КАБIНЕТ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Київ
вiд 14 листопада 2023 р. | N 1198 |
---|
Деякi питання визнання iноземних сертифiкатiв
вiдкритих ключiв, електронних пiдписiв, а також
використання iнформацiйно-комунiкацiйної системи
центрального засвiдчувального органу для
забезпечення визнання в Українi електронних
довiрчих послуг, iноземних сертифiкатiв вiдкритих
ключiв, що використовуються пiд час надання
юридично значущих електронних послуг у процесi
взаємодiї мiж суб'єктами рiзних держав
Вiдповiдно до частини третьої статтi 38 Закону України "Про електронну iдентифiкацiю та електроннi довiрчi послуги" Кабiнет Мiнiстрiв України постановляє:
1. Затвердити Порядок визнання iноземних сертифiкатiв вiдкритих ключiв, електронних пiдписiв, а також використання iнформацiйно-комунiкацiйної системи центрального засвiдчувального органу для забезпечення визнання в Українi електронних довiрчих послуг, iноземних сертифiкатiв вiдкритих ключiв, що використовуються пiд час надання юридично значущих електронних послуг у процесi взаємодiї мiж суб'єктами рiзних держав, що додається.
2. Внести до Порядку проведення експериментального проекту щодо взаємного визнання електронних довiрчих послуг мiж Україною та Європейським Союзом, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 22 листопада 2022 р. N 1311 "Про реалiзацiю експериментального проекту щодо взаємного визнання електронних довiрчих послуг мiж Україною та Європейським Союзом" (Офiцiйний вiсник України, 2022 р., N 95, ст. 5895), змiни, що додаються.
3. Установити, що адмiнiстратором iнформацiйно-комунiкацiйної системи центрального засвiдчувального органу є державне пiдприємство "ДIЯ", що належить до сфери управлiння Мiнiстерства цифрової трансформацiї.
4. Визнати такими, що втратили чиннiсть:
постанову Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 23 сiчня 2019 р. N 60 "Про затвердження Порядку взаємного визнання українських та iноземних сертифiкатiв вiдкритих ключiв, електронних пiдписiв, а також використання iнформацiйно-телекомунiкацiйної системи центрального засвiдчувального органу для забезпечення визнання в Українi електронних довiрчих послуг, iноземних сертифiкатiв вiдкритих ключiв, що використовуються пiд час надання юридично значущих електронних послуг у процесi взаємодiї мiж суб'єктами рiзних держав" (Офiцiйний вiсник України, 2019 р., N 14, ст. 506);
пункт 6 змiн, що вносяться до постанов Кабiнету Мiнiстрiв України, затверджених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 11 грудня 2019 р. N 1068 (Офiцiйний вiсник України, 2020 р., N 2, ст. 68).
5. Ця постанова набирає чинностi одночасно з набранням чинностi Законом України вiд 1 грудня 2022 р. N 2801-IX "Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо забезпечення укладення угоди мiж Україною та Європейським Союзом про взаємне визнання квалiфiкованих електронних довiрчих послуг та iмплементацiї законодавства Європейського Союзу у сферi електронної iдентифiкацiї".
Прем'єр-мiнiстр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Iнд. 49
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 14 листопада 2023 р. N 1198 |
ПОРЯДОК
визнання iноземних сертифiкатiв вiдкритих ключiв,
електронних пiдписiв, а також використання
iнформацiйно-комунiкацiйної системи центрального
засвiдчувального органу для забезпечення
визнання в Українi електронних довiрчих послуг,
iноземних сертифiкатiв вiдкритих ключiв, що
використовуються пiд час надання юридично
значущих електронних послуг у процесi взаємодiї
мiж суб'єктами рiзних держав
1. Цей Порядок визначає механiзм визнання iноземних сертифiкатiв вiдкритих ключiв, електронних пiдписiв, а також використання iнформацiйно-комунiкацiйної системи центрального засвiдчувального органу з метою забезпечення визнання в Українi iноземних електронних довiрчих послуг, iноземних сертифiкатiв вiдкритих ключiв, що використовуються пiд час надання юридично значущих електронних послуг у процесi взаємодiї мiж суб'єктами рiзних держав.
Дiя цього Порядку не поширюється на надання електронних довiрчих послуг вiдповiдно до положень абзацу другого частини першої статтi 2 Закону України "Про електронну iдентифiкацiю та електроннi довiрчi послуги".
2. Термiни, що вживаються в цьому Порядку, мають таке значення:
Список довiрчих спискiв Європейського Союзу - довiрчi списки держав - членiв Європейського Союзу та iнших держав - членiв Європейської економiчної зони, якi публiкуються Європейською Комiсiєю вiдповiдно до частини четвертої статтi 22 Регламенту Європейського Парламенту i Ради (ЄС) N 910/2014 вiд 23 липня 2014 р. про електронну iдентифiкацiю та довiрчi послуги для електронних транзакцiй на внутрiшньому ринку та про скасування Директиви 1999/93/ЄС;
юридично значущi електроннi послуги - послуги, в результатi надання яких виникають юридичнi наслiдки, спрямованi на набуття, змiну чи припинення прав та/або обов'язкiв фiзичної або юридичної особи, та якi надаються з використанням електронних довiрчих послуг.
3. Iншi термiни в цьому Порядку вживаються у значеннi, наведеному в Законах України "Про iнформацiю", "Про захист iнформацiї в iнформацiйно-комунiкацiйних системах", "Про електроннi комунiкацiї", "Про електроннi документи та електронний документообiг", "Про електронну iдентифiкацiю та електроннi довiрчi послуги", "Про мiжнароднi договори України", iнших нормативно-правових актах, що регулюють вiдносини у сферах електронної iдентифiкацiї та електронних довiрчих послуг.
4. Набуття статусу квалiфiкованого надавача електронних довiрчих послуг юридичними особами та фiзичними особами - пiдприємцями, якi є нерезидентами, здiйснюється за їх заявою та на пiдставi документiв, поданих у паперовiй або електроннiй формi в порядку та строки, визначенi статтею 30 Закону України "Про електронну iдентифiкацiю та електроннi довiрчi послуги".
5. Квалiфiкованi сертифiкати вiдкритих ключiв Європейського Союзу, квалiфiкованi електроннi пiдписи Європейського Союзу визнаються в Українi вiдповiдно до пункту 61 роздiлу VII "Прикiнцевi та перехiднi положення" Закону України "Про електронну iдентифiкацiю та електроннi довiрчi послуги".
6. Взаємне визнання українських та iноземних сертифiкатiв вiдкритих ключiв та електронних пiдписiв, що використовуються для надання юридично значущих електронних послуг, забезпечується Мiнцифри як центральним засвiдчувальним органом шляхом забезпечення укладення вiдповiдних мiжнародних договорiв України.
7. До початку передбачених законодавством процедур щодо укладення мiжнародних договорiв України Мiнцифри як центральний засвiдчувальний орган вживає заходiв для iмплементацiї норм мiжнародного права та права Європейського Союзу у сферi електронної iдентифiкацiї та електронних довiрчих послуг, а також узгоджує дiї, необхiднi для забезпечення iнтероперабельностi технiчних рiшень у сферi електронної iдентифiкацiї та електронних довiрчих послуг.
8. Вид мiжнародного договору України та порядок його укладення визначаються вiдповiдно до положень Закону України "Про мiжнароднi договори України", iнших нормативно-правових актiв та з урахуванням позицiй сторiн мiжнародного договору України.
Особливостi подання пропозицiй до мiжнародних договорiв України мiжвiдомчого характеру, ведення переговорiв щодо їх укладення, здiйснення їх перекладу, припинення їх дiї регулюється Положенням про порядок укладення, виконання та денонсацiї мiжнародних договорiв України мiжвiдомчого характеру, затвердженим постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 17 червня 1994 р. N 422 (ЗП України, 1994 р., N 10, ст. 251).
9. Мiжнародним договором України мають бути передбаченi:
сфера дiї мiжнародного договору України;
сторони мiжнародного договору України та перелiк нормативно-правових актiв, якими встановлено повноваження сторiн мiжнародного договору України;
суб'єкти сторiн мiжнародного договору України, на яких поширюється його дiя та якi здiйснюють технiчне забезпечення реалiзацiї мiжнародного договору України;
вiдомостi про вiдповiднiсть надавачiв електронних довiрчих послуг вимогам нацiонального законодавства кожної iз сторiн мiжнародного договору України та умови пiдтвердження вiдповiдностi зазначеним вимогам;
умови та порядок визнання електронних довiрчих послуг, якi надаються надавачами електронних довiрчих послуг, якi походять з однiєї держави - сторони мiжнародного договору України, суб'єктами сторони мiжнародного договору України iншої держави;
умови та порядок взаємного визнання засобiв електронного пiдпису мiж сторонами мiжнародного договору України та публiкацiї вiдповiдного перелiку таких засобiв;
вимоги до форматiв, протоколiв, алгоритмiв та об'єктних iдентифiкаторiв, якi використовуються у засобах електронного пiдпису та сертифiкатах вiдкритих ключiв пiд час надання електронних довiрчих послуг;
умови взаємного визнання, погодження i публiкацiї полiтик сертифiкацiї та сертифiкацiйних практик надавачiв електронних довiрчих послуг;
умови тимчасового зупинення i припинення взаємного визнання сертифiкатiв вiдкритих ключiв та електронних довiрчих послуг;
особливостi ведення довiрчих спискiв сторонами мiжнародного договору України у разi наявностi;
порядок здiйснення нагляду та спiвпрацi мiж контролюючими органами сторiн мiжнародного договору України;
умови щодо захисту iнформацiї та захисту персональних даних;
iншi умови мiжнародного договору України.
10. Технiчне забезпечення реалiзацiї мiжнародного договору України вiд України здiйснює адмiнiстратор iнформацiйно-комунiкацiйної системи центрального засвiдчувального органу.
11. Мiжнародний договiр України публiкується вiдповiдно до вимог статтi 21 Закону України "Про мiжнароднi договори України", а також на офiцiйному веб-сайтi державного органу України, вiд iменi якого укладено мiжнародний договiр України.
12. Для перевiрки та пiдтвердження квалiфiкованого електронного пiдпису чи печатки обов'язково використовується Список довiрчих спискiв Європейського Союзу, якщо iнше не визначено мiжнародним договором України, згода на обов'язковiсть якого надана Верховною Радою України.
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 14 листопада 2023 р. N 1198 |
ЗМIНИ,
що вносяться до Порядку проведення
експериментального проекту щодо взаємного
визнання електронних довiрчих послуг мiж
Україною та Європейським Союзом
Пункти 5 i 6 викласти в такiй редакцiї:
"5. Структура експериментального Довiрчого списку повинна мiстити вiдомостi вiдповiдно до ДСТУ ETSI TS 119 612:2016 (ETSI TS 119 612:2016, IDT) "Електроннi пiдписи та iнфраструктури. Довiрчi списки", затвердженого наказом державного пiдприємства вiд 23 вересня 2016 р. N 279 "Український науково-дослiдний i навчальний центр проблем стандартизацiї, сертифiкацiї та якостi", та ДСТУ ETSI TS 119 615:2021 (ETSI TS 119 615 V1.1.1 (2021-05), IDT) "Електроннi пiдписи та iнфраструктури (ESI). Довiрчi списки. Процедури використання та тлумачення нацiональних довiрчих спискiв держав - членiв Європейського Союзу", затвердженого наказом державного пiдприємства вiд 16 грудня 2021 р. N 512 "Український науково-дослiдний i навчальний центр проблем стандартизацiї, сертифiкацiї та якостi".
6. Забезпечення функцiонування експериментального Довiрчого списку, його iнформацiйне наповнення та технiчна пiдтримка, супроводження обмiну iнформацiєю мiж його складовими частинами, а також внесення вiдомостей до нього здiйснюються адмiнiстратором Довiрчого списку вiдповiдно до ДСТУ ETSI TS 119 612:2016 (ETSI TS 119 612:2016, IDT) "Електроннi пiдписи та iнфраструктури. Довiрчi списки", затвердженого наказом державного пiдприємства вiд 23 вересня 2016 р. N 279 "Український науково-дослiдний i навчальний центр проблем стандартизацiї, сертифiкацiї та якостi", та ДСТУ ETSI TS 119 615:2021 (ETSI TS 119 615 V1.1.1 (2021-05), IDT) "Електроннi пiдписи та iнфраструктури (ESI). Довiрчi списки. Процедури використання та тлумачення нацiональних довiрчих спискiв держав - членiв Європейського Союзу", затвердженого наказом державного пiдприємства вiд 16 грудня 2021 р. N 512 "Український науково-дослiдний i навчальний центр проблем стандартизацiї, сертифiкацiї та якостi".".
Copyright © 2025 НТФ «Интес» Все права сохранены. |