Документи, які необхідно мати громадянам при переїзді на постійне місце проживання з України
В якості загального принципу здійснення #митного_контролю згідно з частиною першою статті 318 #Митного_кодексу_України, прийнятого Законом України від 13 березня 2012 року №4495- VI, визначено, що митному контролю підлягають усі товари, які переміщуються через митний кордон України.
Термін «особисті речі» визначено пунктом 36 частини 1 статті 4 МКУ - «товари, нові і такі, що були у вжитку, призначені для забезпечення звичайних повсякденних потреб фізичної особи, які відповідають меті перебування зазначеної особи відповідно в Україні або за кордоном, переміщуються через митний кордон України у ручній поклажі, супроводжуваному та несупроводжуваному багажі і не призначені для підприємницької діяльності, відчуження або передачі іншим особам».
Згідно з положеннями статті 369 МКУ особисті речі, що переміщуються (пересилаються) громадянами через митний кордон України, підлягають декларуванню шляхом учинення дій, усно або, за бажанням власника чи на вимогу митного органу, письмово, не оподатковуються митними платежами та звільняються від подання документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, а також від застосування до них видів державного контролю.
Перелік товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей громадян, визначений статтею 370 МКУ. Ознайомитися з ним є можливість у всіх відкритих джерелах, у тому числі й на митних постах митниць України.
Однак, не всі предмети, які громадянин має намір вивезти з України, законодавчо відносяться до встановленого визначення особистих речей. Тому вони з погляду законодавства можуть розглядатися як товар.
Умови вивозу (пересилання) громадянами товарів за межі митної території України визначено в статті 371 МКУ, а саме: дозволений вивіз (пересилання) товарів, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 євро. При цьому, є необхідність у підтвердженні такої вартості документально. Для її підтвердження громадянин може пред’явити касові або товарні чеки, ярлики, інші документи роздрібної торгівлі, які містять відомості щодо вартості таких товарів. У разі виникнення сумнівів у достовірності вартості таких товарів, посадові особи митниці мають право самостійно визначити таку вартість на підставі цін на ідентичні чи подібні товари.
Товари, сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 10000 євро, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, та звільняються від подання документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, за умови, що ці товари вивозяться у зв'язку з виїздом за кордон України на постійне місце проживання (далі - ПМП).
Для того, щоб підтвердити конкретно цю мету, у митний орган (митницю, митний пост) при вивозі товарів обов'язково необхідно надати наступні документи:
- закордонний паспорт громадянина України для виїзду за кордон зі штампом «Постійне проживання – (назва країни ПМП)». Для цього слід спочатку порушити відповідне клопотання (про виїзд/залишення на ПМП) у територіальному органі Державної міграційної служби України (ДМС України) за місцем реєстрації на території України, отримати дозвіл, здати внутрішній паспорт, виписатися з останнього місця проживання (адресний талон вибуття) на території України та зрештою отримати у паспорті громадянина України для виїзду за кордон відмітку «ПОСТІЙНЕ ПРОЖИВАННЯ» із зазначенням країни, де планується ПМП;
- довідка з податкової інспекції України за місцем проживання про відсутність заборгованості. Платники податку - резиденти, які виїжджають за кордон на ПМП, зобов'язані подати до контролюючого органу податкову декларацію не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду. Контролюючий орган протягом 30 календарних днів після надходження податкової декларації зобов'язаний перевірити визначене податкове зобов'язання, сплату належної суми податку і видати довідку про таку сплату та про відсутність податкових зобов'язань з цього податку, що подається до митного органу під час перетину митного кордону України і є підставою для проведення митних процедур;
- опис товарів (особистих речей), що вивозяться;
- заповнену митну декларацію на вивіз товарів. Задекларувати (заявити про їх вивезення) особисті речі можна безпосередньо в пункті пропуску на державному кордоні, а в разі їх відправки несупроводжуваним багажем - в митному органі за місцем відправки.
Вивіз транспортних засобів особистого користування здійснюється за умови зняття їх з реєстрації в органах МРЕВ ДАІ. Під час їх вивезення з України податки не сплачуються. Питання звільнення від оподаткування в країні, де планує проживати громадянин, врегульовується відповідно до національного законодавства цієї країни.
Варто відзначити, що в законодавстві існують заборони й обмеження щодо вивозу (пересилання) громадянами за межі митної території України окремих видів товарів, наприклад, таких, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню, відтворенню та охороні відповідно до законодавства України (культурних цінностей).
У відповідності до положень статті 373 МКУ перелік товарів, незалежно від їх загальної фактурної вартості, які не допускаються для вивезення громадянами за межі митної території України, а також порядок вивезення громадянами дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння та виробів із них, а також культурних цінностей з метою їх відчуження визначається Кабінетом Міністрів України (за винятком банківських металів, пам'ятних та ювілейних монет України із дорогоцінних металів - визначається Національним банком України), на теперішній час це Постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 448 та від 28.05.2012 № 468.
Якщо громадяни, які від’їжджають на ПМП, вивозять свої або успадковані ними державні нагороди з дорогоцінних металів та/або дорогоцінного каміння, вони повинні подати до митниці для митного оформлення:
- документи, що підтверджують переїзд громадянина на ПМП до іншої країни; документи про нагородження; копію свідоцтва про смерть власника нагороди, засвідчену в установленому порядку; свідоцтво про право на спадщину.
Рішення щодо вибору транспорту для переміщення товарів громадянин приймає самостійно, залежно від вартості й необхідної швидкості транспортування, характеристик вантажу. Укладання договору на перевезення такого товару здійснюється без залучення митних органів.
В залежності від обраного виду транспорту громадянин має змогу звернутись за більш детальною консультацією до митних постів Слобожанської митниці Держмитслужби:
- для автомобільного транспорту - митний пост «Гоптівка» (тел.766-10-43);
- для залізничного транспорту - митний пост «Залізничний» (тел.724-37-34);
- для повітряного транспорту – митний пост «Міжнародний аеропорт «Харків» (тел. 52-91-65).