Ввезення енергообладнання в Україну: актуальні правила та пільги
26 липня 2024 року Президент Володимир Зеленський підписав закони (№ 3853-IX та № 3854-IX - ред.), що передбачають скасування ПДВ і мита на ввезення енергообладнання.
Йдеться про законопроєкти 11258 - про внесення змін до підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення товарів для потреб виробництва та/або ремонту машин механізованого розмінування, а також 11259 - про внесення змін до розділу ХХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України щодо звільнення від оподаткування ввізним митом товарів для потреб виробництва та/або ремонту машин механізованого розмінування.
Спершу законопроєкти передбачали звільнення від оподаткування ввізним митом та податком на додану вартість матеріалів, вузлів, агрегатів, зокрема машинокомплектів, що ввозяться для виробництва та ремонту машин розмінування.
В законах є правки про звільнення від мита та ПДВ на ввезення в Україну обладнання для енергетики:
- електрогенераторне обладнання;
- обладнання для вітрової та сонячної генерації;
- акумулятори (окрім акумуляторів малої потужності);
- обладнання для протимінної діяльності;
- обладнання для виготовлення засобів протидії технічним розвідкам.
Отже в Україні існують певні умови та податкові пільги для ввезення енергообладнання, які, в першу чергу, спрямовані на стимулювання енергетичної незалежності та підтримку розвитку відновлюваних джерел енергії.
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що ці зміни пришвидшать децентралізацію енергетики. Він нагадав, що нові норми будуть діяти до початку 2026 року та будуть розповсюджуватися на громадян та бізнес, зокрема на міжнародні поштові відправлення.
Такі зміни вкрай важливі для підприємств критичної інфраструктури які повинні залишатись в робочому режимі в період бекаутів. Напередодні зимового періоду про це стали говорити все частіше. До цього часу певна кількість шкіл, лікарень та інших соціальних об'єктів забезпечено генераторами та сонячними панелями. Вони встановлені коштом різноманітних програм, благодійних фондів, урядів інших країн тощо.
Сьогодні більшість міністерств разом із партнерами продовжать працювати над забезпеченням українських підприємств крітічної інфраструктури альтернативними джерелами електроенергії, аби медзаклади були стійкими та готовими до викликів, спричинених війною, і могли повноцінно функціонувати.
Що, з огляду на підписані документи є важливим для благодійників та бізнесу.
Ліцензування та сертифікація. Обладнання повинно відповідати українським стандартам якості та безпеки. Важливо, щоб воно мало відповідні сертифікати. В разі відсутності сертифікації обладнення не можна буде а ні ввозити, а ні використовувати.
Скасування митних платежів ні в якому разі не відміняє митного оформлення. Потрібно підготувати пакет документів для митного оформлення, який зазвичай включає контракт, інвойс, транспортні документи та сертифікати відповідності.
Документація на енергообладнання повинна бути повною та належним чином оформленою.
Коли ми говоримо про звільнення від оподаткування ввізним митом то зрозуміло, що ми маємо справу з зовнішньо-економічним контрактом укладаючи який доцільно офорлювати наступні документи:
Сам Контракт. Між покупцем і постачальником повинно бути укладено контракт, який визначає всі умови постачання.
Інвойс. Це документ, який підтверджує вартість обладнання, що імпортується.
Транспортні документи: Документи, що підтверджують транспортування товару (накладні, коносаменти тощо).
Сертифікати відповідності: Саме ці документи підтверджують, що обладнання відповідає стандартам та нормам.
Ліцензування. Слід зазначити, що для деяких видів енергообладнання може знадобитися отримання ліцензії на імпорт. Це залежить від типу обладнання та його призначення.
Технічні вимоги. Енергообладнання повинно відповідати технічним стандартам України. Це включає вимоги до безпеки, енергоефективності та екологічних норм.
Прийняття вищезгаданих нормативно-правових актів позитивно вплине на можливості українського бізнесу, та безперебійну роботу підприємств критичної інфраструктури, однак, для отримання пільги треба дуже чітко оформлювати документи задля можливості забезпечення енергетичної стійкості.