ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМIНIСТРАЦIЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ
вiд 23.01.2001 р. | N 24/2/22-2212 |
---|
ДПА України розглянула лист
пiдприємства з iноземними iнвестицiями з питань
щодо вiдображення у податковому облiку витрат,
пов'язаних iз придбанням товарiв (робiт, послуг) у
нерезидентiв, що розташованi в офшорних зонах, та
повiдомляє таке.
1. Вiдповiдно до п. 18.3 ст. 18 Закону України вiд 22.05.97 р. N 283/97-ВР "Про оподаткування прибутку пiдприємств" у разi укладення договорiв, якi передбачають здiйснення оплати товарiв (робiт, послуг) на користь нерезидентiв, що розташованi в офшорних зонах, чи при здiйсненнi розрахункiв через таких нерезидентiв або через їх банкiвськi розрахунки, незалежно вiд того, чи здiйснюється така оплата (в грошовiй або iншiй формi) безпосередньо або через iнших резидентiв або нерезидентiв, витрати платникiв податку на оплату вартостi таких товарiв (робiт, послуг) включаються до складу їх валових витрат у сумi, що становить 85 % вiд оплаченої вартостi цих товарiв (робiт, послуг).
Отже, для вищезазначених операцiй дiють спецiальнi правила, встановленi ст. 18 Закону, якими передбаченi особливостi облiку валових витрат за операцiями з нерезидентами, що розташованi в офшорних зонах.
Таким чином, пiд час придбання товарiв (робiт, послуг) у нерезидентiв, що розташованi в офшорних зонах, валовi витрати покупця-резидента збiльшуються на суму, що становить 85 % вартостi цих товарiв (робiт, послуг) у той податковий перiод, протягом якого вiдбулася оплата таких товарiв (робiт, послуг). Цi витрати вiдображаються в Декларацiї про прибуток пiдприємства у рядках 2 або 7, або 10 додатка "Ж" i пiдлягають коригуванню вiдповiдно до положень п. 5.9 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку пiдприємств". Тобто розрахунок приросту (убутку) за придбаними таким чином запасами здiйснюється пiсля включення витрат на їх придбання до складу валових витрат.
Порядок вiдображення в декларацiї сум приросту (убутку) балансової вартостi запасiв наводиться в п. 4.9 Порядку складання декларацiї про прибуток пiдприємства, затвердженого наказом ДПА України вiд 08.07.97 р. N 214 (iз змiнами та доповненнями) та зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 14.08.97 р. N 313/2117.
З метою оподаткування пiд час розрахунку первiсної вартостi (собiвартостi) запасiв слiд враховувати, що така складова собiвартостi (балансової вартостi) запасiв як цiна придбаних товарiв облiковується в податковому облiку в сумi, що становить 85 % цiни товарiв, придбаних у нерезидентiв, що розташованi в офшорних зонах.
2. Право вiднесення сум ПДВ до складу податкового кредиту залежить вiд наявностi права на включення вартостi придбаних товарiв (робiт, послуг) та основних фондiв чи нематерiальних активiв, що пiдлягають амортизацiї, до складу валових витрат виробництва (обiгу) продукцiї. Така залежнiсть встановлена п. 7.4 ст. 7 Закону України вiд 03.04.97 р. N 168/97-ВР "Про податок на додану вартiсть". Порядок формування валових витрат та валового доходу регулюється Законом України "Про оподаткування прибутку пiдприємств", тобто норми цих Законiв взаємопов'язанi.
Враховуючи те, що п. 18.3 ст. 18 Закону України "Про оподаткування прибутку пiдприємств" передбачено, що витрати платникiв податку на оплату вартостi товарiв (робiт, послуг) на користь нерезидентiв, розташованих в офшорних зонах, включаються до складу їх валових витрат у сумi 85 % вiд оплаченої вартостi цих товарiв (робiт, послуг), а також те, що датою виникнення права на податковий кредит щодо ввезених на митну територiю України товарiв вважається дата сплати податку за податковими зобов'язаннями, що виникають на дату оформлення ввiзної митної декларацiї, до податкового кредиту вiдповiдного звiтного перiоду може бути вiднесена лише та частка ПДВ, що припадає на витрати, якi включаються до складу валових витрат цього звiтного перiоду.
Голова | М. Азаров |
Надруковано: "Бухгалтерiя", N 7, 12 лютого 2001 р.