Типи митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа (ЄАД) та їх використання відповідно до напрямку переміщення
Митна декларація - заява встановленої форми, в якій особою зазначено митну процедуру, що підлягає застосуванню до товарів, та передбачені законодавством відомості про товари, умови і способи їх переміщення через митний кордон України та щодо нарахування митних платежів, необхідних для застосування цієї процедури;
Форма митної декларації на бланку ЄАД затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012р. № 450 «Питання, пов’язані із застосуванням митних декларацій»
Бланки єдиного адміністративного документа використовуються для оформлення митних декларацій (митної декларації, заповненої у звичайному порядку, попередньої, тимчасової, періодичної та додаткової митних декларацій), передбачених статтями 258 - 261 Митного кодексу України.
Типи митних декларацій на бланку ЄАД
1. Митна декларація, заповнена у звичайному порядку (ст.258 МК України).
2. Попередня митна декларація (ст.259 МК України)
3. Тимчасова митна декларація (ст.260 МК України)
4. Періодична митна декларація (ст.260 МК України)
5. Додаткова декларація (ст.261 МК України)
Митна декларація, заповнена у звичайному порядку
Під митною декларацією, заповненою у звичайному порядку, розуміється митна декларація, що містить обсяг відомостей (даних), достатній для завершення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення у заявлений митний режим. Оформлення митним органом митної декларації, заповненої у звичайному порядку, є випуском товарів у заявлений митний режим.
Даному типу декларації відповідає літерний код АА.
Використовується за напрямками переміщення «вивезення», «ввезення», «транзит».
Попередня митна декларація
Попередня митна декларація подається до ввезення в Україну товарів, транспортних засобів комерційного призначення (у тому числі з метою транзиту) або після їх ввезення, якщо ці товари, транспортні засоби перебувають на території пункту пропуску через державний кордон України.
Попередня митна декларація подається декларантом або уповноваженою ним особою митному органу, в зоні діяльності якого товари, транспортні засоби комерційного призначення будуть пред’явлені для митного оформлення, з метою проведення аналізу ризиків та прискорення виконання митних формальностей.
Типи попередніх митних декларацій:
1. Попередня митна декларація з обсягом даних, необхідним для випуску товарів у митний режим.
Даному типу декларації відповідає літерний код ЕА.
Використовується за напрямками переміщення «ввезення», «транзит».
2. Попередня митна декларація з обсягом даних, необхідним для пропуску товарів через митний кордон України та доставлення до митного органу призначення.
Даному типу декларації відповідає літерний код ЕЕ
Використовується за напрямками переміщення «ввезення», «транзит».
Тимчасова митна декларація
Якщо декларант або уповноважена ним особа не володіє точними відомостями про характеристики товарів, необхідні для заповнення митної декларації у звичайному порядку, вона може подати митному органу тимчасову митну декларацію на такі товари за умови, що вона містить дані, достатні для поміщення їх у заявлений митний режим, та під зобов’язання про подання додаткової декларації у строк не більше 45 днів з дати оформлення тимчасової митної декларації.
Оформлення митним органом тимчасової митної декларації є випуском товарів у заявлений митний режим. Якщо під час митного оформлення товарів митним органом бралися проби (зразки) цих товарів для проведення їх дослідження (аналізу, експертизи), випуск таких товарів до одержання результатів відповідних досліджень (аналізу, експертиз), якщо вони не підпадають під дію встановлених законодавством України заборон та/або обмежень щодо переміщення через митний кордон України, може бути здійснений митним органом за тимчасовою митною декларацією у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Для випуску товарів відповідно до заявленого митного режиму за тимчасовою митною декларацією застосовуються курси валют, визначені відповідно до статті 3-1 цього Кодексу, заходи тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, чинні на дату прийняття митним органом тимчасової митної декларації для оформлення. Якщо декларант не володіє точними відомостями, необхідними для визначення ставок митних платежів, для нарахування сум митних платежів за тимчасовою митною декларацією застосовується найбільша ставка митних платежів з тих, під яку може підпадати товар
Типи тимчасових митних декларацій:
1. Тимчасова митна декларація на товари, відомості про кількісні характеристики яких можуть бути встановлені після навантаження товарів на транспортний засіб та які можуть впливати на фактурну вартість, у тому числі якщо ціна товару визначається за формулою.
Даному типу декларації відповідає літерний код ТК
Використовується за напрямками переміщення «вивезення», «ввезення».
2. Тимчасова митна декларація на товари, ціна яких визначається за формулою.
Даному типу декларації відповідає літерний код ТФ
Використовується за напрямками переміщення «вивезення», «ввезення».
3. Тимчасова митна декларація на товари, точні відомості про код згідно з УКТЗЕД яких можуть бути встановлені після проведення їх дослідження, отримання додаткової інформації тощо.
Даному типу декларації відповідає літерний код ТН
Використовується за напрямками переміщення «ввезення».
Періодична митна декларація
Періодична митна декларація може подаватися на регулярне переміщення через митний кордон України товарів однією і тією ж особою на одних і тих же умовах та підставах протягом не більше 180 днів та під зобов’язання про подання додаткової декларації на товари, переміщені за періодичною митною декларацією протягом попереднього календарного місяця, у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
При ввезенні товарів, транспортних засобів комерційного призначення в Україну, у тому числі з метою транзиту, періодична митна декларація використовується замість попередньої митної декларації.
Для випуску товарів відповідно до заявленого митного режиму, що ввозяться на митну територію України за періодичною митною декларацією, застосовуються курси валют, визначені відповідно до статті 3-1 цього Кодексу, заходи тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, чинні на день прийняття митним органом додаткової декларації на товари, переміщені за періодичною митною декларацією протягом попереднього календарного місяця
Даному типу декларації відповідає літерний код РР
Використовується за напрямками переміщення «вивезення», «ввезення», «транзит».
Додаткова декларація
У разі подання відповідно до статей 259-260-1 цього Кодексу попередньої, тимчасової, спрощеної або періодичної митної декларації декларант або уповноважена ним особа повинні протягом строків, визначених відповідно до цього Кодексу, подати митному органу додаткову декларацію, яка містить точні відомості про товари, задекларовані за попередньою, тимчасовою, спрощеною або періодичною митною декларацією, що подавалися б у разі декларування цих товарів за митною декларацією, заповненою у звичайному порядку.
У разі відсутності інформації, необхідної для визначення числових значень складових митної вартості товарів, яка стане відомою після випуску товарів у вільний обіг та сплати роялті, ліцензійних платежів, інших складових вартості, які визначаються залежно від обсягів продажу або прибутку від продажу, декларант або уповноважена ним особа має право подати додаткову декларацію протягом 180 днів з дати випуску товарів.
У разі випуску товарів за спрощеною митною декларацією в межах спеціальних спрощень, наданих підприємству, яке отримало авторизацію АЕО-С, таке підприємство зобов’язане подати до митного органу, який здійснив такий випуск, додаткову декларацію (додаткові декларації) на такі товари та сплатити митні та інші платежі, якими відповідно до законодавства України обкладаються товари під час поміщення їх у відповідний митний режим, протягом строків, визначених відповідно до цього Кодексу.
Додаткова декларація також може бути подана для сплати мита на товари, що ввезені на митну територію України та випущені у відповідний митний режим із звільненням або умовним звільненням від сплати мита і використані у виробництві інших товарів, та якщо така сплата є умовою набуття виробленими в Україні товарами походження з України та це передбачено законами України та/або міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
У разі якщо значення ціни товару в зовнішньоекономічному договорі визначається за формулою і на дату декларування невідоме, декларант або уповноважена ним особа має право подати додаткову декларацію протягом 90 днів з дати випуску товарів.
Додаткова декларація подається до відповідного митного органу, яким була оформлена відповідна попередня, тимчасова, спрощена або періодична митна декларація.
Дозволяється подання однієї додаткової декларації до кількох попередніх, тимчасових, спрощених або періодичних митних декларацій, що були оформлені одним митним органом в межах одного зовнішньоекономічного договору та одного митного режиму, за умови дотримання строків подання додаткової декларації, визначених відповідно до цього Кодексу.
У межах строків подання додаткової декларації, визначених відповідно до цього Кодексу, дозволяється подання кількох додаткових декларацій до однієї попередньої, тимчасової, спрощеної, періодичної митної декларації або митної декларації, заповненої у звичайному порядку.
Типи додаткових митних декларацій:
1. Додаткова декларація до періодичної митної декларації.
Даному типу декларації відповідає літерний код ДР
Використовується за напрямками переміщення «вивезення», «ввезення», «транзит».
2. Додаткова декларація до тимчасової митної декларації
Даному типу декларації відповідає літерний код ДТ
Використовується за напрямками переміщення «вивезення», «ввезення».
3. Додаткова декларація для внесення змін до раніше оформленої митної декларації , заповненої в звичайному порядку.
Даному типу декларації відповідає літерний код ДМ
Використовується за напрямками переміщення «вивезення». «ввезення»,
4. Додаткова декларація до попередньої митної декларації.
Даному типу декларації відповідає літерний код ДЕ
Використовується за напрямками переміщення «ввезення», «транзит».
Література:
1. Митний кодекс України.
2. Постанова Кабінету Міністрів України від 21.05.2012р. № 450 «Питання, пов’язані із застосуванням митних декларацій» .
3. Наказ Міністерства фінансів України від 30.05.2012р. № 651 «Про затвердження Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа».
4. Наказ Міністерства фінансів України від 20.09.2012р. № 1011 «Про затвердження відомчих класифікаторів інформації з питань державної митної справи, які використовуються у процесі оформлення митних декларацій».