезентують державу".
У статтi 39 Вiденської конвенцiї про представництво держав у їх вiдносинах з мiжнародними органiзацiями унiверсального характеру (1975 р.), яка ратифiкована Україною 24 липня 1978 р., вказується, що "глава представництва i члени дипломатичного персоналу представництва не повиннi займатися в державi перебування професiйною або комерцiйною дiяльнiстю з метою особистої вигоди". В цiй же статтi зазначається, що при здiйсненнi такої дiяльностi з метою особистої вигоди дипломатичнi представники "не користуються жодними привiлеями та iмунiтетами щодо дiй, вчинених ними при здiйсненнi чи у зв'язку iз здiйсненням такої дiяльностi".
3. Мiжнароднi угоди не виключають можливостi митного огляду особистого багажу дипломатичних, консульських представникiв, представникiв iноземних делегацiй. У Вiденськiй конвенцiї про дипломатичнi зносини (стаття 36), Вiденськiй конвенцiї про консульськi зносини 1963 р. (стаття 50), Вiденськiй конвенцiї про представництво держав у їх вiдносинах з мiжнародними органiзацiями унiверсального характеру (ст. 65) зазначається, що особистий багаж глав представництв, дипломатичного i консульського персоналу, глав i членiв мiжнародних делегацiй не звiльняється вiд огляду, якщо є серйознi пiдстави припускати, що в ньому мiстяться предмети, якi не призначенi для офiцiйного чи особистого користування або предмети, ввезення чи вивезення яких заборонено законами i правилами або карантинними нормами держави перебування.
4. Випуск особистого багажу та iнших речей осiб, якi користуються на територiї України митними пiльгами, що прямують разом з його власником, можуть здiйснюватись як у прикордонних, так i у внутрiшнiх митницях.
5. Митнi пiльги, якими користуються дипломатичнi представники iноземних держав на територiї України, не звiльняють їх, як зазначено у статтi 2.5 "Тимчасових правил", вiд обов'язку дотримуватися встановленого законодавством України порядку перемiщення речей через митний кордон України.
6. Вiдповiдно до статтi 59 Митного кодексу України, пiльги дипломатичним представникам iноземних держав надаються лише за умови дотримання встановленого порядку перемiщення багажу та iнших предметiв через митний кордон України.
Особистий багаж глав дипломатичних та консульських представництв, їх дипломатичного персоналу, акредитованих в Українi, а також iнших категорiй працiвникiв дипкорпусу та членiв їх сiмей, зазначених в п. 1 цього листа, згiдно зi статтею 60 Митного кодексу України, "звiльняється вiд митного огляду, якщо немає серйозних пiдстав вважати, що вiн мiстить предмети, не призначенi для особистого користування, або предмети, ввезення та вивезення яких заборонено законодавством України або регулюється карантинними та iншими спецiальними правилами".
7. При наявностi серйозних пiдстав вважати, що пiд виглядом або крiм предметiв офiцiйного (службового) та особистого користування дипломатичним представником (членом iноземної делегацiї, мiжнародної органiзацiї, членом їх сiмей, якi акредитованi в Українi, а також представниками дипломатичного корпусу, що їдуть через митний кордон України транзитом/перемiщуються iншi предмети, в тому числi предмети забороненi до ввезення або вивезення з України, службова особа митних органiв пропонує дипломатичному представниковi заповнити митну декларацiю пiсля чого приступає до митного огляду.
8. Митний огляд багажу та iнших предметiв дипломатичних представникiв та осiб, зазначених у п. 1 цього листа, проводиться вiдповiдно до статтей 18, 27 та 30 Митного кодексу України.
Проведення митного огляду здiйснюється в присутностi дипломатичного представника (члена iноземної делегацiї, мiжнародної органiзацiї, членiв їх сiмей) або уповноважених ними осiб, як правило, двома працiвниками митницi i в присутностi понятих.
За результатами митного огляду складається протокол, в якому зазначаються дата, мiсце, час огляду, посади та прiзвища iнспекторiв митницi, характеристика та оцiнка вилучених предметiв, мiсце, де вони зберiгатимуться. Тут же визначається можливий порядок оскарження дiй службових осiб митницi.
(абзац 3 пункту 8 змiнено згiдно з листом ДМКУ вiд 19.01.93 р. N 11/2-91) |
Протокол пiдписується митниками, понятими i, при згодi з його змiстом, особою, щодо якої проводився митний огляд. В разi вiдмови вiд пiдпису в текстi протокола робиться вiдповiдне зауваження. Тут же, на випадок обструкцiї або iнших форм негiдної поведiнки iноземця, до протоколу вноситься коротке доповнення з висвiтленням цих вчинкiв.
(абзац 4 пункту 8 змiнено згiдно з листом ДМКУ вiд 19.01.93 р. N 11/2-91) |
9. При проведеннi митного огляду багажу та iнших предметiв дипломатичного представника службовi особи митних органiв повиннi виявити належну повагу до iноземця, не допускати будь-яких порушень його законних прав та iнтересiв, приниження честi та гiдностi людини.
10. На пiдставi протоколу про результати митного огляду начальник митницi повинен прийняти одне з двох рiшень:
- про провадження в справi про порушення митних правил (при наявностi факту порушення таких правил);
- про вiдмову вiд цього провадження (при вiдсутностi факту порушення митних правил).
(лист доповнено новим пунктом 10 згiдно з листом ДМКУ вiд 19.01.93 р. N 11/2-91) | |
(У зв'язку з цим пункти 10 i 11 вважати вiдповiдно пунктами 11 i 12) |
11. У випадку, коли в дiях особи, що користується митними пiльгами, встановлюються факти порушення митних правил, передбачених Митним кодексом України та Кодексом про адмiнiстративнi правопорушення України, вилученi в неї предмети пiдлягають конфiскацiї та реалiзацiї у встановленому порядку.
Якщо в дiях особи, що користується митними пiльгами, встановлюються ознаки контрабанди, то митницею, як органом дiзнання, порушується кримiнальна справа. При наявностi ознак iншого злочину матерiали на цю особу надсилаються за пiдслiднiстю.
(пункт 11 доповнено абзацем 2 згiдно з листом ДМКУ вiд 19.01.93 р. N 11/2-91) |
12. По кожному факту проведення митного огляду осiб, зазначених у п. 1 листа, термiново iнформуйте ДМК України.
Голова Комiтету | О.М. КОВАЛЬ |
"Збiрник наказiв та розпоряджень
Державного митного комiтету України",
випуск 1, Київ, 1994.