КОНВЕНЦIЯ
про транснацiональнi корпорацiї
ДАТА ПIДПИСАННЯ: | 06.03.98 р. | |
ДАТА РАТИФIКАЦIЯ: | 13.07.99 р. (Конвенцiя ратифiкована iз застереженнями) | |
ДАТА НАБУТТЯ ЧИННОСТI: | 14.01.2000 р. |
Держави - учасницi цiєї Конвенцiї, далi - Сторони, реалiзуючи положення Договору про створення Економiчного союзу вiд 24 вересня 1993 року, вважаючи за необхiдне забезпечення структурної перебудови економiк держав - учасниць Спiвдружностi, прискорення науково-технiчного прогресу, прагнучи забезпечити сприятливi умови для пiдтримання i розвитку виробничої кооперацiї мiж пiдприємствами держав - учасниць Спiвдружностi, пiдтверджуючи прагнення збiльшити експортний потенцiал i конкурентоспроможнiсть пiдприємств держав - учасниць Спiвдружностi, сприяючи проведенню активної промислової полiтики, поглибленню iнтеграцiї та залученню iнвестицiй, надаючи важливого значення використанню сучасних форм взаємодiї в галузi виробничої, iнвестицiйної, комерцiйної та фiнансово-кредитної дiяльностi, керуючись Угодою про сприяння у створеннi та розвитку виробничих, комерцiйних, кредитно-фiнансових, страхових i змiшаних транснацiональних об'єднань вiд 15 квiтня 1994 року, погодились про таке:
Частина 1. Загальнi положення
Стаття 1. Правовi основи дiяльностi транснацiональних корпорацiй
1. Цiєю Конвенцiєю встановлюються загальнi основи спiвробiтництва Сторiн у сферi створення та дiяльностi транснацiональних корпорацiй (далi - корпорацiя).
2. Вiдносини, не врегульованi цiєю Конвенцiєю, регулюються двостороннiми угодами мiж Сторонами, а також їх нацiональним законодавством.
3. Регулювання питань застосування цiєї Конвенцiї здiйснюється уповноваженим на те державним органом Сторони, що здiйснює реєстрацiю корпорацiї.
4. Сторони домовились, що ведення банку даних про створюванi корпорацiї з боку органiв Спiвдружностi Незалежних Держав здiйснює Мiждержавний економiчний Комiтет Економiчного союзу.
5. Пiд час формування корпорацiї кожна iз Сторiн виходить з потреби захисту прав власностi на розташоване на її територiї майно юридичних осiб другої Сторони.
Сторони погодилися, що корпорацiя створюється i дiє вiдповiдно до вимог законодавства Сторiн.
Стаття 2. Поняття "транснацiональна корпорацiя"
1. Сторони визнають пiд поняттям "транснацiональна корпорацiя" юридичну особу (сукупнiсть юридичних осiб):
- яка має у власностi, господарському вiданнi або оперативному управлiннi вiдокремлене майно на територiях двох i бiльше Сторiн;
- утворену юридичними особами двох i бiльше Сторiн;
- зареєстровану як корпорацiя вiдповiдно до цiєї Конвенцiї.
2. У цiй Конвенцiї поняття "транснацiональна корпорацiя" включає в себе рiзнi транснацiональнi структури, у тому числi фiнансово-промисловi групи, компанiї, концерни, холдинги, спiльнi пiдприємства, акцiонернi товариства з iноземною участю тощо.
3. Корпорацiя вправi провадити на територiях Сторiн будь-якi види дiяльностi, не забороненi законодавством Сторiн.
Стаття 3. Учасники корпорацiї
1. Учасниками корпорацiї можуть бути юридичнi особи будь-якої органiзацiйно-правової форми, у тому числi з третiх країн.
2. Державнi, мунiципальнi та унiтарнi пiдприємства можуть бути учасниками корпорацiї в порядку i на умовах, що визначаються власником їх майна.
Частина 2. Формування i дiяльнiсть корпорацiї
Стаття 4. Створення i порядок реєстрацiї корпорацiї
Корпорацiя створюється добровiльно як на основi мiжурядових угод, так i iншим, не забороненим законодавством Сторiн способом.
Порядок реєстрацiї корпорацiї визначається законодавством держави - мiсця її реєстрацiї.
Реєстрацiя пiдтверджується видачею свiдоцтва встановленого зразка, яке мiстить повну назву та органiзацiйно-правову форму корпорацiї з обов'язковим внесенням до назви словосполучення транснацiональна корпорацiя .
Стаття 5. Органiзацiйний проект корпорацiї
Пiд час реєстрацiї корпорацiї подається органiзацiйний проект корпорацiї. Пiд органiзацiйним проектом корпорацiї розумiється пакет документiв, поданий до уповноваженого державного органу Сторони, який здiйснює реєстрацiю корпорацiї. Органiзацiйний проект мiстить необхiднi вiдомостi про цiлi та завдання, а також iншi вiдомостi, необхiднi для прийняття рiшення про реєстрацiю корпорацiї.
Стаття 6. Органи управлiння корпорацiї
Структура управлiння (склад вищого, виконавчого i контролюючого органiв) визначається в установчих документах корпорацiї, виходячи iз законодавства держави - мiсця реєстрацiї корпорацiї.
Стаття 7. Поняття дiяльнiсть корпорацiї
Пiд дiяльнiстю корпорацiї Сторони розумiють дiяльнiсть її учасникiв i головного пiдприємства (центральної компанiї), яка провадиться вiдповiдно до установчих документiв корпорацiї та законодавства Сторiн, юридичнi особи яких входять до корпорацiї, та її органiзацiйним проектом пiд час використання вiдокремлених активiв.
Стаття 8. Державна пiдтримка та стимулювання дiяльностi корпорацiї
Сторони можуть на паритетнiй основi вживати заходiв, що не суперечать законодавству Сторiн, спрямованих на стимулювання створення та дiяльностi корпорацiї, у тому числi на:
- передачу в довiрче управлiння корпорацiї або її учаснику належних державам пакетiв акцiй пiдприємств - учасникiв корпорацiї;
- залiк заборгованостi пiдприємства, акцiї якого реалiзуються на iнвестицiйних конкурсах (торгах), в обсяг iнвестицiй, передбачених умовами iнвестицiйного конкурсу (торгу), для корпорацiї-покупця;
- надання державних гарантiй для залучення рiзного виду iнвестицiйних ресурсiв, у тому числi з використанням механiзму застави;
- скасування подвiйного оподаткування учасникiв корпорацiї на територiї Сторiн, де дiє корпорацiя та її пiдприємства-учасники;
- здiйснення безмитного ввезення та вивезення обладнання, продукцiї, робiт, послуг та перемiщення капiталу мiж учасниками корпорацiї;
- надання банкам - учасникам корпорацiї, якi провадять у нiй iнвестицiйну дiяльнiсть, пiльг, що передбачають зниження норм обов'язкового резервування та змiну iнших нормативiв з метою пiдвищення їх iнвестицiйної активностi;
- надання банкам-учасникам корпорацiї iнвестицiйних кредитiв через Мiждержавний банк та iншої фiнансової пiдтримки для реалiзацiї проектiв корпорацiї.
У кожному конкретному випадку полiтика Сторiн з цього питання має iндивiдуальний характер i визначається вiдповiдним нормативним актом.
Стаття 9. Вiдповiдальнiсть учасникiв
За зобов'язаннями корпорацiї та/чи головного пiдприємства (центральної компанiї), що виникли внаслiдок участi в дiяльностi корпорацiї, учасники несуть вiдповiдальнiсть вiдповiдно до законодавства Сторiн, юридичнi особи яких входять до корпорацiї.
Стаття 10. Звiтнiсть корпорацiї та контроль за її дiяльнiстю
1. Корпорацiя подає звiтнiсть вiдповiдно до законодавства держави - мiсця реєстрацiї корпорацiї.
2. Юридичнi особи, що входять до корпорацiї, подають звiтнiсть за їх мiсцезнаходженням.
3. Уповноважений державний орган держави - мiсця реєстрацiї корпорацiї вправi призначати аудиторськi перевiрки дiяльностi корпорацiї вiдповiдно до законодавства цiєї держави.
Стаття 11. Право власностi корпорацiї на прибуток i вироблену продукцiю
1. Право власностi корпорацiї та iнших юридичних осiб, що входять до її складу, на прибуток i вироблену продукцiю визначається законодавством Сторiн, юридичнi особи яких входять до корпорацiї, або на пiдставi окремої мiжурядової угоди.
2. Оподаткування юридичних осiб, що входять у корпорацiю, здiйснюється за їх мiсцезнаходженням вiдповiдно до законодавства держави - мiсця перебування.
Стаття 12. Правовi основи регулювання соцiально-трудових вiдносин у корпорацiї
Регулювання соцiально-трудових вiдносин у корпорацiї здiйснюється на основi законодавства Сторiн, на територiї яких розташованi її учасники, якщо iнше не обумовлене мiждержавними договорами (угодами).
Стаття 13. Лiквiдацiя корпорацiї
Корпорацiя може бути лiквiдована на пiдставах, передбачених законодавством держави - мiсця реєстрацiї корпорацiї, а також у зв'язку з припиненням дiї вiдповiдної мiжурядової угоди.
Частина 3. Прикiнцевi положення
Стаття 14. Спiввiдношення Конвенцiї з мiжнародними договорами
Ця Конвенцiя не порушує положень iнших мiжнародних договорiв, учасниками яких є Сторони.
Стаття 15. Порядок набрання чинностi Конвенцiєю
1. Ця Конвенцiя набирає чинностi на 30-й день з дня передачi на зберiгання депозитарiю третьої ратифiкацiйної грамоти.
2. Для Сторiн, якi ратифiкували її пiзнiше, Конвенцiя набирає чинностi на 30-й день з дня передачi ними на зберiгання своїх ратифiкацiйних грамот.
Стаття 16. Строк дiї Конвенцiї
1. Ця Конвенцiя дiє протягом 10-ти рокiв з дня набрання нею чинностi. Пiсля закiнчення цього строку Конвенцiя автоматично продовжується кожного разу на п'ятирiчний перiод, якщо Сторони не приймуть iншого рiшення.
2. Кожна Сторона може вийти з цiєї Конвенцiї, надiславши письмове повiдомлення про це депозитарiю не пiзнiше нiж за 12 мiсяцiв до виходу.
Стаття 17. Порядок приєднання до Конвенцiї
До цiєї Конвенцiї пiсля набрання нею чинностi можуть приєднатися iншi держави шляхом передачi депозитарiю документiв про таке приєднання.
Стаття 18. Порядок внесення змiн i доповнень до Конвенцiї
За взаємною домовленiстю Сторiн до цiєї Конвенцiї можуть бути внесенi змiни i доповнення, оформленi протоколом.
Стаття 19. Вирiшення спорiв
Спiрнi питання, пов'язанi iз застосуванням чи тлумаченням положень цiєї Конвенцiї, вирiшуються шляхом консультацiй та переговорiв заiнтересованих Сторiн, а також шляхом звернення в Економiчний Суд Спiвдружностi Незалежних Держав чи iнший погоджений Сторонами судовий орган, рiшення якого визнається обов'язковим.
Здiйснено у мiстi Москвi 6 березня 1998 року в єдиному справжньому примiрнику росiйською мовою. Справжнiй примiрник зберiгається у Виконавчому Секретарiатi Спiвдружностi Незалежних Держав, який надiшле кожнiй державi, що пiдписала цю Конвенцiю, її завiрену копiю.
За Азербайджанську Республiку
За Республiку Молдова
За Республiку Вiрменiя
За Росiйську Федерацiю
За Республiку Бiлорусь
За Республiку Таджикистан
За Грузiю
За Туркменистан
За Республiку Казахстан
За Республiку Узбекистан
За Киргизьку Республiку
За Україну